Geen geschil met minister Staf over „Friendships" Verhouding met Indonesië heeft dieptepunt bereikt Mode ZENDING IN AFRIKA FILATELIE Geen uitzicht op verbetering in de nabije toekomst Pracht handen 3aal~taiia Z TERDAG 20 SEPTEMBER 1958 7 CHEF LUCHTMACHTSTAF VERKLAART: „Overleg over eventuele order op twaalf vliegtuigen voor de Luchtmacht is nog gaande" Verloren ceintuur werd moordenaar noodlottig Versperring op fietspad was als grap bedoeld Kerkelijk Nieuws BEGROTING BUITENLANDSE ZAKEN Geen straatparade Adriaan van der Veen uit adviescommissie Nederlander verdronken bij Corsica KERKELIJK LEVEN Naar aanleiding van persberichten om trent de bestelling van Fokker „Friend- ship"-vliegtuigen voor de Koninklijke Luchtmacht en een daaruit voortvloeiend geschil tussen de minister van Oorlog en de chef Luchtmachtstaf, deelt de chef Luchtmachtstaf, via het.ANP, het volgen de mede: „Bij het op gang komen van de produk- tie van de „Friendship" bleek, dat de defi nitief binnengekomen bestellingen niet voldoende waren om de produktielijn vol ledig te bezetten. Het verminderen van de opgezette produktie zou echter grote be zwaren met zich meebrengen. Het is na melijk zo, dat, indien een produktielijn een bepaalde capaciteit heeft, het vrijwel onmogelijk wordt om bij later komende bestelling de afleveringstijd te versnellen, waardoor het aantrekken van nieuwe be stellingen zeer bemoeilijkt wordt. Een produktielijn met geringere capaci teit zou tevens betekenen, dat vrijwel on middellijk een groot aantal arbeiders bij Fokker zou moeten worden ontslagen. In verband hiermee heeft Fokker gevraagd of niet tot bestelling van een aantal trans portvliegtuigen voor de Koninklijke Luchtmacht kon worden overgegaan. Industrieel belang in het geding Gezien de beperkte begroting en het feit, dat de thans bij de Luchtmacht in dienst zijnde Dakota's nog enige jaren mee kunnen, werd van de zijde van het mi nisterie van Oorlog gemeend, dat op dit ogenblik geen gelden konden worden ge bonden en daardoor een bestelling niet mogelijk was. Intussen werden de bespre kingen toch voortgezet, waarbij naar voren kwam, dat hier een groot industrieel be lang en nu in deze tijd ook een groot werkgelegenheidsbelang in het geding is. In overleg tussen de ministers van Finan ciën, van Economische Zaken, en van Ver keer en Waterstaat werd dan ook over wogen om toch reeds een aantal Friend- ship-vliegtuigen te bestellen". De chef Luchtmachtstaf vervolgt: „Naar aanleiding hiervan heeft minister Staf zich daarna in beginsel bereid ver klaard om onder bepaalde voorwaarden een bestelling van twaalf vliegtuigen te plaatsen. Uiteraard was over een moge lijke bestelling van „Friendships" reeds tevoren door de minister veelvuldig over- De moord op Wim de la Parra De moordenaar van de negenjarige Utrechtse jongen Wim de la Parra, die sinds 22 juni 1957 spoorloos was, is zoals wij gisteren gemeld hebben gegrepen. Het is de 28-jarige Utrechtenaar R. G., een lichtelijk debiele man, die zijn slachtoffer kende, doordat hij enige tijd belast was met het schoonmaken van trappenhuizen in de Dickenslaan waar de familie De La Parra woonde. Vrijdagmiddag heeft de of ficier van justitie, mr. H. W. Overbeek ons verteld hoe deze moordzaak is opgelost. Hij prees daarbij de goede coördinatie van het opsporingswerk door de rijksre cherche, de gemeentepolitie van Utrecht, de rijksrecherche te Driebergen en de po litie van Zeist. In de aanvang waren er vrijwel geen aanknopingspunten. Wim de la Parra kon verdronken zijn (tal van hel derzienden hadden dat ook als hun mening te kennen gegeven), of men kon hier te maken hebben met een zedendelict of een ontvoering-om-losgeld. De vader van het vermiste kind, die vroeger officier van justitie in het voormalig Nederlands-Indië geweest is, dacht zelf aan een wraakoefe ning van een der destijds door hem be handelde misdadigers. De honderden inlichtingen die de poli tie en justitie uit alle delen van het land kreeg, bleken alle onjuist. Pas op 30 juli 1958 werd in de bossen bij Driebergen het lijkje gevonden van een jongetje van 8 a 9 jaar. Bij de identificatie ontstonden grote moeilijkheden, omdat er geen kle- dingresten bij het lijkje gevonden werden. Men had wel een grote mate van waar schijnlijkheid, dat het Wim de la Parra was, maar geen zekerheid. Dat het een ze dendelict betrof, stond vrij spoedig vast. Uit een groep van personen, die wij als mogelijke daders verhoorden, aldus de of ficier, elimineerden wij tenslotte de ver dachte. De band van de regenjas, die bij het lijkje was gevonden, werd geïdentifi ceerd als het eigendom van deze verdach te. Deze laatste had namelijk een regen jas van hetzelfde goed als waarvan de ceintuur gemaakt was, maar de ceintuur zelf ontbrak. De verdachte is daarna lang durig aan de tand gevoeld. Bij een huiszoe king vond men twee goed bijgehouden agenda's uit het jaar 1957. Men ontdekte dat er twee blaadjes uit de beide agenda's ontbraken, namelijk de blaadjes van 22 juni, de dag waarop Wim de la Parra ver dween. De verdachte stond toen al zeer wankel. Donderdagavond heeft hij tenslot te een volledige bekentenis afgelegd. Het betreft hier een man, die reeds verschil lende delicten op zijn naam heeft staan. Hij is ongehuwd. Kleertjes begraven De moordenaar heeft verklaard, zo zei de officier van justitie, dat Wim in het bos bang is geworden en was gaan huilen. De man raakte toen volgens zijn zeggen in pa niek die hem ertoe dreef het kind tc wor gen echter niet met de band van zijn jas. Deze ceintuur had hij in het bos verloren. Donderdagavond heeft R.G. verteld waar hij de kleren had begraven en gisteren om streeks het middaguur zijn deze inderdaad n de bossen van Driebergen gevonden. R. G. is arbeider van beroep. Hij is woens- gavond aangehouden, dat wil zeggen: j was eerst ontboden naar het politiebu- .u, weigerde toen te komen en is tenslot te in zijn eigen huis gearresteerd. TJIPROVISATIECURSUS TE UTRECHT In het cursusjaar 1959/1959 houdt het conservatorium voor muziek te Utrecht een improvicatiecursus voor organisten, als docent is uitgenodigd de heer Cor Kee. leg gepleegd met de chef Luchtmachtstaf. Bij dit overleg bleek verder, dat aan een aantal dezer vliegtuigen, die als vracht vliegtuig dienst zouden moeten doen, bij zondere eisen moesten worden gesteld. Over deze bijzondere eisen hebben reeds discussies plaats gevonden, waarbij uiter aard instanties van de luchtmachtstaf en het Directoraat Materieel Luchtmacht be trokken waren. Nog geen beslissing Toen op korte termijn ten aanzien van de bestelling een beslissing moest worden genomen, werd de chef Luchtmachtstaf gevraagd, de verdere eisen waaraan een militair transportvliegtuig moet voldoen, vast te stellen. De chef Luchtmachtstaf is met het opstellen van deze eisen bezig en er wordt met de industrie overleg ge pleegd. jn hoeverre deze eisen en de pro- duktiemogelijkheden op elkaar kunnen worden afgestemd. Er is geen reden om te veronderstellen, dat hiervoor geen oplossing zal worden ge vonden. Mededelingen als zouden hierover thans verschillen van mening tussen in stanties van de Luchtmachtstaf en het Di rectoraat Materieel Luchtmacht bestaan, zijn onjuist. De prijsvaststelling heeft nog niet plaats gevonden, omdat door de mi nister van Oorlog bij het nemen van het besluit tot bestelling over te gaan, uit drukkelijk voorwaarden werden gesteld, waarover partijen nog niet tot overeen stemming zijn gekomen. Deze financiële onderhandelingen zijn nog in gang, maar wel kan worden gezegd, dat het bedrag van 35 miljoen, in bepaalde persberichten genoemd, uit de lucht is gegrepen. Be richten als zou er over deze aangelegen heden een geschil zijn tussen de minister van Oorlog en de chef Luchtmachtstaf, moeten als onjuist worden gekenmerkt". Ir. C. Staf De militaire politie in Den Helder heeft twee vliegtuigmakers van het vliegkamp „De Kooy" aangehouden, die bekend heb ben dat zij door het aanbrengen van een versperring woensdagmorgen een brom fietser op het rijwielpad naast de rijks weg van Den Helder naar Alkmaar heb ben doen verongelukken. Het zijn de 17-ja- rige H. van der P. en de 21-jarige P. J. M. Tijdens hun verhoor bleek dat boos opzet niet in de bedoeling heeft gelegen. De jon gelieden, die na een avondje „passagieren" niet geheel „fris" meer waren, hadden een „grap" met hun collega's willen uitha len. Door het rijwielpad nabij het vlieg kamp te versperren hadden zij willen be reiken dat iedereen de volgende morgen met zijn fiets over de barricade zou moe ten sjouwen. Dat andere gebruikers van het fietspad het slachtoffer van hun grap zouden worden was niet in hen opgeko men. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ter Aar A. M. Lindenburg te Klundert te Zoetermeer (2de pred.- pl.i J. van Sliedregt te Putten (Geld.). Bedankt voor Vreeswijk K. Schipper te Waspik. Bedankt voor Sliedrecht J. den Besten te Dirksland. In de toelichting op de heden versche nen begroting van Buitenlandse Zaken heeft minister Luns zich beperkt tot een beschouwing over de ontwikkeling der laatste maanden en over enkele aspecten van de huidige stituatre, welke voor de toekomst van belang zijn. Minister Luns verklaart dat de verhou ding met Indonesië een dieptepunt heeft bereikt dat geen uitzicht biedt op ver betering van de betrekkingen met dat land in de nabije toekomst. De onder beheer- stelling van de Nederlandse bedrijven is niet alleen een misbruik van macht, doch betekent tevens een onrechtmatige discri minatie. Naar het oordeel der regering is de republiek Indonesië tot herstel van on recht en tot schadeloosstelling gehouden. De Indonesische regering heeft echter niets gedaan om het onrecht te herstellen: zelfs van een aanbod van schadeloosstelling of compensatie in enigerlei vorm is tot nu toe geen sprake. Hoezeer een en ander in strijd is met het internationale recht en met de internationale praktijk blijkt wel uit het feit, dat zelfs de communistische landen in Oost-Europa in principe steeds het recht op schadeloosstelling voor genatio naliseerde bezittingen hebben erkend, het geen in vele gevallen tot een schadeloos stellingsakkoord met de betrokken credi- teurstaat heeft geleid. De regering zal haar aandacht blijven gericht houden op de aanspraken van belanghebbenden tegen over Indonesië. Sedert december 1957 zijn ruim 36.000 Nederlanders uit Indonesië gerepatrieerd. Het aantal Nederlanders dat thans nog in Indonesië verblijft kan op ongeveer 10.000 worden geschat. Oost en West Over de campagne, welke in de laatste lijd in de communistische landen wordt gevoerd tegen het „revisionisme" zegt de bewindsman, dat deze niet alleen kenmer kend is voor de interne verhoudingen in de communistische wereld, doch ook voor de buitenlandse politiek van het Sovjet-blok. Uit deze camoagne is af te leiden, dat het blijkbaar nodig wordt geacht voort te gaan met onderdrukking van de krachten, welke in de „liberalisatieperiode" tot ontwikke ling waren gekomen. Kennelijk wordt daarmede beoogd de in 1956 geschokte dis cipline in de onder communistisch regime staande landen volledig te herstellen en tegen nieuwe inbreuken te beveiligen. Voorts is deze campagne in het bijzonder gericht tegen denkbeelden, welke de sa menhang van het communistisch blok on der de centrale leiding van Moskou kun nen bedreigen. Voor de buitenlandse politiek is deze anti-revisionistische campagne van belang, omdat daarbij nadrukkelijk wordt gesteld dat geen verwatering van de communis tische ideologie kan worden geduld en iedere communist dient te streven naar volledige verwezenlijking van alle commu nistische doelstellingen, hetgeen alleen door de vestiging van de communistische wereldorde kan worden bereikt. Het zou een gevaarlijke vergissing zijn te menen, aldus minister Luns, dat deze doelstelling thans slechts theoretische betekenis zou hebben en in de realiteit van het heden niet als richtsnoer zou dienen voor de praktische politiek van de communistische machthebbers. De feiten bevestigen de dikwijls herhaalde verklaringen van com munistische regeringsleiders dat zij alles in het werk zullen blijven stellen om de ondergang van het westen zoveel mogelijk te bespoedigen en daarmede de voornaam ste hinderpaal voor de vestiging van de communistische wereldorde uit de weg te ruimen. Met alle daarvoor in aanmerking komen de middelen wordt getracht de neutrale landen in Azië en Afrika onder commu nistische invloed te brengen. Europese integratie De regering acht nog niet het moment gekomen, waarop reeds een oordeel zou kunnen worden uitgesproken over de vraag, of de ontwikkeling op het gebied der Europese integratie tot nu toe al dan niet bevredigend is geweest. De minister wil echter niet nalaten zijn waardering uit tc spreken voor de ijver en de energie waarmede de instellingen der Europese ge meenschappen en in het bijzonder de com missies, zich hebben gezet aan de uitvoe ring van de zware taak, die aan deze in stellingen is opgedragen. De regering blijft de spoedige totstand koming van de vrijhandelszone zien als een noodzakelijk complement van de E.E.G. dat een gezonde ontwikkeling van de E.E.G. zelf en van de samenwerking in wijder Europees verband zal bevorderen. Kernenergie De regering streeft er naar om zoveel mogelijk de internationale samenwerking op het gebied van de vreedzame toepas sing van atoomenergie te bevorderen, met name wat betreft de research- en energie programma's. Het overleg dat is gericht op de bescherming van de volksgezondheid heeft haar bijzondere aandacht. De noodzaak om spoedig tot een stop- vetting van proefexplosies te geraken, is inmiddels onderstreept door het onlangs verschenen rapport van de wetenschappe lijke atoomstraiingcommissie van de Ver enigde Naties. De regering heeft het rap port terstond in studie genomen en daar over het advies van de Koninklijke Ne derlandse Academie van Wetenschappen gevraagd. Uitgaven De uitgaven voor de gewone dienst op de begroting van buitenlandse Zaken zijn geraamd op 241 v2 miljoen (1958 248 miljoen). De bijdrage aan de U.N.R.W.A., het agentschap van de V.N., dat zorgdraagt voor de ongeveer 900.000 Palestijnse vluch telingen, is verhoogd tot f 250.000.—. Voor hulp aan gninder ontwikkelde gebieden wordt 15 3/4 miljoen beschikbaar ge steld. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Het is wel een pracht stimulans voor de brei-enthousiasten in enkele uren tijds een rijke variatie breimodellen op haar voor deligst te kunnen bewonderen. De firma „Wollana" had in samenwerking met de Franse „Pingouin" wolfabriek vrijdag avond in Brinkman een show georgani seerd, waar door een team Frangaises de meest modieuze jumpers en vesten ge toond werden. Zoals men weet werkt wol isolerend, in Afrika gebruikt men haar om de warmte te weren, in ons kille klimaat is ze daarentegen geschikt om zich tegen de felle kou te beschermen. Er wordt in ons land veel gebreid, voor al sedert het bestaan van de breimachine, die het presteert in één avond een jumper te creëren. En dan nog wel een jumper, die, zoals we gisterenavond zagen, is aan gepast aan de nieuwe mode. De strakke rechte lijn was wel overheersend, met als enige onderbreking een effen gebreid bies je langs zak en mouwtje, wanneer de jum per in een van die mooie gemêleerde wol soorten was uitgevoerd. Zo zagen we een truitje in tweed effect en verder een imi tatie van bouclé en het zo modieuze pied de coq dessin. De nieuwe tinten olijfgroen de abrikoos deden het goed bij de even eens gebreide pantalon, die soms zó strak was, dat het wel een „kousenbroek" leek. Elegant voor een tengere Frangaise, maar niet voor de doorsnee Nederlandse vrouw, die zich beter bij de iets wijdere model len kan houden. Een veel voorkomende halsverwerking was de V-hals, die, naast de hoogopstaande col, de belangrijkste plaats innam. Een nouveauté vormde de combinatie van deze beide halslijnen: een fleurig vest met V-hals over een zacht ge tinte of zwarte klassieke pullover van lich te en zachte wol. Voor sportieve doelein den waren er jumpers met aangebreid kapje, dat in de kraag gecamoufleerd was, uitgevoerd in een van die grove wolsoor ten, die in een fantasie-steek het meest tot hun recht komen. Ook voor de heren kan men aardige resultaten verkrijgen door een pullover met V-hals van een boordje te voorzien dat platliggend en hoogop- staand gedragen kan worden. De laag in gezette mouwen verhogen het brede sil houet. En dat de organisatie van deze show in goede handen was bij de heer en mevrouw Schmidt bleek wel toen hun twee dochter tjes koket en zonder verlegenheid de fleu rige kinderjumpertjes toonden, om daar mee de show tot een afgerond geheel te maken. Het zal ons niet verbazen als dit week end tal van vaardige vingers, geïnspi reerd door deze show, gretig naar de brei pen zullen grijpen. In hotel Duin en Kruidberg werden gis termiddag de nieuwe najaars-en winter- modellen getoond van Maison l'Abeille. Met deze uiting van élégance en smaak heeft dit modehuis bewezen, dat er veel van de nieuwe Parijse mode te apprecië ren is. Warme wintermantels, mooi van lijn, jurkjes in sprekende pasteltinten, waarin vooral lila en olijfgroen favoriet waren en modieuze tailleurs met losvallén- de jasjes, gaven een indruk van de kle- dingstijl, die het komende seizoen door de mode-huizen zal worden gebracht. We zagen o.a. de brede sterk aflopende schouderlijn, de laag ingezette wijde mou wen en veel losse draperieën en shawls, alles aangepast aan de mogelijkheden van het winterseizoen. Ook de kolossale kra gen, die soms als een pelerientje om de schouders hingen of hoog tegen de hals op stonden, als een halsmofje van bont, zul len in de winter veel behagelijkheid geven. De gewone sluiting, die als zij was aange bracht uit een garnering van grote knopen bestond, liet vaak verstek gaan en was dan vervangen door een shawl, die mét de Van onze correspondent) DEN HAAG, Op het Huygensplein te 's-Gravenhage hebben vrijdagavond een paar honderd teleurgestelde jongemensen gestaan. Zij waren daar gekomen omdat de Haagse Jazzclub een „streetparade" zou houden. Om acht uur begon echter géén vrolijke muziek, om half negen ook niet. Men vroeg zich af waarom niet. Er kwamen meer mensen. Het werd steeds drukker en iedereen vroeg aan iedereen waar de muziek bleef. Maarde muziek kwam niet. „Op het laatste ogenblik", zo vertelde Wouter van Gooi namens de Haagse Jazzclub aan de menigte," trok de politie de vergunning in. Het spijt me, het mag niet doorgaan. De politie heeft mij ge zegd, dat men vreesde voor relletjes tus sen blanken en niet-blanken". De omstan ders lachten er luid om. De musici uit Zaandam van „The New Riverboat Jazz Men" bleven zwijgend op de grote vracht wagen. De op het Huygensplein verzamelde jonge muzikanten klommen er teleurge steld bij. Dagen tevoren had de jeugd zich er op verheugd te kunnen „jazzparade- ren". Het heeft niet zo mogen zijn. Overeenkomstig diens verzoek heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de heer Adriaan van der Veen te 's-Gravenhage ontslag ver leend als lid van de rijkscommissie van advies inzake de subsidiëring van tijd schriften op het gebied der kunsten. De Vereniging van ILetterkundigen, op voor dracht wagrvan de heer Van der Veen in deze commissie werd benoemd, is van dit ontslag verwittigd. Adriaan van der Veen heeft het verzoek tot ontslag ingediend, omdat hij zich niet kon verenigen met het advies tot het niet-subsidiëren van „Ti rade". Een Frans marinevaartuig heeft het stoffelijk overschot van de Nederlander H. Vroom uit 's-Gravenhage geborgen voor de kust van Corsica. De heer Vroom was donderdag gaan vissen en werd sinds dien vermist. Hij blijkt verdronken te zijn. De heer Vroom was directeur van net Nederlandse bungalowpark te Calvi op Corsica. Advertentie Tube 95 a Unmefl.Gelei Het is de Hamamelis die 't 'm doet kraag één geheel vormde. De losgeplooide even bolstaande ruggen waren evenwich tig en zwierig van lijn, en kwamen bijzon der tot hun recht wanneer ze in soepelval- lende bouclé waren uitgevoerd. De japonnen waren over het algemeen zeer eenvoudig gehouden; door het varië ren van de taillehoogte was aan ieders ver langen tegemoet gekomen; de normale hoogte werd geaccentueerd door een smal bandje dat middenvoor gestrikt was, Qf een breed ceintuurtje aan de voorkant ter wijl de verhoogde taille op vaak zeer ge niale wijze benadrukt werd. Zo was bijzon der mooi een sierlijke draperie, die van even onder de buste afhing, evenals een geplooid loshangend voorpand. Bij een ruiten stof was dit pand schuin verwerkt wat een aardig effect gaf. Bij de cocktailkleding vielèh ons garne ringen van taft of satin op, die als strikjes of bandeau een toepassing zonden. De col lectie feestjaponnen was zeer charmant en vormde mét de bruid het hoogtepunt van deze mode-show. Katy De vorige week is er in het zendingshuis te Oegstgeest een tweedaagse conferentie gehouden, samengeroepen door de Inter nationale Zendingsraad, waar bijna vijfen twintig deelnemers aanwezig waren uit Engeland, Scandinavië. Frankrijk en Zwit serland, allen zendingsarbeiders, die in Afrika werken of gewerkt hebben en thans een belangrijke functie vervullen in hun respectieve zendingsorganisaties. Zo wa ren er onder anderen mej. dr. Gloria Wyssner, die vroeger in Algiers werkte en nu secretaresse is van de Internationale Zendingsraad voor het werk onder mos lims, dr. F. Raaslaub, die achttien jaar in Kameroen werkte, thans secretaris van de Bazelse Zending, de Afrika-secretarissen van het Engelse Methodisten-Zendings genootschap en van de Samenwerkende Engelse Zendingsgenootschappen en de Franse predikant Benignus, die na in Ma- «uit Durf In Nieuwsblad De Bloembollenstreek vond ik deze: A ANH AALMEISJES gevraagd door JOHN TELKAMP E Wilhelminalaan 103, Hillegom. Talarius zou óók zo'n advertentie E willen plaatsen, maar hij is niet zo dapper als John- Mevrouw Talarius zou 'm zien aankomen! Aanbeveling De Lasvlam. (Rotterdam) schrijft: E Je leest soms van die aanbevelingen, die eigenlijk geen aanbevelingen zijn. E Zo las ik over de Franse chanteur Gilbert Bécaud, dat hij zich zo zeer in zijn voordracht inleeft, dat hij E meer dan eens op het podium is E flauwgevallen. Inderdaad, dat flauwgeval is geen aanbeveling; maar het chanteur- Ij schap nog veel minder. Wat een vént, die chansonnier! „Groots" n De Sirene (uit Oss) heeft een nieuw- tje waar ik geen commentaar op heb: e „Oostzaan beleefde zaterdag iets groots: het tromp etterskorps van het 6de regiment Huzaren van Bordeel E kwam een aubade brengen aan een oude strijdmakker" „Oude strijdmakker" i= trouwens e niet slecht! 5 Sexuologie Elseviers Weekblad had het over: Henny Bario wiens meisjesnaam, Henny Soesman luidt". Zo ken ik ene meneer Jansen, wier e voornaam Piet is. Record 1 Het. grootste buitenhuis van Neder- land ligt vermoedelijk bij Gorssel, e want ik las deze advertentie: Te koop omg. Gorssel-Eefde Ruim 15.000 m2 bos, e Natuurtoestand, kaprijp, mid- denin een buitenhuis. e T alarius dagascar gewerkt te hebben, nu een be langrijke functie in het werk der Franse zending in West-Afrika vervult. Ook onze landgenoot prof. dr. H. Kraemer bevond zich onder de aanwezigen. In de ochtendvergadering van de eerste dag gaven de deelnemers een overzicht van de situatie van kerk en zending in de gebieden, waarmee zij contact hebben. Vooral uit West-Afrika werden gegevens verstrekt. Uit alle berichten wordt duide lijk, dat de islam in de gebieden ten zuiden van de Sahara onder de animistische Afri kanen snel veld wint. Gezocht zal moeten worden naar wegen om de Afrikaanse ker ken duidelijk te maken, dat zij een roeping hebben om niet slechts de animisten, waar tussen zij leven, maar ook de islamitische Afrikanen in alle eenvoud het Evangelie te verkondigen. Dit zal niet alleen met woorden moeten gebeuren, maar vooral ook door hen voor te leven, dat de christe lijke kerk en gemeenschap is van mensen, die er iets van laten zien dat zij in Christus nieuwe mensen geworden zijn. Toen dr. Kraemer op zijn bekende radi cale wijze hierover sprak, hoorden de Ne derlanders in het gezelschap bekende klan ken. Wat hij destijds in en na de oorlog aan de Nederlandse christenen leerde, werd hier voorgehouden aan mensen, die in Afrika werken. Het gaat, aldus prof Krae mer, te allen tijde erom dat de kerk niet alleen spreekt over het Evangelie, maar in de eerste plaats daaruit lééft in een een voudige blijdschap en met een radicale ernst. Dit is de eerste voorwaarde voor een kerk die missionair wil zijn. v De vragen van het tegenwoordig zen- dingsbeleid in de gebieden van Afrika ten zuiden van de Sahara kwamen in de avondvergadering aan de orde. Daarbij betoogde prof. Kraemer dat, wie thans als zendingsarbeider naar Afrika wil gaan, niet blind dit continent, dat een vulkaan is in de tegenwoordige wereld, mag bin nengaan. Door grote studie zullen zijn ogen voor de Afrikaanse mens en zijn pro blemen reeds enigszins moeten zijn ge opend. Zijn hart moet geheel bereid zijn om te leven in solidariteit met de animis ten of de moslims, in wier midden hij zal verkeren. Namens de raad voor de zending van de Hervormde kerk sprak mr. S. C. graaf van Randwijck er zijn blijdschap over uit, dat de hervormde zending de gastvrouw voor deze conferentie mocht zijn, speciaal omdat de generale synode heeft besloten om naast Indonesië en Nieuw-Guinea een NEDERLAND- De KLM vliegt op 1 no vember via de Noordpool naar Tokio en Biak (Ned. Nieuw-GuineaVoor dez>e vlucht zijn binnenkort bij de postzegel- handel twee verschillende bijzondere enveloppen verkrijgbaar die door de PTT van een speciaal stempel zullen worden voorzien en wel een voor de vlucht Amsterdam-Biak (gehele vlucht) en een voor de vlucht Amsterdam-Tokio (gedeeltelijke vlucht). De voorzijde van de enveloppen is op de gebruikelijke wijze voorzien van een voordrukadres (KLM-vertegenwoordiger ter plaatse). Terugzending van de enveloppen aan de afzenders vermeld op de achterzijde van de omslagen geschiedt - alleen in Nederland - kosteloos. De laatste dag van ter post bezorging is 30 oktober a.s. te middernacht. Voorts worden door de KLM geheel verzorgde covers uitgegeven voor de vluchten Biak-Amsterdam, Biak-Tokio, Tokio-Biak en Tokio-Amsterdam. Deze enveloppen kunnen vóór 25 september by de postzegelhandel worden besteld. NED. NIEUW-GUINEA. Dit zijn de twee verschillende ontwerpen van de serie Rode Kruis-postzegels, die de postadministratie van Ned. Nieuw-Gui nea op 1 oktober a.s. in omloop brengt. Zoals reeds gemeld in onze rubriek van 13 september bestaat de complete serie uit vier waarden, n.l. 5 5 ct., 10 5 HIEUW GUIHCA m Ml ct., 25 F 10 et. en 30 10 ct. Van 1 ok tober af is deze reeks ook aan de filate listenloketten der postkantoren in Ne derland verkrijgbaar. Zij kost 1, OOST-DUITSLAND. Ter gelegenheid van de najaarsbeurs te Leipzig zijn twee postzegels uitgegeven. Het zijn een 10 pf. (groen en bruin) met een dame in bontmantel met hamstervoering voor het centraal-station te Leipzig en een 20 pf. (blauw en zwart) met een dame in karakul-bontmantel. De zegels zijn ontworpen door Harry Priess. ZUIDSLAVIë. Op 24 oktober komt een serie postzegels uit naar aanleiding van het Internationaal geofysisch jaar. De 'waarden zijn: 15 din. voor de gewone post en 300 din. voor de luchtpost. De eerste waarde heeft betrekking op de diepte-bepaling van de zee en laat een schip bij het loden zien, de tweede ver toont een deel van de maan, alsmede de aardbol met de banen van de kunst matige aardsatellieten. LIECHTENSTEIN. De tweede Kerst serie zal op 4 december verschijnen in de waarden 20rp. (grijsgroen), 35 rp. donkerlilaen 80 rp. (donkerbruin). Af gebeeld. zijn respectievelijk de heilige Moritz en de heilige Agatha, St. Peter en de kapel van St.. Peter Mals-Balzers. De ontwerpen zijn van kanunnik A. Frommelt uit Vaduz. De druk is ver zorgd door de Zwitserse drukkerij Cour- voisier. verantwoordelijkheid in Afrika te aanvaar den. Reeds zijn er twee zendingspredikan ten die hiervoor een speciale opleiding ge nieten. „De Raad voor de zending hoopt dat van deze conferentie, waar zoveel deskundigen aanwezig zijn, enig advies zal uitgaan over de plaats waar en de arbeid waarin de genoemde zendingspredikanten het beste kunnen worden ingezet", aldus graaf Van Randwijck. Onderscheid Op de tweede en laatste dag van deze Internationale Zendingsconferentie werd gehandeld over de plannen om te komen tot meer samenwerking tussen de ver schillende zendingsgenootschappen, die daar werken en over de bewustmaking van de jonge kerken in dat gebied, opdat zij sterker hun zendingsroeping zullen gaan verstaan. Er werd voor gepleit, dat vooral ook de bijbelgenootschappen bij dit werk zullen worden betrokken. Dit dan niet al leen door de bijbel in de landstalen ter be schikking te stellen, maar ook door een goede training van de bijbelcolporteurs, die, als zij erop uittrekken, dikwijls het werk van een evangelist moeten doen in de niet-christelijke en islamitische gebie den. Er werd een onderscheid gemaakt tus sen de gebieden waar de stamhoofden èn de bevolking islamiet zijn, zoals Noord- Nigeria en Noord-Kameroen bijvoorbeeld, andere gebieden waar de stamhoofden is lamiet zijn, maar de bevolking nog niet, doch waar de islam wel sterk opdringt, Noord-Ghana en Togo mei name en de ge bieden, waarin de verschillende families zowel animist, islamiet en christen zijn, hetgeen in West-Nigeria en Sierra Leone voorkomt. In die verschillende gebieden zal de wijze, waarop de zending haar werk verricht, telkens sterk moeten worden aangepast aan de omstandigheden. Aan het slot van de conferentie spraken de buitenlanders er hun dankbaarheid over uit, dat de Nederlands Hervormde kerk een missionaire verantwoordelijkheid in Afrika heeft willen aanvaarden. Men zal daarbij graag gebruik maken van de hulp van de beide zendingspredikanten, die hiervoor ter beschikking worden gesteld. Er werden reeds enkele mogelijkheden voor hun toekomstige arbeid onder ogen gezien. De Raad voor de zending der Her vormde kerk zal zich daarover binnen af zienbare tijd moeten uitspreken. De na men van de beide predikanten die hier worden bedoeld zijn dr. A. Th. van Leeu wen, die reeds vier jaar op Java werkte en ds. W. A. Bijlefeld, die predikant was onder de oosterse studenten in Nederland en binnenkort hoopt te promoveren.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7