Tienduizend glaswand boeken aan het achter een hoge Raadhuisplein Mode Oud-gezagvoerder K.P.M. volgt havenmeester G. A. Man op Amsterdams raadslid over taak van P.S.P. in de gemeenteraad O.L.B. wordt riant gehuisvest Havenberichten Het Franse optreden in Algerije IJmond-agenda Zonnig leesterras voor de kinderen Er gaat een nieuwe kotter naar de Denen „Voor het werk ligt 't hier prima" grieven aan de redactie 4 Alles gelijkvloers Het leesterras Inlichtingendienst Speciaal nummer van „Vredesactie" PACIFISTEN UIT DE IJMOND BIJEEN Na misstap naar het ziekenhuis Bridge-kampioenschap van „Groot Velsen" DGIJ wint van Damlust Vrouwengroep P.v.d.A. aan scholingswerk hH WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 DE MODERNE OPENBARE leeszaal en bibliotheekdie ingericht wordt in het kapitale pand, van de „Winkelstichting Plein 1945 aan de westkant van het Raadhuisplein in IJmui- den-Oost, belooft een prachtig ontmoetingspunt te worden voor de lezende en studerende ouderen en jongeren in de gemeente Veisen. Het lange hoekpand aan de Raadhuisstraat zal worden voorzien van een imponerende glaswand, zodat de tiendui- zend boeken, die in deze ruimte zullen worden uitgestald, duidelijk van de straat af zichtbaar zullen zijn. Aan de kant van het Raadhuisplein komen een studiezaal voor dertig personen, een kranten- en tijdschriftenzaal voor vijftig personen, een aparte lees- en studiezaal voor de jeugd, een uitleenbibliotheek voor de jeugd en een vertelruimte voor de heel jonge kinderen. Achter het pand in de tuin zal een groot leesterras voor de kinderen worden aangelegd. Het ruimteprobleem voor de openbare leeszaal en bibliotheek, die thans nog in de Heidestraat is gehuisvest, zal met de inrichting van het pand aan het Raadhuis plein en de Raadhuisstraat voor een zeer lanige tijd zijn opgelost. Al blijft uiteraard de behoefte aan flinke dependance's in andere delen van de gemeente bestaan. Met het besluit om de leeszaal en biblio theek in het pand van de „winkelstichting plein 1945" te huisvesten, heeft deze ge meentelijke instelling in elk geval eerder een goed en riant onderkomen gevonden dan men aanvankelijk heeft durven hopen. Het eerste plan voor de huisvesting van de openbare leeszaal en bibliotheek ging uit van nieuwbouw in de vorm van een grote vleugel aan het Cultureel-Cen- trum aan het Moerbergplantsoen in Nieuw- IJmuiden. Het pand aan het Raadhuisplein en de Raadhuisstraat heeft het grote voordeel, dat thans alle afdelingen van de openbare leeszaal en bibliotheek op de begane vloer zullen worden gevestigd. De inrichting van het pand is in goede handen bij de ge meentelijke architect, de heer J. Peters, die ook de leeszaal en bibliotheek aan de Heidestraat en de dependance in Velsen- Noord heeft ingericht. Prettig voor het lezende publiek is ook, dat de jeugdige lezers een aparte afdeling hebben, die zij ook door een aparte ingang zullen bereiken. De studiezaal voor de jeugd zal ook des avonds zijn geopend, zodat de scholieren van mulo, hbs en andere onderwijsinstel lingen hiervan gebruik kunnen maken voor studiedoeleinden, zoals het maken van huiswerk en het lezen van naslagwerken. De krantenzaal en leeszaal voor de volwassenen zijn gescheiden door een halve muur. Men heeft deze zalen ge splitst, omdat er in een krantenzaal in de regel meer geluid wordt veroor zaakt dan in een leeszaal voor boeken en studiewerken. Degenen, die straks dus willen studeren in de leeszaal zullen dit in alle stilte kunnen doen. Zij zullen 'niét gehindérd worden door het geritsel van kranten. Nieuw voor Velsen en wjjde omstreken is het plan om achter het gebouw in de tuin een leesterras aan te leggen. Een lees terras dat beschut zal zijn, zodat de kleine lezers geen last zuilen hebben van een harde of zachte bries. Natuurlijk zal men dit leesterras alléén maar in het voor jaar en de zomer kunnen gebruiken. 1 Aardig is ook de gedachte om een zoge- Advertentie Uw kostuum binnen 1 dag gereed ZONDER PRIJSVERHOGING OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4883 (Shows, snufjes en alles wal verder In het domein det vrouw dagelijks aan de orde komt) In de stampvolle zaal van het Concert gebouw kregen we gisteren een indruk van wat de Haarlemse confectiefirma ,,A. en K." ons de komende winter aan kleding brengen zal. Warme mantels van prachtige kwalitei ten en in vaak zeer gewaagde kleurencom binaties, die aan het doorgaans sombere winterpalet zeker de nodige fleur en leven digheid zullen geven. Speciaal werd onze aandacht getrokken door een prachtige duvetine, een heerlijk warme mantel stof, die beschutting geeft tegen de gure kou van de winter. Ook de mooie mohair tweed, met haar zachte glans, bezit deze onontbeerlijke eigenschappen voor ons klimaat. Verder zagen we bouclé, tweeds en voor de sportieve mantels allerlei va riaties in ruitdessins. Ook de loden man tel is nog steeds zeer in trek en dat voor namelijk door haar ideale eigenschappen: warm, licht in gewicht en waterafstotend. De modellen waren in grote variatie uit gevoerd om aan ieders verlangen te kun nen voldoen: de ruime swagger, de rechte boxcoat, de getailleerde mantel en die in de moderne lijn: van voren glad en van achter met een ruime rug, wisselden el kander in snel tempo af. Ook de bontkraag vond als garnering een dankbare toepas sing. Voor de tailleurs was ook die mooie kwa liteit duvetine gebuikt, die bijzonder tot haar recht kwam in een verwerking vol gens de laatste mode-lijnen: een loshan gend jasje met een diepe stolpplooi op de rug en een vrij grote kraag. Ook de struc tuurweefsels gaan een steeds belangrij kere plaats innemen. Een pied de poule rok met verhoogde taille, een bouclé japon met gedrapeerde bandeau op taillehoog te, een blouse in blouson-model en de kleu ren beige, olijfgroen en de combinatie groen/blauw geven een enkele flits uit deze uitgebreide collectie, die in alle opzichten aangepast was aan de verlan gens van de Nederlandse vrouw, die naast een mode volgens de laatste Parijse lij nen ook een goed draagbare mode ver langt. Katy naamde vertelruimte voor de jeugd in te richten. Het ligt in de bedoeling, dat de jeugdbibliothecaresse op vrije middagen aan de kleine kinderen zal voorlezen. Er komen tienduizend boeken in de open uitlening. Maar in de kelders onder het pand is ruimte aanwezig voor de opslag van tenminste vijftigduizend boeken. De ligging van het pand heeft voorts het voordeel, dat deze gunstig is ten opzichte van vrijwel alle gemeentedelen met uit zondering van de beide Santpoorten en Velsen-Noord. Velsen-Noord heeft echter een eigen dependance en de Santpoorten zullen zeker niet worden vergeten. Ook hier zal een dependance worden ingericht. Een onderdeel van de openbare leeszaal en bibliotheek, de inlichtingendienst, zal in het nieuwe pand nog veel meer worden uitgebreid. Reeds nu bewijst deze dienst voor vele mensen zijn nut. De inlichtin gendienst houdt een archief bij voor bij voorbeeld alle kranteartikelen, die over de gemeente Velsen worden geschreven. Voorts knippen de mensen van deze dienst interessante artikelen op verlerlei gebied uit de tijdschriften. Zo langzamer hand heeft deze dienst een uitgebreide documentatie ter beschikking gekregen, die door iedereen kan worden gebruikt. De goodwill-reis naar Denemarken, waarover wij gisteren hebben bericht, zal niet worden gemaakt door de in „Gr0n- land" herdoopte kotter „Voluntas Dei", maar door een splinternieuw schip, dat nog eigendom is van de machinefabriek H. Zwart uit IJmuiden. Dit schip is echter wel van hetzelfde type als de zo succesvol varende „Voluntas Dei" Z. 543. De kotter zal voor deze reis het visserij- nummer IJM 50 voeren en de naam „Grpnland" dragen. Er wordt thans met man en macht aan het schip gewerkt om het tijdig voor het vertrek op 8 oktober naar Esbjerg klaar te krijgen. SIP S:?;: Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: August Thyssen van Lulea: Willemstad, Plymouth; Roelf, La Pallice; Geziena Hendrika, Noordzee; Vinga, Gefle, erts lossen Hoogovens: Joost, Gefle, Zaan dam, hout lossen; Njord, Leith; Reliable, Barrow, blokvormen lossen Hoogovens; Admiraal Nelson, Port Talbot. Woensdag zijn in IJmuiden aangekomen: Penn Voyager van Hampton Roads; Hestia, Rotterdam; Wim II, Pitea, bijlegger provianderen IJmuiden; Wormo, Stockholm; Westerdok, Malaga; Midas. Hamburg. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Ina naar Antwerpen; Corstar, Hartlepool, ledig Hoogovens; Helvetia. Bremen, schroot gelost Hoogovens: Ara- gon, Puerto Ordaz; Hunze'oorg, Helsinki, kunst mest van Hoogovens; Hydra, Bremen; Rijnborg, Kotka. zout van IJmuiden; Stad Alkmaar, Lulea: Cornelis, Emden; Aeneas, Bremen; Jagersfontein, Bremen; Bilma. Hamburg; Jantje Eppiena, Rot terdam; Stad Rotterdam, Melilla, ledig Hoog ovens; Spaarnestroom, Huil; Beyla, Duinkerken; Bern. Hamburg; Maartje Leith. Woensdag zijn uit IJmuiden vertrokken: Eem- stroom naar Shoreham; Amstelstroom, Londen; Prinses Irene, Danzig; Minna Schupp, Odda; Ja cob Ekkinga, Vasteras; Vinga, Noordzee, ledig Hoogovens. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De Haarlemse advocaat mr. J. H. van Wijk heeft deze zomer een bezoek aan Tunis gebracht en vandaar uit gegevens verzameld voor een speciaal nummer van het pacifistische blad „Vredesactie", gewijd aan de oorlog in Algerije. Wat hij zag n vernam is aanleiding geworden tot 'n met verontwaardiging geladen serie artikelen, waarin het Franse optreden in Algerije fel gehekeld wordt. Het nummer wordt ingeleid met een groot artikel van de hand van de Tunesische president Habib Bourguiba, die de aandacht vestigt op de verdrijving van duizenden bewoners van de grensstreek tussen zijn land en Alge rije om over een breedte van vijftig kilo meter een niemandsland te doen ontstaan ter voorkoming van infiltratie van het Algerijnse Bevrijdingsfront uit Tunesië. NIET LANG zal het meer duren of IJmuidens havenmeester, de heer G. A. Man, zal zijn functie neerleggen. Hij zal dan worden opgevolgd door de heer C. O. H. Hindriks, die (hoewel hij pas anderhalf jaar in het IJmuidensc woont) toch geen onbekende is voor de ambtenaren van Rijkstvaterstaat. Tot vandaag was ae heer Hindriks hulpsluismeester van de Noordzeesluizen en was dus de ondergeschikte van de heer Man. „Een rare sprong van hulpsluismeester tot havenmeester", zegt de heer Hindriks, „vandaag sta ik nog onder de heer Man en spoedig ben ik havenmeester". De heer Hindriks woont in een ruim en comfortabel huis aan het Sluisplein en heeft een prachtig uitzicht op de pieren en sluizen. „Beter kunt u het zich niet wensen", zeggen wij. De nieuwe havenmeester be aamt dit, want hij houdt van de zee. En hoe kan het ook anders: dertig jaar geva ren bij de K.P.M., waarvan acht jaar als gezagvoerder. Hij bezocht de zeevaartschool op Tes- sel „Van m'n moeders kant voeren ze allemaal, het zout zat als het ware in m'n bloed", kwam als leerling-stuurman bij de Rotterdamse Lloyd en kwam toen in dienst bij de K.P.M., welke maatschappij hij trouw bleef tot hij met pensioen ging. Getorpedeerd Bij het uitbreken van de oorlog heeft de heer Hindriks veel meegemaakt.. Op 8 januari 1942 werd de „Van Rees", waar hij als gezagvoerder op voer in de Indische Oceaan door een Japanse duikboot getor pedeerd. „Het was het eerste schip dat in de grond werd geboord". Zes mensen kwa men hierbij om het leven. Met een red dingssloep wist de heer Hindriks de wal te bereiken. „Het was niet dramatisch. We waren heel vrolijk toen we eenmaal in veiligheid waren", zegt de oud-gezagvoerder een voudig. Een ander schip waarover hij de scepter zwaaide, het s.s. „Van der Hagen" ging ook verloren toen het in de haven van Tjilatjap in het toenmalige Nederlands-In dië werd gebombardeerd. Hierna werd de heer Hindriks door de Jappen gevangen genomen. „Of hij veel voor de functie van haven meester voelt?" „Natuurlijk anders was ik er niet aan begonnen. Het trekt me zelfs heel erg. Het is prettig leiding te geven aan een schone zaak, zoals de sluizen en het kanaal". Voordat de heer Hindriks zich in IJmuid In december zal in het Etnografisch Museum te Delft een tentoonstelling worden geopend van etnografica, die Prinses Beatrix bij haar bezoek aan de Nederlandse Antillen en Suriname ten geschenke heeft gekregen. Er is onder meer fraai bewerkt aardewerk en houtsnijwerk van Indianen en Surinaamse bosnegers bij (Verkort weergegeven) Kinderspeelplaatsen. Met veel belang stelling nam ik kennis van uw artikel in de IJmuider Courant dd. 26 dezer, waarin uiteengezet wordt welke kansen er bestaan speelplaatsen, babyboxen enz. te creëren in de gemeente Velsen. Als verschillende van deze voorstellen werkelijkheid wor den, behoeft het geen betoog dat deze ver betering voor veel ouders buitengewoon prettig moet zijn. Het is mij echter opge vallen, dat er over Oud-IJmuiden, waar toch ook kinderen wonen en welk deel toch ook bij de gemeente Velsen behoort, nagenoeg met geen woord gesproken is. Ik neem aan, dat er toevallige omstandig heden een rol gespeeld moeten hebben, waardoor Oud-IJmuiden niet genoemd is. Juist dit gedeelte van de gemeente is al zo slecht bedeeld met grasperken, brede trot toirs en zandbakken. Ruimte is hier vol doende aanwezig op plaatsen waar voor heen huizen hebben gestaan, maar deze openingen zijn zonder meer niet geschikt om er kinderen te laten spelen. Toevallig woon ik naast een dergelijke ruimte waar van een pracht gelegenheid voor kinderen gemaakt zou kunnen worden met waar schijnlijk weinig kosten. Ik zou verschil lende voorbeelden kunnen aanhalen van ouders, die hun kinderen beslist niet zon der toezicht in Oud-IJmuiden durven laten spelen: de jeugd wordt in huis ge houden of „ingesloten" op een klein plekje achter het huis. De wat oudere jeugd al hier schijnt echter nogal tevreden over de omstandigheden in IJmuiden-West. Er wordt gretig gebruik gemaakt van leeg staande huizen, waarin de nimmer rusten de geest zich bezighoudt met het onder zoeken hoe deuren vastzitten en losge maakt kunnen worden, met alle voor de hand liggende gevolgen. J. B. VAN GELDORP. Naschrift: Inderdaad hebben toe vallige omstandigheden een rol gespeeld bij het niet uitvoerig opsommen van de mogelijkheden in Oud-IJmuiden. Het is echter zeker de bedoeling om ook Oud- IJmuiden te betrekken in het plan voor de aanleg van kinderspeelplaatsen. Red. IJm. Crt. De heer A. A. Redeker, lid van de Amsterdamse gemeenteraad voor de Pa cifistisch Socialistische Partij, heeft dins dagavond in het Cultureel Centrum te IJmuiden voor de afdeling IJmond van de P.S.P. gesproken over de plaats van deze partij in de gemeenteraad. „Omdat een van de belangrijkste hoofd beginselen van de P.S.P. de nationale en internationale ontwapening is, zijn er men sen die zich afvragen, waarom de P.S.P. zitting neemt in colleges als de gemeente raad en Provinciale Staten," zo begon de heer Redeker zijn betoog. Spreker wees erop dat de P.S.P. wel degelijk de nood zakelijkheid voelt om in dergelijke colle ges zitting te nemen omdat het beleid van de gemeente en provincie is gegroeid uit de politiek die door de regeringspartijen werd gevoerd, welke politiek op haar beurt raakt aan de internationale en nationale belangen. De opvatting dat de P.S.P. geen invloed zou kunnen uitoefenen omdat de pacifisti sche afgevaardigden slechts in zeer gerin gen getale in de diverse gemeenteraden zit ting hebben, bestreed de heer Redeker eveneens. „Wat wij zeggen in de gemeenteraad wordt aan de openbaarheid prijs gegeven, zogezegd aan de „publieke tribune", waar toe Amsterdam, Velsen, maar ook Neder land en andere landen behoren". Geen dure huizen Hierna belandde spreker bij de particu liere premiebouw, die door de P.S.P. wordt bestreden omdat het, aldus spreker, niet past in deze tijd van woningnood dure hui zen te bouwen. „Door middel van discussies over der gelijke onderwespen kunnen wij andere partijen verplichten hun mening hierover aan de onze te toetsen. De P.v.d.A. zal re kening moeten houden met de sterk socia listische idee die wij hier naar voren bren gen," zei de heer Redeker. Spreker verzekerde „dat de P.S.P. een hartig woordje zal spreken als men komt aandragen met de klacht dat Den Haag de gemeentelijke autonomie te zeer be knot". „Dan zullen wij tegen de P.v.d.A. zeggen: mijne heren wie is Den Haag? Bestaat Den Haag niet voor vijftig percent uit uw partijleden? Ga eens met uw par tijleden in Den Haag praten". Volgens de heer Redeker was het bewijs dat men de „grote politiek" terug vindt in de gemeenteraad het feit dat men aan vankelijk had geweigerd communisten in raadscommissies op te nemen, waarop men later in verscheidene gemeenten, waaronder Velsen, was teruggekomen". „Men tastte met het niet opnemen van de communisten in dergelijke commissies de democratie aan. Als men communisten zegt dan krijgt men ten antwoord: Boe dapest en dat is waarschijnlijk wel terecht, maar wat zegt men van Algerije en Indo nesië in '48", vroeg de heer Redeker zich af. Voorts zei de heer Redeker dat de P.S.P. zal ijveren voor de medezeggen schap van alle werkers in gemeentelijke diensten, onder wie ook de niet-georgani- seerden. „Nu bepalen de zogenaamde bo nafide vakbonden wie in de medezeggen- schapcommissie komen", aldus de heer Redeker. Tegen de B.B. Uit de redevoering van de heer Redeker bleek voorts dat de P.S.P. gekant is tegen de Bescherming Bevolking. Spreker for muleerde het als volgt: „De B.B. is een verlengstuk van de militaire organisatie; bovendien brengt een dergelijke organisa tie een onprettige stemming teweeg onder de bevolking. Het geeft de mensen het ge voel dat er oorlog dreigt, hetgeen resul teert in het kweken van oorlogsstemming". De heer Redeker noemde voorts de oefeningen van de B.B. „indiaantje spelen in het atoomtijdperk". Spreker gaf de verzekering dat de P.S.P. alle voorstellen betreffende de B.B. in de gemeenteraad zal afstemmen. Nadat de heer Redeker de mensen, die pacifistisch voelen maar uit discipline in de P.v.d.A. zijn gebleven, de raad had ge geven de gelederen van de P.S.P. te ko men versterken, besloot hij zijn betoog met: „Laat men de militaire uitgaven be snoeien, zodat er meer geld overschiet voor sport, cultuur en jeugdopvoeding". Bij werkzaamheden bij de verlading van de Cemij op het hoogoventerrein in IJmui den is de arbeider J. A. K. uit Haarlem op een ladder misgestapt en op een buffer van een wagon gevallen. Met klachten over pijn in de onderbuik is hij in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. Dit is de nieuwe havenmeester, toen h%j nog gezagvoerder bij de Konink lijke Paketvaart Maatschappij was. vestigde woonde hij, in Zeist (waar vele gepensioneerde gezagvoerders der koop vaardij zich hebben gevestigd) en Aerden- hout. „Of het hem in IJmuiden bevalt?" „Je moet er eerst een paar maanden zitten om het te leren waarderen. Maar ik kan uitstekend opschieten met de IJmui denaren en vooral met de mensen die ik onder me heb, zoals de vletterlieden. Voor 't werk ligt het hier prima". Welke laatste opmerking een belofte in houdt voor de toekomst. Na de vierde ronde, die maandagavond in hotel Royal werd verspeeld, hebben zich in de diverse klassen drie kopgroepen gevormd. Grote verras singen deden zich niet voor, of het zou moeten zijn in de eerste klasse, waar de heren Nieuw koopv. d. Gaag zich met de formidabele score van 74.60 zich op de eerste plaats nestelden Hoewel met een minimaal verschil, toch een mooi succes. Door een fraaie score verstevigden Bom Zandbergen in de hoofdklasse hun positie aan merkelijk. Het zal de andere paren moeite kosten hen nog te bedreigen. Hoewel Bais—Valk in de eerste klasse naar de tweede plaats terugvielen, moeten zij toch als de grootste kanshebbers voor de titel geacht worden. In de tweede klasse na men vader en zoon Porck nog iets steviger de leiding, niettemin moeten zij vooral Drijver— Kramer jr. goed in 't oog houden. De drie eerst aankomenden in de diverse groe pen waren in percenten Hoofdklasse: 1. HandgraafNuman 55.00; 2. BornZandbergen 55.00; 3. v. AmerongenMaar- leveld 53.33. Eerste klasse: 1. Nieuwkoopv. d. Gaag 74.60; 2. dam. Schoen—Zegers 63.49; 3. BaisValk 63.49; 4. echtp. De Groot 61.90; 5. BakkumSchadé 54.76. Tweede klasse: 1. Porck sr.Porck jr. 66.67; 2. Drijver—Kramer jr. 65.08; 3. echtp. Broere 61.11; 4. KrampOosterling 55.56; 5. echtp. v. d. Steen 54.76. De stand na de vierde ronde: Hoofdklasse: 1. BornZandbergen 217.83; 2. Tol Warmerdam 208.16; 3. MainzWittebrood 201.17. Eerste klasse: 1. Nieuwkoopv. d. Gaag 234.92; 2. Bais—Valk 234.12; 3. echtp. De Groot 223.80. Tweede klasse: 1. Porck sr.Porck jr. 249.60; 2. DrijverKramer jr. 239.87; 3. echtp. Van der Steen 230.16. De eerste wedstrijd die DCIJ in de hoofdklassecompetitie van de Noordhol landse Dambond speelde is met grote cij fers (164) van Damlust uit Noord-Schar woude gewonnen. De D.C.IJ.'ers Tielrooy, Dukel, Van den Berg, Beukema, H. Swier, Laros en ir. Krijgsman wonnen hun partij. Piet Roozenburg en J. van Straten speel den remise. Tommy Postma verloor zijn partij. Voor de onderlinge wedstrijd verloor Jan Tijms van K. van der Steen. D. Ott en C. Apeldoorn speelden remise. De partij K. MeyerLeo Binkhorst werd wegens het late uur afgebroken. Jaap de Boer won van Jan Tielrooy. Gomes, die van H. Leeuw won, staat in de eerste klasse aan de kop. Het bestuur van de Beverwijkse af deling van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid is van mening dat er meer gedaan moet worden aan het scholings- en voorlichtingswerk. Men wil dit dan in kleiner verband gaan aanpakken en hier voor is besloten om verschillende huis kamerbijeenkomsten te gaan houden. Deze zullen dan een keer in de maand op dins dagavond plaatsvinden. Deze bijeenkom sten zullen onder leiding staan van de dames Diederik, Schmohi en Houtkoper. Bourguiba, die altijd als een der gema- tigdste tegenstanders van de Franse Noord- afrikaanse politiek bekend heeft gestaan, schrijft hierin ondermeer: „Er is een landstreek in Noord-Afrika tussen Tunesië en Marokko, Algerije ge heten. Daar zijn tien miljoen menselijke wezens overgeleverd aan wilde beesten, zonder barmhartigheid en zonder genade. Dat alles vindt plaats terwijl de gehele wereld het weet en ziet. Enkele honderden kilometers van Italië, nog geen twee uur vliegen van Frankrijk, een uur vliegen van Spanje, worden tien miljoen mensen be dreigd met volledige vernietiging, onder worpen aan alle middelen van de tirannie en de onderdrukking, opdat zij zichzelf prijsgeven, opdat zij Fransen willen wor den en Algerije Frankrijk zal zijn. Het is niet meer mogelijk over dergelijke dingen te zwijgen. Tunesië en Marokko staan niet meer alleen. Zij kwamen tot daden omdat hun volken zich één voelen met het volk van Algerije. De gehele wereld en in de eerste plaats de vrije wereld begint te be grijpen dat deze oorlog, dat deze duivelse methoden, dat deze misdaad en deze schande, die indruisen tegen de menselijke waarden, niet alleen Frankrijk schaden, of deze vrije wereld, maar een smaad zijn voor de gehele mensheid...." Mr. Van Wijk, die het zwijgen in het Westen over de toestand in Algerije ver klaart uit de behoefte aan olie uit de Sa hara nu het Nabije Oosten te kwetsbaar is geworden, heeft tal van verbitterde vluchtelingen gesproken en in vrijwel elk gesprek keerde de weeklacht terug over door de Franse para's gedode mannen verkrachte (en vaak daarna gedode) meisjes en vrouwen, opgejaagde kinderen en verbrande woonsteden. Naast artikelen over de psychologie der Franse parachu tisten, die inmiddels samen een kwart miljoen man vormen, overgenomen uit het Franse dagblad „l'Express", bevat het nummer van Vredesactie ook nog een in teressant vraaggesprek tussen mr. Van Wijk en leiders van het Algerijnse Bevrij dingsfront. Als overtuigd antimilitarist wierp hij in zo'n vraaggesprek een Alge rijns leider tegen: „Ik geloof niet in deze keus: of bukken 6f dit geweld. Ik heb voor ogen de trijd, die Ghandi voerde in Afrika en India. Hij heeft met eenzelfde soort geweld te maken als gij", waarop geantwoord werd: „Dat is niet te verge lijken. Ghandi had te maken met de En gelsen. Wij hebben te maken met de Fran sen. De Engelsen kunnen luisteren naar de geschiedenis, zij kunnen zich aanpassen; zij passen zich aan. De Fransen met. Zij veranderen niet, zij passen zich niet aan, zij luisteren alleen naar geweld". Tegen werping: „Let dan eens op Tunesië en Ma rokko. Daar zijn toch nog andere mogelijk heden gebleken. Slechts een paar jaar ge leden was het geweld van de Fransen daar precies hetzelfde als in Algerije, dezelfde bloedbaden, dezelfde uitbarstingen van de Europeanen". Antwoord: „Ook die ver gelijking gaat niet op. Want wij zijn tot Frans grondgebied verklaard, wij zijn in gelijfd. Tunesië en Marokko zijn altijd protectoraten gebleven. Dat maakte alles toch anders. De staatsrechtelijke en vol- kenrechtelijker argumenten waren ster ker". Vraag: „Is dat zo? Is niet het ver overen en het inlijven van een land zon der enige rekening te houden met de wen sen of de rechten der bevolking veel meer in strijd met het volkenrecht?" Antwoord: „Dat kan wel, maar de Fransen kunnen voorlopig nog steeds volhouden, dat alles wat in Algerije gebeurt een binnenlandse aangelegenheid is. Er is volkenrechtelijk niemand, althans geen Algerijn, die dat kan tegenspreken. De Fransen zijn op dat punt fanatieker dan ooit. Een paar weken geleden schrijft de regering van Tunesië naar Algiers over een telefoonregeling tussen beide landen: dus Tunesië en Al gerije. Antwoord: het schrijven kan niet in behandeling worden genomen want Al gerije bestaat niet. Dat is Frankrijk". Mr. Van Wijk geeft voorts gegevens van de Rode Halve Maan, volgens welke er in Tunesië 135.000 Algerijnse vluchtelingen zijn en in Marokko 90.000. De regeringen der beide landen hebben de grootste moei te met het opvangen van deze legers have lozen. De schrijver voegt dan ook aan zijn artikelen een oproep toe om gebruikte kleding te zenden aan het „Croissant Rou ge Algérien, 94 Rue de Serbie, Tunis" of giften op het gironummer 445129 van de penningmeester der A.N.V.A. te Rotter dam met de uitdrukkelijke vermelding: „Algerijnse vluchtelingen". m Foto-weekeind voor „het Instituut" Het gewest Noordholland van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling houdt op zaterdag 4 en zondag 5 oktober een „foto- weekeind" in het natuurvriendenhuis De Banjaart in Wijk aan Zee. Er zal onder meer een inleiding worden gehouden door Kees Hana. VELSEN WOENSDAG 1 OKTOBER Thalia: „Klopjacht", 20 uur. Rex: „Verraad in Korea", 20 uur. Pieter Vrmeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van so ciale zaken, 10 tot 12 uur. DONDERDAG 2 OKTOBER Thalia: „Santa Lucia", 20 uur (speciale voorstelling). Rex: „Verraad in Korea", 20 uur. Piete Vermeulenmuseum: Als woens dag. Raadhuis: Spreekuur wethouder van openbare werken, 9.30 tot 12 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. BEVERWIJK WOENSPAG 1 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Jeugd van vandaag". Luxor The„ter, 19 en 21.15 uur: „Het groene masker". Hotel „Parkzicht", 20 uur: Vergadering Volièrevereniging „Vogelvreugd". „De Groentenbeurs", 20 uur: Jaarver gadering r.-k. hockeyvereniging „Schey- beeck". DONDERDAG 2 OKTOBER Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het groene masker". Plantage, 15 uur: Officiële opening openbare uloschool. Gebouw „Harmonie", Groenelaan, 20 uur: Gemeenschap Beverwijk van het Humanistisch Verbond, ledenvergade ring. Kennemer Theater, 20 uur: Abonne mentsvoorstelling (toneel).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4