Politiek debat in Tweede Kamer over het regeringsbeleid Er gaan 37 verstekelingen terug naar Indonesië Geleidelijke Britse aftocht uit Jordanië verwacht HET WEER Westelijke randweg wellicht met viaduct over de Julianalaan MO IRIS (>eforet/o(/6ut// Haarlems Dagblad Kernpunt: het vragen van advies aan Sociaal Economische Raad Zij voldoen niet aan de normen EGKS-verwachting: Kolenvoorraden zullen nog meer toenemen Twee nieuwe Nederlandse nota's voor Djakarta Geval van pokken op ms. Oranje in Djakarta Debarkatie vertraagd Bekendmaking vandaag in UNO-Assemblee? Wisselvallig De melk Belangen Gratie voor Jimmy Wilson: levenslange opsluiting Het woord is aan Aan ondertunneling blijken bezwaren verbonden Londen wil praten, maar zet zijn plan voor Cyprus door Ook tweede Haarlemse jongetje gevonden 73e JAARGANG No 70 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 30 SEPTEMBER 195S IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 223 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Prinses Marie-Esmaralda, het jongste dochtertje van Koning Leopold en Prinses Liliane van België, dat op 1 ok tober haar tweede verjaardag viert. Hoewel het steenkolenverbruik in de komende maanden van dit .iaar als gevolg van seizoensfactoren waarschijnlijk een stijging van twee miljoen ton te zien zal geven, moet er rekening worden gehouden met een langzame verdere stijging der kolenvoorraden bij de mijnen in de EGKS. Dit deelt de Hoge Autoriteit in haar prog nose voor het laatste kwartaal van dit jaar mede. De Hoge Autoriteit verwacht dat de voorraden met ruim 1 miljoen ton zullen stijgen tot meer dan 23 miljoen ton. De steenkolenproduktie zal in het vierde kwartaal naar raming 63,7 miljoen ton be dragen; de totale invoer van steenkolen vermoedelijk 7,5 miljoen ton, waarvan 6 miljoen ton uit de V.S. De Duitse invoer uit de V.S. zal naar verwachting 3 miljoen ton zijn, de Italiaanse 1,4 miljoen ton, de Nederlandse 800.000 ton en de Belgische en de Franse elk 400.000 ton. Het valt nog niet te overzien, of en in hoeverre de invoerbeperkingen van som mige landen reeds effect zullen sorteren in het vierde kwartaal van dit jaar. DJAKARTA, (ANP) In tegenstelling tot andere berichten vernam de corres pondent van het A.N.P., dat de Nederland se diplomatieke vertegenwoordiger in Djakarta, de heer Hasselman, maandag niet één, doch twee nota's bij het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ingediend. De heer Hasselman over handigde de beide stukken aan de heer Pa pain, het hoofd van het directoraat Euro pa van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De nota's zouden geen verband houden met de voornaamste geschilpunten tussen Nederland en Indonesië. (Van onze Kamerverslaggever) Hedenmiddag zijn in de Tweede Kamer de algemene politieke beschouwingen begonnen die altijd voorafgaan aan de behandeling van de rijksbegroting. Uit gangspunt voor het grote politieke debat is de Troonrede, naar aanleiding waar van de regering reeds van verschillende zijden is verweten dat zij ,,moe en uitgeblust" is en blijkbaar geen eigen beleid heeft voor de toekomst. Dat slaat dan vooral op het vragen van advies aan de Sociaal-Economische Raad over hetgeen er moet gebeuren met de subsidies op de melk en de huren. Dat is een kernpunt van het debat. Een derde deel van de S.E.R. bestaat uit vertegenwoordigers van de werkge vers, eveneens een derde deel uit verte genwoordigers van de organisaties van arbeiders en het resterende derde deel uit personen, die zijn benoemd door de over heid. Voor belangrijke economische pro blemen is de regering verplicht het advies van de S.E.R. te vragen, maar in grote lijnen is het standpunt van de S.E.R. om trent de subsidies voor melk en de huren reeds lang bekend en de regering wordt daarom verweten dat zij geen eigen denk beelden heeft geopenbaard, maar zonder een eigen oplossing aan te duiden weer advies van de S.E.R. yraagt, blijkbaar om een uitgewerkt plan te krijgen waarach ter zij zich kan verschuilen. Een huurverhoging, die gepaard zou gaan met verlaging van de huursubsidies van de overheid, zou pas uitwerking heb ben op de rijksbegroting voor 1960 en vol gende jaren. Het huurprobleem is daarom voor de regering niet actueel met het oog DJAKARTA (ANP) Door een geval van pokken aan boord van het m.s. „Oran je", dat dinsdag in Tandjong Priok is aan gekomen, is de debarkatie van de onge veer negentig voor Djakarta bestemde passagiers vertraagd. De leden der be manning en de passagiers werden allen gevaccineerd, alvorens toestemming te verkrijgen het schip te verlaten. Onder de passagiers bevonden zich een aantal Ne derlandse missionarissen en de echtgeno ten van enige Nederlandse zakenlieden, die nog steeds in Indonesië verblijven. De ze vrouwen hadden Indonesië verlaten, toen de anti-Nederlandse campagne in In donesië haar hoogtepunt had bereikt. Intussen is bekendgemaakt, dat de agentschappen in Indonesië van de stoom vaart maatschappij „Nederland" zijn overgedragen aan de „Central Trading Company", een handelsonderneming wel ke eigendom is van de Indonesische rege ring. De laatste Nederlandse vertegenwoordi ger van de maatschappij jhr. M. van Len- nep, die tevens voorzitter was van de Ne derlandse Kamer van Koophandel (welke haar werkzaamheden enige maanden gele den staakte), zal deze week Indonesië ver laten. Via de Verenigde Staten keert hij naar Nederland terug. NEW YORK (Reuter) Van gewoon lijk welingelichte zijde is vernomen, dat Jordanië vandaag in de Algemene Verga dering der UNO plannen zal bekendmaken voor een geleidelijke terugtrekking van Britse troepen uit Jordanië. De eerste af gevaardigde van Jordanië bij de UNO, Abdoel Monem Rifai, zou de Algemene Vergadering een tijdstip opgeven voor de aanvang van de ontruiming van zijn land door de Engelsen, zo is gezegd. De ontruiming zou evenwel afhangen van de uitvoering van plannen van secre taris-generaal Hammarskjoeld voor het optreden van de UNO in Jordanië, Liba non en Syrië en voor de „opheffing van het beleg" in Jordanië. Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft de vorige week gezegd, dat Jordanië op het ogenblik een belegerd land is. Hij merkte op, dat nor male economische en commerciële voor- zieningswerken door Syrië naar Libanon niet open zijn en dat de Verenigde Ara bische Republiek het overvliegen van Syrisch gebied door vliegtuigen van de Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind, in hoofdzaak tussen oost en zuid. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S burgerluchtvaart, die naar Jordanië gaan, had verboden. Rifai zou in zijn verklaring verwijzen naar Hammarskjoelds rapport, dat de af gevaardigden naar de Algemene Vergade ring vandaag in handen zullen hebben. Naar verluidt zal Amman een belangrijk centrum zijn voor het toezicht, dat de UNO wil uitoefenèn om de toestand in Jordanië en Libanon te stabiliseren. Furieuze Falange BEIROET (UPI) De door de christe lijke Falange in Libanon uitgeroepen al gemene staking heeft de bedrijvigheid in het zakencentrum van Beiroet maandag voor tachtig percent lamgelegd. Ook veel ministeries moesten werken met een zeer beperkte staf. Korte tijd na zonsopgang zetten de aanhangers van de falange hun aansporing tot algemene staking kracht bij met ge weervuur en een aantal explosies. Vol gens hun hoofdkwartier was het vuur deels ook gericht tegen „infiltranten" uit de mohammedaanse wijk. Het Libanese leger zette tanks en pant serwagens in om de barricades in de wijk der falangisten lieer te halen. Naar ver luidt is daarbij een burger om het leven gekomen. Een groep falangisten zette een toe gangsweg naar de stad langs het water af en beval het verkeer uit de stad terug te keren. Vijf chauffeurs, die dit weiger den, werden afgeranseld. De Amerikaanse wachtposten in de omgeving werden uit gerust met automatische geweren en moesten de bajonetten opzetten als voor zorgsmaatregel, dat het militaire verkeer niet gehinderd zou worden. Naar verluidt hebben de falangisten ook andere toegangswegen naar de stad afge zet en hebben zij op de weg naar Brou- mana auto's in brand gestoken. De laatste Amerikaanse mariniers van de vier gevechtsbataljons die naar Liba non gezonden werden, zijn maandag aan boord gegaan. Er blijven nu nog 90 staf mariniers en 7500 militairen van het Ame rikaanse leger achter. Het leger neemt nu een aantal van de belangrijkste posten van de mariniers over. op het tekort op de begroting voor 1959. Maar van direct belang is wel een oplos sing voor het consumentensubsidie op de melk. Daarover verlangt de regering een advies, teneinde voor 1 januari haar standpunt te kunnen bepalen. Op iedere liter melk, die de huisvrouw koopt, legt het rijk ruim zes cent toe. Dat zou in 1959 naar schatting 110 miljoen gul den kosten (afgezien van de ongeveer 400 miljoen gulden die de boeren als steun krijgen). Wegens het tekort op de rijks begroting voor 1959 zou de regering gaar ne zien dat de huisvrouw 6 cent meer voor de melk betaalt. Dan stijgen daardoor na tuurlijk de kosten van levensonderhoud, maar daarstaat volgens de regering te genover dat de prijs van andere artikelen is gedaald. En de regering wenst geen loonsverhoging als middel voor de huis vrouw om de duurdere melk te kunnen be talen zonder er iets van te merken in haar huishoudportemonnaie. Als de lonen eerst in beweging zouden komen om het consu mentensubsidie op melk te kunnen af schaffen en later nogeens om de huren te kunnen verhogen, dan gaat het met het loon- en prijspeil de kant van' de inflatie op. De regering wenst rust in de lonen. De vakverenigingen hebben echter reeds kenbaar gemaakt dat zij niet akkoord kun nen gaan met een maatregel, die eenzij dig alleen de huishoudportemonnaie zou treffen. Zij verlangen blijkbaar ook een of fer van de werkgevers, hetzij in de vorm van loonsverhoging, hetzij om het subsi die op melk te kunnen handhaven in de vorm van verhoging van belasting die de ondernemers treft, bij voorbeeld ven nootschapsbelasting of benzinebelasting. De regering heeft in de Miljoennota reeds meegedeeld dat bij handhaving van het subsidie op melk op de een of andere ma- Thans wordt de laatste hand gelegd aan de grote stormvloedkering, die in de Hollandse IJsel na de stormramp van 1953 is gebouwd. Minister Algera zal op 22 oktober de omvangrijke installatie in bedrijf stellen nier dekking moet worden gevonden voor de 110 miljoen. Dat kan bezuiniging bete kenen maar ook belastingverhoging. De vakverenigingen schijnen uit te gaan van de redenering dat door het niet verlagen van de prijzen in de dalende conjunctuur het bedrijfsleven nog grote winsten maakt en wel een stootje kan velen. Het zou een loonsverhoging kunnen opvangen zonder prijsverhogingen. Daarmee houdt het prijsbeleid van de regering verband. Een fabrikant is huiverig zijn prijzen te verla gen omdat hij later, als hij zijn grondstof fen weer duurder moet inkopen en dan zijn prijzen wil verhogen, vergunning nodig heeft. Bovendien staat de fabrikant voor de noodzaak zijn produktie, ten koste van gro te kapitalen, te moderniseren om het hoofd te kunnen bieden aan de te verwachten verscherpte concurrentie van de Euro- markt. Als dat niet gebeurt dreigt er werk loosheid. Er is ook kapitaal nodig om de industrie uit te breiden voor het scheppen van werkgelegenheid voor de steeds groeiende bevolking. Er is dus, mede door winst gevormd, kapitaal nodig voor het behoud van voldoende werkgelegenheid en welvaart. Uitbreiding van de industrie vereist uit breiding van de export. Dan moeten de lo nen (en daardoor de prijzen) niet te hoog zijn als Nederland wil kunnen concurre ren met andere landen. Voor zijn afzet heeft het bedrijfsleven overigens ook belang bij economisch ver antwoorde hoge lonen. Er is dus een af weging van belangen nodig en een als re sultaat daarvan te voeren welbewust be leid, dat rekening houdt met diverse be langen: van de huisvrouwen, van de toe komstige werkgelegenheid en de wel vaart, en van het behoud van de waarde van de gulden. Omtrent dit beleid heeft de Troonrede, die het regeringsbeleid voor het komende jaar dient uit te stippelen, de volksvertegenwoordiging in het onzekere gelaten. Vandaar de verwijten aan de re gering. Minister-president dr. Drees, die hoopt dat werkgevers en arbeiders over de subsidies tot overeenstemming komen in de S.E.R., zodat een regeringsbeslis sing geen conflict doet ontstaan, zal zich morgen tegen de verwijten verdedigen. MONTGOMERY, (Reuter) De dood straf voor de neger Jimmy Wilson, die wegens het stelen van enkele dollars ter dood was veroordeeld, is door gouverneur Folsom van de Amerikaanse staat Alabama veranderd in levenslange gevangenisstraf. De gouverneur heeft niet de bevoegdheid de doodstraf in een kortere straf dan levenslang te veranderen. De 55-jarige Wilson komt na vijftien jaar in aanmerking voor vrijlating op erewoord. Hij werd veroordeeld wegens het be roven van een oude blanke vrouw. Op be roving in de nacht staat in de staat Ala bama de doodstraf. De zaak-Wilson heeft in de gehele wereld reacties uitgelokt. Emerson Niets verbaast de ménsen zozeer als gezond verstand. President Tsjang Kai Tjek van For mosa heeft zijn kabinet in het minis terie van Defensie te Taipeh de crisis rondom Formosa in een reeks geheime conferenties besproken met admiraal Feit, de bevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan. Vice-admiraal Roland B. Smoot, de commandant van het Amerikaanse verdedigingscom mando op Formosa, die niet op deze foto te zien is, nam ook deel aan het overleg- Op de achtergrond ziet men een secretaris van de president. Naar wij vernemen is de voorbereiding tot de aanleg van de westelijke randweg langs Haarlem tussen Zijlweg en Delftlaan (Heussensstraat) thans in een stadium ge komen waarin men bij de Provinciale Waterstaat van Noordhoiland ernstig over- De Nederlandse regering heeft 37 nog in het interneringsverblijf „De Kruisberg" bij Doetinchem vertoevende Indonesiërs, die als verstekeling naar Nederland waren gekomen, naar hun land teruggestuurd. De groep is gistermiddag met de „Johan van Oldenbarnevelt", het schip dat inder tijd het recordaantal van 69 verstekelingen naar Nederland bracht, uit Amsterdam vertrokken. Totaal kwamen 130 personen uit Indonesië illegaal Nederland binnen. Aan 93 van hen is een tijdelijke verblijfs vergunning verstrekt en is toestemming verleend tot werken. In „De Kruisberg" zijn thans geen verstekelingen uit Indone sië meer ondergebracht. De groep van 37 is thans naar Indonesië teruggezonden omdat de betrokkenen niet voldeden aan de normen die de minister van Justitie, prof. dr. I. Samkalden, toe paste bij de beoordeling van hun aanvra gen tot verblijfsvergunning in Nederland. Bij de groep zijn geen Indonesiërs van Nederlandse origine. Zij zijn teruggezon den omdat zij geen enkele binding hebben met Nederland of Nederlanders en hun aanpassing hier te lande op onoverkomen- lijke moeilijkheden zou stuiten. Enkele betrokkenen hebben zich in Indo nesië schuldig gemaakt aan criminele ver grijpen. Bovendien meent men in Nederland geen reden te hebben om aan te nemen, dat de teruggezondenen in Indonesië re presaillemaatregelen staan te wachten. Enkele maanden geleden zijn reeds twee Indonesiërs op grond van dezelfde over wegingen naar hun land teruggezonden. De organisaties, die zich in Nederland met hun bezig hielden, ontvingen berichten uit Indonesië dat beiden het goed maakten en dat er geen maatregelen tegen hen waren genomen. De thans teruggezonden verstekelingen zijn grondig op hun antecendenten onder zocht en beoordeeld. Minister Samkalden heeft zich persoonlijk met deze zaken be ziggehouden. In de kringen van de hulpverlenende or ganisaties is men er van overtuigd, dat de terugzending van de 37 verstekelingen op goede gronden is geschied. Uit eigen on derzoek is deze organisatie gebleken, dat er onder de als verstekelingen naar Neder land gekomenen avonturiers scholen en personen voor wie geen enkele noodzaak bestond Indonesië te verlaten. weegt de Julianalaan in Overveen niet door middel van een tunnel maar met be hulp van een viadukt te kruisen. Men zou thans aan het laatste de voorkeur geven. Tot nu toe was er steeds sprake van dat de Julianalaan in Overveen „ondertun neld" zou worden voor de westelijke randweg, welke ter plaatse de Willem de Zwijgerlaan en de Waldeck Pyrmontlaan zal volgen. Een gelijkvloerse kruising van de Julianalaan met de westelijke rand weg werd door het gemeentebestuur van Bloemcndacl terecht onaanvaardbaar ge acht. Het maken van een tunnel onder de Julianalaan brengt evenwel lange afritten met zich mee, waardoor een aantal zij lanen, r.amelijk de Prins Mauritslaan, de Prins Hendriklaan en de Oranje Nassau laan, geblokkeerd zouden worden. Boven dien gaat de bouw van een tunnel met meer technische moeilijkheden gepaard, vooral met het oog op de huizen en ge bouwen in de nabijheid. Tenslotte is een ondertunneling ook kostbaarder dan de overbrugging. Ook de overbrugging is echter niet zon der bezwaren. Weliswaar zullen de ge noemde lanen dan niet worden afgesloten, omdat het viadukt op betonnen of stalen kolommen zal rusten, maar een paar wo ningen aan de Waldeck Pyrmontlaan zul len het uitzicht krijgen op de stenen borst wering van het begin van de zuidelijke oprit van de westelijke randweg. Boven dien zullen de voortuinen van deze villa's geheel of gedeeltelijk geamputeerd moe ten worden. Het gemeentebestuur van Bloemendaal acht het redelijk dat de eigenaren van deze huizen voor het waar deverlies van deze woningen worden schadeloos gesteld. Wij herinneren er aan. dat de ontbreken de schakel in de westelijke randweg loopt van de Delftlaan, ter hoogte van de Heus sensstraat naar de Zijlweg. Gerekend van de Delftlaan af wordt eerst de Kleverlaan gekruist en vervolgens de spoorlijn van Haarlem naar Santpoort. De weg komt dan bij de Dompvloedslaan uit op de Wil lem de Zwijgerlaan, waarna de overbrug ging volgt van de Julianalaan. Daarna wordt de korte Waldeck Pyrmontlaan ge volgd. De westelijke randweg zal vervol gens iets dalen, terwijl de spoorlijn van Haarlem naar Zandvoort wordt opge hoogd om onmiddellijk na het viadukt over de Julianalaan het viadukt onder de spoorbaan mogelijk te maken. Vervolgens mondt de westelijke randweg uit op de Zijlweg, recht tegenover het reeds voltooi de deel van de verbinding. Opgemerkt dient te worden, dat de westelijke randweg pas volledig tot zijn recht kan komen wanneer van het spoorwegviadukt bij Heemstede af de verbinding wordt aan gelegd in zuidelijke richting, opdat con tact wordt verkregen met de provinciale westelijke weg in Zuid-Holland. Hierover is echter nog niets bekend. De kosten van de luttele kilometers tussen Zijlweg en Delftlaan worden op twaalf miljoen gulden geraamd. PARIJS (UPI) Groot-Brittannië heeft zich bereid verklaard nogmaals met Grie kenland en Turkije te gaan confereren over de toekomst van Cyprus, maar zal het in werking stellen van zijn „plan van deelgenootschap" niet uitstellen. Deze of ficiële verklaring, afgelegd nadat de per manente raad van de Noordatlantische Verdragsorganisatie opnieuw achter ge sloten deuren over de kwestie-Cyprus had vergaderd, werd gevolgd door een Griekse verklaring: Zulk een driemogendheden- conferentie loopt gevaar wanneer Groot- Brittannië vasthoudt aan het besluit om zijn plan in werking te stellen Ingevolge het Britse plan zal de Britse gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, met ingang van morgen een Griekse en een Turkse assistent krijgen. De Turkse regering heeft zijn consul-generaal te Ni cosia, Burhan Ishin, voor deze functie be schikbaar gesteld. De permanente raad van de NAVO zal zich vandaag weer met de kwestie Cyprus bezighouden. De Griekse en Turkse afge vaardigden hebben zich reeds bereid ver klaard hun Britse collega te ontmoeten. Er wordt echter nog overleg gepleegd met de drie regeringen. Zowel de Turkse als de Griekse gedelegeerde gaf te kennen dat zijn instemming van voorlopige aard is. In diplomatieke kring verluidt dat de permanente raad van de NAVO de Britse afgevaardigde op het hart heeft gedrukt zijn regering te verzoeken een compromis te sluiten met Griekenland. ATHENE (UPI) De Griekse minis terraad zal vandaag in spoedzitting bijeen komen om maatregelen voor te bereiden voor het geval de Britse regering haar plan voor Cyprus in werking stelt. Pre mier Karamanlis heeft een verklaring uitgegeven waarin hij zegt het plan voor aartsbisschop Makarios voor onafhanke lijkheid van Cyprus te steunen. Hij zegt Cyprus nooit te hebben opgeëist voor Grie kenland. Premier Macmillan heeft in antwoord op het voorstel van Makarios gezegd dat on afhankelijkheid voor Cyprus geen nut heeft voor een directe oplossing van de moeilijkheden en het herstel van de orde, maar dat het eventueel overwogen kan worden ter definitieve oplossing van het probleem. Maandagmiddag omstreeks twee uur is uit het Spaarne in Haarlem het lichaam van de sinds woensdag 24 september ver miste zevenjarige Thomas Verzijlbergh op gehaald. Des morgen had men zijn vijfjarig broertje Theo reeds gevonden. De stoffe lijke overschotten zijn naar het Grote Gasthuis in Haarlem overgebracht. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD, BOLSTR. 48. A' DAM TEL. 717162 FALCON HARRIS TWEEDJASSEN

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1