GR A TIS Duinlandschap in Kennemerduinen door konijnensterfte sterk veranderd Vanmorgen in de vishal en op zee IJmuider Courant 48 IJmond-agenda Suikerfabriek in Halfweg gereed voor langdurige campagne Nescafé Volgend jaar strenge maatregelen tegen jeugdige kampeerders zwart metalen kapstok Aanmeldingsformulier EEN FRAAI DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 b WEEKKOOPJE f 15.95 Een 20 aanbiedi ing Van Duin nog steeds leider bij „Kampioen" Bridge-kampioenschap van Groot-Velsen Vechtpartijtje op de „Westersingel Scheepsbotsing in de Theemsmonding Heerlijke Nieuw I.L.V.T.-bestuur Door de prachtige nazomer is het nog steeds bijzonder prettig toeven in het twaalfhonderd ha grote recreatiegebied „De Kennemerduinen" en nog zeer velen maken van de gelegenheid gebruik om gedurende het weekeinde in dit prachtig begroeide duingebied van zon en zeelucht te genieten niet alleen, maar ook om zich te vergapen aan al die struiken en heesters, die nu, juist in de maand september, met bessen in diverse kleurschakeringen van oranje, rood tot blauwzwart zijn getooid en die aan dit geaccidenteerd terrein een aparte bekoring verlenen. Het zijn de bessen van de duindoorn, de kardinaalsmuts, de Gelderse roos en de liguster, die onder meer dit zo boeiende, kleurrijke en fleurige aspect aan de Kennemerduinen verlenen en de bezoekers telkens weer in verrukking brengen. „Het is wel een bijzonder groeizaam jaar voor de Kennemerduinen geweest wat de plantengroei betreft", vertelt ir. E. C. M. Roderkerk, de directeur van de Stichting Het Nationale Park de Kennemerduinen, toen wij dezer dagen eens met hem zijn gaan praten. In zijn werkkamer liggen zijn bureau en ladekast overladen met paperas sen en ontelbare foto's en wij kunnen niet nalaten te vragen of er soms weer een nieuw boek op stapel staat. Inderdaad is zulks het geval, ir. Roderkerk legt de laatste hand aan zijn tweede boek over „de Kennemerduinen", dat weer een schat aan foto's zal bevatten en dat naar hij hoopt in februari 1959 zal verschijnen. Terugkerende tot zijn ervaringen in de Kennemerduinen opgedaan, herinnert onze zegsman aan de enorme konijnensterfte door het optreden van de myxomatosis cuniculus, de gevreesde konijnenziekte in de afgelopen jaren, waardoor er tenslotte vrijwel geen konijn meer in dit duinland schap te bekennen was. Juist door het ver dwijnen van het konijn, veranderde de vegetatie geheel en al en tal van duinen werden door planten en struikgewas over woekerd, hier en daar zelfs ondoordring baar en onbegaanbaar voor de mens. Door het koude voorjaar en de koele zomer hebben de duinen meer te lijden gehad van de bezoekers, omdat zij niet aan zee bleven, maar veel meer de duinen introk ken. Het aantal bezoekers is weer heel be vredigend geweest en hoewel de officiële cijfers van bezoekers en overnachtingen er nog niet zijn, durft de heer Roderkerk toch te voorspellen, dat het totaal aantal bezoekers met 15 juni als topdag van 15.500 bezoekers zeker niet minder zal bedragen dan verleden jaar. „Er waren minder vogels te zien, maar dit betekent zeker niet dat de vogelstand achteruit is gegaan", aldus de heer Roder kerk. „De vogels hebben nu veel meer hun nest kunmen verbergen onder de struiken en bepaald verheugend is het daardoor te kunnen vermelden, dat de jachtopzieners veel minder last hebben ge had van jongens, die vogelnesten uithaal den, omdat ook de soms manshoge brand netels hen daarvan wel weerhielden! Het nieuwe theehuis „Parnassia", dat pas vier maanden geleden geopend werd, is een groot succes gebleken en een aanwinst voor Bloemendaal aan Zee. Het bezoek aan „Parnassia" heeft de stoutste verwach tingen overtroffen en de eigenaar, de heer J. M. A. Groenendaal, is dan ook uitermate tevreden over deze start. Ook gedurende de wintermaanden zal dit theehuis ge opend blijven. Probleem Vervolgens vroegen wij de heer Roder kerk naar zijn ervaringen met de kam peerders. ,Dit blijft nog steeds een pro bleem, omdat hier op het drukste kampeer terrein van de kust en ook overal elders nog veel te weinig kampeeraccommodatie is. De kampeerterreinen „Liguster" en „de Lakens" kunnen nu twaalfhonderd kam peerders herbergen. De kampeerders heb ben in „de Kennemerduinen" bovendien nog het voordeel, dat er tussen de tenten nog wat ruimte is, zodat een ieder over een eigen plekje beschikken kan, want er is zestien hectare voor deze twaalfhonderd kampeerders beschikbaar gesteld. In 1957 waren er zestig dagen volgeboekt en von den er dus 60 x 1200 personen kampeer gelegenheid. Deze zomer heeft men in de Kennemer duinen zeker tienduizend kampeerders wegens gebrek aan plaatsruimte moeten teleurstellen, die dan elders een heen komen zochten en vaak hun tenten hoe wel dit niet veroorloofd was opzetten in de bermen langs de Zeeweg, ofwel in het caravankamp of op het al zo dicht- volkte strand een staanplaats vroegen en verkregen". Naar de heer Roderkerk ons verzekerde heeft dit alles nogal eens tot onplezierige ervaringen geleid, ook al omdat er dan van toezicht op de jeugd geen sprake kon zijn. Dientengevolge zullen de kampeer- regels in de Kennemerduinen zeer streng worden nagekomen en voor het volgend seizoen zal een nieuwe kampregel in werking treden, namelijk dat minderjari gen, die zonder hun ouders komen kam peren om elf uur binnen moeten zijn. In de maand juli zijn er twee werkkam pen en In september is er één werkkamp geweest; aan elk kamp namen ongeveer twintig jongelui van verschillende natio naliteiten deel, die ten zeerste van het Hollandse duinschap hebben genoten en die bereid waren de handen flink uit de mouwen te steken. „Wat nu de fauna betreft, men heeft wel eens beweerd, dat deze thans zo weel derige plantengroei er mede de oorzaak van zou zijn, dat er minder fazanten in de Kennemerduinen zouden voorkomen en de jongen door vocht minder levensvatbaar heid zouden hebben.. Ook deze gedachte ontzenuwt ir. Roder kerk direct en beslist. Fazanten zijn er nog in grote getale in deze duinen aanwezig en ook de jonge groeien goed op, ook al is dit door de veranderde vegetatie, waar door het wild zich vaak schuilhoudt, ogen schijnlijk niet zo merkbaar. Ook de vijf herten zwerven nog steeds rond in dit duingebied tussen Zandvoort en IJmuiden: de bok is een enorm dier geworden met een indrukwekkend gewei. Zoals de ge- interesseerde bezoekers misschien weten, hield zich tevens een reeënpaar in deze duinen op. Ruim een maand geleden werd er tot grote vreugde een kalf geboren. De eerste dagen liet men moeder en kind met rust, daarna werd alleen de bok telkens waargenomen, van de hinde en het kalf echter geen spoor. Waarschijnlijk tenge volge van een te late geboorte werden beiden ongeveer drie weken later dood in de duinen aangetroffen. De kadavers waren toen reeds grotendeels vergaan. „Straks als het seizoen voorbij is, begint het winterwerk in het duin weer", aldus ir. Roderkerk. „Zo worden elk jaar de tentplaatsen omgespit. Wij doen van onze kant dus al het mogelijke om de kampeer ders in het volgend zomerseizoen zo goed mogelijk te ontvangen". De heer Roder kerk ziet het probleem van de kampeer accommodatie als een taak van de over heid of van de semi-overheid en daarom vindt onze zegsman het des te onbegrij pelijker, dat er voor dit werkelijk nijpend gebrek aan kampeerruimte langs de gehele kuststrook en vooral ook in Bloemendaal aan Zee nog steeds geen oplossing is ge vonden. Wel zijn er' voortdurend onder handelingen gaande met de A.N.W.B. en met de Kampeerraad, maar een definitief resultaat is nog steeds niet bereikt. Moreel gezien is deze overbevolking van de kam peerterreinen ook niet verantwoord; daar om is het dringend noodzakelijk, dat aan deze ongewenste toestand binnen zeer af zienbare tijd een einde komt. Advertentie ALLEEN GELDIG DONDERDAG t.m. ZATERDAG van f 24.— voor Marktplein De IJmuider amateur Hans van Duin heeft nog steeds de leiding weten te be houden in het prestatieklassement van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen". Ofschoon de Santpoorter Coen Visser hem weer heel dicht genaderd is en nog slechts een achterstand van vijf punten heeft. Met nog enkele wedstrijden te rijden is het nog geenszins zeker wie van de twee of er uit eindelijk winnaar zal worden. De stand is momenteel: 1. H. van Duin (IJmuiden) met 126 pnt.; 2. C. Visser (Santpoort) met 121 pnt.; 3. A. Rutte (Haarlem) met 44 pnt.; 4. H. Oldenburg (IJmuiden) met 31 pnt.; 5. L. Vaars (Haar lem) met 28 pnt.; 6. H. van Weeren (Haarlem) met 24 pnt.; 7. A. Reekers (Nieuw-Vennep) met 20 pnt.; 8. A. Stra- ver (Haarlem) met 9 pnt. Bij de nieuwelingen is de strijd nage noeg in het voordeel van Ed Sminia ge streden. Vooral omdat zijn naaste rivaal Cees Piers inmiddels over is gegaan naar de amateurs. De stand luidt: 1. E. Sminia met 33 pnt.; 2. C. Piers met 31 pnt.; 3. E. Riethoff met 26 pnt.; 4. B. Bogaard met 23 pnt.; 5. C. Jansen met 13 pnt.; 6. W. Blommaert met 1 pnt. (allen Haarlem). Volgend jaar zullen de nieuwelingen Riethoff, Van der Geest, Otte en Van Eg- mond bij de amateurs uitkomen. Zij heb ben hun tweejarige nieuwelingentijd erop zitten. Adrie Voorting wordt caféhouder. De Haarlemse wielerprofessional heeft in het Brabantse plaatsje 's-Gravenmoer het café „De Veehandel" overgenomen en zal dit op zaterdag 27 september heropenen. Naast zijn werkzaamheden als caféhouder blijft Voorting ook nog de wielersport be oefenen. In hotel Royal" aan de Kennemerlaan te IJmuiden is de derde ronde gespeeld om het bridge-kampioenschap van Groot- Velsen. In de hoofdklasse wisten de bekerhou ders Born-Zandbergen zich op de eerste plaats te handhaven, ondanks het feit dat het koppel Tol-Warmendam met een score van 65.83°/o als eerste eindigde. Tol en Warmendam nemen nu een goede tweede plaats in, terwijl Mainz en Wittebrood terugvielen naar de derde plaats. In de eerste klasse lieten Bais en Valk zich, mede door het falen van hun con currenten, niet van de eerste plaats ver dringen. Het enige paar dat van de slechte resultaten in deze klasse profiteerde was -het echtpaar De Groot, dat op de tweede plaats belandde. Voorts maakten Banning en Handgraaf een formidabele sprong van de twaalfde naar de zesde plaats. Ook in de tweede klasse wist het koppel Porck-Porck de eerste plaats te behou den. Drijver-Kramer jr. bezetten thans, door hun score van 69.44%), de derde plaats. Uitslagen derde ronde: hoofdklasse Tol- Warmendam 65.83%i, Born-Zandbergen 50.83°/«, Jonker-Porck 48.33°/o; eerste klasse Banning-Handgraaf 62.70%, Kramer Sr.- Van de Burg 59.52°/», Westra-Hannema 59.52%; tweede klasse Drijver-Kramer jr. 69.44°/o, echtpaar Van der Steen 65.08%. De stand na de derde ronde is: hoofd klasse Born-Zandbergen 162.83%, Tol- Warmerdam 159.83'/», Mainz-Wittebrood 154.50%; eerste klasse Bais-Valk 170.63'/», echtpaar De Groot 161.90'/», Nieuwkoop- Van der Gaag 160.32%; tweede klasse Porck-Porck 182.93"/o, echtpaar Van der Steen 175.40"/o, Drijver-Kramer jr. 173.40%. 4650 kisten Er werden vanmorgen 4650 kisten vis aangevoerd, waarvan 460 schelvis, 25 wij ting, 110 gul en kabeljauw, 125 koolvis, 2125 haring, 1700 makreel, 40 varia, 1000 kilogram tongen, 75 kisten schol, 650 kleine kisten haring, 210 stijve kabeljauwen. De VIOS (van 13 sept) voerde aan 250 schelvis, 260 haring, 640 makreel, 70 gul en VELSEN WOENSDAG 24 SEPTEMBER Thalia: „Scampolo", 20 uur. Rex: „Vlucht naar Hongkong", 20 uur. Felison: Tentoonstelling van beeldend werk uit Kennemerland, 19 tot 21 uur. Picter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken, 10 tot 12 uur. DONDERDAG 25 SEPTEMBER Thalia: „Verboden moederliefde", 20 uur (sneciale voorstelling). Rex: Als woensdag. Felison: Als woensdag. Pieter Vermeulenmuseum: Als woens dag. Raadhuis: Spreekuur wethouder van Openbare Werken, 9.30 tot 12 uur. Aleoholics Anonymous: Spreekuur van 20 uur af in de zaal aan de Abelenstraat. BEVERWIJK WOENSDAG 24 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Liebe, Tanz und 1000 Schlagers". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Razzia op Montmartre". Gebouw K.S.A., 20 uur: Propaganda- avond Nederlandse Blindenbond. Gebouw „Nieuw Leven", Baanstraat, 20 uur: Vergadering Nederlandse Vereniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken. Het Centrum, 20 uur: Ledenvergadering Partij van de Arbeid. Nederlands Hervormd Verenigingsge bouw, Populierenlaan, 15 en 19.45 uur: Maranatha Conferentie. DONDERDAG 25 SEPTEMBER Het Centrum, 14 uur: Verkoop fabrieks gebouw en huizen. kabeljauw, 30 diversen, 250 kleine kisten haring, 50 kantjes. De KW 32 Sakina (van 15 sept.) kwam de pieren binnen met 1020 haring, 120 makreel, 10 diversen. De Am sterdam IJM 28 (van 15 sept.) loste 210 schelvis, 140 haring, 570 makreel, 15 wij ting, 170 gul, kabeljauw en koolvis, 400 kisten kleine haring, 210 stijve kabeljau wen. De Allanwater (van 16 sept.) meerde in de vissershaven af met 725 haring, 300 makreel, 20 gul, kabeljauw en koolvis. Voor het buitenlanJ In guldens werd betaald voor: grote rijen kabeljauw 134154, kleine rijen ka beljauw 8882, kisten grote kabeljauw 176188, kisten kleine kabeljauw 144 grote schelvis 4264, grootmiddel schelvis 3748, grote schol 70, middel schol 6365 zetschol 5156, schol I 4656, grootmiddel tongen 3.904.10, kleinmiddel tongen 3.50 3.70, tongen I 3.303.50, tongen II 3.30 3.40. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: grote gullen 5467, middel gullen 48—50. tor ren 3336, zwarte koolvis 112, koolvis I 43, koolvis II 29—33, kleinmiddel schelv s 3442, pennen 2941, braad 3329, wij ting 4032, grote tong 4.604.80, schol II 37—56, schol III 32—42. makreel 16.50—24. haring 2228, kleine haring 1519. V.oor morgen Morgen wordt de Elie verwacht met aan boord 140 schelvis, 350 haring, 140 makree! 10 wijting, 20 gul en kabeljauw, 60 kool vis, 75 diversen, 80 stijve kabeljauwen. De Ariadne komt donderdag aan de markt met 150 schelvis, 150 gul, kabeljauw en koolvis. Bovendien worden nog thuis ver wacht de Annie en de KW 176. De haringvangsten De haringvangsten in de afgelopen nacht waren: KW 2 17. 5 5. 6'20, 9 5. 23 17 25 30, 138 30. 147 40; IJM 283 35; KW 16 2. 19 geen vangst, 47 3. 54 14. 170 geen vangst 15 4, 42 11. 85 2, 97 4, 110 5, 20 15, 78 22. 22 6. 45 22, 175 4. 18 17, 67 geen vangst 130 3, 151 24. 163 4, trekkers, 99 60, 40 30 74 60, 48 weinig vangst, 37 30 en KW 95 geen vangst. De gemiddelde vangsten van de Scheve - ningers was 15 kantjes en van de Katwij- kers 13 kantjes. De suikerfabriek „Holland" in Halfweg is gereed voor de jaarlijkse bieten campagne. Aanstaande vrijdag zullen alle machines in de fabriek op' volle toeren draaien en niet meer tot rust komen voor dat de laatste biet dit jaar verwerkt is. Dat wil zeggen, dat de machines drie maanden achtereen geen ogenblikje rust krijgen en tot rond de kerstdagen op top capaciteit Idraaien. De campagne begint dit jaar vroeg: ongeveer twee weken eer der dan bijvoorbeeld vorig jaar. Want al les wijst erop, dat het dit jaar een goede bietenslag wordt met een uitzonderlijk grote aanvoer. Naast de gebouwen van de suikerfabriek liggen reeds torenhoog de kolen, die straks de machines moeten voeden. Aan de an dere kant van het gebouw is het terrein nog leeg. In het haventje is het nog geen drukte van schepen, die uit de Noordoost- Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op per week 59 cent - per kwartaal ƒ7.65. Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zfl die zich met ingang van 1 oktober 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de num mers tot en met 30 september 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. polder en een gedeelte van Noordholland de suikerbieten komen aanvoeren. Op de kade ontbreken de massa's bieten. De kra nen staan er nu werkeloos, maar gereed om in actie te komen. Op de kantoren is de bedrijvigheid al begonnen. Want enorm veel voorbereidend werk gaat vdoraf aan het moment dat de machines gaan draaien en de eerste biet wordt verpulverd. Arbeiders moesten wor den aangenomen, de aanvoeren geregeld enz. Zeshonderd arbeiders in verschillen de ploegen zullen deze week hun plaats in de fabriek innemen. Het grootste gedeel te van hen wordt alleen tijdens de cam pagne ingezet. De fabriek heeft een vaste personeelsbezetting van honderdzeventig man. Het aantrekken van het personeel is dit jaar in het geheel geen moeilijkheid ge weest. Vanuit Haarlem en Amsterdam bleek het aanbod voldoénde. Uiteraard ko men uit Halfweg en omgeving personeels leden, die zich ieder jaar weer voor de campagne aanmelden. De aanvoer van bieten zal aanmerke lijk groter zijn dan vorig jaar (toen 155 miljoen kg.). Geraamd wordt dat sche pen en auto's dit jaar meer dan tweehon derd miljoen kg. bieten zullen aanbren gen. Dit is enerzijds een gevolg van de grote oppervlakte bieten in ons land. Ruim tachtigduizend ha. werd met bieten be plant. Nog nooit is dit areaal zo groot ge weest. Voor de eerste maal zal het dit jaar mo gelijk zijn in ons land zoveel suiker te pro duceren, dat aan de binnenlandse con sumptie kan worden voldaan. Is enerzijds de beplante oppervlakte groot, anderzijds is dit jaar een aanzienlijke opbrengst te verwachten. Want de maand september is voor de groei van de bieten tot nog toe bij zonder gunstig geweest. Warme dagen en soms koude nachten vormen de ideale weersomstandigheden voor dit produkt. Het gunstige weer is ook van invloed op een vlot verloop van de campagne. Gis teren is op vele boerderijen met het rooien begonnen. De andere oogstwerk- zaamheden zijn dan grotendeels achter de rug, zodat de bieten bij aanhoudend mooi weer in een snel tempo uit de grond worden gehaald. De aanvoer be hoeft dan weinig moeilijkheden te onder vinden, zodat de fabriek constant op de maximale capaciteit kan werken. De lei ding van de fabriek is daarom hoopvol ge stemd, want de kleinste stagnatie bete kent een behoorlij verlies. Hoe groot de suikerproduktie dit jaar zal zijn, valt nog moeilijk te zeggen. De omstandigheden lijken gunstig en dus ver wacht men een produktie van meer dan twintig miljoen kg. zgn. witsuiker. Vorig jaar, toen de omstandigheden niet zo guns tig waren, bedroeg de produktie ongeveer twintig miljoen kg. Het oogstresultaat is afhankelijk van het suikergehalte, dat ver moedelijk dit jaar hoger zal zijn dan het vorige. Ongeveer twaalf weken zal het in en rond de suikerfabriek een en al bedrijvig heid zijn. Dag en nacht zullen de campag neschippers hun schepen aan de kade me ren om de zoete vracht te lossen. Auto's zullen uit de polders naar de fabriek rij den en bij nat weer een glibberig spoor achterlaten. Een spoor, dat wijst naar de fabriek waar het tot rond Kerstmis welis waar geen „zoet rusten", maar dan toch „zoet arbeiden" is met het woordje „zoet" in de meest letterlijke betekenis. Een Nederlandse zeeman is gewond bij een gevecht aan boord van het vrachtschip „Westersingel" uit Rotterdam, dat in Nan tes ligt. Vier jongemannen probeerden des avonds van de kade aan boord van het schip te klimmen. De derde machinist, de 27-jarige Rolf van der A., wilde dat be letten, waarop de vier jongemannen hem aanvielen. Hij werd door een van de aan vallers met een mes niet ernstig gewond. Toen andere leden van de bemanning hem te hulp kwamen, verdwenen de jongeman nen. De politie heeft later één van het viertal aangehouden. LONDEN, (UPI) In de monding van de Theems zijn dinsdagavond de 4.352 ton metende Engelse tanker „Esso wands- worth" en het 2.066 ton metende, eveneens Engelse, vrachtschip „Glanowen" met elkaar in botsing gekomen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De „Gla nowen" is ernstig beschadigd. Advertentie •i, li'f 'l Bij aankoop van een bus Nescafé ad 50 gram. AMSTERDAM De markt was dinsdag ongeanimeerd gestemd. Er waren dan ook geen stimu lerende factoren, die het marktbeeld gun stig hadden kunnen beïnvloeden. Mogelijk was eerder het tegendeel waar. De poli tieke spanningen in de wereld blijven voortbestaan en in Amerika leed presi dent Eisenhower, aldus de beurs, wat pres tigeverlies, door de ontslagaanvrage van zijn belangrijke adviseur Sherman Adams. De slotkoersen van Wall Street vielen tegen. Een en ander leidde ertoe, dat de arbitrage er niet aan dacht, de posities verder uit te breiden. Aangezien ook het publiek geen blijk gaf van grote activiteit, bleef de handel over vrijwel de gehele linie zeer minimaal en brokkelden de koer sen af. De internationale waarden waren merendeels fractioneel lager. Koninklijke Olie schommelde rond 170 tegen 171,50 vorige slotkoers en 171,10 pariteit Kfew York. Het publiek bracht een paar stukjes aan de markt en dat was reeds voldoende om een koersdaling teweeg te brengen Unilever, die in de morgenuren werd ver handeld van 402 tot 405%, deed 's middags circa 404 en verloor een half puntje. De buitenlandse aankopen voor Philips bleven achterwege en dat betekende voor het aan deel een verlies van circa 2 punten. AKU, die de vorige dag 4 punten had verloren, had een goede, start op 213/4, plus één punt, doch bij het voortschrijden van de beurs kon deze koers niet gehandhaafd blijven. Zij liep terug tot 211%. KLM werd een halve gulden lager vernomen. De scheepvaart onderging over de ge hele linie een verdere bescheiden koers daling. De malaise in de vrachttarieven- markt voor de zeeschepen was mede oor zaak van het afbrokkelen van de koers in deze sector. Cultures vrijwel onveranderd. Staatsfondsen prijshoudend. In verband met de nieuwe aandelen emissie van de maatschappij Van Berkel s Patent n.v. met claimrecht begon de han del in claims. Deze werden geadviseerd op 50 a 55 per claim per aandeel van 500. De theoretische waarde bedraagt 55 per claim per aandeel. In aandelen Zuid-Afri- kaansch Handelshuis kwam geen notering lot stand omdat, zoals het jaarverslag ver meldde, op de komende jaarvergadering een nieuwe aandelen-emissie met claim recht zal worden voorgesteld. De aandelen die maandag 173% noteerden, werden geadviseerd op 177 bieden. Prolongatie 3% percent. (ANP) NEW YORK Het koersniveau bereikte een nieuw hoogtepunt en brokkelde toen door winst nemingen af. American Telephone and Telegraph bracht een ommekeer teweeg' op de beurs, die aanvankelijk licht dalend was; het fonds was op 193,75 vijf dollar boven zijn vorige slotkoers. De laaggeprijs de auto- en aluminiumaandelen trokken flinke aandacht; de eerstgenoemde waren actief, de andere vast en actief. Deze twee groepen bewegen vrijwel gelijk, nu er sprake van is dat er meer aluminium zal gebruikt worden voor de kleinere en en kele grotere auto's. De handel nam toe en de tikkers waren vlak na de opening en even voor de sluiting bij de affaires ten achter. Het spoorweggemiddelde kwam van 140,17 op 142,42, percentsgewijze de grootste stijging van de grote groepen. De staalwaarden stegen flink op een ver wachte recordproduktie. De chemii waar den verstevigden hun positie. Het indu striegemiddelde kwam van 524,01 op 525,89; Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk heeft dinsdagmiddag in „Schey- beeck" de nieuw benoemde leden van het Intercommunaal Lichaam Vervanging Tuinbouwgronden geïnstalleerd. Uit de nieuwe gemeenteraden van Velsen, Bever wijk en Heemskerk zijn nieuwe leden aan gewezen voor dit lichaam. Burgemeester Bruinsma heeft de „nieuwelingen" erop gewezen dat vele tuinders en boeren hun bedrijf moeten opofferen aan de stadsuit breidingen. In de omliggende gemeenten is zeventig hectaren land aangekocht, dat reeds voor een groot deel door tuinders en boeren uit de drie IJmondgemeenten in gebruik is genomen. Wat de verplaatsing naar de Noordoostpolder betreft, de tuin ders uit de IJmond zijn er niet zo enthou siast over. Het I.L.V.T. heeft in de afge lopen 4 jaren zijn bestaansrecht bewezen, aldus burgemeester Bruinsma. Vérvolgens werd overgegaan tot de ver kiezing van een voorzitter. Gekozen werd de heer H. Nielen, burgemeester van Heemskerk. Als plaatsvervanger koos men de heer W. J. Vessies, wethouder van Beverwijk. Tevens werden de heren Ves sies en R. Verbeek, wethouder van Velsen, als leden van het dagelijks bestuur ge kozen. Voorts werden nog de heren W. Alberda, A. de Jong en H. J. M. Roozen tot lid gekozen. Aan het slot van deze bijeenkomst heeft burgemeester Nielen uitvoerig de werk wijze en het plan van het I.L.V.T. bespro ken. dat voor openbare nutsbedrijven van 80,12 op 80,20. Van de 1236 verhandelde fondsen sloten er 616 hoger en 370 lager. De omzet bedroeg 3.950.000 tegen 3.490.000 aandelen de vorige dag. (UPI) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3%% Nederl. 47 9113/i« 3% Nedl. 1962/64 94%« A.K.U 211% 214 Calvé Delft 321'/2 Van Gelder Zonen 190% K. N. Hoogovens. 320 Nederl. Ford 181 N. Kabelfabriek 279 gew.Philips Gloeil 343% 348 Pref.PhilipsGloeil. 169% Unilever 401 406 Wilton Fyenoord 169 Dordtsche Petrol. 700 Kon. Petroleum.. 169,80 f 171,20 Billiton 167% A'dam Rubber. 67 K.L.M 98,20 Holl. Amer. Lijn. 144% K.N.S M 145% N. Scheepv. Unie 127% v. Nieveit Goudr. 125% Phs. v. Ommeren 235% H.V.A 104% Delimaatschappij f 118,30 Amsterd. Bank.. 244 Nat. Handelsbank 89 Ned. Handel Mij.. 176 Rotterd. Bank 204% Twentsche Bank.. 175 Anaconda Copper 53% Bethlehem Steel.. 47% U.S. Steel 77% General Motors.. 45% Shell Union 80% Tidewater 24%

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5