Velsens raad keurt na enige discussie woningplan goed PULLOVERS en DAMES VESTEN 25% korting Beverwijkse sportschool werd op originele wijze geopend Stofzuigers Jets fantastisch THALIA TEGEL Hoe de duiven vlogen Havenberichten Voor Santpoort: premiewoningen Perée grieven aan de redactie Weet U wat „Kenwood" Is? demonstratie Burgemeester vloert judoka 7 „Algemene bond tevreden over bejaardenzorg in Velsen'' Complex van 128 woningen in Santpoort opgeleverd Faillissementen Watervliet won eerste competitiestrijd ANWB tegen demping Alkmaarse grachten Vanmorgen in de vishal en op zee Tegen daders en tipgever van roofoverval twee jaar geëist WOENSDAG 24 SEPTEMBER 19 5 8 De gemeenteraad van Velsen heeft dinsdagavond ongeveer honderd minu ten nodig gehad voor het afhandelen van een uit vierentwintig punten be staande agenda. De raad gaf zijn goed keuring voor het aangaan van drie geld leningen, totaal ruim tweeëneenhalf mil joen gulden, waarvan iets meer dan twee miljoen bestemd is voor de bouw van 158 woningen in Santpoort. Ook alle andere voorstellen van B. en W. zijn door de gemeenteraad aangenomen. Het schriftelijk antwoord van B. en W. op de schriftelijke vragen van de heer G. Dekker (P.v.d.A.) omtrent de overlast die veroorzaakt wordt door visverwerkende industrieën kon de vragensteller, zoals hij verzekerde, bevredigen. De heer Dekker zei verheugd te zijn dat de kwestie in IJmondverband zal worden aangepakt. De heer J. K o l.k m a n (C.H.U.) achtte het een typisch teken des tijds dat de af deling Velsen van het Leger des Heils om een tegemoetkoming heeft moeten verzoe ken voor vernieuwing van interieur en meubilair van het korpsgebouw. Hi.i stelde voor de gevraagde duizend gulden te schenken, maar had bezwaar het als „bij drage" te beschouwen, daar hij vreesde dat dan een precedent zou worden geschapen. Wethouder (voor Financiën) A. d e J o n g was het met de heer Kolkman eens dat het Leger des Heils bijzonder nuttig werk op sociaal gebied verricht in .de gemeente Velsen. Daarom was hij niet zo bang dat men door dit bijzondere geval wel eens zou kunnen vergeten dat het verlenen van een tegemoetkoming als „bijdrage" geen ge woonte is. Nadat de heer A. J. vanLeusen (P.v.d. A.) had opgemerkt dat hem het verschil tussen bijdrage en geschenk niet helemaal duidelijk was, werd het voorstel van B. en W. om de gevraagde tegemoetkkoming te verlenen, zonder stemming goedgekeurd. Onteigening Over het voorstel van B. en W. tot voor lopige goedkeuring van het plan tot ont eigening van grond (eigendom van de ge broeders Nijssen) te Santpoort, maakte de heer W. Koopman (K.V.P.) enkele op merkingen. Hij was het niet eens met de wijze waarop de prijs werd vastgesteld en hij waarschuwde dat de gemeente Velsen goed doet ook in deze haar naam hoog te houden. Wethouder R. Verbeek antwoordde dat, zoals tevoren altijd is gebleken, het college en de raad ook ten aanzien van agrariërs streven naar rechtvaardigheid en hulp verlenen als dat mogelijk is. De ge voerde onderhandelingen met de eigenaren om de eigendom van het bedoelde perceels gedeelte te verwerven hebben niet tot een gunstig resultaat geleid, aangezien geen overeenstemming omtrent de prijs kon worden bereikt. Hier is en wordt de nor male gang van zaken gevolgd. Mocht uit eindelijk de gemeente meer moeten betalen, dan zal zij die consequentie moeten dragen. De wethouder was het overigens niet eens met. de heer Koopman dat bij de prijsbe paling de gemeente zonder meer het voor beeld van het Rijk zou moeten volgen. Het voorstel van B. en W. werd zonder stemming goedgekeurd, nadat de heer Koopman verklaard had het nog niet eens te zijn met de prijsbepaling en de heren J. van Os van den Abeelen (fractieleider P.v.d.A.) en J. Nuyens (fractieleider K.V.P.) hun vertrouwen hadden uitgesproken over de gevolgde en te volgen procedure in deze kwestie. De voorgestelde afbraak van een viertal panden aan de Velserduinweg, het voorstel tot onderhoud en de verbetering van de elektrische installaties in 247 woningwet woningen, toebehorende aan de R.-K. Wo ningbouwvereniging behoorden tot de vele hamerpunten. Nieuwe woningen te Santpoort Aan de orde was dan de bouw van 158 premiewoningen (80 maisonnetten en 78 etagewoningen) nabij de Valkenhoeflaan en het Burgemeester Weertsplantsoen te Sant. poort-Noord, waarvoor Bredero's Bouw bedrijf, geheel vrijblijvend, offerte heeft gedaan. Niet zeer gerust was de heer H Lips (Prot.Chr.) over de veiligheid, in geval van brand, van de mensen die straks de nieuwe (nu nog te bouwen) woningen te Santpoort zullen hebben betrokken. Hij wilde ook nog weten, hoe het zal zijn met de gehorigheid in die woningen. De heer A. M. Disselköter (P.v.d.A.) achtte de huren voor de woningen, 24.50 en '20.30, te noog. Hij vreesde dat er in de premiesectie geen of niet voldoende ge gadigden zullen zijn. De mogelijkheid dat deze huizen leeg zullen blijven, moet wor den voorkomen. Het raadslid de heer N/van der Kolk (V.V.D.) had bewondering voor de snelheid waarmee B. en W. hier te werk zijn gegaan. Jïij vroeg of men in andere plaatsen zijn licht heeft opgestoken over de hier toe te passen systeembouw. Ook de heer J. Visser (Prot.Chr.) vond de huren te hoog en stelde de vraag of er geen vooruitzicht was op goedkopere wo ningen. Was, zo wilde hij weten, het niet beter geweest een openbare aanbesteding te houden, in plaats van meteen met Bre dero's Bouwbedrijf n.v. in zee te gaan? Wethouder Verbeek stelde de heer Lips gerust. Bij de bouw in Santpoort zal voldoende rekening worden gehouden met de veiligheid der bewoners in geval van brand en wat de gehorigheid betreft, men zal daarvan geen hinder ondervinden, want er worden muren opgetrokken die sterk geluiddempend zijn. De wethouder zei, dat het. voorstel er niet zou zijn geweest, als er enig vooruit zicht was op woningwetwoningen Hoge huren? Zeker. Maar Velsen heeft zijn uit breidingsplannen en vastgestelde plaatsen waar de verschillende soorten woningen komen. Het bewonen van woningwet woningen door mensen die daarin niet thuishoren is onjuist en door het bouwplan in Santpoort kunnen zij die op de wacht lijst staan en niet thuishoren in een wo ningwetwoning uitgesorteerd worden. „Ik geloof overigens niet, dat wij in dit deel van Velsen zullen blijven zitten met onze woningen, aldus de heer Verbeek. Waar het hier systeembouw betreft, is openbare aanbesteding uitgesloten. De ge volgde methode heeft de goedkeuring van de minister. Voor een daling van de bouwprijzen kon wethouder Verbeek nog geen gronden zien. De heer Van der Kolk, die B. en W. erg snel vond, zal moeten wennen aan het tem po van Velsen. Ook dit voorstel werd ten slotte zonder stemming goedgekeurd. Lening De heer P. P 1 e ij 1 e r (V.V.D.) wilde gaarne meer weten over de voorgestelde lening van 2.135.000 ten behoeve van de in Santpoort te bouwen woningen. Wethouder De Jong deelde mede, dat zolang de bouw niet zeker was, er niet meer over te zeggen viel dan er al over gezegd was. Zolang is ook de tussenper soon niet geneigd de naam van de geld gever te noemen. Het voorstel werd tenslotte zonder stem ming aangenomen. Schoolsportterrein in IJ muiden-Oost Het volgende agendapunt dat aanleiding gaf tot discussie, was het voorstel tot kre diet voor de aanleg van een schoolsport terrein aan de Dokweg te IJmuiden. De raadsleden L i p s (Prot.Chr.) en L. van Hameien (P.v.d.A.) vonden de huift-prijs die aan het Rijk moet worden betaald 530 en 270 per jaar) te hoog, gezien het doel waarvoor het terrein wordt gebezigd. De heer Van Hameien betreurde het dat alleen de schooljeugd er gebruik van mag maken. Wethouder (voor Onderwijs) H. de Boer antwoordde dat geprobeerd is of het voor minder kon, maar dat het St.aatsvissers- havenbedrijf, de eigenaar, meende dat het een redelijke prijs was en daarbij ook is gebleven. Hij maakte voorts duidelijk dat het niet in de bedoeling ligt de niet-school- gaande jeugd uit te sluiten van het gebruik van het sportterrein, dat overigens het eer ste schoolsportterrein in oud-IJmuiden zal zijn. De door B. en W. aanbevolen leden voor de adviescommissies voor woningverdeling en woningvordering werden benoema. Advertentie ALLE MERKEN RENNEMERLAAN B TELEFOON 5271 De heer C. Blaas in Patronaat „De Algemene bond van ouden van da gen, afdeling IJmuiden. is tevreden over hetgeen in de afgelopen jaren voor de be jaarden in de gemeente Velsen tot stand is gebracht. De regeling voor de aanvul lende steun mag worden genoemd. Jaar lijks geeft het gemeentebestuur duizenden guldens uit voor de ontspanning van de bejaarden. De alimentatieplicht van kin deren jegens de ouders is aanmerkelijk ten gunste van de kinderen gewijzigd", aldus de l.eer C. Blaas, secretaris van de afdeling, dinsdagmiddag tijdens een bij eenkomst van de bond in het Patronaats gebouw te IJmuiden-Oost. Hij wees er in zijn overzicht op. dat de bond in het verwezenlijken van hetgeen voor de zorg voor de bejaarden noodzake lijk wordt geacht een uitermate werkzaam aandeel heeft. Hij wekte de talrijke aan wezige bejaarden in het Patronaatsgebouw dan ook op, de bejaarden, die nu nog geen lid van een bond voor bejaarden zijn, te overtuigen van de noodzaak van een der gelijk lidmaatschap. De heer J. C. de Bruin, landelijk secre taris van de bond, gaf een overzicht van de landelijke werkzaamheden van de Al gemene bond van ouden van dagen. De bijeenkomst in het Patronaatsge bouw werd besloten met de vertoning van een lange kleurenfilm over het leven van de vogels. Deze vertoning kwam helaas niet volledig tot haar recht, omdat het ge luid uitviel. Het werd dus een „stomme film". Advertentie Wij ontvingen een zending prachtige zuiver wollèn in de moderne beige tinten. Helaas waren er kleine kleurafwijkingen, daarom verkopen wij deze nu vanaf donderdagochtend a.s. met Er zijn er niet veel - dus haast u- AFD. CONFECTIE 1e ETAGE MARKTPLEIN 2? Maandagmiddag zijn de laatste zes wo ningen van het complex van 128 aan de Van Dalenlaan in Santpoort opgeleverd. Het complex is ontworpen door de archi tect W. H. J. Hoosemans uit Santpoort en is uitgevoerd door de firma H. M. Koning, eveneens uit Santpoort. Op het ogenblik wordt nog gewerkt aan de straataanleg. doch men hoopt dit werk binnen korte tijd te hebben voltooid. Het zojuist voltooide complex woningen werd gebouwd onder auspiciën van de algemene woningbouw vereniging „Bloemendaal Noord". Op het ogenblik liggen er bij de Van Dalenlaan nog opstallen van een brand- stoffenhandel, maar wi.i vernemen, dat er goede hoop bestaat de laan binnenkort in overleg met de gemeente Velsen door te trekken. (Verkort weergegeven) Raketten. Het Nederlandse volk kan rustig gaan slapen nu de raketten hun in trede zullen doen bij de verschillende een heden van ons leger. Dit moet zo onge veer de bedoeling zijn geweest van de aankondiging hiervan door de minister van Oorlog. Duidelijk en met klem zou ik hier wil len stellen in raketten geen verdedigings wapens meer te zien, maar zuivere aan valswapens, waarvan de aanwezigheid al leen al aanleiding zal zijn bij een even tueel conflict waarin wij betrokken raken, ons in eerste instantie uit te schakelen, wat wil zeggen Nederland met zijn over bevolking, wegvagen door totale vernieti ging. Het is een diepe tragiek dat de meest onmenselijke verdelgingsmiddelen worden aangeschaft ten koste van de volkswel vaart. De regering en de volksvertegenwoordi gers zwijgen. Het geweten van het Neder landse volk zwijgt eveneens. Nog nooit heeft het „Wie zwijgt stemt toe" een zo lugubere achtergrond gehad als bij dit niet op de volkswil berustende min: .;ir. besluit. C. SPOOR. San D GEEN HERSTEL IN HET AMBT. Ds. A. A. Leenhouts, leraar bij het Chr. M O. te Amsterdam, die in januari vrij willig zijn ambt als predikant bij de Ge reformeerde Kerk van Castricum heeft neergelegd, heeft zich thans tot de classis Haarlem, onder welke de kerk van Cas tricum ressorteert, gewend met 't verzoek om ambtsherstel. De classis heeft op dit verzoek afwijzend beschikt op grond van het feit dat ds. Leenhouts zijn ambt ge heel vrijwillig heeft neergelegd en omdat hij geregeld voorgaat in allerlei diensten, die niet van de Gereformeerde Kerken uitgaan. Een kleine groep gemeenteleden heeft zich in Castricum bij ds. Leenhouts aangesloten. Zij wonen de kerkdiensten van de Geref. Kerk niet bij. Sedert 7 sep tember houdt ds. Leenhouts nu eigen dien sten in de bioscoop te Castricum. Ds. Leen houts is verhuisd naar Amsterdam. Advertentie (Het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling ANNA MAGNANI in VERBODEN MOEDERLIEFDE Anna Magnani. Oscar-winnares, in een warm-menselijke. diep-vrouwelijke rol. die uw hart zal veroveren Een sterk dramatisch verhaal over passie en zwakheid, liefde en wil 18 jaar. HEDENAVOND 8 UUR LAATSTE VOORSTELLING ROMY SCHNEIDER In S C A M P O L O De rechtbank te Haarlem heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: De vennootschap onder firma Transport bedrijf De Verwachting, gevestigd en kan- toorhoudende te Nieuw-Vennep, gemeente Haarlemmermeer, Kabel 16, en haar ven noten H. van Marsbergen en J. D. van Marsbergen, beiden wonende te Nieuw- Vennep. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart en curator mr. H. Luijken. advo caat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 65. Met twee nieuwe krachten in het eerste twaalftal van de korfbalvereniging „Wa tervliet", heeft dit team de eerste com petitiewedstrijd op „Watervliet" tegen Am sterdam Zuid met een zege afgesloten. De beide debutanten, mej. L. Klooster man en J. van Dijk, speelden een prima partij. Watervliet beschikte over een goed aanvalsvak. Vos maakte het eerste doel punt. Wel kwam de thuisclub daarna steeds nabij de Amsterdamse korf, doch daarbij bleef het. De Velsense verdediging onderschepte vele Amsterdamse aanval len en het middenvak deed eveneens goed werk. Een doelpunt van Velsense kant kon niet uitblijven en het was Van Ladesteijn die eindelijk scoorde (2-0). Hartman zorg de na de wisseling voor een derde treffer maar nog voor de rust kwam een tegen- punt uit een doorbraak (3-1). Na de hervatting vergrootte Veerbeek met twee treffers de voorsprong (5-1). De gasten kwamen geen enkele maal tot doordachte aanvallen. Eerst nadat Van Ladesteijn in beginopstelling had ge scoord (6-1) had een Amsterdamse dame uit een doorbraak succes (6-2). Een flinke stortregen had invloed op het spel. Maar Van Dijk schoot nog eens raak (7-2), waar na Amsterdam Zuid de eindstand op 7-3 bracht. Na een kwartier spelen had Watervliet 2 tegen Roda 3 al een 4-0 achterstand, waar door de Velsense reserves overbluft wer den. Van den Brink wist voor de rust een tegenpunt te scoren (4-1). Na de rust hadden de Zaankanters het eerst succes (5-1). A. Redeker, Nelly Bak ker en A. Verkerk brachten de stand op 5-4. - SVZ- 2-Water.vliet.3- 7.-0; Watervliet 4 - Oosterkwartier 4 0-11. Ons Genoegen Van de postduivenhoudersvereniging ,.Ons Ge noegen" te Beverwijk namen 69 duiven deel aan een wedvlucht van Mons at over een afstand van 229 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.50 uur. Een duif van W. Rijnders bereikte als eerste het hok om 10.07 uur. de laatste prijsduif cm 10.111 uur. De uitslag was als volgt: W. Rijn ders 1 3'; Blomm-Bosschaert 2 10: R. Zoontjes 4 12: B. de Smet 5 8 14; H. van Dessel 6 9: P. van Dessel 7; A. Goderie 11; J. Kramers 13, Oranje Nassau Van de postduivenhoudersvereniging ..Oranje Nassau'' t.e IJmuiden namen 47 duiven deel aan een wedvlucht van Mons af over een afstand van 228 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.50 uur. Een duif van B. Visser bereikte als eer ste het hok om 10.10.55 uur. De uitslag was als volgt: B. Visser 13 7; Joh. Broek 2 4 5 6 10; Was- senaer 8; Chr. Prins 9. Reisduif Van de postduivenhoudersvereniging ..Reis duif" te Beverwijk namen 169 duiven deel aan een wedvlucht van Mons af over een afstand van 230 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.50 uur. Een duif van H. Zillig Gereikte als eer-* ste het hok om 10.08 uur, de laatste prijsduif om 10.16 uur. De uitslag was als volgt: H. Zillig 1 7 10 23 34; J. Luntz 2 4; C. G. J. Dekker 3 6 28 33; G. v. d. Winden 5 8 13 27; A. Six 9 16 31; S. v. d. Kolk 11 14: W. Tuyn 12: C. Castricum 15 19 30; G. Grapendaal 17 26; P. v. d. Outenaar 18; C. Smit 20 24 29; H. Gaasenbeek 21; A. Hoogman 22; P. v. Vuuren 25; J. Penning 32. Ter gelegenheid van een komende autotentoonstelling in het Grand Palais te Parijs gloeiden er een dezer avonden opeens dertienhonderd lampjes op, welke tesamen een grote bol op het dak van het paleis vormden. Op een ander halfrond van de wereld liggen overigens genoeg mededingers van de Lichtstad - men ziet zich hier een reus achtig vuurwerk ontplooien boven San Franciscoter gelegenheid van het Pacific festival. Advertentie Uw kostuum binnen 1 dag gereed ZONDER PRIJSVERHOGING OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Polar Tank van Algiers; Ferroland, Lulea. erts lossen Hoog ovens; Canopus, Rotterdam; Keizersgracht, Man- tyluoto; Kreeft. Wabana; Pavonis. Mantyluoto; Billen, Yxpila; Fehmarn, Hommelsvik: Gauwe- borg, Colchester; Vinihaure, Narvik; Nordwald, Onega; Antonio Carlos, Setubal; Dinkel, Londen; Elsa Esberger, Amuay Bay: Jagersfontein, Ant werpen; Vanda Vestervik. bijlegger IJmuiden, Delfland. Buenos Aires: Gordiaê. Rotterdam; Sa- gitta, terug uit zee, bijleggen IJmuiden; Olhorn. Rotterdam. Woensdag zijn in IJmuiden aangekomen; Anna Elisabeth van Londen, met blokvormen voor Hoogovens; Aagtekerk. Antwerpen; Atalanti Li- vanos, Newport. News; Gerd (uit zee), bijleggen IJmuiden; Hohenbucken. Rotterdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Bernd Bec ker naar Scheveningen; Frigga, Emden; Vale, Hampton Roads: Tibetan, Rotterdam: Waalborg, Skulskar. met zout van IJmuiden; Catharina. Brage;Nancy Lee., Rotterdam; Luossa, Gothen burg. ledig Hoogovens. Gerd. Londen; Bolt. Ant werpen; Santa Maria. Seven Islands, ledig Hoog ovens: Leonard. Skutskar. met zout van IJmui den: Vanda. Londen; Pellworm, Nykoping; Clan- gula, Rotterdam; Woltersum, Bremen; Eem- stroom, Shoreham; Royal Wood, Londen; Njord, Leith; Tempo, Parr; Jenjo. Odense, met veekoe ken van Wormerveer; Nottingham, Dover; Sa- gitta. Bremen; Ciudad de Cucuta, Le Havre; Yngen, Antwerpen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Cleopatra naar Norfolk: Lijnbaansgracht, Memel; Rémpang, Rotterdam; Tilly, Christineham; Spaarnestroom. Huil; Amstelstroom. Londen; Kreeft, Wabana. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst, of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De A.N.W.B. heeft de gemeenteraad van Alkmaar met klem ontraden, zijn toe stemming te geven tot het dempen van een aantal Alkmaarse grachten. De raad zal binnenkort het desbetreffen de stedebouwkundig plan van prof. Wieger Bruin moeten beoordelen. Dit plan be oogt de verwezenlijking van een aantal verkeersvoorzieningen waaraan, althans voor wat de meest ingrijpende betreft, naar de mening van de A.N.W.B. geen ge- hoefte bestaat, en die de stadskern met ongewenst en onnodig verkeer zullen be lasten. De demping van de grachten in de bin nenstad zal een onvoorstelbare verar ming van het stadsbeeld tweeg brengen zonder dat hiertegenover een verkeersver- betering staat die dit verlies als onvermij delijk offer aanvaardbaar maakt. De aantrekkelijkheid van de oude stad en niet in de laatste plaats voor het toerisme zal daardoor vrijwel geheel verloren gaan. De A.N.W.B. is van mening dat volstaan kan worden met de voltooiing en verbre ding van de reeds grotendeels aanwezige Ringweg rond de stadskern, waarlangs het doorgaand verkeer kan worden afge leid. In de binnenstad zelf zullen bepaalde verkeersvoorzieningen niet kunnen uit blijven, doch deze kunnen van beperkte aard zijn en zij behoeven het stadsbeeld niet aan te tasten. Prijzen van dinsdag Heilbot 4.003.00, kim. tong 3.60, kl. tong I 3.20, kl. tong II 3.10. tarbot. I 2.702.50 per kg. Kl. schol II 42. schar 30, v. haring 27—16, ma kreel 20—14.40, gr. schelvis 40, grm. schelvis 40 34, kim. schelvis 3731, kl. schelvis I 3930, kl, schelvis II 3627. wijting 36—27, gr. gul 6046. mid. gul 45—40. kl. gul 36—27, poontjes 12. kl. koolvis zw. 41 per 50 kg. Gr. kabeljauw 300156, gr. koolvis zw. 108— 102 per 125 kg. Aanvoer van dinsdag 6 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot. 5 k. schol, 7 k. schar, 660 k. haring, 1740 k. makreel, 468 k. schelvis, 63 k. wijting, 125 k. kabeljauw en gul, 5 k. poon, 25 k. koolvis en 25 k. diversen. Totaal 3130 kisten vis. Besommingen van dinsdag KW 64 5770, KW 152 11.630, KW 80 23 250. HD 108 14.500, IJM 54 12.200. Advertentie Dit wonder onder de huishoudmachines kunt u in werking zien op de interessante op donderdag en vrijdagmiddag om half drie in onze afdeling huishoudapparaten. GA IR EVEN HEEN 1 U BENT WELKOM RBEESTR. 40-42 BEVERWIJK Dat Beverwijks burgemeester, de heer J. G. S. Bruinsma, een goed judoka is, konden velen dinsdagmiddag tijdens de opening van sportschool J. de Lange aan de Breestraat in Beverwijk aan schouwen. Nadat deze burgervader de loftrompet op de judosport had gestoken trok hij een kimono aan en begaf zich zelfverzekerd en onder groeiende be langstelling van de aanwezigen op de prachtige mat om zijn krachten met de heer De Lange te meten. En de burgemeester spreidde een grote vaardigheid in heupzwaaien en vliegende scharen ten toon. Keer op keer moest de sportleraar het loodje leggen. Na de spor tieve prestatie van de heer Bruinsma klonk een ovationeel applaus. De kinderen van burgemeester Bruinsma keken deels verbaasd, deels verwonderd, maar ook vol ontzag toe. Zo geschiedde dé officiële opening op bijzonder originele wijze, zoals terecht op de programma's vermeld stond. Hierna kreeg de heer Bruinsma ter herinnering aan het feestelijk gebeuren een „vecht- kimono" en een herinneringsvaan, welk laatste geschenk ook in overvloedige hoe veelheden aan allen, die hadden meege werkt om le totstandkoming van de sport school tot een feit te maken, werd uitge reikt. Tevens bond de heer De Lange de eerste burger van zijn gemeente een gele band om. die de heer Bruinsma dan ook echt wel had verdiend. Even tevoren had de burgemeester de heer De Lange een gong ten geschenke gegeven, die bij de later volgende demon straties al onmiddellijk werd gebruikt. Nadat de heer Bruinsma zulke voor treffelijke capriolen op de mat had uit gehaald voerden vele sprekers het woord, zoals onder meer de directeur van de sportschool CIOS uit Overveen. Hij vond het prettig dat hij de heer De Lange een van zijn leerlingen mocht noemen. „Ik vind het een grote steun te weten dat hij ni zo'n vooruitstrevende stad als Bever wijk toch is, een dergelijke sportschool heeft kunnen openen. Daarmee wordt be wezen dat mijn leerlingen in staat zijn iets positiefs te bereiken". Toen het officiële gedeelte achter de rug was werd een perfecte demonstratie ge geven door de heren Gé Koning (vierde dan) en Boersma (derde dan). De moei lijkste worpen voerden zij met groot ge mak en een schier verbluffende techniek uit. Zij oogstten veel succes. Na de pauze waren de allerjongste ju doka's aan de beurt om hun kunnen te tonen, hetgeen zij met veel plezier deden. Daarmee was het feest ten einde, zodat iedereen druk napratend over judo en jiu jitsu k"n vertrekken. De officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht, heeft twee jaar gevangenis straf geëist tegen ieder van de daders van de roofovervaldie op 29 maart 's avonds werd gepleegd op het bejaarde echtpaar Verheggen, dat een sigarenzaak heeft in Voerendaal. De verdachten, een 37-jarige grondwer ker uit Heerlen en een 40-jarige metse laar uit Hoensbroek, erkenden die avond de woning van de echtelieden te zijn bin nengekomen, waarbij zij zich voordeden als politiemannen, die een onderzoek kwa men instellen naar de gedragingen van de knecht van de heer Verheggen. Nadat zij de oude mensen bevolen hadden op een bed en een stoel te gaan zitten, doorzochten zij het hele huis en toen de oude man arg wanend naar een legitimatie vroeg, hield de grondwerker hem 'n op een revolver lij kend voorwerp voor: achteraf bleek het een pijp te zijn. De indringers vonden onder het bed een kistje, waarin zich ruim 3000 bevond en dat zij meenamen. De oude mensen maak ten pas alarm toen de indringers al lang waren verdwenen. Voorts stond terecht een 60-jari-*e groentehandelaar uit Heer len, die de verdachten, geattendeerd had op de mogelijkheid bij het echtpaar Ver heggen een goede slag te slaan en die al lerlei informaties over de bejaarde men sen had gegeven. Hij had daarvoor duizend gulden verlangd. De officier van Justitie achtte de groentehandelaar even schul dig aan de overval als de eigenlijke da ders. Hij eiste eveneens twee jaar gevan genisstraf. De rechtbank zal op 6 oktober uitspraak doen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7