„Gij hebt te weinig regeerkracht" Proeven met kernwapens door Rusland hervat Dulles biedt Peking oplossing: HET WEER Koffie goedkoper Haarlems Dagblad P.v,d*A. verlangt een nota over het regeringsbeleid inzake Nieuw-Guinea Washington blijft bereid tot overleg mits de proeven deze maand ophouden Evacuatie van de kusteilanden bij een bestand in de Straat van Formosa VERWIJT UIT DE KAMER TOT KABINET: E Talrijke verwijten Enkele buien Ministers gaan akkoord met S.E.R.-voorstel Geen bezwaar tegen onder zoek van sociaal-economisch beleid in zijn geheel Het woord is aan Canadese ambassadeur in ziekenhuis opgenomen Na eisen der falange Twee Libanese ministers bieden hun zetel aan Amerikaanse marine bracht houwitzers naar Quemoy 73e JAARGANG No 71 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L Lodewijks WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 303e JAARGANG No 224 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze Kamerverslaggever) De regering heeft geen eigen beleid. Dat was het verwijt dat prof. Oud (V.V.D.) gisteren in de Tweede Kamer tot het kabinet richtte bij de algemene olitieke beschouwingen. De regering laat de S.E.R. voor haar de kastanjes uit et vuur halen. Prof. Romme (K.V.P.) verweet het kabinet dat het advies aan de S.E.R. over het subsidiebeleid te laat is gevraagd, waardoor het financieel- economisch beleid voor 1959 thans nog niet is vastgesteld. Het lijkt wel of er een geheimzinnige macht aan het werk is, waardoor dergelijke adviezen altijd te laat worden gevraagd, zei hij. Wat wil de regering eigenlijk?, vroeg mr. Burger (P.v.d.A.). Dat dient duidelijker te worden gezegd dan in de Troonrede. De regering is in ieder geval op verkeerd spoor, zei hij, wanneer zij eenzijdig lasten wil opleggen aan de consument. De subsidies kunnen niet omlaag zonder loon- ronde. Wat gaat de regering doen? Op die vraag komt onvoldoende antwoord. Dat was ook de klacht van ar. Bruins Slot (A.R.). Er is geen krachtig regerings beleid, foeterde ir. Van Dis (S.G.P.). Ik mis een duidelijke lijn, aldus de heer Tilanus (C.H.U.), die het overigens wel verstandig vond dat het kabinet advies heeft gevraagd aan de S.E.R. zonder vooraf een eigen standpunt bekend te maken. Mr. Burger diende namens de P.v.d.A.-fractie een motie in, waarin van de regering wordt gevraagd de Kamer op korte termijn door middel van een nota in te lichten omtrent de inzichten van de bevriende mogendheden over de beste bestuursvorm voor Nieuw-Guinea en omtrent de mogelijkheden, voorwaarden en uitzichten van het aangaan van een trustschapovereenkomst tussen Nederland en de Verenigde Naties. De motie kreeg gisteren van geen enkele zijde steun. ven overweegt de K.V.P.-fractie de indie ning van een motie om een uitspraak van de Kamer te krijgen. Het kabinet had gisteren noga! wat kri tiek te verduren, maar alleen prof. Oud drong er bij het kabinet op aan zijn taak neer te leggen als het zich niet langer in staat acht te regeren. In weerwil van alle kritiek op het kabinet-Drees zag dr. Bruins Slot echter geen uitzicht op een ander kabinet. In vorige jaren is hij het kabnet-Drees steeds afgevallen omdat hij voorstander is van een „rechts" ka binet, gebaseerd op de samenwerking van K.V.P., A.R. en C.H.U. zonder socialisten. Maar hij heeft zich nu blijkbaar bij de fei ten neergelegd. Een verwijt van prof. Romme was ook dat de troonrede niet klopt met het geen van de S.E.R. wordt gevraagd. Dat sticht onrust en verwarring. Het is, net als op school, gemakkelijker Sinterklazen te tekenen dan een rechte lijn. Uitermate on aangenaam was prof. Romme getroffen door het feit dat de regering geen gevolg heeft gegeven aan de moties, waarin werd aangedrongen op verlaging van de veer- rechten over de Schelde. In de handha ving van deze „onnationale barrière" kan de K.V.P. niet berusten. Met klem drong prof. Romme aan op het afstoten van staatstaken naar het geor ganiseerde bedrijfsleven. Dan krijgen de regering en parlement niet altijd de schuld voor alles en nog wat. De taak van het parlement moet zich bepalen tot de grote beleidslijnen. Het moet zich niet met al les bemoeien. Over het afstoten van staats taken naar het georganiseerde bedrijfsle- Bij de opening van de nieuwe terlenka- fabriek in Emmen kreeg Prins Bern- hard van de 9-jarige Elsje Langendijk een mooie anjer. Al was de Prins gewoontegetrouw al van een anjer voorzien, toch aanvaardde hij vrien delijk de „aanvulling". Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met en kele buien. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Sociale wensen Door belasting op vermogensvermeer dering en bezuiniging op defensie wil mr. Burger (P.v.d.A.) mogelijkheden open houden voor de ontplooiing van een so ciaal beleid, zoals een spoedige invoering van een weduwen- en wezenvoorziening. De K.V.P. op haar beurt wil zekerheid dat de algemene kinderbijslagverzekering al thans vóór 1960 tot stand komt. Dan hangt de invoering alleen maar af van de eco nomische mogelijkheden. Even dringend nodig acht de K.V.P. de weduwen- en we zenvoorziening. Men moet er niet teveel over praten welke van deze twee sociale maatregelen voorrang moet hebben, ver maande prof. Romme. Dat kan leiden tot definitief uitstel van de maatregel die op de tweede plaats wordt gesteld. De sociale wensen van de heer Tilanus (C.H.U.) tot 1960 beperkten zich tot de we duwen- en wezenvoorziening en een nieu we invaliditeitswet. Hij noemde niet de algemene kinderbijslagverzekering. Prof. Oud (V.V.D.die het jaarlijkse politieke steekspel had geopend, vond het meest opmerkelijke politieke feit van de laatste tijd de achteruitgang van de P.v.d.A. tegenover de vooruitgang van de V.V.D. De bron van deze nieuwe stroming zocht hij bij de jonge kiezers, die zijns in ziens geen vertrouwen meer- hebben in het socialisme. Hij dacht hierbij aan de uitspraak van Thorbecke: „Er zijn men sen, die trachten hun honger te stillen met de maaltijd van gisteren". De taak, waar voor wij staan, aldus prof. Oud, is het zoeken naar een nieuwe vrijheid, waarin de mens in staat wordt gesteld zijn eigen verantwoordelijkheid te dragen. Dat is niet de opvatting van de P.v.d.A. Daarom is in samenwerking met de P.v.d.A. ook niets te bereiken op het gebied van de bezits vorming. „Dat is hetzelfde ais propagan da maken voor de geheelonthouding in sa menwerking met Lucas Bols". De onsamenhangende samenstelling van het nieuwe kabinet staat volgens prof. Oud een nieuw beleid in de weg. Er ontbreekt onderling vertrouwen tussen de partijen, waarop het kabinet steunt. Dat bleek bij de verkiezingen, toen dr. Drees de rege ringspartners verweet dat zij niet de volle verantwoordelijkheid wilden dragen voor de regeringspolitiek (van bestedingsbeper king). Minister Suurhoff beschuldigde de regeringspartijen toen zelfs van „spelen met valse kaarten". Door de verdeeldheid is het kabinet een De ministers van Economische Zaken, Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heb ben, in antwoord op de brief van de So ciaal-Economische Raad met betrekking tot het gevraagde advies over de prijzen subsidies meegedeeld, dat zij zich er bij voorbaat van bewust geweest zijn en dus ook gaarne aanvaarden, dat een verant woord advies over de door de ministers aan de raad voorgelegde vraagstukken niet gegeven zou kunnen worden, los van een beschouwing over het sociaal-econo mische beleid vrijwel in zijn geheel. De ministers hebben er geen bezwaar te gen, als in het advies van de S.E.R. een „meer volledig oordeel wordt uitgespro ken over beleidsmaatregelen, welke de sociaal-economische situatie op dit ogen blik en in de naaste toekomst vragen". De regering zou het ten zeerste op prijs stellen, zo schrijven de ministers, als de raad er in zou kunnen slagen vóór 1 de cember een interim-advies te geven, dat zich eventueel zou kunnen beperken tot de afschaffing van het consumentensubsidie op melk en een tijdelijke toeslag op de kinderbijslag. De regering heeft zich wel gerealiseerd, dat het uitbrengen van een verantwoord advies over de verschillende aan de orde gestelde vraagstukken enige tijd zal ver gen, hetgeen in het bijzonder geldt voor de inpassing van een verdere verhoging der huren in het totaal der sociaal-econo mische mogelijkheden. uiterst zwak getimmerte. De Troonrede geeft het beeld van een radeloze regering, zei prof. Oud. Zij weet in het bijzonder geen raad met het subsidiebeleid. Wij mo gen van de regering verwachten, dat zij een beleid heeft. Maar zij heeft geen beleid. Zij gaat raad vragen aan de S.E.R. De regering is verplicht aan de S.E.R. op sociaal-economisch terrein advies te vra gen over maatregelen, die zij voorne mens is te treffen. Maar deze regering heeft geen voornemens. Zij laat de S.E.R. voor haar de kastanjes uit het vuur ha len. Zij laadt daarmede een verantwoor delijkheid op de vertegenwoordigers van werkgevers en arbeiders, die daartoe niet geroepen zijn. „Indien gij niet regeren kunt", zo be sloot prof. Oud, „leg uw taak dan neer. Frankrijk heeft een nieuwe grondwet ge kregen om het gezag van de regering te versterken. In Nederland zou artikel 55 van de Grondwet thans kunnen luiden: De Koning is onschendbaar, de S.E.R. is verantwoordelijk. Moet dit tot 1960 zo voortduren?" Nieuw Guinea Mr. Burger (P.v.d.A.), die zijn mo tie over Nieuw-Guinea toelichtte, noemde de Nederlandse taak in Nieuw-Guinea uit zichtloos. Nieuw-Guinea kost ons miljoe nen, zei hij. Niemand zal de illusie heb ben dat er ooit baten uit Nieuw-Guinea komen. Het gebied legt een loodzware last op ons volk en ons land. Onze aan wezigheid daar zou zinvol kunnen zijn, maar alleen wanneer zij is gebaseerd op een internationale opdracht. Zou Nederland niet gebaat zijn, vroeg mr. Burger, met een poging tot het verkrijgen van een in ternationale opdracht, ook indien deze po ging geen succes zou hebben? De tijd is gunstig voor de poging, omdat er thans geen internationale druk wordt uitge oefend. Indonesië heeft dit jaar het pro bleem Nieuw-Guinea niet aan de orde ge steld in de vergadering van de Verenigde Naties. Wij kunnen niet blijven afwachten. De regering dient de onzekerheid van de huidige situatie weg te nemen, ook in het belang van de inheemse bevolking. Daar om vroeg mr. Burger op korte termijn een nota over het regeringsbeleid ten aan zien van Nieuw-Guinea. Tevoren had prof. Romme (K.V.P.) evenals later de heer Tilanus (C.H.U.) deed zijn waardering geuit voor de kla re taal van de regering in de Troonrede over Indonesië. Hij sloot zich ook aan bij Advertentie SUèDE DAMES HERENJASJES Schopenhauer: Intelligentie is onzichtbaar voor de gene, die haar niet bezit. Gezien de ontwikkeling der we reldmarktprijzen is door het bestuur van „Nederlandse Verbruikscoöpera ties" besloten de prijzen van het eigen koffiemerk met 6 tot 15 cent per kwart kilo te verlagen. De goedkoopste soort van 1,58 wordt verlaagd tot f 1,52. De duurste kwaliteit van 2,35 tot 2,20. Een huis aan de oever van de rivier Meguro nabij Tokio wordt langzaam door de opgejaagde golven geslecht terwijl de bewoners toezienNog da genlang na de vreselijke tyfoon, die in de streek tussen Tokio en Yokohama en op het schiereiland Izoe ruim vijf honderd mensen de dood injoeg blijft het buiten de oevers getreden rivier water woonwijken bedreigen en verbindingen afsnijden. het in de Troonrede vermelde beleid inza ke Nieuw-Guinea, gericht op samenwer king met Australië. „Als men dat leest, kan men niet volhouden dat de regering niets doet en maar afwacht". Ook dr. Bruins Slot (A.R.) was ver heugd over hetgeen in de Troonrede is ge zegd met betrekking tot Nieuw-Guinea en de samenwerking met Australië. De kern van de zaak is, zei hij, dat Nederland voor Nieuw-Guinea verantwoordelijk is. Deze verantwoordelijkheid kan alleen van ons worden afgenomen door het beëindigen van onze taak in Nieuw-Guinea. Over de motie van de P.v.d.A., die de indruk wekt dat de P.v.d.A. Nieuw-Guinea wil loslaten, wilde dr. Bruins Slot liever een nacht na denken alvorens zich er definitief over uit te spreken. De heer Tilanus (C.H.U. zag in de motie geen oplossing voor het pro- bleem-Nieuw-Guinea. Nog nooit is ergens in de wereld gebleken dat een trustschap goed werkt. Er kwam alleen maar narig heid van. Vandaag antwoordt minister-president dr. Drees. Hij zal dan ook zijn mening ge ven over de motie van zijn partijgenoten. De Canadese ambassadeur in Nederland, de heer Thomas A. Stone, is gistermiddag in een ziekenhuis opgenomen nadat hij in zijn werkvertrek plotseling ernstig ziek was geworden. Inmiddels is in de toestand van de ambassadeur een duidelijke ver betering gekomen. WASHINGTON (Reuter). De Verenigde Staten hebben bekendge maakt dat de Sovjet-Unie de proeven met kernwapens heeft hervat. In een korte verklaring deelde de waarne mende voorzitter van de Amerikaanse commissie voor Kernenergie, Wil- lard Liby, mee dat er twee ontploffin gen zijn waargenomen, beide ten noor den van de poolcirkel, die van matige tot grote omvang waren. (AFP) Hoewel de beide Russische kernontploffingen „schijnen te bevesti gen" dat de Sovjet-Unie niet werkelijk van plan was de proeven met kernwapens op te schorten, „verwachten de Verenigde Staten dat de onderhandelingen, om te ko men tot een opschorting van de kernproe ven onder de noodzakelijke garanties, op 31 oktober te Genève zullen beginnen, zo heeft een woordvoerder van het „State Department" meegedeeld. Mits de Sov jet-Unie niet na de opening van dece con ferentie nieuwe kernontploffingen teweeg brengt, blijven de Verenigde Staten bereid hun proeven voor een jaar te staken, te beginnen bij de opening van de conferen tie op 31 oktober, aldus de woordvoerder. Op 31 maart maakte de Sovjet-Unie be kend dat zij de proeven met kernwapens eenzijdig en vrijwillig staakte. Op 22 augustus zegden de Verenigde Staten en Groot Brittannië toe, dat zij hun proeven een jaar zouden staken, ingaande op de WASHINGTON (Reuter) - De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft dinsdag op zijn weke lijkse persconferentie nieuwe, sterke toe spelingen gemaakt, dat de Verenigde Staten de Chinese nationalisten zullen trachten te overreden, hun strijdkrachten van Quemoy en Matsoe terug te trekken, als de Chinese communisten zouden in stemmen met een bestand in de Straat van Formosa. Hij liet er in feite weinig twijfel over bestaan, dat de Amerikaanse regering er in sterke mate op ver trouwt dat zij Tsjang Kai Tsjek tot de evacuatie zal kunnen bewegen. Dulles leek het merendeel van zijn opmerkingen rechtstreeks tot de Chinese communisten te richten. Hij moedigde hen aan tot een bestand te komen en de Verenigde Sta ten in staat te stellen dat ongedaan te maken, wat hij een „dwaas" besluit van de Chinese nationalisten noemde, name lijk zoveel van hun strijdkrachten naar schatting een derde deel op de eilan den vlak voor de kust van het Chinese vasteland te legeren. Hij gaf de Chinese communisten op on gewoon omstandige wijze de verzekering dat het volkomen onpraktisch en verkeerd zou zijn hun te vragen van het gebruik van geweid in de Straat van Formosa af te zien, als zij door de nationalisten worden aan gevallen. Hij liet er ook geen twijfel over bestaan, dat een afzien van geweld voor beide partijen zou moeten gelden. Waarnemers merken een zeker optimisme in Dulles' uitlatingen op. Hij leek de me ning van andere functionarissen te beves tigen, dat de toestand in de Straat van Formosa zich vanzelf zal stabiliseren, des noods door dreiging met economische sanc ties. Dulles is blijkbaar van oordeel dat deze ontwikkeling kan worden gesteund als de lopende Chinees-Amerikaanse onder handelingen te Warschau op ambassadeurs niveau worden voortgezet, zonder dat er pogingen worden gedaan om te komen tot een gesprek tussen hem en premier Tsjoe En Lai van communistisch China. Hoewel hij er de nadruk oplegde dat de Ameri kaanse politiek tegenover China geen wij ziging heeft ondergaan, noemde Dulles deze politiek toch beweeglijk. De besprekingen in Warschau, die dins dag werden voortgezet, zullen zaterdag worden hervat. WARSCHAU (AFP) Een Chinese woordvoerder in de Poolse hoofdstad heeft tegenover journalisten verklaard, dat de ambassadeur Wang Ping Nan niet meer dag waarop er onderhandelingen zouden beginnen om te komen tot internationale controle op dergelijke proeven. Als voor waarde stelden zij dat de Russen intussen geen wapens tot ontploffing zouden bren gen. Op 30 augustus liet premier Kroesjt- sjev in een verklaring in het partijblad Pravda weten, dat Rusland geacht moest worden vrij te zijn om de proeven te her vatten met het oog op de proeven die de Verenigde Staten en Groot-Brittannië in de zomer teweeg hebben gebracht. De Britse proefnemingen op Christmas-eiland zijn inmiddels afgelopen en de laatste Ameri kaanse serie, in de staat Nevada, is nog niet afgesloten. Japanse bevestiging TOKIO (Reuter) Het Japanse centra le meteorologische observatorium heeft bekendgemaakt, dat blijkens in Tokio ge registreerde schokgolven de Sovjet-Unie dinsdagavond met twee uur tussenruimte, twee proeven met kernwapens heeft geno men, ten noorden van de poolcirkel. Tien verschillende waarnemingsstations in Ja pan hadden variaties in de luchtdruk waar genomen van een omvang als gewoonlijk door kernontploffingen worden veroor zaakt. De luchtdrukverschillen bedroegen tweetiende millibar en zij hielden tien tot dertig minuten aan. BEIROET (UPI) Twee Libanese mi nisters, die van economische zaken Char les Helpu en die van justitie, Joessef Sau- da, hebben zes dagen na hun ambtsaan vaarding hun ontslag ingediend. Kennelijk willen zij premier Rashid Karami in staat stellen aanhangers van oud-president Sja- moen, leden van de christelijke falange, in hun plaats te benoemen. reden voor optimisme dan voor pessimisme heeft wat de resultaten aangaat van zijn onderhoud met zijn Amerikaanse ambtge noot Beam. De onderhandelingen worden voortgezet op grond van de reeds bekende standpunten. Op het ogenblik valt nog niet te zeggen of de onderhandelingen een keer ten goede of ten kwade nemen. Stevenson: Alleen Formosa LOS ANGELES (Reuter) Adlai Ste venson, de Amerikaanse Democratische leider, heeft in een rede de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten gehekeld. De Verenigde Staten dienen volgens Stevenson Formosa te verdedigen, maar niet Quemoy en Matsoe. Voor de Straat van Formosa zou een bestand moeten worden gesloten en de nationalistische troepen zouden de kust eilanden moeten ontruimen. De Ameri kaanse politiek heeft de Verenigde Staten aan de rand van een oorlog met commu nistisch China gebracht. Desondanks ge looft Stevenson niet dat een oorlog zal uitbreken. Senator Green, de Democratische voor zitter van de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, zou naar verluidt pre sident Eisenhower in een brief hebben ge zegd, dat de Verenigde Staten militair op het verkeerde tijdstip en de verkeerde plaats ên zonder bondgenoten betrokken kunnen worden in „kwesties die niet van vitaal belang zijn voor onze veiligheid". In een rede heeft Green gezegd, dat de Ame rikaanse regering zich in een „onhoudbare positie" gewerkt heeft. Green beschuldigde nationalistisch China van „bedreiging van de communistisch-Chinese haven Amoy, door militaire macht vanuit Quemoy. UNO: Zorg over vrede (Reuter) In de UNO-Assemblee te New York is gisteren zorg uitgesproken over de gevaren voor de wereldvrede die de crisis rond Formosa oplevert. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken Lange stelde voor een groep kleine landen, of secretaris-generaal Hammarskjoeld, te be lasten met een bemiddelingspoging ingeval de onderhandelingen in Warschau mochten mislukken. Dr. Tsjang Ting Foe van natio nalistisch China verklaarde dat zijn land elke duimbreed grond van zijn gebied zal verdedigen, maar het vasteland van China niet zal aanvallen, zolang er geen opstand tegen het communistische regime uitbreekt. Zijn regering is niet bereid de eilanden „ter wille van de vrede" op te geven, omdat een politiek van toegeven geen baten oplevert. De afgevaardigde van Ceylon, Sir Claude Corea, verklaarde dat elke verkeerde zet de De jazz-pianiste Pia Beck is met de „Statendam" vertrokken voor een tour nee door Noord- en Zuid Amerika. Hier groet zij ons. gevat in de patrijspoort. „inleiding kan vormen tot een grote we reldbrand, die overal ter wereld dood en verderf zou veroorzaken". Hij zei dat dit vraagstuk niet zijn huidige afmetingen zou hebben aangenomen, indien communistisch China lid van de UNO was geweest De minister van Buitenlandse Zaken van Costa Rica, Vargas-Fernandez, zei in een der kortste toespraken die tot dusver zijn gehouden (zeven minuten), dat zijn delega tie ieder denkbeeld zal steunen dat bij draagt tot „de waardigheid van de mens". TAIPEH (Reuter) Amerikaanse mari niers hebben op Quemoy houwitzers van 20 cm geïnstalleerd, zo is op Formosa mee gedeeld. De mariniers, die van Okinawa afkomstig waren, zijn inmiddels terugge trokken. In kringen van de nationalistisch- Chinese luchtmacht is bevestigd, dat de F- 86 jagers van de luchtmacht zijn uitgerust met „Sidewinder"-raketten tegen vliegtui gen. „Wij gebruiken ze," werd eraan toe gevoegd.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1