Friesland wil werkgelegenheid bevorderen door industrialisatie Kort en bondig) Trappenlopende slijter krijgt geen melk meer K.A.B. is het eens met de S.E.R. Minister Vondeling: Stilte op het platteland betekent stilstand dus achteruitgang" Waait Uw haar altijd door de war? Gebruik dan -haarcrème Fabriek zwicht voor pressie van melksaneerders Vertegenwoordiger vervalste spaarbankboekje om indruk op verloofde te maken Verbondsbestuur is tegen eenzijdige oplossing der subsidiekwestie 11 Geen kabinet op brede basis in de Antillen Wielrijdster overleden na botsing met auto Hagenaar poseerde als boetvaardige zondares Tal van geestelijken opgelicht Tien jaren „Alcoholics Anonymous in Nederland Rechter heslist: Huurbeschermm^ geldt ook voor kerkgebouw Indonesische zaakgelastigde in Den Haag terug Kerkelijk Nieuws Meyer Hamel in ziekenhuis opgenomen HAARLEMSE POLITIERECHTER Recordaantal bezoekers op de „Firato" Cadeaustelsel gelaakt Telegram van textielhandel aan zeepindustrie Tiel krijgt een Belgische glasfabriek „Nieuwe Koers" blijft in de P.v.d.A. Europese botervraagstuk nog geenszins opgelost Nat. Handelsbank sluit kassen in Indonesië DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 Onder het motto „Leeuwarden, Fries- lands kern" wordt deze week in de Friese hoofdstad een actie gevoerd, die ten doel heeft om de naam van Leeuwarden als industrieplaats uit te dragen en bij de be volking van Leeuwarden begrip te wek ken voor de belangrijke vooruitzichten, die zich in de naaste toekomst voor de stad openen. Leeuwarden en Groningen zul len als opvangcentra moeten fungeren voor het bevolkingsoverschot op het plat teland. „Te lang is onze bevolking afge roomd en hebben wij gefungeerd als kraamkamer voor de randstad Holland. Een gezond evenwicht zal nodig zijn", al dus de voorzitter van het actiecomité, de heer J. E. Benes. Minister Vondeling, die daarna sprak, prees de rust en stilte van het Friese plat teland, maar die stilte ligt dicht tegen stil stand aan. Daarvan getuigen de lege wo ningen in de dorpen en bij de boerderijen en de elk jaar teruglopende bevolkings aantallen. Zelfs in de grootste twee ste den, Leeuwarden en Sneek, is de bevol kingsgroei de laatste jaren tot stilstand gekomen. Vergeleken met de landelijke situatie betekent die stilstand achteruit gang. Er moet daarom gestreefd worden naar meer werkgelegenheid. Het aantal in de landbouw werkzame personen is reeds gedaald tot 12 a 13 pet. van de be roepsbevolking. Het lijkt, aldus de minister, verant woord om op grond van de ontwikkeling in de afgelopen jaren, te verwachten dat dit percentage in de komende jaren nog verder zal dalen tot 9 of 8. De gezondma king van de landbouw, wil deze mee kun nen doen in de ontwikkeling op econo misch gebied, zal geschieden via mecha nisatie, nieuwe arbeidsmethoden, ruilver kaveling en groter gezinsbedrijven. Dat is geen kwestie van beleid als ideaal, maar van onherroepelijke noodzaak. Het zal no dig zijn, dat industrialisatie en structuur verbetering in de landbouw samengaan. De landbouw staat ook nog pas aan het begin van een nieuwe ontwikkelingsperiode, waarin met heel wat minder mensen meer werk zal worden verricht dan nu. De in dustrie is daarom de vriend van de land bouw, die de jonge mensen van het platte land zal moeten opvangen. Na de minister sprak de directeur-gene raal voor Industrialisatie en Energievoor ziening, dr. E. L. Kramer, die er onder meer aan herinnerde, dat minister Zijl stra in de toelichting op zijn begroting ook Friesland tot probleemgebied heeft ver klaard wegens het wegtrekken der be roepsbevolking naar het westen. D® Antilliaanse kabinetsformateur, de heer Isa, heeft de gouverneur laten weten dat hij niet in staat was een parlemen tair kabinet op brede basis te vormen. De gouverneur heeft hem daarop verzocht een kabinet te vormen dat het vertrouwen van het parlement geniet. Het begrip bre de basis is dus komen te vervallen. De weg die nu voor de heer Isa open staat is een kabinet te vormen dat gebaseerd is op de 12 statenleden, die geacht worden te behoren tot het democratische blok. Inmiddels worden, naar uit doorgaans goed ingelichte bron is vernomen, pogin gen gedaan de nationalistische groeperin gen en de katholieke groeperingen te bun delen tot een progressieve nationale antil- liaanse christelijke partij. De bedoeling zou zijn aldus een straf georganiseerde, op moderne leest geschoeide politieke organi satie met een uitgesproken vooruitstre vend karakter te vormen, welke als tegen hanger zou kunnen fungeren tegen het thans aan het bewind zijnde democrati sche blok. Deze plannen zijn echter nog pas in een allereerste stadium. Maandagmiddag is in de Mariastichting :n Haarlem overleden de 55-jarige me- rouw Hermans uit Badhoevedorp, die ondagmiddag ernstig werd gewond bij 'n verkeersongeval op de Ljjnderdjjk in Zwanenburg. Mevrouw Hermans fietste op de Lijn- derdijk, toen zij vermoedelijk met haar voorwiel in aanraking kwam met de fiets van haar man, die voor haar reed. Zij raakte daardoor de macht over het stuur kwijt en kwam op de rijweg terecht juist op het moment dat uit tegenovergestelde richting een personenauto naderde. De bestuurder, de heer D. van S. uit Zwanen burg, kon een aanrijding niet meer ver mijden. Met een schedelbasisfractuur werd het slachtoffer naar de Mariastichting overgebracht. Een 50-jarige logementsknecht uit Den Haag heeft sedert enige jaren regelmatig brieven geschreven aan r.k. geestelijken in het gehele land, waarin hij zich uitgaf voor een aan lager wal geraakte vrouw, die op het rechte pad was teruggekeerd en weer contact wilde opnemen met haar familie. Ik heb echter geen kleding en ook geen geld voor de trein, schreef de man dan, „zou meneer de pastoor mij niet een beetje behulpzaam willen zijn?" Met deze epistels wist de man steeds kleine bedragen „los te schrijven", totdat hij op 4 augustus jl. een dergelijke brief schreef aan een kapelaan te Almelo. Deze ging het geval eerst eens nader onderzoe ken. Het bedroeg kwam toen aan het licht. De logementsknecht heeft zich thans voor de Haagse politierechter te verantwoorden gehad. Omdat hij al herhaaldelijk is ver oordeeld, ook voor oplichting, vroeg de of ficier een half jaar gevangenisstraf. De politierechter maakte er zes maanden van waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De laatste spreker was ir. J. B. Ritze- ma van Ikema, hoofddirecteur van de coöperatieve condensfabriek Friesland die opmerkte dat verbetering niet alleen be reikt kan worden door het aantrekken van nieuwe vestigingen maar ook door de groei van de bestaande industrie en door het ter hand nemen van de produktie van nieuwe artikelen. Vestiging van nieuwe be drijven achtte hij voor Friesland een ge biedende eis. De drie noordelijke provin cies beslaan 25 pet. van de oppervlakte van Nederland, doch zij tellen slechts 11 pet. van de bevolking, niet meer dan 7 pet. van de industrie en slechts 5 pet. van de grotere bedrijven. Leeuwarden bezit alle vereisten om uit te groeien tot een krach tig en veelzijdig centrum van Friesland met een grote industrie en een gezonde handel. Ter herdenking van het tienjarig be staan van „Alcoholics Anonymous" in Nederland is zaterdag in Pulchri Studio in Den Haag een nationale „A.A."-conferen- tie gehouden. Prof. dr. A. Querido, de di recteur van de openbare gezondheidszorg te Amsterdam, hield een toespraak waarin hij de medisch en sociale aspecten van het alcoholisme, dat nu meer als een ziekte dan als een maatschappelijk kwaad beschouwd wordt bezag in het licht van het werk van „Alcoholics Anonymous", welks leden elkaar proberen te helpen bij het ontwennen der drinkgewoonte. De heer H. J. Krauweel, directeur van het medisch consultatiebureau voor al coholisme te Amsterdam, wees er op, dat de niet-alcoholisten de ex-drinkers als volwaardigen kunnen en moeten accep teren. Dan zullen de alcoholisten eerde1' bereid zijn zich aan te sluiten bij de A.A - gemeenschap. Aan het slot van de confe rentie werd een forum gehouden. De president van de rechtbank te Am sterdam heeft de „Vrijgemaakt Hersteld Evangelisch Lutherse Kerk", die een kort geding aanhangig had gemaakt tegen het kerkgenootschap der Zevendedagsadven tisten en onmiddellijke toelating eiste tot het door haar gehuurde kerkgebouw, in het gelijk gesteld. De eerstgenoemde kerkformatie, waar van ds. B. E. J. Bik uit Amsterdam voor ganger is, maakte op grond van een huur contract sedert januari 1953 voor haar diensten op zondag gebruik van het kerk gebouw der Zevendedagsadventisten aan de Keizersgracht, tegen een vergoeding van 30 per dienst. Toen de huur werd verhoogd tot 90 per zondag en de Vrij gemaakt Hersteld Evangelisch Lutherse kerk niet binnen een week antwoordde daarmee akkoord te gaan, namen de Ze vendedagsadventisten aan dat men niet akkoord ging. De huur werd opgezegd. De president overwoog in zijn uitspraak dat de kerkformatie van ds. Bik zich te recht heeft beroepen op de huurbescher- ming. Het begrip bedrijfsruimte in de Huurwet moet niet te eng worden ver staan. Daaronder valt alle zelfstandige ruimte, die voor andere doeleinden is be stemd dan voor woonruimte. De presi dent gelastte de Zevendedagsadventisten hun huurders op de eerstvolgende zondag toegang tot hun kerkgebouw te verlenen, zulks op straffe van een dwangsom voor elke keer dat de toegang wordt geweigerd. De Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer M. Maramis, is in Neder land teruggekeerd. Hij heeft in Djakarta besprekingen met zijn regering gevoerd. De terugreis heeft hij gemaakt via Can berra, Wahington en New York, waar hij met de Indonesische vertegenwoordigers overleg heeft gepleegd over de Indone- sich-Nederlandse verhoudingen. Geref. kerken Beroepen te Oude-Pekela G. de Zeeuw te Schoonoord te Tholen-Poortvliet J. D. B. van der Meulen, kand. te Amsterdam te Vroomshoop W. P. H.Pouwels te Wommels (Fr.) te Werkendam (2de pred.pl.) A. Trapmans te Stad aan 't Ha ringvliet. Aangenomen naar Oud-Beijerland J. H. Meijer te Haamstede. Aangenomen naar Leerdam L. Bech te Oldemarkt. Benoemd tot hulpprediker te Hilversum L. W. Korvinus, laatstelijk predikant te Medan (Sumatra), die deze benoeming ook aannam. Bedankt voor de benoeming tot hulp prediker te Hilversum P. B. Suurmond, laatstelijk predikant te Sorong (Nieuw- Guinea). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Haarlem-Noord Joh. Prins te Groningen en dr. W. H. Velema te Eind hoven. Beroepen te Kornhorn J. J. Rebel te Murmerwoude. Bedankt voor Rotterdam-Charlois ïl. van der Schaaf te De Krim (O.). Tweetal te Midwolde (Old.) J. P. v. d. Boogaard te Thesinge en T. Brienen te Mussel. Bedankt voor London (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church) J. H. Velema te Apeldoorn. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Veenendaal (5de pred.pl.) (toez.) P. de Jong te Kootwijk. Bedankt voor Oude Tonge G. J. Jansen te Daarle (O.). Kathedraal. Het Vaticaan heeft de kerk van Pietermaai op Curacao aange wezen als zetel van de bisschop van Wil lemstad. Daarmee is de kerk van Pieter maai officieel tot kathedraal verheven. In deze kathedraal zal mgr. J. M. Holterman tot bisschop van Willemstad worden ge- installeerd. Maandelijkse oefening. Met ingang van 2 oktober zal boven België, Frankrijk, de Duitse bondsrepubliek en Nederland maandelijks een luchtverdedigingsoefening worden gehouden. De tweede oefening wordt gehouden op 6 november, de derde op 4 december. De dagoefeningen duren van negen uur 's morgens tot vijf uur 's middags, de nachtoefeningen van acht uur 's avonds tot zeven uur de volgende ochtend. De vliegtuigen die aan deze oefe ning deelnemen zullen boven de tiendui zend meter vliegen. Het zullen in hoofd zaak straalvliegtuigen zijn. Dank aan N.S. Tijdens een bijeen komst te Middelburg heeft de Commis saris der Koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, aan de president der Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander een schilderij over handigd, vervaardigd door de Veerse kunstschilder W. Vaarzon Morel. Het doek stelt een door het verdronken Zeeuwse landschap rijdende trein voor. Met dit schilderij wil men uiting geven aan de grote erkentelijkheid, jegens de N.S. om dat zij tijdens de ramp een trein liet rij den over een overstroomde baan. Voor de hulpverlening en het herstel is dit van onschatbare waarde geweest. De heer Meyer Hamel, dii-ecteur van de Hoofdstad-Operette, is maandag ter obser vatie opgenomen in de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht in Amsterdam we gens een aandoening aan de ruggegraat. Advertentie (Van onze Haagse redactie) Voor de president van de Haagse recht bank heeft maandag een koi't geding ge diend, dat de Vlaardingse melkslijter B. G. Suyker heeft aanhangig gemaakt tegen de Haagse melkfabriek n.v. Van Grieken, van wie hij voortzetting eist van de melk- leveranties. Met ingang van gisteren heeft deze fa briek namelijk het leveren van melk aan genoemde slijter gestaakt, omdat de ande re Vlaardingse slijters dit eisten. Zij dreig den, hun melk van een andere fabriek te gaan betrekken, indien Van Grieken zou doorgaan, melk te leveren aan de heer S, die door zijn Vlaardingse collega's wordt beschouwd als een „onderkruiper", om dat hij de enige slijter ter plaatse is, die niet meedoet aan de begin 1958 ingevoer de „melksanering". De heer S is namelijk doorgegaan met het aan de deur afleve ren in hoge flatgebouwen van melk, in tegenstelling tot al zijn collega's, die Dit is de Britse kotter „Master John" I met machineschade op de Noordzee uit Grimsby, die 25 dagen stuurloos 1 heeft gedreven, voordat de IJM. 209 het schip oppikte. Vermoeid maar dankbaar over hun redding stapten de drie opvarenden van het op drift geslagen en daarna door de Wiron IV IJM 209 opgepikte Engelse vissers vaartuig „Master John" GY 486 in IJmuiden aan de wal. Dit zijn de drie vissers, die wijf dagen lang zonder drinkwater en met heel weinig voedsel op een storm achtige Noordzee zwalkten: v.l.n.r. de Deense schipper Hans Press (35 jaar) en de Engelsen Albert Pratt (20 jaar) en John Gibson (32 jaar). John Gibson liep in de narigheid op zee een oogwond op. hebben afgesproken geen trappen meer te lopen. Thans ligt het bedrijfje van de heer S. echter stil, omdat de n.v. Van Grieken hem geen melk meer levert en hij evenmin er gens anders melk kan kopen. Zijn raadsman stelde dat de n.v. Van Grieken met het staken van de melkleve- ranties een onrechtmatige daad pleegde door te handelen in strijd met de redelijk heid en het fatsoen, dat men in het maat schappelijke verkeer in acht te nemen heeft ten opzichte van een ander. Voorts ver breekt de n.v. Van Grieken op onrechtma tige wijze een bestaande overeenkomst, terwijl zij tenslotte handelt in strijd met artikel 2 van de zuivelverordening 1946, die bepaalt dat de fabrieken verplicht zijn, al hun slijters op de gebruikelijke wijze melk te leveren. De vertegenwoordiger van de n.v. Van Grieken uit Dordrecht was het met deze zienswijze niet eens. De zuivelverordening betekent volgens hem niet, dat een bedrijf tot de dood toe gebonden is aan een slij ter. De bedoeling en opzet van deze, overi gens in vage bewoordingen gestelde veror dening is gericht op bijvoorbeeld het zeker stellen van de af te leveren hoeveelheden en de wijze van aflevering. In het onder havige geval is het een bedrijfsbelang voor Van Grieken om de levering te staken, aangezien de fabriek andei'S bedreigd word met een radicale omzetvermindering, al dus deze raadsman. De president van de Haagse rechtbank zal op 3 oktober vonnis wijzen Advertentie HET EULAN ETIKEÏ\DE GARANT v,V,.3 VOOR BLIJVENDE MOTECHTHEID EULAN voor moteehte behandeling van wol en andere dierlijke vezels; een wetenschappelijke pioniers-prestatie van baye»J tientallen jaren op zijn deugdelijkheid beproefd. liillll op maandag, w o n d o g. vrijdag n raterdag em 9.32 ovr «oor hal EULAN-PROGRAMMA ovar Radio LUXEMBURG 208 m. Oplichting en valsheid in geschrifte.Voor deze feiten had een 36-jarige Haarlemse vertegenwoordiger zich maandag voor de Haarlemse politierechter mr. J. P. Petersen te verantwoorden. Met een van veel fan tasie getuigend verhaal had hij zijn werk gever voor 350 opgelicht. Verder had hij het bedrag van zjjn tegoed in zijn spaar bankboekje, groot 1,gewijzigd in 7011,Niet om de spaarbank te bena delen, zo legde hij uit, maar om zijn ver loofde en haar ouders de indruk te geven dat hij er „warmpjes" bij zat. Uit de verklaringen van de 44-jarige per soneelschef van de n.v. waar verdachte destijds in dienst was hij werd na de ontdekking van zijn verzonnen verhaal op staande voet ontslagen bleek dat de ver tegenwoordiger geregeld in financiële moeilijkheden verkeerde. De personeelschef haalde een hele „waslijst" van voorschotten Uit zijn zak die aan verdachte waren ver strekt. Toen deze weer eens in geldnood verkeerde en een voorschot op zijn salaris vroeg werd hem dat geweigerd omdat hij reeds een volle maand loon had opgenomen. De vertegenwoordiger diste toen een aan doenlijk verhaal op. Zijn moeder was over leden en hij moest haar begrafenis regelen. Uit de erfenis zou verdachte echter een huis ter waarde van 18.000 ten deel val len. Zijn argumenten klonken zo overtui gend dat hij opnieuw geld loskreeg. Ver dachte had het „sterfgeval" ook aan zijn verloofde verteld. Haar ouders waren zelfs op het kantoor van hun aanstaande schoon zoon gekomen om hem met het „overlijden" van zijn moeder te condoleren. Verdachte beweerde dat hij nooit de op zet had gehad iemand te benadelen. Zijn moeder was in die tijd inderdaad zeer ernstig ziek geweest. Het was eigenlijk een wonder dat ze er nog bovenop was ge komen, aldus de verdachte. Hij had zijn verloofde van de erfenis verteld om het te doen voorkomen dat hij in goede doen ver keerde. Om dezelfde reden had hij zijn spaarbankboekje vervalst en dat aan zijn verloofde en haar ouders laten zien. De officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman herinnerde eraan, dat verdachte al eens eerder wegens oplichting was veroordeeld en op het ogenblik nog een proeftijd doormaakt. Hij vond het zeer bedenkelijk dat verdachte het „overlijden" van zijn moeder bedacht om aan geld te komen. Mr. Van der Valk Bouman achtte het voorts bewezen dat verdachte zoal geen financieel dan toch wel moreel voordeel wilde trekkken uit de vervalsing van zijn spaarbankboekje. Hij eiste vier maanden gevangenisstraf. De raadsman van verdachte, mr, B.W. Stomps, concludeerde tot vrijspraak ten aanzien van beide aan zijn cliënt ten laste gelegde feiten wegens gebrek aan bewijs. Verdachte zou door zijn manipulaties met het spaarbankboekje de spaarbank in feite niet benadeeld maar juist bevoordeeld heb ben omdat hij het saldo van 1,— op nihil had gebracht. (Verdachte had zelf in het boekje aangetekend dat 7011 was over geschreven op de rekening van zijn firma.) Volgens mr. Stomps leed zijn cliënt aan een ziekelijke zucht tot opschepperij, waar uit zijn daden verklaard moeten worden. De politierechter achtte de opzet tot de oplichting en de valsheid in geschrifte be wezen en veroordeelde de vertegenwoor diger tot een gevangenisstraf van drie maanden, waarbij hij rekening hield met het feit, dat verdachte de voorwaardelijke straf van zijn vorige veroordeling naar alle waarschijnlijkheid ook nog zal moeten ondergaan. Messetrekker in café Een 18-jarige Amsterdamse fabrieks arbeider had samen met een evenoude vriend, die niet op de zitting was ver schenen, op een zaterdagavond in augustus een café in de Haarlemse binnenstad op stelten gezet. Ze kampeerden in het tenten kamp in Bakkum en wilden in Haarlem eens „gezellig" uitgaan. In het bewuste café stond een van hen „ongelijk". „Je trapt op mijn zuurtjes", merkje de letter lijk op zijn tenen getrapte bezoeker op. De niet verschenen Amsterdammer, een 18- Het verbondsbestuur van de Katholie ke Arbeiders Beweging heeft zich in de te Utrecht gehouden buitengewone verga dering verenigd met het eerder door het dagelijks bestuur van de K.A.B. ingeno men standpunt inzake de inhoud van de Troonrede en de daarop gevolgde advies aanvrage van de regering aan de Sociaal- Economische Raad. Met voldoening werd kennis genomen van de opvatting van de Sociaal-Economi sche Raad, dat het gehele complex van de te nemen maatregelen ten aanzien van het te voeren sociaal-economische beleid nader in studie dient te worden genomen. Daarmee is volgens het verbondsbe stuur van de K.A.B. tevens tegemoetgeko men aan het verlangen van de K.A.B. om een oplossing van de moeilijkheden niet eenzijdig te zoeken in de consumentensec tor, doch in bepaalde onderdelen van het te voeren sociaal-economische beleid. Met name had de K.A.B. bezwaar tegen een eenzijdige verhoging van de huren en een vermindering van de consumentensub sidie op de melk, omdat dergelijke eenzij dig gerichte maatregelen naar de mening van de leiding van de K.A.B. de bestaande problemen, die één groot samenhangend complex vormen, allerminst oplossen. Ervan uitgaande dat de S.E.R. zijn stu die zal uitstrekken tot de algemeen te voe ren sociaal economische politiek, meent het verbondsbestuur zich er in dit stadium van te moeten onthouden publiekelijk tot een zekere stelling ten aanzien van con crete maatregelen te komen. Het meent echter reeds nu te moeten stellen dat na de gevolgen van de beste dingsbeperking een verdere vermindering van de welvaart van de werknemers niet is te aanvaarden. Het verbondsbestuur van de K.A.B. is integendeel van mening, dat nu het evenwicht in onze volkshuishouding in grote lijnen is hersteld, ernstig moet worden gezocht naar wegen, waarlangs een verdere stijging van de reële welvaart voor de werknemers in de naaste toekomst mogelijk is. De negende „Firato", die maandagavond haar deuren sloot, heeft een nieuw be zoekersrecord behaald, namelijk 164.016 tegenover 154.600 in 1957. Niet alleen voor de binnenlandse markt werden in de miljoenen lopende orders genoteerd, ook over exportopdrachten wa ren vele exposanten zeer tevreden. Er waren veel bezoekers uit België, West- en Oost-Duitsland, Zwitserland, Italië, Frankrijk, Engeland, de Scandi navische landen, IJsland, Finland, de Ver enigde Staten, het Nabije Oosten, de Zuid- amerikaanse landen en de overzeese rijks delen. Opmerkelijk was ook het bezoek uit Oost-Europese landen als Bulgarije, Tsjechoslowakije, Joegoslavië en de Sov jet-Unie, waarmee bovendien goede zaken werden gedaan. jarige leerling-tegelzetter, had daarop een dolk getrokken en geantwoord: „Je houdt je kalm anders rijg ik je aan het mes." Er was daarop een vechtpartij ontstaan, waar bij de bedreigde bezoeker, een 23-jarige olieman uit Haarlem, een klap met een bierglas in het gezicht kreeg en verwon dingen opliep. Deze antwoordde op de vraag van de politierechter of hij zich be dreigd had gevoeld, droogjes: „Dat zou ik menen wanneer ze met een getrokken mes voor je staan." „Voor beiden vijftig gulden boete en twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar," vorderde de officier, die rekening hield met het feit dat de jongelui in slecht gezelschap verkeerden en nog een blanco strafblad hadden. De politierechter conformeerde zich aan de eis van de officier. Agent mishandeld Met een week gevangenisstraf vonniste de politierechter voorts een 24-jarige Haar lemse timmerman, die op een augustus nacht zwaar onder de invloed van sterke drank op zijn bromfiets door donkei Haar lem had gereden. Bij zijn aanhouding door een hoofdagent van politie had hij zich hevig verzet en zelfs de politie-ambtenaar een. klap in het gezicht gegeven. Tijdens de jubileumvergadering, die de r.k. vakbond voor de textieldetailhandel „St. Willibrordus" in Amsterdam heeft ge houden, is besloten een telegram te zen den aan de grote Nederlandse zeepfabri kanten, met het dringend verzoek een ein de te maken aan het cadeau geven van textiel bij de verkoop van hun zeepproduk- ten. Dit voorstel werd met een luid applaus door de aanwezigen aangenomen, nadat de directeur van het bondsbureau had uiteen gezet, dat de verkoop van koffie en thee door de textielwinkeliers ter bestrijding van het verstrekken van de textiel in de levensmiddelenbranche thans is geëindigd door overeenstemming met vertegenwoor digers van de levensmiddelenbranche. "PTanrten voor de vestiging van een grote vlakglasfabriek te Tiel staan op het punt om verwezenlijkt te worden. De directie van het Belgische glasconcern „Glacés et Verres" heeft thans aan de n.v. Spoorweg bedrijf te Utrecht opdracht gegeven voor het aanleggen van een spoorwegverbinding naar het industrieterrein. De aanbesteding van de fabriek zelf wordt voorbereid. Het ligt in de bedoeling op het terrein aan het AmsterdamRijnkanaal, dat ruim 3 hectaren groot is, voorlopig drie loodsen te bouwen. Als de vlakglasfabriek volledig draait zullen er meer dan duizend arbei ders werk vinden. Op het congres van „Nieuwe Koers", de jongerenorganisatie van de Partij van de Arbeid is na ampele discussie besloten om in de P.v.d.A. te blijven. Een geringe meerderheid verklaarde zich voor, een talrijke minderheid tegen. Het voorma lige hoofdbestuur had voorgesteld om „als uitwijkmogelijkheid uit de impasse, die er in de politieke jongerenorganisa ties in het algemeen en de partijen be staat, de banden met de P.v.d.A. te ver breken". Dit thans verworpen hoofdbe stuursvoorstel was het enige agendapunt van het congres. De situatie op de Europese botermarkt is sinds de afgelopen winter verbeterd. In de meeste landen zijn de voorraden klei ner geworden en op korte termijn wordt een verdere, zij het geringe stijging van het boterverbruik verwacht, gepaard, in enkele landen met een daling van de pro duktie. Dit is de bevinding van de botei'commis- sie van de E.E.G., die zich te Parijs heeft beziggehouden met de toestand op de Europese botermarkt. De botercommissie is echter van oor deel, dat op lange termijn het botervraag- stuk nog geenszins is opgelost. De deskun digen vrezen, dat ieder ogenblik een om mekeer van de marktsituatie en een terug val in een nieuwe crisis mogelijk zijn. De commissie stelt daarom o.a. voor, het boterverbruik te bevorderen en de prijspolitiek voor melk te onderzoeken en zonodig te wijzigen. Voorts wil zij een noodcommissie voor boter in het leven doen roepen, die bij plosteling optre dende moeilijke marktsituaties bijeen dient te komen en maatregelen tot over winning van de moeilijkheden voor moet stellen. De directie der Nationale Handelsbank n.v. te Amsterdam deelt mede, dat zij be sloten heeft haar kantoren der bank in Indonesië te sluiten, met uitzondering '-an dat in Djakarta. De kassen der agent schappen in Indonesië zullen op de navol gende plaatsen en data voor het laatst geopend zijn: 1 november 1958: Banju- wangi, Malang, Probolingo, Telok Betong; 15 november 1958: Bandung, Bandjerma- siri, Pontianak, Djambi; 29 november 1958: Medan, Palembang, Semarang, Surabaia, Het besluit is maandag in Djakarta gepu bliceerd.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11