Kerkdienst besloot koninklijk bezoek aan Amsterdam RYNBENDE'S NIEUW ROOD Gereformeerde kerken in de IJmond hebben een industrie-predikant Engelse drifter zwalkte tien dagen zonder voedsel op zee Toneelgroep „Puck" voor I.v.O. met plezierige klucht Van dag tot dag KIj ^Praatótoel ^Brieven aan de redactie MAANDAG 29 SEPTEMBER 1958 N DAAROM is Mascotte 3 x beter! 5 Wiron IV brengt Master John" redding 0p de „Miiechee" Examens Haltepaaltjes in Santpoort uit de grond gerukt Verloren reddingsvlot wekte tijdelijk onrust Voetgangster aangereden Auto reed links en ramde melkhandelaar Duitse jongens zonder geld aangehouden Autobus reed van drie meter hoge dijk O Advertentie TIEN DAGEN LANG zjjn een Deense en twee Engelse vissers in zwaar noodweer op de Noordzee heen en weer geslingerd. Vijf dagen zonder -water, zonder voedsel, zonder radio op een vleugellam schip: de drifter „Master John" GY 486, waarvan de motor niet meer draaide, het ergste dat een zeeman in stormweer kan overkomen. De nachtmerrie eindigde toen schipper Jan van Duin uit Katwijk aan Zee met zijn kotter „Wiron 4" IJM 209 de vermiste drifter zaterdag op negentig mjjl ten noord westen van IJmuiden ontdekte. Toen had men in Grimsby de hoop op redding van de drie vissers reeds opgegeven. Schipper Jan van Duin werd bijna omhelsd door de drie uitgehongerde en naar drinkwater smachtende mannen. Hij gaf hun voedsel, drinkwater en sigaretten. De „Wiron 4" nam de „Master John" op sleeptouw en bracht het schip ten slotte zondagmorgen tegen half tien veilig in IJmuiden binnen. waar veel schepen voeren. Schipper Hans Press trachtte de aandacht te trekken van deze schepen, echter zonder succes. Ook de radio viel uit, want de accu kon door het uitvallen van de motor niet meer opgeladen worden. In het duister, want ook de lampen brandden niet meer door het ontbreken van stroom, zochten de vis sers naar lichtkogels. Zij vonden er acht tien. Witte en wit-rode lichtkogels. De achttien lichtkogels brachten het echter niet verder dan een nijdig sissen. Zij waren nat geworden door de overslaande zeeën. Het scheepte, dat dwars op de wind was gekomen, geraakte op drift en dreef snel af in de richting van de Nederlandse kust. Toen het dag werd zagen de mannen geen andere vaartuigen meer. Er ver streek een dag. Toen zagen de mannen aan de horizon een rookpluim van een grote stomer. Zij kregen weer moed. Maar helaas, de stomer ging voorbij en de in nood Verkerende „Master John" werd niet opgemerkt. Dit zou tijdens de tien dagen, dat het scheepje stuurloos ronddreef, nog maals gebeuren. Toen er vijf dagen om waren, was het voedsel aan boord op, en, wat erger was, ook het drinkwater. De vissers maakten het ruim open en moesten toen opnieuw een zware tegenslag incas seren. Door het smelten van het ijs was een groot deel van de vangst bedorven. Zij schepten de bedorven vis over boord. De vijf lange dagen, die daarna nog volgden, hielden zij zich in leven met in zeewater gekookte vis en wat aardappelen, die men in het ruim vond. Reclame 's Middags om een uur of vijf belde ik aan bij Kees. Hij is een hardwerkende reciame ontwerper, die de wereld hoofd zakelijk verdeelt in lieden, die iets met winst willen verkopen, en mensen die aan dit begrijpelijk verlangen voldoen door naar winkels te hollen zodra hij zijn werk in de advertentiekolommen van de krant heeft geprakkizeerd. Rita, zijn zorgzame wederhelft deed open en zei, na het begroetingskusje: „Kees heeft de pest in". Dat leek me een somber perspectief, want ik kwam voor een gezellig borreltje en ik had mij al verheugd op een stuk of wat nieuwe reclamestuntjes, waarover hij altijd zo lyrisch kan worden. „Kop op!", riep ik, direct bij het binnen treden, „En vertel es wat leuks over die nieuwe-extra-king-size-sigaret met de 25 miljoen microscopisch kleine wonderfilter- tjes". Hij gromde iets onverstaanbaars en wees op een artikeltje in een van zijn kleurige vakbladen. „Weet je wat hier staat?", vroeg hij grimmig. Ik kon het onmogelijk weten. „Iets nieuws uit Amerika. Onzichtbare reciame". „Lijkt me niet erg effectief", vond ik. „Dacht je maar", zei Kees bitter, terwijl hij toch maar eens inschonk. „Ze hebben in een bioscoop elke vijf seconden een reclametekst op het doek geflitst. Gewoon tijdens de voorfilm, maar zó kort, dat je die flitsen niet bewust kon zien. Nadat ze dat een half uur gedaan hadden met tek sten als: „Eet Popcorn", „Lekkere Pop corn", kocht het publiek in de pauze 54°/o meer van dat spul dan op andere avon den". „En ze hadden niets gezien!", riep ik on gelovig. „Nee man, dat weet ik wel. Maar die reclameflitsen drongen nog net door in hun onderbewustzijn en, zonder te weten waar óm, kregen ze zoetjesaan een vreselijk ver langen naar popcorn. Ik was er even stil van. Kees dronk lang zaam zijn glaasje leeg. Toen keek hij mij ernstig aan en sprak nadrukkelijk: „Je weet, dat ik nooit bang ben geweest voor een stuntje. Maar zoiets.... dat is geen eerlijk werk meer. Dat is gewoon een hersenspoeling". Ik heb maar niet gezegd, dat ik wel vaker aan „hersenspoeling" denk in ver band met moderne reclame-methoden. Vooral als diepte-psychologen en sociolo gen gaan samenspannen met reclame experts en verkoopspecialisten. De heer Vance Packard doet daarvan een huive ringwekkend verslag in zijn boek „De Verborgen Verleiders", dat onlangs in Amerika verschenen is. Hij beschrijft hoe drijfveer-analistenspeculeren op onze onderbewuste verlangens bij het opbouwen van reclamecampagnes voor lingerie, cos metica sigaren, ja zelfs automobielen. Hoe verborgen filmcamera's kopende huis vrouwen bespieden, Hoe de Freudiaanse psychiatrie te hulp wordt geroepen bij het „testen" van toekomstige klanten. De grote Freud zal wel nooit vermoed hebben, dat zijn methoden nog eens zouden worden toegepast door de „reclamejon gens". Ook al schreefhij tientallen jaren geleden aan een vriend, dat hij, in Amerika bijzonder getroffen was door een adver tentie die luidde: „Why live, if you can be buried for 25 dollar?" Oftewel: „Waarom verder leven als je al voor honderd gulden begraven kan wor den?" Am. de Vita In de nacht van 29 op 30 september 1938, vandaag dus twintig jaar geleden, werd in München een politiek document be krachtigd met de handtekeningen van vier regeringsleiders, namelijk die van Duits land, Frankrijk, Engeland en Italië. „Het accoord van München" was in meer dan een opzicht beslissend voor de toekomst van daarbij betrokken landen, doch was toch in zijn praktische betekenis niet meer dan een symptoom, een overmijdelijke schakel in een keten, die tenslotte bijna leidde tot een ondergang van de Europese cultuur in de poel van een gemoderni seerd, gemechaniseerd en geïdeologiseerd barbarisme. „München" heeft in de geschiedenis een kenmerkende bijbetekenis gekregen, zoals Waterloo en Canossa. Een politiek „München" is een capitulatie, een wijken voor dreiging en geweld met opoffering van essentiële waarden. „Nooit meer een München" is een leuze geworden, die dienst doet als een uiting van vastbeslo tenheid en beginselvastheid als een krachtige stellingname tegen agressie en geweld, op een punt waar geen wijken meer mogelijk zonder lafheid en verlies van eigenwaarde. Het accoord van München, dat Hitier een vrijbrief gaf om zijn politiek van an nexatie en intimidatie lijnrecht tot uitvoe ring te brengen, te beginnen met Tsjecho- slowakije, is in de historie bewaard geble ven als een spectaculaire samenvatting van alles wat de westelijke mogendheden hebben nagelaten of verkeerd gedaan in hun positie tegenover Hitier. Hun bijzon der krachtige en met succes bekroonde actie tegen het Duitse gevaar van latere datum, namelijk van de jaren 40 tot en met voorjaar 45, heeft niet alleen veel goedgemaakt, doch ook de oorspronkelij ke karakteristiek van „München" in een ander licht geplaatst. De onheilsnacht van 29 september 1938 kreeg namelijk voor la tere waarnemers het karakter van een „retirer pour mieux sauter", een tijdelij ke capitulatie met het oogmerk van tijd- winning, waarbij ogenschijnlijk waarden werden geofferd, doch het vast voorne men bestond om deze terug te winnen. Wie echter de voorgeschiedenis van „München" bestudeert, komt tot een an dere, minder imponerende conclusie. Want „München" was niet meer of min der dan een zuivere weergave van de Westeuropese politieke koers, die geen rekening hield met' de mogelijkheid dat de westelijken zo gauw mogelijk het nazidom zouden uitroeien, doch gebaseerd was op een sterk Duitsland als dominerende mo gendheid in Europa. Het heeft geen zin, thans in verwijten en beschuldigingen te vervallen over histori sche feiten en fouten. Doch de herinnering aan München die heden ten dage vaak gebruikt wordt om de bewapeningswedloop te argumenteren houdt vooral voor klei ne volken een behartenswaardige les in. Zij leert namelijk overduidelijk, dat zelfs de meest elementaire belangen van kleine volken onder bepaalde omstandigheden zonder aarzelen door leidende mogendhe den worden prijsgegeven, wanneer zulks geacht kan worden te passen in het ego centrische plan dezer mogendheden. Belof ten, afspraken en accoorden worden ge makkelijk vergeten en genegeerd, wan neer zich een voordelig „München" aan dient. In het Westen verbaast men zich er wel ?ens over, dat het in Tsjechoslowakije zo rustig blijft, terwijl overal in Oost-Europa duidelijke weerstand tegen de Russische dictatuur ontstaan isi Zou de herinnering aan de nacht van München toen het wes ten een klein volk op het altaar van de Germaanse halfgod offerde, hopend dat het zelf daardoor rustig zou kunnen blij ven leven wellicht dé Tsjechen nu nog sceptisch doen staan tegenover de inten ties van datzelfde westen? Wanneer men dan kan concluderen, dat de betreurenswaardige positie van vele kleine volken in Oosteuropese knechting ten dele door het westen zelf is bevorderd, zou „München" ons dan niet wat meer zelfstandig politiek oordeel moeten leren, nu de situatie in Europa opnieuw schreeuwt om een politiek van gemeen schappelijk idealisme en opnieuw zou kun nen leiden tot de opoffering van kleine volken aan de interessen van de groten? Lelden. Doctoraalexamen Nederlands recht: mej. A. Goudeket, Eindhoven; mej. G. J. Hohler, Eindhoven; mej. A. M. Engelfriet, Wassenaar en de heren D.Koeleman, Den Haag; C. A. F. H. J. M. de Marchant et d'Ansembourg, Amsterdam; W. Deker, Haarlem. Doctoraalexamen geneeskunde II: mej. B. L. Birchwood, Leiden; mej. A. H. C. C. v. d. Bos, Rotterdam; mej. C. A. Groeneveld, Vlaardingen; mej. M. E. Holtrop, Bloemendaal; mej. H. H. Potgieter, Voorburg; mej. C. R. Wié- chert, Scheveningen en de heren B. Baldewsing, Leiden; P. C. Groeneveld, Den Haag; E. V. van Hall. Amsterdam, G. Hennipman, Den Haag; A. C. Jöbsis, Óegstgeest; R. A. de Melker, Voorburg; F. J. Stols, Den Haag; B. A. Wittich, Rhenen. Artsexamen: de heren P. H. E. M. Brand, Heer len; E. Gans, Leiden; A. J. de Jong, Honselers- dijk; C. Schuhman, Haarlem. Het vierdaagse bezoek van het konink lijk paar aan Amsterdam is geëindigd. Voordat de Koningin en de Prins de stad verlieten woonden zij zondag een herden kingsdienst bij in de overvolle historische kerk „Bij het Lam" van de Doopsgezinde Gemeente aan het Singel. Deze dienst was belegd ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van dit kerkgebouw. Ds. F. Kuiper schetste in een herden kingspreek de zeven 50-jarige perioden van het geestelijk leven in deze kerk en sprak naar aanleiding van het slot van de 93ste psalm over de trouw van de Aller hoogste aan de Doopsgezinde gelovigen van geslacht op geslacht. Van deze trouw is het kerkgebouw, gesticht in 1608 als schuilkerk en in 350 jaar uitgegroeid tot het thans internationaal bekende landelijk centrum van de Doopsgezinde Broeder schap, menigmaal getuige geweest. Na de dienst namen de Koningin en de Prins afscheid van de voorzitter van de kerkeraad, mr. R. F. van Lier en van de secretaresse, mej. R. Tinholt, alsmede van Amsterdam's burgemeester, mr. G. van Hall. Direct daarna vertrok het konink lijk paar naar paleis Soestdijk. In de Jordaan Zaterdagmorgen had de Koningin in het hartje van de Jordaan, het Karthuy- zersplantsoen de School voor Maatschap pelijk Werk bezocht. Op deze school wor den jaarlijks ongeveer zestig meisjes tot maatschappelijk werkster opgeleid. Tevens worden jeugdleidsters- en wijkverpleeg sterscursussen gegeven. De vorstin woonde een bespreking van de staf van de school bij. Bij het verlaten van de school werd de Koningin door een groepje ouden van da gen, maar ook door jeugdige Jordaners geestdriftig toegejuicht. Bij de padvinders De auto reed de vorstin naar het Am sterdamse Bos, waar zij ruim drie kwar tier temidden van padvinders en padvind- sters vertoefde. In de blokhut „De Teil" heeft zij, begeleid door oubaas A. Voc- king, de verrichtingen gadegeslagen van de minder valide welpen, kabouters, ver kenners en voortrekkers, die hier sedert november van het vorige jaar elke zater dag het aan hun lichaamsgebreken aan gepaste spel van verkennen beoefenen. Geruime tijd vertoefde zij in het verken nerslokaal, waar zij plaats nam temidden van de spelende groepen. In het hordehol bekampten de welpen in balwerpen de ka bouters. Het gejuich was niet van de lucht en de Koningin moedigde enthousiast de kabouters aan. Zij kroop zelfs onder een tafel om een bal op te rapen. Tegen kwart over twaalf verliet de Ko ningin de blokhut. Van de kinderen ont ving zij een verzilverd ringetje met een padvinderslelie en een sleuteltje, als sym bool voor de gastvrijheid van „De Teil". Rijtoer In de middaguren maakten de Koningin en de Prins in open calèches een rondrit door de vlaggende straten van Amsterdam. Honderden Amsterdammers brachten haar een groet langs de route, die leidde over het Leidseplein, Olympiaplein, de Apollo- laan, de Stadionweg, Ceintuurbaan, Fre- deriksplein en Rembrandtplein, Na het diner ten paleize bezochten de Zondagmorgen omstreeks half twaalf is de zo genoemde „Bosbus" van het ge meentelijk vervoerbedrijf van Amsterdam van de autoweg aan de zuidzijde van de roeibaan in het Amsterdamse Bos ge gleden en op zijn kant op het ongeveer drie meter lager gelegen fietspad gevallen. Geen van de ongeveer 25 passagiers liep ernstige verwondingen op. De chauffeur van de bus en een vrouwelijke passagier moest naar een ziekenhuis vervoerd wor den, maar konden enkele uren later naar huis terugkeren. Voorts kregen 13 passa giers letsel door glasscherven. Zij konden ter plaatse verbonden worden. Het vermoeden bestaat, dat de chauf feur voor een tegenligger heeft moeten uit wijken en toen in de zachte berm is ge komen. Maar zekerheid hieromtrent heeft men nog niet omdat de totaal overstuur- geraakte chauffeur nog niet gehoord kon worden. De Bosbus rijdt alleen in de zomer op zondagen van het Haarlemmermeerstation naar het Amsterdamse Bos. De bus is later door twee takelwagens van het ge meentelijk vervoerbedrijf op de weg ge hesen en bleek slechts licht beschadigd te zijn. vorstelijke gasten een galavoorstelling van Tsjechows „Oom Wanja" door de Neder- landsce Comedie in de Stadsschouwburg. In de schouwburg In de schouwburg werden de Koningin en de Prins ontvangen door burgemeester Van Hall en de directeur van de schouw burg, de heer Evert P. Smit. In de grote foyer werd het vorstelijk gezelschap ver volgens begroet door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, en door de voorzitter van het bestuur der Nederlandse Comedie, de heer Guus Oster. Toen de koninklijke gasten de zaal be traden, werd het Wilhelmus ten gehore gebracht door koperblazers van de Am sterdamse Folitiekapel. In de pauze onderhielden de Koningin en de prins zich in de grote foyer met de regisseur, Peter Sjarow, met de ac trices Ank van der Moer, Jacqueline Roy- aards, Magda Janssens en Ellen Vogel en met de acteurs Han Bentz van der Berg, Ko van Dijk, Paul Huf, Pierre Myin en Jan Verkoren. De opvoering van „Oom Wanja", die met grote aandacht werd gevolgd, oogstte een langdurig en hartelijk applaus. Het was half twaalf toen het koninklijk paar de schouwburg verliet. Winter dienst van de NZH De invoering van de winterdienst van de N.Z.H.V.M. is gisteren niet geheel ge ruisloos geschied. In de omgeving van het nieuwe eindpunt van lijn 9 nabij de Wy- noldy Daniëlslaan in Santpoort zijn na melijk enige pas geplaatste haltepaaltjes uit de grond gerukt en een eind verder in een bosje neergegooid. De directie van de N.Z.H. vermoedt, dat het hier om een daad van protest gaat tegen het besluit lijn 9 door te trekken naar de villawijk in Sant poort. De directie is verontwaardigd over dit vandalisme en heeft de Velsense politie op de hoogte gesteld, die thans een oogje in het zeil houdt bjj de opnieuw geplaatste haltepaaltjes. Zoals men zich herinnert hebben onge veer honderdvijftig inwoners geprotes teerd tegen het voornemen van de NZH de bus naar Santpoort door te trekken, om dat zij van mening waren, dat de rust in de villawijk erdoor verstoord zou worden. De directie van de N.Z.H. heeft contact ge zocht met het actiecomité en heeft in over leg met dit comité en met de Velsense politie de bus zoveel mogelijk langs de buitenkant der wijk gevoerd, via de Wil lem de Zwijgerlaan naar de Wijnoldy Da niëlslaan. De andere wijzigingen in de dienstrege ling hebben zich allemaal rustig voltrok ken: de belangstelling voor de nieuwe lijn 10 naar de Waarderpolder was vanmorgen nog gering, maar men hoopt, dat hier spoe dig verandering in zal komen. De verkorte rijtijd op de lijn AmsterdamZandvoort bleek, voor zover men thans al kon na gaan, een succes te zijn. CV er kort weergegeven) „Zelfportret". Het is mij een behoefte de schrijver van het artikel „Zelfportret", (H. Dagblad van vrijdag 26 sept. j.l.) langs deze weg een woord van dank te brengen voor de onnavolgbare wijze woorop hij cri- tiek heeft uitgeoefend op de daad van een Russische wetenschapsman n.m. het aan eenvoegen van twee honden. Aan dit ar tikel mag geen woord worden toegevoegd, het zou alleen maar de indruk verkleinen. Nu werelddierendag 1958 nadert is het misschien goed een ogenblik de lugubere optocht der miljoenen door de mens ge martelde dieren aan ons geestesoog te laten v rbij trekken. Deze stumpers kunnen wij niet meer toevoegen: Vlucht, vlucht, daar nadert een mens! Zij zouden ons bovendien vragen: Waar heen? Santpoort PIET VINCENT Naschrift: Uit een grote toevloed van reacties uit onze lezerskring naar aanlei ding van een in ons blad gepubliceerde foto en een daaropvolgend artikel in de rubriek „Van Dag tot Dag" hebben wij er een gekozen ter publicatie, aangezien dit op de beknopste wijze weergaf wat het merendeel der briefschrijvers onder woor den wilde brengen. Wij kunnen over dit onderwerp verder geen reacties meer op nemen. Red. Daar vertelden de drie vissers de 32- jarige John Gibson, gehuwd en vader van drie kinderen, de 20-jarige Albert Pratt en de 35-jarige Deense schipper Hans Press, allen uit Hartlepool het verhaal van hun ervaringen. Zesentwintig dagen geleden vertrokken zij welgemoed met de „Master John" uit Grimsby om schol te gaan vissen onder de Engelse wal. De reis verliep de eerste da gen voorspoedig. Maar in de nacht van donderdag 19 september, toen zij al bijna toe waren aan de thuisreis, begonnen op zeventig mijl noordoost van Grimsby de moeilijkheden. Er stak een hevige storm op en de drie vissers hadden de grootste moeite, de „Master John" met de kop op de wind te houden. Tot overmaat van ramp viel de motor uit. Aan repareren viel niet te denken. Het schip werd een speel bal van de wild door de storm opgezweep te golven. Op dat moment bevond de „Master John" zich nog in een gebied DEN HAAG (ANP en Reuter) Een ogenblik heeft zaterdag ongerustheid ge heerst als gevolg van de vondst van een Poolse trawler in de Noordzee: een red dingsvlot met de letters S.A.S. erop. Maar de directie van de Scandinavian Air Sy stem (S.A.S.) zond onmiddellijk een tele gram aan haar hoofdvertegenwoordiger te Amsterdam, waarin stond dat er geen toe stel vermist werd en dat het door de Poolse trawler gevonden vlot niet 'afkomstig is van een der vliegtuigen van deze lucht vaartmaatschappij. Vermoedelijk, aldus deelt de directie van de S.A.S. mede, is dit vlot afkomstig van een Duitse trawler, die waarschijnlijk de registratieletters S.A.S. 254 heeft. Volgens een zegsman van een Westduits kuststation is het vlot door een Oostduits vissersvaartuig verloren. Een Oostduitse ambtenaar heeft later meegedeeld, dat het vlot inderdaad tot de uitrusting van een Oostduitse trawler be hoort. Het vaartuig had het vlot verloren. Op de ventweg langs de Lange Nieuw- straat ter hoogte van de Engelmundus- straat in IJmuiden-Oost is zaterdagmiddag omstreeks vijf uur de 17-jarige voetgang ster mejuffrouw J. J. in 't V. uit IJmui- den-Oost door een bromfietser aangere den. Zij is met een diepe vleeswond in haar kin en een hersenschudding naar het Antoniusziekenhuis vervoerd. Na be handeling kon zij naar huis worden over gebracht. De bromfietser liep slechts een lichte verwonding op. In de Gereformeerde kerk aan het Moensplein te Beverwijk is zondagavond de eerste industriepredikant van dit kerk genootschap, ds. G. H. Homans, bevestigd. Deze kerkelijke plechtigheid werd ver richt door ds. C. Meijer en zij werd bij gewoond door, onder anderen, vertegen woordigers van de overheid en van de grootindustrie. Van het gemeentebestuur waren aanwezig burgemeester J. G. S. Bruinsma en wethouder E. Gerritse. Na mens de Nederlands Hervormde kerk was aanwezig ds. W. Th. Leenman; hoofdaal- mmmtmmfmmmmmtzmm?ss moezenier C. F. A. Geraets vertegenwoor digde het Bedrijfsapostolaat van het bis dom Haarlem. Verder waren er vertegen woordigers van kerken uit de omliggende gemeenten. In een gebed vroeg ds. Meijer de zegen op het werk van de nieuwe industriepre dikant. In een korte predikatie gaf ds. Meijer als zijn mening, dat de kerk de arbeiders te lang links had laten liggen, hetgeen hij een groot verzuim noemde. Op de vraag van ds. Meijer aan ds. Homans, of deze alles zou doen wat door een gezant van God moet worden gedaan, antwoordde deze laatste: „Ja, van ganser harte". Met als tekstwoord: „De oogst is wel groot, maar arbeiders zijn er weinig" ving ds. Homans zijn predikatie aan, na vooraf dank te hebben gebracht aan de Contact- raad in de IJmond en zijn blijdschap te Het standaardrecept voor de klucht be stond vroeger uit de complicaties, welke voortspruiten uit een persoonsverwisse ling, waarbij dan met grote hardnekkig heid leden van het dienstpersoneel voor een baron of prinses werden aangezien of een soortgelijke geforceerde houding. Het was te verwachten dat een auteur, die met zijn tijd wenst mee te gaan, eenmaal de moderne psychiatrie in zijn handeling zou betrekken. Een dergelijke schrijver heeft zich in de persoon van Hans Weigel gemeld. Het resultaat van dit in de prak tijk gebrachte voornemen is de kluchtige komedie „En toen kwam dr. Frost" ge worden. Deze is weliswaar volgens het beproefde recept samengesteld, maar wordt door de geestige spot met de diver se in zwang geraakte complexbestrijdin- gen toch een alleraardigste satire. Hier betreft het dan een voortvarende verze- hebben uitgedrukt over de hartelijke geest op interkerkelijk gebied. De gehele preek was gewijd aan „de opdracht", zoals hij deze zag. Na afloop van de dienst was er gelegenheid tot kennismaking met deze nieuwe functionaris in de IJmond, waar van zeer velen gaarne gebruik maakten. Een driewielige motorbakfiets van een melkhandelaar uit Heemskerk is zaterdag op de Corvéslaan in Velsen-Noord aange reden door een personenauto. Vijftien fles sen melk gingen verloren. Volgens de po litie reed de personenauto aan de linker kant van de weg. Zondagavond heeft de Velsense politie twee Duitse jongens van ieder twintig jaar aangehouden, omdat zij zonder middelen van bestaan rondzworven. Een van de jon gens trachtte een leren jack van de hand te doen. Bovendien was een van de kna pen in het bezit van een pistool, waarmee gaspatronen kunnen worden afgevuurd. Zij worden nog door de politie aan de tand gevoeld en blijven derhalve voorlopig in arrest. keringsagent, die met de klassieke hals starrigheid door de familie, waar hij slechts een polis tracht te slijten, voor een gerenommeerde psychiater wordt gehou den. In de charme van de dochter des hui zes vindt deze Harry voldoende aanleiding zich dit misverstand te laten aanleunen. Hij krijgt zelfs een zeker plezier in de hem opgedrongen taak. Met veel flair, ont leend aan zijn functie in het verzekerings wezen, begint hij de strijd tegen de be staande en vermeende complexen van elk familielid. De enige, die weinig ver trouwen heeft in de capaciteiten van de vermeende dokter, is juist de geadoreerde Peggy, maar niemand is voor haar be denkingen ontvankelijk. Hoe zou het ook, daar Harry inmiddels via de onontbeer lijke divan en geholpen door een verbluf fende handigheid in het uitbuiten der si tuaties, de gehele familie van haar diver se complexen heeft bevrijd de echte psychiater incluis, die in een dergelijk knappe confrater gaarne zijn meester er kent. Evenals „Taloelah" is deze komedie door de toneelgroep „Puck" uit het vori ge seizoen geprolongeerd, zodat de afde ling IJmuiden van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling alsnog in de gelegen heid was deze vrolijke historie zaterdag in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan voor haar leden te laten op voeren. Het bleek hierbij, dat sedert de première in augustus van het vorige jaar de damesbezetting geheel is gewijzigd. Hierbij zijn Riek Schagen, Marianne van Waveren en Mimi Kok respectievelijk door Ellen de Thouars, Ria Vroemen en Ada Thijsse vervangen. Gezien echter de voor treffelijke komedietoon en de charmant- luchtige toets, waar het optreden van de ze dames door werd gekenmerkt, toonden zij zich bij het waarlijk sublieme tempo, dat de voorstelling beheerste, de ideale partners der acteurs, zodat de wijzigingen moeilijk als een verslechtering kunnen worden beschouwd. Hiervan is dan ook stellig geen sprake geweest, integendeel. De heren hebben allen hun rollen behou den: Piet Römer was de daverend-voort- varende pseudo-psychiater, Guus Ver- straete de geplaagde vader, Walter Kous de dwaze patiënt en Jan Grefe de koste lijke titelheld: een verrukkelijk zotte dok ter met een „voetbaltic". Het zou onbil lijk zijn ook geen melding te maken van het frisse, originele en moderne decor van Edo Spier, of van Egbert van Paridons bekwame regie. In totaal een blijspelver toning van klasse, die bij het publiek een groot en verdiend succes behaalde. Alleen had het I.v.O. voor een dergelijk initiatief dat bij hoge uitzondering een goed be roepsgezelschap naar IJmuiden bracht, een uitverkocht huis verdiend. Jan van Dam Advertentie nieuwe oogst 1/1 literfles f 4.70 (excl. glas) zonneschijn met volle teugen! Koningin en Prins in gesprek met Ank van der Moer en Guus Oster tijdens de pauze in de voorstelling van de Neder landse Comedie van „Oom Wanja".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3