Regering schuift het subsidieprobleem ten onrechte af op de SER Ewijk's C Conferentie in Warschau lijkt vast te lopen I OP DE VLUCHT VOOR DE STORM Gerard van Praag HET WEER Elektriciteit in Noordholland een uur uitgevallen Haarlems Dagblad <W MORRIS 'kforet/oi VOORZITTER TWIJNSTRA VAN WERKGEVERSVERBOND: speculaas banket Belastingdruk mag niet zo hoog zijn dat de nodige diepte-investeringen er onder lijden ËÊÊ0tèw Twee broertjes uit Haarlem vermist Zie vooral EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 303e JAARGANG No 219 Tekort van f 1,8 miljard op het L.E.F. Afnemende wind Het woord is aan Politie dregt in Spaarne Polaris-raket nam verkeerde koers Bezorgde kapper 9 73e JAARGANG No 66 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 2 5 SEPTEMBER 1938 IJmuider Courant Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAASLEMSCHE COURANT De voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, de heer T. J. Twjjnstra, heeft op de algemene ledenvergadering die vandaag in Zaandam wordt gehouden, ernstige critiek geuit op de brief van een drietal ministers aan de S.E.R., waarin om advies wordt gevraagd in de moeilijke kwestie van een ver antwoorde beperking van de (huur- en melk-) subsidielast. „Door dit verzoek aldus de heer Twijnstra wordt de schjjn gewekt van een onvermogen, welk men bij een regering niet zou mogen veronderstellen en bovendien wordt daarmee op de mogelijkheden van de S.E.R. een beroep gedaan, waaraan deze niet zal kunnen voldoen, juist omdat hier van diepgaande politieke controversen, met name inzake het huurbeleid, sprake is." Ovrigens acht de heer Twijnstra afschaffing van subsidies, waardoor kunstmatige prijzen hun natuurlijke niveau zullen hervinden, heilzaam voor de economie. Het probleem is zijns inziens evenwel, deze doeleinden te bereiken met behoud van het monetaire evenwicht en met handhaving van Nederlands concurrentiepositie met het buitenland. Een oplossing zou vol gens hem dan ook slechts „met moeite en pijn" kunnen worden gevonden. „Wil de regering de verantwoordelijkheid hiervoor door de S.E.R. laten dragen?", zo vroeg de heer Twijnstra zich af, die het verzoek aan de S.E.R., gepaard aan het belangrijke tekort op de staatsbegroting, een obstakel noemde voor zijn ideaal, dat in de niet verre toekomst de gestegen welvaart op de enig juiste wijze ten goede zal komen aan de gehele bevolking, doordat men meer zal kunnen kopen voor minder geld. Als middel hiertoe noemde de heer Twijnstra een soepeler prijsbe leid, dat evenwel strikt op een stabiel loonkostenniveau gericht moet zijn. De ontspannen hoogconjunctuur en stijgende con currentie maken dit soepeler prijsbeleid aldus de heer Twijn stra thans mogelijk. Advertentie BARTELJO.RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 FALCON HARRIS TWEEDJASSEN Bjj de Tweede Kamer is een wetsont werp tot wijziging van de begroting 1957 van het Landbouw-Egalisatiefonds inge diend waaruit blijkt dat het nadelige saldo 471.334.100 bedraagt, 312.351.100 hoger dan oorspronkelijk was geraamd. De uit gaven zijn 313.771.100 en de inkomsten .f 1.420.000 hoger. Tevens worden thans de saldi van de jaren 1949 tot en met 1956 opgenomen, zodat het totale nadelige saldo 1.785.038.600 wordt. De hogere garantieprijzen en lagere ge middelde opbrengsten dan waarmee in de Oorspronkelijke begroting gerekend werd voor binnenlandse granen, mèlk en ex- port-vleesprodukten veroorzaakten een tekort van 260 miljoen. De lagere suikeropbrengsten uit bin nenlandse bietenoogsten, waardoor import van suiker noodzakelijk was, leverden een nadelig saldo op van 43.500.000. Dit na delig saldo daalde echter ten gevolge van de consumentenprijsverhoging met 12.500.0000 tot 31.000.000. Voor uitga ven, waarvoor in de oorspronkelijke be groting nog geen bedrag geraamd kon worden, (aardappelmeel, steun aan be- waarkool en garantie voor traan) was 19 miljoen nodig. De uitgaven en inkomsten betreffende afgesloten dienstjaren beliepen f 2 miljoen. Advertentie EN ONS HEERLIJKE EN ONS HOOG FIJN Uw gezellige avond is verzekerd. Willemsbeekweg 1 - IJm.-O. - Tel. 4640 Na een heldere uiteenzetting over de economische ontwikkeling der laatste jaren, waarbij de heer Twijnstra stelde dat over het algemeen genomen de in het kader van de bestedingsbeperking getroffen maatregelen de verwachte resultaten hadden geboekt hoewel de centrale overheid met een stijging van haar materiële uitgaven nu niet bepaald het juiste voorbeeld had gegeven belichtte de heer Twijnstra het standpunt van het verbond met betrekking tot de Zesde Industrialisatienota. In de eerste plaats vraagt men zich in deze kringen af, of het bedrag van 11 miljard gulden, dat werd geraamd voor de nodige investeringen in de industrie gedurende de periode van vijf jaar (tot ultimo 1962), wel vol doende geacht moet worden. De technische ontwikkeling en speciaal de automa tisering voltrekt zich in een steeds sneller tempo en daardoor zullen de zoge naamde diepte-investeringen een steeds groter deel van de bedragen, die in de industrie worden vastgelegd, opeisen. Hoewel deze diepte-investeringen een „uitstotingseffect" hebben, waardoor nieu we plaatsen moeten worden gezocht voor bij stijgende arbeidsproduktiviteit vrij komende arbeidskrachten, noodzaakt de totstandkoming van de Euromarkt de Nederlandse industrie toch tot dit soort investeringen over te gaan om door zo hoog mogelijk opgevoerde efficiency ook op de binnenlandse markt de concurrentie met de oudere Europese industrielanden en met de binnen de Euromarkt 1e ver wachten Amerikaanse bedrijven te kunnen blijven voeren. Het is dan ook volgens de spreker in het belang van werkgevers en werknemers, dat de financiële inspanning van de industrie niet zo zeer door de belastingdruk zou worden verzwaard, dat de haar gestelde taak niet zou kunnen worden volvoerd. Dit heeft de werkgevers verbonden er overigens toe gebracht om in een aan de Tweede Kamer gerichte nota een aantal fiscale verlangens naar voren te brengen. Voorlopig is alleen aan deze wen sen voldaan, voorzover het de weder invoering van de investeringsaftrek betreft. De grondstoffenprijzen Nauw verbonden met het exportprobleem 'van de industrielanden, waartoe thans ook Nederland behoort, is het grote vraagstuk van de hevige schommelingen van de grondstofprijzen en de daarmee verband houdende economische positie van die lan den, waarvan de koopkracht uitsluitend afhankelijk is van de opbrepgst van een beperkt aantal produkten van agrarische of van minerale oorsprong, Nederland richt 22 percent van zijn export naar ge bieden van deze aard. Op de vergadering van de Wereldbank en bet Internationale Monetaire Fonds, waarvan de leden-staten over enige dagen in Nieuw Delhi bijeen komen, zal een Amerikaans voorstel ter tafel komen om de betreffende landen met ruimere leningen tegen lage rente tegemoet te komen, waardoor ook de industriële export zal worden bevorderd. De heer Twijnstra zei het evenwel te betwijfelen of daardoor het basisprobleem van de stabili teit der grondstofprijzen nader tot een oplossing wordt gebracht. WASHINGTON (Reuter) In gezag hebbende kringen in Washington heeft men verklaard, dat de Amerikaans-Chinese besprekingen in Warschau zijn vastgelo pen. De communisten eisten als prijs voor toestemming in een staken van het vuren niet slechts ontruiming van Quemoy door de nationalistische troepen, doch ook liqui datie van de Amerikaanse machtspositie in het gebied van Formosa. In Washington hoopt men, dat op de bijeenkomst van vandaag in Warschau nog een lichtpuntje te ontdekken zal zijn, doch veel hoop heeft men niet dat de twee partijen nader tot elkaar zullen komen. De kloof is zeer Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Langs de kust nog krachtige en in het binnenland tot matig af nemende noordwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S wijd en de communisten zijn bijzonder vasthoudend, aldus de commentaren in de Amerikaanse hoofdstad. Functionarissen verklaarden dat de eisen, zoals deze dóór radio-Peking zijn omgeroepen, meer dan propaganda-aanvallen ter versterking van de diplomatieke druk op de Verenigde Staten zjjn. Niettemin zijn er in Washington geen tekenen die er op wijzen dat de Verenigde Staten bereid zijn militaire druk tegen communistisch China te gebruiken om een staken van de beschieting van Quemoy en het afzien van geweld in het gebied van Formosa af te dwingen. De Ameri kaanse ambassadeur Beam, die de bespre kingen in Warschau voert, heeft opdracht als voorwaarde voor elke regeling een be stand te eisen, doch hij heeft geen opdracht de communisten mee te delen dat het alter natief vergeldingsluchtaanvallen op het communistische vasteland zal zijn. De Amerikaanse minister van Defensie, McElroy, verklaarde woensdag in com mentaar op aanhoudende geruchten dat de Verenigde Staten wellicht de nationalisten zullen toestaan het vasteland te bombar deren, dat dat juist iets is dat de Verenigde Staten niet wensen. „Laten wij de be sprekingen in Warschau een kans van slagen geven" zo zei hij. (Men zie ook pag11) Gezien de ongunstige invloed van de vennootschapsbelasting op de noodzakelijk geachte investeringsbereidheid en het in verhouding tot de totaalcijfers van de miljoenennota geringe bedrag, dat deze belasting zal opbrengen, vroeg de spreker zich af of men niet had kunnen overwegen deze bate voor de scljatkist eveneens in de vorm van een lening te vinden. Ook de handhaving van de tijdelijke verhoging van de omzetbelasting kon de heer Twijn stra weinig waarderen. Deze heeft immers betrekking op -naar enkele artikelen, het geen een sterke discriminatie van sommige bedrijfstakken ten gevolge heeft. Het feit dat dank zij de scherpe progres sie iemand met wisselende inkomsten meer belasting betaalt dan degene, die een ge lijkmatig inkomen geniet, wilde de voor zitter van het N.V.W. evenmin billijken. Beter zou het volgens hem zijn de progres sie te bepalen naar een gemiddeld inkomen over een aantal jaren. Na op een verbetering van het fiscale winstbegrip, met name met betrekking tot de afschrijving op bedrijfsmiddelen en de vorming van reserves, te hebben aange drongen, zette de heer Twijnstra uiteen, dat „de regeling krachtens welke bij ver vreemding van aandelen, die een „aanmer kelijk belang" vormen, inkomstenbelasting verschuldigd is en de waardering van in courante aandelen voor de heffing van ver mogensbelasting en successierecht vooral voor de besloten vennootschappen punten van grote zorg zijn." De heer Twijnstra sprak de hoop uit dat „de daaruit voort vloeiende discriminaties spoedig tot het verleden zullen behoren." Het koninklijk bezoek aan Amsterdam. In de historische Zuiderkerk leidde burgemeester Van Hall de koninklijke bezoekers rond langs maquettes, die een indruk gaven van de huidige en toekomstige stadsuitbreiding. 'iiiiiiiiiinniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiin ■Mr. s Een zware zuidwesterstorm belaagt de kust. In aller ijl word.t het strand, ontruimd. Alles wat herinnert, aan de prachtige nazomer moet. verdwijnen, nu het geweld van de wind is losgevaren. Het. is of de vrachtauto, beladen met. „zomerspullen" zich haastig uit de voeten maakt. Triest blijven nog een paar strandstoelen achter. 7,e konden zo gauw niet geborgen worden Sharp en Fox: Eerlijke concurrentie is alleen die, welke zakensucces bouwt op de ver dienste van hetgeen te koop wordt aangeboden. Sedert woensdagmiddag vier uur wor den twee broertjes uit Haarlem vermist. Daar vermoed wordt dat zij in het Spaarne gevallen zijn is vannacht tot half drie en vanmórgen gedregd, echter zonder resul taat. De twéé jongens, de zevenjarige Thomas Wilhelmus en de vijfjarige Theodoor Ja cobus Verzijlbergh, wonende aan het Don kere Spaarne 50 rood, hadden gespeeld in de speeltuin „Don Bosco" aan het voorma lige Phoenixterrein, niet ver van de wo ning der jongens. Een van hen heeft ge kibbeld met een vriendje en daarna zijn de twee broertjes vertrokken. De ouders hebben later de politie ervan in kennis gesteld dat de kinderen niet thuis gekomen zijn. Haarlemse politiehon den en de hond van de adjudant van poli tie te Santpoort, de heer H. de Groot, zijn op pad gegaan, evenwel zonder succes. Daar het niet uitgesloten geacht werd dat de jongens nog langs de kant van het Spaarne zijn gaan spelen hebben de Haar lemse politie en ook de dienst van Markt en Havenwezén gedregd. Later op de avond kwam assistentie van de rijkspoli tie uit Zaandam, die met een sleepdreg gewerkt heeft van de Bakenessergracht tot aan de Reitzstraat in Haarlem-Noord. Om halfdrie werden de pogingen ge staakt. Vanmorgen hebben politiemannen het dreggen in het Spaarne voortgezet. Het signalement van de zevenjarige Tho- rftas Wilhelmus Verzijlbergh luidt: zwart haar, donker bruine ogen, opgezwollen rechterwang, geel truitje met donker brui ne strepen, donkere broek, grijze kousen, zwarte lakschoenen en donkerblauw jak. Het signalement van de vijfjarige Theo door Jacobus Verzijlbergh is: blond haar, grijze ogen, grijze broek, geruite bloes, blauw jak, bruine schoenen, beige kousen; hij mist twee voortanden. Vanmorgen ontving de kinderpolitie van Haarlem bericht van een jongen dat hij de twee kinderen woensdagmiddag na vier uur heeft zien spelen bij een kolenschuit die in het Spaarne bij de Friese Varken markt ligt. De politie is daarna speciaal in deze Omgeving gaan dreggen. De politie verzoekt hun die de kinderen woensdagmiddag na vier uur hebben ge zien, zich met haar in verbinding te stel len. KAAP. CANAVERAL, FLORIDA, (Reu ter)Woensdag is op de lanceerbasis te Kaap Canaveral, in de Amerikaanse staat Florida, een „Polaris"-raket afge vuurd. De raket is echter kort na het af schieten tot ontploffing gebracht toen bleek dat zij niet de goede richting nam. Brokstukken van de raket zijn in de In diaanse rivier, die in dit gebied stroomt en over een uitgestrekt gebied buiten de rivier, terecht gekomen. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. De „Polaris" heeft een reikwijdte van 2.500 km en is ontworpen om te worden ge lanceerd door onder water varende duik boten. Op deze proef na waren de proeven met deze raket goed verlopen. Men hoopte het wapen in 1960 voor gebruik gereed te heb ben. De gehele provincie Noordholland, met uitzondering van de gemeente Amster dam, is woensdagmiddag geruime tijd van elektriciteit verstoken geweest. Om half drie trad een ernstige storing in het elektriciteitsnet op, waardoor de stroom uitviel. De gevolgen waren zeer ver gaand. Huisvrouwen kregen de strijkbout niet meer warm, machines in bedrijven weigerden verdere dienst, telefoneren bleek geruime tijd onmogelijk en op de baanvakken van de spoorwegen stonden de elektrische treinen stil. De storing was ontstaan in een fabriek op het terrein van de Hoogovens in Vel- sen, waar een transformatorkast werd af getakeld. De juiste oorzaak weet men ech ter nog niet. Het onderzoek hiernaar kan lange tijd in beslag nemen. Doordat de storing van ernstige omvang was, werd de centrale van het Provinciaal Elektri citeitsbedrijf in Bloemendaal ontregeld. Hierdoor daalde de spanning onrustba rend. Om ernstiger moeilijkheden te voorko men heeft men de centrale van het net af geschakeld. Geleidelijk heeft men daarna de stroomvoorziening weer opgebouwd. De diverse centrales in de provincie wer den bij groepen weer van elektriciteit voorzien. Na ruim een uur waren de cen trales weer ingeschakeld en kregen alle delen van de provincie weer stroom. In het Gooi was er spoedig weer stroom, name lijk na achttien minuten. Een storing, als gisteren is gebeurd, komt slechts zelden voor. In normale gevallen ondervindt de provinciale centrale namelijk weinig hin der van stoornissen, die zich in de provin cie voordoen. Ter plaatse worden meestal de machines uitgeschakeld, waardoor de storing niet naar de provinciale centrale kan doorkomen. Het uitvallen van de stroom betekent voor vele bedrijven uiteraard een flinke schadepost. Op de vitale punten bij de Hoogovens kon worden doorgewerkt, daar hiervoor een eigen noodcentrale kan wor den ingeschakeld. Door het uitvallen van de fabriek voor bijprodukten was het nood- Advertentie de advertentie van De dames hebben woensdagmiddag bij de kapper langer dan normaal on der de kap gezeten. In talrijke plaatsen in de provincie weigerden alle machi nes bij alle kappers verdere dienst. Met het gevolg dat alle in behandeling zijnde dames soms met half-geperma- nente hoofden geduldig moesten blij ven wachten. Het toeval wilde dat dicht bij een kapper in Heemstede en kele monteurs van het G.E.B. bezig waren met een reparatie, die overigens niets met de provinciale storing had te maken. Om de paar minuten verliet de kapper met een bezorgd gezicht zijn salon om zich van de voortgang der werkzaamheden op de hoogte te stel len. De monteurs werkten intussen koortsachtig voort. Nadat de kapper zich enkele malen van het werk op de hoogte had gesteld, is het hem duide lijk geworden, dat de monteurs in zijn straat niet voor het uitvallen van de droogkappen en het weigeren van de tondeuses verantwoordelijk waren. zakelijk een grote hoeveelheid onafge werkt hoogovengas te doen ontsnappen. Dit veroorzaakte een enorme rookontwik keling uit de uitlaatpijpen van de cokes ovens. Het gerucht ging, dat brand was ontstaan. Het ontsnappen van het gas le verde echter geen gevaar op. Bedrijven die niet over noodvoorzieningen beschik ken, lagen echter geheel lam. In winkels en dergelijke werd met kaarsen voor wat verlichting gezorgd. Het uitvallen van de elektriciteit veroorzaakte een stroom van vragen en klachten. Toen de telefoon weer werkte, stond deze lange tijd bij het Pro vinciaal Elektriciteitsbedrijf roodgloeiend. Het regende klachten aan het loket bij het P.E.N. Even over half vier kon de gerust stellende mededeling worden gedaan, dat de moeilijkheden voorbij waren. Ook vanmorgen storing De storing in de elektriciteitsvoorziening, die zich gistermiddag in een transformator- kast op het terrein van de Hoogovens in Velsen voordeed, heeft vanmorgen in het centrum van Haarlem een kleine nasleep gehad. De centrale van het Gemeentelijk Energiebedrijf te Haarlem is tijdens de storing blijven doorwerken. De capaciteit van het net was hiervoor niet altijd vol doende. Daardoor zijn enige noodverbin- dingen doorgebrand, die vanmorgen zijn gerepareerd. Gebleken is, dat ook enige zekeringen moesten worden vernieuwd. Daardoor is in het centrum van Haarlem de stroomvoorziening op enige punten enige tijd gestoord geweest. Binnen korte tijd waren de reparaties verricht, waarna de storing kon worden opgeheven.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1