Kuperman favoriet in strijd om de wereldtitel dammen UNO-uitkijkpost in Amman en contacten in Libanon en VAR Persoonlijk schaakkampioenschap van Noordholland begonnen ZATERDAG: HUMEZ-SCHOLZ Kassem ontheft anti-westerse Iraakse vicepremier Aref Tweekamp met Canadees Deslauriers begint zaterdag in Den Haag Hammarskjoeld zorgt voor: „HoogverraacT-proces in Pretoria stagneert Land- én regeringshervorming WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 11 Voetbal Köln bleef Feijenoord met 5-2 de baas Clubs en spelers in Engeland gewaarschuwd Beslissingswedstrijd GöteborgJ eunesse De Nederlandse boksbond protesteert bij de EBU Haarlemse Damclub versloeg 't Oosten met 14-6 FIDE-landentoernooi Nederlandse schaakploeg krijgt het zwaar PAC-rit naar Zandvoort op zondag 12 oktober Bossenprijs was voor Umberto van Oranje Kampioenschap van Haarlem in vijfde klasse Dagvaarding brokkelt steeds verder af Deze krijgt diplomatieke functie in West-Europa Gouverneur Faubus zint op andere middelen Italië krijgt bases met Jupiterraketten Thor en Jupiter strijden in V.S. nog om voorkeur Wanneer op zaterdag 4 oktober in de grote zaal van Pulchri studio in Den Haag de eerste partij om het wereldkampioen schap dammen tussen Deslauriers en Ku perman wordt gespeeld, zal de Nederland se damelite slechts als toeschouwer fun geren. In enkele jaren zijn de verhoudin gen in het damspel, evenals in vele ande re takken van sport, in het nadeel van ons land gewijzigd. We moeten heel ver terug gaan in de geschiedenis van het spel op de honderd velden om een wedstrijd om de hoogste titel te vinden waarbij ons land niet was vertegenwoordigd. Het ziet er wel naar uit dat Piet Roozen- burg voorlopig onze laatste wereldkam pioen is geweest. Ook in het damspel zijn de „jonge" landen in opmars. Canada be zit reeds de wereldtitel en ook Rusland ont wikkelt zich snel tot een van 's werelds sterkste landen. Daartegenover staat dat West-Europa vooral Frankrijk snel terrein verliest. In de aanstaande tweekamp is de Rus Kuperman sterk favoriet. Alleen al het leeftijdsverschil tussen beide opponenten, bijna 20 jaar, pleit sterk in zijn voordeel. Marcel Deslauriers, titelhouder sinds 1956, is 55 jaar. Zijn uitdager Isja Kuper man pas 37. Vooral bij het hoge tempo 20 partijen binnen een maand kan dat een geduchte handicap voor hem blijken. Deslauriers heeft bovendien ondanks grote successen in zijn vaderland, bij ons nooit zo'n indruk kunnen maken als zijn landgenoot Dagenais in 1952. Men is van mening dat hij bij de verovering van de Vriendschapsbeker In Rotterdam is voor het toernooi om de Vriendschapsbeker een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Feijenoord en Köln. De ontmoeting, die door 25.000 toeschouwers werd bijgewoond, eindigde in een 5-2 overwinning voor de gasten, nadat zij bij rust met 2-0 de leiding hadden. Ondanks het knappe en solide veldspel van Köln slaagde een sterk aanvallend Feijenoord erin de Duitse verdediging ruim een half uur onder druk te zetten. In de 29ste minuut strafte linksbuiten Fen- del een fout van Kerkum af (0-1) en vier minuten later scoorde Fendel opnieuw na dat Pieters Graafland de bal na een schot had laten vallen (0-2). Na 11 minuten goed voetbal, na de her vatting vielen drie doelpunten binnen twee minuten. Cor van der Gijp scoorde met een kopbal (1-2), Fendel schoot vervolgens een van de lat terugkomende bal in (1-3) en Moulijn maakte er 2-3 van. Na 26 minu ten benutte Storm een door Kerkum ver oorzaakte strafschop (2-4) en tenslotte strafte Brungs na 40 minuten de derde fout van Pieters Graafland met een doelpunt af (2-5). De Engelse Voetbalbond heeft alle aan gesloten clubbesturen, amateurs zowel als profs, verzocht hun spelers erop te wij zen dat vertragingstactieken niet langer geoorloofd zijn. En de scheidsrechters heb ben advies gekregen de doppen onder de voetbalschoenen zorgvuldig te inspekteren omdat er de laatste tijd talrijke voetbal lers gewond zijn geraakt als een gevolg van foutieve of onvoldoende doppen. Op of bij de bal staan om een vrije trap uit te stellen en de eigen spelers gelegen heid te geven tot beter opstellen is uit den boze. De bal uittrappen mag alleen als het nodig is, niet wanneer het alleen maar ten doel heeft het spel stil te leggen. En comediespel van spelers die na lichte incidentjes over het veld rollen, daarbij kermend alsof zij levensgevaarlijk gewond zijn, mag niet meer voorkomen. Dc scheidsrechters kunnen, op advies van de Football Association, plotseling contro les houden op de noppen. Spelers die slechte noppen hebben krijgen een waarschuwing, worden ze een tweede keer betrapt dan moeten ze het veld uit. En dat geldt ook voor de andere vergrijpen tegen de spor tiviteit. Er moet discipline heersen, vindt de bond. Voor het toernooi om de Europese voet balbeker is in Gothenburg de wedstrijd IFK Göteborg—Jeunesse Esch sur Elzet- te (Lux) voor groep 2 gespeeld. De Luxem burgse ploeg won de ontmoeting met 1-0, een stand, die bij de rust reeds was be reikt. Aangezien de eerste wedstrijd in een 2-1 zege voor de Zweden was geëin digd en het doelpuntgemiddelde thans 2-2 is zal een derde wedstrijd de beslissing moeten brengen. Het bestuur van de Nederlandse Boks bond heeft besloten een officieel protest in te dienen bij de Europese Boks-Unie te gen de beslissing Sugar Ray niet te accep teren als kandidaat voor een gevecht om de Europese bantamtitel. De N. B. B. zal er de aandacht op vestigen dat in het ver leden verschillende gewichtsklassen Euro pese kampioenen hebben gehad die, even min als Sugar Ray in Europa, zijn gebo ren. De bond vindt het voorts vreemd dat destijds, toen de Surinamer kandidaat werd gesteld, nooit enig bezwaar is aange voerd en pas thans, na de stemming over de kandidatuur, de Europese Boksunie het gewraakte argument naar voren heeft gebracht. Deslauriers wereldtitel in 1956 nogal wat geluk heeft gehad en zich menigmaal in slechte stel lingen slechts heeft kunnen handhaven door handigheidjes. Zijn spel is nogal aan de slordige kant als het een stellingsoorlog betreft en dat zou tegen de geconcentreer de Kuperman fataal kunnen zijn. Overigens is het een feit dat Deslauriers genialer is dan de wat schoolse Rus. Ku perman heeft bij zijn eerste bezoek aan ons land een geweldige indruk achterge laten. Zijn spel is minder origineel dan dat van de Canadees en dus minder briljant. Maar het is oer-wetenschappelijk. Wij zien de zaak voor de Canadees overi gens niet al te somber in. Deslauriers heeft twee jaar serieus geoefend op de 100 vel den (in Canada speelt men -op- 144 velden) en hij is goed genoeg om zich in die tijd een betere stijl eigen te maken. Bovendien heeft hij het voordeel dat een „remise match" hem in het bezit van de titel laat. Hij behoeft zich dus niet te forceren in te wilde aanvalspogingen, maar kan rustig zijn kansen afwachten. En de Canadees is voldoende geroutineerd om van dit voor deel een maximaal gebruik te kunnen ma ken. De voor de hoofdklassecompetitie vast gestelde plaatselijke ontmoeting Haarlemse Damclub tegen t Oosten, die met zoveel spanning tegemoet werd gezien, resulteerde in een veelzeggende 14-6 overwinning voor de H.D.C. Op waarlijk bewonderenswaardige wijze heeft de H.D.C.-ploeg zich volledig hersteld van de verleden week tegen St. Bavo ge leden nederlaag. Het was de spelers aan te zien, dat zi.i zich wilden revancheren. Er ontstond dan ook een aantrekkelijke strijd, die na enkele uren reeds een 8-0 voor sprong voor HDC te zien gaf, dank zij subliem spel van de aan de borden 7 tot en met 10 geplaatste spelers. J. B. Sluiter, eerste bordspeler, slaagde er zelfs in zijn tegenstander, W. de Jong ('t Oosten) een nederlaag te bezorgen. De gedetailleerde uitslag luidde: HDC't Oosten: 1. J. B. SluiterW. de Jong 2-0, 2. H. T. LuifH. v. d. Vossen 1-1, 3. H. G. TeunisseF. Slot 1-1, 4. J. Bus H. J. van Berk 1-1, 5. N. BlomA. de Jong 1-1, 6. J. H. MeureJ. Poppen 0-2. 7. J. W. van DartelenW. Roest 2-0, 8. G. Zeeuwe H. Diemel 2-0, 9. J. van LooyC. M. Beek 2-0, 10. H. J. RozijnW. Beider 2-0. Totaal 14—6. Dinsdagmiddag is in München het der tiende FIDE-landentoernooi officieel ge opend. Nadat de ongeveer 200 schakers uit 36 landen in het raadhuis waren ont vangen, opende de voorzitter van de FIDE (Internationale Schaak Federatie) in het Duits museum het toernooi officieel. Ver volgens legden drie vertegenwoordigers van de deelnemende landen de Olympische eed van de Schaakspelen af en daarna geschiedde de loting. Deze had het volgende resultaat: Groep 1: 1. Frankrijk; 2. Ierland; 3. De nemarken; 4. Porto Rico; 5. Rusland; 6. Nederland; 7. Oostenrijk; 8. Bulgarije; 9. Italië. Groep 2: 1. Verenigde Staten; 2. Noor wegen; 3. Iran; 4. Finland; 5. Israel; 6. Zuid Afrika; 7. West-Duitsland; 8. Spanje; 9. IJsland. Groep 3: 1. Hongarije; 2. Argentinië; 3. Engeland; 4. Schotland; 5. Libanon; 6. Oost-Duitsland; 7. Philippijnen; 8. Colum bia; 9. Polen. Groep 4. 1. Portugal; 2. Joegoslavië; 3. Canada; 4. België; 5. Tsjechoslowakije; 6. Tunesië; 7. Zwitserland; 8. Zweden; 9. Griekenland. De drie best geplaatsten van elke groep gaan over naar de finalegroep. De Nederlandse ploeg, bestaande uit dr M. Euwe, J. H. Donner, L. Prins, H. J Kramer, C. B. van den Berg en F. Roessel, krijgt het in de eerste ronde niet gemak kelijk. Dan zullen onze landgenoten het namelijk moeten opnemen tegen Rusland. In de eerste groep heeft Nederland niet alleen Rusland als sterke tegenstander ge troffen, want ook Bulgarije dit land is gedoodverfd als finalist Oostenrijk en Denemarken zullen het onze spelers zeer moeilijk maken. NEW YORK (Reuter/AFP) Ameri ka en Engeland hebben secretaris-gene raal Hammarskjoeld van de UNO van hun voornemen op de hoogte gesteld in okto ber met de terugtrekking van hun troepen uit respectievelijk Libanon en Jordanië te „beginnen", echter onder het beding, dat de internationale toestand ten opzichte van Libanon en de situatie in Jordanië zulks gedogen. Amerika denkt eind okto ber de terugtrekking voltooid te hebben. Hammarskjoeld maakte dit openbaar in zijn verslag over zijn vredesmissie naar het Nabije Oosten, dat dinsdag aan de UNO is voorgelegd. Hij was met Jordanië overeengekomen, dat de meest praktische plaats voor een controlerend UNO-orgaan in Jordanië zelf zou liggen. Het orgaan zou moeten toe zien op naleving van het principe van niet- inmenging, vervat in de resolutie der As- semblée van 21 augustus. De regeringen van Libanon en de V.A.R. hadden facili teiten zoals vestigingen van verbindings kantoren in Damascus en Beiroet voor dit orgaan toegezegd en zo was Hammars kjoeld van mening, dat de technische pro blemen opgelost kunnen worden en het orgaan in Amman kan komen. De Italiaan- CHAO CHING-KUEI. De gewicht- heffer Chao Ching-Kuei (China) verbeter de tijdens wedstrijden in Hongkong het wereldrecord tweehandig stoten in de zwaarmiddengewichtklasse door 176,5 kg omhoog te brengen. Het oude record stond sedert 5 december 1956 op naam van de Amerikaan Jim George met 176 ktg. In hotel Brandjes in Uitgeest is de strijd begonnen om de persoonlijke schaaktitels van Noordholland. In de hoofdklasse (groep A) had de Haarlemse kampioen Spinhoven geen beste start. Nu speelde hjj ook niet bepaald tegen de eerste de beste. De Alkmaarder Kayser, die een maand geleden nog aan het open-kampioenschap van Nederland deelnam, weet zo het één en ander van schaken af. Toch kwam de winst in dit geval niet terecht bjj de spe ler die er de meeste aanspraak op mocht maken. Spinhoven kwam der traditie ge trouw echter weer in hevige tijdnood en verloor in deze kritieke fase van de strijd een stuk. Daarmee gaf hij tevens dc winst uit handen. Voor dezelfde groep had de kampioen van Midden-Kennemerland, Mostertman, een bétere start. Een formidabele konings- aanval wist zijn rivaal, Vlasbloem, lange tijd te weerstaan. Toen echter ook hier de tijdnood zijn invloed deed gelden was het met de man uit Waterland gedaan. In groep B maakte de tweede Haar lemse vertegenwoordiger, S. Herfst, korte metten met J. May. De laatste verwisselde in de opening twee zetten met elkaar het geen voor Herfst aanleiding was fel te reageren. May had er niet van terug en ging kansloos ten onder. G. Maas had weinig plezier van zijn verre reis uit Den Helder. Een nogal kwetsbare pion in zijn stelling was voor Bos een prachtig doelwit. Maas moest met lede ogen een regelmatige verzwakking van zijn stelling aanzien, hetgeen natuur lijk tevens voor zijn eindresultaat funest was. Bij de eersteklassers ging in groep A de Haarlemse kampioen J. W. de Munck meteen al op de eerste winst af. Zijn on willig slachtoffer was Schoonhoven. Toen Gijswijt in een partij voor dezelfde groep tegen Lintjens niet tot zetten wist te ko men, die althans een halve winst konden herbergen, liet Lintjens er geen gras over groeien. Een stevige aanval leidde regel recht tot mat. In groep B werd de Haarlemmer E. Cas- hoek op het laatste moment vervangen door zijn plaatsgenoot M. P. v. Overbeeke, die niet slecht begon. Hij trof het niet slecht dat zijn rivaal Burgerhout al spoe dig een stuk en prise liet staan. De laat ste werd toen kennelijk kwaad op zich zelf. Van Overbeeke kreeg de schrik van zijn leven en zag zich gedwongen het stuk terug te geven. Hierna luwde de strijdlust en werd tot remise besloten. De Weijze deed zijn naam geen eer aan Zaterdag zal de 31-jarige ex-kompel Charles Humez in Berlijn zijn Europese bokstitel in het middenge wicht moeten verdedigen tegen de 28-jarige Gustav Scholz, die in 1948 de hand schoenen voor het eerst heeft aangetrokken en in 71 profontmoetingen pas één keer verslagen is no ta bene in Parijs door Hu mez, toen er geen titel op het spel stond. De match HumezScholz wordt volgens de Duitse liefhebbers de wedstrijd van het jaar, en terwijl het Olympisch stadion alvast wordt leeggeruimd, is de Duitser serieus aan het trainen. Hij is voetganger geworden, om zijn extra gewicht kwijt te raken. Zijn manager, Fritz Gretz- schel, is er heilig van over tuigd dat zijn pupil zater dag in prima conditie en prachtig op gewicht zal zijn. Dat heeft Gertzschel een dure lijfwacht gekost. „Bu- bi" Scholz houdt van si naasappelsap en soortgelij ke nobele vochten. Hij is er dol op, maar zodra hij ervan drinkt loopt zijn lichaamsgewicht op. Dat moet ten koste van alles, dus ook van een perma nente lijfwacht in de figuur van een voormalig boks kampioen, vermeden wor den. Scholz is een man die door een goede manager een heel stuk is opge bouwd. Belangrijke gevech ten heeft hij bijna niet ge leverd en men zie zijn prestatielijstje winnen was meestal niet moeilijk. Maar het gevolg daarvan is dat „Bubi" een grote dosis zelfvertrouwen heeft en dat kan in een titelge vecht zijn waarde hebben. De match van zaterdag is Scholz' grote kans, het doel waarnaar hij en zijn mana ger reeds jarenlang stre ven. Wint Scholz, dan krijgt hij een hoge beurs en is hij een prachtnummer voor alle Europese promotors. Zoals Scholz in de meest recente trainingswedstrijd bokste maakt hij een goede indruk. Zijn reacties zijn snel, hij puncht kwiek en zijn voetenwerk doet de kenners in enthousiasme oplaaien. Hij beschikt over een keiharde linkse, „een stoot om olifanten mee te vellen". De Spanjaarden Francisco Frances en Do mingo Mena zijn er tegen aan gelopen en tegen het canvas gegaan. Scholz heeft een long infectie en een gebroken rib achter de rug, wat zijn voorbereidingen op het ti telgevecht tegen Humez aanvankelijk vastgesteld voor maart 1957 in de war heeft gestuurd. Nu gaat het dan gebeuren op 4 oktober. Zeventigdui zend kaartjes hoopt zijn promotor te verkopen en het laat zich aanzien dat de belangstelling wel onge veer zo groot zal zijn. Maar toch staat Humez bij de gokkers als winnaar genoteerd. Zij het met een kleine marge. Humez kan een daverend tempo opzet ten. Scholz zal zijn aller beste conditie hard nodig hebben, en aan de grens van zijn capaciteiten moe ten boksen, zeggen de gok kers, om Humez de baas te worden. Als hij kans ziet die bonkendes linkse af te vuren zal hij Humez mis schien kunnen remmen, wie weet zelfs down kunnen slaan. Bubi is een Berlijner en vecht voor eigen publiek. Dat is een niet onbelang rijke factor, vooral omdat de Berlijners „hun Bubi" door dik en dun zullen blij ven aanvuren. En manager Gretzschel is een slimme zakenman. door tegen De Vries een minder verstan dige partij te spelen, daarmee zijn rivaal aan een winstpunt helpend. Voor de tweede ronde staan de volgende partijen op het programma: Hoofdklasse, groep A: E. KayserL. G. Mostertman en J. H. VerleurF. A. Spinhoven; groep B: G. H. H. C. Maas—S. Herfst en M. P. Sui kerJ. Bos. Eerste klasse, groep A: J. W. de MunckJ. J. Gijswijt en W. Schoon hovenH. Lintjens; Groep B: M. P. v. OverbeekeDe Weijze en A. Burgerhout C. J. de Vries. C Vlasboem (hoofdgroep A) en J. May (hoofdgroep B) hebben een vrije ronde. De Pionier-Automobielen Club (P.A.C.), welke als doelstelling heeft, auto's van his torische waarde voor het nageslacht te behouden, houdt op zondag 12 oktober, een grote rit langs de route: Utrecht, Breuke- len, Vreeland, Uithoorn, Aalsmeer, Lei- muiden, Nieuw Vennep, Hillegom, Voge lenzang, Zandvoort. De start is in Utrecht voor de stads schouwburg aan het Lucas Bolwerk, waar de eerste en oudste wagen om 10 uur ver trekt, om de minuut gevolgd door de in ouderdom opvolgenden (tot het bouwjaar 1930 worden auto's toegelaten). In Vreeland wordt een koffiepauze gehou den; in Aalsmeer de lunch genuttigd en in Zandvoort (circuit) worden behendig- heidsproeven uitgevoerd, welke om onge veer 15 uur zullen beginnen. Deze behendigheidsproeven kunnen door het publiek van de tribune af worden ge volgd. Er wordt een internationaal gezel schap verwacht. Uit Engeland komen ver scheidene wagens, uit België is een grote opkomst van leden van de „Veteran Car Club de Belgique" aangekondigd, en de „Allgemeine Schaufferl Klub" uit Duits land heeft ook reeds met een aantal auto's ingeschreven. De uitslagen van de draverijen, die dinsdag in Hilversum zijn gehouden, luidden: 't Gooiprijs (1980 m.): 1. William Z 1.33.4; 2. Wally Parisien; 3. Valuta. Winn. 8.00; pl. 2.20. 1.40, 1.70; kop. 10.20; cov. 4.10. Bossenprijs (1900 m.) eerste serie: 1. Umberto van Oranje 1,26.8; 2. Ugoldman K;3. Tvpe Erebus. Winn. I 5.70; pl. 1.70, 1.50, 2.10; kop. 8.60: cov. 7.50. Tweede serie: 1. Urania 1.27.0; 2. Sjakie Scott; 3. Rita Bond. Winn. 3.00; pl. 1,70, 1.80; kop. 10.30; cov. 5.00. Heideprijs (2380 m.): 1. Virginia 1.29.9; 2. Sou- veraine Maire; 3. Tassel Friezin. Winn. 3.20: pl. 1.60, 4.80, 2.70; kop. 15.90; cov. 25.60. Bossenprijs (1900 m.) finale: 1. Umberto van Oranje 1.26.4; 2. Urania; 3. Rosamunde. Winn. 3.30; pl. 1.50, 1.30. 3.10; kop. 4.80; cov. 4.30. Weideprijs (2360 m.): 1. Tombola 1.28.1; 2. Vic tor Alvsin; 3. Thundera. Winn. 6.70; pl. 1.80, 1.70, 3.30; kop. 11.80; cov. 5.10. Tuinstadprijs (1960 m i: 1 Rudolf G 1.25.5; 2. Kudi Trothan; 3. Oranje Nassau. Winn. i 5.80; pl. 2.40. 5.00. 2.70; kop. 13.00: cov. 17.20. Totale omzet f 75.523.50. De uitslagen in het toernooi om het bil jartkampioenschap van Haarlem, vijfde klasse, gespeeld in café Engwerda in Haarlem, luidden als volgt: Vrolijk 50 47 6 1.06 Van Késsel 31 47 3 0.66 Siemerink 47 24 8 1.96 De Mooy 50 24 10 2.08 Wildschut 46 46 9 1.00 Van Kessel 50 4fi 8 1.09 Siemerink 40 39 6 1.03 De Haan 50 39 4 1.28 Vrolijk 40 46 5 0.87 Hilgerson 50 46 7 1.09 De Mooy 40 37 6 1.08 Krijgsman 50 37 8 1.35 Donderdag wordt er verder gespeeld. se UNO-functionaris Spinelli zal voorberei dende maatregelen treffen en zolang de UNO vertegenwoordigen. Jordanië had aan Hammarskjoeld ook de wens te kennen gegeven diplomatieke ver tegenwoordigers van de secretaris-gene raal in de hoofdsteden der omringende Arabische landen gevestigd te weten. Maar Irak en de V.A.R. hadden dit voor het ogenblik niet wenselijk geacht in hun landen, en de kwestie was met Saoedi-Ara- bië en Libanon niet besproken. Zelf zag Hammarskjoeld wet wat in de suggestie van Jordanië al achtte hij het nog beter een speciale functionaris op het UNO- hoofdkwartier te New York hiervoor aan te wijzen, die zo nodig dan naar de be trokken hoofdsteden zou kunnen reizen. Voor Libanon oordeelde men het voor het ogenblik niet nodig nieuwe maatrege len op grond van de resolutie te treffen. Doorslaggevend in dit verband was de verzekering van goede nabuurschap, waar toe de Arabische regeringen zich bij de resolutie verplicht hadden. Na de terug trekking van de Amerikanen zou evenwel de kwestie van de waarnemersgroep in Libanon en van andere eventueel te treffen maatregelen opnieuw beschouwd moeten worden in het licht van de mate, waarin deze goede nabuurschap tot uiting komt. Hammarskjoeld zei ook de Jordaanse en Britse regering over de hervatting van olieleveranties aan Jordanië gesproken te hebben. Men is van mening, dat voor meer economische samenwerking enige verdere vooruitgang op politiek terrein eerst vereist is. Hammarskjoeld zei, dat zijn taak tot praktische maatregelen be perkt is en geen bemiddeling^ of goede diensten omvat. Hij was van mening dat indien een dergelijke bemiddeling ge wenst is dit meer op het terrein van de Arabische Liga zou liggen. CAIRO (UPI) In kringen van de Ver enigde Arabische Republiek te Cairo is men sceptisch over de aanwezigheid van UNO- ambtenaren in het Nabije Oosten. Men vraagt zich af of hun aanwezigheid koning Hoessein kan redden. President Nasser merkte in dit verband zondag in een inter view op: „Wat kan Hammarskjoeld doen? De toestand wordt niet beheerst door de V.A.R., maar door Hoessein en zijn volk. Kan Hammarskjoeld fungeren als een schakel tussen het paleis en het volk? Het Arabische Volk heeft al zo vaak gepro beerd zich verstaanbaar te maken maar het imperialisme en de dollarmagnaten willen het anders". PRETORIA (UPI) De raadsman van de verdachten in het „hoogverraad"-pro- ces te Pretoria, H. C. Nicholas, heeft aan de hand van het Engelse, Nederlandse en Romeinse recht de juistheid van de ten lastelegging bestreden. Hij zeide, dat nie mand van hoogverraad kan worden be schuldigd indien geen sprake is van ge weld. „Elke overeenkomst, zelfs al is de ze strijdig met de wet, kan slechts als hoogverraad worden bestempeld, wan neer is besloten tot gebruik van geweld of hiertoe wordt aangezet". Dit betreft even zeer redevoeringen en geschreven docu menten. Het „vrijheidshandvest" van het Afri kaanse nationale congres, dat door het openbaar ministerie als voornaamste be wijsstuk is aangehaald, is slechts een uit eenzetting van politieke doelstellingen en beginsels, aldus Nicholas. Het kan niet als bewijsstuk voor een aanklacht wegens hoogverraad dienen. De verdachten zullen ernstig worden be nadeeld, wanneer het proces op basis van de huidige tenlastelegging wordt voortge zet. Maanden zullen voorbijgaan met het produceren van bewijzen, die aanklachten moeten staven, welke niet in de tenlaste legging behoren voor te komen, aldus Ni cholas. Hij meende in dit geval te moeten spreken van ernstige beïnvloeding van het hof. Bij de hervatting van het proces had de openbare aanklager Oswald Pirow maan dag meegedeeld, dat hij zich in de toekomst zal beperken tot de beschuldiging van sa menzwering tot verraad. Als de bewijzen hiervoor ontbreken, zullen de 91 beklaag den vrijuit kunnen gaan. Deze verrassende mededeling ontlokte aan de president van het hof, F. L. Rumpff, de opmerking: „Wat is dit voor een straf zaak? Gaat de moordenaar vrijuit, als het bewijs voor de moord aanwezig is, maar de kroon niet in staat is tè bewijzen, dat hij deelnam aan een samenzwering om nog meer moorden te bedrijven?" Pirow ant woordde, dat de procureur-generaal zich deze beperking zelf opgelegd heeft. Tijdens de schorsing van het proces, die een maand duurde, heeft het hof de eerste beschuldiging, namelijk die van schending van de Zuidafrikaanse wet tegen commu nisten, laten vallen. Het openbaar ministe rie liet daarop ook de uit de eerste be schuldiging voortvloeiende aanklachten vallen. LONDEN (Reuter) Kolonel Abdoel Salam Mohammed Aref is ontheven van zijn functies van Iraaks vicepremier en minister van Binnenlandse Zaken ad inte rim en benoemd tot ambassadeur in West- Duitsland. Dit heeft radio-Bagdad dins dagavond gemeld. In een decreet wordt verklaard, dat hij van zijn functies is ontheven met het oog op het openbaar belang en op grond van een aanbeveling van premier Kassem. Kolonel Aref staat in Bagdad bekend als iemand, die grote sympathie voor presi dent Nasser van de Verenigde Arabische Republiek koestert. Hij heeft meermalen het Westen krachtig gekritiseerd. Kortge leden kreeg hij op eigen verzoek ontslag als plaatsvervangend opperbevelhebber van de Iraakse strijdkrachten. Kolonel Aref volgt Ali Haider Sulaiman als ambassadeur in Bonn op. Laatstge noemde fungeerde tevens als gezant in Nederland. Als minister van Binnenlandse Zaken wordt Aref opgevolgd door kolonel Ahmed Mohammed Yehia. De minister van Onderwijs, Djaber Omar, en die van wederopbouw, brigade generaal Foead al Ratabi, zijn eveneens LITTLE ROCK (UPI) Gouverneur Faubus van de Amerikaanse staat Arkan sas heeft meegedeeld, dat hij naar andere wegen uitziet om aan de blanke leerlingen van de middelbare scholen in Little Rock apart onderwijs te geven, nu door een be vel van een federaal hof zijn plan tot het heropenen van de scholen op particuliere basis mislukt is. Hij gaf toe, dat als een opschortend bevel, dat thans gegeven is, een permanent verbod zou worden zijn taak moeilijker zou worden. „Er zullen andere wegen en middelen voor het geven van onderwijs aan de leerlingen worden overwogen", aldus Faubus. „Wij zijn van mening, dat het optreden van de federale regering onwettig is. Zo lang de bevolking voet bij stuk houdt, zal er een weg gevon den worden om onze tradities te handha ven en onze kinderen onderwijs te geven, niettegenstaande de tegenwerking van de federale regering en van de N.A.A.C.P. die daartegen in gaan". Het onderwijs door middel van de tele visie, dat door de schoolbesturen van Little Rock was georganiseerd, is gisteren ge staakt. Het is niet bekend of het hervat zal worden. De gemeenteraad van Norfolk, Virginia, heeft de noodtoestand afgekondigd en de staat verzocht de zes openbare scholen van de stad onmiddellijk te heropenen. De zes middelbare scholen voor blanken zijn gesloten krachtens de anti-integratie-wet ten van Virginia. De gemeenteraad nam eenstemmig een resolutie aan, waarin verklaard werd dat heropening van de scholen noodzakelijk is voor het behoud van de openbare vrede, de bescherming van eigendommen, gezondheid en veilig heid van de stad. Over integratie of se gregatie werd niet gerept. Gouverneur Al- mond van Virginia heeft verklaard dat hij hoopt binnen enkele dagen een manier te hebben gevonden om de scholen te her openen. „Ik zal nimmer vrijwillig opge ven", zo verklaarde hij. van hun functie ontheven. De eerste wordt opgevolgd door de minister van Land bouw, Sayed Rasjid Mahmoed, en de twee de door de minister van Financiën, Mo hammed Hadib, die de genoemde porte feuilles ad interim zullen beheren. Foead al Ratabi werd benoemd tot minister van staat. Het feodale stelsel De Iraakse regering heeft dinsdagavond een wet op landhervorming afgekondigd, waarbij het individuele landbezit wordt beperkt tot ongeveer 200 hectaren en tot ongeveer 100 hectaren voor bevloeid land. De staat zal het overblijvende land binnen vijf jaar overnemen en onder de boeren verdelen. Deze maatregel volgt op de invoering van een stelsel van landverdeling in de Verenigde Arabische Republiek. Tot dus ver heerste er in Irak een feodaal stelsel, dat zelfs door sommige aanhangers van het vorige regime als „archaïsch en re actionair" was bestempeld en waarbij de boeren aan hun heer een percentage van de winst moesten geven in plaats van pacht. Iraakse functionarissen verklaarden, dat de grond bezittende sjeiks winsten na men van tien percent in het noorden tot negentig percent in het zuiden. Zij verza melden grote rijkdommen, terwijl de boe ren honger leden, aldus de functionaris sen. Premier Kassem heeft via radio-Bag dad gewaarschuwd tegen verzet tegen de wet. ROME (UPI) De Italiaanse regering heeft er in toegestemd, dat de Verenigde Staten „een beperkt aantal" raketbases op Italiaans grondgebied vestigen. De minis ter van Defensie Antonio Segni heeft dit in antwoord op vragen in het Italiaanse parlement meegedeeld. Hij weigerde ver dere bijzonderheden te geven. De Sovjet-Unie, Joegoslavië en Albanië, landen, die bij voorbaat hebben geprotes teerd tegen de vestiging van raketbases in Italië, stelde Segni gerust met de vol gende verklaring: gezien het defensief ka rakter van de Noordatlantische Verdrags organisatie behoeft niemand zich ongerust te maken. Volgens persberichten, die in officiële kringen als „juist wat de voornaamste ge gevens aangaat" werden beschreven, ko men er twee eskaders naar Italië, die elk over vijftien Jupiter-raketten beschikken. Zij zouden tussen december en februari aanstaande arriveren. Italië is het tweede land in West- Europa, dat raketbases krijgt. Engeland heeft reeds eerder toegestemd in plannen om Amerikaanse raketbases op zijn grond gebied toe te laten. Daar gold het Thor- raketten, ontwikkeld door de Amerikaanse luchtmacht. WASHINGTON (AFP) Inmiddels is men in de Verenigde Staten nog steeds bezig de doeltreffendheid zowel van de Thor als de Jupiter te onderzoeken al vorens tot massaproduktie van een der beide over te gaan. Dit is maandag door het ministerie van Defensie te Washington bekendgemaakt. De „New York Times" had tevoren ge meld ,dat de „Thor" al was uitverkoren voor massaproduktie.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11