Luchtwaardigheidsproeven met DC-8 zijn al volop gaande Russen leggen zich geheel toe op bemande satelliet Vanmorgen in de vishal en op zee E@n koude douche? Eerste KLM-piloten gaan zich straks bij Douglas laten omscholen 7 Fa. DE VILDER Burgerlijke Stand van Velsen Staalalliages, niet de brandstof, het probleem Veestapel van 60 koeien moest worden geslacht Joegoslavische generaals in Delft op bezoek Pastoor Minnebo feestelijk binnengehaald Nog steeds aardbeien ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1958 DE VELSER TUNNELS zullen zondag 28 september één jaar oud. zijn. Het beeld dat wij hierbij geven is van zon dag 29 september 1957, een dag na de opening van de Velser Tunnels dus. Het zal aanstaande zondag wel een stuk minder druk zijn dan een jaar geleden op die zondag na de opening, toen ongeveer vijftigduizend automobi listen zelf eens wilden proberen of die tunnel wel goed was. Wel, in het eer- ste jaar hebben auto- en spoortunnel bewezen hoe doelmatig en nuttig zij zijn, in landelijk verband bezien. Of iedereen er gelukkig mee is? Velsen- Noord en Beverwijk zeker niet voor wat de spoortunnel betreft. IJmuiden en IJmuiden-Oost waren vroeger per trein in enkele minuten te bereiken. Nu is de verbinding per trein prak tisch onmogelijkDe bus maakt een om.weg en stopt aan ontelbare halten. „Het was een Amsterdams belang dat onze spoorwegbrug verdween", 20 zeg gen de gedupeerden. Intussen heeft Beverwijk goede verkeersverbindingen met de autotunnel, waarvan de stad profiteert. De sombere voorspelling, dat Beverwijk een dode stad zou wor den door de tunnel, die alle verkeer uit de Aa.rdbeienstad zou wegzuigen, is niet bewaarheid. Advertentie Laat uw badcèl waterdicht verwarmen door Velgerduinweg 173 - Telefoon 4402 Erkend PEN-installateur Ook voor Centrifuges en Wasmachines het adres. Betaling in overleg. BEVALLEN: M. J. van den Brink-Prins, d., 2e Theemsstraat 15, Haarlem; J. Visser- Vermaat, d., Celsiusstraat 52, IJmuiden; A. C. M. Diependaal-Baars, d., Terburg straat 34, Santpoort; G. N. Capaan-Fenne- ma, z„ Lijsterlaan 29, IJmuiden-Oost; F. H. de Haan-Molenkamp, z., Merwede- straat 6, IJmuiden; M. Mourer-Lamme- rink, d., Zwaanstraat 79, IJmuiden; H. S. Uijtendaal-Van Lier, z., Van Dalenlaan 228, Santpoort; A. M. C. Treep-Viveen, z., Anslostraat 28, Haarlem; A. van Duijven- bode-Zeilmaker, d., Homburgstraat 46 rd., IJmuiden; C. E. Blom-Zwaan, d., Satur- nusstraat 23, IJmuiden; J. H. Frima-Eis- sing, z., Eksterstraat 39, Haarlem; S. Bon hof-Grijseels, z., Van den Vondellaan 49, Driehuis. OVERLEDEN: C. van den Nieuwendijk, 79 j., weduwnaar van A. van der Veer, Keizer Wilhelmstraat 15, IJmuiden; V. P. Gaijkema, 64 j., echtgenoot van M. Chr. S. Smit, Overbildtweg 44, Santpoort. ONDERTROUWD: K. Blok, Dalton- straat 18, IJmuiden en A. Postma, M. K. Hofstedestraat. 18, IJmuiden: P. Stoffers, Piet Heinstraat 74, IJmuiden-Oost en A. M. A. Keijman, Bloemstraat 17, IJmuiden. t.a. Verbindingsstraat 11, Velsen-Noord; A. C. Schouten, Ahornstraat 17, IJmuiden- Oost en D. Nieuwenweg, Burgemeester Rambonnetlaan 29, IJmuiden; C. A. H. Stet, Lange Nieuwstraat 291, IJmuiden en A. L. Willemsen, Celsiusstraat 58, IJmui den; G. M. Bruins, Kerk weg 27, Heems kerk en G. A. J. Spanjaard, Lorentz- straat 18, IJmuiden-Oost, t.a. De Noo- straat 56, IJL üden-Oost; J. G. M. Blaauw, Gerhardstraat 217, Zaandam en A. A. Voogt, Bosbeeklaan 7, Santpoort, t.a. Ger hardstraat 217, Zaandam; J. de Ruiter. Duinvlietstraat 95, Velsen-Noord en A. T. Talens, Westerhoutpark 20, Haarlem; T. Zuijdam, Noorderlaan 51, Velsen-Noord en C. C. Dekker, Noorderlaan 51, Velsen- Noord. GEHUWD: G. N. Fisher en F. G. de Ja ger. Driehuis, Driehuizerkerkweg 47; B. F. Mors en .4. A. M. Nagel. Bergen N.H.. Zuidlaan 21; J. Zwart en A. A. F. Uiten- daal. Haarlem. Assendelverstraat 61; F. B. van der Meij en E. G. J. Joldersma. Bever wijk, v. Oldenborghweg 5; J. Maas en J. G. Koops. Santpoort. Kwekerslaan 1; J. P. Wessel en C. C. Dekker. Velsen-Noord. De Leihstraat 2a; B. J. de Munck en A. Peri- sutti. Amsterdam, Binnenbrouwerstraat 26; J. J. Keur en J. K. van der Pol. IJmui den, Van Linschotenstraat 11; J. Visscher en J- A. Verhoeve. Velsen-Noord, Born- straat 9; C. A. Weijling en J. Meijer. Hoorn, Rode Steen 6; J. H. Buis en A. F. van der Grijn. IJmuiden, Bik en Arnold- 'Tade 42: W. C. Serné en P. van den Oever. Mmuiden, Oranjestraat 77; J. van Es en T. Mulder. Sliedrecht, Nicolaas Beets- straat 1; J. Ebbenhorst en A .G. Demmers. Velsen-Noord, Geelvinckstraat 87; C. J. Rosier en J. Bontenbal. IJmuiden, Va- reniusstraat 2; J. Venema en L. G. Lang broek. IJmuiden-Oost, Eikenstraat 29; P. G. K. Schrijen en H. M. Pels. Zandvoort, Zandvoortselaan 307 bv.; Th. J. M. Ouden dijk en C. R, van Dongen. IJmuiden, Bioemstraat 71 rd. LONG BEACH (ANP) In de reusach tige montagehallen van de Douglasfabrie- ken in Long Beach komt de produktie van het nieuwste toestel, de Douglas Commer cial DC-8, het verkeersvliegtuig met vier straalmotoren, op volle toeren. Op het vliegveld buiten de hallen staat de DC-8 nummer 1. het toestel, dat reeds 78 uur en 14 minuten in de lucht is geweest en nu opnieuw wordt gewjjzigd teneinde er weer andere proeven mee te doen. De chef invlieger Heimerdinger heeft gerappor teerd, dat de langste proefvlucht bijna zes uur heeft geduurd en dat enkele malen werd gevlogen met een snelheid van bjjna 900 km per uur, waarbjj een hoogte van ongeveer elf kilometer was bereikt, nor maal voor het gebruik van dit vliegtuig bjj vluchten over de Noord-Atlantische Oceaan. De produktienummers 1 tot en met 9 zijn voorlopig volledig bestemd voor de proe ven, welke in allerlei vorm moeten worden gedaan om aan de hoge eisen van het luchtwaardigheidsbewijs te voldoen. Dat proefprogramma heeft men met opzet uit' gesmeerd over negen toestellen om de tijd, nodig voor het verkrijgen-van het certifi caat van de Civil Aeronautics Administra tion te bekorten. Maar de< produktie in de hallen is al een stuk verder. Het neusge- deelte van toestel nummer 23 was reeds in aanbouw en in de staartsectie zagen wij reeds nummer 10. De rompen worden in vier delen gebouwd en in een andere hal met neus en staart geassembleerd, waar later de reusachtige pijlvleugel bijkomt met aan het slot de inbouw van de vier motoren. In het najaar van 1959 zal de produktie zijn hoogtepunt bereikt hebben en van dat tijdstip af zal elke vier dagen een complete DC-8 de montagehal uitrollen voor het maken van de eerste vluchten. De eerste DC-8 van de K.L.M. zal 9 oktober van het volgend jaar voor de eerste proefvlucht gereed zijn en dit toestel dat de registratie- letters PH-DCA zal dragen, staat als num mer 49 op de produktielijn. De K.L.M. is overigens de eerste Europese maatschappij, die de beschikking over de DC-8 krijgt. De bouw van het interieur van DC-8 nummer 4 was reeds zover gereed, dat men enigszins een indruk van het geheel kon krijgen. In de indeling, zoals de K.L.M. die wenst, zal er plaats zijn voor 99 stoelen in de economy-klasse en 20 voor de eerste klasse. Bovendien is er ruimte voor een salon, waar zeven passagiers gemakkelijk een plaats kunnen vinden. Het schot tussen beide klassen is verstelbaar, zodat de mo gelijkheden vele zijn. Zou men de DC-8 alleen met economy-klasse passagiers be zetten, dan is er plaats voor 149 personen. De boordbuffetten worden, zowel voor de DC-8 als voor de Lockheed „Electra aoor Fokker op Schiphol gebouwd. Zij zijn pre cies gelijk, dus onderling verwisselbaar, hetgeen een praktische maatregel mag heten. De ontwerper van het K.L.M.-inte- ieur voor de DC-8 is de Fransman Lowie. Het geheel wordt in lichte pastelkleuren gehouden. De testafdeling van Douglas in Long Beach was bijzonder tevreden over de ge luiddempers. die bet lawaai bij de start tot een bevredigende marge terugbrengen. Men heeft dit vernuftige middel technisch zo kunnen construeren, dat het startver- mogen van de motoren er niet door wordt verminderd. Voor het landen en ook tijdens de uitloop op de baan worden „straal- omkeerders" gebruikt, waarbij de beide binnenmotoren en de twee buitenmotoren tezamen zijn geschakeld. Ook de remproe ven met deze straalomkeerders zijn uit nemend geslaagd. Tenslotte is bij de DC-8 een middel toegepast om te voorkomen dat het door de motoren opgeblazen vuil (klei ne steentjes, gruis, stukjes hout) schade veroorzaakt aan motoren van andere vlieg tuigen of aan het eigen toestel. „Omscholing" De vliegers van de luchtvaartmaatschap pijen, die de DC-8 hebben besteld dienen zo snel mogelijk vertrouwd t,e geraken met het straalverkeersvliegtuig. Nu de produk tie op volle toeren draait wordt ook grote aandacht aan de „omschakeling" van de piloten op het straalverkeerstoestel besteed. Douglas draagt daar zijn steentje toe bij. De fabriek heeft bij Link Aviation een vluchtnabootser van de DC-8 besteld,waar bij voor de eerste maal het visuele systeem is toegepast. Deze simulator is thans ge reed gekomen en staat op een der fabrieks terreinen van Douglas, niet ver van de internationale luchthaven van Los Angeles. De vliegers van United Airlines zijn dezer dagen begonnen met training en voor de K.L.M. is voorlopig een week uitgetrokkken in december. Enkele captains van de maat schappij zullen dus in de gelegenheid wor den gesteld door middel van deze nieuwe ff vluchtnabootser, welke een miljoen dollar beeft gekost, zich geheel vertrouwd te ma ken met de operationele eigenschappen van de DC-8, terwijl alle procedures in de stuurhut volledig kunnen worden nage bootst. Elke beweging van het toestel, door de handelingen van de vlieger ontstaan, in de lucht, bij de start en bij landing, is gelijk aan de werkelijkheid. Het geiuid van de motoren in de cockpit van de vlucht nabootser is identiek aan dat van de vier Pratt en Whitneymotoren. Temperatuur en vochtigheidstoestand, alles kan worden ge regeld, zoals bij het werkelijke vliegen, Zelfs ruw weer kan worden geproduceerd. Behalve de 120 instrumenten, dezelfde, die ook in de DC-8 zitten, beschikt de beman ning in de Simulator over de ontvangst- apparatuur van zes stations. „Met 15 uur training in de simulator kan de ervaren en geroutineerde vlieger, mits hij de theoretische scholing met succes heeft doorlopen, rustig overstappen van de DC-7 op de DC-8", aldus luidt de mening van de leider van de testafdeling van Dou glas voor de DC-8. En een van de piloten van United Airlines was van oordeel, dat hij. met de simulator en het visuele .systeem méér kon doen dan in het vliegtuig zelf. Dat. visuele systeem is- een belangrijk nieuwtje bij de vluchtnabootser. Elders in het gebouw staat een topografische repro- duktie van een vliegveld. Een televisie systeem relayeert het beeld van de lucht haven bij de start en de landing op een scherm,vlak voor de cockpit van de vlucht nabootser. De televisiecamera, op rails lopend, reageert op elke handeling van de vlieger. De projectie bij Douglas was ge maakt op een schaal van 300 1. hetgeen nogal wat ruimte vergt. Er zijn ook syste men, die een kleinere ruimte vragen, het geen van belang kan zijn, omdat men elders met de ruimte soms moet woekeren. De K.L.M. heeft een vluchtnabootser voor de DC-8 besteld en deze zal, als alles op tijd gereed komt, begin juli 1959 op Schiphol zijn geïnstalleerd. Met belangstelling heeft men van de zijde van de K.L.M. kennis genomen van het visuele systeem, dat ech ter niet bij de bestelling is inbegrepen. DEM—KENNEMERS Zondag speelt DEM op haar terrein een vriendschappelijke wedstrijd tegen De Ken- nemers. DEM komt uit met; Aardenburg; Spanjaard en A. Kakker; Wilms, Pirovano en Niesten; Van Lieshout, Noordermeer, Starmans, Zonjee en De Vries. ZANDVOORTMEEUWEN 2— STORMVOGELS 3 Het derde elftal van Stormvogels komt in deze wedstrijd als volgt uit: Dekker; Van der Stelt en Gouda; Venus, Admiraal en Bakker; Gravemaker, De Roo, Bannink, Visser en Ramakers. AGENDA VAN HEEMSKERK. Marquette-theater, zaterdag en zondag, 20 uur: „Nina". Zondagmiddag, 15 uur: Lassie's grote avontuur". (Voor UPI geschreven door prof. Alexander Ananov). PARIJS. Het lijkt mij waarschijn lijk dat binnen de eerstkomende twaalf maanden de Russen een aardsatelliet zullen lanceren, die een mens aan boord heeft. Ik weet niet hoe zij het probleem zullen oplossen, die mens weer op aarde terug te brengen, maar ik geloof dat zij zich op het ogenblik concentreren op de oplossing van dit vraagstuk. Anderszij ds kan ik tot mijn spijt helemaal niet optimistisch zijn over de kans op succes van de Ame rikaanse „schoten naar de maan". Het belangrijkste van dit jaar vind ik het Russische succes met de „ruimte' hond" Laika. Door het dier in een satel liet de ruimte in te sturen zijn de Russen in staat geweest buitengewoon interes' santé en waardevolle gegevens te ver zamelen over de reacties van een levend wezen op zulk een reis. Reeds vele jaren geleden was het dui delijk, dat het eerste stadium van ruimte vaart gekenmerkt zou worden door het gebruik van aardsatellieten als vliegende laboratoria. Dat stadium is thans in volle ontwikkeling. Reeds de allereerste satel lieten toonden aan. dat het gevaar van botsingen met meteorieten niet groot is Het experiment met de hond bewees dat de kosmische straling geen ernstige uit werking had op een satelliet-passagier. Logischerwijze zal nu de volgende stap zijn een bemande satelliet de ruimte in te zenden en de menselijke passagier veilig op de aarde te doen terugkeren Uit gesprekken, die ik het vorige jaar te Parijs gevoerd heb met de Russische professor Leonid Sedov heb ik de con clusie getrokken, dat de Russen van plan waren het hondje levend terug te bren gen. Blijkbaar is er iets verkeerd gegaan Misschien heeft het apparaat dat het hondehok" uit de satelliet moest slin geren, gefaald. Maar ik ben ervan over tuigd, dat de Russen zoiets hadden voor bereid, en dat zij in het komende jaar dit aspect vooral zullen ontwikkelen. De Russen hebben reeds enkele opmer kelijke prestaties verricht. Onlangs heb ben zij twee honden per raket tot op grote hoogte geschoten en de dieren weer veilig teruggebracht. Dat bewees een zeer grote mate van precisie. Soortgelijke pogingen (maar dan met muizen) van Amerikaanse zijde ondernomen zijn in zoverre mislukt, dat men de muizen nim mer heeft teruggevonden. Ik geloof niet dat de Russen, zoals sommige berichten willen, over een nieu we brandstof beschikken. Zij werken dunkt mfj met de aan allen bekende raketbrandstoffen. Het geheim van hun successen ligt naar mijn mening in een reeks metaalalliages, die zij ontwikkeld hebben en die een veel hoger smeltpunt hebben dan enig bekend metaal. De Ame rikanen hebben die alliages waarschijnlijk nog niet gevonden. Dat zou ook verkla ren, waarom zoveel Amerikaansche ra ketten uiteengespat, zijn bjj het afschieten. Men krijgt in Europa de indruk, dat Amerika zijn ruimtevaartprogram met grote snelheid uitvoert, met te grote snelheid misschien. Het lijkt door te grote haast te komen dat de verschillende raketten die in Cape Canaveral werden beproefd, blijkbaar samengesteld waren uit onderdelen die niet als één geheel waren ontworpen. Zo werd bijvoorbeeld de ene „trap" van zulk een raket ge vormd door een projectiel van het leger, een andere trap door een raket van de marine. Voor dergelijke projecten is ech ter een in zijn geheel ontworpen raket nodig, waarvan iedere trap is berekend voor een geheel eigen taak. Nog geen maanraket Mijn oordeel over de Amerikaanse plannen om een raket naar de maan af te schieten moet nóg critischer zijn. Vol gens Amerikaanse zegslieden heeft zulk een maanraketlancering een kans van een op tien om te gelukken. Naar mijn mening is er slechts een kans van één op 10.000. Ik geloof niet, dat de raket techniek reeds zo accuraat werkt, dat men een projectiel om de maan kan laten cirkelen en kan laten terugkomen naar de aarde. Er zijn daarbij zoveel moei lijkheden te overwinnen, dat zij niet eens opgesomd kunnen worden. In de eerste plaats beseffe men, dat de aarde en de maan met grote snelheid door de ruim te wentelen. De aarde draait om de zon met een snelheid van 30 km per seconde, de maan om de aarde met een snelheid van één km per seconde. Bovendien moet men bedenken dat een maanraket bloot staat aan verschillende invloeden van an dere grote hemellichamen. Wil men een raket om de maan laten cirkelen, dan moet men die raket In een betrekkelijk nauwe zone brengen, die op ongeveer 36.000 km van de maan ligt. Niet alleen voor de mohammedanen in Algerije is gisteren het referendum over de nieuwe Franse grondwet be gonnen. Ook de Franse militairen op de basis Menes in Marokko brachten hun stem uit. Deze foto toont de houten stembus waarin een militair, zijn biljet deponeert onder het waakzaam oog van de (militaire) leden van het stembureau. De in Rusland geboren, maar tot Fransman genaturaliseerde professor Ananov, natuurkundige chemicus en nauwgezet vorser naar de mogelijk heden van de ruimtevaart, is de stichter van de Internationale Ast.ronautische VerenigingHet vorige jaar, toen de Russen hun Spoetnik gelanceerd had den, voorspelde Ananov, dat een poging om een raket naar de maan te schieten spoedig zou volgen. In het bijgaande artikel bespreekt Ananov enkele aspec ten van de „maanreizen". Hij spreekt de verwachting uit, dat de Russen bin nen een jaar een bemande raket de ruimte in zullen schieten. Haalt de raket die zone niet, dan spat zij in de ruimte uiteen. Passeert zij die zone, dan komt zij binnen het bereik van de aantrekkingskracht van de maan en zal zij daarop neerstorten. Bij de huidige stand van zaken zal het bijzonder moeilijk zijn juist die smalle zone te bereiken. Wij kunnen natuurlijk verwachten, dat zowel de Amerikanen als de Russen zich tot het uiterste zullen inspannen om de accuratesse van hun raketten te verhogen. Zij zullen trachten elkaar op het gebied van deze precisie telkens te overtroeven. Afgezien van de onplezierige militaire kant van de zaak, zal deze concurrentie heilzaam zijn voor de ontwikkeling. Ik ben er echter van overtuigd, dat die concurrentie over weinige jaren zal op houden. Want de experimenten zullen steeds duurder worden en tenslotte zoveel geld kosten dat geen enkel land, hoe rijk ook, die zelf alleen zal kunnen bekostigen. De veestapel totaal zestig koeien van de veehouder W. C. Visser te Aar- landerveen is geheel geslacht, omdat alle dieren bij onderzoek reageerders op tbc bleken te zijn. Hoewel het bedrijf van de heer Visser reeds geruime tijd geleden tbc-vrij was verklaard, heeft toch weer besmetting plaatsgehad, vermoedelijk door onvoorzichtige vee-aankopen van de vee houder, die nu nieuw tbc-vrij vee moet aankopen. Te Delft vertoeven thans voor enige we ken negentien voormalige Joegoslavische generaals. Zij brengen hier een vakantie door op uitnodiging van de rooms-katho- lieke organisatie „Oosthulp" en zijn bij ge zinnen in Delft ondergebracht. De „Oosthuip" kwam enige tijd geleden in Duitsland in contact met deze reeds bejaarde oud-generaals, die daar als ban nelingen leven. Zij waren in de oorlog in Duitsland terecht gekomen en konden daarna niet naar hun land en hun famil'e terugkeren, aangezien zij daar als anti communistisch werden beschouwd. Advertentie (No. 21) MONTUREN Het zou ondoenlijk zijn om alle mon turen, welke in de handel zijn, te beschrijven, daar deze de laatste jaren een mode-artikel zijn geworden, maar dat neemt niet weg. dat er verschil lende merk-monturen zijn, waaraan de hoogste eisen gesteld kunnen worden. De eisen, die u aan een goed montuur kunt stellen, zijn o.a.: 1. Het montuur moet de glazen goed en gelijkmatig gecentreerd voor de ogen houden; 2. Het moet een gemakkelijke verwis seling van glazen mogelijk maken; 3. Het moet stevig en toch gemakke lijk zitten; 4. Het moet een goede pasvorm heb ben; 5. Het moet zonder moeite op- en afgezet kunnen worden; 6. Het mag het gezichtsveld niet be perken; 7. Het moet met uw teint en vorm van gelaat in overeenstemming zijn. (Wordt vervolgd). GA MET HET RECEPT VAN UW OOGARTS NAAR GOUDA ZWIJNDRECHT g. Ttenda—1 2 Paataga 9 IJmuiden Kennemerlaan 92 In Algerije is de volksstemming over de nieuwe Franse grondwet vandaag begonnen. Met het oog op de uitge strektheid van het land zal de stem ming tot en met zondag duren. De uit slag wordt maandagavond of dinsdag morgen verwacht. De Algerijnse de partementen zijn bedekt met aanplak biljetten, waarop in het Frans en het Arabisch het woordje „Ja" de boven toon voert. Deze foto werd gemaakt in Oran. Op het aanplakbiljet kan men lezen welke voordelen „Ja"-stemmen inhoud: nieuwe dorpen, gemeentehui zen, scholen, gezondheidsinstellingen Prijzen van vrijdag Heilbot 3.703.20. gr. tong 5.705.30, grm. tong 4.00—3.70, kim. tong 3.50—3.20, kl. tong I 3.60—3.20, kl. tong II 3.40—3.00. tarbot I 3.703.00 per kg. Kim. schol 67—65. kl. schol I 6054, kl. schol II 47—27, schar 3124, v. haring 23.8017, makreel 2711.20, gr. schelvis 49, grm. schelvis 4946, kim schelvis 4745, kl. schelvis I 4845, kl. schelvis II 40—33, wijting 40—37, gr. gul 5145, mid. gul 46— 41. kl. gul 4032, poontjes 2422. kl. koolvis zw 39—33 per 50 kg. Gr. kabeljauw 240112. gr. koolvis zw. 9290 per 125 kg. Aanvoer van vrijdag 357 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot, 550 k. schol, 50 k. schar, 3380 k. haring, 810 k. makreel, 350 k. schelvis, 150 k. wijting, 90 k. kabeljauw, 5 k poon, 72 k. koolvis en 15 k. diversen. Totaal 5830 kisten vis. Besommingen van vrijdag 1 trawler met 29.300, IJM 10 Hattem 18.340, IJM 32 Elie f 24.000, KW 4 f 8490, KW 107 f 1150, KW 74 f 11.640, KW 95 f 550, KW 92 519, KW 77 t 650, KW 58 1450, IJM 14 7780, IJM 11 980, IJM 31 2170, WR 56 1680. Aanvoer van vanmorgen Er werden vanmorgen 4300 kisten vis aangevoerd, waarvan 75 kisten schelvis, 65 wijting, 55 gul en kabeljauw, 2825 ha ring, 1025 makreel, 160 schol, 20 stijve ka beljauwen, 3000 kilogram tongen. De Jacoba Gezina (13 sept.) bracht 725 kisten haring aan wal, alsmede 725 ma kreel, 50 diversen. 305 kantjes. Het was de eerste reis die dit schip ondernam (de maidentrip). De Albatros (19 sept.) kwam de pieren binnen met 700 haring, 30 toters, 70 kant jes. De Dirkje RO 53 (18 sept.) loste 700 haring, 300 kantjes. De HD 87 (17 sept.) meerde af in de Vissershaven met 60 schel vis, 250 makreel, 20 stijve kabeljauwen De Nestor KW 101 kwam aan de markt met 45 haring, 50 wijting, 40 gul en kabel jauw, 405 kantjes. De rest van de vis werd aangevoerd door loggers en kotters van de kleine vaart. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor kisten grote kabeljauw 140 tot 150, grootmiddel tongen 3,80 tot 4,10, kleinmiddel tongen 3,40 tot 3,50, tong I 3,40 tot 3,60, slips 3,50 tot 3,70, middel schol 65 tot 75, zetschol 60 tot 72, schol I 62 tot 65. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor wijting 31 tot 42. grote schplvis 37 tot 38. middel schelvis 38 tot 40, kleinmiddel schelvis 36 tot 43, pennen 35 tot 42. braad 36 tot 40. kisten kleine kabeljauw 108, grote gullen 37 tot 49. middel gullen 40 tot 45. torren 33 tot 35, zwarte kool 90 tot 114. koolvis I 41, koolvis 2 32, witte kool 124, grote ton gen 6 tot 6.50, schol 2 42 tot 50, schol 3 32 tot 40, haring 20 tot 23, makreel 14 tot 23. Voor maandag Voor maandag Is bekend: IJM 79 met 100 schelvis, 600 haring, 350 makreel, 15 wijting. 15 gul en kabeljauw, 40 koolvis en 5 diversen. Oudste schepen De oudste schepen zijn thans: KW 135 Emma Wilhelmina (16 sept.), SCH 117 (17 sept.), de KW 81 en KW 99 (18 sept.) De besommingen De besommingen van heden waren: Ja coba Gezina (maidentrip) 40.000, Dei ning 16.400. Dirkje 16.800, SCH 27 f 1.530, HD 87 f 7.940, KW 87 14.500, KW 17 f 1.720. KW 51 f 1.670. KW 101 f 5.200, IJM 42 2.050, IJM 19 f 3.400. Tessel 9 f 1.300. KW 96 f 3.807, KW 178 f 1.850. Haringvangsten De vangsten van de drijfnetloggers Kat wijk en IJmuiden waren in de nacht van vrijdag op zaterdag: KW 6 met 1.7, KW 9 met 20, KW 23 met 7, KW 25 met 35 uit halve vleet, IJM 283 met 2,8 KW 16 met 10, KW 19 met 70, KW 47 met 40, KW 70 met 45, KW 168 met 9, KW 170 met 10, KW 44 met 1, KW 85 met ,8 KW 97 met 3, KW 110 met 7, KW 20 met 2, KW 41 met 30, KW 78 met 7, KW 22 met 32, KW 45 met 7, KW 127 met 2, KW 18 met 7, KW 67 met 30, KW 130 met 5, KW 151 met 1. Ge middelde voor Scheveningen 25 en Kat wijk 14. Vrijdagavond heeft katholiek Castricum de nieuwbenoemde pastoor van de St. Pan- cratiusparochie de zeereerw. heer V. J. Minnebo uit Andijk feestelijk binnenge haald. Bij de grens van de gemeente, bij de Kooiweg'aan de Alkmaarderstraatweg, werd pastoor Minnebo verwelkomd door burgemeester C. F. Smeets, die hem namens de gemeente een hartelijk velkom toeriep. De drumband van de gymvereni ging V.I.O.S. en het fanfarekorps luister den de begroeting op. hftt de begroeting ging het in optocht naar het kerkgebouw, waar de nieuwbenoemde pastoor tijdens een plechtig lof werd geïnstalleerd. In Castricum 'ponde het veilingbeeld van de afgelopen week een nog grotere afname van de bonenaanvoer, terwijl an dijvie thans meer en meer de overhand krijgt. Het winterseizoen nadert met rasse schreden, maar dit verhindert niet dat er nog steeds aardbeien worden aangevoerd, die vrijdag zelfs 91 cent per doosje op brachten. Thans waren er ook augurken, waarvoor een beste prijs (46 cent) werd genoteerd. Komkommers zakket af in qualiteit en quantiteit; er kwamen nog maar enkele kistjes aan de veiling waar voor prijzen van 8—20 cent per stuk werd betaald. De noteringen op vrijdag waren: sper ziebonen 3458 cent, andijvie 79 cent, stokprinsessebonen 3247 cent, oronk- bonen 31 cent, komkommers 820 rent, soepgroenten 2030 cent per kistje, peter selie 40 cent per kistje, aardbeien 91 cent per doosje, bloemkool 1947 cent, augur ken 46 cent. Nieuwe volleybalclub Naast de volleybalvereniging ,The Smash" is in Castricum een tweede vol leybalvereniging opgericht. De nieuwe vereniging heet „Dynamo" en het bestuur heeft op de eerste bijeenkomst de ver wachting uitgesproken nog dit seizoen met enkele teams aan de competitie van de Nevobo te mogen deelnemen. Voorzitter is de heer C. J. Kabel. Het secretariaat is gevestigd in het perceel Alkmaarderstraat weg 62.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7