Fortuinlijke zege van Oranje-team op Rode Duivels in Antwerpen Falend binnentrio, ondanks drie goals Nederland kreeg een strafschop ten onrechte toegekend Belgen namen twee keer voorsprong r j Bij de jeugdinterlandwedstrijd viel geen beslissing Blunder doelman De Munck leidde tot tweede doelpunt Belgische stopper miste penalty kwartier voor einde van wedstrijd Nabeschouwing Verre van best voetbal zaterdag in Brugge Gematigde vreugde bij de Nederlanders W edstr ij d verslag j Nederlands elftal boekte honderdste overwinning 7 Slechte captain In de kleedkamers Van der Linden (2 x) MAANDAG 2 9 SEPTEMBER 1958 (Van onze sportredacteurl Wederom is het Nederlands voetbalelftal België de baas gebleven. In een voetbaltechnisch gezien zeer ar me, maar aan verrassende wendingen en sensatie rijke match werd het gisteren in het Antwerp-stadion in Deurne 32. Bravo, men heeft het dus ook zonder de „oudjes" klaargespeeld. Jazeker, maar hoe. Als er ooit een nationale voorhoede niet voldaan heeft in de afge lopen jaren, dan was het wel die van gisteren of liever: het binnentrio faalde waardoor de aanvalslinie als geheel zeer veel tekort schoot. En wat te denken van 1. de strafschop die Nederland in de eerste helft kreeg te nemen en die door scheidsrechter Zsolt vol komen ten onrechte werd toegekend. 2. de penalty terecht toegekend waaruit de Bel gische spil Storme de bal naast het Nederlandse doel plaatste. Het wijst allemaal in de richting van het fortuin. De Nederlandse voetballers mochten dan ook de handen dicht knijpen met de overwinning, die met veel kunst en vliegwerk tot stand kwam. Met andere woorden: het Oranje-team stelde zeer teleur ook verdedigend en bevestigde de mening van velen dat de opwaartse lijn in het Nederlandse voetbal nog steeds niet gegrepen is. In tegendeel, tegen het weliswaar verjongde, maar nog verre van homogene en geroutineerde elftal Rode Dui vels werd een peil bereikt dat ver onder het gemiddelde van vorige seizoenen lag. En er zou in het geheel geen voetbalgrootheid nodig geweest zijn om dit Nederlands team een fikse nederlaag te hebben laten slikken. Het mag dan allemaal slecht geweest zjjn in Deurne, er viel toch ongetwijfeld veel te zien dat de voetbaltoeschouwer het grootst mogelijke plezier geeft. En dat ver goedde veel. Wedstrijden tussen België en Nederlanders hebben altijd iets bijzonders gehad en die van gisteren maakte op die regel geen uitzondering. Het blijft alleen jammer dat het opstellen van de jeugdige spelers geen succes is geworden en dat wij tijdens de wedstrijd meer dan eens hebben moeten horen dat het elftal met bij voor beeld Lenstra en Wilkes waren die ter beschikking geweest ongetwijfeld veel sterker was geweest en zeer waarschijnlijk een zege zou hebben bewerkstelligd, die klonk als een klok. Een van de opmerkelijkste dingen overi gens uit de wedstrijd was wel het uit blijven van de traditionele aanvalsfelheid van de Belgen. Reeds jaren lang lopen de Rode Duivels de reeds weken voor de match opgespaarde energie er in het eerste kwartier voor een groot deel uit om te proberen een vroege voorsprong te bewerk stelligen. Dat gebeurde gisteren niet. Wel licht dacht men zodoende wat meer krach ten over te houden voor de eventueel belangrijke eindfase, maar het eigenaardige vras dat Juist in die inderdaad zeer belang rijke eindfase Nederland scoorde toen de winnende goal vele Belgische spelers adem tekort kwamen. Vooral het midden veld was toen een welkome prooi voor de Nederlandse kanthalfs Notermans en Klaassens, die een ruime periode daarvoor weinig of niets op dat middenveld hadden kunnen uitrichten, omdat hun aanwezig heid In de steeds meer rammelende ver dediging werd vereist. In tijden niet gebeurd: Abe Lenstra op het reservebankjeNaast hem staan Rijvers en Kuys, die ook voor het eerst sinds jaren niet van de partij was. Geheel links ziet men Pieters Graaf land, de reserve doelman. Toch heeft de verjonging het Belgische team veel goed gedaan. Het elftal, dat zeer duidelijk merkbaar was opgebouwd uit voornamelijk spelers van Standard en An- derlecht, kwam evenwel conditie tekort en speelde dikwijls veel te doorzichtig. Vooral die conditie had de doorslag kunnen geven toen de Nederlandse verdediging op zijn zwakst speelde. Slecht afdekken Ja, die verdediging. In de eerste helft ging het nog, omdat de Belgen al te veel gebruik maakten van de switch, waardoor het verrassende element van die taktiek volkomen verloren ging, maar na de rust. toen alle Belgische aanvallers ruste loos maar met een duidelijk voorop gezet plan door elkaar gingen zwerven, kwam er van het afdekken vrijwel niets meer terecht. Steeds weer vielen er grote gaten in de verdedigingslijn, waardoor tal van malen rappe spelers als Houf en Ju- rion throughpasses ontvingen. Niet zonder veine alweer en dikwijls met overtredingen ontkwam Nederland toen aan een tegen- goal. Eén keer ging dat niet, want toen zette Van der Hart Jurion al te hard opzij, waar voor scheidsrechter Zsolt zeer terecht een strafschop toekende. Maar Storme miste. De bal vloog langs de rechterpaal tussen de fotografen, terwjjl De Munck naar de linkerhoek dook. En dat een kwartier voor het einde bjj een 2-2 stand Als een getergde mensaap beukte de Gentenaar de enige Vlaming in het elf tal op de grasmat, daarbij ongetwijfeld heel lelijke woorden uitend. Maar de mis- trap kon er niet mee ongedaan worden gemaakt Die mistrap betekende overigens ook het einde van het geduchte overwicht van de Belgen, die alles hadden geprobeerd om de Nederlanders tot overgave te dwingen. En het werd tevens de inleiding van de perio de, waarin Nederland de derde, laatste en tevens winnende goal ging scoren. Verbazing Er was overigens in de wedstrijd nóg een strafschop, waarover veel te doen was. In de eerste helft nameljjk, nadat België in de 23ste minuut door rechtshalf Hanon de leiding had genomen en steeds duidelijker ging worden dat de Nederlandse voorhoede als los zand aan elkaar hing, loste Klaas- sens in de 30ste minuut een hard schot. De bal zou naast het doel gevlogen zijn als niet de Belgische stopperspil Storme in de baan van de bal had gestaan. De bal raakte diens bovenarm en borst, waarbij Storme heel begrijpelijk overigens een lichte reflexbeweging maakte. Piet van der Kuil, die dicht in de buur\ stond, appelleerde direct hevig en tot ver bazing van zestigduizend mensen wees daarop scheidsrechter Zsolt, die vlak in de buurt stond, naar de penaltystip. Een uiterst vreemde beslissing van een referee, die tot de beste in de wereld moet worden gerekend. Nauwelijks was het boeh-geroep ver stomd en had Van der Hart met een enorm hard schot Vanderstappen gepasseerd, of het boeh-geroep uit tienduizenden kelen begon opnieuw. Wellicht had men gedacht dat een man als Van der Hart van elf meter zou missen Arme Storme Arme Storme, oorzaak van een straf schop en er één gemist. En dat terwijl de nieuwe Belgische spil een voortreffelijke wedstrijd speelde. Nu mochten Van Wissen, Kruiver en Van der Linden nog zo speels van plaats verwisselen, Storme wist altijd welke man hij aan moest vallen. Een groot aantal aanvallen van de Nederlanders strandde dan ook op hem. Hij stelde zich voortreffelijk op, liet zich uiterst moeilijk passeren en plaatste dikwijls voortreffelijk, iets dat van zijn medespelers bepaald niet gezegd kon worden. Zonder Storme had de Nederlandse aan val wellicht nog iets kunnen uitrichten en uit dat oogpunt bezien was het achteraf beschouwd wel goed dat de Vlaming in zulk een goede vorm was, want het succes van de voorhoede zou ongetwijfeld een schijnsucces zjjn geweest, hetgeen in een latere interlandwedstrijd ongetwijfeld zou zjjn uitgekomen. En waar lag het falen van die voorhoede nu aan? De voornaamste oorzaak was zeer zeker het te veel individualistisch inge stelde spel. Moulijn is een individualist, maar doet uiteindelijk dingen waar zijn medevoorwaartsen iets aan hebben. Even als trouwens zij het in mindere mate Van der Kuil, maar Kruiver, Van Wissen en Van der Linden alleen in hun club Een ietwat vreemde situatie voor het Belgische doel. Vanderstappen wil een hoge voorzet onschadelijk maken, maar het valt hem nogal moeilijk omdat Van der Linden op de rug van de Belgische stopper Storme zitOp de achtergrond Kruiver en Van der Kuil. zeer goed brachten de bal te veel. Zij wilden het allemaal alleen doen, waardoor zij telkens weer vastliepen in een opeen hoping van spelers. Dat „brengen" had tevens tot gevolg dat de overige aanvallers eenvoudig niet wisten waar een positie in te nemen. Hetgeen uiteraard door de waar lijk niet grootse Belgische verdedigers ten zeerste werd gewaardeerd. Richting En die twee goals na de rust dan? De doelpunten die een 2-1 achterstand van de Nederlanders in de achtste minuut had De Munck een tam schot van Houf laten glippen waardoor Piters gemakkelijk kon Een aanvoerder mag dan in het be taalde voetbal niet meer zijn dan een man die de scheidsrechter een handje geeft en wind mee of tegen kiest, hij moet toch nog altijd het voorbeeld geven. Vooral in sportiviteit. Vandaar dat wij Van der Hart een slechte cap tain vinden. Wat. hij gisteren deed toen tegen hem-terecht-een strafschop werd gegeven, was namelijk zeer onsportief. Eerst stond hij in gebaren zijn mis noegen tot uiting te brengen, daarna legde hij de bal op de penaltystip na dat hen eerst een verraderlijk kuiltje had gemaakt en vervolgens stond hij de Belgische spil Storme uit te lachen toen deze de bal naast had geschoten. Hopelijk is de Nederlandse aanvoerder hierover onderhouden. scoren omzetten in een 3-2 voorsprong. Het waren twee momenten geweest, waar in eindelijk het schot van richting kwam het schot dat de aanvallers steeds niet hadden kunnen vinden en dat alleen Klaas sens had gehad, de linkshalf. In de vijftiende minuut namelijk ketste de bal na een schot van Van Wissen via de rug van een Belg naar Van der Linden die een voortreffelijk schot in de hoek plaatste en zes minuten voor het einde lukte dan eindelijk eens het doorzetten van Kruiver, die daarna uit een zeer moeilijke hoek een schot afvuurde dat Vanderstappen volkomen verraste. Daartussendoor had alleen weer Klaassens de Belgische doel man op de proef gesteld. Hij juichte al toen de bal zijn rechtervoet nauwelijks verlaten had, maar Vanderstappen redde voortreffelijk. Maar bij dat alles bleef het toch. De beste Klaassens overigens was verreweg de beste van het Nederlands elftal. Deze „ge maakte" voetballer was een van de weinige spelers die openingen maakte in de Bel gische verdediging en die tot het einde toe zowel verdedigend als aanvallend op de voorgrond trad. Geen ogenblik versaagde de WV-er. die een voorbeeld was voor zijn ploeggenoten en vooral voor Van der Linden, die toen hij merkte dat het toch niet ging wat doelloos over het veld zwierf. Na hem moeten Wiersma en Mou lijn worden genoemd. Vooral laatstgenoem de was weer een schrik voor zijn bewaker, Devogelaere, die hij meer dan eens twee of drie keer passeerde bij een rush langs de lijn. Als geheel evenwel stelde het elftal te leur. Overduidelijk bleek dat het talent ontbreekt talent van spelers als Lenstra die met eenvoudige voetbewegingen doel- rijpe kansen kunnen scheppen. De weg naar een jong en goed Nederlands elftal is nog ver. Zeer ver, dat is de duidelijkste conclusie van de wedstrijd tegen de Belgen en die de fortuinlijke overwinning op leverde. Piters is doorgebroken, maar Notermans (met de benen omhoog) heeft hem na een zware charge het scoren kunnen beletten. Een actie die een fluitconcert van het Belgische publiek uitlokte. (Van onze sportredacteur) De interlandwedstrijd tussen de jeugd- ploegen van België en Nederland zater dag in Brugge gespeeld is een grote te leurstelling geworden. Afgezien van een enkele spannende periode, was er hoege naamd niets te beleven voor de toch al niet grote schare toeschouwers op het sfeerloze veld. Het werd uiteindelijk 11, hetgeen tot tevredenheid kon stemmen, omdat er met de beste wil van de wereld geen kwaliteiten in een der ploegen te ontdekken vielen die een overwinning zouden kunnen doen rechtvaardigen. Het Nederlandse team, samengesteld uit spelers van achttien tot twintig jaar, vormde vrijwel geen moment een sluitend geheel. Er was verder voortdurend een te grote ruimte tussen voorhoede en midden linie en het was slechts te danken aan de impulsiviteit van de Belgische jeugd dat daar geen gebruik van werd gemaakt. Een grote rem was voorts het spel van de NAC-speler Bouwmeester, die een veel te zelfzuchtig spelletje speelde. Hij had bovendien een zeer stugge verdediger tegenover zich, die slechts zelden inging hij was er eenvoudig te traag van reactie voor op de schijnbewegingen van de Nederlandse linksbuiten. Op de rechtervleugel deed Lazeroms (NAC) het niet veel beter en het was dan ook geen wonder dat de voorhoede als ge heel geen eenheid vormde ondanks het stugge zwoegen van het binnentrio Berg- holtz 'MVVl. Theuni.ssen (Vitesse), Mar cus (HVC). Deze laatste vestigde overigens wel de aandacht op zich door een doelpunt van hoge kwaliteit. In de negende minuut van de eerste helft kreeg hij de bal door Bergholtz met het hoofd aangespeeld en in moeilijke positie knalde hij het leer uiterst zuiver, maar zeer hard in de boven hoek. De gelijkmaker kwam acht minuten na rust tot stand door een blunder van kee per Van Pelt. Rechtsbuiten Van Acker ioste een zeer zeker houdbaar schot, maar Van Pelt kon dé bal niet onder controle krijgen en over zijn borst klom de bal in de bovenhoek. Verre van plezierig vooral, omdat de Nederlandse doelman daarvoor veel en goed werk had verricht en verder ook geen fouten meer maakte. In de Nederlandse kleedkamer heerste gematigde vreugde over de zo op het nip pertje verkregen zege. En in die vreugde schemerde duidelijk de algemene mening door, dat het oranje-elftal eigenlijk iets te veel had gekregen. Cor van der Hart vond dat een gelijk spel de krachtsverhouding beter zou heb ben weergegeven. Onze spil kon er nog niet over uit, dat Hanon het hem geleverd had de bal bij die vrije trap langs het muurtje te werken. „De Belgen hadden overigens een voorhoede, waarin meer goede wil dan verband zat", aldus Van der Hart. Ook Frans d1 Munck was van mening, dat Nederland een gelukkige overwinning had behaald. En dat als resultaat van een slechte interland. „Het was ook helemaal geen echte HollandBelgië. Het ging an ders veel feller toe en het publiek was echt tam vandaag". De Belgische coach Van den Stock, die tevreden was over de tactiek van zijn pu pillen, maar minder gelukkig bleek te zijn met de onvoldoende samenhang van de ploeg, bleek nog steeds een beetje boos over de strafschop tegen Storme. „Dat was geen hands en dat was geen penalty", zei hij geërgerd en zijn jongens stemden er gretig mee in. Storme was het natuurlijk in het geheel niet eens met de strafschop. „Ik kreeg de bal tegen mijn schouder en zonder dat ik me bewoog gleed hij langs mijn arm af". De beste Nederlander volgens de „Vlaam se reus" was Jan Klaassens. Aanvoerder Mathonet beklaagde zich over zoveel pech. Hij was tevreden over het spel van zijn ploeg en was er van over tuigd na wat meer met elkaar te hebben gespeeld goede resultaten te kunnen be reiken. „De gevaarlijkste aanvaller van Oranje? Zonder twijfel Moulijn, al kon den zijn medeaanvallers geen gebruik ma ken van zijn grote beweeglijkheid". Behalve de fel omstreden strafschoppen vallen in hoger tempo werden uitgevoerd en de verrassende wendingen in het spel, zijn er eigenlijk betrekkelijk weinig wa penfeiten geweest in de 87ste wedstrijd tussen de voetbalploegen van Nederland en België. En dat kon ook eigenlijk niet omdat enerzijds de Nederlandse voorhoe de haar belofte niet inloste en anderzijds de Beigen te veel moeite hadden met de Nederlandse verdedigers. Het was dan ook rustig, heel rustig. En zo gering in ver gelijking met voorgaande jaren althans was de Vlaamse belangstelling voor dit duel dat zelfs de laatkomers aan de kas sa's van het stadion nog een staanplaatsje konden bemachtigen. Kruiver, na bijna een jaar opnieuw in de ploeg gekozen, mocht aftrappen. Maar verder dan rechtsback Devogelaere kwa men de Nederlanders niet. Zelfs moesten zij in de eerste minuut de Belgen al een hoekschop toestaan. Getrouw aan de op dracht van bondscoach Schwartz legden de Nederlanders in deze eerste fase van de strijd het accent op de verdediging. Goede en gevaarlijke combinaties bleven dan ook, mede door slordig plaatsen en een slecht onderling begrip voorlopig uit. De Belgen deden het gelukkig niet veel beter, wel viel al direct op dat hun aan- Doelman Vanderstappen misleid. Hij valt naar links, maar Van der Hart knalt de bal juist in de andere hoek. Het betekende de eerste gelijkmaker. en daardoor ook gevaarlijker waren. Door 't „muurtje" Het was rechtshalf Hanon die de rust verstoorde. In de 24ste minuut kogelde de Anderlecht-speler uit een vrije trap de bal zo hard in, dat De Munck zelfs geen tijd kreeg om ook maar te reageren en zich moest beperken tot het uit het doel halen van de bal. Een onschuldige handsbal van Cor van der Hart was de inleiding van dit eerste doelpunt. Een meter buiten het strafschopgebied had de Nederlandse aan voerder hands gemaakt. Dat. was op zich nog niet zo erg, erger was het dat het „muurtje" het keiharde schot van Hanon niet kon keren. De lage kogel vloog tussen Van der Hart en Noter mans door (1-0). Maar Nederland zou nog voor de rust terugkomen. De arme Storme werd er de passieve oorzaak van. Een hard schot van Klaassens stuitte op de 33ste minuut op hem af. Arbiter Zsolt zag er evenwel een strafschop in en daardoor bracht Van der Hart even later de partijen weer op gelij ke voet (1-1). Direct na de rust had het al 2-1 kunnen zijn. Jammerlijk miste Jurion zijn „droomkans". Tevoren had rechtsbuiten Piters, bijna op de zijlijn, een duel van Van der Hart gewonnen. Niemand ver wachtte een voorzet, maar direct toen de Fortuna-man zijn tegenstander enige vrij heid moest laten, trok Piters de bal terug naar het centrum. Kraay was kennelijk ook verbouwereerd en daardoor kwam Ju rion oog-in-oog met De Munck te staan. Tot ontzetting van zijn tienduizenden sup porters lepelde de Belg de bal toch nog over de lat. Fatale fout Maar dat tweede doelpunt kwam. In de achtste minuut. Opnieuw was het een on nodige treffer. De Munck had waarschijn lijk verwacht dat het zachte schot van linksbinnen Houf harder was. Hij liet de bal vallen en daarvan maakte Piters een dankbaar gebruik om zich samen met de DOS-goalie op het leer te storten. Voor de Munck zijn fout had hersteld lag de bal al achter hem (2-1). Het bleef slecht gaan in het Oranje team. Het binnentrio bracht het niet ver- Tijdens een uiterst rustig moment in het stadion van Deurne meende een Nederlandse supporter op de „overdek te" zijn misnoegen over het spel van Van der Linden te moeten uiten. „Hé van der Linden, voetballen mot jé", schreeuwde hij- Vijfendertig rijen lager kwam. het ant woord. „Man hoe ken dat nou, ik heb m'n spullen niet eens bij me". der dan enkele spectaculaire, maar overi gens weinig nuttige soli, en ook de vleugel spelers vaak de kracht van de Neder landse aanval zagen slechts zelden kans hun tegenstanders in verwarring te bren gen. Slechts één man was uitgesproken goed: dat was linkshalf Klaassens, die maar bleef zwoegen en steeds aanwezig was waar hulp nodig was. Hoe ontstellend zwak de Nederlandse voorhoede was blijkt al duidelijk uit de omstandigheid dat Klaassens onze gevaarlijkste „aanvaller" was. Eindelijk Eindelijk dan toonde om precies te zijn in de 15de minuut Van der Linden dat hij toch werkelijk een gevaarlijk schut ter kan zijn. Van de rand van het straf schopgebied loste de DOS-speler onver wachts een schot. En dat eerste goede schot van de Utrechtenaar was ook met een een doelpunt (2-2). En toen kregen wij dan het „drama Storme", waarover elders op deze pagina meer. Na die gemiste strafschop van de arme Storme kreeg het duel een ander as pect. Het binnentrio, dat vijf kwartier lang geen gevaarlijke aanvallen had kunnen op bouwen, kwam plotseling tot enkele, wel iswaar niet briljante, maar toch wel ver rassende combinaties. Beslissing Eerst werd goed samenspel tussen Van der Linden, Van Wissen en Kruiver beslo ten met een slap schot. Kort daarop mocht dan, na een solo van Van Wissen, doelman Vanderstappen het gerichte schot van Van der Linden nog onschadelijk kunnen ma ken: de beslissende treffer zou komen. Dat gebeurde in de 40ste minuut. Weer was het Van Wissen die drie tegenstanders omspeelde en toen de bal naar rechts tik te. Daar stond Kruiver ongedekt te wach ten. Op het harde schot dat volgde had Vanderstappen geen verweer (2-3). Het was duidelijk: de beslissing was ge vallen. En vijf minuten later was dan ook de zege een feit. Het is evenwel een zege zonder glans geworden. Dat blijkt ook wel uit de cornerverhouding. Want die was vóór de Belgen. Met 71 Een van de weinige goede dingen die Van der Linden zondag deed was het. mak van een doelpunt. Met een vlie gend schot passeerde hij de te laat uitvallende Vanderstappen. De 3-2 zege op België is niet zo maar een overwinning: het is een jubileumzege, de honderdste in de ruim 53 jaar dat het Nederlandse elftal officiële landenwed- strijden speelt. Sedert 30 april 1905 1 de wedstrijden reeks van het nationale elftal begon toen ook in Antwerpen, en ook met een zege heeft het Oranje-team 234 wedstrijden ge speeld. Hiervan werden er 100 gewonnen, 42 maal speelden de ploegen gelijk en 92 keren ging de winst naar de tegenstander. De spelers van het Nederlands elftal scoor den 549 doelpunten, 515 maal moest een keeper van de nationale ploeg de bal uit het doel halen. Tegen de Belgen werden 87 wedstrijden gespeeld. Nederland won van die lange reeks 42 ontmoetingen, speelde er 18 ge lijk en verloor er 27. De Rode Duivels scoorden 170 doelpunten en kregen er 214 tegen. De laatste keer dat België in Deurne van Nederland won was in 1954, toen op 24 oktober de Nederlandse amateurs met 4-3 verloren. De acht wedstrijden die se dert de invoering van het betaalde voet bal werden gespeeld tegen onze zuiderbu ren, geven een wel heel gunstige balans voor het Oranjeteam. Van de acht wed strijden werden er 6 gewonnen en 2 ge lijk gespeeld. De doelcijfêrs zijn 23-11.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7