Bestedingsbeperking zal slechts heel geleidelijk worden opgeheven KAB tegen eenzijdige verhoging der lasten Eisenhower stuurt nota aan Kroesjtsjev terug HET WEER 'MORRIS' Urk huldigde helikopterbemanning Haarlems Dagblad Minister Zijlstra wil prijsdalingen bevorderen door een zekere drang Betalingsbalans heeft weer overschot 't SILVER STOEPKE UuJ Wl M Indonesië naast thans 52 Chinese bedrijven Regering maakt het zich al te gemakkelijk Nieuwe verklaring over Formosa-crisis te Washington in voorbereiding Buiïg Karei V herdacht LAATSTE NIEUWS Libanees kabinet exit Onderwijs via de televisie in Little Rock Verzet tegen sluiting der scholen groeit Mislukte roofoverval op boer in Hoofddorp Onderwijshervorming in de Sovjet-Unie Beroepsopleiding op alle middelbare scholen Het woord is aan Groot stemmenverlies voor Zweedse liberalen 73e JAARGANG No 63 'Lange Nienwstraai 427, IJrmiidm, Telefoon !Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. TeL 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARIEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 216 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Ofschoon aan de overbesteding een eind is gekomen en daardoor het evenwicht in de betalingsbalans is hersteld, acht minister Zijlstra blijkens zijn toelichting op de begroting van Economische Zaken voor 1959 de tijd nog niet aangebroken voor het-terugdraaien van de in het kader van de bestedingsbeperking getroffen maatregelen, omdat eerst de reserves op een verantwoord peil moeten worden febracht. Dit standpunt betekent niet dat de regering onder alle omstandigheden e maatregelen tot beperking van de bestedingen wil handhaven, maar wel dat bij opheffing langs lijnen van geleidelijkheid moet worden gewerkt. Er is, zo zegt de minister, een zekere stilstand in de economische groei duidelijk waar te nemen. Weliswaar vertoonde het nationale inkomen in geld gemeten nog een vrij sterke stijging, van 29,3 miljard in 1956 tot 31,8 miljard in 1957, maar de reële toeneming bedroeg niet meer dan 2 percent. Deze nog betrekkelijk gunstige stijging van het nationale inkomen in 1957 komt vooral voor rekening van het eerste halfjaar. Gedurende het tweede halfjaar werd een neiging tot daling waar neembaar en ook dit jaar moet men met een lichte vermindering van het reële nationale inkomen rekening houden. bedrijfschap Detailhandel stelt thans een uitgebreid onderzoek in naar het cadeau stelsel in het algemeen en naar het zoge naamde bijbetalingssysteem in het bijzon der. Voorts wordt een onderzoek inge steld naar de vraag of de rechtspositie van de huurders van bedrijfsruimte verbete ring behoeft. Overleg wordt gepleegd over een voor lopige regeling van het middenstandson- derwijs. Op het ministerie van Onderwijs is een aparte werkgroep ingesteld voor het middenstandsonderwijs. Een inspec teur zal met het toezicht op dit onderwijs worden belast. Op korte termijn is bij de Tweede Ka mer de indiening te verwachten van een Wet op het Afbetalingsvoorstel, alsmede van een wet betreffende het accountants wezen. Het subsidie ten behoeve van het vreem delingenverkeer is voor 1959 op de begro ting van Economische Zaken 100.000 gul den hoger geraamd ter versteviging van de propaganda. De betalingsbalans vertoonde over het eerste halfjaar 1957 nog het aanzienlijke tekort van 560 miljoen. Over het tweede halfjaar was er sprake van een overschot van 80 miljoen. Over de eerste zes maan den van het lopende jaar wordt een over schot; van 650 miljoen geraamd, doch bij de beoordeling van dit aanmerkelijke be drag moet uiteraard de voorraadintering in rekening worden gebracht. Investeringen De totale particuliere investeringen in vaste activa bleven zich in 1957 nog op een hoog niveau bewegen. In de tweede helft van 1957 blijkt voor de totale investeringen echter reeds een daling op te treden. Deze vermindering van de industriële investerin gen zette zich nog voort. In het eerste kwartaal 1958 was de waarde 10 percent geringer dan in de overeenkomstige periode van 1957. In- en uitvoer Tekenend voor het verdwijnen van de overbesteding is de ontwikkeling van het in_ en uitvoervolume. Nadat vergeleken met de eerste helft 1956 het invoer- volume in de eerste helft van 1957 nog met 13 percent steeg, kwam de tweede helft van dat jaar geen verdere stijging tot stand en trad er de eerste zes maanden van 1958 een daling in, die 12 percent bedroeg. Daar tegenover vertoonde het exportvolume een opmerkelijk stabiele groei. Concurrentie De evenwichtigheid van de kosten van levensonderhoud sinds eind 1957, zegt de minister voorts, en met name ook de da ling in mei en juli 1958, wijzen er op dat de algemene neiging tot prijsverhoging, waarvan de laatste jaren steeds sprake was, heeft plaats gemaakt voor een zeke re neiging tot prijsdaling. De huidige stand van de bedrijvigheid biedt in het algemeen de mogelijkheid, de prijsvorming meer aan de werking van de concurrentie over te laten. Dit geldt ech ter alleen voor die bedrijfstakken, waar de concurrentie voldoende werkzaam is. Voorzover dit niet het geval is, zullen door een actief beleid op het gebied van de concurrentie ontoelaatbare verstarrin gen of verhogingen van het prijspeil wor den tegengegaan. Minister Zijlstra geeft er de voorkeur aan prijsdaling te bereiken door het uit oefenen van een zekere drang. Pas wan neer daarmee geen resultaat wordt be reikt, zal hij tot maatregelen met dwin gend karakter overgaan. De minister is t zich van belust dat met deze wijze van behandeling tijd is gemoeid, maar hij is van oordeel dat de voordelen tegen het na deel van een eventuele vertraging opwe gen. Bevorderd zal worden dat de Wet op de Economische Mededinging zeer spoe dig in werking treedt. Onderzoek cadeaustelsel Minister Zijlstra is van mening dat in weerwil van de bestedingsbeperking de gang van zaken in bijna alle branches van de middenstand in 1957 niet onbevredi gend kan worden geacht. Een speciale commissie voor het Hoofd- Advertentie PRISM A-HORLOGES verkrijgbaar bij: De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 Verwachting tot morgenavond: Enkele regen- of onweersbuien, vooral in de kustprovincies, maar ook opklaringen. Overwe gend matige wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGI1 Advertentie Been goed horloge i MADRID, UPISpanje heeft zon dag de sterfdag herdacht van zijn Ko ning Karei V, die tevens Keizer Karei V van het Heilige Roomse Rijk was, en tijdens wiens regering, Spanje een rijk werd, waarin de zon niet onderging. De vorst stierf vierhonderd jaar geleden in het klooster van Yuste. In het klooster van El Escorial, waar de Spaanse koningen begraven zijn, werd een mis opgedragen, bijgewoond doo'r generalissimo Franco en tal van wereldlijke en kerkelijke autoriteiten. Op verschillende andere plaatsen wer den soortgelijke plechtigheden gehou den. BEIROET (Reuter) Het Libanese ka binet is maandag afgetreden om de weg vrij te maken voor een nieuwe regering die tijdens het presidentschap van gene raal Foead Sjehab zal worden gevormd. De aftredende president, Sjamoen, aan vaardde het ontslag. Zijn ambtstermijn loopt vandaag af. Sjehab aanvaardt dins dag zijn functie. LITTLE ROCK (Reuter-AFP) De middelbare schooljeugd van Little Rock ongeveer vierduizend jongens en meis jes zijn vandaag begonnen met het vol gen van onderwijs via de televisie. De drie televisiestations van Little Rock wijden elk twee uur per dag aan 'dit onderwijs. Men heeft de leerlingen die de scholen niet meer kunnen bezoeken omdat deze op last van gouverneur Faubus gesloten zijn laten weten, dat men erop vertrouwt, dat zij dit onderwijs via de televisie zul len volgen. Intussen groeit het verzet tegen het slui ten der scholen. Een groep van 62 advo caten heeft een verklaring getekend, waar in gezegd wordt dat Faubus de scholen niet wettig kan heropenen op particuliere basis. In de verklaring wordt er bij de in woners van Little Rock op aangedrongen te stemmen voor heropening van de scho len op basis van integratie. Faubus wil de scholen als particuliere instellingen her openen Gouverneur Faubus heeft zondag op een persconferentie de regering te Washing ton en de Nationale vereniging ter behar tiging van de belangen van kleurlingen (N.A.A.C.P.) verantwoordelijk gesteld voor het toegenomen verzet tegen rassen integratie te Little Rock. Hij zei dat de integratie op vreedzame wijze en sneller verlopen zou zijn als de federale regering het vorig jaar niet haar toevlucht had ge nomen tot geweld en bedreiging. Volgens hem is de N.A.A.C.P. mede verantwoor delijk voor het huidige conflict omdat zij Little Rock met opzet zou hebben uitge kozen als „proefterrein". Gouverneur Mckeldin van Maryland heeft zich uitgesproken voor integratie en Faubus ervan beschuldigd dat hij het ras senvraagstuk voor politieke doeleinden misbruikt. Hij vroeg de gouverneurs van de zuidelijke staten zich uit te spreken voor een resolutie, waarin zij te kennen geven dat zij de rassenscheiding zullen op heffen overeenkomstig het bevel van het Opperste Gerechtshof te Washington. Fau bus heeft hierop gereageerd dat hij niet zal toestaan dat een gouverneur van een andere staat zich mengt in de aangelegen heden van Arkansas. In de afgelopen nacht hebben nog on bekende cfaders getracht een roofoverval te plegen op een alleenwonende 59-jarige boer aan de Hoofdweg in de Haarlemmer meer. Om ongeveer één uur zijn de over vallers bij de boer, die tussen Hoofddorp en De Lynden woont, door inklimming naar binnen gedrongen. Getracht werd de slapende boer te overmeesten door hem een klap op het hoofd te geven. De daders zijn echter gestoord. Een dicht bij de boer derij wonende knecht heeft onraad be speurd. Zo snel mogelijk is hij naar de boerderij gegaan, waar hij op de ramen is gaan bonzen. De overvallers zijn hier door geschrokken en er zonder buit van door gegaan. De boer heeft van de klap geen ernstig letsel opgelopen. MOSKOU, (Reuter) Op voorstel van premier en partijsecretaris Kroesjtsjev heeft het presidium van de Russische com munistische partij zijn goedkeuring ge hecht aan een onderwijshervorming, wel ke voorziet in een splitsing van de tienjari ge middelbare opleiding in een periode van zeven of acht jaar verplicht gewoon onderwijs en daarna een beroepsoplei ding van twee of drie jaar. De beroepsop leiding zou voor de steden en het platte land verschillend moeten zijn. Ferhat Abbas, de premier van de Al gerijnse regering in ballingschap, die vorige week in Cairo is gepubliceerd, maakte zaterdag de samenstelling van zijn ministerie bekend, temidden van zijn aanhangers. De voorlopige rege ring heeft de Amerikaanse regering een uiteenzetting doen toekomen van haar doelstellingen. De Afro-Azoati- sche landen buiten de Arabische Liga, nemen inzake de erkenning van de Al gerijnse regering een afwachtende houding aan. Men verwacht niet dat het nieuwe bewind toelating tot de Liga zal vragen, zolang het nog geen soeve reine rechten heeft over een onaf hankelijke staat. Dean Inge Het is volkomen nutteloos dat schapen een resolutie aannemen voor vegetaris me, wanneer de wolf een andere mening blijft toegedaan. DJAKARTA, (ANP) De plaatselijke militair commandant van Djakarta, luite nant-kolonel Endang Dachjar, heeft ver klaard, dat de maatregelen der Indonesi sche regering tegen een aantal bedrijven, die eigendom zijn van zogenaamde „Kwo- mintang"-Chinezen, gelijk zullen zijn aan die, welke tijdens de campagne voor de be vrijding van West-Irian tegen de Neder landse bedrijven werden genomen. Hij zeide, dat de 52 Chinese bedrijven en der gelijke, welke de vorige week werden ver boden, in elk geval door de regering zullen worden overgenomen. Overste Endang Dachjar voegde hier aan toe, dat bewezen is dat deze Kwomintang- organisaties: de opstandelingen op Noord-Celebes en Sumatra hebben ge steund, de Indonesische economie hebben bemoeilijkt en hebben gepoogd gelden naar het buitenland over te maken. Er zijn plannen gereed om te voorko pen, dat de werkzaamheden der over te nemen bedrijven, waartoe bioscopen, een bank, scholen en restaurants behoren, zul len stagneren, aldus Dachjar. „De KAB is tegen een eenzijdige ver zwaring van de lasten". Dit heeft ver bondsvoorzitter J. A. Middelhuis aan de Volkskrant verklaard naar aanleiding van het verzoek der regering om een SER- advies over huurverhoging en opheffing van de melksubsidie en naar aanleiding van de reactie hierop van de NVV-voor- zitter C. van Wingerden. De heer Middelhuis zei voqrts, liever niet vooruit te willen lopen op het stand punt dat het dagelijks bestuur van de KAB in zijn vergadering van heden, maandag, zal bepalen. Toch verklaarde hij „dat de regering nu niet moet denken, dat zij de werknemeers na de offers, die deze reeds in de bestedingsbeperking hebben gebracht nog meer lasten een zijdig op de schouders kan schuiven. Hoe een afschaffing van de consumen tensubsidie op melk mogelijk zou zijn zonder een loonsverhoging, is de heer Middelhuis daarom vooralsnog niet duide lijk. Hetzelfde geldt voor de huurverho ging, terwijl de voorgaande nog niet eens is verwerkt in de regelingslonen. „Het zal moeilijk zijn om in de SER tot overeenstemming te komen. De regering heeft het zich, volgens de heer Middelhuis, al te gemakkelijk gemaakt. Zij vraagt maar om advies, doch laat na, zelf enige visie te geven op het vraagstuk dat zij ter tafel brengt." Het dubbeltje extra kinderbijslag, dat de laagst betaalde werknemers voor dit jaar is toegekend, wil de KAB voor 1959 gehandhaafd zien. De weduwen- en we zenverzekering mag verder, volgens de KAB, niet in het gedrang komen, even min als de nieuwe invaliditeitsverzeke ring. C.N.V.: Geen oplossing bereikbaar zonder loonronde Het bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond is van oordeel, dat de regering juist heeft gehandeld door aan de S E.R. advies te vragen over haar voor nemens met betrekking tot de melksubsi- dies en de huurpolitiek. In het komende S.E.R.-overleg zullen bovendien aan de orde komen de verlenging van de tijdelijke toeslag op de kinderbijslag, de verwerking van de huurbijslag in de collectieve con tracten en loonregelingen, een eventuele verhoging van de ziekenfondspremie, de invoering van de weduwen- en wezenpen sioenverzekering en van een nieuwe inva- Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 STURKA SPORTKLEDING liditeitsverzekering alsmede een algemene kinderbijslagvoorziening. Het algemene vraagstuk van de loonpolitiek is hiermee te gelijkertijd in het geding. Naar het oordeel van het C.N.V.-bestuur is thans het gehele sociaal-economische beleid aan de orde. Het bestuur verklaart dat een oplossing onbereikbaar is, wan neer de regering haar mededeling in de memorie van toelichting op de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid handhaaft, dat „rust op loongebied nood zakelijk is". Het C.N.V.-bestuur is ten volle bereid, aan verantwoorde oplossingen mede te werken, maar zal in het komende overleg drie eisen onverkort handhaven, namelijk de bevordering van de werkgelegenheid, met name ook in het noorden van 't land; spoedige invoering van de weduwe- en wezenpensioenverzekering en van de inva liditeitsverzekering, en een rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen. De Urker bevolking heeft zaterdagmid dag de bemanning van de helikopter „Sara IV" ingehaald, die daar op het sportveld daalde. Vrijwel de gehele bevolking stond rond het veld geschaard. De bemanning van de helikopter heeft op 18 maart onder zeer moeilijke omstandigheden een zwaar gewonde jongeman van de UK 244 in volle zee van boord gehaald en naar Leeuwarden overgebracht. Hierdoor werd het leven van de jonge Piet Bos gered. In het gemeentehuis, waar ook de Com missaris der Koningin in de provincie Overijsel aanwezig was, dankte burge meester Schippers de mannen voor hun hulp, waarvan vooral de arts F. H. Hoek stra de eer toe komt. Aan hem werd de eremedaille der gemeente Urk in goud overhandigd. Aan de overige bemannings leden werd deze medaille in zilver uitge reikt. De commandant van de vliegbasis Val kenburg verklaarde, dat de marine altijd klaar staat om te helpen, maar dat hiervan Van links naar rechts: de helikopter piloot luitenant ter zee-vlieger P. A- de Bruin, de luitenant ter zee-arts F. H. Hoekstra, Piet Bos (de geredde jon gen) en diens vader en moeder. nimmer ophef wordt gemaakt. De huldiging van de bemanning van de „Sara IV" be schouwde hij dan ook als een hulde voor de gehele marine opsporings- en reddings dienst. De Urker visserskapel speelde tenslotte het Wilhelmus, waarna men zich verenigde aan een door de gemeente aangeboden diner. Van alle huizen en schepen was de vlag uitgestoken. NEWPORT (UPI) President Eisen hower en de minister van Buitenlandse Zaken Dulles bereiden een nieuwe politieke verklaring voor over de gebeurtenissen in de Straat van Formosa, die Amerikaanse aanbevelingen zal bevatten voor een vreed zame oplossing van de crisis. De verklaring zal een afwijzing „in bijzonderheden" van de Russische beschuldigingen inhouden en constructieve aanbevelingen bevatten. De aanbevelingen zouden voor een groot deel afhangen van de vooruitgang, die gemaakt zal worden bij de ambassadeursbesprekin gen in Warschau. Een derde bijeenkomst zal vandaag worden gehouden. De ambas sadeurs konden gisteren om „administra tieve redenen" niet doorgaan. In diplomatieke kringen -e Londen en Washington verluidt dat de Verenigde Staten zullen trachten nationalistisch China te bewegen ervan af te zien de eilanden voor de kust van het vasteland te gebrui ken als bases voor raids wanneer commu nistisch China eerst instemt met een staakt het vuren. (Reuter) Eisenhower heeft zondag in Newport met dé Britse minister van Bui tenlandse Zaken Selwyn Lloyd over For mosa gesproken. De president heeft zater dag de jongste nota van Kroesjtsjev „op grond van het gevestigde internationale gebruik" onaanvaardbaar genoemd en de Amerikaanse zaakgelastigde opdracht ge geven de nota aan de Sovjet-regering terug te geven. Volgens de perssecretaris van het Witte Huis, Hagerty, is dit de eerste keer dat de Amerikaanse regering een Sovjet- nota niet heeft willen aannemen. Volgens Eisenhower is Kroesjtsjevs nota „beledi gend en heftig". Zij is vol met valse be schuldigingen en bevat ontoelaatbare be dreigingen, aldus de president. In westelijke diplomatieke kringen te Washington is men algemeen van oordeel, dat Eisenhower geen andere keuze had dan de nota terug te zenden. Men zei, dat Kroesjtsjev „een welverdiende reprimande" heeft gekregen. Diplomaten en Amerikaan se ambtenaren te Washington zijn het er over eens, dat Kroesjtsjevs nota was ge steld in bewoordingen, die scherper zijn dan in enig ander diplomatiek stuk sedert 1945. Dieptepunt MOSKOU (UPI-Reuter) Het officiële Russische persbureau Tass zegt dat uit het terugsturen van Kroestsjevs brief blijkt dat Washington niet bereid is naar rede te luisteren. Volgens de Russische pers is de gehele wereld het oneens met Eisenhower. Uit New York bericht Tass, dat Ameri kaanse dagbladen en politici overstroomd worden met brieven en telegrammen van eenvoudige Amerikanen, die eisen dat Dul les' avonturierspolitiek wordt tegengegaan. In een hoofdartikel schrijft de „Pravda" dat de heersende klasse in de Verenigde Staten de harde waarheden van de Ameri kaanse avonturenpolitiek tracht te ver hullen. „Ge zult niet slagen, heren. Door uw onbeschoft optreden staat ge thans als vijanden van de vrede gebrandmerkt." In diplomatieke kringen te Moskou overheerst de mening dat de Russisch-Amerikaanse betrekkingen op een gevaarlijk dieptepunt zijn aangeland. HONGKONG (Reuter) Het officiële communistische persbureau Nieuw-China beschuldigt Eisenhower er van dat hij „alle internationale hoffelijkheid heeft genegeerd door zijn toevlucht te nemen tot een ge wetenloze daad, door het verwerpen van Kroesjtsjevs jongste brief. Het persbureau zegt dat Eisenhower de feiten en waarheid vervat in Kroestjevs brief, kennelijk niet heeft kunnen wegredeneren. De regering in Peking heeft zondag haar negende „ernstige waarschuwing" aan het adres van de Ame rikanen gericht, die opnieuw worden be schuldigd van schending van de Chinese territoriale wateren. STOCKHOLM (Reuter-AFP) —Uit de tot nu toe bekende uitslagen van de ver kiezingen voor gemeente- en districtsra den in Zweden, is gebleken, dat de libera le partij flinke verliezen heeft geleden. De liberale hebben stemmen moeten afstaan aan de andere rechtse partijen conser vatieve partij en centrumpartij (voorheen boerenpartij) en de sociaal-democraten. Invoering van een verplichte pensioentoe slag, vormde in hoofdzaak de inzet van de verkiezingsstrijd. De conservatieven en de centrumpartij verzetten zich tegen dit plan. (AFP) Volgens de voorlopige volle dige uitslag hebben de conservatieven 19,8 percent (15,2 in '54) van het totaal uit gebrachte aantal stemmen behaald, de centrumpartij 13,2 percent (10,4) de libe ralen 15,4 percent (21,6), de sociaal-demo craten 47,5 percent (47,8) en de communis ten 4,5 percent (4,9).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1