Nog teveel koekebakkers onder onze exporteurs Produktie n.v. „Oost-Borneo opnieuw verminderd >^**MARK Kindercoats 22P Zoclf ió Uet zo Panda en de protonplopper Peek&Cloppenburg Wereldnieuws Wisselvallig weer Elke woensdag Vermaning uit Duitsland: Overigens: kansen te over in het Duitse Euromarktgebied Maatschappij passeert dividend r DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 2 Invoerverbod voor partij Italiaanse nylons toegelicht Prijzen dreigen de markt te verstoren Statuten der n.v. Philips gewijzigd Nieuwe terlenkafabriek in Emmen geopend Frankrijks jawoord vindt weerklank op de beurs Nog geen nieuwe expansie- faze in de staalindustrie HARTSLAG DER ZEE Conjunctuurverbetering in Europa blijft aanhouden Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland (Van een onzer verslaggevers) Forsthausstrasse 111, Frankfurt am Main, is een adres dat vele Nederlandse exporteurs, industriëlen en andere die za ken willen doen met West-Duitsland be slist moeten noteren. Het is het adres van het „Holland Haus", een fraai represen tatief gebouw waarin de „Deutsch-Nieder- landische Handelskammer" zetelt onder voorzitterschap van de heer M. J. E. Fin cken. Men kan daar veel leren, men wordt er vriendelijk ontvangen en als men er lang blijft praten dan komt men er ge schrokken vandaan. Geschrokken omdat men er verneemt dat onder de Nederland se exporteurs nog zo vele men vergeve ons het woord „koekebakkers" aan de markt zijn. Zeker, Nederland en West- Duitsland zijn wederzijds eikaars beste klanten. Maar desondanks verzocht de heer H. Menke, consul-generaal der Ne derlanden, ons daar beleefd doch drin gend, de Nederlandse exporteurs op het hart te drukken dat: 1. de Duitser een degelijk produkt en geen rommel wil ko pen, 2. de Nederlandse exporteur moet ko men met duidelijke, overzichtelijke prijs couranten; 3. Bij de reclame rekening ge houden dient te worden met de mentali teit van de koper. De tekst dient ingesteld te zijn op de in Duitsland aanwezige hang naar het romantische; 4. de Nederlander door marktonderzoek op kwaliteit, smaak en prijs zich ervan moet vergewissen of verkoop van zijn produkt, zoals het is, mo gelijk is; 5. de taal van de reclametekst Duits moet zijn, echt Duits en geen krom vertaald Duits; 6. de geleverde goederen niet mogen afwijken van datgene wat op monsters werd besteld; 7. er marktonder- zoekingen gedaan moeten worden, des noods in samenwerking met andere fir ma's die op hetzelfde terrein opereren. Zo zouden wij deze lijst van raadgevin gen kunnen voortzetten. Raadgevingen waarvan ons gebleken is, dat zij niet over bodig zijn, hoe beschamend het ook mo ge klinken voor de Nederlandse handelaar, want het zijn toch alle zeer elementaire zaken die worden aanbevolen. De heer Menke vertelde ons verder dat de Duitser de prijs graag op cif-basis krijgt. De berekening van vracht, assu rantie, invoer- en andere rechten moet dus geschieden door de Nederlandse leve rancier. De heer M. J. E. Fincken, voorzitter van de Nederlands-Duitse Kamer van Koop handel gaf ons te kennen, dat de Duitse markt veeleisend is maar ook willig. Hij somde ons een schier oneindige reeks van produkten op die Nederland zeker met succes naar West-Duitsland kan exporte ren. Dat betreft ondermeer bouwmateria len, bakstenen, dakpannen, machines en apparaten, oliestookkachels, elektrotech nische waren, schemerlampjes, meu belen, board, matrassen, postpapier, tex tiel, schoenen, lakken, verven, levensmid delen en genotmiddelen, biscuits, koek, beschuit, banket, chocolade, suikerwerk „geslacht gevogelte" vlees en eieren, bier. Voor al deze produkten ligt de markt nog open, doch als wij lang wachten gaan er kansen verloren, zo heeft de heer Fincken ons bezworen. Overigens wees hij erop dat op de laat ste Frankfurter Messe Nederland bijna het enige land is geweest dat tevreden over de geboekte orders naar huis ging. Door vrij wel alle buitenlandse deelnemers werd ge klaagd. Nu moet men bepaald nief denken dat het buitenland stil zit. De Engelse regering heeft bijvoorbeeld onlangs vijf handels commissarissen voor West-Duitsland aan gesteld. Ook de Italiaanse handelsvertegen woordiging is bijzonder actief. Nederland Een vluchtige verkenning van de Euromarkt, waartoe onze verslaggever door de Vereniging Nederlands Fabri kaat in staat is gesteld, bracht hem het eerst in contact met de Nederlandse handelsvoorpost in Frankfort, de stad met eeuwenoude culturele en handels tradities. De goede raadgevingen die hem daar werden meegegeven, waren zo simpel dat het bijna onbegrijpelijk lijkt dat de Nederlandse exporteurs zo stuntelig te werk gaan. In de komende tijd zal de Nederlandse exporteur zijn kansen moeten gebruiken voor het te laat is, zo luidt de strekking van zijn betoog. Zeer elementaire exportregels zullen daarbij in acht moeten worden genomen. Op vragen van het V.V.D.-Tweede Ka merlid mevrouw Stoffels-Van Haaf ten heeft de staatssecretaris van Economische Zaken meegedeeld dat inderdaad op 9 augustus afwijzend is beschikt op aanvra gen van 18 april van twee importeurs tot invoer van 50.000 dozijn paar Italiaanse dameskousen van synthetische garens, op grond van het feit, dat de koopprijs niet zou overeenkomen met de gebruikelijke en economisch gerechtvaardigde prijs. Krachtens het besluit Regeling In- en Uitvoer 1944 is de minister van Economi sche Zaken bevoegd, indien dit naar zijn oordeel noodzakelijk is, de invoer of de uitvoer van bepaalde goederen te verbie den, te beperken of aan regelen te binden. Toen medio 1957 import van grote hoe veelheden damesnylonkousen tegen marktverstorende prijzen dreigden plaats te vinden, werd voor deze kousen de alge mene invoervergunning en de document vrijheid ingetrokken en voor iedere in voer weer een afzonderlijke invoervergun ning vereist. Met de Italiaanse instanties is nadien overleg gepleegd, waarbij een akkoord werd bereikt over de hantering van een door de Italiaanse industrie opgestelde prijzenlijst. Deze geeft de minimumprij zen aan, waartegen de betrokkenen hun produkten aan de Nederlandse importeur zullen aanbieden. Lagere prijzen werden geacht, niet meer in een redelijke verhouding tot de produk- tiekosten te staan. De prijzen van de lijst liggen trouwens nog beneden de kostprij zen van de Nederlandse kousenindustrie, hoewel deze laatste in Westeuropees ka der relatief laag zijn te achten. De in de jongste aanvragen genoemde koopprijs was belangrijk lager dan de overeenkomstige prijs van de genoemde lijst. Daarom kon de bedoelde koopprijs niet als economisch gerechtvaardigd wor den beschouwd. Dat de afwijzende beslissing pas vier maanden na het ontvangen van de aan vragen kon worden genomen, komt onder meer omdat de noodzakelijke gegevens, slechts konden worden verkregen door middel van een bij de betrokken industrie- en zowel hier te lande als in Italië in te stellen onderzoek. zal op de Duitse markt slechts een kans maken, door verhoging van de kwaliteit, door specialisatie en door kostprijsbewa king. De heer Fincken zei ons verder, dat Ne derland zich er voor moet hoeden, Duitse ontwerpen te imiteren. In Duitsland be staat een bescherming van het ontwerp, een z.g. Musterschutz. In Nederland zijn wij helaas nog maar de eerste schreden aan het zetten op het gebied van de bescher ming van nieuwe ontwerpen. Toen wij van de heer Fincken afscheid namen, zei hij ons nog. „O ja, zeg ze in Holland, dat ze ook de brieven stipt moe ten beantwoorden, want daar ontbreekt nog wel eens wat aan. In een buitengewone algemene verga dering van aandeelhouders der n.v. Phi lips Gloeilampenfabrieken zijn de door het bestuur dezer vennootschap voorgestelde statutenwijzigingen met grote meer derheid van stemmen goedgekeurd. Zij hebben ten doel, de bestuursvorm meer aan te passen aan de internationale usan ce, ook de statuten in overeenstemming te brengen met de nieuwe wettelijke be paling, dat op ingekochte eigen aandelen geen stemrecht mag worden uitgeoefend en de mogelijkheid te openen, binnen de wettelijke bepalingen meer tijdruimte te verkrijgen bij de organisatie en verdere voorbereidingen van de vergaderingen van aandeelhouders. In overeenstemming met eerstgenoemde punt hebben de com missarissen ir. P. F. S. Otten benoemd tot president der vennootschap en ir. F. J. Philips, mr. A. J. Guépin en ir. Th. P. Tromp tot vice-presidenten. Prins Bernhard heeft vanmiddag in Emmen op het terrein van de n.v. Enkalon een terlenkafabriek geopend. De vestiging van deze fabriek is voor Drente en voor Emmen in het bijzonder, van grote be tekenis, gezien de achtergrond van de regionale industrialisatiepolitiek der over heid. In oktober 1955 werd met de terlen- kafabricage in Emmen begonnen in een proefproduktiebedrijf. In het najaar van 1957 werd met de bouw van de nieuwe fabriek begonnen. Het gehele complex bestaat thans uit een laagbouw van 105 meter lengte, 25 meter breedte en 7 meter hoog en een deel hoogbouw van 22 meter. De terlenkavezel, een der meest veer krachtige vezels, maakt de produktie mo gelijk van kleding, die in hoge mate kreuk- herstellend is. Het kenmerkende hierbij is dat de veerkracht ook in vochtige of natte toestand behouden blijft, zodat artikelen van deze vezel gemaakt, gewassen kunnen worden zonder dat zij daarna gestreken behoeven te worden. j De n. v. Oost-Borneo Maatschappij deelt in haar verslag over 1957 mede, dat de ex ploitatie der steenkolenmijnen in Oost- Borneo onder bijzonder moeilijke omstan digheden plaats vond. Van een normale bedrijfsvoering is reeds sedert lang geen sprake meer. Het contact tussen het bedrijf in Oost- Borneo en het kantoor in Nederland is thans geheel verboden. De steenkolenproduktie binnen de con cessieterreinen bedroeg 62.539 kgt. (v. j. 70.385 kgt:). In totaal kwamen 69.189 kgt. (v.j. 78.169 kgt.) ter beschikking. Het eigen verbruik, in hoofdzaak van de elek trische centrale te Loa Kulu, bedroeg 18.396 kgt. (v.j. 17.794 kg.). De afscheep aan derden 50.319 kgt. (v.j. 60.701 kgt.). Op beperkte schaal vond verkoop van steenkolen naar het buitenland plaats. De afscheep stagneerde herhaaldelijk ernstig wegens gebrek aan scheepsruimte. Hier door werd de produktie ongunstig beïn vloed. De petroleumproduktie beliep in 1957: 80,771 kgt. (v.j. 88.247 kgt.). Nieuwe borin gen werden, evenmin als in 1956 aangezet. Met een verder teruglopende petroleum produktie moet rekening worden gehou den. Op andere terreinen, waarbij de vennootschap belangen heeft, werd geen produktie verkregen. De inkomsten uit petroleumkontrakten beliepen in totaal 118.033,88- v. j. 127.372,38). Wat de nieuwe projekten buiten Indone- Maandag is op de Parijse beurs een be langrijke koersstijging ontstaan. In finan ciële kringen zijn de resultaten van het re ferendum gunstig ontvangen. Deze krin gen zijn van mening, dat er een tijdperk van politieke stabiliteit gaat beginnen en dat talrijke hangende economische en fi nanciële vraagstukken geregeld zullen kunnen worden. De Noordafrikaanse en Afrikaanse fondsen en de aandelen van oliemaatschappijen met belangen in Noord-Afrika traden maandag sterk op de voorgrond. Bij levendige handel ontstond op de goudmarkt een prijsdaling voor goudsta ven. De prijzen der gouden munten gaven eveneens belangrijke dalingen te zien. sië betreft richt de maatschappij zich op samenwerking met derden. Over diverse projekten, o.a. in Zuid-Limburg hebben de besprekingen nog niet tot positieve re sultaten geleid. De baten in Nederland overtroffen de las ten met (45.234,92, welk bedrag toege voegd dient te worden aan de reserve, die daarna met 174.239,82 op de balans voor komt. De winst- en verliesrekening over 1957 sluit zonder saldo, zodat over 1957 geen dividend kan worden uitgekeerd. Het ach terstallige cumulatief dividend op de pre ferente aandelen stijgt hierdoor tot en met 1957 tot 532,50 per preferent aandeel en 226,25 per preferent onderaandeel. Advertentie Geen betere gelegenheid om voordelig een goed kinder|asje te kopen dan op de Jongensmarkt bij P C I De hele winter heerlijk warm en leuk gekleed in deze speciale P C kindercoat. Eskimovoering (zuiver wol) geheel doorgestikt en gewatteerd nieuwe kleuren 8 jaar 25." kleine stijging per maat De hoge autoriteit der E.G.K.S. ver wacht in het vierde kwartaal van dit jaar een vastere stemming op de staalmarkt, maar zij meent dat er nog geen sprake kan zijn van een nieuwe expansiefaze. In een marktoverzicht wordt medege deeld, dat de activiteit op de wereldstaal- markt weer levendig is. Het volume der nieuwe orders uit derde landen was van juni tot augustus gunstig. De uitvoer van ruw staal heeft in het derde kwartaal aan zienlijk meer bedragen dan in het tweede kwartaal, toen drie miljoen ton werden uitgevoerd. Het staalverbruik zal in het vierde kwar taal waarschijnlijk iets groter zijn dan in dezelfde periode van 1957. Doordat de ver bruikers evenwel op hun voorraden blijven teren, vooral in West-Duitsland, zal de marktvoorziening uit de lopende produk tie in het vierde kwartaal van dit jaar vermoedelijk tot 11,55 miljoen dalen, ver geleken met 13,36 miljoen ton in het vierde kwartaal van 1957. De uitvoer naar derde landen zal volgens de berekening van de Hoge Autoriteit stijgen tot ongeveer 3,4 miljoen ton tegen 2,7 miljoen ton in de overeenkomstige periode van 1957. De totale staalafzet zal nauwelijks 14 miljoen ton bedragen en de produktie naar schatting 14,65 miljoen ton tegen 15,65 mil joen ton in het laatste kwartaal van 1957. IEDER voorjaar wordt een overweldi gende massa warm tropisch water met een hoog zoutgehalte naar het noorden ge stoten en stroomt als een bovenstroom op het water van de Atlantische Oceaan. Dit warme water krijgt een noordoostelijke richting, gaat naar de Golf van Biskaje, Het Kanaal, de Ierse Zee en de kusten van Ierland, maar ook door de Noordzee en de Noorse kusten. In het najaar trekt het warme water zich terug en stroomt vóór het ijskoude water uit van de noordpool in zuidelijke richting. De Franse onderzoeker he Danois was de eerste, die dit verschijnsel van af- en aanvloeiend water uit tropische gebieden, verge leken heeft met de uitwer king van de hartslag. Dit maritieme hart bevindt zich als we de vergelijking mo gen volgen beneden de evenaar, niet erg diep onder het oppervlak van de oceaan. Trekt dit hart zich in de lente samen, dan wordt het warme water naar het noorden gestuwd, zet het hart zich in de herfst uit, dan vloeit het water weer terug. Door deze omschrijving is meteen de frequentie van de hartslag bepaald, want er blijkt per jaar slechts één harte- klop te worden gegeven. Dat is niet veel, maar juist voldoende. Voldoende voor de biologische rijkdommen van de zeeën, maar öók voldoende om het massale op treden van velerlei soorten zeedieren in verschillende seizoenen te kunnen ver klaren. Le Danois heeft niet alleen een aardige vergelijking gemaakt, maar als eerste ook de termen transgressief en re gressief ingevoerd voor de massa's warm water die van de evenaar af stromen en voor het water dat naar de equator toe vloeit. De kabeljauw en de haring, die beide een afschuw hebben van warm water, zullen zorgen in de kou te blijven ook al treden transgressieve (warme) bovenstromen op. Met andere woorden, zij duiken naar diepe en koude onderstro men. De makreel en sardine doen het juist andersom, want zij hebben het graag be haaglijk in warm water en komen met de transgressieve stromen te voorschijn. Het is dus een voortdurend stijgen en dalen van de verschillende vissoorten, al naar gelang zij een warme boven stroom of een koude onder stroom prefereren. Deze op lossing van het vraagstuk van de vissentrek levert uiteraard geen sleutel die op alle sloten past. We mogen deze rede nering dus niet toepassen op alle mogelijke seizoenver schijnselen in zee. Van de tonijn is bijvoorbeeld bekend, dat hij horizon taal reist en met de warme stroom uit tropische zeeën helemaal in de Noordzee tot IJsland zwemt. En van walvissen is bekend dat zij reizen om de wereld ma ken. Sommige vissen zwemmen horizon taal, of zelfs in schuine richting om zo min mogelijk verandering van water-klimaat te ondervinden, andere soorten kan het niets schelen of zij door koud, of warm water zwemmen. Het leven is in al zijn variaties nu eenmaal te breed van opzet om onder één enkele noemer te vallen. Maar de beweging van vele vissoorten, op wie de mens in de verschillende seizoenen altijd heeft kunnen rekenen, kan door de horizontale beweging gelukkig wél wor den verklaard. Wist u overigens, dat een Turkse mythe in onze tijd eveneens tot klaarheid is ge bracht? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 53. Pan.a voegde de daad bij het woord moeizaam maar flink klom hij langs de regenpijp naar het open venster in de pa leismuur en al spoedig zag hij, dat hij op een gelukkige plek terecht was gekomen. Het venster behoorde namelijk tot de troonzaal en daar was de Koning juist doende, de rechtzaak tegen de rampzalige Minister van Financiën, Hendrik Troost, te leiden. Panda hoorde hem juist zeggen: „De verdachte meent zich te kunnen be roepen op die geheimzinnige radio-uitzen ding, maar die bewijst helemaal niets! Dat kan het werk van een grappenmaker geweest zijn.' Het kan een poging geweest zijn om onze aandacht af te leiden! Maar de verdachte mag proberen zich te ver dedigen dat hij spreke!" „Tjonge dat staat er slecht voor met die minister!" dacht Panda medelijdend. „Ik zal op moe ten schieten, anders is het nog te laat!" Maar intussen had Joris Goedbloed, in het laboratorium van Professor Knutselma, óók het gevoel dat er opgeschoten moest worden .„Per aspera ad velocitas ofwel: rijs op uit uw gesuf en betracht snelheid!" zo voegde hij de professor toe, terwijl deze nog op gedegen wijze bezig was de Proton Plopper te richten. „Plop uw plopper met gezwinde spoed, vóórdat het lastige ventje Panda de kans heeft gekregen, met de ko ning te spreken!" „Aha u m.aakt me zenuwachtig''prevelde de professor kla gend, maar hij deed toch zijn best om beter op te schieten. E.E.G.-commissie voorspelt De commissie der Europese Economische Gemeenschap verwacht, dat de lichte con juncturele groei in de gemeenschap in het vierde kwartaal van 1958 zal aanhouden, zo deelt zij in haar eerste conjunctuurver slag mede. De daling van de rentevoet, aldus het verslag, heeft de voorwaarden voor een opleving van de investeringsactiviteit aan zienlijk verbeterd. „Behalve Frankrijk is geen enkel land meer genoodzaakt, res trictieve maatregelen ten bate van zijn betalingsbalans te handhaven. De industriële produktie der E.E.G. zal in het vierde kwartaal van 1958 ongeveer 2 a 3 procent boven die van de overeen komstige periode van 1957 liggen. De commissie legt er de nadruk op, dat de economische toestand der E.E.G.-lan den tot het midden van dit jaar geken merkt werd door een vertraging van de conjuncturele ontwikkeling. Het index cijfer van de totale industriële produktie was evenwel voor het tweede kwartaal van 1958 nog 2,6 procent hoger dan voor dezelfde periode van 1957. In Frankrijk bedroeg de stijging 8,8 procent, in West- Duitsland 1,8 procent en in Italië 0,8 pro- centa. In Nederland deed zich een daling voor van 2,2 procent, in Luxemburg van 4,5 procent en in België zelfs van 12 pro cent. In de Benelux-landen zullen de in vesteringen het peil van een jaar geleden waarschijnlijk niet meer bereiken. De commissie neemt aan, dat de con junctuur in de V.S. zich langzaam blijft herstellen en dat de prijzen op de wereld markt hun laagste punt hebben bereikt. In Engeland blijft de economische groei stagneren en hier is in de eerstkomende maanden waarschijnlijk zelfs een verdere daling van geringe omvang te verwachten. Koffie-akkoord Tussen de koffieproducerende landen van La tijns Amerika is zaterdag een overeenkomst ge sloten tot beperking van de hoeveelheden koffie uit de oogst 1958, die dit jaar op de markt ge bracht zullen worden. De Afrikaanse koffielan den hebben zich bereid verklaard gezamenlijk andere methoden te bestuderen om tot stabili satie van de prijzen te komen. Aan de Latijns- Amerikaanse overeenkomst, die voor een jaar geldt, kunnen zij in deze vorm niet deelnemen. Kaasuitvoer naar Duitsland De tot 30 september 1958 lopende prijsafspraken voor de invoer van Nederlandse en Deense kaas in West-Duitsland zijn voorlopig tot 15 november verlengd. Nederland en Denemarken hebben op zich genomen tot die datum niet beneden een bepaalde prijsgrens te gaan teneinde de afzet van Duitse kaas op de Duitse markt, niet te be moeilijken. De Nederlandse regering zal ervoor zorgen, dat de prijs van Nederlandse kaas 25 pfennig per kg. boven de Deense prijs ligt. President-commissaris Bergoss De algemene vergadering van aandeelhouders aer Bergoss - Gebr. Van den Bergh's koninklijke fabrieken te Oss - heeft dr. PauT Rij kens geko zen tot president-commissaris. Hij volgt wijlen de heer A. van den Bergh op. Onder invloed. Volgens het Amerikaanse departement van Landbouw beweegt het aantal sigaretten dat de Amerika nen roken zich nog steeds in opgaande lijn. Verwacht wordt, dat de Amerika nen dit jaar 457 miljard sigaretten de lucht zuilen inblazen, tegen 442 mil jard het afgelopen jaar. Het aantal fil tersigaretten dat de Amerikanen roken is het laatste jaar gestegen tot de helft van de Amerikaanse sigarettenproduk- tie onder invloed van de berichten over het verband tussen longkanker en ro ken. Nieuwe leest. De Japanse regering zal, wanneer in oktober te Tokio nieuwe Ja- pans-Amerikaanse besprekingen begin nen over 't gezamenlijk veiligheidsver drag, een geheel nieuwe overeenkomst vragen. Aanvankelijk lag het in de be doeling de (periodieke) bijeenkomst al leen te gebruiken om bepaalde veran deringen in de overeenkomst aan te brengen. Dienstweigeraars. Japanse arbeiders die in Hirosjima voor de Amerikanen wer ken willen geen deel hebben aan de vij andelijkheden in het gebied van For mosa. Ongeveer 9500 man heeft gewei gerd munitie in schepen voor nationa listisch China in te laden. Kettingbotsing. Nabij Ulm in West-Duits land op de weg naar Stuttgart heeft zich maandag een kettingbotsing voor gedaan, waarbij twaalf voertuigen be trokken waren. Het ongeluk, dat in dichte mist gebeurde, kostte twee men sen het leven. Elf werden gewond. Opzienbarend? Een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie mo gelijk een vierde spoetnik op 1 oktober, de verjaardag van het communistische regime in Peking, op Chinees gebied zal doen afschieten. In persberichten is gezegd, dat de Chinese communisten van plan zijn morgen een opzienbaren de demonstratie van kracht te geven. Obstakel. De politie van Krakau heeft met behulp van traangasbommen en gum miknuppels een menigte moeten ver spreiden die protesteerde tegen de verwijdering van een altaartje. Vol gelingen van een vrouw die op het plein een verschijning van Maria zegt te hebben gehad hadden het altaar opgericht zonder stedelijke of kerkelij ke vergunning. De rooms-katholieke kerk waarschuwde tegen godsdienst waanzin en de politie vond het ding een gevaarlijk verkeersobstakel. Oppositie. De oppositiepartijen hebben de Portugese regering toestemming ge vraagd voor bijeenkomsten in Lissa bon en Oporto op 5 oktober, ter herden king van de uitroeping van de republiek in 1910. Alleen voor de demonstratie te Lissabon is toestemming gegeven, die te Oporto mag niet doorgaan. Raketbewapening. De chef van de Noor se luchtmacht, generaal Motzfeld, heeft verklaard, dat de Noorse strijd krachten in 1959 uitgerust zullen wor den met raketten van het type „Nike". Negen Noorse officieren zijn naar Fort Bliss in Texas vertrokken, waar zij on derricht zullen worden in de hantering van de Nike-projectielen. „Goed ingelichte kringen". Een van 's we reld meest geciteerde „goed ingelich te kringen", de oud-woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, Peter Matthews is 48 jaar oud, in Londen overleden. Matthews is zes tien jaar aan de afdeling voorlichting van het ministerie van Buitenlandse Zaken verbonden geweest. Vrijwel da gelijks hield hij persconferenties. Mat thews, die Russisch sprak, stond be kend als deskundige op het gebied van Sovjet-aangelegenheden. Munterij. „In de nabije toekomst" zal het Vaticaan tienduizend zilveren munten van 500 lire uitgeven, aldus is in Vati caanstad vernomen. Krachtens het in 1938 gesloten en in 1940 vernieuwde mo netaire verdrag tussen Italië en het Va ticaan heeft de Heilige Stoel het recht munten in omloop te brengen. De Ita liaanse staat heeft twintig miljoen zil veren 500-lire stukken in omloop ge bracht, die ten gevolge van oppotten vrijwel uit de circulatie zijn verdwe nen. Koningsschap. Leslie Pine, hoofdredacteur van „Burke's Peerage" het standaard werk der Britse blauwbloedigen, zegt in een boek („The twilight of the mo narchy") dat, hoewel in Engeland geen republikeinse beweging van enige om vang bestaat, vele Engelsen de monar chie graag door een republiek vervan gen zouden willen zien. Zij willen hier aan echter niet actief meewerken. De auteur stelt voor dat de monarch een groter aandeel in de regering van het land krijgt. Gisteren bevond Nederland zich aan de westelijke flank van een boven de Balkan gelegen gebied van hoge druk. Zuidelijke winden voerden toen warme lucht aan, waardoor bijna overal een maximumtem peratuur tussen 20 en 22 graden werd be reikt. In de loop van de avond en nacht passeerde daarna het koufront van een boven Ierland gelegen depressie. Dit ver oorzaakte zowel in ons land als in België en Frankrijk tamelijk langdurige regen. De meeste neerslag viel in het zuidwesten van Frankrijk. Bij Newfoundland bevindt zich een tropische cycloon, die in de rich ting van de zuidpunt van Groenland be weegt. De cycloon transporteert in de hogere luchtlagen een enorme hoeveelheid warme lucht naar het noorden. In ver band hiermede vertoont de boven Ierland gelegen depressie de neiging naar het zui den af te buigen. Zij komt morgen waar schijnlijk dichtbij ons land. waardoor het weer dan een wisselvallig karakter zal hebben. WEERRA PPORTEN Woensdag 1 oktober Zon op 6.39 uur, onder 18.20 uur. Maan op 19.52 uur, onder 10.13 uur. Maanstanden 6 oktober 2.20 uur laatste kwartier. 12 oktober 21.52 uur nieuwe maan. 19 oktober 15.07 uur eerste kwartier. 27 oktober 16.41 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 1 oktober Hoog water 5.30 en 17.44 uur. Laag water 1.23 en 13.31 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen Buiten- 00 Land maxima van giste- i c ren Binnenland heden «3 A öS S T uur Neerslag laatste X e <u 24 uur *2 s c3 Den Helder geheel bew. z 13 5 Ypenburg lichte regen zzo 14 6 Vlissingen geheel bew. zzo 14 3 Eelde zwaar bew. z 14 1 Twente geheel bew. zzo 15 0,2 De Bilt lichte regen zzo 13 5 Eindhoven lichte regen zo 14 4 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. o 14 4 Helsinki zwaar bew. wzw 13 0 Stockholm zwaar bew. zo 15 0,1 Oslo zwaar bew. no 14 0 Kopenhagen zwaar bew. zw 15 0 Aberdeen half bew. z 14 9 Londen regen zzo 18 18 Amsterdam zwaar bew. zzo 21 11 Brussel regen zo 21 14 Luxemburg regen zo 20 0,3 Parijs motregen zzo 23 44 Bordeaux regen zzo 28 44 Grenoble zwaar bew. zzw 26 0 Nice zwaar bew. n 24 0 Berlijn licht bew. zo 18 0 Frankfort zwaar bew. no 22 0 München onbewolkt zzo 22 0 Zürich mist windst. 0 Genève regen nnw 0,1 Locarno geheel bew. w 0 Wenen onbewolkt zo 18 Innsbruck licht bew. w 23 0 Rome onbewolkt z 28 0 Ajaccio licht bew. no 25 0 Madrid geheel bew. w 26 0 Mallorca zwaar bew. windst. 29 0 Algiers. half bew. zw 31 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2