Van Neville Chamberlain tot doctor Konrad Adenauer Vanmorgen in de vishal en op zee „Daily Herald" vindt Montgomery vervelend DE BEURS van gisteren ZATERDAG 20 SEPTEMBER 19 5 8 10 Bonn en Bad Godesberg in 1938, 1948 en 1958 Goedkoop spoorwegtarief voor Amerikaanse toeristen Zuidafrikaanse vakbonden in verzet tegen regering Politieke accountants in Oost-Duitsland Britse kerken tegen het beperken der immigratie Raadselachtige dood van Engelse vrouw in Polen Rome zou de nieuwe Boeings niet wensen Communisten in Frankrijk opnieuw beschuldigd Kardinalen manen rooms- katholieken tot stemmen Raad voor de Scheepvaart Kapitein van de „Tiny" gestraft wegens stranding Na ongeluk in Loosdrecht Tegen piloot twee jaar intrekking vliegbrevet gevorderd Verdeling opbrengst „Wie onent de kluis*' Scheepvaart (Van onze correspondent in Bonn) Behalve de Westduitse dag- en week bladen heeft geen enkele instantie het no dig gevonden in deze maand twee stappen terug in de geschiedenis van de hoofdstad van de. bondsrepubliek, Bonn, en van zijn omgeving te maken. Twee stappen, die Bonn en Bad Godesberg, vijf kilometer ten zuiden van de hoofdstad, herinneren aan feiten die het aangezicht van Europa veranderden. Van 22 tot en met 24 september 1938 ver toefde de Britse premier Neville Cham berlain te Bad Godesberg om met Hitier te spreken over de Duitse eisen aangaan de het Tsjechoslowaakse Sudetenland Men neemt aan dat Hitier destijds zo vriendelijk was de besprekingen, die hij een week eerder met Chamberlain te Berchtesgaden had gevoerd, te verplaat sen naar Bad Godesberg, opdat de Britse staatsman niet ten tweede male de lange tocht naar Zuid-Duitsland behoefde te ma ken. Een week na Bad Godesberg was het echter met de vriendelijkheid gedaan en tekende Hitler met Chamberlain, Daladier en Mussolini te München het doodvonnis over Tsjechoslowakije.Wie zin voor his- toriee heeft, kan naar hotel Petersberg aan de overkant van de Rijn kijken en er in verbeelding Chamberlain zien peinzen over de komende capitulatie voor Hitier, die in het ook nog bestaande hotel Dree- sen te Bad Godesberg zijn dictaten begon uit te vaardigen. Tien jaar later ontstond in deze zelfde contreien het nieuwe Duitsland: de bonds republiek. Het lijkt alsof de stap van Chamberlain in september 1938 naar de eerste bijeenkomst op 1 september 1948 te Bonn van de Westduitse parlementaire raad, dié West-Duitsland een grondwet en een tijdelijke hoofdstad zou geven, veel groter is dan de stap van de september dagen van 1948 naar heden. Dat komt door het verschil tussen tien jaar oorlog en dreigement en tien jaar parlementaire en economische opbouw. Op 1 september 1948 kwamen in het „Museum König" te Bonn de makers van de nieuwe Westduitse grondwet voor de eerste maal bijeen. Het museum is aan zoölogie gewijd en men had allerlei geraamten en opgezette exo tische dieren moeten verwijderen om de er destijds nogal armoedig geklede en on dervoede „vaders van de Westduitse grondwet" een plaats te geven. Een paar giraffen moesten blijven staan: men deed alleen een doek om hun koppen. Van de superieure hoogte van zes meter staarden hun omwonden hoofden neer op de grond wetmakers, die al gauw werden verdre ven door de door het dak sijpelende re gen.. Ze gingen daarop naar Bad Godes berg, naar een hotel, beroemd om zijn wijn. Nog later werden de heren onderge bracht in de pedagogische academie van Bonn. Hier stelden de 65 afgevaardigden van de parlementen van de Westduitse deelstaten tenslotte de grondwet óp. Hier ook behaalde Bonn in november zijn for mele glorieuze zege op Celle, Karlsruhe en Frankfort: de stad werd hoofdstad. Niet geschikt In de herfst van 1948. tien jaar geleden, zag Bonn de invasie van aanstaande minis ters, parlementsleden en wat daar bij hoort, aankomen. Onder hen waren reeds hui- LONDEN (UPI) Het blad van de Brit se socialisten „Daily Herald" heeft veld maarschalk Viscount Montgomery, Enge- land's publiciteitlievende oorlogsheld, ver weten een vervelend persoon te zijn en te vergeten „de deugd van het zwijgen" te leren. Het blad voegt hier aan toe dat Montgomery's afscheid uit de dienst zich verlengd heeft tot een van de langste vaarwels uit de geschiedenis. Het blad drong er op aan dat Montgomery er meer vaart achter zet. Montgomery, de aftredend plaatsver vangend commandant van Shape, had op 7 november van het vorig jaar bekend ge maakt, dat hij zich uit de dienst terugtrok. „Hij neemt er de tijd voor. Sinds Melba, de operazangeres, haar afscheid uitsmeerde over een jaar of twee, is er niet zulk een stroom van afscheidsredevoeringen en lof tuitingen geweest". Het blad constateerde dat geen week verstrijkt zonder dat Mont gomery een openbare uitspraak doet. En er gaat geen dag voorbij, zonder dat zij onder ons, die hem zo sterk bewonderd hebben als soldaat, zich afvragen, wel ke bok hij nu weer zal schieten. Zijn han delingen hebben dit land veel goed ge daan. Zijn speeches hebben het geen ge ringe schade berokkend. Als „bokken" noemt het blad bijvoor beeld: Monty heeft onze jongemensen ver teld dat zij bang, zelfzuchtig en lui zijn. Hij heeft de Amerikanen verteld, dat ze moeten ophouden vliegdekschepen te bou wen. Hij heeft opvoeders verteld, dat schooljongens slaag dienen te krijgen. Zijn grootste bokken betroffen de mogelijkheid van een derde wereldoorlog met Rusland. Hij heeft gezegd: „Wij zouden een echt goed feest gehad en heel wat mensen ge dood hebben." Het lijkt volgens het blad wel of de ge neraals van de jongste oorlog niet kunnen ophouden met kletsen. Zij kunnen niet na laten te babbelen en te krabbelen en de wereld advies te geven over onderwerpen, waarin zij weinig of geen bevoegdheden hebben. Spoedig zal hij zijn memoires publice ren. „Mogen we daarna hopen op een pe riode van bedachtzaam zwijgen? Mogen we hopen, dat hij, bevrijd van gedachten aan oorlog en veldslag, in vrede ach teruit leunt en nadenkt voor hij zijn mond weer in het openbaar opendoet. We willen dat hopen. We wensen niet dat een van onze grootste generaals in de geschiede nis wordt opgetekend als een bijzonder vervelende vent. Vijftig generaals PARIJS (UPI) Veldmaarschalk Vis count Montgomery heeft vandaag officieel afscheid genomen van de mannen, die zeven jaren onder hem hebben gediend. Tijdens een kleurrijke plechtigheid op het NAVO-hoofdkwartier in Rocquencourt, buiten Parijs, hebben de officieren en man schappen van de internationale staf af komstig uit de legers, vloten en luchtmach ten van 15 landen Montgomery vaarwel gezegd. Er waren in totaal wel meer dan vijftig generaals en admiraals bij dit af scheid van Montgomery aanwezig. dige grootheden, ook dr. Konrad Adenauer, voor 1933 burgemeester van Keulen en in 1948 voorzitter van de Christen Democra tische Unie in de Britse zone van Duits land. Het was al een oude baas: zeventig jaar, en van zo iemand viel niet veel te vrezen. Wel toonde Adenauer zich nogal anti-socialistisch, maar de Sozialistische Partei Deutschland steunde hem deson danks bij de verkiezing voor het voorzit terschap van de parlementaire raad. De Westduitse sociaal-democraten hadden zich door een C.D.U.-lid laten wijs ma ken, dat Adenauer helemaal niet geschikt meer zou zijn voor het ambt van minister. Daarbij waren zij er van overtuigd, dat niet de C.D.U., maar de S.P.D. de eerste Bondsdagverkiezingen zou winnen en dat niet een of ander C.D.U.-lid maar hun partijleider dr. Kurt Schumacher bonds kanselier zou worden. Toen men na 250 da gen klaar was met de grondwet, deze op 23 mei 1949 kon worden afgekondigd en in het najaar van 1949 verkiezingen werden gehouden, bleek de oude versleten man waarvoor men Adenauer hield, de sterk ste. En dat is hij nu reeds negen jaar lang. Dit alles gebeurde in Bonn, de keurvor- stelijke barokke residentie van weleer. Tussen de roerige hitleriaanse jaren en de toch zo vreedzame parlementaire en re geringsonrust van thans ligt het begin van de geschiedenis van een kleine stad, die nu al bijna tien jaar lang voorlopige hoofd stad van een staat van vijftig miljoen in woners is. Het is er dan ook wel de hoofd stad naar, zeggen de sceptici niet ten on rechte. De straten zijn te nauw voor de grote wagens der vele diplomaten. De „Bönnsche" zoals de echte Bonners zich noemen doen alsof het hun niet aangaat, ook al kiezen ze trouw Adenauer als de vertegenwoordiger van hun stad voor de Bondsdag. Want Adenauer is voor lopig hun eindpunt in twintig jaren bewo gen geschiedenis van deze provinciestad. Van maart 1959 af zullen alle ingezetenen van Noord-Amerika en Latijns-Amerika tegen een gemiddeld tarief van 125 dollar gedurende twee maanden een onbeperkt gebruik mogen maken van de spoorwegen in 13 Europese landen. Dit is het resultaat van gedurende twee jaren gevoerde onder handelingen. die ten doel hadden, het ge bruik van de Europese spoorwegen door Amerikaanse toeristen te bevorderen. De 13 landen zijn: Oostenrijk, België, Dene marken, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Por tugal, Spanje, Zweden. Zwitserland- Voor dit doel wordt een „eurailpasse" ingevoerd, een spoorwegbiljet, dat de Amerikaanse toerist tegen betaling van de overeengekomen prijs het recht geeft ge durende twee maanden gebruik te maken van iedere trein op het gezamenlijke net van ruim 160.000 km der deelnemende lan. den. DURBAN, (Reuter) Op een spoedzit ting van de raad van Zuidafrikaanse vak bonden, die een honderdvijftigduizend ar beiders vertegenwoordigen, hebben onge veer honderd afgevaardigden van alle in Zuid-Afrika levende rassen en gemeen schappen, de „dictatoriale houding" van de Zuidafrikaanse regering tegenover de vakbeweging veroordeeld. Enkele spre kers stelden dat de Nationale regerings partij, op industrieel gebied, de onder gang nastreeft van alle arbeidersorgani saties, die verzet aantekenen tegen de apartheidspolitiek. In een motie wordt ge zegd dat de voorgestelde amendementen op het wetsontwerp voor industriële be middeling de rechten van de Zuidafrikaan se vakbonden en hun leden nog verder zul len beperken en zullen leiden tot ophef fing van het huidige stelsel van overleg tussen werkgevers en werknemers. In de motie wordt de regering er voorts voor ge waarschuwd dat haar plan om de minister- van Arbeid te laten uitmaken, welke groe pen van de bevolking voor bepaalde func ties in de industrie in aanmerking kunnen komen, onuitvoerbaar is en tot een chaos in de industrie zal leiden. Premier Verwoerd van Zuid-Afrika heeft in het Lagerhuis van Afgevaardig den te Kaapstad een wetsontwerp inge diend waarbij zijn kabinet van veertien tot zestien leden kan worden uitgebreid. Het Lagerhuis aanvaardde in tweede lezing een wetsontwerp waarbij de naturellen meer belasting zullen moeten betalen. (Van Onze correspondent in Bonn) Sedert enige tijd stelt een delegatie van de Russische communistische partij een onderzoek in naar de werkzaamheden van de Oostduitse communistische partij, de S.E.D. Uit persberichten blijkt, dat de Russen niet tevreden zijn over het werk van de Oostduitse communisten. Te Oost- Berlijn wordt bijzonder weinig over dit po litieke accountantsonderzoek van de Rus sen gesproken maar in West-Duitsland neemt men aan, dat de Sovjet-delegatie onderzoekt, hoe de verhouding is tussen de S.E.D. en de communistische vakbonden en andere grote organisaties, hoe de parij tegenover het regeringsbestel staat en hoe de verkiezingen voor het parlement in 1959 worden voorbereid. De Russen zou den meer efficiency verlangen in het Oost duitse partij- en staatswezen, dat over woekerd lijkt door bureaucratische uit wassen. Partij-secretaris Ulbricht zou richtlijnen hebben uitgezonden naar aan leiding van Russische critiek op verlei or ganisatorische kwesties. De Russen zou den voorts wensen, dat Sovjet-methoden voor de fabrieksarbeid zullen worden in gevoerd opdat de arbeidsproduktiviteit zal stijgen. De Russen hebben ook aangedrongen op een mildere behandeling van de Oostduit se intelligentsia. De leider van de delega tie Boebnovski, secretaris van het centra le comité van de communistische partij in de Oekraïne, heeft er op gewezen, dat de S.E.D. niet alleen met arbeiders en boeren maar ook met intellectuelen moet praten over produktie-problemen en maatschap pelijke vragen, Men gelooft dat de Russen zeer wel weten, dat de S.E.D. geen in vloed heeft op de gemiddelde Oostduitser en slechts dank zij de Russische troepen in het zadel blijft. LONDEN (Reuter) Voorstellen tot be perking van de toelating van gekleurde immigranten tot Groot-Brittannië naar aanleiding van relletjes in Nottingham en Londen zullen niet de goedkeuring van de kerkelijke autoriteiten krijgen, zo heeft het bestuur van de samenwerkende Britse kerken bekendgemaakt. „De kerken zijn verplicht door middel van haar leden hun zorg voor mensen uit gebieden als" West- Indië te tonen en te werken voor de uit roeiïng van opvattingen welke op vrees, eigenbelang, achterdocht en onwetend heid zijn gebaseerd", aldus de verklaring. (UPI) Jamaica's eerste minister Norman Manley, dief in Londen een onderzoek instelde naar de rassenrelletjes, heeft voor de terugkeer naar zijn land gezegd, dat hij de Westindiërs zal aan raden niet te emigreren, voordat de werkgelegenheid in Groot-Brittannië ver beterd is. Hij is echter niet van plan de emigratie formeel stop te doen zetten. Hij is van oordeel, dat het aantal emigranten aanzienlijk zal afnemen. Hij heeft de Westindiërs aanbevolen zich aan te sluiten bij vakbonden en politieke partijen en te trachten zich aan te passen bij hun omgeving. Zowel in Engeland als in Polen verdiept men zich dezer dagen in de raadselachti ge dood van de in Birmingham wonende mevrouw Hildegard Akers, die van Duits Poolse afkomst is. Haar man is onmid' dellijk naar Polen gereisd toen zijn twee, haar begeleidende dochters haar verdwij ning meldden. Hij kwam net een dag te laat voor de begrafenis van zijn echtge^ note. Zijn dochters vertelden hem, dat hun moeder in het treincompartiment was overvallen door een met een revolver zwaaiende man, die schreeuwde, dat hij haar zou doden en haar wegvoerde. Na dien hebben de kinderen haar niet meer gezien. Het Poolse blad „Kurier Polski", het enige, dat erover schreef, meldde het vol gende over haar dood: zij was in Koscian uit de trein van Poznan naar Warschau gestapt om een verbandje te vragen voor een verwonding aan haar vinger. Dit hield haar echter zolang op, dat de trein naar Warschau inmiddels doorreed. Daarop be sloot, zij een trein in de richting Gliwice te nemen. De volgende ochtend vond men langs de spoorbaan haar stoffelijk over schot. Men heeft volgens het blad de in druk dat zij uit de trein gevallen is, maar de toedracht kon niet worden vastgesteld. ROME (UPI) Een zegsman van het directoraat generaal voor de burgerlucht vaart in Rome heeft meegedeeld, dat ver wacht mag worden, dat er geen vergunning om te landen zal worden gegeven aan de Pan American World Airways voor haar vliegtuigen van het type Boeing 707 vliegtuigen met straalmotoren. Pan American geeft te kennen, dit te willen „uitvechten". Zo nodig wil deze maatschappij een beroep doen op. de Ame rikaans-Italiaanse luchtvaartovereenkomst en bewijzen, dat het officiële standpunt inhoudend dat de vliegvelden Ciampino en Malpensa, respectievelijk bij Rome en Mi laan, niet voldoende op dergelijke machi nes zijn ingericht om volkomen veiligheid te waarborgen ongegrond is. De vertegenwoordiger van P.A.A. in Rome heeft reeds verklaard, dat zijn maat schappij nog geen afwijzende beschikking heeft ontvangen, maar dat men, zo het ver zoek wordt afgewezen, de bovengenoemde weg wil inslaan. PARIJS, (UPI) Franse regerings autoriteiten verwachten, dat het Algerijn se terrorisme voor de 28ste september nog in hevigheid zal toenemen. De minister van Binnenlandse Zaken Pelletier zei, dat er buitengewone politiemaatregelen zijn getroffen, om 26.500.000 kiezers te be schermen. De Gaulle heeft zijn ministers voor vanmiddag in een bijzondere zitting bijeengeroepen voor het goedkeuren van anti-terroristische maatregelen, die hem aanbevolen zijn door de minister van Bin nenlandse Zaken en Defensie en door de prefect van politie Papon. Pelletier ver klaarde, dat de Algerijnen waardevolle in lichtingen van Franse communistische agenten krijgen, die in fabrieken, olie-raf finaderijen en openbare gebouwen wer ken, die de laatste tijd het doelwit van de aanvallen van het F.L.N. zijn geweest. „Er zijn sterke aanwijzingen, dat de aan slag op minister Soustelle, door commu nistische agenten is voorbereid", zei Pel letier. Waakzaamheid Waakzame postbeambten die in een pak ketje getik hoorden hebben voorkomen dat het hoofdpostkantoor van Marseille werd opgeblazen. De politie maakte de tijdbom in het pakket onschadelijk. De vijf Franse kardinalen hebben bij hun rooms-katholieke landgenoten aange drongen om deel te nemen aan het refe rendum over De Gaulle's grondwet op 28 september. In een gezamenlijke verklaring zeggen de kerkvorsten dat zij geen goed keuring kunnen hechten aan de propagan da waarbij de gelovigen wordt verzocht zich te onthouden van stemming of de grondwet af t.e wijzen. Hun verklaring wordt opgevat als een stilzwijgende goed keuring van het ontwerp. De verklaring is gericht tegen een propagandacampagne waarin de gelovigen erop werd gewezen dat in het. ontwerp-grondwet de naam van God ontbreekt en Frankrijk een „leken staat" wordt genoemd. De kardinalen spreken de hoop uit dat te eniger tijd het woord God in de grondwet zal worden ge schreven. HULDIGING P. J. VAN DEN BOOGAARD Bij de huldiging van de heerP. J. van den Boogaard bij gelegenheid van het feit dat hij veertig jaar in dienst was bij het Gemeentelijk Gas- en Waterbedrijf te Velsen, was ook aanwezig wethouder A. de Jong. In de „Kennemer Kruimel" over deze huldiging zijn slechts de drie andere wet houders genoemd. Zaterdag aan de markt Er werden vanmorgen 6300 kisten vis aangevoerd, waarbij 175 schelvis, 35 wij ting, 25 gul en kabeljauw, 4325 kisten haring, 575 makreel, 35 pilchards, 20 varia, 25.000 kilo tongen, 150 stijve kabeljauwen en 600 kilo schol. De VL 121 (van de acht ste) kwam de pieren binnen met 35 schel vis, 1150 haring, 100 makreel, 35 wijting, 411 kantjes. De Arie Ouwehand (van de negende) loste 1100 haring, 250 makreel, 20 diversen, 350 kantjes. De Torina (van de dertiende) had aan boord: 1050 haring. 180 makreel, 150 kantjes. De SCH 153 voerde 900 haring, 320 kantjes aan. De rest van de vis werd aangevoerd door 32 loggers en kotters. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote rijen kabeljauw 108—120, kleine rijen ka beljauw 5661, kisten kabeljauw 134, grootmiddel tongen 3.603.70, kleinmiddel tongen 3.00—3.10, tongen I en II 3.103.20, schol I 54—68. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: wijting 3640, grote schelvis 61, grootmiddel schelvis 51, kleinmiddel schelvis 3346, pennen 3242, braad 3240, grote gullen 4260, middelgullen 3640, torren 3034, grote tongen 4.204.40, schol II 3146, schol III 22—36, haring 18.50—21, makreel 1418, kleine haring 1214. Voor maandag De KW 82 Stad Enkhuizen wordt maan dag aan de markt verwacht met 220 schel vis, 130 haring, 360 makreel, 40 wijting, 60 gul en kabeljauw, 10 diversen, 50 stijve kabeljauwen, 145 kantjes. Oudste schepen De KW 101 (van de achtste), de Wiron II (van de negende), de SCH 27 (van de tiende) de KW 80 en de SCH 135 (van de elfde), de KW 176 (van de twaalfde), de Medan en de VIOS (van de dertiende). Bo venstaande schepen zijn thans de oudste schepen. De haringvangsten De vangsten van de drijfnetloggers van Katwijk en IJmuiden waren in de nacb! van vrijdag op zaterdag: KW 2 2, 5 17, 6 9 4, 25 12, 138 6, IJM 283 3, KW 16 40, 19 15, 47 4, 54 20, 140 1, 70 1, 168 4, 15 20, 43 2, 44 2 thuisstomend, 85 14. 110 3, 20 15, 41 4 78 17, 24 28, 45 7, 175 5, 18 12, 86 7, 130 10 151 35, 163 3. De vangsten van de trawlers waren: KW 73 30, 75 25, 74 45, 40 15, 48 15, 38 geen vangst, 37 weinig vangst, 95 4. De gemid delde vangst van de Scheveningse en Kat- wijkse vloot in de afgelopen nacht was Scheveningen 8 en Katwijk 11 kantjes. De besommingen van heden De besommingen van heden waren: een AMSTERDAM Op de laatste beursdag van deze week was de beurs lichtelijk in reactie. Van de internationale fondsen moesten aandelen Koninklijke Olie, die de vorige dag vast in de markt lagen, een koersverlies lijden. Voor deze aandelen gold speciaal de te leurstellende slotkoers in Amerika, het geen ook, zij hët fïi mindere mate, op de overige waarden in Amsterdam van in vloed was. Het oliefonds werd op circa 171 verhandeld tegen de vorige slotprijs 172,90. Mede in verband met het week einde werden door de arbitrage geen po sities aangegaan en het publiek bleef uit de markt, waardoor het geringe aanbod reeds voldoende was voor het koersverlies. Verreweg de grootste belangstelling van de beurs werd wederom opgeëist door de Philipshoek. Op aanhoudende vraag van het publiek alsmede vraag voor buiten landse rekening (Duitsland) en het uit de markt nemen van de stukken door de be- roepshandel, steeg de koers van de aan delen van 344 tot 346 Vfe tegen de vorige slotprijs 3451/2. De koerswinst voor deze aandelen over de gehele week bedroeg circa 14 punten. Unilever liep op van 404 tot 406K en bleef op deze prijs vrijwel onveranderd bij gisteren. De omzetten wa ren gering. AKU verloor circa 1 punt en aandelen K.L.M. werden iets lager ver nomen. De 8 miljoen die de K.P.M. als schade vergoeding van de assuradeuren krijgt toegewezen en waardoor de gehele claim van de maatschappij op de assuradeuren tengevolge van de schade in Indonesië werd afgewikkeld, was op de koers van de aandelen K.P.M. niet van invloed. Deze bleef vrijwel onveranderd. De ove rige scheepvaartwaarden waren fractio- neel lager. Van de cultures zakten certifi caten Deli verder in en verloren circa één gulden. Staatsfondsen bleven goed prijs houdend. Fokker-aandelen werden 10 punten ho ger op 275 vernomen. Aandelen Van Berkel's Patent werden op last van het beursbestuur niet genoteerd. De maat schappij komt met, een gewone aandelen emissie groot f 4.169.000 tot de koers van 140 pet. met claimrecht. Hierdoor komen circa 25.000 claims vrij, waarvan de han del begint in dé loop der volgende week. Aandelen W. C. 't Hart Instrumenten en Apparatenfabriek noteerden 2 pet hoger op 81 g.b. vernomen op het verschenen jaarverslag. Prolongatie ZV2 pet. (ANP). NEW YORK Grote kooplust bracht de industriële fondsen vrijdag op recordnoteringen en de spoorwegen tot hun hoogste koerspeil sinds 22 augustus van rig jaar. De tickers konden zelfs het tempo niet bijhouden, toen er vlak voor beurssluiting een koop rage losbarstte, die aan de wilde taferelen van 1929 herinnerde. De spoorwegaandelen ontstaken de koop woede. Deze groep had een van zijn beste beursdagen sinds jaren, geholpen door een verhoging van het vrachtvolume tot een dit jaar nog niet bereikt peil. Er zijn voorts aanwijzingen dat de spoorwegmijen bin nenkort hun dividend verhogen zullen. Staalwaarden werden laatbeurs leven dig. American Telephone kon snel oplopen op beleggingsvraag. Zenith Radio kon tien dollar verbeteren. De opgaande tendens breidde zich uit over de gehele lijst van fondsen. General Motors bereikte tegen beurssluiting een nieuw hoogtepunt. Flin ke winsten werden voorts genoteerd in banden, medicamenten, glas, aluminium, warenhuizen, papier, camera-industrie en spoorwegmaterialen. Metaalwaarden von den tenslotte ook de opgaande lijn. Van de 1184 verhandelde fondsen ein digden er 694 hoger en 269 lager. Het in dustriegemiddelde steeg van 522.34 op 526.46, de spoorwegen van 136.58 op '40.39, de openbare nutsbedrijven van 80.65 op 80.96. De omzet steeg van 3.460.000 op don derdag tot 3.880.000. (UPI) trawler van f 26.000.alsmede de log gers VL 121 met f 28.300.—, SCH 153 met f 20.800—, KW 122 met f 26.500.—; KW 161 met f 8390.—, RO 2 met f 3740.—, IJM 3 met f 1170.—, IJM 45 met f 4000.—, IJM 59 met f 2600.—, IJM 40 met f 4760.--. IJM 52 met f 2700.—, KW 71 met f 640.—, KW 65 met f 630.—, KW 77 met f 1400:—, KW 56 met f 290.—, KW 30 met f 2000.—, KW 94 met f 2680—, KW 21 met f 1820.- Wieringen 67 met f 2100.Wieringen 33 met f 1950.Texel 9 met f 4730. Aanvoer van vrijdag 389 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot, 2 k. tong schar en schartong, 605 k. schol, 75 k. schar, 35 k. bot, 1435 k. haring. 1165 k, makreel. 440 k. schel vis, 130 k. wijting, 110 k. kabeljauw en gul, 10 k. leng, 15 k. haai, 5 k. ham, 15 k. poon, 50 k. kool- vis en 28 k. diversen. Totaal 4510 kisten vis. De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein J. A. S. van het motorschip „Tiny" gestraft door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein op zeesche pen te varen voor de tijd van drie maan den. De raad is van oordeel dat de kapi tein ten volle schuldig is aan de stranding van het schip op Haile Sand in de mond van de Humber in de nacht van 13 januari 1957. Doordat het schip begon te slingeren raakten beneden voorwerpen los. De kapi tein, die zelf op de brug stond, haastte zich naar beneden om de nodige voorzie ningen te treffen. Hij gaf het roer over met de mededeling het schip op de lich ten naar buiten te brengen. De roerganger voer inderdaad op de lichten, die toen toevallig recht vooruit waren. Het bleken de verkeerde lichten te zijn, want toen de kapitein na een kwartier op de brug terug keerde liep het schip juist aande grond. De „Tiny" kon pas na twee weken worden vlot getrokken en bleek toen ernstig be schadigd te zijn. De Raad voor de Scheepvaart heeft kapitein F. van D. van het motorschip „Deni", wegens schuld aan de aanvaring met het gesleepte Franse binnenschip „Comptoir" voor de haven van Hansweert, gestraft met een berisping. „Dit is een klassiek voorbeeld van roe keloze waaghalzerij, waardoor een onge luk is veroorzaakt en waardoor mensen het leven verloren zouden kunnen hebben", zei de directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, in de zaak tegen de vlieger R. J. van der H., welke de Raad voor de Luchtvaart gisteren behandelde. De vlieger had op 4 juni van dit jaar een „stunt" ondernomen boven de Loosdrecht- se plassen, waar die dag vele zeilboten voeren. Het vliegtuig, een „Tiger Moth" gehuurd van de Nationale Luchtvaart school, stortte in het water en werd zwaar beschadigd. De vlieger en zijn passagier werden licht gewond. „Deze vlieger, voor wiens handelingen en houding ik geen goed woord kan vin den, heeft nodeloos het leven van zijn passagier en zeilers op de plas in gevaar gebracht. Ik betwijfel zeer of deze man de mentaliteit van en de geschiktheid voor een vlieger bezit. Voordat hij ging vlieger heeft hij twee glazen bier gedronken. Dit is onjuist en in strijd met de vliegers erecode. Dit is al de zevende maal dat h' ter verantwoording is geroepen. Ik vorde: daarom dat tegen hem de maximum tucht maatregel: ontneming van de vliegb voegdheid voor twee jaar". De vlieger Van der H. was niet ter zit ting aanwezig omdat hij in Engeland ver blijft voor een vüegexamen ter uitbreiding van zijn bevoegdheid. De vlieger-inspecteur H. J. Overves' van de Nationale Luchtvaartschóol had Van der H. nog gewaarschuwd vóór da start geen grapjes uit te halen. „Als ik geweten had dat hij bier had gedronken had ik hem niet laten vliegen", verklaarde hij. Een directeur van een luchtreclame bedrijf, bij wie de vlieger in dienst was geweest, had het ongeluk gezien. „Ik zag aan de stiil van vliegen dat Van der H. He niloot was. Hü vliegt ruw en onbehouwen" aldus deze getuige. De Raad voor de Luchtvaart zal op 17 oktober uitspraak doen. Het Nationaal Reumafonds, het Konin gin Wilhelminafonds en het Prinses Bea trix Poliofonds hebben in samenwerking met de AVRO een aantal radiowedstrijden gehouden ter versterking van hun finan ciële positie. Deze wedstrijden werden ge voerd onder de titel „Wie opent de kluis" Het netto resultaat van deze actie bedroeg f 1.380.780. Elk der drie organiserende in stellingen krijgt dus een bedrag van f 460-260.—. De federatie van Verpleeginrichtingen voor Langdurige Zieken te Utrecht krijgt f 47.870 ten behoeve van de reumanatiën- ten in 19 inrichtingen. De R.-K. Vereni ging van Verpleeghuizen te Den Haag krijgt 45.045 ten behoeve van de reuma- natiënten in 18 inrichtingen. De vereniging Zonnestraal te Hilversum ontvangt 50.000 ten behoeve van de inrichting der fysio- therapeutische afdeling voor reumapatiën ten. De Stichting Reuma-Tehuizen te Rot terdam zal 100.000 ontvangen als bij drage in de bouwkosten van een modern verpleeghuis. De stichting Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland te Middel burg ontvangt 25.000 voor de inrichting van de revalidatieafdeling van een ver pleeghuis te Zoutelande. De ziekeninrich- ting Benvenuto te Rotterdam zal 25.000 krijgen als bijdrage in de bouwkosten van een dagverblijf voor chronische reuma patiënten. Het Instituut voor Fysische The rapie te Groningen zal 17.500 ontvangen voor modernisering van de behandelings- apparatuur voor chronische reumapatiën ten. Na de toekenning van deze bedragen resteert nog 149.845 voor verdere be stemmingen. Dit is Robert Schneider, de „chef- psycholoogvan het Westduitse leger die te Bonn terecht staat op beschul diging van bedrog en valsheid in ge schrifte. Het verzoek van de verdedi ging om de voorzitter van de recht bank wegens vooringenomenheid te vervangen, is vrijdag afgewezen. De verrassende gebeurtenis van de dag was het opduiken van een ontwerp voor het medische proefschrift van Schneider. Het bevatte echter zestien pagina's en niet de 28 tot 30 bladzijden waarvan de verdachte had gesproken. De president van de rechtbank kondig de aan, dat het werk van Schneider door een deskundige op zijn weten schappelijke waarde zal worden onder zocht. Schneider's verhaal, dat hij in Würzburg een werkelijke graad had behaald bleef onbewezen. Ten bewijze had Schneider een plattegrond moeten tekenen van het farmacologisch insti tuut in Würzburg. Een deskundige ver klaarde, dat de indeling niet slecht was, maar dat Schneider de gehele eerste verdieping vergeten had. De Schneider-test, die in het Westduitse leger gebruikt is om rekruten te onder zoeken op hun geestelijke volwaarig- heid, is dezer dagen afgeschaft Abida, 19 45 m. z o. Stockholm n. Sundsvall. Aldabi, verm. 2/10 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alderamin. 19 124 m. o. Port Sudan n. Suez, Algol, 19 te Antwerpen verwacht v. Las Palmas. Alhena, 19 v. Santos n. Agradosreis. Alkes, 20 te Aden. Alkmaar, 19 te Port Said. Almkerk, pass. 19 Sabang n. Singapare. Alnati, verm. 8/10 v. Buenos Aires n. Rotterdam, Alpherat, 20 te New York. Amerskerk, 19 te Dar Es Salaam. Amstelvaart, 19 230 m. z.z.w. Chacos (arch n« Singapore. Angoiakust, 20 te Lagos. Annenkerk, 19 te Lor. Marques verw. v. Durban. Arendskerk, 19 te Suez. Argos, 20 te Amsterdam verwacht. Artemis, 19 te Rotterdam. Astrid Naess, 19 te New York verwacht v. Aruba. Attis, 18 v. Curasao n. New Orleans. Averdijk, 19 v. Bremen n. Rotterdam. Bali, 19 347 m. z.z.o. Suez n. Suez. Batjan, pass. 19 Sabang n. Colombo. Bengkalis, 19 v. Singapore n. Port Swettenham. Biitar, 19 te Suez verw n. Port Said. Bloemfontein 19 v. East London n. Durban, Bpr.nep, 19.254 xn. zz.o- Bangkok, n. Djakarta. Bussum, 21 'te Süez verw. CaRistö, 19 vc Beli'ast n. Sorel. Caltex Delft, 19 775 m. z.z.o. Colombo n. Bahrein, Caltex Leiden, 21 te Singapore verwacht. Calt. Rotterd., 19 720 m. o.z.o. N. York n. N. York. Caltex Utrecht, 19 v. Abadan n. Rotterdam. Casamance, 19 te Duinkerken. Ceronia, 20 te Aden. Cinulia, 19 23 m. z.o. Bill of Pt.land n. Goodhope. Ciavella, 20 te Heysham. Congokust, 19 te Bordeaux verwacht. Dordrecht, 19 te Ph.delphia verw. v. Manchester. Dorestad, 19 v. T.okkaichi n Miri. Duivendrecht, 19 dw. noordp. Madagascar naar Mauritius. Eenhoorn, 19 v. Rotterdam n. Antwerpen. Ena, 19 v. Donges n. Curagao. Eos, 19 80 m. o.n.o. Malta n. Tabarca. Esso Amsterd., 19 600 m. w.z.w. Flores n. Pernis. Esso Nederland, 19 100 m. o. Gibraltar n. P. Said, Etrema, 19 70 m. w.n.w. Stromboli n. Iskenderun. Friesland SSM, 19 v. Setubal n. Rotterdam, Gabonkust, 19 v. Port Harcourt n. Lagos. Graveland, 19 te Rio de Janeiro v. Recife. Groote Beer, 19 550 m. w. Scillys n. Rotterdam Guineekust, 19 50 m. n. Kp. Blanco n. Bordeaux. Hector, 20 v. Rotterdam n. Algiers. Hispania, 19 te Bilbao verwacht v. IJmuiden. Ivoorkust, 19 te Novoredondo verwacht. Jagersfontein, 24 v. Durban te Amsterdam vérw. Joh. v. Oldenbarnev., verm. 29 v. A'dam n. Sydney Jos. Frering, 19 35 m. n.n.o. Canaria n. IJmuiden. lvarimata, 19 te Massawa verwacht v. Calicut, Kennemerland, 20 te Las Palmas. Kieldrecht, 18 v. Aden n. Suez. Kloosterdijk, 19 v. Rotterdam n. Antwerpen. Koningswaard, 18 te Mississippi n. Batonrouge. Korenia, 19 te Ornskoldsvik. Krebsia, pass. 19 Sabang n. Singapore. Loenerkerk, 19 te Marseille. Lombok, 19 100 m. n.w. Port Said n. Malaga. Loppersum, 19 v. Antwerpen n. Hamilton (Berm.) Lutterkerk, 19 130 m. z.w. Dover n. Amsterdam. Maas, pass. 20 Ouessant n. Antwerpen. Maasdam, verm. 20 v. Rotterdam n. New York. Maaskerk, 20 v. Calcutta n. Madras. Maasloyd te Manilla. ivlarnelloyd, 19 v. New York n. Nemours. Meliskerk, 19 v. Karachi n. Bombay. Mentor, 19 150 m. n.o. Flores n. Amsterdam. Montferland, 20 te Santos. Moordrecht, 16 v. Solent n. Perzische Golf.. Munttoren, 19 65 m. w. Gibraltar n. Mena. Musi, 23 te Cocoskeeling verw. v. Singapore. Naess Commander, 19 65 m. z.w. Ouess. n. Mena. Naess Lion, 19 te Houston verwacht. Naess Tiger, 20 te Amuaybay verwacht. Nieuw Amsterdam, 24 v. R'dam te N. York verw. Noordam, 22 v. New York te Rotterdam verw. Noordzee, 19 te Kuwait. Cmmenkerk, 20 v. Rotterdam n. Amsterdam. Oranje, pass. 19 Perim n. Colombo. Oranjefontein, 24 te Las Palmas verw. n, Durban Ouwerkerk, 19 v. Genua n. Port Said. Peperkust, 19 te Abidjan n. Antwerpen. Perna, 18 v. Biak n. Balikpapan. Polydorus, 19 v. Aden n. Suez. Prins Casimir, 19 te Quebec verwacht v. R'dam Prins Willem II, 19 v. Detroit n. Greenbay. Pr. Willem V, 19 500 m. w. Kp. Clear n. Montreal. Provenierssingel, 18 129 mijl o.n.o. Kp. Hatteras naar Puerto Ordaz. Pygmalion, 18 70 m. n. Flores n. Amsterdam. Radja, 19 20 0m. w. Kp. St. Vincent n. Desr. Rempang, 19 v. Hamburg n. Bremen. Riouw, 19 v. London n. Savanna. Rijndam, 19 25 m. n. Scillys n. Cobh. Rotti, 20 te Halifax. Sarpedon, 19 100 m. n.n.w. Flores n. Antwerpen. Senegalkust, 19 te Accra. Sirrah, 19 900 m. z.o. Colombo n. Rastanura. Slamat, 19 v. Rotterdam, 20 te Le Havre. Soestdijk, 19 310 m. w.z.w. Landsend n. Antw. Solon, 19 v. New Orleans n. Maracaibo. Stad Arnhem. 19 50 m. w.z.w. Skagen n. Lulea Stad Delft, 19 125 m. n.w. Trondheim n. R'dam. Stad Schiedam. 19 45 m. w. Oporto n. Rotterdam. Stad Utrecht, 19 v, Hampton Roads n. Europa. Stanvac Benakat, 18 v. Buatan n. Palembang. Stanvac Lirik, 19 v. Sungeigerong n. Bangkok. Stanvac Talangakar, 21 te Buatan v. S'geigerong, Statendam, 19 v. New York n. Southampton. Statensingel, 19 dw. Dry Tortugas n. Pt. Arthur. Steenwijk, 19 480 m. z.w. Scillys n. Rotterdam. Steven, 19 te Napels verwacht v. Messina. Straat Banka, 20 te Sydney. Straat Malakka, 21 te Kaapstad verwacht. Straat Torres 19 v. Singapore n. Port Swetten ham. Tabinta, 19 v. Tandjung Priok n. Pladju. Tahama, 19 35 m. n.w. Bizerta n. Isle of Grain, """alisse, 20 te Port Said. Tamo, 19 215 m. w. Lissabon n. Antwerpen. Tankhaven III, 19 v. Biakriver n. Sungeigerong Tappenzee, 19 te Beyrouth. Tawali, 20 te Chittagong verwacht v. Rangoon, Teiresias, 20 v. Birkenhead n. Port. Said. Telamon, 19 te Aux Cayes. Tjiwangi, 20 te Singapore verwacht. Tomocyclus, 19 30 m. w. Thursday n. Singapore. Towa, 21 te Santos verwach. Trajanus, 18 v. Fort de France n. Port of Spain. Utrecht, 19 v. Aden n. Djeddah. W. Alton Jones, 19 te Philadelphia verw. v. Mena. Waibalong, 19 v. Rangoon n. Colombo. Waterland, 19 te Bremen verwacht v. Hamburg,

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 10