De Gaulle is bekleed met een ongekende macht r* NAAIMACHINES Federaal Hof schort verhuur van scholen een week op Peking ontstemd over gebruik van Sidewinder-raketten Hit &p bprlpfon fijb Ik heb een hard beroep, maar ik wil een zachte sigaret! Van dag tot dag Liberalen hopen dat hij de militaire junta in Algerije zal beteugelen Gedrang bij Dulles inzake Nieuw Guinea raatótocl 3 GRATIS HUIDANALYSE MOLENDIJK Boot onder zee jager Opperste Gerechtshof stelt voor geweld en wanorde de autoriteiten van Arkansas verantwoordelijk Luns, Casey en straks ook Subrandrio „Een uiterst ernstige militaire provocatie Tokio vreest epidemieën na natuurrampen Pools jacht met studenten door reddingboot vlotgesleept €)p de Weer een kernproef in woestijn van Nevada DTNSDAG 30 SEPTEMBER 1958 Premier Charles de Gaulle heeft vast besloten de handschoen, die Frans Guinea hem heeft toegeworpen door zondag bij het referendum in meerderheid „neen" te zeggen, op te rapen. De generaal had in augustus al gewaarschuwd dat het „neen" woord voor de koloniale of ex-koloniale volken zou betekenen, dat zij zich van Frankrijk wensen af te scheiden. Nu, op aanbeveling van de premier, Sekou Touré, Guinea inderdaad ais enig Afrikaans volk in meerderheid de nieuwe constitutie heeft afgewezen, zal Parijs derhalve de maat regelen treffen om alle banden ten spoe digste af te snijden. Gisteren is er al een speciale boodschapper van de Franse re gering naar Guinea afgereisd. Deze afge zant zal de Guineese regering nu mede delen dat alle moderniseringswerken we gens inhouden der kredieten, waarvoor Frankrijk tweehonderd miljard franc had uitgetrokken, zullen moeten worden stop gezet. Binnen twee maanden zullen ook alle Franse ambtenaren Guinea verlaten moeten hebben. Van vandaag af zijn zij nog slechts in functie als raadgevers de' Guinese regering, die nu onafhankelijk is geworden. Dit is de Franse wraak voor een in vrijheid genomen beslissing. Men wist in het verleden in Frankrijk natuulijk nooit helemaal zeker of de soep zo heet gegeten zou worden als ze werd opgediend. Maar De Gaulle is een man die niet toestaat dat er aan zijn woord ge twijfeld wordt. En zo is dan nu al de vraag aan de orde gesteld welk land even tueel de plaats van Frankrijk in Guinea in zal nemen. Canada en België zouden zich al kandidaat hebben gesteld. Maar het is evenmin uitgesloten, dat de Russen wel iets voor deze vacature voelen. In dat verband wordt er in sommige Franse kranten op gewezen dat de Guinese pre mier, Sekou Touré, niet van communis tische sympathieën zou zijn vrij te pleiten. Zijn eerste interview stond hij enige we ken voor het referendum toe aan het Franse communistische partijblad „l'Hu- manité" en in dat gesprek had hij de mo gelijkheid van een economisch verdrag met Moskou al met welgevallen overwogen. Het is dus mogelijk dat dankzij het jongste referendum in Frankrijk de Russen spoedig een economisch en later vermoe delijk politiek bolwerk in Midden-Afrika zullen kunnen bezetten. Daarbij doet zich echter de vraag voor. of het Frankrijk van De Gaulle ten op zichte van Guinea niet een van meer rea liteitszin getuigende houding had kunnen aannemen door zijn economische steun aan dit land te handhaven onder een andere formule, namelijk onder die welke ook andere landen ten aanzien van voormalige koloniën gebruiken; de formule van eco nomische steun aan vrije, maar nog onder ontwikkelde landen. Thans blijft de ont wikkeling danig rieken naar rancune uit gekwetste trots. Advertentie bij aankoop van uw cosmetica DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Bus 2-3-4 (Van onze correspondent in Parijs) Enkele dagen voor het referendum moet generaal De Gaulle tegen een bezoeker hebben gezegd: 65 percent ,.ja"-stcmmen zal mooi zijn en 70 percent zou een triomf betekenen. Nu De Gaulle zondag 81.7 per cent van de uitgebrachte stemmen op zijn naam verzameld heeft, zou men dus van een supertriomf moeten spreken. Inder daad heeft in Frankrijk een democratisch staatsman nooit, en buiten Frankrijk zel den, kunnen bogen op een steun, een aan hang en een vertrouwen als De Gaulie blijkens de uitslag van het referendum verworven heeft. Zijn krediet is kwantita tief ten minste even groot als onmiddel Hjk na de oorlog in de roes der bevrijding. En wat de „kwaliteit" aangaat, is zjjn aan zien mogelijk nog groter dan toen, omdat de Fransen de prestaties der politici der vierde republiek uit eigen ondervinding konden schatten en dus over vergelijkings materiaal beschikten. De Gaulle heeft zondag een blanco vol macht gekregen om Frankrijks toekomst op een nieuwe basis te funderen. Vier vijfden van de Fransen en een nóg hoger percentage van de volken der overzeese gebieden staat achter hem en ook een kwart van ongeveer een miljoen commu nistische stemmers, heeft die symbolische chèque mede ondertekend. Het leveren van commentaar op zijn triomf heeft De Gaulle tot dusverre aan de politici en journalisten overgelaten en gisteren ontving hij alleen de ministers van Binnenlandse Zaken (Pelletier) en van Overzeese Gebiedsdelen (Cornut-Gentille) om zijn eigen conclusies uit de uitslag te trekken. Er is officieel nog niet bekend of hij zijn aanvankelijke regeringsplan nen in het licht van het referendum mo gelijk denkt te herzien, of achter de uit voering meer vaart zal willen zetten. Men kan voor het ogenblik alleen zeggen dat alleen sterke benen de weelde van een tri omf, als hij nu geboekt heeft, kunnen dragen. Dat De Gaulle sterk in zijn schoe nen staat, heeft hij in het verleden al eer der bewezen. Vele waarnemers menen dat wanneer De Gaulle deze week in Algerije eindelijk de beslissende krachtproef met de mili taire junta van Salan en Massu zou dur ven aanvaarden, hij welgewapend op het terrein van de strijd verschijnt. Voor d° liberale Fransen in het bijzonder, die zon dag op De Gaulle hebben gewed, zal dan 'n elk geval de proef op de som van hun juiste keuze geleverd kunnen worden. (UPI) President Eisenhower heeft een persoonlijke gelukwens De Gaulle doen toekomen, evenals Sir Winston Churchill. Churchill's telegram luidt: „Ik bied u mijn hartelijke gelukwensen aan bij ge legenheid van het massieve vertrouwens votum, dat u van het Franse volk heeft gekregen". Officiële cijfers, door het ministerie van REYKJAVIK, (Reuter) De Britse onderzeebootjager Mogue en de Britse trawler Northern Foam zijn maandag in dichte mist nabij de oostkust van IJsland in aanvaring gekomen, zo meld de de IJslandse kustwachtDe Hogue voer met flinke snelheid en veroorzaak te bij de trawler zware averij. Volgens de kustwacht viste de Northern Foam met nog een trawler binnen de twaalfmijlszone. De IJslan- ders maakten zich op het schip te ente ren toen op een verzoek om hulp de onderzeebootjager met volle snelheid aan kwam varen. De aanvaring was zo hevig dat de trawler bijna kantelde en men een ogenblik vreesde dat de boot zou zinken. LITTLE ROCK (Reuter) Een federaal gerechtshof te Omaha in de Amerikaanse staat Nebraska heeft naar aanleiding van een verzoek van negerleiders besloten, een actie van de schoolraad van Little Rock om vier van de middelbare scholen in deze stad aan particulieren te verhuren, een week tegen te houden voor een nader onderzoek. De schoolraad had tevoren de vier scho len verhuurd aan een groep particulieren die van plan is deze scholen op basis van rassenscheiding te heropenen. De scholen zijn gesloten op grond van een wet van de staat Arkansas, om te voorkomen dat er negerleerlingen op onderwijsinstellingen voor blanke kinderen zouden worden toe gelaten. (AFP) Op advies van zijn advocaten zal de schoolraad van Little Rock zich voegen naar het bevel van het federaal gerechtshof te Omaha. De juridische raad gevers van de leerkrachten van de vier scholen rebben hun cliënten geadviseerd, voor het ogenblik geen onderricht te geven op de gehuurde scholen. (UPI) De Amerikaanse minister van Justitie Rogers heeft verklaard dat ook wanneer de federale rechtbanken beslissen dat de middelbare scholen van Little Rock als bijzonder onderwijs kunnen werken, de negers tot die scholen moeten worden toe gelaten. Minister Rogers legde deze ver klaring af namens de regering te Washing ton, in een memorandum dat gedeponeerd werd bij het achtste Amerikaanse hof van appèl te Omaha. Verankerd recht (Reuter) Intussen heeft het Opperste Gerechtshof te Washington met algemene 'emmen verklaard, dat Amerikaanse leer ingen een onvervreemdbaar en in de grondwet verankerd recht bezitten om op school niet aan rassenscheiding te worden onderworpen en dat de wetgevende, noch de uitvoerende, macht van enige Ameri kaanse staat, noch zjjn rechters, hetzjj rechtstreeks hetzij indirect, aan dit recht afbreuk kunnen doen. Het hof bevestigde zijn besluit van 12 september, toen het bepaalde dat generlei uitstel kon worden verleend bij de ophef fing der rassenscheiding op de openbare middelbare school te Little Rock. Het hof meent dat het schoolbestuur volkomen te goeder trouw heeft gehandeld, doch het voegt hieraan toe: „De grondwettelijke rechten van de negerleerlingen mogen on der geen enkele omstandigheid worden op geofferd als gevolg van het geweld en de wanorde die gevolgd zijn na het optreden van de gouverneur (Faubus), en de wet gevende vergadering van Arkansas. Het gaat niet aan te zeggen, dat orde en rust in Arkansas slechts kunnen worden gehand haafd, door de negerleerlingen van hun grondwettelijke rechten te beroven. Uit de ons ten dienste staande gegevens blijkt duidelijk, dat de moeilijkheden welke het schoolbestuur heeft ondervonden, en die een zodanige omvang hebben aangenomen, dat het deze niet meer zelfstandig kon overwinnen, veroorzaakt zijn door het op treden van autoriteiten van Arkansas. Deze moeilijkheden kunnen dus ook door deze zelfde autoriteiten worden bezworen", al dus het arrest van het Opperste Gerechts hof. (UPI) Toen men gouverneur Faubus in kennis stelde van het gerechtelijk bevel uit Nebraska, en hem vroeg om commen taar, zei hij: „Ik heb me nog niet over gegeven. Ik ben niet bereid tot overgave, en ik zal me ook niet overgeven". Kopieën van het bevel werden door fede rale agenten aan ongeveer tweehonderd personen ter hand gesteld. Een poging om een kopie aan gouverneur Faubus te geven, werd verijdeld door twee leden van de staatspolitie die een federale agent de toe gang tot het gouverneurshuis ontzegden. Kostuums. Cruys Voorbergh heeft maandag op de Brusselse Wereldtentoon stelling in het Nederlandse paviljoen zijn verzameling historische kostuums getoond, welke ondergebracht is in het Nederlands Kostuummuseum in Den Haag. Voorlichting bekend gemaakt, tonen aan, dat van een totaal van 31.435.783 ingeschre ven kiezers 26.444.599 personen gestemd hebben 84.1 pet van het totaal aantal stemgerechtigden. Het totale aantal ja- semmen bedroeg 21.322.211 en het totale aantal nee-stemmen 4.767.180. Afscheiding CONAKRY (Reuter) Frans Guinea dat als enige van de Franse gebiedsdelen de grondwet van De Gaulle heeft verwor pen, wordt te middernacht onafhankelijk. Het gebied telt 2.500.000 inwoners. De be ëindiging van de Franse financiële hulp zal moeten worden gecompenseerd door ontginning van rijke bauxietlagen, die in het gebied zijn gevonden. De bauxietwin- ning is in handen van Amerikanen. D. Franse regering heeft de minister-presi dent van Guinea, Sekoe Toeré, officieel meegedeeld, dat Guinea zich van de an dere Westafrikaanse gebieden heeft afge scheiden. Guinea zal niet langer financiële en ad ministratieve hulp van Frankrijk ont vangen. Een plan voor geleidelijke en me thodische overplaatsing van deze Franse ambtenaren en technici zal over twe maanden in werking zijn. Om het bestuur en de financiën van het gebied niet te verstoren zullen de ambtenaren voorlopig in functie blijven, aldus de boodschap. (AFP) Sekoe Toeré wenst door een losse band met Frankrijk geassocieerd te blijven. Op deze wijze wil hij, zo wordt in een commentaar uit Parijs gézegd, de held van de Afrikaanse onafhankelijkheidsbe weging worden en tezelfdertijd in het ge not blijven van de technische en finan ciële hulp van Frankrijk. Men heeft er echter in Parijs op gewezen, dat gebieds delen, die uit de Franse „gemeenschap' treden, niet evenveel financiële hulp zul len krijgen als de gebieden, die de nauwe band met Frankrijk willen handhaven. WASHINGTON (UPI) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken zal, wan neer hij vandaag een bespreking heeft met minister Dulles, de kwestie Nieuw-Guinea ter sprake brengen, aldus wordt uit diplo matieke kringen te Washington vernomen, Deze zelfde kwestie zal woensdag opnieuw ter tafel komen, als de Nieuwzeelandse pre mier en de Australische minister van Bui tenlandse Zaken bjj Dulles komen. Minister Luns is maandag in Washing ton aangekomen en heeft het grootste deel van de dag besteed aan conferenties met de Nederlandse ambassade te Washington. Vandaag zal hij ook besprekingen voeren met Christian Herter, Burke Elbrick (voor Europa) en met Walter Roberston (voor het Verre Oosten). Woensdag zal de Neder landse minister een bespreking hebben met Donald Quarles, onderminister van Defen sie, na afloop waarvan hij gaat spreken met Rodric O'Connor, chef van de afdeling veiligheid en consulaire zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Bij die gelegenheid zullen immigratiekwesties be sproken worden. Dinsdag arriveert de premier van Nieuw- Zeeland, Walter Nash, in Washington, woensdag komt de Australische minister van Buitenlandse Zaken Casey uit New York aan voor een onderhoud met Nash. Beiden gaan daarna naar Dulles, onder an dere om over de toestand in Indonesië te spreken. TOKIO (UPI) De Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, Subandrio, heeft maandag volgens Antara tegenover de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard P. Jones, verklaard, dat hij een ontmoeting met zijn Amerikaanse ambtge noot Dulles verlangt, ter bespreking van de internationale situatie, in het bijzonder het geschil met Nederland over West- Nieuw-Guinea. Subandrio besprak met hem de toestand in het Nabije Oosten, het Algerijnse pro bleem, de wapenleveranties aan Indonesië en het geschil met Nederland over West Nieuw-Guinea. Subandrio zeide, dat hij de bespreking met Jones belegd had om deze internatio nale kwesties te bespreken, daar hij dit nodig achtte om „misverstanden uit de weg te ruimen", aldus Antara. „Dit hoeft niet te betekenen dat de stand punten van Indonesië en de Verenigde Sta ten noodzakelijkerwijs met elkaar in over eenstemming zijn," zo verklaarde hij. Hij hoopte evenwel, dat de Amerikaanse rege ring geen enkel besluit ten aanzien van deze kwesties zal nemen zonder eerst het Indonesische standpunt te hebben verno men, in het bijzonder in de zaak van West Nieuw-Guinea. Hij sprak de wens uit persoonlijk met Dulles van gedachten te wisselen over deze kwestie. Hij zou de gelegenheid aangrijpen dit te doen op de conferentie van het Co- lomboplan, die volgende maand in Seattle wordt gehouden. Advertentie Mijnwerker M. Lahaye uit Hoensbroek. Waar het altijd nacht is, delft hij het zwarte goud, bron ran energie en warmte- GOLDEN FICTION PEKING (Reuter) Een woordvoerder van het Chinise ministerie van Buiten landse Zaken te Peking heeft aan journa listen brokstukken van raketten laten zien die afkomstig zouden zjjn van door natio nalistische toestellen afgeschoten Ameri kaanse raketten van het type Sidewinder voor luchtgevechten. Het gemelde gebruik van „Sidewinders" door nationalistische vliegtuigen is volgens het Pekingse Volks dagblad „een uiterst ernstige militaire provocatie". Het Volksdagblad merkt op, dat de liberale Britse Manchester Guar dian gezegd heeft, dat de Verenigde Staten hun moderne wapens op China willen be proeven. Volgens het Russische persbureau Tass is tjjdens een luchtgevecht op 24 sep tember een communistisch-Chinees toestel door een nationalistische jager neerge schoten met een Sidewinder. TAIPEH (UPI) Op Formosa wordt vernomen, dat op 24 september tien com munistische MIGS met Sidewinders wer den neergeschoten. Het zou de eerste keer zijn geweest, dat deze raketten buiten de training werden gebruikt. De Sidewinder raketten gaan af op de hete lucht die straalmotoren afstoten. Zodra de raket op het spoor van deze lucht is gekomen, gaat zij met een snelheid van 1400 mijl per uur op zijn doel af, dat zij vervolgens ver nietigt. Een officiële Amerikaanse woord voerder verklaarde: „Wij kunnen niets zeggen over de wapens die bij een ander land in gebruik zijn". (Reuter) Nationalistisch China heeft de hulp van Amerikaanse burgerpiloten in geroepen om voorraden naar de Quemoi- eilandengroep te brengen. Zo wordt te Tai- Nu de vaarweg naar de grote Canadese meren is verbeterd, is het mogelijk grotere schepen op deze route te ge bruiken. Op een werf in Nieuwendam wordt thans het Panamese schip „Michigan" vergroot. Het is in tweeën gesneden en men zet er nu een nieuw stuk van 15 meter lengte tussen. peh meegedeeld. De voedselpositie op de eilanden schijnt moeilijk te zijn en het aan tal gewonden onder het voortdurende bom bardement neemt geleidelijk toe. WASHINGTON (Reuter) Wilbur Brucker, de Amerikaanse minister voor het Leger, heeft in een televisie-vraagge sprek te Washington gezegd, dat het vraag stuk van de bevoorrading van Quemoy is opgelost. Over twee weken zullen voorra den voor Quemoy dagelijks in overvloed aankomen. Het slechte weer kan de opera ties enkele dagen vertragen, maar het vraagstuk op zichzelf is opgelost, zo zei hij. WARSCHAU, (UPI) De ontmoeting van de ambassadeurs van communistisch China en de Verenigde Staten in War schau, is „om administratieve redenen" uitgesteld tot vanmiddag, zo heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambas sade in Warschau medegedeeld. In weste lijke kringen te Warschau houdt men reke ning met de mogelijkheid dat communis tisch China wellicht meer bereid is een wapenstilstand te sluiten nu de nationalis tische luchtmacht opmerkelijke successen heeft behaald. Kennelijk wensen de Verenigde Staten de besprekingen langer voort te zetten. Aanvankelijk stelde men een tijdslimiet van twee weken. Tegen het einde van deze periode besloot men nog een week op mo gelijke resultaten te wachten. Thans is die week verstreken zonder dat er aanwijzin gen zijn dat de Verenigde Staten de onder handelingen zullen afbreken. TOKIO (UPI) In Tokio zijn enkele ge vallen van dysenterie geconstateerd en de openbare gezondheidsdienst vreest dat epidemieën zullen uitbreken. De duizen den slachtoffers van de overstromingen, veroorzaakt door de tyfoon zijn onderge bracht in scholen en openbare gebouwen in Oost-Tokio. In deze gebouwen zijn naar schatting meer dan 87.000 personen gehuis vest. Op zuidpunt van Texel Het Poolse jacht „Szkwal II" met zeven studenten aan boord is in de afgelopen nacht in moeilijkheden geraakt op de Noordzee ter hoogte van de zuidpunt van Texel. Het tien meter lange jacht liep daar aan de grond. Het is vanmorgen door de reddingboot „Prins Hendrik" uit Den Helder vlot ge sleept. Toen het noodsein van het jacht binnen kwam, vertrokken zowel de sleepboot „Simson" van n.v. bureau Wijsmuller als de reddingboot „Prins Hendrik" naar de aangegeven positie. De reddingboot nam drie van de zeven opvarenden aan boord. De andere vier besloten om de morgen af te wachten. De „Simson" behoefde geen assistentie te verlenen. Moedertaal Ik heb me dikwijls afgevraagd, waarom sommige moeders, tantes en omas vaak zo dwaas doen tegen kleine kinderen. Zo van: „Ta-ta-ta-oekelepoek, waar is- tie dan?" En dit alles op een onnatuurlijke weeë zeurtoon, die me altijd kwaad maakt Waf moet zo'n hummel er wel van den ken en wat moet hij er op antwoorden? Hij begint te lachen, wie-weet lacht hij smadelijk, medelijdend of minachtend, maar de familie is in ieder geval verrukt! „Hij lacht zo lief", zeggen ze, „hij is zo vriendelijk; koekoek, trararetje, honne- ponü" Natuurlijk is het lastig, met een peuter, die nog in de box staat, een conversatie op hoog peil op touw te zetten. Je kunt ook niet zeggen: „Ik rook tegenwoordig half- zware shag en wat een geluk, dat Aden auer en de Gaulle elkaar beter gaan be grijpen. Bent u óók voorstander van de integratie gedachte? Die minister Hofstra, hè?" Dat gaat evenmin, maar ga alsjeblieft niet koekeleboe zeggen! Ik vind de eerste levensjaren voor een kind tóch al zo moeilijk, want nadat ze dl deze onzin geslikt hebben, krijgen ze de verwarrende en angstige periode van: Klaas Vaak met zand, Zwarte Piet met zak en het Schaap met witte voetjes. (Vroeg u zich óók af, of het echte witte kindervoetjes waren van dat schaap?) Een tante van mij hield er een ander systeem op na. Toen ik nog zéér klein was, riep ze me reeds toe: „Oost West, thuis best", of Rust roest", of „Arbeid adelt!" Toen ik ongeveer een jaar of elf oud was, begon ze, terwijl ze dreigend haar wijsvinger ophief, met: „Een ogenblik van onbedachtzaamheid, kan maken dat men jaren schreit". Dit laatste woord begreep ik echter ver keerd, want ik legde het uit als „schrijdt", zodat ik tijden lang gedacht heb, dat men als straf voor één onbedachtzaam ogenblik, jaren lang zou moeten lopen. Het was me alleen nooit helemaal duidelijk waar- héén! Ook vond tante het raadzaam, om me op het volgende attent te maken: Wie zijn billetjes brandt, moet op de blaren zitten. Dat klonk eveneens onheilspeillend. En het zal wel weer aan mij gelegen hebben, maar ook dit spreekwoord gaf aanleiding tot een misverstand. Ik vermoedde name lijk, dat men met de verbrande achter delen in het bos op de bladeren moest plaatsnemen, zodat iedereen het kon zien: O, kijk eens, die heeft zich gebrand en zit nu op de herfstbladeren, om wat af te koelen.schande Waarmee ik maar zeggen wil, dat de Nederlandse taal tóch al zeer moeilijk is en aanleiding kan geven tot ontelbare wanbegrippen. Waarom zouden we dus een klein kind in de box onnodig vermoeien en lastig vallen met nonsens? Zouden we niet liever voor elke leeftijd een aardige passende conversatie gaan ver zinnen? Hier is nog een geheel braakliggend ter rein voor paedagogen en psychologen! Marianne van Raait Advertentie N E C C H I K U I P E R S - KI. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 - HAARLEM NEVADA (UPI) Op de proefterreinen in de Amerikaanse staat Nevada is maan dag opnieuw een atoombom tot ontplof fing gebracht. Het wapen was bevestigd aan een ballon, die op ongeveer 300 meter hoogte zweefde. De kracht van de ontplof fing stond gelijk aan die van ongeveer 10.000 ton t.n.t. Deskundigen van de Amerikaanse Com missie voor kernenergie verwachten „een zeer geringe" radioactieve neerslag. In het proefgebied waren enkele lichte wo ningen en militaire uitrustingsstukken ge plaatst. Uit de Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant den IS September 1758 HAMBURG den 15 September. Wij zullen hier het Uytrekzel uyt eenen particulieren Brief, gedateerd Franfort aan de Oder den 23 Augusti, en 2 dagen voor de Bataille bij Custrin, mededeelen, luy- dende aldus: „Het was gis teren, wanneer zyne Majes- teyt, onze allergenadigste Souvereyn, met Desselfs Troupen alhier arriveerde: De Koning reed vooruit door de Stad, en de Cavalery volgde met bloote Zabels. Nie mand van hen wist of alhier Halte zoude gemaakt, dan de March vervordert wor den. Wanneer de Koning eyndelyk voor het Huys van zekere Predicants-Weduwe quam, riep hij: Halt! en zond eenen zijner Adjudanten na binnen, met aanzegging, dat zyne Majesteyt aldaar zoude logeren De Weduwe quam buyten, viel zijne Majes teyt te Voet en ontschuldigde zig, dat haare Vertrekken daartoe te slecht waren. De Koning hief ze met eygenen handen op; beval de eerste Kamer te openen, en trad daar binnen, doch immediaat wederom na buyten; leunde zig aan de Post van de Deur en commandeerde: March! Gedurende dat de Troupen voor den Koning defileerden, kon men yder Canonschoot der Vyanden op Custrin duydelijk hooren. Ik ontdekte dat zyne Majesteyt op yder Schoot eene Prise Tabak nam, en men kon in 't midden van Desselfs weergaloze waereldkundige Standvastigheyd, de Aandoening van Me- delyden over het noodlot dier ongelukkige Stad, en den blakenden Yver, om dezelve te helpen, aan den Koning gewaar worden".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3