CHINEZEN WIJK Kees Verwey en Mari Andriessen exposeren in Amsterdam MADOEF EN MIRZA Qéén \sio JANSENC TILANUS Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Kleine formaten bij Espace Vergoed goed De negen Muzen Kapitale poets Prettig wederhoren Krimpen van pijn De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Snellere uitwisseling van t.v.' journaals Voor de beste titel een reis naar Italië Pablo Casals wordt in Washington gehuldigd Nederlandse kunst in Warschau Toneelgroep Puck speelt „De vrek" van Molière Geautoriseerde bewerking uit bet Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 De K.R.O. heeft de televisiekijkers gis teravond een kapitale poets gebakken met zijn uitzending van de seance van de paragnost Urkas uit de Singerconcertzaal in Laren. Het publiek in de zaal vloog er in, de kijkers in de huiskamers zal het. wel net zo vergaan zijn en ook uw verslagge ver, het zij tot zijn schande bekend, had er aanvankelijk geen notie van, hoe we alle maal werden beetgenomen. Want wel verkochten de heer Urkas en zijn gladtongige helper hun helderziende en telepathische experimenten met een verdachte overdaad aan theatrale gebaren en zelfreclame, maar hun verbluffende proeven lukten zo goed, dat men de „dub bele bodem" van hun verrichtingen glad over het hoofd zag. Argwaan kreeg men eigenlijk pas, toen de „vermoeide" tele- paath in de pauze een privé-consult gaf en zich daarvoor oog in oog met de ca mera nog wel met een briefje van vijf entwintig liet betalen. Toch zal de onthul ling, dat het allemaal boerenbedrog ge weest was, voor velen nog wel als een vol komen verrassing gekomen zijn. In een uitstekende climax toonden de pseudo-pa- ragnost en zijn assistent (respectievelijk een amateur-goochelaar uit Apeldoorn en een Arnhemse politie-officier) nog, hoe zij hun toeschouwers met een paar simpele trucjes om de paranormale tuin geleid had den. Het was een allerplezierigste uitzen ding. waarin behalve de goed-volgehouden typeringen van het genoemde twee tal vooral de intelligente beeldregie ge prezen moet worden. De moraal luidde: meer dan negentig van de honderd zoge naamde helderzienden zijn niets dan han dige jongens, die er alleen op uit zijn het goedgelovige publiek geld uit de zak te kloppen. Vooraf was er, een gesprek zonder nieu we perspectieven met KNVB-secretaris Leo Brunt over televisie en interlandvoet bal. Jan Willem Hofstra kreeg in zijn thea terrubriek bezoek van Guus Hermus, die er zich bescheiden van bewust bleef niet op het toneel te staan en dus niet te hoeven acteren. Beeldschermer Om het nieuwe radiowinterseizoen te beginnen beluisterden we zondag twee weergekeerde programma's en een nieu we geregelde rubriek. De oudjes hebben het echter met vele lengten gewonnen, want Jan de Cler en Emile Lopez gingen met hun tweede serie „De wadders" (Hil versum II) vol overrompelende en veel belovende kolder van start, waarna Alexander Pola's avonds op het andere Hilversum de goede reputatie van zijn „Polamiek" royaal bevestigde. We zijn zelfs geneigd dit cabaret het meest sati rieke, het felste en vooral het vakkundig- ste te noemen van alles wat er in dit genre in de omroep te koop is. Pola en zijn me dewerkers durven ruzie met hun publiek te riskeren, dat bleek overduidelijk uit de .liedjes over de kistkalveren en over de ge bedsgenezer. Daar kon men tenminste ouderwets warm of koud bij worden en dat is nog altijd de beste eigenschap van het cabaret. Het programma „Humoreske" waar in vier sprekers ieder hun visie over het onderwerp „poezen" te berde brachten haalde toch eigenlijk geen voldoende, al bracht Henri Knap het dan nog een heel eind in die richting. Maar Brusse en Gode- riè kwamen niet boven het goede h.b.s.-op stel uit en Elias vestigde de indruk dat hij het opgegeven thema een welkome aanlei ding vond om over zich zelf te spreken. Maar wat wil men, de enige man die ver rukkelijke dingen heeft geschreven over poezen, Carmiggelt, was er niet bij. Golfbreker Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zénuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt u snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 3.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 De steen aan het strand, hoorspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Musette-muziek. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.30 Intern, jeugdconc. 15.15. Gram. 15.25 Oude muz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursberichten. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en vereni gingsleven. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Kapelkoor. 19.30 Radio krant. 19.55 Op de man al. 20.00 Radio-ïilh.ork., vrouwenkoor en soliste. 20.45 De Rijn, slagader van Nederland en Europa, caus. 21.05 Lichte muz. 21.30 Muz.caus. 22.15 Vocaal kwart. en. orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram.. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.05 Gymnastiek voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.45 Gram. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.15 Gram. 17.30 Hammondorgel en solist. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee. Jeugduitz. De brievenbus gaat open. Correspon dentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws èn comm. 18.20 Gram. 18.50 Act. 19.00 Voor de kin. deren. 19.05 Wereldsymfonie, klankbeeld. VPRO 10 30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 Metropole-orkest. 20.40 Het verhaal van de kantoorbediende, hoorsp. 22.15 Sport. 22.20 Opera-herinneringen. 22.50 Medische kron. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50 24.00 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL 324 M. 12 00 Gram. 12.30 Weerbericht 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.10 Ork.conc. 17.00 Nieuws 17 10 Gram. 17.20 Voor de jeugd. 17.45 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Pianorecital. 18.30. Voor de sold. IJ 00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Hoorsp. 21.00 Gram. 21.30 Trekkersliederen. 22.00 Nieuws 22.15 Orgelconcert. 22.45 Omr.koor. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelleden. VOOR WOENSDAG AVRO: 17.0017.30. Voor de kinderen NTS. 20 00 Weekoverz. NCRV: 20.30 Filmprogramma. 21.00 De wiskunstenaars of 't. Gevluchte Juffertje, kluchtspel. 21.50 Dagsluiting. Tot 18 oktober exposeert de kunsthan del M. L. de Boer (Keizersgracht 542 te Amsterdam) werk van Mari Andriessen en Kees Verwey. Over Verwey's werk heb ik al vele keren iets mogen zeggen. Deze tentoonstelling geeft weinig aanleiding tot nieuws over zijn ontwikkeling. Men beperkte zich tot portretten van zijn moeder en bloemstuk ken. De lezers herinneren zich misschien hoe enthousiast ik kon zijn over die por tretten en aan die geestdrift veranderde bij mij niets. Thans ontmoeten we ook een kniestuk, een schilderij van dezelfde inti miteit als voorheen elders en ook hier vertoonde zaken. Een aantal uitstekende kopstudies stem pelen Verwey ook weer tot een onzer beste tekenaars. Bij de bloemstukken domineert een groot olieverfschilderij naar herfstbla deren. Het is een fraai en knap geschil derd doek, dat echter niet die gespannen heid verkreeg van vroeger geëxposeerde grote aquarellen naar dergelijke onder werpen. De hier getoonde aquarellen naar bloemstukken zijn ook knap als altijd, maar soms even te zeer resultaat van routine. De nieuwe bezitters van enkele dezer werken kunnen zich echter van goe de Verwey's verzekerd weten. Mijn voor keur ging uit naar een uiterst levendig en gespannen volgehouden kleiner exemplaar dat het catalogusnummer 24 draagt. Nog meer waardeerde ik een reisschets. Voorts zag ik, dat Verwey mag koketteren met een lang verleden, gezien een waterverfje, dat hij op vijftienjarige leeftijd maakte. Deze tentoonstelling bedenke men is vooral weer bedoeld om de hoofdstedelin gen iets van Verwey te laten zien. Zijn werk betekent alleen al een goede inzet van het seizoen bij De Boer. Een en ander van Mari Andriessen zal de Haarlemmers evenmin onbekend zijn. Ik denk in de eerste plaats aan zijn Mo- zartbeeldjes, tegelijk zo charmant en zo sterk van vorm. Een variatie op dit thema ontmoet men in een klein hoog-relief van een strijkkwartet, voor een compositie een der moeilijkste onderwerpen, dat onder Andriessens handen een geslaagd werk stuk werd. Het portret van Emile Erens kwamen we kortgeleden nog in het Huis van Looy tegen. Naast het milde realisme van een dergelijk en ook ander hier aan wezig werk staat een ingehouden expressio nisme van een „Annonciation" onder meer, dat bijna iets gotisch heeft, maar nooit als van een ,,neo"-stij) gezien mag worden. Andriessens werk behoort tot het meest Nederlandse dat ik ontmoette. Het steunt op noordelijk voelen en latijnse re de, zonder dat daarbij werd uitgegaan Naar wij vernemen, zal als eerste resul taat van de in dit voorjaar in Amsterdam gehouden conferentie van hoofdredacteu ren van televisie-journaals, die tot doel had tot een Europese uitwisseling van nieuws te komen, op 3 oktober een begin worden gemaakt met 't houden van proef- uitzendingen. Televisie-stations van vijf landen zullen op die dag om vier uur s middags een journaal uitzenden. Dank zij een net van straalzenders worden de ze nieuwsfilms gedirigeerd naar het tech nisch centrum in Brussel. Omdat hier van een „gesloten circuit" gebruik wordt ge maakt, komen deze uitzendingen niet op de normale tv-ontvangers. In Brussel wordt nagegaan, welke onderwerpen uit de vijf landen voor uitzending in het be gin van de avond in een „Eurovisie-jour naal" in aanmerking komen. In het tech nisch centrum van Brussel wordt al het uitgezondene op telerecording vastgelegd. Als coördinator van het in Brussel binnen komende nieuws zal gedurende de proef- uitzendingen, die voorlopig twee weken zullen duren, optreden de hoofdredacteur van het N.T.S.-journaal, de heer Carel En kelaar. Men verwacht van de uitwisseling van het internationale nieuws op deze wij ze een enorme kostenbesparing. Tot nu toe worden de filmjournaals per auto, trein of vliegtuig naar de verschillende landen gezonden, een systeem, dat niet al leen kostbaar, maar ook zeer tijdrovend is. Het zal van de proefnemingen afhan gen, in hoeverre de definitieve plannen voor een „Eurovisie-journaal" op korte termijn zullen kunnen worden gereali seerd. door de artiest van een te bewuste plaats bepaling van zichzelve. Van de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, zijn enige de uit nodiging tot deze tentoonstelling vergezel lende woorden gevraagd en het doet me plezier, dat ook hij constateert hoezeer Haarlem op luttele afstand van Amster dam zo'n eigen klimaat bewaart: een kli maat, waarin echt Nederlandse kunste naars als Verwey en Andriessen zich zo thuis blijken te voelen. Zij koersen vooral op de onderstroom der traditie, zoals de heer Baard ook zegt. Bij Verwey springt dat duidelijker nog dan bij Andriessen in het oog. Misschien wint danook het werk van de laatste het door gevoelsinhoud. Bob Buys De Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels is sinds kort met de Algemene Nederlandse Bond van Leesbibliotheekhouders overeengekomen dat de propaganda-acties voor Leesbiblio theken zullen worden ondergebracht bij het Bureau voor de Collectieve Propagan da van het Nederlandse Boek, dat bij die gelegenheid optreedt als Bureau voor de propaganda der Leesbibliotheekhouders. Met ingang van 29 september zal iedere veertien dagen een geïllustreerde afleve ring in courantvorm verschijnen van een oorspronkelijk Nederlandse roman van Jan Gerhard Toonder. Deze roman zal in de Boekenweek 1959 (28 februari 7 maart) in boekvorm het licht zien bij de uitgeverij „De Bezige Bij" in Amsterdam. Op de af leveringen is geen titel vermeld en na le zing van de laatste vervolgkrant kan de lezer kenbaar maken hoe het verhaal naar zijn mening zou moeten heten- Uitgever, auteur en Algemene Bond van Leesbiblio theken zullen uit de binnengekomen titels de beste kiezen, waaronder het zal ver schijnen. De inzender van de bekroonde titel wordt beloond met een reis voor twee personen gedurende tien dagen naar Italië, of goederen naar eigen keuze ter waarde van duizend gulden. De nog altijd meer in museums dan in woonhuizen voorkomende kunst, die wij in de Galerie Espace aan het Klein Heiligland te Haarlem plegen te ontmoeten, wordt door deze kunsthandel ditkeer eens extra aanbevolen voor onze interieurs met een tentoonstelling van schilderijen en plas tieken van klein formaat, die tot 18 oktober te zien is. Geen betere propaganda mis schien hiervoor dan het interieur van Espace, zeker wat betreft het werk van de beeldhouwer Pieters, wiens kleine figuurtjes zo'n wonderlijk mooi rustpunt voor ons betekenen in een niet zo grote ruimte. Het is of ze in een klein atelier gemaakt zijn en nu een ruimte bepalen, die in normale woningen betrekkelijk ge makkelijk te vinden zal zijn. Meer plaats eist wellicht het werk van zijn Japanse collega Tajiri, waarvoor echter een rustige achtergrond toch kan volstaan. Veel van Lea Nikels werk, dat hier al eerder ge- exposeerd werd, vraagt evenmin om al te veel ruimte. Het kleine thans vertoonde schilderij, waarin het oranje domineert, lijkt me een prachtig voorbeeld om thuis meer contact te krijgen» met een kunst als deze. In haar werk voel ik de kleur als uitdrukkingsmiddel voor een zeker voelen, terwijl in dat van Yvonne Kracht het middel me nog tezeer doel lijkt, zodat de uitdrukkelijkheid van de kleurencombina ties van laatstgenoemde maakt dat haar werk niet gemakkelijk in ieder interieur een passende plaats zal vinden. Stellaart toonde zich al langer een man van fijne smaak. Hij lijkt gewonnen te hebben aan zeggingskracht en meer geïnspireerd, zeker in het kleinste schilderij hier. Voor de toevoeging van een stukje beschilderd hout in zijn grootste werk kan ik de nood zaak niet voelen. Sanders' schilderijtjes zijn mij te zeer verkleiningen van zijn grote doeken, die indertijd bij Espace wel mdruk vermochten te maken. Het is me of zijn temperament een groter formaat verlangt. Meer trokken mij zijn collages, waarbij grotere ingehoudenheid aan de dag gelegd werd. Frankots kleinste schil derij in grijzen voldeed me het meest. Er is in zijn werk een ruimtelijke werking, die tot enige afstand dwingt. Chapons doekjes daarentegen kan men gerust ook van vlakbij genieten. Boh Buys WASHINGTON (UPI) De wereldbe roemde cellist Pablo Casals is zondag for meel uitgenodigd naar Washington te ko men om gehuldigd te worden door de Or ganisatie van Amerikaanse Staten voor zijn werk ten behoeve van de vrede en een beter begrip in de wereld. De secretaris generaal van de O.A.S., dr. Jose A. Mora, verklaarde dat Casals de idealen van het pan-Amerikanisme had bevorderd door zijn jaarlijkse muziekfestivals in San Juan, Puerto Rico, die door vooraanstaan de musici van het westelijk halfrond wer den bijgewoond. Casals heeft zich bereid verklaard op 2 oktober in de zaal van de Assemblée te spelen op de „Dag. dér Verenigde Naties". Toen Madoef naar bed ginglag het muisje naast hem op de slaaprn.at. Het leek wel of het voelde, dat Madoef het goed met hem meende En de volgende dag zat het diertje op Madoefs schouder, toen die weer aan het werk ging. „Ik zal je Mirza noemen, kleintje!" zei Madoef. „Je hoeft nu niet bang te zijn, dat je door een slang wordt lastig gevallen daar pas ik wel op, hoor!" 1415 Van 15 oktober tot half december wordt in het Nationale Museum in Warschau een tentoonstelling gehouden van het Neder landse landschap in de zeventiende eeuw. De tentoonstelling is samengesteld uit schilderijen die in Pools bezit zijn en uit bruiklenen, die afgestaan werden door Ne derlandse musea. De achtenveertig Ne derlandse schilderijen worden de volgen de week per vliegtuig overgebracht. De expositie staat onder auspiciën van het Nederlands Instituut voor Internationale Culturele Betrekkingen. De tentoonstel ling is samengesteld door de directeur van het stedelijk museum „De Lakenhal" te Leiden. Hij zal het transport begeleiden. Erna. Binl. Advertentie Aile merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De toneelgroep Puck heeft onder regie van Cas Baas „De vrek" van Molière in studie genomen. Eric van Ingen speelt Harpagon. Verdere medespelenden zijn: Ellen de Thouars, Jeannette van der Hey- den, Ada Thijssen, Wim van den Heuvel, Walter Kous, Will van Seist, Leen Jonge- waard, Piet Romer, Eric van der Donk en Guus Verstraete. Will van Seist, die dit jaar te Amsterdam eindexamen toneelschool deed, debuteert in deze voorstelling de rol van La Flèche. De première zal plaatshebben op 10 november in het Nieuwe de la Mar Thea ter in Amsterdam. Advertentie 51. Toen er enige weken waren voorbijgegaan, werd er familieraad gehouden. Loy en Flo ra voelden er voor de wasserij voort te zetten. Er zou dan een paar handen minder zijn, maar Tom zou over een maand eindexamen doen. Zij hadden nu nog maar vijftienhonderd dollar over van hun spaargeld en zij waren verder dan ooit verwijderd van hun droom van een restaurant. Freddie had het steeds over zijn va ders weigering om zich te laten verzekeren. Tom Fong had nooit een testament gemaakt zoals Amerikanen dat doen. Flora wilde schadevergoeding eisen. Moeder Fong wist niet wat dat betekende. „In Amerika," zei Flora, „als er een blompot uit een raam valt en iemand er door gewond wordt, vraagt die iemand schadevergoeding voor zijn zieken huisrekening. Als een kapotte trap een ongeluk ver oorzaakt, laat je de huisheer vooi de schade opko men en als er een tribune instort en iemand wordt gewond, dan stelt hij een eis tot schadevergoeding in bij de eigenaar van de tribune." Moeder Fong wist dat zij op een of andere manier recht hadden op vergoeding, zoals in China, maar zij had niet geweten, dat het zo wettig en duidelijk om schreven was. In China onderhandelt men; men gaat niet naar een advocaat en stelt geen eis in. Freddie en Loy waren het met Flora eens en Freddie werd op- gdragen de nodige stappen te doen. „Hoeveel kunnen wi.i vragen?" fluisterde de moe der Loy toe op een toon, die aanduidde, dat het eigen lijk niet te pas kwam hierover te spreken. „Minstens vijfduizend dollar." „Vijfduizend!" Moeder Fong was verbaasd. Zij durfde niet te glimlachen. „Zeker niet minder." Gedurende de volgende dagen, terwijl Tom zijn eindexamen deed begonnen zich grote toekomstplan nen in moeder Fongs brein af te tékenen. Op een dag kwam er een cheque van de verzeke ringsmaatschappij. Het was er een voor vijfduizend dollar. Nu lag in moeder Fongs hand het geld waar voor Tom Fong zijn leven lang gezwoegd had. Toen kwam er een dame bij de familie Fong op be zoek. Tom deed de deur open. Het was een dame van middelbare leeftijd. Zij droeg een chique hoed, en zwart japon met witte kant gegarneerd en half lange zwarte handschoenen. Zij stond kaarsrecht en keek hem aan met kleine maar heldere ogen. Zij zag er uit alsof zij een groot verdriet had. Haar bleke lippen be wogen. „Mag ik binnenkomen?" Toen Tom haar binnen had gelaten, ding zij op een stoel zitten en wachtte even zwijgend voordat zij vroeg of zij zijn moeder kon spreken. „Wat wenst u?" vroeg Tom. „Ik wil graag je moeder spreken als het kan." Toen moeder Fong binnenkwam, stond de dame op. „Ik ben bij u gekomen omdat ik niet anders kon", zei zij. „Ik heb het ellendig gevonden toen ik hoorde, dat uw man overleden was. Mijn zoon bestuurde de auto. Ik hoop, dat u niet boos op mij bent om wat mijn jongen gedaan heeft. U weet, dat hij ook dood is." Zij haalde een zakdoek uit haar tas en snoot haar neus; haar stem klonk zacht en vermoeid. Moeder Fong zat te luisteren en wist, dat dit een goede vrouw was. „Het spijt me zo, dat u uw zoon hebt verloren." „Hij was mijn enige zoon en ik blijf alleen achter. Maar daar wil ik het niet over hebben. Ik hoop, dat u een cheque van de verzekeringsmaat schappij hebt ontvangen." „Ja dat heb ik. Ik dank u wel." „Daar hoeft u mij niet voor te bedanken. De ver zekeringsmaatschappij heeft het betaald. Ik hoop, dat het u iets zal vergoeden, al is het maar weinig. Ik vond, dat ik moest wachten tot dit was afgerekend voordat ik naar u toe kon gaan." Moeder Fong voelde zich niet op haar gemak met die deftig aangeklede dame, die allerlei vragen over de familie begon te stellen. Flora kwam uit de keuken ton zij hoorde wat er in de huiskamer gebeurde en werd voorgesteld. De dame ontdooide een beetje toen zij hoorde, dat Tom juist door zijn eindexamen was en dat zijn zusje nog op school was. Zij keek naar Tom en vroeg hem wat zijn toekomstplannen waren. „Ik ga mijn broer nu helpen". „Is dat je broer, die beneden in de wasserij werkt?" „Ja, het is Flora's man". De dame wendde zich tot de moeder. „Bent u van plan uw zoon verder te laten studeren?" Hij wil graag studeren. Ik geloof, dat het nu wel kan". De dame dacht een ogenblik na, opende toen lang zaam haar tas, haalde er een vulpenhouder uit en schreef een cheque. „Mevrouw Fong, wilt u dit van mij aannemen?" „Nee", zei de moeder. „Wij zijn al betaald". De dame hield de cheque nog in haar hand. „Geld heeft voor mij nog maar heel weinig te betekenen, mevrouw Fong. U bent zelf moeder en u weet wat het verlies van mijn zoon voor mij geweest is. Ik zie, dat u een goed gezin hebt. Het zou mij goed doen als u mij een beetje wilde laten helpen, misschien voor de studie van uw zoon. Doe ermee wat u wilt en denk niet meer aan mij". Zij stond op en drukte de moeder de cheque in de hand en nam afscheid. Moeder Fong nam de cheque aan en zag de treurige, rijke dame naar de deur gaan. Zodra zij weg was, ke ken zij alle drie naar de cheque. Het was er °en voor tweeduizend dollar. De moeder zonk in een stoel. Tom en Flora vlogen naar het raam en zagen de vreemde dame in een zwarte limousine wegrijden. Zij keken weer naar de cheque en konden zelfs de handteke ning niet lezen. „Tom", zei de moeder, „dit is voor jouw studie. Wat zijn de Amerikanen toch goedhartig als de mensen in narigheid zitten. Ik kan het haast niet begrijpen. Maar je moet je weldoenster nooit vergeten". „Zij heeft niet eens haar naam gezegd", zei Tom. „We kunnen er natuurlijk achterkomen door de ver zekeringsmaatschappij", zei Flora. „Maar ik geloof, dat ze ons liever nooit terugziet". 3. Er gebeuren zo veel dingen in ons leven, waar wij zelf niets aan kunnen doen. De knapste man ter we reld weet niet wat hem de volgende dag of de vol gende maand zal overkomen. Er lag een ironie in Tom Fongs plotselinge dood, want het hele bestaan van het gezin werd er door ver anderd. Loy was de oudste zoon en het hoofd van het gezin nu allen van hem afhankelijk waren. Moeder Fong steunde op hem en besprak met hem en Flora al hun plannen. Nu zij het nodige kapitaal voor het restaurant, waarvan zij zolang gedroomd hadden, in handen hadden, aarzelden zij om de sprong te wagen en de wasserij los te laten, die hun een vast inkomen verzekerde. (Wordt vervolgd) Uitgesteld. De expositie van schilde rijen en aquarellen van de Amsterdamse kunstenaar Johan Buning, die op zaterdag 27 september in het gemeentemuseum van Arnhem zou worden geopend, kon door bijzondere omstandigheden geen doorgang vinden en is tot latere datum uitgesteld. Expositie. In het textielmuseum Til burg, is zaterdag 27 september een ten toonstelling van klassieke weefsels uit Egypte en West-Europa geopend. Mejuf frouw dr. G. T. van IJsselsteyn heeft de expositie ingeleid, waarna de heer H. Dat- tenberg, directeur van het Stedelijk Mu seum van Mönchen-Gladbach, dat de col lectie welwillend beschikbaar stelde, de genodigden rondleidde. Expositie in Warschau. Het Rijks museum te Amsterdam heeft een tiental schilderijen in bruikleen verstrekt aan het Nationaal Museum te Warschau. Daar zal van half oktober tot half december een tentoonstelling worden gehouden van Nederlandse landschapskunst. Deze expo sitie staat onder auspiciën van het Neder lands Instituut voor Internationale Cultu rele Betrekkingen. Veiling. Bij het internationaal anti quariaat Menno Hertzberger in Amster dam zal op 22 oktober een verzameling stadsgezichten, jaarboeken en stadskro- nieken van Frankfort en een aantal topo grafische zeldzaamheden op het gebied van geschiedenis en litteratuur van en over de oude rijksstad aan de Main onder de ha mer komen. De catalogus omvat driehon derdzeventig stukken. De collectiedateert uit de zeventiende en achttiende eeuw. Zij is afkomstig uit de bibliotheek van prof. dr. Edgar Goldschmidt. Onderscheiden. Wegens haar artis tieke verdiensten heeft president Gronchi aan de wereldberoemde sopraan Tito dal Monte de titel van commendatore van de Italiaanse republiek verleend. Concertdag. Dezer dagen is van de zijde van de Verenigde Naties meegedeeld, dat Pablo Casals, 's werelds beroemdste cellist, er in heeft toegestemd om aan de concertdag van de Verenigde Naties deel te nemen, die op 24 oktober gehouden zal worden ter viering van de dertiende ver jaardag van de wereldorganisatie. Aan dit concert zullen wereldberoemde solisten en orkesten uit New York, Parijs en Genève medewerken. Het zal naar achtenveertig landen worden uitgezonden. DINSDAG 30 SEPTEMBER Stadsschouwburg: De Ned. Comedie geeft een galavoorstelling van „Richard II", 19.45 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door Piet Kee 2021 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van por tretten van L. KoemansPeletier 19 tot 22 uur. „In 't Goede Uur": Tentoonstelling van tekeningen van Lily van Cleeff tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Heimweh", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Het spook van de opera", 14 jr., 20 uur. Lido Theater: „Pal Joey", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De slavinnen van Carthago", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Thekter: „De circusheid" a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Dreiging", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The lady-killers", 14 jr., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „De slavin van Pointe du Loup", 14 jr., 20 uur. DIVERSEN Minerva theater: Anthony van Kampen houdt lezing over „Groenland", 20.15 uur. In 't Goede Uur: Grammofoonplatenconcert 2122 uur. Brinkmann: Openingsbijeen komst van het Humanistisch Verbond, 20 uur. WOENSDAG 1 OKTOBER Concertgebouw: Concert door de Ko ninklijke Marinierskapel, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van por tretten van L. Koemans-Peletier, 9—14 en 1922 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van tekeningen van Lily van Cleeff, 10—22 uur Kunstzaal „Ten Brüggen-Cate": Ex positie van tekeningen en aquarellen van O. C. R. L. van Bennekom, Berna E. Braakman-Ten Bruggencate en W. A. van der Colk, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „Heimweh", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: ..Het spook van de opera", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Pal Joey", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De slavinnen van Carthago", 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Deal „M" for murder", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De circusheid", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Dreiging", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „Noblesse Oblige", 18 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Mono pole: „De slavin van Pointe du loup", 14 j., 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- concert. 2021 uur. Zaal „De Leeuwerik" (Kruisstraat): Onder auspiciën van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling hou den Han en Wina Born een lezing over de Balkanlanden, 20 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9