Fraekrijks vloeibaar zonlicht De Gaulle op reis door de provincies Sovjet-geleerden: „V.S. verder met kernwapens dan wij" Zevende vloot vermindert haar activiteit wegens verliezen '"Hoe is het ontstaan? Spookoorlog Het overleg in Kitsbühel Bertrand Russell geestdriftig over gesprekanonieme Amerikanen niet ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 3 Een persoonlijke groet van Gina Lollobrigida Laat u heerlijk verwennen door Koninklijk bezoek van ruim drie dagen aan Amsterdam Feestelijkheden omvatten o.m. twee rijtoeren Vlucht uit Oost-Duitsland Evangelische kerk maant predikanten te blijven Op t^raatótoel De ideale zonwering Fa. J. P. SENFT ZN. Twee doden in het verkeer Sami Solh verliet Libanon in stilte Dit woord: HEIMELIJK Frankrijk heeft zich door de aanpak van zijn koloniale moeilijkheden verwikkeld in een oorlog op twee fronten. In Algerije gaat de bloedige, tragische veldslag voort met methoden aan weerszijden, die huive ringen wekken in de wereld en de par tijen opdrijven tot een waanzinnige haat. In Frankrijk zelf, het tweede front, woedt een spookoorlog, waarvan tot dus ver het aantal slachtoffers gering is doch die een sfeer van dreiging en nervositeit heeft opgeroepen, waardoor volkomen on- schuldigen groot risico blijken te lopen. De manier waarop de Algerijnse onder grondse in Frankrijk te werk gaat, roept scherpe herinneringen op aan de acties van de beroemde Maquis, die het de Duit sers zo zuur gemaakt hebben in de laatste wereldoorlog. De Algerijnen opereren echter onder voor hen gunstiger omstan digheden. De bezettende macht had in de oorlog middelen en vrijbrieven om zo hard en onverbiddelijk terug te slaan als een zich bedreigd voelende militaire macht dat kan. In het Frankrijk van vandaag heerst geen officiële oorlogstoestand. De vijand is niet te onderscheiden, omdat de scheiding tussen pro en, anti dwars door de Franse natie loopt. De kleurling in Frankrijk is niet a priori vijand in heemsen uit verschillende overzeese ge biedsdelen en landen hebben in Frankrijk en speciaal in Parijs altijd een plaats ge had. Thans heeft het Algerijnse bevrijdings front partij getrokken van de situatie en zich verzekerd van alle voordelen, die een ondergrondse in een niet onder straf mili tair bewind staand land kan hebben: de Algerijnse terreur leeft en werkt in het verborgene, ongrijpbaar en onzichtbaar, bij verrassing naar buiten tredend en on middellijk weer verdwijnend in het vei lige gewoel van de Franse steden. De Franse overheid vecht een wanhopige strijd tegen deze numeriek wellicht zwakke, doch strategisch onoverwinlijke spookvijand, die zijn slachtoffers en doe len willekeurig kan kiezen en betrekkelijk vrij spel heeft bij het beramen van schade lijke, bloedige acties, die ook onschuldigen treffen ondanks de verzekering van de lei ders der agitatie, dat zij zich zouden ont houden van aanvallen op weerlozen. De zelfbeheersing, die de Franse over heid nodig zou hebben om in deze situatie het hoofd koel te houden, is niet gering. De Franse politie heeft reeds diverse on schuldigen gedood en de overheid ziet overal spoken, ook waar ze niet zijn. De hele sfeer in het land raakt vergiftigd door de sabotagegevaren tegen persoonlijk en nationaal bezit, waardoor ook buiten landse bezoekers risico's lopen. Het Franse prestige lijdt onder dit alles aanzienlijk, terwijl op geen enkele wijze blijkt dat de Fransen er op korte termijn in zullen slagen, de crisis teboven te komen. De strenge maatregelen tegen Alge rijnen, waarop men zich nu bezint, zullen evenals de strenge maatregelen in Al- gerië zelf alleen maar méér kwaad bloed zetten en tenslotte Frankrijk de allerbitterste ervaringen bezorgen, die een land bij de onvermijdelijke liquidatie van zijn koloniaal bezit kunnen geworden. PARIJS (UPI) Premier De Gaulle is vandaag begonnen aan zijn reizen door de provincie om zijn ontwerp-grondwet, waarover op 28 september gestemd zal worden door het Franse volk, „aan de man te brengen". Hij kwam vanmorgen in Rennes, de hoofdstad van Bretagne, aan. In de stad waren uitgebreide beveiligings maatregelen genomen. In de afgelooen nacht waren alle gasten van hotels door mannen van de Süreté Nationale gecon troleerd. Het grootste deel van 230 moham medaanse inwoners van Rennes moest de stad verlaten. De communistische partij, die een heftige campagne tegen De Gaulle's ontwerp-grondwet voert, heeft anti-Gaul listische betogingen gedurende het week einde in Rennes, Bordeaux, Straasburg en Rijssel uitgeschreven. Het referendum zal de Franse regering ongeveer anderhalf miljard francs kosten volgens een officiële schatting. De regering heeft een 'kopie laten maken van de con stitutie en de rede van De Gaulle van 4 september voor alle in de overzeese gebie den ingeschreven stemgerechtigden, mét een vertaling in het Arabisch voor Alge rije. Het aantal stemgerechtigden buiten Frankrijk bedraagt ongeveer achttien mil joen. De Franse autoriteiten in Algiers hebben de jongste afleveringen van „L'Express" en de rechtse „L'Information" in beslag genomen omdat zij artikelen bevatten over de situatie in Algerije die niet in overeenstemming zijn met het standpunt van de regering. Beide bladen hebben eveneens critiek geleverd op het optreden van de minister van Voorlichting Soustelle. „L'Express" wordt beschouwd als gema- tidg-links georiënteerd, min of meer de spreekbuis van Mendès-France. Twee zwemmers, mogelijk Algerijnse kikvorsmannen, hebben donderdagavond een poging gedaan in de nabijheid te ko men van het Franse slagschip „Jean Bart", dat buiten de Franse vlootbasis Toulon gemeerd ligt. Franse kikvorsmannen pro beerden de zwemmers te onderscheppen, maar deze ontkwamen. Men acht het mo gelijk, dat de twee onbekenden mijnen wilden bevestigen aan het slagschip. Dui kers hebben niets gevonden. De baai van Toulon werd gesloten voor scheepvaart verkeer. De veiligheidsvoorschriften zijn uitgebreid. Advertentie Komende week in Libelle: („Aan de lezeressen van Ltbtllt met vtel sympathie Hoe is Gin* Lollobrigida in werkelijkheid? Lees volgende week de ervaringen van Ltbelle's redacteur Dick Hendrikse, die Gina in haar zwaarbewaakte droomvilla interviewde. Zie in Libelle de schit terende foto's m kleuren en zwart-wit, genomen door Gina's „HoffotograafHij alleen mocht deze intieme opnamen maken Naswafcleïs 3 - Hwtflein WENEN, (Reuter) Drie Amerikaan se geleerden, die aan de te Kitzbühel in Tirol gehouden conferentie op het gebied der kernenergie, die door geleerden uit Oost en West werd bijgewoond, hebben deelgenomen, hebben zaterdag te Wenen tegenover verslaggevers verklaard dat vooraanstaande Russische geleerden, on der wie professor Toptsjiev, secretaris van de Russische academie voor weten schappen, te kennen hebben gegeven, dat de Verenigde Staten verder zijn gevor derd dan de Sovjet-Unie bij de ontwikke ling van kernwapens. De Russen knoopten hieraan als conclu sie vast, dat de Verenigde Staten meer voordeel zouden hebben van een staking der proefnemingen met kernwapens, dan de Sovjet-Unie. De drie Amerikaanse geleerden, die in de berichten der verslaggevers niet bij na me genoemd wilden worden, verklaarden verder dat de Russische geleerden een sterk overdreven schildering gaven van het gevaar, verbonden aan het nemen van proeven met kernwapens. Zij zeiden ook, dat de conferentie te Kitzbühel veel te groot was opgezet en dat slechts over algemeenheden overeenstem ming was bereikt. Voorts was de bijeen komst doortrokken geweest van politiek, „zodat zij leek op een vergadering van de veiligheidsraad". „Terwijl de geleerden uit alle landen als afzonderlijke personen werden uitgeno digd de conferentie bij te wonen, kreeg de Sovjet-Unie het verzoek van een „groep" te zenden. De groep kwam: haar leden wa ren volgens deze Amerikanen zorgvuldig, met het oog op hun politieke gezindheid, uitgezocht. Er was een rechtsgeleerde bij. De Sovjet-groep liet zich niet onbetuigd en diende stukken in, waarin de partijlijn overheerste. Er was cr zelfs één bij, waarin werd gesproken over de winst van General Motors", aldus de drie Ameri kaanse geleerden. De Britse geleerde en Nobelprijswin naar prof. Bertrand Russell heeft vrijdag avond te Wenen gezegd, dat de conferentie te Kitzbühel geëindigd is met een buiten gewone mate van eenstemmigheid. De con ferentie werd gearrangeerd door de Ameri kaanse zakenman Cyrus Eaton, die bij Kroesjtsjev zeer gezien is. Op de conferentie, waaraan werd deel genomen door 66 geleerden uit negentien landen, is vijf dagen lang gesproken over de gevaren van een atoomoorlog en wat de geleerden kunnen doen ter bestrijding van die gevaren. De geleerden hebben een ver klaring opgesteld, waarin wordt gezegd, dat de mensheid zich tot taak moet stellen een einde te maken aan alle oorlogen, ook plaatselijke oorlogen, omdat deze kun nen uitgroeien tot grote conflicten. De deelnemers van de conferentie zijn het er over eens, dat de verdediging tegen een kernaanval heel moeilijk is. „Een on gemotiveerd vertrouwen in verdedigings maatregelen kan zelfs bijdragen tot het uitbreken van een oorlog", aldus de ver klaring. (UPI) Betreffende de wetenschapsbe oefening wordt gezegd, dat deze vrij moet zijn van alle van buitenaf opgelegde dog ma's. Voorts wordt gewezen op de lage levens standaard in de industrieel minder ont wikkelde gebieden als een bron van inter nationale spanning. Het is urgent, dat voorbereidingen worden getroffen om de ze landen te industrialiseren. De verklaring constateert, dat alle tak ken van wetenschap steeds meer gewik keld raken in militaire aangelegenhe den. De geleerden hebben hierdoor ook een speciale bevoegdheid en verantwoorde lijkheid gekregen tegenover de staten. TAIPEH, (Reuter) Admiraal Feit, opperbevelhebber der Amerikaanse strijd krachten in de Grote Oceaan, wordt vandaag voor een bezoek van vijf dagen, op Formosa verwacht. Admiraal Feit zal besprekingen voeren met president genera lissimus Tsjang Kai Tsjek en met verschei dene Amerikaanse en Chinese autoritei ten. Vice-admiraal Smoot, leider van het Amerikaans-Formosaanse opperbe vel, heeft de rechtstreekse leiding ge kregen van de Amerikaanse operaties in het gebied van Formosa. Volgens het op perbevel maakt een vergroting van de sterkte van het Amerikaanse leger, de marine en de luchtmacht in het gebied van Formosa een centraal operationeel beleid noodzakelijk. WASHINGTON, (Reuter) Van offi ciële zijde wordt in de Amerikaanse hoofd stad meegedeeld, dat er sinds het begin van de crisis om Quemoy voor miljoenen extra militaire voorraden naar Formosa zijn gebracht. Een schatting van negentig miljoen dollar was er volgens het departe ment van Defensie dicht bij. De commandant van de Amerikaanse zevende vloot, schout bij nacht Beakley, heeft meegedeeld, dat zijn vloot „onge veer drie" piloten en vijf vliegtuigen heeft verloren bij het conflict o'm Quemoy. „On ze jongens waren te enthousiast", zei hij. Van niet-officiële Amerikaanse zijde aan boord van het vlaggeschip van de zevende vloot wordt verklaard dat het verlies aan piloten en vliegtuigen het dubbele van die cijfers bedraagt. Wegens de verliezen is volgens de opperbevelhebber de activiteit wat verminderd. Hij vertelde dat Amerikanen en commu nistische Chinezen ondanks alles weerbe richten blijven uitwisselen. TAIPEH (AFP/Reuter) In de wetge vende vergadering van nationalistisch Chi na is critiek geleverd op de onduidelijke Amerikaanse politiek. Er werd gezegd dat de Verenigde Staten verantwoordelijk zijn voor de nationalistische nederlaag met Quemoy en het grote aantal doden op dit eiland tengevolge van de beschietingen door de communisten. Een correspondent van de Amerikaanse „National Broad casting Company" is door de nationalis tische autoriteiten tot „ongewenst per soon" verklaard, omdat hij verantwoor delijk zou zijn voor „beledigende opmer kingen" aan het adres van de nationalis tische regering en Tsjang Kai Tsjek in een programma van de N.B.C. Het communistisch kustgeschut heeft, blijkens een mededeling van het nationa listische ministerie van Defensie, tussen vrijdag middernacht en zaterdagochtend zeven uur plaatselijke tijd, 1.400 granaten op Quemoy afgevuurd. Nationalistische vliegtuigen hebben vrijdag, onder een he vig vuur der communistische luchtdoelar tillerie, klein-Quemoy vanuit de lucht be voorraad, zonder verliezen te lijden. Woordvoerders der regering weigerden berichten te bevestigen, volgens welke de Chinese communisten emplacementen voor nog zwaarder kustgeschut aanleg gen. Zij bevestigden echter wel, dat de communisten ook fosforgranaten gebrui ken. Er zijn reeds personen, met door fos forgranaten veroorzaakte brandwonden naar Formosa overgebracht. Voor het koninklijk bezoek aan Amster dam is het volgende programma vastge steld: Koningin en Prins komen woensdag 24 september des middags per auto van Soestdijk in Amsterdam aan. Na een be groeting door de burgemeester begeven zij zich naar de Zuiderkerk, waar verschil lende autoriteiten aan hen worden voor gesteld en waar het koninklijk paar voorts een inzicht gegeven zal worden in de hui dige problematiek van de hoofdstad, zo wel op stedebouwkundig als op econo misch gebied, 's Avonds vindt ten paleize een diner met de autoriteiten plaats. De Prins is van plan na afloop van dit diner een bezoek te brengen aan de studenten sociëteit „Nos Jungit Amicitia". Donderdagmorgen zal de Koningin ver tegenwoordigers uit scheepvaartkringen ontmoeten in de ontvangstzaal van de K.N.S.M. De Prins zal die morgen een vergadering van het college van gedele geerden van de K.L.M. bijwonen. De Ko ningin is voornemens een kort bezoek te brengen aan het s.s. „Oranje Nassau", een zusterschip van de „Prins der Neder landen", eveneens van de K.N.S.M., dat zij vorig jaar te water liet. Aan de daarop volgende lunch in het K.N.S.M.-gebouw zal ook de Prins aanzitten. De middag is bestemd voor een bezoek van Koningin en Prins aan de Koninklijke zwavelzuurfabrieken voorheen Ketjen n.v. Een rondrit door Amsterdam-Noord volgt. Des avonds wordt in het paleis op de Dam een diner met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven gehouden. Vrijdagmorgen zal de Koningin een be zoek brengen aan de r.-k. Julianaschool en de Sint Franciscusschool in Amster dam-West. Vervolgens zullen Koningin en Prins een rondrit door de tuinsteden maken. Na een lunch ten paleize met de dage lijkse besturen van provincie en gemeente, vertrekt de Koningin naar het Hortus plantsoen voor een bezoek aan de Am- manschool, waar onderwijs aan doofstom men gegeven wordt. De Prins zal die mid dag de n.v. lettergieterij „Amsterdam" voorheen N. Tetterode bezichtigen. De middag wordt besloten met een be zoek aan de Joodse godsdienstige gemeen schappen in de Portugees-Israelitische synagoge. Zaterdagmorgen zal de Koningin de school voor maatschappelijk werk in de Jordaan en vervolgens de blokhut van de Tylgroep (minder valide padvinders) in het Amsterdamse Bos bezoeken. De Prins bezichtigt die ochtend de technische werk plaatsen van de K.L.M. op Schiphol. Des middags is de officiële rijtoer door Amsterdam. De dag wordt besloten met een gala voorstelling in de Stadsschouwburg. BERLIJN (AFP) De raad van de Evangelische kerk voor beide Duitslanden heeft zich tot de predikanten in Oost- Duitsland gericht met het verzoek op hun post te blih 1. Uit mededelingen van kerkelijke zijde heeft men kunnen op maken, dat er tot nu toe ongeveer vijftig oredikanten uit Oost-Duitsland naar het Wasten zijn gevlucht. De raad heeft voorts te kennen gegeven, dat hij graag zou zien dat bepaalde mis verstanden tussen de Evangelische kerk en de Oostduitse regering uit de weg worden geruimd. In een communiqué wordt eraan herinnerd, dat de verwach tingen, die zijn gerezen na de bespre kingen in iuli 1868 tussen vertegenwoordi gers van de Oostduitse regering en de Evangelische kerk gehouden, niet zijn ver vuld. „U hoeft hier geen dorst te lijden", zegt André Thomassin en hij trekt een fles rode landwijn uit zijn achterzak. „Ga gerust uw gang, er is ge noeg". De fles ziet er een beetje groezelig uit en ik kijk er naar met een licht wantrouwen. André vat mijn aarzeling ge lukkig niet verkeerd op. „Let op hoe ik het doe het is doodgemakkelijk". Hij ont kurkt de fles en sluit de schenkopening daarna met een niet al te schone duim half af. Dan heft hij haar in schuine stand op, een deci meter boven zijn mond en laat een dunne straal wijn over zijn tong lopen. Heb ik het goed, dat de wijnpluksters, die zich rond om mij hebben verzameld, boosaardig lachen? Maar ik kan niet terug en bovendien is het eenvoudig genoeg, denk ik. Daarom neem ik de fles met een onbewogen gezicht van André over, plaats mijn duim op de aangegeven wijze over de hals en verslik me al in de eerste teug. Boven dien mik ik slecht en er heerst uitbundige vreugde onder de omstanders, wanneer zij zien hoe de wijn mijn schone boordje rood kleurt. Komend van Toulouse en zeven kilometer van de oude vestingstad Carcassonne, vlak bij het dorpje Pezens, heb ik mannen en vrouwen in de wijnvelden bezig gezien. Ik kan de verleiding niet weer staan een ogenblik uit te stappen en de pluksters en porteurs dragers blijken er wel op gesteld te zijn hun kunnen te demonstreren. Terwijl de directeur van dit Mogen we nog even bij de wijn blijven? Het is per slot van rekening nu de tijd van druiven plukken en na de Portugese port en de Spaanse sherry mag Frankrijk, wijnland bij uit nemendheid, zeker niet worden vergeten. coöperatieve wijnveld een oogje in het zeil houdt, wer ken zij rap door en beant woorden mijn vragen zonder dat hun vaardige vingers een moment stilstaan. Tientallen meisjes en vrouwen knippen handig de volle trossen van de lage struiken. De porteurs met de „hottes" op de rug lopen af en aan. Zij stellen zich als een gewillig lastdier op en dan komen de coupeu ses van alle kanten naar hen toe en ledigen hun bakken in zijn hotte. Daarna sjokt de porteur naar de landweg, waar de grote „comporte" staat, die honderd kilo drui ven kan bevatten. Met een ge routineerde beweging stort hij, zijwaarts bukkend, er zijn bak in leeg. André Thomassin, de knappe jongen van het gezelschap, is tevens de drukste prater. Ik loop verschillende malen met hem heen en weer en hij is er kennelijk trots op te zijn uitverkoren om mij tot in bij zonderheden de vrij een voudige techniek van pluk ken en vervoer uit te leggen. „Ah, u komt uit Holland", zegt hij met een brede glim lach. Wat weet hij van ons land? Wat zou deze jonge zui derling, die zo aandoenlijk zijn best doet mij in verstaan baar Frans aan te spreken, eigenlijk van Nederland kun nen weten? Niet zo heel veel, maar hier komt immers jaar in, jaar uit de bonte karavaan langs van de Tour de France en van de wielersport kent hij alle geheimen. „Woet Wak mans, Wim van Est", knikt hij opgetuigen. We hebben dus nog een andere basis gevon den, waarop zich onze con versatie kan bewegen. „Komt u uit Toulouse? Daar wonen de gebroeders Van Schendel, de eerste Nederlanders, die voor de oorlog aan de Tour de France hebben deelge nomen. Hebt u ze niet ge sproken? Jammer, ze hadden u veel kunnen vertellen". Daarvoor ben ik echter niet gekomen en ik breng het ge sprek tactisch op zijn werk en het druivenplukken in het al gemeen. Met licht gebogen schouders, een gevolg van de voortdurende last van de hotte op zijn rug, staat hij voor mij en gebaart in de richting van de pluksters. „Het is geen gemaklTelijk werk", zegt hij een tikje somber, „zo'n hele dag onder de bran dende zon gebukt te staan. Wanneer de druiven rijp zijn, moeten ze zo snel mogelijk worden geplukt, omdat er an ders in de vrucht al een ver zoetingsproces begint". En met de luchtige glimlach van de expert voegt hij er aan toe: „Wij weten op de kop af wanneer het de juiste tijd is". „En wat verdienen die meisjes nu?" „Eerlijk gezegd veel te wei- nif", zegt hij zacht met een snelle blik naar de directeur, die op een afstandje zijn wenkbrauwen fronst. „Een standaardloon kennen we in Frankrijk voor dit soort werk niet en de verdiensten han gen dan ook af van de vaar digheid van de plukster. In ons district het arrondisse ment Aude komt een snelle coupeuse ongeveer tot acht honderd, soms negenhonderd francs per dag. Maar daar voor moet ze dan ook van acht tot twaalf en van half twee tot half zeven hard doorwerken". André stelt me voor aan Jeanne Lapage, die evenals hij in Pezens woont. Ze heeft lichtjes in haar ogen, telkens als ze hem aankijkt. Ik zie, dat ze een instrument han teert, dat veel overeenkomst vertoont met onze tuinschaar. Snel glijden de zware trossen door haar handen; de knipbe- weging is bijna niet waar te nemen. „Ik heb monsieur verteld, dat je 's avonds wel weet wat je hebt gedaan", zegt de por teur tot het meisje. Ze lacht en haalt haar schouders op: ze is immers niet anders gewend en wat voor zin heeft het te klagen? Ze weet ook, dat na de pluk het wijnfeest wordt georgani seerd, waaraan door allen, boeren en knechts, coupeuses en porteurs, wordt deelge nomen. Dan zal er worden ge zongen en gedanst en het spreekt vanzelf wijn wor den gedronken. Als de drui ven in de grote vaten zijn ge perst en het vloeibaar zon licht van Frankrijk in de don kere kelders staat te gisten, is de vendange de verdiende be loning voor allen, die deel hebben gehad aan de wijn bouw. „Nog wat wijn?" offreert André goedig. „Nee, dank u, ik heb momenteel geen dorst meer" antwoord ik haastig. Me dunkt, dat één mislukte de monstratie voor vandaag wel genoeg is. De zon is al lager gezonken en de schaduwen van de lange rijen wijnstruiken vallen over elkaar heen. In de verte staat de kolossale burcht van Car cassonne, ruim vijftien eeuwen oud, als een onduide lijke dreiging tegen de lucht. Ik wil me nog voor het diner in de vestingstad installeren en moet dus vertrekken. Eerst echter moet ik handen druk ken, vele kleverige handen, maar ik doe het graag. Er worden mij handenvol trossen druiven opgedrongen „voor onderweg", zeggen zij vrien delijk. Ik loop de landweg af en kijk aan het einde ervan nog even om en zwaai een groet. Het laatste wat ik zie is het gebaar van André Thomassin: hij heeft zijn hand op het glanzende haar van Jeanne Lepage gelegd en wuift uit bundig met de andere. Er is niet veel fantasie no dig om te weten welk paar tijdens de vendange onaf scheidelijk zal zijn. J. J. F. Kemming mens In een kolenmijn in het buitenland heb ben ze een mens opgegraven van twaalf miljoen jaar geleden - dood. Een skelet, een ontbrekende schakel in de historie van ons mensworden. Het is een half-mens, afstammeling in directe lijn van onze ge meenschappelijke aapmenselijke mensape- lyke voorvader. Maar hij is on-apelijk in zijn armhouding en benen. En zijn gebit, hoewel beter dan het mijne, is niet dierlijk doch menselijk, half-menselijkDat brengt onze afstamming een aantal miljoen jaren verder terug. Gelukkig had deze kolenmijn-opa nog niet mijn soort hersensHad men hem ge vraagd hoeveel twee maal twee is, dan had hij gezegd: „Kom daar over twaalf miljoen jaar maar eens over terug". Hij was geen rekenwonder en voor taal had hij ook on voldoende gehad. Twaalf miljoen jaar is een hoop. De moderne mens is nog maar een honderd duizend of zo jaar oud. In ieder geval is hij langzaam en geleidelijk ontwikkeld uit die kolenmijner van toen. Is het een won der dat we nog altijd wat driftig en roof zuchtig van aard zijn en gaarne opstoot jes verwekken? Over twaalf miljoen jaar zijn we wellicht niet meer half doch geheel menselijk, als we nog bestaan. En waarom niet? Wel licht word ik warm en gezellig opgegraven in een Staatsmijn, mijn bekken klevend van de goede kolen, mijn schedel een halve meter verder. „Goeden morgen, heren", zal ik trachten te zeggen. Men heeft mij trouwens voorspeld dat over een aantal miljoen jaren we nog maar één oog zullen hebben boven onze neus. Ik geloof dat niet. Waarom ook? En men heeft mij ook voorspeld dat, als de mens zich zo blijft voortplanten, we over zes honderd jaar ieder nog maar één vier kante meter levensruimte zullen hebben. Maar dit alleen maar tussen haakjes. Die oudoom van voor twaalf miljoen jaar, die inplaats van steenkool uit de mijn naar boven kwam, had weinig kin en weinig hersens. Maar hij kon al op twee benen lopen, niet te lang achter elkaar maar wel als het moest. Trouwens, ik ook. Ik neem aan dat deze kolengrootvader kinderen heeft gehad en dat dus u en ik en iedereen enigszins familie van hem zijn. Het brengt onze stamboom aardig terug tot een primitief begin van Halfmens Kolenmijn De Eerste. U en ik moeten ge meenschappelijk van hem afstammen en dat onze opa in een kolenmijn is bijgezet en nu aan het daglicht gebracht is mag ons niet koud laten. De steenkool trouwens ook nietIk moet hier tot mijn verdediging bijvoegen dat toen oom dood ging de kolenmijn nog een bloeiend woud was en dat hij met het bos ongemerkt verkoold is. In ieder geval geeft het mij een warm gevoel dat mijn stamboom twaalf miljoen jaar terug reikt Misschien zullen kwaad sprekers beweren dat die stamvader maar een halt-mens was. Maar wat zijn wij? H. B. Fortuin Advertentie 0€D*P0N*e«D HANOCISMRK (aluminium jaloezieën) Decoratief, Duurzaam en Praktisch Nassaulaan 76 - Tel. 10743 - Haarlem Te Klazinaveen is een vijfjarig jon getje van het gezin Vinke door een auto aangereden en op slag gedood. Het jonge tje, dat in de berm speelde, stak plotseling voor de naderende auto de straat over. Te Oldeholtwolve bij Wolvega is de veehouder W. Hoekstra door een auto aangereden, toen hij per rijwiel de rijks straatweg LeeuwardenZwolle overstak. Hij werd zwaar gewond naar het zieken huis te Heerenveen vervoerd, waar hij is overleden. BEIROET (AFP) Premier Sami Solh van Libanon is zaterdagochtend voor on bepaalde tijd uit zijn land vertrokken. In een boodschap aan zijn volk had de pre mier onlangs van zijn besluit kennis ge geven om het land te verlaten zonder aan te duiden of hij van plan was ooit naar Libanon terug te keren. Zaterdag in alle vroegte daalde een Amerikaanse marine helikopter bij Sami Solhs villa om hem naar het vliegvelc van Chalde te brengen. Vandaar vertrok hij met onbekende be stemming, men vermoedt naar Turkije. Het vertrek is met de grootste geheimhou ding omgeven. Het woord heem of heim betekent: woonplaats, erf. Het komt nog voor in plaatsnamen als Heemstede en Doe- tinchem, in heemraad en in woorden als inheems en uitheems. De eigenlij ke betekenis van heimelijk is dus: bij bet huis, bij het erf behorend en van daar: vertrouwd, verwant, intiem, hui- se-lijk in de ware 'zin des woords. Uit de grondbetekenis ontwikkelt zich na tuurlijk gemakkelijk die van: tot het eigen gezin beperkt, niet aan buiten staanders bekend. En dan zijn wij al heel dicht bij de huidige betekenis: ver borgen, geheim. Dit laatste woord is van jonger dagtekening dan heimelijk; het is pas in de 16e eeuw in zwang ge komen. Het jongste van de drie is het zelfstandig naamwoord geheim dat niets anders is dan het zelfstandig ge bruikte bijvoeglijke naamwoord. Beide ^komen uit het Duits, evenals heimwee^

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3