Assumburg" hield door eeuwen heen historische betekenis Radio KOOI Hoe de duiven vlogen Havenberichten Nieuwe spoorovergang en modern haltegebouw in Driehuis ZILVEREN JUBILEUM Prettig onderdak voor steeds meer trekkers Radio - Televisie Groenendaal's Superslagerijen Aanmeldingsformulier Waterloolaan nu opengesteld DINSDAG 23 SEPTEMBER 1958 5 Plastic motorreddingvlet voldeed in Scheveningen J. L. Wijdogen leidt in competitie van Kijk-Uit Russen laten weldra een plastic schip te water Transportarbeiders gaan tankers van Niarchos en Onassis boycotten D.G.IJ.-toernooi Vergeet vooral niet Commandant van „Thor": „Britse trawlers proberen onze schepen te rammen" Opening winterseizoen van amateurtoneel in IJmond Filmliga „Velsen" wordt niet opgeheven Winst en verlies voor IJmond-handbal Om het damkampioenschap van Noordholland Bijeenkomst N.G.V.-dames DE MEISJES EN JONGENS slapen. De nevel hangt over de velden. Slot „Assum- burg" in Heemskerk staat groot en imponerend in de wereld der stilte. Dan kraait een haan en even later zingt en tokkelt een vrolijke kwant de stilte weg. „Ontwaakt, ontwaakt, de roep van de haan", klinkt het. „Vader" Geert Wils is altijd vroeg uit de veren. Hij neemt zijn gitaar en zingt „zijn" meisjes en jongens het zijn er meestal over de honderd wakker. De zon komt op, kleurt de hemel eerst rose, dan rood. Een dergelijk tafreel kon men jaren geleden in slot „Assumburg"een van de mooiste jeugdherbergen van ons land, meemaken, als men het er tenminste voor had overgehad om vroeg op te staan. Nu bestaat de jeugdherberg vijfentwintig jaar. Heel wat trekkersvoeten hebben de burcht gedurende al die jaren „genomen". Stoffige voeten, vermoeide voeten, Engelse voeten, Zuidamerikaanse voeten. Maar nooit aarzelende voeten. Want iedere rechtgeaarde trekker weet het: het is goed toeven op „Assumburg". Daarom blijven de meeste trekkers een dagje langer, als het kan tenminste. In de zomermaanden is de „herberg" namelijk vaak tot de laatste plaats bezet en veelal reeds voor de volgende dag besproken. Elk jaar tijgen er meer trekkers naar „As sumburg". Het is dan ook geen wonder dat het slot tot een van de vijftien Neder landse jeugdherbergen (in het totaal zijn er 56) behoort, die jaarlijks meer dan tien duizend overnachtingen boeken. Het jubileum Het jubileum van de jeugdherberg zal zaterdag 27 september worden gevierd met een receptie voor genodigden; zondag zal het kasteel van 14 tot 17 uur ter bezichti ging worden opengesteld. Bovendien staat er een fakkeloptocht op het programma. De jeugdherberg werd destijds gesticht niet alleen onder de letterlijke rook van de IJmond-industrieën maar ook onder de figuurlijke rook van de jeugdherberg „Koningsbos" in Bakkum. Al dadelijk bleek dat de gunstige ligging (Amster dam-Zaanstreek-Alkmaar, de zee, de waterleidingduinen en de havens en pie ren van IJmuiden) grote aantrekkings kracht uitoefende op de duizenden die jaarlijks door Nederland trekken. Het hele jaar door is het druk op „Assumburg". Ook in de wintermaanden, wanneer de zo genaamde „winterweekends" de grote stadsjeugd culturele ontspanning brengen, zoals handenarbeid en volksdansen. Romantiek Maar niet alleen de gunstige ligging van het kasteel is bijzonder attractief. Ook de romantiek van de burcht met zijn dikke verweerde muren, zijn deftige binnen plaatsen, zijn geheimzinnige keldergewel ven, spreekt tot de verbeelding. In „As sumburg" sluimert de historie en met een beetje fantasie waant men zich weer in de middeleeuwen. Monumentenzorg heeft er voor gewaakt dat het kasteel niet in verval is geraakt. De helft is thans gerestaureerd en wordt als jeugdherberg gebruikt. De andere helft „ja daar moet nodig wat aan ge beuren. Het wordt hoog tijd", zegt herberg vader M. J. de Groot, die sinds mei van dit jaar tezamen met zijn vrouw de scep ter zwaait tussen de muren en kantelen van het slot. Prachtige geschiedkundige verhalen doen over „Assumburg" de ronde. De bin nenplaats, die nu een ideale gelegenheid is om te volksdansen en toneelstukjes op te voeren, werd vroeger gebruikt om recht te spreken. Dan werd de vierschaar Een proef, door de Haagse vrijwillige brigade tot redding van drenkelingen het afgelopen seizoen met een plastic motor- vlet genomen, is zo goed geslaagd, dat volgend jaar drie van deze snelle, gemak kelijk te onderhouden vaartuigen op zee zullen patrouilleren. Naast de drie motorvletten zullen de tom- boten in bedrijf blijven. Deze worden ech ter niet meer voor het vermoeiende pa trouilleren gebruikt, maar voor individue le reddingen. De plastic motorvlet, die dit seizoen ieder weekeinde heen en weer voer tussen de grens van Wassenaar en Sche veningen, had als voornaamste taak bad gasten, die te ver in zee gingen, te waar schuwen. Volgend jaar zullen drie vletten deze patrouilledienst uitvoeren. De plastic vlet is volkomen betrouwbaar. Dat is in het afgelopen seizoen duidelijk gebleken. Er is zelfs mee gevaren in stormweer. Advertentie OOSTERDUINPLEIN 8 - TEL. 4264 Aristona - Philips Telefunken - Schaub-Lorenz In de onderlinge competitie van de IJ- muider schaakclub Kijk-Uit werden de afgelopen week in de eerste groep een flink aantal partijen gespeeld. Twee kans hebbers voor het uiteindelijke clubkam pioenschap, ir. W. Mees en F. J. Walda. bekampten elkaar reeds in hun eerste par tij. Men kwam hier tot een verdeling van het punt. Aan de leiding kwam J. L. Wijdooger die ook in zijn tweede partij uitstekend voor de dag kwam. Tegen P. Lanser kwam hij tot remise waai/loor hij 1 y2 punt uit twee partijen heeft. G. L. de Haas her stelde zich van de nederlaag tegen J. L. Wijdoogen en klopte daartoe A. Kistema- ker. Ook R. Visser vond de weg naar her stel waarvan de gepromoveerde M. Lanser het slachtoffer werd. In de driekamp voor één plaats in groep 1 heeft W. Doornenbal van H. Nieuwen- huizen gewonnen. Als gevolg van deze uitslag is P. Heidenreich winnaar gewor den. De eindstand luidt namelijk: 1. P. Heidenreich 2 1 1 - t'/j 2. W. Doornenbal 2 1-11 3. H. van Nieuwenhuizen 2-11 V?. In groep twee blijkt het nieuwe lid, de heer Langedijk, best thuis te horen. Tegen A. v. d. Plas boekte hij reeds de volle winst. De andere uitslagen luiden: J. VerlaakJ. Plugboer remise; Lange dijkA. Zeijlans remise; J. WarnezA. v. d. Plas remise en E. van EgtenH Aarts 0-1. De gepromoveerde speler J. Vis boekte 'n groep drie het eerste succes door tegen W. v. d. Hoek remise te spelen. Ook J. v d. Doel en J. Wal deelden de winst. A. J. van Niekerken ging uitstekend van start, zeer ten nadele van C. Abspoel. In de vierde groep liep alles nog vol gens verwachting. C. Donker toonde zich de meerdere over D. E. Frankes en J. Clee- ren kwam door een overwinning op G. Koomen aan de top van de ranglijst met •-wee punten uit twee partijen. Maandag 22 september en donderdag 25 september worden de wedstrijden voort gezet. Zo ziet een van de wanden van het onlangs gerestaureerde dagverblijf er uit. gespannen en grote en kleine misdadigers gevonnist. Een van die vonnissen, die door de baljuwen van Assendelft werden uit gesproken, luidt: „Die baillui heeft eysch gedaen op frans claes van aken alias zwarte frans, nemen de duer middelen inden eysch begrepen zijn conclusie tot condemptatie mitten swaerde gerecht te worden, 't lyff up een zat ende 't hooft op een staeck ende zijn goeden verclaert tot profyt van mijn heere van Assendelft verbuert". Op een van een zolders kan men nog steeds de gevangenis aantreffen. Erg aan lokkelijk ziet het er niet uit, dat kunnen wij u verzekeren. Om met het begin te eindigen. „Assum burg" werd in 1546 onder leiding van ridder Gerrit van Assendelft gebouwd om (zoals een uitgave van het V.V.V. van Heemskerk uit 1934 meldt) „bij zijne nae- comelinghen in eeren en reputatie ge houden te worden". Waar monumenten zorg dan ook voor ijvert. En de N.J.H.C. niet minder. De bonds vluchten van de postduivenhouders in het seizoen 1958 behoren, na de vlucht van zon dag 14 september, weer tot het verleden. Niette min zullen de gevleugelde vrienden nog een en kele maal in het nieuws komen, omdat de uit eindelijke verenigingskampioenen nog moeten worden bekend gemaakt. Castricum Voor Castricum is J. Zentveld kampioen van de navluchten geworden. Hij maakt bovendien een goede kans verenigingskampioen en zelfs al gemeen kampioen te worden. De uitslag van de navluchten is: J. Zentveld 9G.2; G. P. Klaasse 94; H. Jaspers 87.2; J. Houten- bos 79; J. Beentjes 65.6; N. Hollenberg 61; J. Vonk 59.8; G. Tromp 56.6; P. Kappers 56.2; B. Heistek/J. Lust 55.3; A. Metselaar 52; P. Verdonk 43.8; K. Gort 31.5; A. Peeters 28; J. Roskam 28; J. Steenman 2.5. IJmuiden Van de postduivenhoudersvereniging „IJmui den" te IJmuiden namen 63 duiven deel aan een wedvlucht-van Mons af over een afstand van 228 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.50 uur. Een duif van J. Eelsing bereikte als eerste het hok om 10.07 uur, de laatste prijsduif om 10.17. Snelle vlucht en vele liefhebbers verrast. De uitslag was als volgt: J. Eelsing 1 4; A. J. Waal 2 3; K. Inia 5 8; P. Hoekstra 6 9 10 11; L. de Waard 7; J. de Waard 12; F. de Boer 13. De Snelvlieger Van de postduivenhoudersvereniging „De Snel vlieger" te IJmuiden namen de duiven deel aan een wedvlucht van Mons af over een afstand van 230 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.50 uur. Een duif van O. Wezelman bereikte als eerste het hok om 10.11 uur. Door de krachtige z.w.-wind werden in België snelheden van bijna 100 km. per uur bereikt. Dit was voor menig deelnemer een verrassing. De uitslag was als volgt: O. Wezelman 1 7 9; F. Schaap 2; J. Koorn 3; S. Voet 4; E. de Boer 5; J. Wijker 6; H. J Broek 8. LONDEN, (Reuter) In de Sovjet-Unie zal de volgende maand het eerste stoom schip ter wereld, dat geheel van plastic is gemaakt, te water worden gelaten, aldus Radio-Moskou. Het zal een gewicht heb ben van P/2 ton, 15 ton aan vracht kunnen vervoeren en in staat zijn zeer ondiepe rivieren te bevaren, zo zegt radio-Moskou. LONDEN (AFP) Het Britse blad „Sunday Dispatch" meldt, dat de inter nationale bond van transportarbeiders be sloten heeft de tankboten van de reders Niarchos en Onassis te boycotten. Zeelieden van zeven landen Engeland, Nederland, West-Duitsland, België, Frank rijk, Canada en de Verenigde Staten zullen volgens het conservatieve blad niet monsteren op die tankboten en de haven arbeiders zullen deze schepen niet laden of lossen. De boycot zou dit jaar met kerst mis of later beginnen. De campagne zou deel uitmaken van die tegen reders, die onder leenvlaggen varen (van Panama, Honduras, Liberia enzo voort). Door een knappe positie-overwinning op Tommy Postma en de remise-uitslag tus sen Roozenburg en H. Laros, is het B. Du- kel in de derde ronde van het D.C.IJ.-toer- nooi gelukt gelijk met de leider H. Laros op de bovenste plaats aan te komen. Een fraaie prestatie leverde Tommy Postma door de afgebroken stelling van P Roozenburg te winnen. De stand in de hoofdklasse is nu: Laros, Dukel, Postma en Roozenburg. In de 1ste klasse boekte Jan Thijms zijn eerste overwinning. De uitslagen luidden: P. Roozenburg H. Laros 1—1; A. W. BeukemaGeorge Postma 11; H. SwierJ. van Straaten 11; J. de BoerL. Binkhorst 11; K. v. d. SteenD. Ott 11J. TielrooyC. Kaan 20; C. ApeldoornW. Gomes 11; P. MengerJ. Thijms 02; J. Koppelman v. d. Plas 20; T. TielrooyP. v. d. Berg 1—1. J. van Straten verliest van Tommy Postma. Advertentie onze WOENSDAGSE GEHAKTRECLAME U weet: dan kost ons reclame-gehakt van ƒ1.25 p.p. 98 ct. p.p., p. kilo 1.75 Ons Gehakt van Runder- en Varkens lappen gedraaid van 1.78 kost dan 1.48 p. pond Al het gehakt inclusief zakje zout en kruiden Zeeweg 229 IJmuiden Da Costalaan 15 Driehuis Maandag kwamen in IJmuiden aan: Njord van Fowey; Grebbestroom, Liverpool; Sagitta, Swan sea; Plato, Kopenhagen; Roelf Buisman, van de Noordzee, provianderen IJmuiden; Walcheren, Par; Rempang, Bremen; Ilos, Gotenburg; Rose, Swansea: Tamar, Kopenhagen; Trito, Dublin; Wanda, Jakobstad, props voor Papierfabriek Vel- sen; Clangula, Liverpool; Victory, Kopmannha- ven; Yngen, Karlstad; Orion, Bremen; Amasus Fluvius, Gefle, hout lossen Zaandam; Tempo, Leith; Luossa, Lulea, erts lossen Hoogovens; Bloemgracht, Mantyluoto; Royal Wood, Karls- berg; Waalborg, Harlingen, zout laden IJmuiden; Gjendefjell, Norfolk. Dinsdag zijn in IJmuiden aangekomen: Nancy Lee van Kotka; Maas, Antwerpen; Tiberius, Rotterdam; Baden, Kristinahamn; Nottingham. Port Talbot. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Louis San derson, Halifax; Drenthe, Kotka, met walsmate- ri'aal van IJmuiden; Puck, Kalmar; Roelof Buis man, Uetersen, geproviandeerd te IJmuiden; Netherlands Coast, Rotterdam; Twenthe, Rot terdam; Neeltje, Alblasserdam; Cotes du Nord. Rouaan; Terschelling, Jacobstad; Suffolk Coast, Goole; Peregrine, Harlingen; Frejo, Antwerpen; Svealand, Narvik. Dinsdag zijn uit IJmuiden vertrokken: Christa naar Horsens; Lelykerk, Rotterdam; Ernst, Ban- niah. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit, dat. het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De bewoners van Driehuis en omgeving zullen wel even moeten wennen aan de nieuwe spoorwegovergang tussen Zeeweg en Waterloolaan. De N.S. heeft op deze brede overweg het systeem van de halve- overwegbomen toegepast. Zodra er een trein in aantocht is, gaat er een bel fel rinkelen en treedt het knipperlichtsysteem in werking. Daarna beginnen de halve bo men langzaam te dalen. De bel houdt op bij gesloten bomen. Ongeveer tien secon den na de sluiting passeert de trein. Voor de voetgangers heeft men aan de kant van de Waterloolaan nog extra-beveiliging aangebracht in de vorm van een bel, die gedurende de tijd, dat de bomen gesloten zijn, blijft rinkelen. Het is bij dit systeem van overwegbe veiliging absoluut noodzakelijk dat de weggebruikers uitsluitend vertrouwen op het rode licht en de afsluitboom. Blijven de lichten aan en de bomen gesloten na het passeren van een trein dan betekent dit: „Pas op, trein van de andere kant". REYKJAVIK (UPI) De commandant van het IJslandse inspectievaartuig „Thor", kapitein Eiriktur Kristofersson, heeft maandag te Reykjavik verklaard, dat de Engelse trawlers, die binnen de IJs landse 12-mijlsgrens vissen, voortdurend trachten de „Thor" en andere IJslandse schepen te rammen. Een paar dagen ge leden hebben twee trawlers tegelijk ge probeerd de „Thor" te kraken, maar om dat dit schip sneller en beweeglijker is mislukte hun opzet, aldus de kapitein. Volgens hem had de schipper van de trawler „Kingston Crystal" van- de En gelse torpedojager „Lagos" opdracht ge kregen de IJslandse inspectievaartuigen te rammen, wanneer zij in de buurt kwa men. Ook had de schipper van deze traw ler de „Thor" gemeld, dat hij mariniers aan boord had, en zich zou verzetten te gen een enterpoging. De „Thor" heeft tot dusver namen, num mers en andere gegevens verzameld van in totaal 42 Engelse trawlers die binnen de territoriale wateren hebben gevist. Een te Reykjavik verschijnende krant berichtte maandag dat een der Engelse trawlers gecommandeerd wordt door een IJslander. Deze man luistert de radiotele- fonische gesprekken af die de schippers van de IJslandse inspectievaartuigen met elkaar voeren, en kan de Engelse schip pers dikwijls waarschuwen voor naderen de inspectievaartuigen. Het IJslandse blad heeft weinig goede woorden over voor deze visser temeer omdat, naar „Visir" schrijft, andere IJslandse vissers met hun trawlers thuisgebleven zijn (in Engelse ha vens) omdat ze zich liever niet in het ge schil mengen. THORSHAVN (UPI) Een Deense re geringsdelegatie onder leiding van de mi nister van Financiën, Viggo Kampmann, is vandaag op de Far Oer-eilanden bespre kingen over de visserijkwestie begonnen met de plaatselijke autoriteiten. Naar verluidt is de mogelijkheid voor een com promis aanwezig, en wel op basis van een nog niet gepubliceerd Brits voorstel tot het vaststellen van de visserij grens op zes mijl. De toneelvereniging „Advendo" te IJ muiden opent haar nieuwe winterseizoen met drie opvoeringen in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan op woensdag 22, donderdag 23 en zaterdag 25 oktober. De keuze hiervoor is gevallen op een nieuw stuk van Jan Naaykens, na melijk „Het eenzame huis", een thriller in drie bedrijven. De regie is van de heer F. A. J. Hunsche. De katholieke toneel stichting „Kunst Door Oefening" te Be verwijk heeft thans in studie „Een schip vaart uit", toneelspel in drie bedrijven door Chris van der Heuvel. Het stuk is be stemd om dinsdag 4 november onder regie van de heer F. A. J. Hunsche in het Ken- nemer theater te worden opgevoerd. De oud-katholieke toneelvereniging „De Plankeniers" te IJmuiden geeft haar eer ste toneelavonden van dit seizoen op don derdag 13 en vrijdag 14 november in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem brandtlaan. Opgevoerd wordt „Ik huurde deze kamer", thriller in drie bedrijven en een naspel door Wim Bischot. Ook van dit stuk is de regie in handen van de heer F. A. J. Hunsche. Ondanks het feit, dat de Filmliga Vel sen slechts negentig leden telt (het mini mumledental was oorspronkelijk bepaald op honderd) zal de vereniging niet worden opgeheven. De eerste bijeenkomst is nu bepaald op dinsdag 7 oktober, waarop Leonhard Huizinga, van het Nederlands Filmmuseum „Film and reality" van Al oerto de Cavalcanti zal toelichten. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op IJmuider Courant per week 59 cent - per kwartaal 7.65. Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. De N.S. is over deze wijze van overweg beveiliging overigens zeer tevreden. Wat Velsen betreft komt nu de overweg in Santpoort-Zuid aan de Wüstelaan spoe dig aan de orde. Ook hier zal een modern beveiligingssysteem worden toegepast. De dames van IJmond I, pas gepromo veerd, brachten het tot een goed resultaat op „Watervliet", waar het Hillegomse Con cordia op bezoek was. De bezoeksters, die de vrij sterke wind tegen hadden, wisten vaker tot de Velsense verdediging door te dringen en moeilijke situaties te scheppen. Doch de doelverdedigster, mevr. M. de Vries voorkwam een doorboring. Daaren tegen werkte de IJmond-aanval stroef, totdat zeven minuten voor de rust plotse ling de juiste speltactiek werd gevonden en H. Venus de score opende (1-0). Daai- na volgden G. Slatman en G. Kruk dit goede voorbeeld en werd de ruststand 3-0 Ook na de hervatting behield IJmond nu een overwicht, hetgeen nog vier doelpun ten opleverde. De Concordianen lieten zich evenmin onbetuigd, doch kwamen wegens het goede verdedigen van de thuisclub niet werder dan twee doelpunten. De eindstand was 7-2. De IJmond I-heren hebben zich tegen het sterke Utrechtse UD aardig geweerd. Na twintig minuten moest Böhm voor een Utrechts onhoudbaar schot zwichten en juist voor het rustsignaal scoorde UD op nieuw (2-0). De bijna machteloze IJmond- voorhoede en de hard werkende Velsense verdediging konden het niet bolwerken. De UD'ers kwam nog driemaal tot scoren, waarna G. Noomen uit een strafworp de eer voor IJmond redde (5-1). De overige uitslagen waren: Dames: IJmond 2DSO I 3-0. Heren: IJmond 2—THB I 17-2; Concor dia 3IJmond 3 7-6. Dames-junioren: IJmond IConcordia I 1-8. Jongens-asniranten: De Blinkert c— IJmond a 6-18. GOEDE PRIJZEN VOOR BONEN De eerste veilingdag van de week bracht voor de Castricumse tuinders goede prij zen voor wat de bonen betreft. Vooral snijbonen mochten zich bij de kopers in een grote interesse verheugen. Hiervoor werd tot 62 cent per kilo betaald. Pronk- bonen stegen eveneens in prijs en ook de sperziebonen liepen op; zij kwamen zelfs boven de vijftig cent per kilo. De noteringen van maandag waren; sperziebonen 2552 cent, snijbonen 6062 cent, pronkbonen 2530 ct., stokprinsesse- bonen 3342 cent, andijvie 9IOV2 cent, waspeen IIV2, sla 4 cent per krop, kom kommers 919 cent. Het beeld van de markt werd in de week van 1420 september beheerst door de haring. De vangsten waren alleszins be vredigend. De gemiddelde dagbesomming liep van 2.500 tot ƒ4.000. De Zuidzijde deed het dus niet slecht. De VL 121 besom- de voor een elfdaagse reis, inclusief de kantjes, bijna ƒ40.000. Reders noch vissers hadden reden tot klagen. De handel stond er moeilijker voor. De markt liep gestadig op. De prijs voor braadschelvis overschreed 40 per kist van 50 kilo. De aanvoer van verse vis was schraal. De prijzen stegen, vergeleken bij de vorige weken, over het algemeen met meer dan 200 percent. Ook voor de export naar België was er een tekort aan vis. Hier, eveneens hoge prijzen met daarbij de nodige afzeggingen bij gebrek aan aanvoer. Engeland bleef een vaste klant voor de grote schol. Men betaalde daarvoor véél geld. Grote en grootmiddel schol noteer den 50, zetschol en schol I brachten het gemiddeld tot 40 per kist van 50 kilo. De haringprijs hield zich uitstekend. Zaterdag, bij een aanvoer van ruim 4.000 kisten, liep de prijs nog tot over de 20 per kist van 50 kilo. De export was zeer willig. Heel wat auto's en spoorwagons met verse haring gingen de grens over. De makreelaanvoer viel tegen; vandaar dat de prijs zich prima handhaafde. Er werd rond 19 voor een kist van 50 kilo makreel betaald. De prijs voor de makreel van de westkust lag 7 hoger per kist. Een aanvoer van 50.000 kilo tongen deed aan de prijs van deze fijnvis alleen maar goed. Lappen bleven boven 4, groot mid del noteerde 3,50. Klein middel, tong 1 en tong II, waarvan zaterdag 25.000 kilo werd aangevoerd, deden rond 3,20 per kilo. De door de Vishandel-Vereniging IJmui den uitgeschreven vergadering had als be langrijkste punt de onlangs in Urk opge richte visverkooporganisatie op het pro gramma staan. De handel is eenparig van oordeel, dat, zodra Urk zich op het gebied van de ver koop van haring en andere vis begeeft, er maatregelen zullen moeten worden geno men om hieraan paal en perk te stellen. Zijn wij goed ingelicht, dan hebben som mige Urker vissers een afwachtende hou ding aangenomen. Veldmaarschalk Montgomery heeft tij dens een plechtigheid in het hoofd kwartier van Shape in Rocquencourt in Frankrijk uit handen van generaal Norstad een oorkonde ontvangen na mens de landen van de N.A.V.O als blijk van waardering voor hetgeen „Monty" als plaatsvervangend opper bevelhebber van de N.A.V.O.-strijd- krachten heeft gedaan- Het laatste beletsel voor de verbinding van de brede nieuwe Waterloolaan met de Zeeweg in Driehuis is vanmorgen heel vroeg opgeheven. Precies vijf uur gingen de bomen van de oude spoorwegovergang van halte Zeeweg voor het laatst dicht. Op dat moment werd de wacht overgenomen door de nieuwe hypermoderne halte-over wegbomen. Weinige uren later werd te vens het nieuwe haltegebouw officieel door ir. G. E. Leertouwer van het district Am sterdam van de Nederlandse Spoorwegen overgedragen aan de chef van het station Velsen-IJmuiden, de heer M. A. Meeuw- Zij die zich met ingang van 1 oktober 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de num mers tot en met 30 september 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. De ex-kampioen van Nederland Wim de Jong, uit Haarlem, heeft drie partijen gewonnen in het pas begonnen toernooi om het kampioenschap van Noordholland. De Jong moet aan deze voorwedstrijd deelnemen en de eerste of tweede plaats veroveren om te mogen deelnemen aan de strijd om de nationale titel in februari 1959. De uitslagen van de drie ronden luiden: lste r o n d e, P. v. Heerden verliest van Stahlberg; Mekken-Tielrooy uitgesteld; Van der Vossen verliest van Wim de Jong: De Vries—Arie Groteman, in remisestand afgebroken; Westerveld speelt remise tegen De Bree; W. C. BeekeAnsems, af gebroken, Beeke staat gewonnen; J. H. BeekeChattelon, in remisestelling afge broken; 2de ronde, ChattelonP. v. Heerde, remise; De BreeJ. H. Beeke, remise; Arie Groteman wint van Wester veld; J. H. Ansems wint van De Vries; Wim de Jong wint van W. C. Beeke; Theo Tielrooyv. d. Vossen, remise; Stahl bergMekken, remise; 3de ronde, P. v. Heerden wint van Mekken; v .d. Vossen— Stahlberg, remise; W. C. Beeke—Tielrooy, remise; De Vries verliest van Wim de Jong; Westerveld verliest van Ansems; J. H. BeekeGroteman, afgebroken; Chat telonDe Bree, afgebroken. In dit toernooi van dertien ronden leidt de Haarlemmer Wim de Jong met 6 pun ten; 2de is J. H. Ansems met 4 punten uit 2 partijen en een afgebroken partij; 3. Stahlberg 3 gesp. 4 punten. De vierde en vijfde ronde worden ko mend weekend te Zaandam gespeeld. sen, die op zijn beurt het haltegebouw toe vertrouwde aan de stationsbeambte P. A. J. Jongenelen. Een overdracht die werd bijgewoond door een groot aantal autori teiten, waarbij onder meer de directeur van Openbare Werken in Velsen, ir. N. Dammers. De reizigers zorgden er voor dat het nieuwe halte-gebouw er bijzonder fleurig uitzag. Zij gaven uiting aan hun vreugde over de voltooiing van het nieuwe haltege bouw door het overhandigen van enige fraaie bloemstukken aan de stationsbe ambte de heer P. A. J. Jongenelen. Het haltegebouw bestaat uit twee ge deelten: een ruimte voor het verkopen van de kaartjes en een ruimte die als wacht kamer kan worden gebruikt. Het gebouw werd ontworpen door de architect W. B. Kloos. Mevrouw C. Kooiker-Mohr besprak maandagavond het boek „Onrustig is ons hart van Diet Kramer, voor de leden van de afdeling Velsen-noord van Nederlandse Christen Vrouwenbond. De bijeenkomst werd gehouden in het gemeentelijk ont spanningslokaal aan de Van Diepenstraat te Velsen-Noord. Tientallen dames hadden het onweer en de gutsende regen getrot seerd om deze lezing bij te wonen en de zaal was dan ook tot de laatste plaats bezet. Mevrouw Kooiker volgde het verhaal van de Nederlandse vrouw die zich na haar scheiding met haar vier kinderen door het leven moet slaan, op de voet. Afwisselend las zij gedeelten voor en gaf zij beschou wingen over de personen en hét verhaal, dat zich grotendeels in het voormalige Ne- derlands-Indië afspeelt. De kern van het boek is, dat een leven zonder God eenzaam is. De aanwezigen hebben de lezing met interesse beluisterd. VLAGGESTOK DOOR BLIKSEM GETROFFEN Tijdens het korte, hevige onweer dat maandagmorgen omstreeks zeven uur bo ven Kennemerland woedde is een vlagge- stok op het terrein van Van Gelders Pa pierfabrieken door de bliksem getroffen. De vlaggestok is beschadigd.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5