Adenauer's partij laat alles bij het oude Stereofonisch geluid is de clou van de negende „Firato" Alle vliegtuigpassagiers in Frankrijk onder controle CQraatótoel j Gebrek aan opgewonden jongemannen Tal van nieuwtjes op internationale expositie in RAI-gebouw Uitgaansverbod in Libanon ingesteld MAANDAG 2 2 SEPTEMBER 1958 3 Op de Bourguiba benoemt zijn zoon tot ambassadeur in Parijs IJsland ontfermde zich over zieke Britse visser Drie jaar voor spionage Uitstel van verkiezingen in Indonesië Zes doden in het verkeer Nieuwe sneltrein tussen Alkmaar en Haarlem Dodelijk spel Radio T elevisie Borstweringen voor de politiebureaus in Parijs Firato-t.v.-uitzendingen De Mannenwinkel Advertentie In de toasted Princeton komen de aromavolle Burley- tabakken geheel tot him recht (Van onze correspondent in Bonn) KIEL Het zondag beëindigde congres van de Westduitse regeringspartij van bondskanselier Adenauer, de Christen democratische Unie, heeft alles bij het oude gelaten. Een der Noordduitse zon dagsbladen schreef: „Er waren geen op gewonden jongemannen, die de partij een ander gezicht wilden geven". Integendeel men kan zeggen: de sceptische jeugd van tussen de dertig en veertig bleef verre van het podium en slikte de oude koek. De twee protestanten, die op deze partijdag poogden de C.D.U. in elk geval een duidelijk levensbeschouwelijk gezicht te geven, de minister van Economische Zaken Erhard en bondsdagvoorzitter Ger- stenmaier, zijn daarin slechts ten dele ge slaagd. Het was echter voor een ieder duidelijk, dat in de C.D.U. groepsbelangen aan hun trekken willen komen. Midden stand en vrije groepen kwamen evenzeer voor hun belangen op, als de rooms-katho- lieke vakbondsbestuurders. Deze tegen stelling tussen de bepaald niet verheffende belangen bevordering en de pogingen om de C.D.U. een levensbeschouwelijk ge zicht te geven, heeft veel afbreuk gedaan aan dit congres van een machtige partij met twee christelijke groepen, die er niet in slagen een synthese in christelijk zin tussen hun opvattingen te bewerkstelligen. Dr. Adenauer stelde de Sovjet-Unie alleen verantwoordelijk voor al het kwaad dat in Duitsland geschied. Achter de communistische machthebbers in Oost- Berlijn staat Moskou, dat niet wenst dat Duitsland in vrijheid herenigd wordt. Al leen de Sovjet-Unie kan de huidige ver schrikkelijke toestand van de scheiding tussen Oost- en West-Duitsland verande ren. „De Sovjet-Unie moet inzien dat het onverdraaglijk is, wanneer zeventien mil joen Duitsers met haar toestemming ge kweld worden". Adenauer wees de nieu we Russische nota aan de westelijke grote drie van de hand. De bevolking van Oost- Duitsland moet vrij kunnen kiezen; niet de huidige machthebbers moeten bepalen wat er gebeurt. Kennelijk uit vrees voor zelfgenoeg zaamheid in zijn partij en met het oog op naderende verkiezingen in de deelstaten Sleeswijk-Holstein, Beieren en Hessen en in Berlijn, stelde Adenauer de zaken scherp. De overwinning tijdens de verkie zingen van september 1957 en de verkie zingszege in Noordrijn-Westfalen doen ve len in slaap sukkelen. Adenauer's reme die is: vechten tegen eigen laksheid, te gen de slechte organisatie van de partij en tegen economische uitwassen in eigen land en de machtsdrift der vakbonden. Het principe der vrijheid verhief hij tot hoogste strijdpunt van zijn partij. Adenauer verlegde overigens de strijd naar het binnenlandse front. Bijzonder fel kantte hij zich tegen de socialistische S.P.D., die hij min of meer verweet het land te willen uitleveren aan de commu nisten. Geloof in de NAVO, geloof ook in (Van onze correspondent in Parijs) Het Tunesische staatshoofd Habib Bour guiba wil zijn 32-jarige zoon tot ambas sadeur benoemen in Parijs. Deze belang rijke diplomatieke post voor Tunesië was van het gegin af der onafhankelijkheid be zet door Mohammed Masmoudi, een der oudste strijdgenoten en medewerkers van Bourguiba. Masmoudi is echter in onge nade gevallen, omdat hij zich solidair ver klaard had met het weekblad van de Neo-Destour-partij, Action, dat vanwege zijn critiek op sommige besluiten en maat regelen van Bourguiba's regering werd verboden. Volgens het liberale weekblad L'Express zou Tunesië, mede door de oor log in Algerije en de aanwezigheid van tienduizenden Algerijnen op zijn grond gebied, voor de beslissende keuze staan tussen een autoritair en een democratisch regime. Doordrenkt van Franse cultuur is Bourguiba, verstandelijk gesproken, zeker een democraat. De jonge Tunesische staat beschikt echter nog vrijwel niet over de organen die voor een democratie onont beerlijk zijn. In feite berust alle gezag nog bij het staatshoofd. Action, dat door jonge Tunesische in tellectuelen werd geredigeerd, drong voortdurend op democratisering aan. Het is dan ook een veeg teken dat Bourguiba gemeend heeft deze stem tot zwijgen te moeten brengen, en het pleit voor de per soonlijke moed van Masmoudi, dat hij zijn beginselen zwaarder heeft laten wegen dan de hoge post die hij al enige jaren met veel deskundigheid bezette. Volgens L'Express ligt de oorzaak van deze wrij ving vooral in het karakter van Bour guiba, die, op jaren gekomen, geneigd zou zijn overal vijanden en spionnen te zien, waardoor hij zelfs geen opbouwende cri tiek meer verdragen kan. Bovendien wordt zijn positie, tengevolge van de Algerijnse oorlog, met de maand neteliger en kost het hem steeds meer moeite het politieke evenwicht te bewaren tussen de extremis ten, die zich op Nasser willen oriënteren, en de gematigde, westers-giezinde, ele menten, die de banden met Frankrijk toch niet verbreken willen. De ambassadeurswisseling in Parijs zou in deze ontwikkeling een beslissende fase kunnen vormen. REYKJAVIK, (UPI) IJsland heeft zijn bedreigingen jegens de Engelse vis sers, die binnen de twaalf-mijlszone vissen niet tot de uiterste consequenties doorge voerd. Zaterdag werd een Engelse torpe doboot jager, die een zieke Engelse visser aan boord had tot een IJslandse haven toe gelaten om de patiënt medische hulp te kunnen verlenen. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft de musicus S. D. van E. uit Tilburg wegens spionage veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Breda had hem veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vier jaar. het Frankrijk van De Gaulle, waren an dere hoogtepunten van zijn rede. Met zwaar geschut trok hij van leer tegen de buitenlandse politieke opvattingen van de S.P.D. Zo opende Adenauer het nieuwe poli tieke seizoen in de Westduitse politiek. Het wordt beslist een seizoen vol gevechten. In het binnenland zet Adenauer de strijd tegen de S.P.D. onverzoenlijk voort, alsof hij 62 in plaats van 82 is. In het buiten land meent hij het goed getroffen te heb ben met De Gaulle en het nieuwe Frank rijk. Hij is bereid de deur voor een ge sprek met de Russen open te houden, on dertussen zijn geloof in de NAVO en de Europese gemeenschappelijke markt be lijdend. Grote lijnen, licht pathos en rust en geloof uitstralend zo begon Adenauer te Kiel het nieuwe politieke jaar in een tijd, die hij zelf gevaarlijk heeft genoemd. Ondertussen werden in de C.D.U. de pos ten onderling verdeeld. De voorzitter van de Bondsdag, Gerstenmaier, de jonge Sleeswijkholsteinse minister-president Von Hassel, de fractie-voorzitter Krone en de minister van Sociale Zaken Blank werden gekozen tot vice-voorzitter; twee prote stanten en fwee rooms-katholieken, die nies in de partijleiding te vertellen zullen heb ben. Zij vertegenwoordigen bepaalde groe pen en zijn profeten of paladijnen van Ade nauer, die bondskanselier en partijleider is. Zijn herverkiezing tot partijvoorzitter was een uitgemaakte zaak. Een verkiezing zonder risico, zoals het de wat autoritaire, zelfverzekerde, zijn partijgenoten en vol gelingen voor zelfgenoegzaamheid waar schuwende realist past, die glimlacht om de heldenverering, welke hem omgeeft. Een Belgische rooms-katholiek noemde hem „een zegen voor Europa". Nederlands geluid De voorzitter van de Nederlandse Anti- Revolutionaire Partij, mr. P. Berghuis, sprekende namens de A.R., de C.H.U. en de K.V.P., zei het te betreuren, dat zoiets als de C.D.U. waarin rooms-katholieken en evangelischen (protestanten) zijn ver enigd in Nederland op het ogenblik niet mogelijk is. Overigens liet hij niet na te wijzen op het feit, dat te onzent de jaren 1940-1945 niet vergeten kunnen worden. Daar had hij ondermeer reden voor toen de bondsdagfractieleider Krone, lovende woorden sprak over een van de leden van de begrotingscommissie van deze partij een zekere dr. Hermann Conring, afge vaardigde uit Weener-Ems, waar hij Land- rat is. Deze dr. Conring was volgens het handboek van de Bondsdag van 1940-'45 werkzaam bij de Duitse „Zivilverwaltung" in Nederland. (Van onze correspondent in Parijs) Naarmate het referendum over de nieuwe grondwet van zondag nadert, neemt ook de terreur van de Algerijnen in Frankrijk scherper en brutaler vormen aan. De lijst van slachtoffers van het af- afgelopen weekeinde vermeldt weer poli tiecommissarissen, inspecteurs en agenten. Een Parijse concierge trof gisteravond voor haar loge een auto aan, op welker achter bank zich een geworgde politiecommissaris van Mohammedaanse afkomst bevond. In Lyon werd het politiebureau door een met mitrailleurs gewapende bende aangevallen. Er vielen zeven gewonden en de politie arresteerde vijf verdachten. In l'Hay-les- Roses, vlak bij Parijs, namen de Algerijnen tweemaal een politieauto onder vuur, waarbij twee der aanvallers werden ge dood en een derde gearresteerd. Ook in Le Havre werd een politieauto beschoten. De regering schijnt in het bijzonder be vreesd voor sabotage van vliegtuigen en alle Franse vliegvelden zijn onder ver zwaarde militaire bewaking geplaatst. Alle passagiers buitenlanders en Fran sen moeten zich, zelfs voor het binnen landse luchtverkeer onderwerpen aan een nauwgezet en langdurig onderzoek van hun bagage. Zelfs voor het doorgaand verkeer geldt deze maatregel. Op Orly moest gisteren een Brits gezel schap, dat van Londen op weg was naar Istanboel, geduldig wachten tot de inspec tie van de koffers, handtassen en porfeuil- les was afgelopen. Een nerveuse rekruut op Orly, die zijn geweer wilde controleren, loste per ongeluk een schot op de neus van een vliegtuig, dat op het punt stond naar Algiers te vertrekken. Een doos met kost bare avondtoiletten van een der Parijse modekoningen werd geraakt. Vanwege de beschadiging van het vliegtuig moest het vertrek een etmaal worden uitgesteld. In Parijs is de politie begonnen met het op richten van cementen borstweringen voor de politie-commissariaten. (UPI) Portugal heeft de Franse rege ring volledige opheldering verzocht over de dood van drie Portugezen. De drie man nen, die sinds kort in Parijs vertoefden en hex Frans nauwelijks machtig waren, wer den door de politie doodgeschoten toen zij niet onmiddellijk gevolg gaven aan een bevel te stoppen. Men zag hen kennelijk voor Algerijnen aan. (Reuter/AFP) Generaal De Gaulle heeft zondag, op zijn propagandareis Straats burg en Rijssel bezocht. In Straatsburg, waar de regen met stromen neerviel, lieten tegenstanders van de grondwet ballonne tjes met „non" op, doch hun kreten wer den 'overstemd door toejuichingen. Met een speciaal militair vliegtuig moest zondag een droog uniform voor De Gaulle naar Straatsburg gebracht worden, voor hij zijn reis naar zijn geboorteplaats voortzette. In Rennes zei De Gaulle zaterdag vóór zijn toespraak tegen een groep politici, dat er op het ogenblik geen politieke oplossing DJAKARTA, (UPI) De voor septem ber 1959 geplande algemene verkiezingen zullen worden uitgesteld met ten hoogste twaalf maanden. Dit uitstel is, naar pre mier Djuanda zondagavond in het parle ment verklaarde, noodzakelijk geworden door „de op enkele plaatsen opgetreden storingen" en doordat de verbindingen sinds 1955 (toen voor het laatst verkiezin gen werden gehouden) slechter geworden zijn. BEIROET (UPI) De Libanese rege ring heeft in Beiroet een uitgaansverbod voor èlle uren van de dag èn de nacht afgekondigd, gezien de voortdurend toene mende spanning nu het tijdstip van de in stallatie van generaal Foead Sjehab als de nieuwe president van het land nadert. Het uitgaansverbod is zondagavond af gekondigd, nadat de christelijke Falanx partij, die vóór de demissionaire regering is, plotseling voor vandaag een 24-uurs- staking uitriep, als protest tegen dè ont voering van de journalist van de Falanx, Foead Haddad. Het verbod zou anders pas morgen zijn ingegaan. Het Amerikaanse leger heeft tezelfder tijd alle verloven voor de tijd van vier dagen ingetrokken. Het gerucht gaat, dat Haddad uit de Li banon is weggevoerd naar Damascus, vanwege zijn tegen Nasser gerichte arti kelen. is voor het Algerijnse probleem. Onafhan kelijkheid voor Algerije noemde De Gaulle een oplossing die even dwaas is als inte gratie. In Bordeaux kwam het zaterdag avond na zijn toespraak tot gevechten tus sen voor- en tegenstanders van de i ieuwe grondwet. Een twaalftal mensen werd met verwondingen in een ziekenhuis behan deld. Er werden tien arrestaties verricht. Het technisch personeel van de Franse radio hield zondag een wilde 24 uurssta king. Slechts de reportages over de reis van De Gaulle konden doorgang vinden. Aile overige programma's moesten door grammofoonmuziek worden vervangen. Het bestuur van de kleine, aan de radi cale partij verwante partij van oud-minis ter Mitterand, heeft met 38 tegen 15 stem men besloten tegen de nieuwe grondwet te stemmen. Ook de kortgeleden gestichte „Unie van linkse socialisten" een links georiënteerde groepering waarbij commu nisten zich niet kunnen aansluiten heeft besloten „neen" te zeggen. In Witmarsum is de 64-jarige land bouwer L. Katstra, die zonder op te letten met zijn rijwiel de weg overstak, door een auto aangereden en op slag gedood. Bij Rosmalen is de 69-jarige wielrijder C. van Schaijk dodelijk verongelukt. Hij werd bij het oversteken van de rijksweg Den BoschNijmegen door een auto aan gereden en vrijwel op slag gedood. In een ziekenhuis te Alkmaar is over leden de 57-jarige Duitse landbouwer Peter Milde, die vrijdagmiddag op de Afsluit dijk zwaar gewond werd, toen hij de weg overstak en aangereden werd door een personenauto. Op de met knipperlichten beveiligde spooroverweg in de lijn UtrechtArnhem, tussen Maarsbergen en De Klomp, is een personenauto aangereden door een trein uit Utrecht de enige inzittende van de kleine wagen kwam om het leven. De auto werd geheel vernield en de trein kreeg lichte schade. Tengevolge van dit onge val ondervond het treinverkeer tussen Utrecht en Arnhem ongeveer 40 minuten stagnatie. In een ziekenhuis te Hilversum is zater dagavond overleden de 44-jarige heer B. Schaapherder uit Laren- Hij was vrijdag, toen hij op zijn fiets de rijksweg onder Laren wilde oversteken, aangereden door een personenauto en ernstig gewond. In Spanje Een ernstige autobotsing nabij Barce lona heeft het leven gekost aan mevrouw M. BrackelDe Bont uit Amsterdam. Zij was in Spanje op vakantie met haar echt genoot dr. G. Brackel, die bij het onge luk zeer ernstig werd gewond. Een zware vrachtauto botste met grote kracht tegen een andere wagen, juist op het moment dat de Nederlandse auto met het echtpaar Brackel naderde. De vracht auto schoof door de kracht van de bot sing over de weg en duwde de Neder landse wagen van de rijbaan op een lager gelegen kade. De vrachtwagen stortte eveneens van de weg, juist boven op de personenauto, die totaal werd vernield. Brandweerlieden hebben het echtpaar met snijbranders uit het wrak moeten bevrijden. Dr. G. Brackel is een 65-jarige accoun tant uit Amsterdam. Vanmorgen heeft de Amsterdamse wet houder voor Economische Zaken, mr. F. H. C. van Wijck, in het RAI-gebouw de inter nationale radiotentoonstelling „Firato" of ficieel geopend. „Radiotentoonstelling" is feitelijk een onjuiste aanduiding voor deze omvangrijke expositie, want zij omvat vrij wel alles, wat met het zo uitgebreide ter rein der elektronica samenhangt. Zij is negen jaar geleden inderdaad als een radiotentoonstelling begonnen en dan nog vrijwel uitsluitend als een vakkbeurs voor de handel. Dit bescheiden begin is tot de tegenwoordige „Firato" uitgegroeid, een manifestatie, die ieder jaar weer uit vele landen ter wereld belangstellenden naar Amsterdam doet komen, waar zij kennis kunnen nemen van de nieuwste vindingen op het gebied der elektronische communi catietechniek, geëxposeerd door tweehon derd firma's van naam uit binnen- en bui tenland. Tot en met 29 september zal het RAI-gebouw weer het dorado zijn voor vakmensen en andere belangstellenden, waar zij een uitgebreid overzicht krijgen van de huidige stand van zaken op het gebied van radio, televisie en elektronische geluidsapparatuur. De verrassende ontwikkeling van de elektronische wetenschap in de na-oorlogse jaren, die nog steeds voortgaat, maakt het mogelijk dat de „Firato" ieder jaar weer iets nieuws op dit gebied kan bieden. Deze keer is het de stereofonische geluidsweer gave, die de grote attractie van deze ten toonstelling vormt. De principes van de sterefonie zijn reeds lang bekend, maar de praktische toepassing in de geluidstechniek was tot dusverre een ingewikkelde zaak. Thans blijken de problemen voor het pro duceren van stereofonisch geluid, dat een ruimtelijk effect geeft, opgelost te zijn. Want vrijwel alle bekende firma's expo seren op de „Firato" platenspelers en band recorders, waarmee stereofonische weer gave mogelijk is. Bij de bandrecorders is stereofonie eenvoudiger te verwezenlijken dan bij platenspelers. Deze laatste dienen voorzien te zijn van een speciale pick up met dubbele kristallen. De stereo-grammo foonplaten hebben verschillend „gegolfde" groefwanden. Elke „wand" wordt door de De winterdienstregeling 1958/59 van de Nederlandse Spoorwegen, die op zondag 28 september zal worden ingevoerd en tot en met zaterdag 30 mei 1959 van kracht zal blijven, brengt geen bijzonder belang rijke veranderingen in de treinenloop. De wijzigingen zijn voornamelijk van regio nale betekenis. Een 'belangrijke reisduur- verkorting in de lijn Den Helder—Den HaagRotterdam wordt verkregen door het inleggen van een sneltrein in beide richtingen op werkdagen tussen Alkmaar en Haarlem. Deze trein vertrekt uit Alk maar om 8.26 uur en arriveert in Haar lem om 8.56 uur. Te Haarlem geeft deze trein aansluiting op de trein naar Rotter dam, waardoor reizigers uit de richtingen Den Helder en Hoorn 30 minuten sneller hun bestemming in de richting Leiden— Den HaagRotterdam kunnen bereiken. Van Alkmaar kan men 20 minuten later op reis gaan om op dezelfde tijd uit Haar lem in genoemde richting te vertrekken. De nieuwe sneltrein in tegengestelde rich ting vertrekt uit Haarlem om 8.45 uur en arriveert in Alkmaar om 9.17 uur. Te Haarlem neemt deze trein de aansluiting over van de trein uit Rotterdam (aan komst te Haarlem 8.41). Ook in deze rich ting is hierdoor belangrijke tijdwinst ge boekt. In de nieuwe trein gecombineerd met een trein uit Amsterdam, waarna bei de treindelen gezamelijk doorgaan naar Den Helder (aankomst 9.59). De Expo-trein van Amsterdam via Haarlem, Den Haag en Rotterdam naar Schaerbeek zal na 27 september met het oog op de blijvende grote belangstelling tot en met 18 oktober dagelijks blijven rij den, echter in een gewijzigde dienstrege ling. Een 8-jarig zoontje van de familie Van Diemen in Zbeterwoude was zondag op de bovenverdieping van de ouderlijke wo ning aan het spelen met een waterpistool. Doordat hij de loop in zijn mond stak, is de afsluitdop in zijn luchtpijp geschoten. Een terstond gewaarschuwde dokter kon geen hulp meer verlenen. De jongen bleek reeds gestikt te zijn. kristallen afzonderlijk afgetast en de hier door opgewekte spanningen worden in twee-kanalen-versterkers versterkt en aan twee luidsprekers toegevoerd. De plaatsing van deze luidsprekers, bijvoorbeeld in een huiskamer, kan niet willekeurig geschieden, daar dan het stereofonisch effect te niet gedaan kan worden. Bij demonstraties op de „Firato" kan men constateren, dat door deze nieuwe wijze van reproduktie vooral bij orkestwerken de verschillende instrumenten worden gelo- caiiseerd in het totale geluidsbeeld Wie zijn bestaande apparatuur voor „stereo" geschikt wil maken, vindt op de tentoonstelling daarvoor „bijzetapparaten". Bij de radiotoestellen heeft sinds vorig jaar de nieuwe vormgeving aanmerkelijke vorderingen gemaakt. Steeds meer ver dwijnt de traditionele donkere gepolitoerde radiokast. Lichte kleuren winnen meer en meer terrein. Ook in technisch opzicht is er weer vooruitgang, welke vooral resulteert in klankverbetering. Een nieuwtje is de toepassing van een speciale luidspreker, die naar wens kan worden ingeschakeld en die een nagalmeffect aan de muziekweer- gave toevoegt. Een soort pseudo-stereofonie dus. Er is nu ook bij de toestelletjes in de lage prijsklasse de mogelijkheid voor gram. mofoonplatenweergave. In de kleinere toe stellen heeft niet alleen de transistor, maar ook de „gedrukte bedrading" veld gewon nen. De fabrikanten van televisietoestellen tonen op de „Firato" tal van nieuwigheden, die het gemak van de kijkers dienen. Menigeen heeft nog wel eens moeite met een juiste afstelling van het beeld. Welnu, de „afstemrobot" brengt voor hen de op lossing door de afstemming automatisch langs elektronische weg in orde te maken. Dan is er het „Contrastoog", een automa tische regelaar, die er voor zorgt, dat het contrast van het tv-beeld wordt aangepast aan de in het vertrek heersende lichtsterk te. Ook andere optische methoden worden toegepast om de kijkers een goede beeld instelling te garanderen. Een ander nieuw snufje is de afstandbediening waarmee men vanuit zijn stoel het tv-toestel niet alleen in. en uitschakelen kan, maar ook het geluidsvolume en de helderheid en het contrast kan regelen. Vooral voor zieken en invaliden een uitkomst. Afstandbedie ning bij televisietoestellen is geen eenvou dige kwestie, want de beeldbuizen werken met spanningen van tienduizenden volts en het zou tot onplezierige situaties leiden als deze spanning in het apparaatje voor de bediening-op-afstand verdwaalde. Men kan echter gerust zijn, het aansluitkabeltje is geheel spanningloos en dus volkomen vei lig. Zelfs al zou een kind het kabeltje openpeuteren of doorknippen, loopt het geen gevaar. Er is een streven merkbaar de afmetin gen van de tv-toestellen te verkleinen, zo dat zij minder plaats innemen. Eén firma heeft een radicale oplossing gevonden voor het ruimte-probleem. Zij exposeert op de „Firato" een combinatie van huiskamer lamp en televisiescherm, die aan het pla fond bevestigd wordt. De ophanging is danig, dat men het tv-scherm naar bene den trekken en in een vertikale stand kan draaien, als men wil kijken. Als „huis- kamerlamp" hangt het scherm horizontaal boven de tafel. Om misverstand te voor komen: niet het beeldscherm zorgt dan voor de verlichting, maar langs de rand ervan onzichtbaar aangebrachte lampen. Bediening geschiedt door twee schakelaars aan de muur: één voor televisie, één voor de verlichting. Dezelfde firma toont nog andere interes sante nieuwtjes: een breedbeeld-tv-toestel, vergelijkbaar met het cinemascope-principe van de film, en een „theewagen-tv", een toestel op wieltjes met een scherm aan twee kanten, dat zich naar de bestaande orde en indeling van de woonkamer voegt. Geen geschuif met stoelen meer en geen Ook dit jaar wijkt het verlanglijstje van mijn man niet veel af van die, welke mij in de tien voorafgaande jaren onzer echt vereniging werden gepresenteerd. Als lijstaanvoerder staat weer het eeuwige Overhemd, gevolgd door Sokken (beschaafd dessin), Das (rustig patroon) en verder allerlei soorten gereedschap. En omdat ik al sinds onze verloving nooit iets anders cadeau heb gegeven dan overhemden, beschaafde sokken en rustige dassen, zie ik me genoodzaakt, ditmaal voor de afwisseling eens een stuk gereed schap te kopen, hoewel ik geen schroef van een moer kan onderscheiden. Het is niet meer te vermijden ik moet naar de Mannenwinkel. Zo stampend en snuivend als een man soms met z'n vrouw voor een etalage met japonnen kan staan kijken, zo plat drukt hij zijn neus tegen het raam van de Mannenwinkel. „Ozo'n dubbelgedraaid fret- boortjeAch! Wat zou i k graag die kopkniptangJééé! Een dubbelzoete draaibankvijl!" roept hij verlekkerd, als een arm schoffie voor de snoepwinkel. Het is niet direct riskant te noemen, als vrouw alleen de Mannenwinkel te be treden, maar je hebt wel even het gevoel, dat je je in de kashba hebt gewaagd. In de Mannenwinkel staan ruige man nen. Achter de toonbank dragen ze dikke truien; één is bezig z'n snor te laten staan, en een ander heeft flink ontwikkelde stop pels op z'n kin. De klanten bestaan uitsluitend uit Mannen. Sommige van hen waren vóór het betreden van deze ruimte Heren, maar er schijnt iets in de atmosfeer hier te zijn, dat prompt een verandering in hen te weeg brengt. Ze zetten hun borst uit, doen hun handen in hun zakken, trekken tech nische gezichten en zeggen dan familiaar tegen de rèeds grijzende eigenaar: „Zeg Jaap geef mijn eens zo'n dosie triomf- pluggen". „Maggen het ook hoerapluggen zijn, me neer?" vraagt Jaap. „Nee. Alleen triomf". „Maar hoera benne ook goed, vaak beter dan triomf. Waarvoor hep u ze nodig?" De klant kijkt heel geheimzinnig, trekt moeizaam z'n hand uit de broekzak, en gebaart deskundig: „Zó'n dikke haak weet je wel, hè. In zóóóó 'n dikke muur jassen. Geen kleinigheid, hè. Denk je De stoere met de snor komt op mij af. „En u, mevrouw?" „Een tang voor een moer met blanke bekken", zeg ik. Ze kijken me allemaal meewarig aan. De stoere staat als een zoutpilaar. „Wat voor een moer", vraagt hij. „Nou, een tang", zeg ik. ,,'t Stond op z'n verlanglijstje", hakkel ik kinderachtig. De Stoeren grijnzen nu openlijk. „Ze bedoelt zo'n moerentang", zegt de ongeschoren woesteling in een trui van dubbele gerstekorrel vergoelijkend. „Die- hebbenweniet. Zekomenwelweer". „En een borstboormachine dan?" waag ik nog eens. „Voor wat moet. u die hebben?" vraagt de Trui. „Ik. heb er geen verstand van", stamel ik, overigens volkomen overbodig. „Waar moet uw man in boren, bedoel ik", helpt hij. Weet ik veel. „In z'n borst", zeg ik argeloos. Binnen een minuut sta ik heerlijk bui ten in de frisse lucht. Laat ik Adri maar een tientje geven. Leuk ingepakt in een aardig doosje met een fleurig papiertje en zo. Dan kan hij zélf Paula Spotter Wie in de huiskamer geen plaats heeft voor een normaal televisietoestel kan zich over enige tijd dit apparaat aanschaffen. Het is een combinatie van een huiskamerlamp en een tv- beeldscherm, dat aan het plafond wordt opgehangen. gedrang om allemaal een beetje recht voor het scherm te komen! Voor de tv-enthousiasten, die in de va kantie of op reis geen uitzending willen missen, is er een draagbare tv-ontvanger. Er zijn een paar bijzondere attracties op deze „Firato", zoals de robot „Mecco", een elektronische „mens", geconstrueerd door een Zwitserse ingenieur, en het model van een Amerikaanse „Explorer"-kunstmaan- raket. De zelfbouwers zullen op de ten toonstelling veel vinden, dat hun interesse heeft. Midden in de grote zaal is onder meer een „Maak het zelf-hal" ingericht. De „emigrantendienst", die vorig jaar een grote attractie bleek te zijn, is er ook nu weer: in een speciale cabine kan men een geluidsbandje van vier minuten laten op nemen voor familie of vrienden in het buitenland. Direct na opname krijgt men het bandje mee in verzendklare verpak king, welke zelfs al van een douanezegel is voorzien. Tal van bedrijven demonstreren hun pro- dukten in de zo genoemde „stille zaal". Men kan er onder meer kennismaken met de nieuwste toepassingsmogelijkheden van de elektronische communicatie- en navigatie middelen voor de scheepvaart, zoals de maritieme mobilofoons. Een firma zal proberen buitenlandse tele visieprogramma's aan de bezoekers te tonen. De antenne hiervoor is bevestigd aan een ruim veertig meter hoge mast Tot en met maandag 29 september speciaal ten behoeve van de „Firato" te Amsterdam een gevarieerd pro gramma uitzenden, bestaande uit korte films. Deze uitzendingen ge schieden dagelijks van 14-17 uur en van 19.30-22.30 uur, voorzover op deze tijdstippen geen normale programma's worden uitgezonden.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3