uut:i CPanda en de protonplopper Banksaldi minder gedaald dan werd verwacht zfï-i gill, wa K-*- A"T>"ex:i, w- ,ml Nederlandse invoer in augustus over de gehele linie gedaald Wereldnieuws Het blijft onstandvastig weer Weekstaat Nederlandsche Bank WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 2 Wat de fiscus ontvangt Belastingopbrengsten over augustus Reiss oriënteert zich op de fotobranche Import van Japanse camera's e.d. overwogen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Toelichting der mijnen op de kolenprijsreducties Gemeensch. Bezit aandelen Noury en Van der Lande Tweede interim-dividend Dordtsche Petroleum Tweede interimdividend Moeara Enim Faillissementen Nieuwe Obligatielening Export-F inaneier ingsmij Glazenwasser verdacht van zeventien inbraken Oude Kerk in Delft wordt gerestaureerd Minister Klompé naar Friesland De circulatie van bankbiljetten is in de afgelopen weck, blijkens de verkorte balans van de Nederlandsche Bank, met een opmerkelijk hoog bedrag toegenomen. De stijging bedroeg niet minder dan 159 miljoen, waarmee de biijettenomloop, die vorige week was ingekrompen tot 4039 miljoen, thans weer 4199 miljoen groot is. Dat de aanwas van de biljetten ditmaal zo sterk is geweest, moet in hoofdzaak daar aan worden toegeschreven, dat het zwaartepunt van de salarisbetalingen bij de grote bedrijven aan het einde van de maand gelegen heeft in de afgelopen week. De volle ultimodruk komt derhalve op deze weekbalans tot uiting en het valt aan te nemen dat op de volgende weekstaat een terugkeer van bankbiljetten valt waar te nemen. De balans laat voorts zien een stijging van de voorschotten met bijna 14 mil joen, welke stijging, gezien de nog altijd zeer krappe geldmarkt (zaterdag werd dag geld verhoogd tot 2'/s percent) sterk mee valt. Hetzelfde kan gezegd worden van de daling die de saldi van banken hebben ondergaan. Hier was op een zeer sterke vermindering gerekend. Het blijkt nu dat deze saldi, die op het zeer hoge niveau van 642 miijoen waren beland, met 141 miljoen zijn afgenomen. Dit is minder dan men verwacht had. De saldi der banken belopen nu 501 miljoen. Wat de deviezen betreft, de netto reserve is ongeveer 9 miljoen hoger. Deze stijging is het resultaat van betalingen door de staat, die op 1 oktober 13 miljoen op tafel moet leggen. Eigenlijk heeft de deviezen- aanwas dus 22 miljoen bedragen. De aanwas van 9 miljoen had vrijwel geheel plaats in de sfeer van de harde valuta. Im mers de convertibele post is met 10 mil joen gestegen, na vorige week een geduchte daling te hebben ondergaan, inclusief de De ontvangsten uit de kohierbelastingen hebben, naar het ministerie van Financiën bekend gemaakt, in augustus 254 miljoen bedragen tegen 205,9 miljoen in juli. Deze stijging kan worden toegeschreven aan hogere ontvangsten aan vennootschapsbe lasting. In augustus werd uit hoofde van de vennootschapsbelasting ƒ93,9 miljoen geïnd (juli 27,8 miljoen). De ontvangsten aan inkomstenbelasting ad 143,6 miljoen waren daarentegen lager dan in de vorige maand 160,3 miljoen). Het totale nog in te vorderen bedrag vertoonde een vermeerdering met 526,0 miljoen tot 1,856,3 miljoen per ultimo augustus. De ontvangsten uit de niet-kohierbelas- tingen bedroegen in Augustus 345,2 mil joen (mei 386,4 miljoen). De loonbelasting leverde 93,5 miljoen op: 'n teruggang ten opzichte van in mei ad 99,5 miljoen. De opbrengst van de omzetbelasting beliep in augustus ƒ87,0 miljoen (mei 92,9 mil joen). De opbrengst van de dividendbelasting daalde van 15,6 miljoen in juli tot 10,5 miljoen in augustus. De ontvangsten in de verslagperiode waren niettemin aanzien lijk hoger, ƒ3,2 miljoen, dan die in de overeenkomstige maand van 1957. De ont vangsten aan motorrijtuigenbelasting kwa men met 8,3 miljoen op een wat hoger niveau dan in augustus 1957, toen de op brengst 7,9 miljoen bedroeg. De teruggang van de ontvangsten wegens rechten van invoer van 71,0 miljoen in juli tot 68,7 miljoen in augustus kan worden toegeschreven aan de daling van de opbrengst van het bijzonder invoer recht op benzine, die slechts ten dele werd gecompenseerd door een stijging van de ontvangsten uit hoofde van de invoer rechten in engere zin. De directie van de n.v. handelsvereni ging voorheen Reiss en Co. oriënteert zich thans in Amsterdam op de fotobranche. Dit nieuwe object verkeert echter nog in een beginstadium. Het is de bedoeling, dat fototoestellen en toebehoren geïmpor teerd zullen worden uit Japan om deze in Nederland aan handelaren te verkopen. Dit heeft de directie meegedeeld in de dinsdag gehouden jaarvergadering. De brutowinst ad. 226.782 is buiten In donesië verkregen. Over de gang van za ken in Amsterdam is de directie niet onte vreden. Men heeft zich, dankzij drastische bezuinigingen, behoorlijk staande kunnen houden. De winstmogelijkheden in Afrika zijn zeer behoorlijk en bieden een goede compensatie voor de weggevallen inkoms ten in Indonesië. De jaarstukken werden goedgekeurd. Tot commissaris werd her benoemd de heer J. D. J. Roos. Zuid-Afrikaansch Handelshuis In de vergadering van aandeelhouders der n.v. Zuid-Afrikaansch Handelshuis is besloten in de statuten de mogelijkheid op te nemen om in de toekomst onderaandelen van 100 uit te geven. In de statuten werd de wijziging opgenomen om het maatschappelijk kapitaal van 5 miljoen gul den te kunnen verdubbelen. Het dividendvoorstel van 12,5 percent in contanten werd goedgekeurd. (Over 1956 werd 17Vs pet. uitgekeerd waarvan 12(4 pet. in aandelen en 5 pet. in contanten). Uit de circulatie De Zwitserse Nationale Bank heeft meegedeeld, dat de oude Zwitserse bankbiljetten van 1000. 500. 100 en 50 franc uit de circulatie zullen worden genomen. Viervijfde van deze biljetten zijn reeds vervangen door nieuwe van het jaar 1957. Kali Telepak geen dividend In de jaarvergadering der Kali Telepak Handel en Landbouwmaatschappij n.v. hebben de aan deelhouders na uitvoej-ige discussie goedgekeurd dat er geen dividend wordt uitgekeerd, ten einde gelden binnen te houden voor verdere ontwikke ling van zaken. De jaarstukken werden goedge keurd. Inkomen per Amerikaan De National Industrial Conference meldt dat het persoonlijk inkomen in de Verenigde Staten vorig jaar voor het eerst boven de 2000 dollar gekomen is. Het cijfer van vorig jaar was 2027 dollar, een toename van 36 percent vergeleken met 1950. Het totale persoonlijke inkomen in de Verenigde Staten stond in 1957 op 345 miljard dollar. Dit is ruim 50 percent meer dan in 1950. (UPI) IndonesiëEngeland Op het Engelse ministerie van Financiën heeft dr Slamet, de Indonesische minister van Finan ciën. dinsdag besprekingen gevoerd met minister Featcoat Arnory en hoge functionarissen van diens ministerie. (UPI) saldo's luidende in buitenlandse geldsoor ten. De staat heeft kennelijk grote uitgaven moeten verrichten, waartegenover de be lastinginkomsten iets zijn tegengevallen. Het saldo van het rijk is met ruim 4 mil joen verminderd. De geringe vermindering van de goud- en zilvervoorraad speelt geen rol van betekenis. Het is gebleken, dat hier en daar een minder juiste uitleg is gegeven aan de on langs door de gezamenlijke steenkolen mijnen in Limburg gedane mededeling over een prijsvermindering voor enkele soorten vaste brandstoffen voor industrieel gebruik, zo delen de Staatsmijnen mede. Met name zijn nogal uiteenlopende per centages genoemd, waarop deze kortingen zouden neerkomen. De verwarring, die hierdoor is ontstaan, is aanleiding de getroffen maatregel van de Limburgse mijnindustrie enigszins te verduidelijken. Ter vermijding van mis verstanden geeft de Limburgse mijnindus trie thans de volgende toelichting. Al naar gelang van de afgenomen soorten komt de prijsreductie van ƒ1.- tot 3.- per ton industriekolen, grove cokes en gietcokes neer op een korting van 2 tot 4 pet. Zij zal echter worden gegeven voor elke hoeveelheid, die na 1 oktober a.s. zal worden betrokken, onder voorwaarde dat de verbruiker in het aanstaande stooksei- zoen op zijn minst in totaal evenveel van de genoemde soorten van de Limburgse mijnindustrie zal afnemen als in de afge lopen contractperioden het geval is ge weest. Om derhalve voor de reductie in aanmerking te komen zal het niet nodig zijn, een groter quantum te betrekken dan in het vorige stookseizoen, zoals elders in het buitenland als eis wordt gesteld. Met het doel het verwerven, beheren en vervreemden van aandelen in de Konink lijke Industrieële Maatschappij voorheen Noury en Van der Lande n.v. gevestigd te Deventer is opgericht de n.v. Gemeen schappelijk Bezit van aandelen Noury en Van der Lande, eveneens te Deventer. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 15.000.000, verdeeld in 15.000 aandelen, elk groot 1.000. Hiervan zijn geplaatst 3001 aandelen, waarvan 1 aandeel wordt volgestort in contanten en de overige door inbreng van 3.750 aandelen van 1.000 in de Koninklijke Industrieële Maatschap pij voorheen Noury en Van der Lande n.v., terwijl voor de meerwaarde van deze in breng aan de aandeelhouders zullen wor den afgegeven obligaties van nominaal 1.000 tot de koers van 100 percent, ren tende 5'/2 percent per jaar. Als leden van de raad van beheer treden op twaalf le den van de familie Van der Lande. Naar aanleiding van het besluit van de Koninklijke Petroleum Maatschappij om over te gaan tot de uitkering van een in terim-dividend over het boekjaar 1958 van 1,50 per aandeel, vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt van de raad van be heer der Dordtsche Petroleum-Industrie Maatschappij, na ontvangst van dit divi dend, over te gaan tot betaalbaarstelling van een tweede interimdividend over 1958 van V/2 pet. op haar preferente en gewo ne aandelen en onderaandelen. De n.v. Petroleum Maatschappij „Moe ara Enim" zal overgaan tot het uitkeren van een tweede interimdividend over het boekjaar 1958 van: 1414/15 cent of 28,aan aandeelhouders; 28,aan houders vart winstbewijzen en 264, aan houders van oprichtersaandelen. De uitkering geschiedt nadat de door de „Ko ninklijke" voorgestelde uitkering van 1,50 per aandeel van 20,nominaal zal zijn ontvangen. Advertentie li: ::;;T bet Nederlandse^0 d9e emlgrant na Australië gf°el ,00.000ste Neder A vertrek van de 1 bela0g- van dn bet ve gekozen om belgeen i^e 1 V - veelt het Nederlandse van de M OP in Austr—- van bouwen, OP basiuscb Und alië gtoerend en bet kader vo0tb,pige Australië zorg ereenkomst, werkkring- democ van ae de Christelijke Emigratie Centrale, Heulstraat 3, 's-Gravenhage, de Katholieke Centrale Emigratie- Inlichtingen worden verstrekt door stichting, Badhuisweg 91,'s-Gravenhage, de Algemene Emigratie Centrale, en hun bijkantoren, alsmede door alle Javastraat 96, 's-Gravenhage, Gewestelijke Arbeidsbureaus. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van H. Kroes, ge handeld hebbende onder de naam Horlo gerie Suisse, Spiegelstraat '31 rood te Haarlem. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haar lem, Ged .Oude Gracht 54. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij sten zijn geëindigd de faillissementen van C. Schreuder, voorheen handelende onder de naam Handelsonder neming „Correct", Jansstraat 25 rood te Haarlem. Rechter-commissaris mr. H. J M. Cokart. Curator mr. P. J. Prinsen Geer- ligs, advocaat en procureur te Haarlem, Jansweg 52. L. Apon, muurfraiser, Ro- mijnst lat 40 te Lisse. Rechter-commissa ris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. O. H. van Wijk, advocaat en procureur te Heem stede, Heemsteedse Dreef 183. Bij beschikking van de rechtbank is de op 19 maart 1957 aan P. Drijver, koopman, Huijgensstraat 30 te Haarlem, verleende definitieve surseance van betaling ver lengd voor de tijd van een jaar, ingaande 24 juni 1958. Bewindvoerder is mr. J. W. Rutgers, advocaat en procureur te Haar lem. Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem is de op 16 april aan J. van de Eijckhoff, zaakdrijvende onder de firma Eclectra Lasch, Spiegelstraat 16-20 te Haarlem, verleende definitieve surseance van betaling verlengd voor de tijd van een jaar en zes maanden, ingaande 11 augustus 1958. De bewindvoerder is mr. F. J. D. Theyse jr., advocaat en procureur te Haarlem. Aan J. H. Kuipers, technicus, Joh. Bos boomlaan 13 te Heemstede, is bij vonnis van de rechtbank rehabilitatie verleend van zijn op 29 januari 1957 uitgesproken faillissement. De uitgifte wordt aangekondigd van nominaal 40 miljoen 5 percents 15-jarige obligaties (5 percent obligatielening 1958) in stukken van 1000 tegen 99'/2 percent van de n.v. Export Financieringsmaat schappij te Den Haag. De lening is a pari aflosbaar in 1964 tot en met 1973, in tien jaarlijkse termijnen van elk 4 miljoen. Vervroegde aflossing is voor augustus 1969 niet toegestaan. Op of na die datum, gedurende de resterende looptijd der le ning, tegen 101°/». Inschrijvingen (bij een syndicaat onder leiding van de Amster- damsche Bank) op dinsdag 7 oktober. Officiële beursnotering zal worden aan gevraagd. Over het doel der emissie zegt het prospectus, dat deze lening de direc tie in staat zal stellen binnenkort weer een begin te maken met het in behandeling nemen van kredietaanvragen. Uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat de Neder landse invoer uit de voornaamste partner- landen in augustus over de gehele linie kleiner was dan in dezelfde maand van het vorige jaar, behalve de invoer uit Italië, die van 20 tot 22 miljoen gulden steeg. Sterke dalingen vertoonde de in voer uit België en Luxemburg (van 205 tot 165 miljoen gulden), Engeland (van 127 tot 79 miljoen gulden), uit Amerika (van 176 tot 120 miljoen gulden) en uit Indonesië (van 30 tot 17 miljoen gulden). Deze dalingen waren een voortzetting van de ontwikkeling van de invoer in de vo rige maanden van het lopende jaar. In de eerste acht maanden van 1958 daalde bijvoorbeeld onze invoer uit Ameri ka met ongeveer een-derde (namelijk van 1.518 tot 1.018 miljoen gulden). Een rela tief kleine daling geeft onze invoer uit West-Duitsland te zien. Deze invoer be liep in augustus 198 miljoen gulden tegen 212 miljoen gulden in augustus 1957; de waarde van de invoer uit West-Duitsland bedroeg in de eerste acht maanden van het lopende jaar 1.755 miljoen gulden tegen 1.946 miljoen gulden in de overeen komstige periode van 1957. De uitvoer De uitvoer naar onze voornaamste han delspartners gaf in augustus in sommige gevallen stijgingen in andere gevallen da lingen ten opzichte van augustus 1957 te zien. De uitvoer naar België en Luxem burg daalde van 140 tot 128 miljoen gul den, die naar West-Duitsland van 181 tot 171 miljoen gulden, die naar Zweden van 45 tot 38 miljoen gulden en die naar Indo nesië van 11 tot 6 miljoen gulden. Stij gingen vertoonde de uitvoer naar Enge land, Frankrijk, Italië en Amerika. In de eerste acht maanden van 1958 vertoonde de uitvoer naar Engeland, West-Duitsland Italië en Amerika een stijging, terwijl die naar België en Luxemburg, Frankrijk, Advertentie Zweden en Indonesië een daling onder ging. De uitvoer naar Indonesië daalde van 193 tot 74 miljoen gulden. De daling van de uitvoer naar de andere drie landen was zeer gering. De uitvoer in percen tages van de invoer bedroeg in augustus 89 (v.j. augustus 69) en in de periode januari tot augustus 87 (v.j. 70). Een 26-jarige glazenwasser, M. M. heeft voor de rechtbank te Arnhem terechtge staan wegens het plegen van 17 inbraken in de omgeving van zijn woonplaats Wa peningen. De officier eiste tegen hem drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. Drie gevallen waren de glazenwasser in de proeftijd van vorige veroordelingen ten laste gelegd. Hij hac1 het voornamelijk vóórzien op alleen staande villa's, waar hij een ruit indrukte om zich toegang te verschaffen. Belang rijke geldbedragen moet hij buitgemaakt hebben, eveneens talloze waardevolle sieraden. Deze laatste zijn alle achter haald. De verdachte weigerde te vertellen, wat hij met het geld, vele duizenden gul dens totaal, had uitgevoerd. Volgens de raadsman verkeerde de verdachte in een hopeloze situatie, omdat hij 30 per dag moest afdragen aan zijn, voigens pleiter, bruut-egoïstische vader voor de gunst om in diens huis te mogen wonen met zijn gezin en als afbetaling van door zijn vader gefinancierde glazen wassers-atttribu ten. Uitspraak over 14 dagen. De Oude Kerk in Delft, met haar be faamde scheve toren, ondergaat een gron dige restauratie. Een deel hiervan is thans gereed gekomen en zal weer voor de dienst in gebruik kunnen worden genomen Op zaterdag 18 oktober zal het gerestau reerde gedeelte officieel door kerkvoogden in gebruik worden gesteld. Zoals bekend worden in de kerk gebrandschilderde ra men aangebracht, die vervaardigd wor den door de glazenier Joep Nicolas. Erkenning. De regering van de volksre publiek Mongolië heeft besloten de voorlopige regering van de Algerijnse republiek te erkennen, zo meldt het communistisch Chinese persbureau „Nieuw China". Begin. Het persbureau Nieuw-China meldt dat dinsdag gevlogen is met het eerste straalvliegtuig dat in communistisch China gefabriceerd is. Het is een trai ningstoestel, dat een snelheid van ruim 1000 kilometer per uur heeft en tot een hoogte kan gaan van 14 kilometer. Eentonig. Op de internationale suiker-con ferentie die in Genève wordt gehouden heeft de Russische delegatie zonder resultaat voorgesteld de afvaardiging van nationalistisch China te vervangen door een delegatie van communistisch China. De commissie voor de geloofs brieven besloot de UNO-lijn in de kwes- tie-China te volgen. Verzoeken tot op neming van communistisch China vor men vrijwel een standaard-procedure op elke conferentie waar de Sovjet-Unie is vertegenwoordigd. Maandag diende de Sovjet-Unie bij de opening van de I.T.U. International Telecommunica tion Union)-conferentie, een overeen komstig voorstel in. „Gebedscampagne". Radio-Djakarta heeft meegedeeld, dat zondag vijf ok tober, de dag van de Indonesische strijd krachten, in het gehele land een „ge bedscampagne" voor de „verlossing" van West-Irian wordt geopend. Dienstregeling. Volgens mededelingen van de Utrechtse sterrenwacht zal de der de Russische kunstmaan donderdag te zien zijn om 4.40 uur met in het noord westen, op een hoogte van twintig graden, zich bewegende van west naar noord. Voorzorgsmaatregel. De British Overseas Airways Corporation laat elk vliegtuig van haar vloot gedurende 24 uur van de dag bewaken met het oog op valse meldingen van bomaanslagen. Ver scheidene vliegtuigen vertrokken maandag te laat uit Londen na een der gelijk bericht. De toestellen van de BOAC konden bijna volgens de dienst regeling opstijgen omdat alleen de kof fers van de passagiers onderzocht be hoefden te worden. Voorstel. De programma- en begrotings commissie van het Internationale Atoombureau heeft besloten de alge mene vergadering van de organisatie voor te stellen in Wenen een laborato rium te bouwen, dat 400.000 dollar mag kosten. Een Russische resolutie om een jaar met het project te wachten werd verworpen. Hik. Paus Pius XII is volgens kringen die nauw contact onderhouden met het Va- ticaan „zeer licht ongesteld". Zijn toestand zou geen ongerustheid baren en de hulp van een dokter zou niet zijn ingeroepen. De paus zou een lichte hik- aanval hebben doorstaan, waardoor hij ook in 1954 werd geplaagd. De onge steldheid van de paus is naar verluidt het gevolg van het vele werk dat hij on danks zijn hoge leeftijd (83) nog dage lijks verzet. Antitoerisme. Abdel Kader, een leider, van de Algerijnse bevrijdingsbewe ging heeft in Bazel verklaard, dat een van de doelen van het F.L.N. is buiten landse toeristen er van te weerhouden Frankrijk te bezoeken. „Ons offensief is gericht tegen het economische poten tieel van Frankrijk en daarmee ook te gen het toerisme", aldus Abdel Kader, die nog verklaarde: „Er is nu geen weg terug meer". Aardbeving. In de Oostenrijkse provincie Tirol en de Zwitserse plaatsen Bazel, Chur en Neuchatel is gisteren een aard beving geregistreerd. Het epicentrum van de beving, die ongeveer drie mi nuten aanhield, lag in het noordelijk deel van de Swabische alpen. In Land- eek, ten westen van Innsbruck, was de beving dermate krachtig dat in enkele woningen schilderijen van de muur vielen en kopjes rinkelden. Tegenspraak. Het Franse leger in Alge rije heeft de berichten tegengesproken over een optreden van de Franse lucht macht boven Libisch gebied op 25 sep tember. Volgens de Libische regering heeft een Frans vliegtuig die dag een dorp ten zuiden van Gat aangevallen. t De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, zal maandag 13 en dinsdag 14 oktober een bezoek aan Friesland brengen, waarbij zij zich in het bijzonder zal laten voorlichten omtrent de situatie in het ontwikkelingsgebied ooste lijk Friesland. ó4. Niemand lette op Panda, toen hij door het raam van de troonzaal kwam klau teren, want men luisterde juist geboeid naar de Minister van Financiën, Hendrik Troost, die bevend probeerde zich tegen de beschuldigingen te verdedigen. „Ik heb het eerlijk niet gedaan!" riep hij klagend uit. „Zulke dingen kan ik helemaal niet! Ik heb nooit geleerd, hoe je standbeelden moet laten verdwijnen! Ik heb verstand van dukaten, maar niet van ploppen En hier viel ineens de heldere stem van Panda hem in de rede, roepend: „Wacht u maar even! Ik zal u helpen!" Maar wie op datzelfde ogenblik niet langer wilde wachten, was Joris Goedbloed, in het la boratorium van Professor Knutselma. Hij begreep, dat Panda alle mogelijke moeite zou doen om de koning te vertellen, wat er precies aan de hand was en daarom besloot hij, de werkzaamheden van Pro fessor Knutselma te bespoedigen. „Aha let op!" mompelde de nauwkeurige ge leerde juist. „Het is precisie-werk om op die poort te mikken en op niets anders! Nog een minuutje en de Proton-Plopper zal zijn werk kunnen doen!" „Genoeg hier van!" kreet Joris. „Ik ben het dralen moe! Iedere minuut is kostbaar!" en zo spre kend stelde hij zélf het apparaat in wer king! Welnu de plop trof iets anders dan de vort van het paleis! In de troon zaal ontstond een vreselijke verwarring toen de plop-lichtflits zich daar vertoon deen alleen Minister Hendrik Troost was er verheugd over. „Zie je nu wel?" riep hij. „Dat ventje daar doet het! Hij zei zelf, dat hij me zou helpen!" Op het westelijke deel van de oceaan veroorzaken een tweetal storingen van tro pische oorsprong in een groot gebied zwa re stormen. De depressies verplaatsen zich in een snel tempo in de richting van IJs land. Ze worden gevolgd door een flink hogedrukgebied. dat zich naar het midden van de oceaan uitbreidt. Samenhangend daarmee beweegt het centrum van een lagedrukgebied boven het zuidwesten van Engeland nog langzaam in oostelijke rich ting. Dit lagedrukgebied heeft in een groot deel van West-Europa langdurige regens gebracht. Vooral in het hoogland van Auvergne en langs de westelijke en zuide lijke helling van de Alpen viel zeer veel regen. In verband met de nabijheid van het lagedrukgebied houdt in Nederland het onvaste weer aan. WEERRAIM'ORTEN Donderdag 2 oktober Zon op 6.41 uur, onder 18.17 uur. Maan op 20.27 uur, onder 11.12 uur. Maanstanden 6 oktober 2.20 uur 12 oktober 21.52 uur 19 oktober 15.07 uur 27 oktober 16.41 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2 oktober Hoog water 6.00 en 18.16 uur. Laag water 1.54 en 13.58 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen puiten- 06 land maxima van giste- 'J ren Binnenland heden vf a e i 1 uur Neerslag laatste fi-a u S-c 3 4) M uur S e3 Den Helder geheel bew z 13 6 Ypenburg geheel bew. windst. 13 1 Vlissingen zwaar bew. zzo 13 0 Eelde lichte regen zzo 14 6 Twente lichte regen zzo 14 7 De Bilt geheel bew. zzo 13 14 Eindhoven lichte regen zzo 13 17 Vlv. Z.-Limb lichte regen zo 13 6 Helsinki geheel bew z 14 0,2 Stockholm geheel bew zzo 17 0 Oslo regen windst. 11 24 Kopenhagen licht bew. ozo 16 0 Aberdeen geheel bew. windst. 14 1 Londen licht bew. zo 17 3,2 Amsterdam geheel bew. zzo 16 9,3 Brussel regen zzo 16 3,3 Luxemburg regen z 15 9 Parijs geheel bew. zzo 19 2 Bordeaux regen zzw 23 4 Grenoble regen nw 25 73 Nice onweer n 23 43 Berlijn onbewolkt ozo 21 0 Frankfort regen 0 19 0,3 München zwaar bew. windst 21 0 Zürich zwaar bew. zzo 22 0 Genève regen wzw 14 Locarno regen z 16 56 Wenen onbewolkt zo 20 0 Innsbruck zwaar bew. O 20 0 Rome zwaar bew. zzo 27 0 Ajaccio geheel bew z 30 0 Madrid zwaar bew. w 18 2 Mallorca zwaar bew. windst. 27 20 Algiers. geheel bew. w 33 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2