Radio KOOI De verloren koningszoon kwam uit Den Helder Strawberries speelden gelijk tegen ploeg van Alkmaar O.B.K. gaf verrassend goede voorstelling Interessant concert van „Loof t den Heer' Radio - Televisie Groenendaal's Superslagerijen U i G S D AG 30 SEPTEMBER 1958 UITWISSELING KINDEROPERETTES „Willem Ruys" in het dok Het schip krijgt een ander aanzien door hogere schoorstenen Eerste jaarvergadering JKAJ Contactavond Pro Rege Tenen afgekneld IJmond-dames wonnen, heren verloren weer HOCKEY IN KENNEMERLAND Muzikale wandeling van IJmuider Harmonie A. J. van der Weijden De „Jacob Verolme" vaart weer Deur tegen hoofd Levenscurven van de mens IEV bezorgde Vliegende Vogels zware nederlaag Tijdens hulpverlening Fregat botste tegen Duits vissersvaartuig Schorsing van drie weken voor kapitein van de „Reggeborg" gevraagd Schip verlengd met nieuw middenstuk Vergeet vooral niet „Rond de toren van St. Jozef" Suomi-atleten in Den Haag Inrichting Emmaschool 99 99 De „Willem Ruys" heeft na het vrijwel uitvallen van de dienst op Indonesië een geheel andere bestemming gekregen. Het schip gaat dienst doen op de lijn Australië en Nieuw Zeeland, een passagiersdienst die reeds door het m.s. „Sibajak" wordt onderhouden. In feite onderhoudt de „Si bajak" reeds een dienst rondom de we reld, namelijk in westwaartse richting via het Panamakanaal naar Nieuw-Zeeland en Australië en vandaar, steeds westwaarts varend, via het Suezkanaal naar de thuis haven Rotterdam terug. De „Willem Ruys" zal nu na de verbouwing deze dienst geheel in oostwaartse richting onderhou den, dus de uitreis ondernemen via Suez en terugkeren via het Panamakanaal. Volgens de door de Rotterdamsche Lloyd ontworpen plannen zal de passa giersaccommodatie met ongeveer 300 plaatsen worden uitgebreid. Er komen nieuwe sportdekken, twee nieuwe trappen huizen met liften, twee nieuwe rooksalons met bar voor de toeristenklasse, verder een nieuwe bioscoopzaal, een bibliotheek en een grote kinderkamer met eigen speel- dek. Het silhouet van het schip, waarvan de twee schoorstenen worden verlengd, zal door de verbouwing een aanzienlijke ver andering ondergaan. Als de onderaannemers op tijd hun op drachten uitvoeren, rekent men bij Wilton Fijenoord erop, de verbouwing in vijf maanden tijds gereed te kunnen hebben. Het schip is 20 september op de werf ge arriveerd en zou dus 20 februari van het volgend jaar moeten worden opgeleverd. Teneinde het aantal verliesuren zo veel mogelijk te beperken is de „Willem Ruys" onmiddellijk na aankomst in het dok gezet. Daar zal het blijven tot de werkzaamheden geheel gereed zijn. De jongste loot van de Velsense stam der K.A.J., de Jonge Katholieke Arbeiders jeugd, hield zaterdagavond in haar club lokaal, de bunker achter het St. Antho- niusziekenhuis te IJmuiden, haar eerste jaarvergadering. Vooreerst werd er een nieuw bestuur gekozen omdat de voorzitter, F. van de Ven, overging naar de K.A.J, en M. Huy- bens aftrad. Het bestuur bestaat nu uit J. Zuurbier, voorzitter, C. van der Ven en R. van de Berg. In het jaarverslag van de secretaris werd onder andere melding gemaakt van de ac tiviteiten der J.K.A.J. bij de in het begin van dit jaar gehouden schoolverlatersactie. Voorts kwam in dit jaarverslag de vakan tie in J.K.A.J.-verband ter sprake. Voor het komende seizoen stelt men zich onder meer voor gezamenlijk een film te gaan zien en er een discussie aan vast te kno pen. Voorts zal men de derde zondag van elke maand met de leden van K.A.J. en V.K.A.J. bijeenkomen ter bespreking van het onderwerp van de maand, gericht op de discussies van; het Sociaal Economisch Jeugdcongres, dat begin volgend jaar te Eindhovèn zal worden gehouden. Voor de eerstvolgende bijeenkomst zal de heer T. van Herpen, leider van de Levensscholen te IJmuiden, een inleiding houden over „Jeugdsparen". De Koninklijke Nederlandse Militaire Bond „Pro Rege" houdt woensdag 15 okto ber een contactavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. Hier voor zal door een der leden van het hoofd bestuur een korte beschouwing worden ge geven over het onderwerp „De belangen en het contact met de ouders van onze jon ge mannen in militaire dienst". Verder is er deze avond muziek met attracties, waaronder een toneelvoorstelling door het ensemble „De Hooger Geest Ghesellen". Opgevoerd wordt de klucht „O, die man nen". Op de kop van de Vissershaven te IJ muiden is zaterdag de zes-jarige J. S. uit Velsen-Noord, die bij zijn vader achter op de bromfiets zat, met zijn linkervoet bekneld geraakt tussen de ketting en het tandwiel. Twee tenen werden afgekneld. De drie andere moesten worden geampu teerd in het Rode Kruisziekenhuis in Be verwijk, waarheen de Ongevallendienst de jongen had vervoerd. Zoals verwacht werd, hebben het eerste damesteam en het eerste herenelftal van de handbalvereniging IJmond respectieve lijk de thuiswedstrijd tegen Full Speed (IJmuiden) gewonnen en de uitwedstrijd tegen Sport Vereent 1 (Utrecht) verloren. In de plaatselijke dameswedstrijd werd fel, doch sportief gestreden, maar hoewel de IJmuidense dames met de betere pa pieren meer kansen hadden, kregen zij het in het eerste kwartier niet gemakke lijk tegen het enthousiaste spel van Full Speed. Wanneer de thuisclub kon door breken, zorgde de IJmuidense doelver- dedigster er voor de stand blank te hou den. Maar kort voor rust hielp W. Schoorl IJmond aan de leiding (10). Na de hervatting waren de IJmond- dames in de meerderheid, hetgeen G. Slat man, R. Wijers en W. Schoorl in doel punten uitdrukten (40). Full Speed kon geen tegenpunt maken. Voor de derde maal in successie verloor IJmond 1 heren, nu in Utrecht van Sport Vereent 1 en met duidelijke cijfers: 93. Na een aarzelend begin aan beide kanten demonstreerden de gastheren een bijzon der snelle voorhoede, die na vijf minuten door de rechtsbinnen met een keihard schot succes had (10). E. Sauer maakte spoedig gelijk (1—1), maar de Domstad bewoners behielden het beste van het spel. Bij de rust hadden zij een 52 voor sprong. Daarna ging de strijd aanvanke lijk gelijk op, doch na een kwartier scoorde Sport Vereent drie keer achter een (82). In de resterende tijd zorgde het opvallende werk van doelman Böhm er voor, dat de eindstand tot 93 beperkt bleef. De overige uitslagen luiden: Dames: Concordia 3IJmond 2 14; IEV 1IJmond 3 101. Heren: IJmond 2—De Blinkert 1 58; De Blinkert 2—IJmond 3 7—4. Meisjes aspiranten: Concordia aIJ mond a 13; IJmond bZVM a 78; Full Speed cIJmond c 21; IJmond d ZVM b 43; IJmond e ADO a 010. Jongens aspiranten: Concordia aIJ mond a 41; IJmond bDe Blinkert c 111; De Blinkert dIJmond c 515. Reeds meermalen hebben we zeer waar derend mogen schrijven over het voortref felijke werk, dat de kinderoperettevereni- ging „V.I.D.E.S." verricht, een gezelschap met ongeveer honderd leden. Sinds kort heeft het ijverige bestuur van „V.I.D.E.S." contact gelegd met een zustervereniging te Den Helder en op basis van uitwisseling is overeengekomen, dat de Helderse jongeren van „Lentebloemen" een uitvoering in het Patronaatsgebouw in de gemeente Velsen zouden geven. Zaterdagavond was dit voor de jeugd zo belangrijke ogenblik aange broken. Honderden geestdriftige kinderen hebben met schitterende ogen in de grote toneelzaal de avonturen van „De verdwe nen koningszoon" een spel van de hand van Jo Mulder gevolgd. Het is een sprookjesverhaal als zo vele andere, van het in een bos verdwaalde koningskind, dat door een troep reizende zigeuners wordt gevonden en meegenomen, van de bedroefde koning die in een boze tovenaar wordt veranderd, een toverbos waar elfen en kabouters naast bosgeesten wonen en een „eind goed, al goed" wanneer de verloren gewaande Marcel terugkeert in het rijk van zijn vader. De opvoering had behalve goede ook minder goede kwaliteiten: het macabere van de heks, tovenaar en bosgeesten, naar hartelust verwensingen uitend, was door de regie te zwaar aangezet. De handeling miste vaak levendigheid en natuurlijkheid en sleepte zich voort, hetgeen met name in het elferirijk aan het licht trad. Het raad sel, waarom in het tweede bedrijf deze elfjes in bij sprookjesspelen ongebruike lijke, lange zwart satijnen avondjaponnen waren gehuld, konden wij niet oplossen. Daarentegen waren toneelaankleding, grime en kostumering opvallend goed verzorgd en hadden verscheidene toneeltjes een fasci nerende rijkdom aan kleuren. „Lentebloemen" dat vele „teenagers" onder zijn leden telt vond voor de be zetting der hoofdrollen goede krachten, zo wel qua zang als qua spel. De koren klon ken zuiver en waren ook ritmisch verant woord, al hadden ze pittiger uitgevoerd kunnen worden. Wat dit alles betreft heeft Het schijnt in Amerika gewoonte te zijn, dat ook jongemannen zich veelvuldig als hulp in de huishouding beschikbaar stel len. Van deze omstandigheid heeft Mei Di- nelli zich bediend om een thriller te schrij ven, waardoor menige Amerikaanse huis vrouw enigszins huiverig zou worden van de diensten van een mannelijke nood hulp gebruik te maken. Al moet hier direct aan worden toegevoegd dat de hulp in de huishouding, waar mrs. Gillis in dit stuk mee wordt opgeknapt, toch wel buitenge woon uitzonderlijk jis. Howard Wilton is namelijk een jonge man met een minderwaardigheidscom plex, waardoor hij meent dat iedereen hem in stilte bespot en uitlacht. Ook mrs. Gillis, die hij een dag komt assisteren en hem bij de eerste kennismaking aller minst onsympathiek vindt, slaagt er niet in hem van dit waanidee te verlossen. Toch blijft zij vriendelijk en voorkomend, maar Howards achterdocht trekt uit alle goedbedoelde handelingen juist de ver keerde conclusies. Het komt dan tot een crisis, welke mrs. Gillis nog net op tijd het hoofd weet te bieden. Maar als zij dan haar toevlucht tot een list neemt om Ho ward uit het huis te verwijderen, ontdekt deze de ware toedracht en vermoordt hij haar in een vlaag van verstandsverbijste ring. De schrijver brengt zijn figuren dus in voldoende beklemmende situaties om bij het publiek de gewenste spanning op te roepen, al zou er gegronde reden voor cri- tiek bestaan op het lange exposé, dat niet minder dan drie taferelen in beslag neemt. Het feit, dat Howards handelingen tijdens zijn tekst praktisch uit niets anders bestaan dan manipulaties met stofdoek en parketwrijver, gaan op den duur irrite ren. Aan de andere kant kan echter niet worden ontkend, dat achter deze dialogen een zekere dreiging schuilt en van Ho wards ziekelijk karakter telkens een klein facet wordt geopenbaard, zodat de aandacht van het publiek toch knap op peil wórdt gehouden. Dit stuk, dat zeven jaar geleden als „De Noodhulp" door de Nederlandse Comedie werd opgevoerd onder regie van Han Bentz van den Berg en met Henk van Ul- sen en Mimi Boesnach in de beide hoofd rollen kwam zaterdag in het Kenne- mer Theater te Beverwijk onder de titel „De man, die z'n geheugen kwijt was" tot vertoning. Het werd nu door de toneelver eniging „Oefening Baart Kunst" gespeeld die er onder regie van Bert Pijpers een ver rassend goede voorstelling van heeft gege ven. Strikt genomen telt dit stuk slechts twee rollen: Howard Wilton en mrs. Gil lis, want de andere vijf personen zijn zo duidelijk als aanvulling bedoeld, dat zij gevoegiijk als figuratie kunnen worden beschouwd. Vandaar dat de regie zich ge heel op deze twee rollen had geconcen treerd, met een waarlijk verheugend re sultaat. Vooral waar het Rinus Smit be treft, die op een steeds beklemmende wij ze deze pathologische Howard wist uit te beelden, die voortdurend op de grens van krankzinnigheid leeft. Een bijzonder zware opgave voor een amateur, waar hij zich echter onberispe lijk van heeft gekweten: beurtelings hun kerend naar een weinig sympathie van zijn omgeving en dan weer van de duivel bezeten. Naast hem stond een mrs. Gillis van Toos van der Steen, die eveneens bij machte bleek een soms beangstigend dra matische kracht op te brengen, met een voortreffelijk uitgespeelde overgang van tegemoetkomende hartelijkheid naar wur gende angst en vertwijfeling. Een sublie me seizoensopening aldus, die voor O.B.K. stellig verplichtingen voor het verdere repertoire inhoudt. ]an van Dam De muzikale wandeling van de IJmuider Harmonie, die zaterdagmiddag door de straten van IJmuiden werd gehouden, is e«n groot succes geworden. Overal waar de Harmonie passeerde, werd grote belang stelling en bewondering voor het kranige korps aan de dag gelegd. In een etalage van een winkel aan het Marktplein waren de drie eerste prijzen, die het korps tijdens het internationale muziekconcours in Kerk- rade wist te behalen, tentoongesteld. „V.I.D.E.S." ons zeer verwend. Wel heeft de bezoekende vereniging ongetwijfeld recht op bijzondere waardering voor het serieuze werk, dat ze te zien en te horen gaf. Voor het tegenbezoek gaat „V.I.D.E.S." 4 oktober naar Den Helder, teneinde in de aula van het nieuwe stedelijk lyceum een opvoering van het welbekende spel „Sprookjesmelodie" te geven. Daarmede valt de IJmuidenaren de eer te beurt deze zaal in te wijden, daar ze enkele weken geleden gereed gekomen is. Gezien de ver zorgde uitvoeringen van dit werk, in het vorige seizoen door V.I.D.E.S." te IJmuiden gegeven, zal het de jeugdige spelers en speelsters niet aan succes ontbreken. Op het programma, dat de christelijke oratoriumvereniging „Looft den Heer" donderdagavond in de Nederlands Her vormde kerk aan de Kanaalstraat zal uit voeren, komen slechts vier werken voor, waarvan er drie voor rekening van deze zangers en zangeressen zullen zijn. Voor de pauze zal „Looft den Heer" met de alt Roos Boelsma en het Noordhollands Philharmonisch Orkest ten gehore bren gen de allergenoeglijkste compositie „The musicmakers" (De muzikanten) van Ed ward Elgar, een krakteristiek werk van deze beroemde Engelse, moderne kunste naar. Rudolf Mengelberg, een verre bloedver want van dr. Willem Mengelberg, beschrijft in zijn ontroerende „Magnificat" de ge moedsstemming van Maria op het mo ment, dat zij zich van het moederschap bewust wordt. Onder deze emotionele ge voelens stort zij haar gemoed uit in een loflied. In dit „Hooglied der vreugde" zingt Roos Boelsma de altsolo. Vol kleurschakeringen en melodie is de ode van Bernard Zweers „Aan de schoon heid". Ook Zweers huldigde, evenals El gar, een zeer persoonlijke stijl, waarmede hij hoopte een nationale Nederlandse mu ziek te scheppen. Hij heeft echter geen school gemaakt en zijn composities wor den mede daarom nog maar weinig meer gehoord. Niettemin is „Aan de schoonheid" een voortreffelijk geschreven koorwerk, dat- voor een vereniging als „Looft den Heer" een dankbaar studieobject is ge weest. Op tekst van de dichter P. C. Bou- tens trok deze ode, die in 1910 voor het eerst door Fred. Roeske werd uitgevoerd zeer de aandacht. Het is een goede ge dachte geweest van dirigent Willem Wie- sehahn het werk op het programma te nemen. De strijkers van het Noordhollands Phil harmonisch Orkest spelen na de pauze „Variaties op een thema van Kuhnau" van Hendrik Andriessen, die door de, rijke inhoud van een gedragen melodie uit een sonate van de Leipziger Thomascantor Jo- hann Kuhnau tot het schrijven er van werd geïnspireerd (Johann Sebastian Bach volgde deze Kuhnau bij diens dood in 1722 op). Andriessen componeerde het in oude stijl. In elke variatie verwerkt hij het thema op een andere manier, die aan de gehele opzet van het oeuvre een bij zondere bekoring geeft. De 18.000 ton metende ertstanker „Jacob Verolme" die vrijdag met moeilijkheden aan de hogedrukturbine te kampen kreeg toen het schip zich midden in de Caraibi- sche Zee bevond, heeft kans gezien het voorlopig te klaren. In de nacht van za terdag op zondag hebben de_ werktuigkun digen de machine weer zover in orde ge kregen dat met een vaart van zes mijl kan worden gevaren. Het schip keert nu terug naar Christobal. De sleepboten „Oost zee" en „Poolzee" van L. Smit en Co's In ternationale Sleepdienst zijn bij de „Ja cob Verolme" aangekomen. De tanker maakt echter geen gebruik van hun hulp. De sleepboten blijven echter in de nabij heid. Zondagmiddag omstreeks {wee uur werd de 16-jarige A. S. op de Orionweg in IJ muiden getroffen door een openslaande deur. De knaap liep diepe wonden op aan beide handen en het gezicht. Voor de hockeycompetitie speelden zon dag zes elftallen van Alkmaar tegen Strawberries teams. Alkmaar behaalde hieruit vier overwinningen, een nederlaag en een gelijk spel. Strawberries I heren speelde met twee invallers tegen Alkmaar I. In de eerste helft gaf het spelbeeld een gelijkopgaande strijd te zien. De ruststand was twee-twee. Strawberries drukte na de rust een veldoverwicht in een doelpunt uit, maar had pech, toen aanvoerder Otto in eigen doel schoot. Brommer, Dammers en W. Otto scoorden voor de thuisclub. Strawberries II en II scoorden maar één doelpunt tegen de bezoekers in deze ont moetingen Alkmaar II twee en Hurley III vier doelpunten. Ook de twee overige he renwedstrijden werden grote nederlagen voor de hockeyers in Driehuis. Strawber ries IV verloor met vijf-nul van Alkmaar III, Strawberries V met zeven-nul van Rood Wit I. Bij de tegenpartij speelde mid denvoor H. Schreuder een goede partij, en nam drie van de zeven doelpunten voor zijn rekening. De voorsprong van het eerste dameself tal van Strawberries was met de rust een nul en werd voor het einde van de tweede maal dertig minuten gebracht op drie-nul. Hiervoor zorgden de dames R. Mey, N. Bom en een speelster van Leonidas, die in eigen doel schoot. Het productiever spe lende Strawberries behaalde hiermee een verdiende overwinning. Het eerste en tweede team van Alkmaar wonnen van Strawberries II met zes-twee, van Strawberries II met vier-één. In deze Strawberries-Alkmaar ontmoetin. gen redde het vierde damesteam de eer door met twee-één te zegevieren. Bij drie van de vier tegenstanders trok Eechtrop zondag aan het langste einde van een overwinning. Bij de dames boekte maar een van de vier ploegen een zege. In de promotieklasse heren won Eech trop I met twee-een van de ploeg van Gooi. In een zeer snelle en technisch goe de wedstrijd werden de doelpunten pas na de rust gemaakt. Hans Groen scoorde twee maal, waarvan een keer uit een korte hoekslag. Met dezelfde cijfers won Eechtrop II thuis van Alliance II. Ook in deze wedstrijd met vrijwel steeds een ge lijk opgaande strijd kwam de rust met blanke stand. Nadat Alliance uit een on verwachte aanval de leiding had genomen maakte D. Nieuwenhüizen gelijk en zorg de K. Krook met een keihard schot voor het winnende doelpunt. De wedstrijd tussen Eechtrop III en Her mes I was er een van een uit de vierde klasse gepromoveerd elftal tegen een uit de tweede klasse gedegradeerd team. Her mes, dat dus sterker had moeten uitko men, speelde echter toch niet zo zwak als de geflatteerde uitslag (drie-twee) zou doen vermoeden. Witkamp maakte twee, Schaap een doelpunt voor de spelers uit Bever wijk. In de Onderbond competitie won Hoorn II met een-nul van Eechtrop IV en Eechtrop V met zes-nul van Eechtrop VI. De dames hadden een slechte dag en moesten met zelfs zes-nul in Den Helder in Hermes de meerderen erkennen. Eech trop II kwam maar met negen speelsters uit tegen Hermes II, welke wedstrijd on danks deze handicap met vijf-nul werd ge wonnen met doelpunten van N. van der Werff (3) en R. Kuys (2). In Bologna kwamen dezer dagen twee jongemannen, die via een weeshuis in adoptiegezinnen waren opgegroeid, tot de ontdekking dat zij eikaars twee lingbroers waren. Zij waren elk aan een andere zijde van dezelfde berg op gegroeid en toen een, de 25-jarige Al berto Quaresimali, ging trouwen trok dat de aandacht van de 25-jarige Lo renzo Quaresimali. Men ziet hier hoe zij elkaar gemist hebben. Hun gezel linnen moeten nog wat aan elkaar wennen. Voor de eerste maal in dit seizoen kwa men zondag de IJmuidense leden van het Humanistisch Verbond bijeen in het Cul tureel Centrum te IJmuiden. De voorzitter van de afdeling Velsen- IJmuiden, de heer H. Brits, vergeleek in zijn openingswoord het kerkbezoek en de belangstelling voor de bijeenkomsten van de Humanisten. „Eendeels ben ik wel eens afgunstig op het bezoek dat de kerken elke zondag trekken", verklaarde de heer Brits, „doch aan de andere kant voel ik me toch verheugd, dat de Humanisten niet dogmatisch met hun zondagmorgenbijeen komsten zijn verbonden." Dr. A. Saalborn te Bussum gaf tijdens deze bijeenkomst een inleiding over „Le venscurven van de Mens". Hij ging hierbij uit van de gedachte der entelechie, ont wikkeld door de Griekse wijsgeer Aristo- teles, dat in het kort inhoudt dat in de materie een eigen streven naar zelfver wezenlijking in de vorm aanwezig is. De inleider ontleende hieraan de stelling dat in de mens van voor de geboorte krachten aanwezig zijn voor de ontwikkeling en voltooiing van deze mens. Hij ging voorts, aan de hand van de schematisch voorge stelde levenslopen van een kleermaker, van de Weense professor Ernst von Brücke, Vondel en Marsman, na in hoeverre de eerstgenoemde hypothese op de praktijk te toetsen valt. Op Rooswij k in Velsen-Noord heeft IEV Vliegende Vogels een flinke nederlaag (7-3) toegebracht, hoewel de Haarlemmers aan vankelijk iets sterker waren. Er werd in hoog tempo gespeeld, hetgeen de strijd mede aantrekkelijk maakte. Langzamerhand wist IEV een kleine veld- meerderheid te krijgen, maar eerst na 27 minuten kon H. de Reus verrassend de score openen (1-0). Een tegenaanval van Vliegende Vogels wist doelman Jansen op het nippertje te stuiten, waarna H. de Reus uit een goede combinatie de stand op 2-0 kon brengen. Nog geen twee minuten later, na ongeveei 40 minuten spelen, scoorde zijn broer, J. de Reus (3-0). Meteen na de hervatting gingen de gas ten in de aanval, die met een schermutse ling en een tegenpunt werd besloten (3-1). De thuisclub was even verast en voor het doel van Jansen ontstonden enkele be nauwde momenten. Korver drong in de Vogels-verdediging door en scoorde on houdbaar (4-1). IEV herstelde zich en zag na tien minuten H. de Reus de hattrick verrichten (5-1). De Haarlemmers hielden echter moedig vol en toen Jansen de bal liet glippen, raakte hij zijn zelfvertrouwen kwijt (5-2). Korver strafte aan de andere kant een fout van de Vogels-spil af (6-2) Onmiddellijk hierna hadden de gaster, succes (6-3). Toen Duin vijf minuten voor het einde een harde schuiver loste, had IEV gewonnen met 7-3. Advertentie OOSTERDUINPLEIN 8 - TEL. 4264 Aristona - Philips Telefunken - Schaub-Lorenz De Marineraad kwam maandag onder voorzitterschap van mr. L. van Lookeren Campagne bijeen ter behandeling van de aanvaring op de Noordzee op 7 november 1957 tussen Hr. Ms. fregat „Fret" en het Duitse vissersvaartuig „Münster". De commandant van de „Fret", luitenant ter zee eerste klasse V. R. Winkelman, ver klaarde, dat de Duitser om hulp had ge vraagd, omdat er zieken aan boord waren. De dokter van de „Fret" was met een rub ber vlot, bemand met 2 matrozen, twee maal naar de „Münster'i, gevaren. Er stond windkracht 4 a 5, om welke reden de „Fret" het vlot dekte om het varen te ver gemakkelijken. Een fregat heeft echter vrij veel neiging af te drijven ten gevolge van de hoge opbouw. De tweede keer, dat de dokter de tocht maakte, kwamen de schepen gevaarlijk dicht bij elkaar. De commandant had verwacht, dat de „Münster" achter hem om zou varen om het vlot op te pikken. Dit gebeurde echter niet. De commandant zag, dat de visser achteruit sloeg en gaf eveneens order ach teruit te slaan. Deze manoeuvre ging niet zo vlot als de commandant had verwacht, omdat een der motoren zoals later bleek niet werkte. De schepen kwamen toen met elkaar in aanraking, waarbij schade aan de vissers boot ontstond, welke de schipper begroot te op vijfduizend gulden, hetgeen de com mandant overdreven noemde. Op zijn vraag, of de visser na de botsing hulp no dig had, gebaarde deze van niet, wijzende op het naderende Duitse visserij-inspec tievaartuig „Fridjof". De „Fret" is toen weggevaren, omdat een Nederlandse vis ser eveneens hulp nodig had. Vrijwel gelijkluidend waren de verkla ringen van andere getuigen. Het hoofd van de machinekamer verklaarde, dat de mo tor was afgeslagen bij het starten. Bij ge brek aan een korporaal-machinist stond er een machinist-olieman bij, die zenuw achtig was geworden en de startmanoeu vre niet snel genoeg had herhaald. Pas na de aanvaring was het stilstaan van de mo- tortdoor de machinekamer aan de brug ge meld. De Marineraad zal over enige tijd uit spraak doen in deze zaak. De hoofdinspecteur van de scheepvaart, de heer J. Metz, heeft aan de Raad voor de scheepvaart voorgesteld de kapitein van het m.s. „Reggeborg", R.K. uit Delf zijl, te straffen met het ontnemen van de bevoegdheid om als kapitein op zeesche pen te varen voor de tijd van drie weken. De „Reggeborg" is op 7 december van het vorig jaar in het Kielerkanaal in aan varing gekomen met het Turkse s.s. „Ma- nissa" en daarna aan de grond gelopen. Het Nederlandse schip kwam in moeilijk heden doordat de deklast hout door water werd overspoeld en in gewicht toe nam. Daardoor maakte de „Reggeborg" slagzij, liep uit het roer en kwam zo in aanvaring met de „Manissa". De heer Metz was van mening, dat de kapitein re kening had moeten houden met het gevaar van gewichtsvermeerdering door het ab sorberen van water. Hij achtte hem schul dig aan het ongeluk. De raad zal binnen kort schriftelijk uitspraak doen. Op de werf van de n. v. Verschure en Co's scheepswerf in Amsterdam-Noord is de „Operatie-Michigan" in volle gang: Men zet daar een nieuw middenstuk tus sen de twee helften van 'n in twee stukken gebrande 2500 brt. metende Panamese vrachtschip „Michigan". Gisteren is het tevoren gebouwde nieuwe middenstuk tus sen de twee van elkaar getrokken helften geplaatst. Vandaag is men begonnen met lassen. Als de opratie geëindigd is, zal de „Michigan" niet meer 2500, doch 3300 ton meten. Het schip vaart geregeld naar de grote meren in Canada, waarvan de toe- gangssluizen thans vergroot zijn, zodat men deze meren nu ook met grotere sche pen kan bereiken. Dit is de reden geweest, dat men het besluit heeft genomen de „Mi chigan" te vergroten. Leek het er een dag of tien geleden op dat de haringvangsten van de trekkers aan het aflopen waren, de balans aan het einde van de week laat het tegendeel zien: er waren dagelijks duizenden kisten haring aan de markt. Wie echter gedacht mocht hebben, dat de prijs zou dalen, heeft zich deerlijk vergist. Zoals de markt het zegt: „Zo vast als Haarlem" lag de prijs, en alleen de slecht ste kwaliteiten zakten een paar kwartjes onder de 20, terwijl de prijs voor de goe de kwaliteit rond de 23 per kist lag. Dank zij behoorlijke vangsten werden dan ook goede tot beste besommingen ge maakt, met als topscorer de Amsterdam met 44.000.-; daarnaast vele besommin gen die tussen de ƒ28.000 en 34.000 lagen. De Ariadne, met ruim 25.000 sloeg geen slecht figuur. De rondvis-prijs was de hele week hoog; een kistje goede braad bracht rond de 35 op met een paar rijksdaalders meer voor de grovere soorten. Ook de kabel jauw en gullen en niet te vergeten de zwar te koolvis was erg duur. Voor zwarte kool- vis is in de afgelopen week over de 120 per- kist betaald, wat zelden gebeurd is. Er was weinig import van Duitse filets, omdat men daar met hetzelfde aanvoer- beeld zat: veel haring weinig vis (waar mede natuurlijk niet gezegd wil worden, dat haring geen vis zou zijn, doch de han del noemt haring nu eenmaal, of verstaat onder haring, geen vis). Voor de Belg was er dus weinig te ha len in IJmuiden, dus voor de kabeljauw en schelvis hoge prijzen. Ook het binnen land moest weer even wennen aan de veel hogere braad- en wijting-prijzen, vergele ken met enige weken geleden. Door de storm liep de kustvloot al vroeg deze week binnen met weinig vangst; dus ook oplopende tong- en schol-prijzen. De vier grofste soorten schol lagen in de f 60 tot 70 per kist, terwijl de schol II ongeveer 50 opbracht. En zelfs de schol III bleef dik aan de prijs, en zakte niet on der de 30. Dat de te verwachten kleine aanvoer zich reeds vrijdag en zaterdag liet gelden, laat zich gemakkelijk begrij pen. De laptongen hebben het bestaan zater dag tot 6.50 per kg. op te lopen, terwijl de grootmiddeltong rond de 4 lag. De drie kleinere soorten lagen rond de 3.50 per kg. Een beetje lagere prijs doch aanzien lijk meer vangst zou ook de visserman natuurlijk meer welkom zijn geweest. Evenals de handel, die zich door de storm voor vele problemen zag gesteld; men moest immers de vaste afnemers zo goed als dit ging ter wille zijn. Met ingang van 1 oktober is de import van vis uit Denemarken wederom toege staan. De handel is dus niet meer uitslui tend aangewezen op de „eigen aanvoer". Er zullen waarschijnlijk ook weer Deense gullen etc. te koop zijn. Advertentie onze WOENSDAGSE GEHAKTRECLAME U weet: dan kost ons reclame-gehakt van ƒ1.25 p.p. 98 ct. p.p., p. kilo 1.75 Ons Gehakt van Runder- en Varkens lappen gedraaid van 1.78 kost dan 1.48 p. pond Al het gehakt inclusief zakje zout en kruiden Zeeweg 229 - Da Costalaan 15 IJmuiden Driehuis Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van het r.-k. kerkgebouw van „St. Jozef aan de Wijkerstraatweg is, op initia tief van de Noord-Velsense afdeling van de K.A.B., een film vervaardigd, waarvan de vertoning langer dan een uur zal gaan duren. Op het ogenblik wordt nog gewerkt aan de samenstelling van de tekst en muziek. De film zal als hoofdtitel dragen „Rond de toren van St. Jozef" en de ondertitel is „Een filmreportage over het Noord-Vel sense parochie- en verenigingsleven". De eerste vertoning, voor genodigden, zal zijn donderdag 9 oktober in het St. Jozefhuis aan de Banjaertstraat. Na deze première zullen voor de parochianen nog meer voor^ stellingen volgen. In de door de Haagse vereniging LDA aan de Laan van Poot gehouden atletiek wedstrijden hebben enige Suomi-atleten verschillende goede resultaten bereikt. Bij de 800 m. jongens A veroverde Klaas Lieuwen de eerste plaats in 2 min. 3,1 sec., waarmede hij tevens een nieuw persoonlijk record vestigde. Meta Bakker werd (met 10,9 sec.) op de 80 m meisjes A tweede, maar moest in de halve eindstrijd in 11,1 sec. met de zesde plaats genoegen nemen. Bij het vèrsprin- gen kwam zij tot een sprong van 4.30 meter. Op het nummer vèrspringen jon gens A kwam Arie Langendoen tot een vijfde plaats met 5.85 meter. Een (bij Suomi nog onbekende) wedloop over 3000 meter voor jongens A werd door Hans Keyzer moedig gelopen. Dank zij zijn uithoudingsvermogen kwam hij op de vier de plaats, in 9 min. 34,6 sec. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te IJmuiden- Oost heeft de medewerking van de ge meente verzocht voor het inrichten van 'n handenarbeidlokaal in de Emmaschool. Onlangs is door de gemeente medewerking verleend voor de verandering van inrich ting van de genoemde school door de ver bouwing van de vlieringruimte boven de leslokalen tot handenarbeidlokaal. Voor deze verbouwing wordt door de minister voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid voorlopig geen rijksgoedkeuring verleend. Het vorenstaande is voor het schoolbestuur aanleiding geweest om van het verbou wingsplan af te zien, waardoor het geacht kan worden zijn rechten op de toegezegde medewerking te hebben verwerkt. Aan gezien ook qverigens geen wettelijke be zwaren aanwezig zijn, stellen B. en W. de gemeenteraad voor de gevraagde mede werking te verlenen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5