Verolme gaat in Ierland zeeschepen bouwen CPanda en de protonplopper Gewonde machinist van coaster werd aan wal gebracht Wereldnieuws Morgen zvellicht weer regen Overwinning voor Adenauer's CDU in Sleeswijk-Holstein <§ebr. ZOET N.V. ED. KIMMAN en Co. Werf- en dokinstallatie zal 55 miljoen kosten RITMEESTER PIKEUR 2 Socialisten gingen percentagegezvijs goed vooruit Rijnvaartakkoord tussen EGKS en Zwitserland Daggeld verhoogd Belgische mijnen verlagen kolenprijzen Neeltje Jacoba" als hospitaalschip Generaal Persons opvolger van Sherman Adams Gaitskell en Bevan pleiten voor eenheid in Labour „Vanguard" verbrandde na enkele omwentelingen Duitse filosoof won „Vredesprijs 1958" Werkgeversverbond, meent: Adviesverzoek aan SER was op zijn plaats Hoofddealers van PLYMOUTH va f13.480 DE SOTO v a f 14.140 CHRYSLER v a f 22.950 IMPERIAL v a f 37.200 Duitse maatregelen tegen margarine-invoer Matroos stak zijn jonge vrouw in café neer Woordentwist met het mes beslecht. Vier doden in het verkeer Duitse textielindustrie heeft ernstige zorgen Klachten over oneerlijke concurrentie Mexico staakt uitvoer van lood en tin 20 st."f 2.50 in het helder gele blikje MAANDAG 29 SEPTEMBER 195S (Van onze correpondent in Bonn) De verkiezingen voor de 69 zetels van de Landdag van de Westduitse deelstaat Sleeswyk-Holstein hebben, evenals die van de afgelopen zomer in Noordrjjn- Westfalen, een zege opgeleverd voor de party van bondskanselier Adenauer, de C.D.U., die bijna de absolute meerderheid behaalde. Weliswaar verloor de party, vergeleken met de verkiezingen voor de Bondsdag in september 1957 negentig duizend stemmen, maar haar aantal zetels in de Landdag te Kiel is van 27 tot 33 toe genomen, en vergeleken met de Landdag verkiezingen van 1954, boekte zq een grote winst. Aan deze verkiezingen nam 79 percent van de 1.560.000 kiezers uit Sleeswijk-Hol stein deel, bijna 10 percent minder dan in september 1957, maar iets meer dan bij de vorige Landdagverkiezingen in 1954. De 1.216.953 geldige stemmen kwamen ten slotte bij de volgende partijen terecht, tussen haakjes de stemmen van september 1957 voor de Bondsdagverkiezingen en de zetels in de vorige Landdag: C.D.U. S.P.D. G.B.-B.H.E. F.D.P. S.S.W. D.P. stemmen 540.667 (631.147) 437.027 (404.595) 84.260 (109.510) 65.138 73.656) 34.150 32.262) 33.908 49.339) zetels 33 (27) 26 (25) 5 5) 3 7) 2 0) 0 4) De Deutsche Partei en andere kleine groepen kregen weliswaar stemmen, maar kwamen niet in aanmerking voor zetels. De F.D.P. is de Westduitse liberale groe pering. De G.B.-B.H.E. is de combinatie van het Gesamtdeutsche Block en de partij der vluchtelingen. De S.S.W. is de partij van de Deense minderheid. In 1954 kreeg ook nog een partijloze een zetel. Het was te verwachten dat de C.D.U. vergeleken met 1957 in stemmenaantal achteruit zou gaan. Zij ging evenwel vooruit in aantal zetels en haar percentage kiezers steeg van 32.2 percent in 1954 tot 44.4 percent (1957: 48,1 percent). De C.D.U. verliest bij Landdagverkiezingen altijd stemmen aan kleinere partijen. Haar positie in de Kielse Landdag is thans bijzonder hecht en het staat vast dat haar Sleeswijk-Holsteinse partijleider, de kwieke 45-jarige Kdj-Uwe von Hassel zijn achtjarig minister-presi dentschap nog vier jaren zal voortzetten. Twee-partyen-tendens De sociaal-democraten boekten een kleine zctelwinst, maar hun stemmenper centage ging omhoog van 33,2 percent in 1954 en 30,8 percent in het vorige jaar tot 35,9 percent thans. Hun stemmenwinst is aanzieniyk. Hier openbaarde zich, even als in Noordry n-Westfalen de tendens naar een twee-partijen-politiek van de C.D.U. en de S.P.D., waarvan kleinere partyen als de F.D.P. en de D.P. het slachtoffer zullen worden. De D.P. werd weggevaagd, de F.D.P. kreeg, evenals in Noordryn-Westfalen, een gevoelige klap. hoewel zy hier met de C.D.U. de regering vormt. - pr <i. <T> O f' T Opmerkelijk acht men het zich gedeelte lijk handhaven van de combinatie G.B.- B.H.E. die, ondanks de vele tegenslagen in de laatste maanden toch nog vijf zetels kreeg. In het algemeen kan men de ach teruitgang van de B.H.E. met 25.000 stem men een gezonde ontwikkeling noemen, in zoverre de vroegere vluchtelingen zich gaan beschouwen als volwaardige West duitsers en hun afkeer blijkt van de meestal vrij jeugdige B.H.E.-leiders, van wie bekend is dat zij een voorkeur voor ex-S.S.-ers aan de dag leggen. De partij van de Deense minderheid, de S.S.W. was, dank zij een overeenkomst tussen Bonn en Kopenhagen vrijgesteld van de be paling, volgens welke slechts een partij met ten minste vijf percent van het totaal aantal stemmen zetels kan verwerven. De uitslag betekent voorts een normali sering van de mening der kiezers in Slees wijk-Holstein, dat men tot voor kort nog beschouwde als het „armenhuis" van West-Duitsland wegens de armoede en het grote aantal vluchtelingen. De grootste ontevredenheid is kennelijk verdwenen en daarmede de neiging zich te wenden tot extremistische kleine groepen. De alge mene welvaart leidt er in elke deelstaat toe dat de kiezers het of houden op Ade nauer of op de loyale oppositie-leider Ol- lenhauer. De tussengroepen en de extreme partijen hebben nauwelijks nog aantrek kingskracht. Inmiddels is de strijd voor de volgende ronde de Landdagverkiezingen in de door socialisten geregeerde deelstaat Hes sen ontbrand. Daar zal op 23 novem ber gekozen worden. De Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft met Zwitserland een over eenkomst inzake de vrachttarieven en de vervoersvoorwaarden voor het vervoer van kolen en staal op de Rijn gesloten, waarmee Zwitserland zich associeert met de Rijnvaartovereenkomst, die in juli 1957 door de regeringen der zes EGKS-landen is gesloten. De overeenkomst moet nog worden goedgekeurd door de Zwitserse Bondsraad en de Raad van Ministers der EGKS. Zaterdag is het tapief van daggeld ver hoogd van 2% tot 2'/t pet. In geldmarkt kringen acht men het effect van deze maatregel gelijk nihil omdat de markt on veranderd bijzonder moeilijk en krap is. De Belgische kolenproducenten hebben na overleg met de regering besloten tot prijsverlaging van diverse soorten kolen over te gaan. Bij huisbrand zal de prijs van twee soor ten eierbriketten met respectievelijk 50 en 100 fr. worden verlaagd. Tot nader order zal een korting van 10 pet. op de prijzen worden verleend aan de verbruikers van industriekolen voor een gedeelte van hun aankopen. De aanleiding hiertoe is de groeiende kolenvoorraad bij de mijnen. De E.G.K.S. is van een en ander op de hoogte gesteld. De in IJmuiden gestationeerde reddingboot „Neeltje Jacoba" heeft zaterdagmiddag dienst gedaan als hospitaalschip. Omstreeks drie uur voer de reddingboot uit om een gewonde op de Nederlandse kustvaarder „Daniël" van boord te halen. De coaster, die van Bremerhaven op weg was naar Casablanca, had speciaal voor dit doel zpn koers gewijzigd en de kustvaarder kwam zelfs de pieren van IJmuiden binnen om het de „Neeltje Jacoba" gemakkelijker te maken. Een loodsboot bleef ter assistentie in de buurt. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft de 62-jarige generaal- majoor Wilton Persons benoemd tot zijn belangrijkste assistent. Generaal Persons volgt in deze functie Sherman Adams op, die onlangs is afgetreden, nadat hij in op spraak was gekomen. Persons is sinds september 1953 „waarnemend assistent". Eerder was hij „bijzonder assistent" van de president. Volgens Eisenhowers perschef Hagerty zal het werk onder de presidentiële medewer kers opnieuw verdeeld worden. SCARBOROUGH (Reuter) Hugh Gaitskell, de leider der Britse socialisti sche partij, heeft, aan de vooravond van het jaarcongres van „Labour" te Scar borough, opgeroepen tot het bewaren van eenheid in de partij en het beëindigen van twisten. „Naarmate wij dichter bij de ver kiezingen komen, zal elk teken van ver deeldheid en onenigheid onder ons door onze tegenstanders worden uitgebuit en tegen onszelf worden aangewend. Wij moeten hun die kans niet geven. Van nu af aan moet het partijbelang in de eerste plaats komen", aldus Gaitskell. De linkse labourleider Aneurin Bevan heeft enig opzien gebaard met de na drukkelijke verklaring dat Gaitskell de partijleider is en blijven moet. Bevan, die wordt- beschouwd als een rivaal van Gaitskell, zei op een partijvergadering dat er een einde aan de geruchten en de klets praatjes moet komen. Men dient te be seffen dat de kwestie van de partijlei ding geregeld is. Onze politiek en het lei derschap staan vast, aldus Bevan. WASHINGTON (Reuter) De vrijdag gelanceerde „Vanguard"-kunstmaan is verbrand zonder in haar baan te zijn ge weest, aldus heeft het Amerikaanse mi nisterie van defensie zaterdag bekendge maakt. De snelheid en de hoogte van de raket waren niet groot genoeg om de kunstmaan in haar van tevoren vastgestelde baan te brengen. Na een of hoogstens een paar omwentelingen om de aarde op geringe hoogte is de raket de dampkring van de aarde weer binnengekomen en door de wrijving verbrand. De Westduitse uitgevers hebben de zo genaamde „Vredesprijs 1958" in een plech tigheid in de Pauluskerk te Frankfort aan de Westduitse filosoof dr. Karl Jaspers uitgereikt. Dr. Jaspers is als professor in de filosofie verbonden aan de universiteit van Bazel. De prijs is in het verleden ondermeer door Albert Schweitzer ge wonnen. De machinist van de „Daniël", de 27- jarige L. S. uit Beverwijk, had na het af lossen van de wacht in de machinekamer een lelijke val gemaakt. Hij liep daarbij een hersenschudding op. Via Scheveningen Radio werd de IJmuidense ongevallen- dienst van de gebroeders Kloosterhuis ge waarschuwd, die in de middag met een ziekenauto naar de kop van de Vissers haven reed. De gebroeders Kloosterhuis, alsmede dokter Rolink uit Velsen-Noord begaven zich aan boord van de „Neeltje" om eventueel eerste hulp te verlenen. Te vens nam de reddingboot een vervanger voor de onfortuinlijke machinist mee. Late waarschuwing Een van d2 heren Kloosterhuis was ech ter enigszins ontstemd toen bleek dat men op de „Daniël" de, ongevaljendienst eerst In zijn orgaan „De Onderneming" schrijft het Centraal Sociaal Werkgevers verbond, dat de regering aan de Sociaal- Economische Raad een moeilijk en ge compliceerd verzoek heeft voorgelegd door aan te dringen op een advies of een in terim advies voor 1 december omtrent 'een verdere huurverhoging en over een eventuele afschaffing van de consumen tensubsidies op melk. Tevens werd de S.E.R. gevraagd, in zijn beschouwingen te betrekken: 1) de afloop op 1 januari 1959 van de tijdelijke toeslag op de kinderbij slagen, 2) het advies van de ziekenfonds raad om de ziekenfondspremies per 1 ja nuari a.s. van 4,4 naar 4,7 procent te ver hogen, 3) de vraag of de huurcompensa- tie in de contract- en regelingslonen kan worden verwerkt en tenslotte 4) de „na tionale desiderata" weduwen- en wezen verzekering en algemene kinderbijslagver zekering. Het verbond meent dat een S.E.R.-ad- vies zeker op zijn plaats is met betrekking tot het huurbeleid en het consumentensub sidie op melk. De vraag inzake de ver werking van de huurcompensatie was op zichzelf reeds door de Stichting van de Ar beid bij de S.E.R. aanhangig gemaakt. Het lag voor de hand de overige punten, gelet op de aard van de onderwerpen, bij de voorgaande te betrekken. Het C.S.W.V. is echter geneigd, het als een tekortkoming te zien dat de regering zich niet eerder tot de S.E.R. heeft gewend. Het komt het ver bond voor, dat dit reeds enkele maanden gelegen mogelijk was geweest. gewaarschuwd had nadat zekerheid was verkregen dat de vervanger van de ge wonde in IJmuiden was gearriveerd. „Dit late waarschuwen had wel eens onprettige gevolgen voor de gewonde met zich mee kunnen brengen. Men kon aan boord van de kustvaarder de toestand waarin het slachtoffer verkeerde niet beoordelen". Velen hebben op de kop van de Vissers haven de actie van de „Neeltje" op de voet gevolgd en waren er getuige van hoe de gewonde machinist aan wal werd ge bracht. Het slachtoffer werd ter verple ging in het Rode Kruisziekenhuis te Bever wijk opgenomen. Advertentie ,.a. f 37.200 DEN HAAG - KONINGINNEGRACHT 1 B - TEL. 112090 DEALER VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN ZIJLWEG 35 - HAARLEM TELEFOON 11906 - 11905 De Westduitse autoriteiten hebben een middel gevonden om de bij de Duitse margarine-industrie zo ongewenst ge achte particuliere invoer van margarine uit Nederland op 1 oktober plotseling te doen eindigen. Op het ministerie van Financiën te Bonn heeft men zich een oud voorschrift her innerd, volgens hetwelk alleen dan mar garine kan worden ingevoerd als op de verpakking staat vermeld, dat zij werkelijk uitsluitend uit plantaardige vetten bestaat. Margarine, die deze vermelding niet heeft, mag voortaan in het kleine grens verkeer in het geheel niet, en in het grote grensverkeer slechts tot vijf kilogram pe> persoon uit Nederland worden ingevoerd Thans kunnen de douanebeamten zeil' uitmaken, hoeveel margarine de reizigers mogen meenemen. In het kleine grensver keer laat men meestal een pond toe. De invoer van roomboter in West-Duits land maximaal een kilo per persoon valt niet onder deze beperking. In de nacht van zaterdag op zondag heeft een 25-jarige matroos uit Rotter dam zijn 20-jarige echtgenote, van wie hij al enige tijd gescheiden leefde, in een café in Charlois met een dolkmes neer gestoken. Korte tijd later is de vrouw in een ziekenhuis overleden. De vrouw was zaterdagavond in het café aan het dansen, toen haar echtge noot omstreeks half twaalf binnenkwam. Na wat gedronken te hebben, ging hij naar zijn kosthuis, vanwaar hij een dolkmes meenam. Teruggekeerd in het café, zag hij daar zijn vrouw met haar danspartner aan de bar zitten. Hij liep naar haar toe, trok haar van de barkruk en onder de uit roep: „Nou ga je eraan" stak hij haar in de rug en de borststreek. De dader vluchtte, voordat de bezoekers hem kon den grijpen. Hij is later in de nacht aan gehouden. Hij was nog in het bezit van het mes. Het echtpaar had geen kinderen. De Ierse vice-premier Sean Lemass, tevens minister van Handel en Nijverheid, zal in deze week een bezoek aan Neder land brengen op uitnodiging van de heer C. Verolme, eigenaar van „Verolme United Shipyards" te Rotterdam. Het bezoek houdt verband met plannen tot vestiging van een groot scheepsbouw- en reparatiebedrijf in Cork Harbour, Ier land. De onderhandelingen hieromtrent bevinden zich thans in het laatste stadium. De bedoeling is, dat het Nederlandse be drijf de „Cork Dockyard Limited" te Rush- brooke zal overnemen en bepaalde instal laties te Haulbowline zal pachten om er een groot scheepsbouw- en reparatiebedrijf te vestigen. Het plan zal in vijf fasen worden uitge voerd, waarbij rekening gehouden zal wor den met de vraag naar scheepsruimte in de wereld en het succes van elk vooraf gaand stadium. Men verwacht, dat de uit voering zes jaar zal duren. De bestaande werf en uitrusting 'e Rush- Zaterdagavond kreeg de 19-jarige R. v. d. S. uit Eexta woorden met de aannemer L. M. uit Westerlee in een café aldaar. De woordenwisseling liep zo hoog, dat v. d. S. plotseling een mes te voorschijn haalde en M. daarmee in de maagstreek stak. M. werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Winschoten overgebracht. De dader werd later in de nacht aangehouden op de weg van Winschoten naar Scheemda. brooke zullen geheel worden gemoderni seerd en het droogdok te Haulbowline zal aanzieniyk worden vergroot, waardoor het in staat zal zijn schepen met een dead weight tonnage van 47.000 oor reparatie op te nemen. Bovendien zullen installaties voor het reinigen van tankschepen worden ingericht. De werkzaamheden zullen on middellijk beginnen. De totale kosten van het gehele project worden op meer dan 55 miljoen gulden geschat, die deels zullen worden gefinancierd door Nederlandse in vesteerders en deels door regeringslenin gen. De nieuwe werf zal zich concentreren op de bouw van grote schepen, zodat zij de Ierse scheepsbouwers geen concurrentie zal aandoen. Zondagavond is in R ij s s e n op de Nij- verdalseweg de grondwerker J. Poortman door een auto aangereden. Hy overleed ter plaatse. De man wandelde rechts van de weg en werd door de automobilist te laat opgemerkt. Bij de ouderlijke woning in de buurt schap Eesveen, gemeente S t e e n w ij- k e r w o 1 d, is zaterdagavond omstreeks acht uur de vijftienjarige Jelle Kuiper van achteren door een personenauto aangere den en op slag gedood. De 71-jarige veehandelaar D. Hambur ger uit Winterswijk, die vorige week bij een botsing tussen zijn bromfiets en een personenauto zwaar gewond werd, is zaterdag, zonder weer tot bewustzijn te zijn gekomen, in het algemeen ziekenhuis te Winterswijk overleden. De 16-jarige jongeman W. J. Hoelen, die op 24 september in de Bestevaerstraat te Amsterdam op zijn bromfiets tegen een autobus opbotste, is thans aan het daarbij opgelopen letsel overleden. De Westduitse textiel heeft ernstige moeilijkheden. Sinds het invoeren van de verkorte werktijd liepen bij veertig per cent van de textielindustrie zowel het aan tal arbeidsuren als de omzetten achteruit, terwijl de invoer van gerede textielproduk- ten gestegen is, die slechts voor een klein deel toe te schrijven zou zijn aan verander de smaak of gebruiksgewoonten. Men wenst geen protectionistische maatrege len doch vraagt slechts bescherming tegen oneerlijke concurrentiemethoden. Moeilijkheden ontstaan, omdat op de West duitse markt textiel wordt aangeboden uit landen die zichzelf tegen invoer hebben beschermd en anderzijds hun produktie met krachtige subsidie van de staat naar Westduitsland uitvoeren. Andere landen werken, aldus de Duitse zegslieden, met dubbele wisselkoersen en maken daardoor normale concurrentie onmogelijk. „Voor alles echter moet de concurrentie door de communistische landen uit Oosteuropa on toelaatbaar geacht worden, aangezien de ze landen niet met echte kosten werken doch zich via prijsmanipulaties van de staat op de Westduitse Markt indringen". Mexico zal met ingang van 1 oktober elke uitvoer van lood en zink verbieden wegens de invoerbeperkingen op deze metalen in de V S. Het verbod zal worden gehandhaafd totdat de autoriteiten nieuwe uitvoercondities met het oog op de Ame rikaanse quoto, zullen hebben vastgesteld. Advertentie Overgeleverd. Zaterdag hebben de Alge rijnse opstandelingen een Amerikaanse methodistische predikant, die een maand geleden ontvoerd werd, vrijge laten. Zij hebben hem overgeleverd aan de witte paters te Mekla. Protestanten. De 650 inwoners van het Italiaanse dorp Bosco nabij Salerno hebben gedreigd protestant te worden tenzij zij hun vroegere pastoor terugkrij gen. De parochiekerk wordt geboycot, sinds de pastoor in april werd overge plaatst. De dorpsbewoners barrica deerden de kerk, zodat de nieuwe gees telijke zich door een raam toegang tot het gebouw moest verschaffen. De inwo ners van Bosco trekken kilometers ver door de bergen voor huwelijk en doop. Mislukt. Door snel optreden van het mili tielegertje van San Marino is een com munistische staatsgreep verijdeld. De volgelingen van Ercole Cappicchioni zagen hun leider achter de tralies ver dwijnen en konden zelf niets uitvoeren omdat de militie, gewaarschuwd door de christendemocratische partij die in de regering de meerderheid heeft, ze voor was geweest. Twee arbeidersvereni gingsgebouwen zijn gesloten en open bare politieke betogingen verboden. Protest. Het congres van het Scanainavi- sche vakverbond in Kopenhagen heeft een resolutie gezonden naar het Russi sche vakverbond waarin geprotesteerd wordt tegen de executies, geheime pro cessen en deportaties van Hongaarse ar beiders, alsmede tegen het bestaan van concentratiekampen in Hongarije. Honds. Stevenage, een Engelse stad die na de oorlog opgebouwd werd uit puin, heeft automatische parkeerhokken voor honden in een winkelcentrum laten bou wen dat alleen toegankelijk is voor voetgangers. Door een geldstukje in een automaat te werpen kan men zijn hond een bepaalde tijd opsluiten. Redding. De Franse instructeur in het parachutespringen, M. Beaussant, heeft zaterdag te Avignon een leerling van een zekere dood gered door haar in de lucht te grijpen, toen haar parachute niet open ging. Beiden daalden toen, han gend aan een parachute, in een versneld tempo, hetgeen tot gevolg had, dat het meisje bij het neerkomen haar been brak. Controle. De politie van Stockholm heeft zondagavond 250 agenten, met 90 poli tieauto's en 15 motorfietsen, een stren ge verkeerscontrole op de uitvalswegen van Stockholm laten houden. De vangst was: 32 dronken automobilisten, vijf onderwereldfiguren in evenveel gesto len auto's, 300 chauffeurs die hun rijbe wijs vergeten hadden, 32 die zonder be- lastingkaart reden en twintig die nooit een rijbewijs hadden gehad. Slaapziekte. Het onofficiële aantal levens dat de slaapziekte-epidemie in Japan en de Zuidkoreaanse republiek heeft ge- eist, is tot 2.484 gestegen. Volgens func tionarissen van de Japanse gezondheids dienst stierven in Japan 812 personen aan de. ziekte. In Korea stierven er 1672. Duizenden zijn door de ziekte getroffen. Problemen. In Vaticaanstad zijn zaterdag een vrachtauto en een kleine auto tegen elkaar gereden. Dit is het eerste auto- ongeluk in Vaticaanstad. Zelfs de klein ste soevereine staat in de wereld, met een bevolking van iets meer dan dui zend personen begint verkeersproble men te krijgen. Omgekomen. Prins Albert de Merode is zaterdag bij een auto-ongeval tussen Brussel en Leuven om het leven geko men. Zijn vrouw werd zwaar gewond. Hun kinderen liepen lichte kwetsuren op. De auto van de prins botste tegen een huis, toen hi' een motorrijder trachtte te ontwijken. Kanker. Proeven aan de universiteit van Utah in de Verenigde Staten hebben aangetoond dat plutonium op de lange duur evenals radium beenderkanker kan veroorzaken. Berouw. Een Fransman naar men aan neemt een krijgsgevangene in Duits land tijdens de eerste wereldoorlog heeft in een brief aan de burgemeester van Gentingen, een dorp aan de Duits- Luxemburgse grens, zijn excuus aan geboden voor het feit, dat hij in 1915 uit haat tegenover Duitsland een boer derij in brand had gestoken. Proefreactor. De eerste Chinese proef reactor van 10.000 kilowatt en een cy clotron van 24.000.000 clektronvolt zijn zaterdag te Peking in gebruik geno men, aldus meldt het persbureau Nieuw China. 52. Joris Goedbloed was bijzonder te vreden over de radio-uitzending, die hij zojuist had beëindigd. „Dit moet de re gering toch te denken geven?" sprak hij tot Professor Knutselma. „Wij gaan nu dus onverwijld over tot de volgende stap, zijn de het veroorzaken van een bescheiden plopje op de poort van het paleis. Wees zo goed uw geniaal mechaniekje in ge reedheid te brengen, Hooggeleerde Heer! Inmiddels zal ik mij er van op de hoogte stellen, hoe het gaat met ons klein as- sistentje, Panda. Wanneer hij wil be loven, zich voortaan oppassend te ge dragen, zal ik misschien zelfs genade voor recht laten gelden en hem toestaan uit de kast te komen Maar toen hij nu de kast opende, wachtte hem een onaange name verrassing want Panda was im mers al lang geleden door het venstertje ontsnapt! „Welk een wangedrag moet ik nu weer constateren", zei Joris geschokt. „En stellig zal het ventje in zijn onver diende vrijheid trachten, de opmars der wetenschap te verhinderen! Wanneer hij de koning vertelt, waar wij ons bevinden, krijgen we hier politiedienders in plaats van onze twintig miljoen dukaten! Dat moet ten koste van alles voorkomen wor den!" Hü wist natuurlijk niet, dat hij zich op dat ogenblik nog niet bezorgd hoefde te maken immers, Panda was door Her tog Bruno uit het paleis gegooid en zat nu bezorgd te bedenken, hoe hij tóch nog de koning-zelf zou kunnen bereiken. „Hm misschien zou ik kunnen proberen, door het raam naar binnen te klauteren mompelde hij. Tijdens het weekeinde stond het weer in Nederland onder invloed van een gebied van hoge druk, dat zich over een groot deel van het Europese vasteland uitstrek te. Als gevolg hiervan was er veel zonne schijn en liep de temperatuur op de meeste plaatsen op tot 18 a 19 graden. Tegen de avond bereikte een uit het westen komend front Zeeland. Het veroorzaakte in de zuid westelijke provincies enkele onweersbuien. In Vlissingen viel 4 mm. regen. Het front is nu geheel opgelost, maar een volgend wen,:e front heeft West-Engeland al bereikt. Het behoort bij een diepe depressie, waarvan het centrum vanmorgen op 700 kilometer ten westen van Ierland lag. Het bracht langs de westkust van Engeland plaatse lijk meer dan 25 mm. regen. Het gehele systeem van front en depressie beweegl zachte weer voort. Het is waarschijnlijk dat het front morgen Nederland zal be reiken en ook hier enige regen zal veroor zaken. WEERRAPPOK l'EN Dinsdag 30 september Zon op 6.38 uur, onder 18.22 uur. Maan op 19.22 uur, onder 9.12 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 30 september Hoog water 4.58 en 17.16 uur. Laag water 0.53 en 13.01 uur. Het hoog en laag /ater te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten land maxima kan giste- •Ié t s ren Binnenland heden gfl 7 uur Neerslag laatste X V 24 uur O Den Helder zwaar bew. zzo 13 0 Ypenburg zwaar bew zzo 15 0 Vlissingen zwaar bew. z 15 4 Eelde zwaar bew. zzo 11 0 Twente zwaar bew zzo 13 0 De Bilt zwaar bew zzo 12 0,1 Eindhoven licht bew. zzo 12 0 Vlv. Z.-Limb. half bew. z 14 0 Helsinki zwaar bew wzw 11 0 Stockholm zwaar bew zzo 13 0 Oslo zwaar bew no 14 0 Kopenhagen half bew. zzo 15 0 Aberdeen regen zzo 14 0,3 Londen regen z 18 0,1 Amsterdam halt bew. zzo 18 0 Brussel zwaar bew z 21 0 Luxemburg zwaar bew zzo 17 0 Parijs zwaar bew zzo 22 0 Bordeaux zwaar bew. zo 25 0 Grenoble mist windst. 23 0 Nice half bew. n 25 0 Berlijn licht bew ozo 16 0 Frankfort zwaar bew O 19 0 München licht bew. zzo 16 0 Zürich mist windst. 19 0 Genève mist windst. 21 0 Locamo zwaar bew. windst. 20 0 Wenen onbewolkt zo 16 0 Innsbruck licht bew. windst. 22 0 Rome licht bew. ozo 28 0 Ajaccio licht bew. no 25 0 Madrid licht bew. windst 0 Mallorca half bew. rino 28 0 Algiers onbewolki wzw 31 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2