G1VZE IRON A K. sch. sell. o. C.B.B.B. DE HEL IN DE HUISKAMER MADOEF EN MIRZA Kort en bondigy Carmiggelt a gastheer CHINEZENWIJK Agenda voor Haarlem (om hardop te lezen) H UIDCREME MAANDAG 29 SEPTEMBER 1958 4 Poezen en artiesten Poppen uit Brussel De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Nederlander 35 miljoenste bezoeker op de Expo DE NEGEN MUZEN Slachtoffers van kolendamp voor het gehele gezin i geneest, verzorgt en geeft natuurlijke bescherming r Dag van referendum Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" RENAULT DAUPHIN! GARAGE DEN HOUT De AVRO had voor het amusements programma van zaterdag dezelfde opzet ge maakt als vier weken geleden. Het resul taat was ook thans goed geslaagd. In een vlot tempo werd de „weekendshow" voor de camera gebracht met een niet te over laden programma, waardoor alle medewer kers goed tot hun recht konden komen. Rens van Dorth boekte ook thans succes. Speciaal dient genoemd te worden zijn verschijning als pop tijdens het marionet tenspel van Don en Ly Vermeire, die de plaats van de aangekondigde „Hardwick Puppets" innamen. De Dierendag is in aan tocht en hiervoor vroegen Rens van Dorth en de directeur van het bureau van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren, de heer G. Nieuwenhuijsen, op een bijzondere manier de aandacht. Er zijn duizend poesjes die een tehuis wensen: kijkers, die er één willen hebben, kunnen dat per briefkaart kenbaar maken. Van de medewerkende artiesten noemen wij de uitbundige Peters Sisters, de goochelaar met de grammofoonplaten Ronaldy, de vo calisten Greetje Kauffeld en Karei van der Velden en de gitarist Ted van Dongen. Het maandelijkse filmpraatje waar in men Jan de Hartog zijn mening liet zeg gen over „Dorp aan de rivier" aan de oever van het IJ en over zijn Engelse „Stella" in wording was onder meer aan het veertigjarig bestaan van de Nederlandse Bioscoopbond gewijd. Tot besluit was er weer een gezellige quiz onder leiding van Mies Bouwman, waarbij opnieuw bleek, ddt de dames meer prijs stellen op de be vrediging der nieuwsgierigheid naar de verborgen inhoud van de kastjes dan op de vele levensmiddelen, die in plaats daarvan direct verkrijgbaar waren. Zondag legden twee pastoors van de oud- katholieke kerk onder meer de verschillen tussen hun gemeente en de rooms-katho- lieke kerk uit. In dit gesprek onder leiding van ds. C. M. de Vries kwam ook de plaats in de oecumene. Hierop volgde de uitzen ding van een hoogmis uit de Paradijskerk te Rotterdam. Het Salzburger Marionettentheater met zijn karakteristieke, door kunstenaarshand gesneden poppen heeft zich door een veel vuldig optreden ook in Nederland veel vrienden verworven. Deze kring is zon dagavond nog aanzienlijk uitgebreid dank zij een gerelayeerde uitzending van de Vlaamse televisie. Er werden twee be kende nummers van het repertoire uitge zonden, namelijk de pantomime op „Eine kleine Nachtmusik" van W. A. Mozart en „Der Schauspieldirektor" van dezelfde componist. Zij, die de pantomime wel eens „echt" hebben gezien en daarbij gegrepen door het fantastische spel van sprookjes symboliek en charmante werkelijkheid, gehuld in een gewaad van subtiele kleuren, moeten door deze ujtzending wel teleur gesteld zijn bij het gemis van die kleuren en door de vaagheid van de beeldcontou ren en aparte bijkomstigheid door het net van bedieningskoorden, die onder de krachtige belichting opdringerig zicht baar bleven. Maar onverminderd kon het respect blijven voor de prachtige, expres sieve bewegingstechniek voor de optre dende figuren, voor de compositie van het verhaal en voor de hechte eenheid tussen muziek en spel. Na een filmpje over het gebied "an Salzburg met aardige kijkjes en aantrek kelijke volksmuziek, kwam de opvoering van „Der Schauspieldirektor" in een be werking uit de vorige eeuw door de Duitse toneelspeler, zanger, balletdanser en ope raregisseur Ludwig Wilhelm Schneider, althans naar invoegsels als Mozarts terzet „Das Bandel" te oordelen. Het beeld was nu doorgaans goed scherp en de marionet tenkoorden werden door een gunstige ach tergrond vrijwel geheel gecamoufleerd. De muziek, geestig en sprankelend, werd bij de uitzending per grammofoonplaat perfect uitgevoerd, zowel vocaal als in strumentaal. En de poppen waren in hun soepele actie en met hun magnifieke kop pen voortreffelijke representanten van de figuren van deze theatergeschiedenis, waardoor deze uitzending aan veel wen- HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVBO. 7.50 VPRO. 3.00 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gratru VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.1o Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Hammondorgelspel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Promenade-orkest en solist. 12.20 Regermgsurtz.: Landb rubriek. Nieuws over de bietenoogst. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Promenade-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. o£ gram. 13.20 Dans muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Solistenconcert. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amateurs- progr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kin deren 19.05 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Eens komt de kans, radio-operette. 21.55 Act. 22.10 Toneel- beschouwing. 22.25 Strijkkwartet en solist. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.21 Lichte muziek. 23.40—24.00 Metropole-orkest. HILVERSUM II 298 M. 7.0024.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de kin deren 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de jeugd. 10.15 Licht baken, caus. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13 30 Metropole-ork. en soliste. 14.00 Gram. 14.25 Gram. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Rijksdelen Overzee: mr. J. A. J. van Gorkom: Cultureel leven in Suriname. 18.00 Lichte muz. 18.20 K.V.P.. pol. caus. 18.30 Radio- volksuniversiteit: Cultuursociografische verken ningen, door prof. dr. H. D. de Vries Reilmgh. Tweede lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 Sportpraatie. 19.30 Lichte muz. 19.50 Gram. 20.00 Ja, met mij. 20.35 Alt. en piano. 21,05 Caus over kernenergie. 21.35 Saxofoonkwartet. 22.05 Boek- bespr 22.10 Brabants orkest en sol. 22.4o Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12 00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerbericht 12.34 Pianospel. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koer sen 16.02 Koorzang. 17.00 Nieuws. 17.10 Koorzang. 17 45 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de solda ten. 1900 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20 00 Svndikale kroniek. 20.10 Gram. 21.00 Amus.- muz 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Barokmuz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS 20.00 Journ. en weeroverz 20.20 Ngtuur- filmpjê. 20.35 Tekenfilm. 21.0022.15 Speelfilm. U hebt misschien gisteren gekeken, ik bedoel gedingesd, dat wil zeggen geluis terd naar Aad van Emmenes, herstel, dat moet natuurlijk zijn Leo Pagano, men ver gist zich zo gauw, want ze praten allemaal precies even verward, goed opgewonden en slecht afgewonden, die een reportage gaf van de zoveelste (of was het de zo veelste?) wedstrijd tussen het roodzwarte België zeg maar gerust Wallonië en het oranje Nederland in het stadion van Antwerpen of eigenlijk van Antwerp F. C. in de hel van Deurne bij Antwerpen, waarvoor men 's morgens nog kaartjes kon kopen voor de clandestiene prijs van honderdvijfenzeventig frankenDan zult u ongetwijfeld hebben onthouden, dat het ooggetuigeverslag ongeveer, althans precies, in bloemlezing zo heeft geklonken: Daar klinkt het signaal van de scheids rechter de Belgen hebben een geheel her nieuwde ploeg ofschoon er twee debu tanten zijn en Notermans heeft hem daar even vast Jurion de gebrilde Jurion maar Wiersma kan er bij met een slijding van zijn blonde hoofd héla een inzwinger jonge jonge wat zwitsen die Belgen daar lelijk mooi maar die bal wordt op het nippertje weggeschopt door twee mannen tegelijk waar blijft de werkverdeling er is iets niet in orde met de ontlasting van de achter hoede en nu heeft Fons toe dan Fons een heel veld voor zich maar dat is zelfs voor het publiek doorzichtig ai de keeper laat de bal glivpen en hieruit zoudt u mogen afleiden dames en heren dat de keeper niet bijzonder klem,vast is en daar schiet Ham.ov. na een vrije trap die niet helemaal duidelijk is want het was geen opzet het was geen opzet van Cor ineens door een scheur in de muur en D" Munck is liele- m.aal verrast en als je dan een debutant bent is dat wel een bijzondere prestatie maar we geven de moed niet op wat is dat nou nee nee nee driekeer onzuiver in één minuut van Kraay en d.an is men als verslaggever geneigd te zengen dames en heren in oost en west ter zee en in de lucht dat zo'n man slecht plaatst en daar wat is dat daar houdt Piet vast maar daar komt toch een prachtige rus en De Munck denkt ik mot die bal niet en zo zijn we dan weer helemaal aan de andere kant strafschop strafschop door Van der Hart goal ja zeker goal maar het is de scheids rechter die de stand gelijk heeft gemaakt want daarnet was het ook niet helemaal je dat enfin zo word,t de wedstrijd onbe rekenbaar en de ontmoetina lekker span ning en daar wordt weer iemand ten val gebracht en daar had je nu wel een vrije trap voor m.ogen geven scheidsrechter maar het. doet er niet toe want het is goed voor de zweer en om die zweer gaat het al is de derbie om het, rr.aar weer eens te zegoen al klinkt het afgezaagd meer span nend. d.an fraai maar wat is die zweer da mes en heren die zweer is iets dat ont breekt want zo bijzonder imponerend is onze viermansvoorhoede niet die Storm,e staat een eminente partij te stopperen maar zo bijzonder imponerend is onze voermansvierhoe.de niet en die bal wordt daar in de middenzirkel opgevangen door laat eens kijken door niemand, en inder daad zn bijzonder imponerend is onze voorhoede niet met zonder enig verband want het verband is.zoek, en Van der Kuyl st.aat daar in positie die zorgen baart nee bijzonder imponerend is onze voorhoede niet of heb ik dat al gezegd die Belgen sen tegemoet kon komen, al vermocht zij de zaalopvoeringen niet te doen vergeten. Er volgde nog een sympathiek televisie gesprek met prof. dr. Hermann Aicher, waarbij wel bleek met hoeveel bezielende liefde deze kunstenaar met zijn poppen omgaat. Maar hiermede was deze lange televisieavond nog niet afgelopen, want er kwam een ander hoogtepunt met de uit zending van een voorstelling door een Joe goslavische dansgroep, die in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel werd ge geven. Voor dit ook door veel afwisseling levendig, fleurige en ook interessante pro gramma konden de Nederlandse kijkers de Vlaamse omroep ongetwijfeld erkente lijk zijn. Wie nog over geduld en uithou dingsvermogen beschikte, kon tegen mid dernacht van Joop Simons uit Parijs horen, dat de Vijfde Republiek met een enorme meerderheid van stemmen het jawoord had gekregen. Beeldschermer hebben wel techniek maar zijn toch bij zonder effectief en. zo is het rust. Daar is al dadelijk een vrije schop vóór Piters zelfs tégen Piters die door Roelsma wordt genomen naar Notermans de laat ste der Mohikanen pas op nee te laat te laat prachtig twee één aan de dekking onttrokken met dat onsamenhangend ge doe komen we er nooit die jongens spelen net zoals ik praat en dan komt er niets van terecht en die vleugel kan er ook geen moer van en het doet Moulijn niets als hij eenmaal tweemaal gepasseerd is dan loopt hij gewoon aan de volgende interland te denken en daar is opeens van achttien meter een typisch dosschot en dat brengt dankzij Tony van der Linden die de hele middag alles heeft zien mislukken en niets presteerde de stand van achttien meter op twee twee ja dat is gelijk er is nu zeven entwintig minuten gespeeld en er resteren er dus dat is ook toevallig nog achttien als ik het goed uitreken en daar krijgen we een strafschop tegen en Storme de lange Storme de twee meter lange Storme zal zich revanzeren naast meters nadst aan de overkant voorkomt V anderstappen een bijna zeker doelpunt voor zover men een zeker doelpunt kan voorkom,en daarom zeg ik ook bijna zeker want ik weet alles beter en we zouden ongetwijfeld gewon nen hebben als de spelers geplaatst had den waar ik dacht dat ze geplaatst hadden maar daar probeert Kruivertje het maar alleen na een mooie combinatie van al die individualisten en hij schiet ja ja ja da mes en heren in de huiskamer en de cock pit en het vooronder het is drie twee of eigenlijk twee drie en nu excuseert u mij even want ik verslik mij van vaderlands liefde maar het is maar spel en daar komt een gevaarlijke inzwinger te laat want de scheidsrechter heeft al gefloten en als ik het spelbeeld kort mag releveren dan komt het hierop neer dat we de veteranen nog niet kunnen missen en dat de jongens be ter moeten luisteren als het snelverband zoek is en ik ze toespreek uit mijn hokje vanwaar ik u nu teruggeef aan de studio als u intussen uw toestel nog niet hebt afgezet want als het zonnetje zo vrolijk bij u schijnt als het hier bij ons schijnt dan zult u geen behoefte hebben gehad aan mijn waterval van woorden zonder zin en zinnen zonder woorden goedenmiddag goedenmorgen goedenavond volgende keer beter. Ko Brugbier Een Nederlander was zaterdag de 35- miljoenste bezoeker van de wereldtentoon stelling te Brussel. De gelukkige was de 38-jarige timmerman Willy Jouret uit Klinge in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij was met zijn vrouw en zwager naar de Expo gekomen. Willy Jouret heeft niet minder dan 85 ge schenken ontvangen, onder meer een Ne derlandse kaas van 12 kilo, een elektrische naaimachine, een verzameling grammo foonplaten en twee camera's. Voorts móchten de heer Jouret en zijn echtgeno te in een hefschroefvliegtuig een rond vlucht boven het feestterrein maken en kre gen zij een model van het Atomium. Er waren ook verschillende ontvangsten in de paviljoens, onder meer in het paviljoen van de Belgische brouwerijen. Daar werd hun medegedeeld dat een auto beschik baar zou worden gesteld om hen huis waarts te brengen. Er stond ook een vrachtwagen klaar om de vele geschenken naar Klinge te brengen. De organisatoren van de wereldtentoon stelling hadden geraamd, dat 35 miljoen mensen de Expo zouden bezoeken. Dit aantal zal thans nog aanzienlijk hoger wor den. De tentoonstelling wordt pas op 19 ok tober gesloten (UPI). Verlengd. De Kokoschka-tentoonstel- ling in het Haagse gemeentemuseum is tot zaterdag 4 oktober verlengd. Een 82-jarige man en zijn 77-jarige echt genote zijn in Bussum in de nacht van zaterdag op zondag ten gevolge van kolen dampvergiftiging overleden. Toen zaterdagnacht omstreeks half een nog licht brandde in de woning van het be jaarde echtpaar Koster aan de Zwaarde- makerstraat te Bussum, wekte dit be vreemding bij de buren, daar het echt paar nooit laat naar bed gaat. Toen men door de ramen naar binnen keek zag men de man voorover in zijn stoel en zijn vrouw op de grond liggen. De politie werd gewaarschuwd, die na het openbreken van de deur constateerde, dat het echtpaar het slachtoffer was geworden van kolen dampvergiftiging. Beide echtelieden wer den naar een ziekenhuis overgebracht. Bij aankomst bleek de man reeds te zijn overleden, de vrouw overleed later in het zi ekenhuis. Uit het onderzoek is gebleken, dat de kachelpijp verstopt was, zodat de kachel niet kon trekken. Madoef nam het muisje mee naar huis, toen hij 's avonds de akker verliet. Hij was van plan, het diertje bij zich te houden en op te kweken. De muis was inmiddels weer tot zichzelf gekomen, na die grote schrik. „Je hebt zeker wel honger, niet?" zei Madoef. „Ik zal je wat lekkere kruimels geven, die lust je wel!" En ja, even later zat de m,uis smakelijk te knabbelen.... 1213 Advertentie Bij het begin van de herfst zien we vele bekende radiorubrieken terugkeren, andere zijn voorgoed verdwenen en enige nieuwe dienen zich aan. Tot deze laatste categerie behoort „Artiestencafé". Dit programma is door de VARA bestemd voor haar veer tiendaagse uitzendingen op maandagavond. Zaterdagmiddag was een groep van onge veer honderd genodigden in het Minerva- paviljoen in Amsterdam bijeen om de op namen bij te wonen van de eerste uitzen dingen van de nieuwe rubriek (op 6 en 20 oktober) en om voor de noodzakelijke ach tergrondgeluiden te zorgen. Wim lbo, die „Artiestencafé" regisseert, legde vóór de opnamen begonnen uit wat er van het pu bliek verwacht werd: gezellig cafégeroeze- moes. De VARA heeft voor wal de medewer kers betreft weer eens teruggegrepen op de vertrouwde en hooggeschatte capaciteiten van Simon Carmiggelt en Annie M. G. Schmidt (als tekstschrijvers). De eerstge noemde treedt tevens als een wat geresig neerde gastheer-kastelein van het „Arties tencafé" op. Verder zijn er Enny Mols-de Leeuwe als babbelende vestiairejuffrouw op teksten van Annie Schmidt, Donald Jones, die behalve in het televisiepension „Hommeles" zijn liedjes nu ook in de ge- noegelijke sfeer van het café zingt en een nieuw kwartet, te weten „De Jukeboxers" onder leiding van Jan Blok. -Voor het eerst sinds de „Showboat"- kwestie komt Conny Stuart, als gaste, in het eerste programma, weer voor de VARA- microfoon, waar zij, begeleid door Cor Lemaire, charmanté en ondeugende Franse chansons zingt. In het tweede programma hoort men als cafébezoekster Dora Paul sen, een ster uit het befaamde van vóór 1933 daterende cabaret van Rudolf Nelson, hier voor de oorlog uit het „Theater der Prominenten" bekend. Zij zingt, eveneens begeleid door Cor Lemaire, bittere na vrante Duitse liedjes van na de eerste wereldoorlog. Verder is er dan Simon Carmiggelt, die méér doet dan de nummers aan elkaar praten: hij brengt zijn cursiefjes ten gehore op een manier, die eigenlijk ook gezien zou moeten worden. Het zou ons niet ver wonderen als Enny Mols-de Leeuwe in „Artiestencafé" op de creatie van een be kend radiovrouwtje (als pendant van de talloze radiomannetjes) afgaat: haar ves tiairejuffrouw heeft er alle aanleg voor. En dan was er zaterdagmiddag tenslotte het publiek: onmisbaar voor de sfeer en achtergrondgeluiden. De bezoekers lieten zich door Wim lbo uitnodigen te applau disseren, als het nodig was, te „rabarberen" als imitatie van cafégeroes en te rinkelen met kopjes en glazen. Ofschoon het pro gramma zeker niet als vervanger van „Doorsnee" bedoeld is, hetgeen Wim lbo nog eens bevestigde, zou het ons niet ver bazen als het op een zeker succes bij het publiek afstevent. Voor Frankrijk was het gisteren de dag van het referendum. Natuurlijk was dat vooral 's avonds te merken in de cijfer- regen, welke de ether werd ingestuurd. Maar men kan moeilijk zeggen dat er veel spanning in zat. De generaal had de volksstemming zelf al als „een formali teit" bestempeld en de feiten hebben hem wat dat betreft in het gelijk gesteld. De Franse omroep handelde dienovereen komstig en liet het, op een paar reporta ges overdag na, bij de ongenuanceerde op somming der uitslagen, zoals wij die ook van Hilversum tijdens de verkiezingen ge wend zijn. Zelfs werd het normale pro gramma er vrijwel niet voor onderbroken. Bij dit soort gelegenheden komt het ver schil tussen een gouvernementele en een vrije omroep .toch wel sterk tot uitdruk king. Radio-Luxemburg immers be schouwde de uitslagendienst niet als het slótstuk van èen formaliteit, maar als een radiogenieke toptrekker. Men had zich dus in de redactiezalen van France-Soir ge nesteld op die manier waste de ene hand ook nog de andere en gaf alle bin nenkomende uitslagen uit de eerste hand namelijk van correspondenten in alle de partementale hoofdsteden, door. De de partementen en rijksdelen buiten Europa werden daarbij niet vergeten en zo meld de de correspondent in Tananarive, de hoofdstad van Madagaskar, zich als een der eersten. Jean Grandmougin, de voor treffelijke hoofdredacteur van Radio- Luxemburg, kon al vroeg in de avond zon der risico zijn commentaar weggeven: het overwicht der ja-stemmers was te duide lijk. Maar de smakelijke manier, waarop men de uitslagen opdiende, bond ons nog geruime tijd aan het altijd zo frisse com merciële station. Golfbreker Advertentie (Kale schuur schreeuwt om Ceta-Bever Buitenbiits) 50. Ik was in Portland en op een dag ontmoet te ik Tom in een kroeg. Ik vroeg hem wat hij van plan was en hij zei, dat hij geen zin meer had om naar het noorden te gaan, hij wilde met zijn handen een eerlijk stuk brood verdienen. „Amerika is een groot land," zei hij. „Een mens moet op een of andere manier met zijn handen brood kunnen verdienen." Nu, Tom had gelijk. Hij begon te wassen en hij heeft nu al dertig of veertig jaar lang gewassen. En kijk hem nu eens aan, nu is hij grootvader. Kijk eens naar Loy en Freddie en Tom Junior. Tom Fong is zo lang ik hem gekend heb een braaf man geweest. Ik drink op mijn grote vriend, Tom Fong, een braaf man Tom Fong stond op, inwendig gelukkig zonder het te tonen en dronk zijn vriend toe. Toen de maaltijd bijna voorbij was, nam de oude Tuck een rood ei en rolde het op Marco's hoofd. Toen ging de schaal rode eieren de tafel langs en iedere gast, die een ei nam gooide zijn „rode pakje" in de schaal, een gift in contanten. Moeder Fong stond op en dronk een kop om iedereen te bedanken en het di ner was afgelopen. Toen de rekening kwam, was de ze honderdenzevenendertig dollar. Het grootste deel werd echter gedekt door de giften. 's Avonds laat toen zij thuis waren zei Tom Fong tot zijn vrouw: „Ik heb nog nooit zoveel geld aan een diner uitgegeven. Maar het was het waard." HOOFDSTUK 16 Tom Fong maakte zijn rekening op. Hij had in de afgelopen zés jaar niet meer dan tweeduizend dollar opzij kunnen leggen. Hoe lang zou het nog duren? Hij was dankbaar dat hij gezond was en in staat om nog een paar jaar door te werken, hoewel hij over de zes tig was. De Goden waren hem welgezind geweest en hadden hem goed beloond. Op een avond in mei zei hij tegen Tom: „Je doet deze zomer je eindexamen. Je moeder en ik willen, dat je een geletterd man wordt, anders dan ik. Je moet zelf maar uitzoeken waar je wilt studeren en je niet meer met de wasserij bemoeien. Daiko heeft ge werkt om je naar school te laten gaan. Als je slaagt in je leven, vergeet dan niet wat hij voor je gedaan heeft." Hij ging naar de Chinezenwijk voor een vergadering van de oudsten uit het gilde, waarin hij kort geleden was gekozen. Het was zijn eerste vergadering en hij was in een opgewekte stemming. Hij zei zijn vrouw goedendag en zei, dat hij laat thuis zou komen en toen hij wegging keek hij nog eens naar Tom. Het was de blik van een oude vader, vol hoop en vertrouwen In zijn zoon. Toen viel de slag. Om elf uur was de vader nog niet thuis. De familie bedacht, dat hij had gezegd, dat het laat zou worden. Om kwart over twaalven rinkelde de telefoon. Het Bellevue Hospitaal belde op; er was een ongeluk gebeurd en de familie moest dadelijk ko men. Het hospitaal gaf verder geen enkele inlichting. Moe der Fong toonde geen vrees in het uur der crisis. Flo ra moest bij de baby blijven, maar de hele verdere familie ging erheen. Toen zij in het hospitaal kwa men vonden zij Tom Fong bewusteloos. Hij was door een auto aangereden bij de oprit van de Manhattan Brug en hij had een schedelbreuk. Tom en Eva en Loy huilden, maar er kwam geen traan in moeder Fongs ogen. Zij mochten bij de gewonde vader blij ven, in de hoop, dat hij een paar woorden tot hen zou spreken. Moeder Fong zat stil als een standbeeld en scheen geheel verdoofd, maar zo nu en dan riep zij haar man bij de naam. Tom Fong Sr. kwam niet meer tot bewustzijn. Een uur ging voorbij, dat het gezin een eeuwigheid leek te duren en toen stierf hij. Pas toen brak moeder Fongs zelfbeheersing. Loy was gaan informeren wat er gebeurd was. Een auto, die met grote snelheid van de brug afkwam, was in botsing gekomen met een vrachtauto. De vracht auto, die het ongeluk had willen vermijden, was in volle vaart tegen het trottoir opgereden en had de vader een eind weggeslingerd. De man in de auto was onmiddellijk dood geweest. Toen de politie kwam vond zij Tom Fong in een plas bloed liggen, een typisch Amerikaanse dood stervend. De familie ging zwijgend weg van het bed van de dode. Zij belden Freddie op, die niet thuis was en toen belden zij oom Chans winkel op. De oom kwam bin nen tien minuten. De nodige papieren waren getekend en de oom besliste met hen samen, dat het stoffelijk overschot naar een „lang levenkamer" in de Chine zenwijk zou worden overgebracht. Laat in de nacht verlieten zij het hospitaal en na men een taxi naar ooms winkel. Toen zij voorbij de plaats van het ongeluk kwamen zagen zij daar nog de vrachtwagen en de verbrijzelde auto. Zij bleven in ooms winkel en niemand sliep die nacht. Zij be reikten Freddie om twee uur 's morgens. Hij vond de moeder jammerend, Tom en Eva verslagen en hij kon hun weinig troost verschaffen. Bij het eerste be richt waren zij te verbijsterd geweest om te huilen, maar nu hoorden de buren van oom Chans winkel het luide geweeklaag. De hele vereniging kwam om te helpen in de druk ke week, die toen volgde. Tom Fong Sr. werd met alle eerbewijzen begraven. Vele kransen vulden de voor ruimte van de lang levenkamer, waar, zoals de ge woonte was, een vergroot portret van de overledene was opgehangen. Een groot aantal van zijn vrienden kwam op de begrafenis en de baar werd gevolgd door Tom Fongs vrouw, zijn drie zonen, zijn dochter en schoondochter en de oom, de vrouwen in het zwart en de mannen met een zwarte rouwband om hun arm volgens de Amerikaanse gewoonte. Het zwart stond droevig en akelig en de vrouwen weenden bitter. Voor bijgangers op straat, die zagen, dat de dode door zo veel zonen en dochters gevolgd werd, noemden hem gezegend. En iedereen die hem kende zei: „Hij was een goed en braaf mens." Freddie kwam een week thuis bij zijn moeder loge ren. De begrafenis had veel geld gekost, maar Fred die kon tweehonderd dollar lenen en de oom hielp met honderd en de geschenken van de vrienden bedroegen bij elkaar meer dan tweehonderd, zodat hun finan ciën niet al te zwaar werden geschokt. Gelukkig had den zij voor geval van nood iets kunnen sparen. De familie bleef in diepe rouw. De vergroting van het portret van de vader, die zij in aller ijl hadden laten maken voor de plechtigheid in de lang levenka mer, werd nu opgehangen op de plaats van 't portret van de grootvader en dit laatste kwam er boven te hangen, bijna alsof zij gedenktafels voor voorvade ren aan het schikken waren. Er werden witte '-aar- sen bij aangestoken. (Wordt vervolgd) Dordrecht 80.000. Met de geboorte van Wilhelmina Alida Marianne Penning Nieuwland is het inwonertal van Dordrecht op 80.000 gekomen. Het kind is door de vader aangegeven in een speciale bijeen komst in het Dordt.se stadhuis. De heer Penning Nieuwland kreeg van het gemeen tebestuur voor zijn vierde kind een spaar bankboekje met 100.De heer en me vrouw Penning Nieuwland zijn een jaar geleden uit Indonesië gerepatrieerd. Terugbetaling. In de jaren vóór 1957 kon de terugbetaling wegens de verminde ring van aanslagen in de Vermogensaan- wasbelasting geschieden uit de opbreng sten aan de belasting in het lopende jaar. In 1957 overtroffen de terugbetalingen de ontvangsten met 4.679.406. Voor dit be drag dient derhalve een post onder de uit gaven te worden opgenomen, zo deelt de minister van Financiën mee ter toelichting van een wetsontwerp tot wijziging van de desbetreffende post op de rijksbegroting 1957. Randstad-ruimteprobleem. De Vere niging van Zuidhollandse gemeenten houdt op 12 november te 's-Gravenhage een bij zondere ledenvergadering, die gewijd zal zijn aan de ruimteproblemen in de rand stad Holland en het Deltagebied. Burge meester dr. J. W. Noteboom van Voorburg, burgemeester mr. J. Heusdens van Vlaar- dingen en burgemeester P. W. Hordijk van Middelharnis en Sommelsdijk zullen in leidingen houden. Firato. De Firato-tentoonstelling te Amsterdam trok zaterdag en zondag 47.000 kijkers, waarmee het totaal op ruim 148.000 kwam. Vandaag, de laatste dag, hoopt men de 150.000 te overschrijden. Zaterdagnacht tegen één uur, toen de organisatoren nog zaten uit te puffen na de grote drukte, werd er heel hard op de deur geklopt. Toen er open werd gedaan, trof men een man met een radiotoestel onder de arm. Hij kwam het toestel terugbrengen, dat zijn zoontje enkele uren te voren op de tentoonstelling had gestolen. Advertentie Dagproductie thans: 1400 stuks Prijs verlaagd van 5995.- tot 5745.- Vraagt u eens geheel vrijblijvend nadere inlichtingen en/of proefrit bij MAANDAG 29 SEPTEMBER TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van por tretten van L. Koemans-Peletier. 19-22 u. „In 't Goede uur": Tentoonstelling van tekeningen en schetsen van Lily v. Cleeff. Tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Heimweh", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Het spook van de opera", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Pal Joey", a. 1., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De slavinnen van Cartha go", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva The ater: „My man Godfrey", a. 1., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De circusheid", a. 1., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Dreiging", 18 jr., 19 en 21.15 u. Studio Theater: „The lady-killers", 14 jr., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT. Theater Monopole: „Say- onara", 14 jr. 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede uur": Grammofoonplaten- concert. 21-22 uur. Gebouw Zang en Vriendschap: Stich ting Geestelijk Centrum „De grotere we reld". Een genezingsdienst. 20 uur. DINSDAG 30 SEPTEMBER Stadsschouwburg: De Nederl. Comedié geeft een galavoorstelling van „Richard II". 19.45 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door Piet Kee. 20-21 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van por tretten van L. Koemans-Peletier. 9-14 én 19-22 uur. „In 't Goede uur": Tentoonstelling van tekeningen en schetsen van Lily v. Cleeff. 10-22 uur. FILMS Cinema Palace: „Heimweh", a. 1., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Het spook van de opera", 14 jr., 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „Pal Joey", a. 1„ 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De slavinnen van Carthago", 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „De circusheid", a. 1., 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Roxy Theater: „Dreiging", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The lady killers", 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT. Theater Monopole: „De slavin van Pointe du loup", 14 j., 20 uur. DIVERSEN Minerva Theater: Anthony van Kampen houdt lezing over „Groenland". 20.15 uur. Brinkmann: Openingsbijeenkomst van het Humanistisch Verbond. Mevr. D. Hëro- ma-Meilink spreekt over „Een toekomst voor onze kinderen". 20 uur. „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- concert. 20-21 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4