lilcxdoof 7/7 ra Agenda voor Haarlem Edinburgh Ballet: een klein meesterwerk tussen zwak verdedigde routineprodukten Toegepaste parkeersystemen nog geen van alle volmaakt K. sell. vr. dr. C.B.B, (P THT T M F 7 F 1ST W TTI IK V;OIii W IJ JIY SPOTGEESTEN Parijs heeft succes met „blauwe zone's", proef ermee in Arnhem f 4 Aardig genoeg Poezen aangeboden Nederlandse ballon in Engelse t.v.-film De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Opening steunzender in Roermond Kerkelijk Nieuws Rotterdams Toneel met oud blijspel van Noel Coward DEENSE VERKEERSLEERGANG DOOR LIN YU TANG Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" Paul Robeson blijft in Engeland wonen MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 Staking van het personeel der Franse te levisie was er oorzaak van dat de uitzen ding van zondagmiddag afgelast moest worden. Dat was tammer, want na de re portage van de in Parijs gehouden ten niswedstrijden voor beroepsspelers op za terdagmiddag zullen de verwachtingen hoog gespannen geweest zijn. Van het he renenkelspel tussen Sedgman en Rosewall hebben de liefhebbers kunnen genieten maar het vervolg hebben zij de volgende dag niet gezien. De N.C.R.V. is nog niet begonnen aan het winterprogramma, maar wij nemen aan dat de kijkers al een voorproefje heb ben gehad door de uitzending uit Eindho ven, waar een feestavond werd gehouden met een keur van artiesten. Aan muziek en zang was een ruime plaats toegewezen. Vocalisten uit Nederland, België, Enge land en Duitsland verleenden medewer king. Onze landgenoten, die onder de naam „The Fouryo's" zongen eloegen in het in ternationale gezelschap geen slecht figuur. Veel succes oogstte vooral de bekende in nemende Edmundo Ross met „London is the place for me". Het optreden van Rita Reys, Maria Muncke en Jo Leemans in één programma zal overigens voor menig een wat te veel van het betrekkelijk goede zijn geweest. Bep Rowold en zijn orkest verzorgden het muzikale gedeelte van dit door Henk van de Haar samengestelde en door Dick van Bommel joyeus aan de kij kers gepresenteerde programma. De N.C.R.V. had als gewoonlijk ook een paar attractieve variéténummers. Men sen met een hobby kwamen ook weer eens op het scherm, vermoedelijk alleen -tot ge noegen van hen, die ook kermisvermake lijkheden in het klein bouwen, tegels spa ren of er een sprekend vogeltje op na hou den. Boeiend was het onderdeel niet. Al fred Pleiter en Han Rensenbrink fungeer den als gastheren. Groninger studenten maakten met hun cabaretprogramma „Mag ik even" een uitstekende indruk: deze amateurs leverden een fris en vlot programma door Gerard Rekers met pro fessionele hand thuisbezorgd. Beeldschermer De Dierenbescherming heeft de televi siesectie van de AVRO bereid gevon den een van haar urgentste problemen op te lossen: voortaan kunnen poezen via het scherm worden aangeboden. Wie een via de t.v. getoonde poes wil hebben, kan deze zonder betaling krijgen. Op 27 september begint men met deze actie. Een katten- broodfabriek geeft bij iedere geadopteer de poes brood, etensbak en borstel. Er zijn asiels in den lande, die meer dan der tig zwerfkatten hebben. De afvoer via de televisie is wel een uitkomst. In Londen zijn deze week de opnamen begonnen voor de televisiefilm „Het Schot se spookschip". Daarin komen ook enige scènes voor met een luchtballon. Daar de ballonsport in Engeland is uitgestorven, heeft de filmstudio van Elmstree een be roep op medewerking van de Haagse Ballonclub gedaan. De Amerikaanse ac teur Thomas Mitchell, held uit vele avon turenfilms, die in de ballon met de Boes mans uit het Batterseapark aan de Theems in Londen moest opstijgen, liet het echter afweten. Hij weigerde in de rieten mand zomaar naar onbekende bestemming te vertrekken. De filmster Patrick Allen bleef avontuurlijker aangelegd. Tezamen met Mitchell's dubbel en de Nederlandse bal- longroep werd de opstijging ondernomen. Men voer langs Westminster Abbey, waar een van de filmhelden aan de grote wijzer van Big Ben moest blijven hangen, maar dit onderdeel heeft men voor alle veilig heid maar opgenomen in de studio, even als de landing van de ballon ergens op het „spookschip" voor de Schotse kust. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8,00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boek- bespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Spelers en decors in historische romans, door mevr. dr. S, C. Regtdoorzee Greup-Roldanus (2e lezing). 11.30 Voor de zieken. 12.00 Lichte mui. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr. Wij bezoeken de Maaskant. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en trompet. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. oï gram. 13.20 Amus.muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14 40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.05 Pia norecital. 15.25 Vrouwen in Spanje, causerie. 15.50 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Ama- teursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Cabaret. 19.15 Fluit en clavecimbel. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 The Geisha, operette. 21.20 Act. 21.35 Dansmuz. 22.05 Logboek München 1938. 22.30 Ba riton en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.21 Gram. 23.3024.00 Metropole-orkest. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinde ren. 10.15 Lichtbaken, eaus. 10.30 Franse muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12 30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Metropole-ork. en solist. 14.00 Gram. 14 05 Schoolradio. 14.35 Voor de vrouwen van het platteland. 14.45 Amus.muz. 15.20 Promenade-ork. en soliste. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlot. 1700 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Najaarsmijmerin gen van een Antillaan, door Frank Martinus. 18.00 Amus.muziek. 18.30 R.V.U.: Cultuursociologische erkenningen, door prof. dr. H. D. de Vries Rei- bngh (le lezing). 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewo ne man. 20.50 Zang en piano. 21.15 Het zeekadet- tenkorps, klankb. 21.25 Kamermuz. 22.05 Brabants ork. en sol. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12 00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pianorecital. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Folkloristisch progr. 16.30 Omr.- orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Folkloristisch progr. (vervolg). 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd 18 30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 We reldtentoonstelling. 20.00 Voor de middenstand. 20 10 Gram. 20.15 Voor de vrouw. 21.15 Omr.ork. en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Israëlitische uitz. 22.40 Pianorecital. 22.55 -23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Ca nadees jongenskoor 20.30 Door glas gespróken, documentair progr. 21.0022.30 Film, Zoals men intussen wel zal weten, heb- bên de organisatoren van het Edingburgn Festival dit jaar aan twaalf choreografen opdracht verstrekt ieder een kort ballet voor een betrekkelijk kleine bezetting te maken. Voor de uitvoering daarvan is onder leiding van de ruimschoots ervaren Peggy van Praagh een ensemble van zes tien dansers gevormd, dat naar behoefte met gerenommeerde solisten kan worden aangevuld. Bovendien kreeg men de be schikking over een kamerorkest van voortreffelijke musici, waarvan de be knopte bezetting (drie violen, cello, bas. fluit, hobo, klarinet, fagot, hoorn, trompet, trombone, slagwerk en piano of clave cimbel) tot een zekere beperking dwong. Het is overigens opmerkelijk, dat slechts een minderheid heeft geprofiteerd van de geboden gelegenheid met een componist naar eigen keuze samen te werken: verre weg de meesten bedienden zich van al dan niet gearrangeerde bestaande muziek. Hei aldus bij wijze van proef tot stand ge brachte Edingburgh International Ballet is de vorige week in Nederland zijn con tinentale tournee begonnen. Zaterdag had de tamelijk goed bezochte afscheidsvoor- stelling in het Haagse Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen plaats. He» publiek was verrassend gul met applaus voor een deel wellicht uit traditionele be leefdheid en voor de rest waarschijnlijk uit waardering voor de nu en dan door op de voorgrond tredende figuren gede monstreerde virtuositeit. Om welke reden dan ook hééft men slechts acht van de twaalf creaties mee op reis genomen. Die hebben wij nu te zien gekregen. Uit die kennismaking is het aan wetenschap grenzende vermoeden beves tigd. dat men geen repertoire van enige betekenis kon opbouwen door op goed go luk links en rechts bestellingen uit te delen. Men kan het zelfs de choreografen nauwelijks kwalijk nemen, dat zij er over het algemeen zo bedroevend weinig van terecht brachten. Want wie de uitsnraaU van Goethe zou willen citeren, dat de- beste werken gelegenheidswerken zijn. gelieve te bedenken dat die overigens aanvechtbare vaststelling alleen bedoeld was met betrekking tot. voortbrengselen van litteratuur, waarbij menigmaal een Uiterlijke aanleiding als gangmaker van de verbeelding moet ontreden. De beste balletwerken zijn onst.aan door artistiek - collaboratie in een gunstig klimaat. Mpn moet die laatste term uiteraard niet let terlijk nemen al mag het. wel zeer op vallend heten, dat de enige schepoing va 1 wezenlijke waarde is te danken aan Wai ter Gore, geboren in Schotland, vanouds een geliefd grondgebied van romantisch gevoelsleven in de kunst. „In het wilde weg" zoals hier gebeurde kan men onmogelijk zoiets als een sa mengesteld geheel met een eigen gezicht, voor het voetlicht brengen Daartoe is nodig de bindende macht van een leidende persoonlijkheid met. een sterke visie. Het is geen wonder, dat de meeste choreografen niet. verder zijn gekomen dan het afleveren van routineprodukten, zonder iets van de spanning die kan optreden bij dc behoefte aan het doorbreken van de verstarring dei- traditie. Vrijwel nergens werd men iets van noodzaak gewaar. Een handige vak man als George Skibine heeft eenvoudig de Op dinsdag 14 oktober zal de derde tele- visiesteunzender, namelijk die in Roer mond, officieel in gebruik worden geno men. De eerste steunzender staat te Irn- sum in Friesland en relayeert de via Lopik uitgezonden programma's voor de noorde lijke provincies. De tweede in Goes zorgt voor de provincie Zeeland, de Roermond- se zender is bestemd voor de zuidelijke provincies. In Markelo is men nog bezig aan een steunzender voor het oosten van het land. Ter gelegenheid van de officiële ingebruikstelling zal de Nederlandse Te levisiestichting op dinsdagavond 14 okto ber het eerste rechtstreekse programma uitzenden. In de nieuwe schouwburg te Sittard zullen ongeveer driehonderd Lim burgers optreden, onder meer de Konink lijke zangvereniging „Venlona" uit Venlo en het toneelgezelschap „Speelgroep Lim burg". kans aangegrepen om de specialiteiten van zijn echtgenote, Marjorie Tallchief, voor de aardige afwisseling nu eens in een "komisch bedoelde zetting te laten schitteren en wie kan hem dat kwalijk nemen? Men had alleen kunnen hopen, dat de komedie van de eeuwige oude snoeper, de hotelrat en de gentleman-inbreker wat spiritueler van de parodistische kant benaderd zou zijn. En fin, Marjorig Tallchief draaide een serie fouetté's sneller dan wie ook en deze spec taculaire recordverbetering werd luid toe gejuicht. John Taras was minder gelukkig, Niet alleen was zijn „Octet" een eindeloos dorre poging om het welslagen van zijn bewegingscompositie „Dessins pour les six te evenaren, waarbij ditkeer de melodieuze stimulans uit de orkestbak ontbrak, boven dien werd deze onbarmhartig slecht ver dedigd. En zo komen wij bij de tweede verkla ring van de mislukking van een overigens aantrekkelijke proefneming: de vaste kern van dansers en danseressen (ook door de functie kan men niet spreken van een corps de ballet) is beslist te zwak. Hoe eer» wan kele figuur als Peter Wright in een inter nationaal gezelschap terecht kon komen, is slechts een der vele raadsels waarmee men werd geconfronteerd. Er werd bijzonder slordig gewerkt, zowel individueel als col lectief. Er was echter één uitschieter en dat is bij een dergelijke stand van zaken nóg een gelukkig resultaat,The Night and Silence" van Walter Gore, een melodrama tisch duet met redeloze jalouzie als inzet, is een klein meesterwerk. De pas de deux van de twee geliefden in het begin is lyriek in de puurste en volledigste zin van het woord, waarbij Paula Hinton zich wederom door haar fenomenale lichtheid onder scheidde. Haar partner David Poole kon zich vooral in de gedeeltelijk pantomimi sche uitwerking indrukwekkend doen gel den, een treffende spanning verlenend aan de stilte. Misschien vinden sommigen het misbruik, maar ik kan niet anders als de keuze van de muziek van Bach toejuichen: een bedwongen tegenwicht van het toege spitste subjectivisme. Voor de volledigheid zij hier nog aan toegevoegd, dat John Taras zijn onder- werploze suite op muziek van David Wool- dridge stelde en dat George Skibine voor „Les facheuses rencontres" wederom sa menwerkte met Alwyne Camble en Maurice Jarre, respectievelijk decorateur en com ponist. Bij toerbeurt werd het orkest door Charles Mackerras en Maurits Sillem ge dirigeerd. En nu maar afwachten of dit bodemloze experiment wordt voortgezet! David Koning BARTOK-FESTIVAL De Amerikaanse violist Yehudi Menuhin heeft zaterdag het eerste Bartók-festival in Hongarije geopend. Hij speelde te Boe dapest onder meer de sonate, die Bartök in 1944, een jaar voor zijn dood, speciaal voor Menuhin heeft gecomponeerd! Ned. Herv. Kerk Beroepen te Stoneycreek (Canada) (Eben-Haezer Ref. Church) H. J. van Nie te Koudum. Aangenomen naar Ederveen K. Schip per te Waspik. Beroepen te Kockengen D. van den Berg te Oud-Alblas; - te Ophemert (toez.) J. D Wuister, kand. te Leiden; - door de Gene rale Synode als predikant voor buitenge wone werkzaamheden (protestantse ge meente Emmastad op Curagao G. H. ter Schegget te Vreeland; - idem als geestelijk verzorger luchtmacht E. Zorn, kand. te s-Gravenhage; - idem als geestelijk ver zorger leger J. J. Poort te Oudenbosch. Aangenomen naar Dussen (N.-Br.) G J. Voortman, kand. te Rijssen, die be dankte voor Melissant (toez.) Benoemd tot vicaris te Woubach M Jansen, kand. te Leiden. Geref. Kerken Beroepen te Delft (vac. E. de Vries) (2de maal) G. P. Hartvêlt te Assen. Geref. Kerken onderh. art 31 K.O. Beroepen te Sliedrecht J. Keizer ttt Brouwershaven. Jan Teulings uit de directie van het gezelschap getreden om van de ambtelij ke spanningen en besognes verlost te zijn schrijft in het programma van het Rotterdams Toneel ter inleiding van de vertoningen van „Spotgeesten" van Noel Coward onder meer: „De humor en de geest van blijmoedigheid, welke uit dit stuk spreken, zijn van dien aard dat een reprise thans verantwoord wordt geacht". Als gevolg van die opvatting heeft men thans (zaterdag en zondag in de Haar lemse Schouwburg) de kennismaking met „Blithe Spirit" kunnen vernieuwen, dat hier kort na de bevrijding door „Come- dia" onder de titel „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" met langdurig succes is opge voerd. In Londen heeft dit dwaze spel over de manifeste resultaten van een spiritisti sche seance gedurende vrijwel de gehele oorlog repertoire gehouden. Als iets erg leuk is geweest, hoort men vaak het voornemen verkondigen: we gaan het nog eens dunnetjes over doen. Nu is dat in het theater een moeilijke aangele genheid. Daar moet men namelijk alles ex tra aandikken, enerzijds om aan de herin neringsbeelden en anderzijds om aan de meestal evenzeer overdreven verwachtin gen te beantwoorden. Daarbij komt, dat de tijd intussen niet heeft stilgestaan: de na volgingen hebben niet ontbroken en de mensen lachen niet meer zo gretig. Ken nelijk heeft regisseur Ton Lutz dit alle maal terdege beseft. De door hem geleide voorstelling begint in een opgewonden con versatietoon, die geenszins die van het blijspel is, maar het publiek voorbereidt op een ouderwetse klucht in moderne kle derdracht. Op de een of andere manier zijn de conventies een beetje door elkaar ge haald, maar als men eenmaal aan de luid ruchtigheid gewend is geraakt en er aller lei onzinnige dingen gebeuren, dan krijgt men toch het gewenste plezier. Boven dien moet men erkennen, dat de regisseur bij vlagen van malle fantasie voor een paar nieuwe vermakelijkheden heeft ge zorgd. De verleiding is groot om in vergelijkin gen met elf jaar geleden te vervallen. Er is haast geen ontkomen aan, zelfs al weet men hoe onbetrouwbaar het menselijk geheugen kan zijn. In deze komedie van astrale bigamie treedt Lia Dorana thans op als de geestverschijning Elvira, in wel ke rol Rie Gilhuys destijds spitser in alle opzichten behaagziek over de plan ken fladderde. Haar opvolgster is bij gelij ke ondeugendheid veel liever (en daar door „aardser"). Over het algemeen is het echter een heel aantrekkelijke presta tie geworden, misschien iets te zwak in de confrontatie met de tweede geest des huizes, maar in het laatste bedrijf vooral steeds spiritueler. Ann Hasekamp op volgster in dit geval van Mimi Boesnach is een prima kracht voor zogeheten „society"-stukken. Als de echtgenote met telkens zegevierend gezond verstand vol doet zij met innemend gemak aan de niet geringe eisen. Coba Keiling kreeg de geenszins benijdenswaardige taak als de occulte Madame Arcati de nagelaten con currentie van Rika Hopper te overwinnen. Zij vond gelukkig een heel eigen benade ring van deze malle figuur, zich onder scheidend door een kloeke commandotoon, die wel past bij de gedachte aan „oproe pen" van onstoffelijke dienstplichtigen... Bij al zijn correcte inspanning is het Steye van Brandenberg niet helemaal ge lukt de gekwelde echtgenoot behalve amu sant ook nog beklagenswaardig te ma ken. Overigens heeft hij kans gezien de vreemdsoortige situaties te blijven be heersen. Daarbij is hij een van de weini ge acteurs, die ook in het Nederlands nog Engels kan spreken. Op een gegeven mo ment kon men hem zelfs horen zeggen: We kunnen toch niets doen, ben ik bang" - maar dat zal men wel aan de vertaler Alfred Kossmann te danken hebben. Jan Prent ontwierp het riante decor met cu rieuze meubelstukken, waarin verder The- ra Verheugen, Trees van der Donck en Peter Holland optreden. Er is veel en har telijk gelachen. David Koning Wie dat zijn? Ja, dat zul je wel zien, morgen. We kunnen wel vast. verklappen, dat Madoef een oosters jongetje was en Mirza nou, dat was een muis! En daar gaan we dan iets van vertellen1 KOPENHAGEN (ANP) Pogingen om de internationale parkeerpuzzels althans iets nader tot een oplossing te brengen werden tijdens de vierde internationale verkeerstechnische leergang te Kopen hagen van diverse zijden ondernomen Zowel over het gebruik van parkeerme' ters als over de exploitatie van parkeer garages waren Italiaanse, Duitse, Franse Belgische en Zweedse rapporten uitge bracht. Het Franse rapport behandelde in het bijzonder de ervaringen met de „blau we zone" in het centrum van Parijs, waar parkerende automobilisten verplicht zijn op een uniforme, zichtbare uurschijf het juiste moment van het verlaten van de wagen aan te geven. Overschrijden zij de toegestane tijd, dan zijn zij in overtreding De rapporteur-generaal, de Berlijnse hoogleraar prof. dr. ir. Bruno Wehner con stateerde, dat het plaatsen van parkeer- meters, het bouwen van parkeergarages of 't instellen van parkeerzones dan alleen geoorloofd is, wanneer door veelvuldig langdurig parkeren (bijvoorbeeld meer dan 2 uur) het korte parkeren ondoenlijk wordt. In het algemene rapport kwam het prin cipieel geoorloofd zijn van het heffen van parkeerrechten op de openbare weg uit voerig ter sprake. In tal van landen heerst de opvatting, dat de vrijheid van de weg door het heffen van parkeergeld wordt aangetast. De automobilist betaalt zijn wegenbelasting en mag door bijvoorbeeld de parkeermeter nog niet eens extra en willekeurig worden belast. Deze opvat ting deed in Nederland opgeld, toen de Haagse parkeergeldverordening, gezien als precariorecht, moest verdwijnen en een toen te Amsterdam in de maak zijnde' verordening op dat gebied naar de prulle- mand verwezen moest worden. In Duits land en Zweden schijnt de parkeermeter wettelijk te zweven, maar wordt zij des ondanks ondermeer in Hamburg, Frank fort, München en Stockholm veelvuldig toegepast op die plaatsen, waar vanwege de grote vraag naar ruimte, de parkeer tijd gelimiteerd moet worden. De inves teringen in meters- zijn vrij hoog hij een afschrijvingstermijn van anderhalf jaar Waarom echter, zo redeneren tegenstan ders van betaald parkeren, moeten wille keurige automobilisten die meters beta len, omdat er, om welke reden dan ook, ergens onvoldoende parkeerruimte is? Zij betalen ook niet voor verkeerslichten, richting- en andere borden, die uit de al gemene kas worden gefinancierd. Deze opvatting strookt weer niet met die van de Frankfori.se hoofdcommissaris van po litie dr. G. Littman, die vindt, dat het par keergeld niet hoger kan zijn, dan de kosten van de meter bedragen. Hij gaat niet zo ver als andere politie-autoriteiten uit bij voorbeeld Zweden en Frankrijk, die óf ook de kosten van de bijzondere controle op de meters uit het parkeergeld willen ha len, ofwel uit dit geld fondsen willen vor men om grote parkeerinrichtingen te bou wen. De „Blauwe Zone" te Parijs blijkt vol gens verkeerscommissaris P. Bourlon uit- Advertrvtip (Kal» schutting vraagt dringend Ceta-Bavar Buitenbiits) 44. „Eigenlijk maar acht of tien straten. Maar het zal wel een hele tijd nemen. Wij moeten telkens stilstaan zodat de mensen naar de vertoningen kunnen kijken en geld in de vlag gooien". „Spreek je goed Engels?" vroeg Flora aan Elsie, die aan haar linkerhand liep. ,Niet erg. Ik begin het pas te leren. Wat ik in China heb geleerd telt niet mee. Zij spreken hier de woorden zo anders uit dan ik op school geleerd heb". „Flora", zei moeder Fong. „ruil jij eens om met El sie. Ik wil met haar praten". „Elsie," zei Flora, „kom eens aan deze kant lo pen. Ik wil met mevrouw Yang praten." „Elsie, hoe oud ben je?' vroeg moeder Fong. „Ik ben negentien." „Je bent een knap meisje om uit de boeken van Confucius les te geven. Hoe leert een meisje zoveel lettertekens te onthouden?" Elsie glimlachte. ,Dat heb ik thuis geleerd." „O, nu begrijp ik het. Zij leren tegenwoordig Con fucius niet meer op school. Leven je ouders nog?" J a. ,Mijn Tom en Eva hebben al hun Chinese boeken vergeten. Mogen zij bij je les komen nemen? Zou je het hun willen leren?" ,Heel graag." .Misschien wil jij Engels leren. Mijn Tom spreekt het heel goed." Nu hadden zij Canal Street bereikt. Het hele ver keer was stopgezet opdat zij over konden steken. „Kijk die optocht nu eens," hervatte moeder Fong. „Tom doet volgende zomer eindexamen. Ik denk er over hem te laten studeren ik, de vrouw van een wasman. Amerika is een goed land, vind je ook niet? Kijk eens naar die agenten te paard. Wat hebben ze een keurig uniformen aan. Maar Tom moet Confucius' boeken leren kennen." „Ik wil het heel graag doen, mevrouw Fong," zei Elsie met een glimlach. Op de hoek van Mulberry en Canal Street zag moe der Fong haar broer staan met een zwart pak aan, te midden van een grote groep kooplieden. Oom Chang reikte zijn hals uit en zag zijn zuster en Flora en wuifde hen toe. Moeder Fong en Flora wuifden terug. Mevrouw Yang en Flora liepen rustig en netjes naar elkaar en wisselden slechts nu en dan een opmerking in het Engels. Toen ze eindelijk om het stadhuis heen waren gelo pen en langs de Bowery terug gekomen, was het bij na half drie. De optocht ging uit elkaar en men ver spreidde zich in de huizen van vrienden en familie. Moeder Fong en Flora gingen met haar groep naar de school terug om even uit te rusten. Weldra ver schenen ook Tom en Eva. „Hoeveel geld hebben jullie in de vlag opgehaald?" „Ik weet het niet," zei Eva. „Iedereen gooide er iets in en er waren er een heleboel, die dollarbiljet ten gaven. Zelfs de Amerikanen gaven. Iémand heeft er van een bovenste verdieping een oude bronzen vaas ingegooid. Er waren massa's dubbeltjes en kwartjes. Ze zijn nu aan het tellen." Na een poosje stond Eva op. „Ik moet een bus hebben. Er zijn zoveel mensen op straat." „Ben je niet moe?" „Nee." Elsie schreef het nummer van de bus in en gaf hem aan Eva, en Eva verdween. „Heb je je vader gezien?" vroeg de moeder aan Tom. „Ja, we zijn hem tegengekomen. Hij zei, dat hij naar ooms winkel ging. De vrouwen rustten uit en dronken een kopje thee terwijl Elsie en mevrouw Yang aantekeningen hiel den van ieder meisje dat met een bus vol kleingeld binnenkwam en deze aan Elsie overhandigde. Moeder Fong zei, dat zij naar ooms winkel wilde gaan. „Wacht u nog even. Burgemeester La Guardia komt om half vier een toespraak houden," zei Flora. Het schoolgebouw begon weer vol te lopen. Er was geen geschikte zaal voor een bijeenkomst als deze, en de school kon maar tweehonderd mensen bevatten. Weldra hoorden zij motorfietsen, die de komst van de burgemeester aankondigden. De oudere Chinezen wa ren allemaal gekomen; de bewoners van de Chine- zenwijk hadden voor La Guardia gestemd, omdat hij altijd voor China opkwam. Daar kwam Freddie binnen met een rode anjer in zijn knoopsgat, ruimte makend voor de burgemees ter. De gymnastiekzaal van de school was een eb al rumoer en verwarring. Voor de luidspreker aan de straatkant stond een dichte menigte te luisteren Het Chinese volkslied werd gezongen. Na enkele in leidende woorden van de voorzitter van de „Bond van Welwillendheid" hield La Guardia zijn toespraak. De leden van het vrouwencomité zaten op de voor ste banken. De burgemeester was in vervoering. Hij maakte grimassen, gebaarde, kauwde op zijn bril, boog zijn hoofd opzij, hief zijn vlezige handjes om hoog en bonsde ermee op tafel. Moeder Fong zag niets dan zijn tong als hij zijn mond wijd opende en hem aan het eind van iedere zin uitstak. Zijn woorden waren zeer effectvol. Zijn zinnen waren kort en hij wist rake uitdrukkingen te vinden. Wat hij zei was altijd treffend, helder, krachtig. Hij sprak zijn woorden langzaam en duidelijk uit en legde de klem toon op de juiste plaats, zonder een woord te veel te gebruiken. „De Amerikanen zeggen tot het Chinese volk, „Wij houden van jullie." Hij maakte een wijd om armend gebaar. „Maar Confucius zegt tot het volk van de Verenigde Staten, „Geef ons geweren". Hij vouwde zijn handen tegen zijn borst in een biddende houding. Dit bracht de mensen tot een wild enthousiasme. Zodra hij uitgesproken was, stapte hij van het po dium af. Hij drukte de ouderen de hand en aaide sommige kinderen over hun wangen. Freddie was in zijn element. Hij kwam naar voren en gaf de burgemeester een hand en precies op het juiste ogenblik flitste het licht van een fotograaf. „Burgemeester, zou ik u aan mijn schoonzuster mogen voorstellen? Zij is een Italiaanse en met een Chinees getrouwd." „Kijk eens aan, dat is prachtig. Het is jammer, dat Marco Polo niet met een van jullie knappe Chinese meisjes is getrouwd en haar mee naar Venetië heeft teruggenomen." Freddie wenkte Flora en Flora kwam verheerlijkt naar voren om de burgemeester een hand te geven. „Hoe heet je?" „Flora, Flora Maggio." „V-'st is je vader?" (Wordt vervolgd) stekend te voldoen. Het controleren valt mee, mede dank zij het psychologisch ef fect, dat uitgaat van de zichzelf aan par keertijd bindende automobilist enerzijds en het spiedend oog van de „publieke opi nie" anderzijds. Het is niet uitgesloten, zo werd uit be voegde bron medegedeeld, dat in Arnhem een proef met een parkeerzone naar het Parijs voorbeeld zal worden genomen. Hoe deze vork aan de steel gestoken moet worden, is nog in studie. Uit rapporten over parkeergarages bleek, dat hoge grondkosten in stadscen tra het bouwen van parkeergarages door gaans onmogelijk maakt. Het te volgen systeem bij de bouw (spiralen, liften en zovoort) is sterk van plaatselijke omstan digheden afhankelijk. De algemene opinie is, dat hellingen vooral niet te groot moe ten zijn, dat de te voet in de garage af te leggen afstand tot een minimum beperkt dient te blijven en dat het gebruik van zo'n garage gemakkelijk en uitnodigend moet zijn. Het gebruik van in Europa gebouwde par keergarages onder meer te Frankfort en Milaan, is tot dusver ongeveer dertig per cent beneden de verwachting gebleven. Gemiddeld wordt minder dan twee uur geparkeerd door zestig percent van de gebruikers van parkeergarages. De ge middelde parkeertijd te Frankfort is on geveer drie uur. De bouwkosten van open parkeergarages in Amerika zijn belang rijk lager, dan die van het gesloten Euro pese type, zoals de garage 58 te Brussel, die met 700 plaatsen ongeveer 56.000 gul den per plaats kostte! BLACKPOOL (UPI) De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson zal zich in En geland vestigen en slechts voor bezoeken af en toe naar de Verenigde Staten terug keren, aldus deelde hij zondagavond na afloop van een concert in Blackpool mee. Hij zei bijzonder gesteld te zijn op het Engelse publiek. Robeson hoopt in Enge land, bij voorkeur in Stratford, de titelrol in „Othello" van Shakespeare te spelen. MAANDAG 22 SEPTEMBER Grote Kerk: Beiaardconcert door Ariè Peters, 15.30 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleef, tot 22 uur. Kunstzaal „De Ark": Tentoon stelling van portretten van L. Koemans Peletier 19 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Place Pigalle, plein der zonde", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Klopjacht", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Onteerd moederschap", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „El Hakim", 14 jaar, 19 pn 21.15 uur. Minerva Theater: „The man with the golden arm", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „de circusheid", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: ,,De stroper", 14 jaar. 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Heerser over leven en dood", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. ZAND- VOORT, Theater Monopole: „Brigitte, het meisje van Place Pigalle", 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 uur. Café-rest. Brink- mann: Bijeenkomst Nederlandse Coöpera tieve Vrouwenbond afd. Haarlem, 20 uur. DINSDAG 23 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Toneelgroep Theater met ,,'n Moordverhaal", 20 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door Albert de Klerk, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff, 10 tot 22 uur. Kunstzaal „De Ark": Ten toonstelling van portretten van L. Koe mans—Peletier, 9 tot 14 en 19 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Place Pigalle, plein der zonde", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Klopjacht", 18 jaar, 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „Ont eerd moederschap", 18 jaar, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „El Hakim", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Thea ter: „The man with the golden arm", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandl Theater: De circusheid", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De stroper", 14 jaar, 14 30 10 en 21.15 uur. Studio Theater: „Heerser over leven en dood", 18 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Bri gitte, het meisje van Place Pigalle", 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN ,,In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert. 21 uur. Aula HBS a, Raaks: Haarlemse Discoclub draait opera „Medea", 19.30 uur. Brinkman, Houtplein: Genootschap Nederland—Engeland: Inside Russia to-day, 20 uur. Krelagehuis: Tuinbouw en Plantkunde, lezing dr. A. J. Schrage over tropische planten. Rest. Brinkmann: Ned. Vrouwen Elektriciteits vereniging, openingsbijeenkomst seizoen 1958—1959, 14 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4