CIFf TNFZF1VWÏIK Süddeutsche Zeitung vindt de Nederlandse eisen redelijk MADOEF EN MIRZA JLJl lil TT 1<J JJ\. Agenda voor Haarlem Akkoord met Nederlanders model voor multilaterale regeling 7 Spechten en vechten De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Nederlands Kamerorkest in het nieuwe seizoen Kleinste gotische kerk wordt gerestaureerd HET SCHADEVERGOEDINGSOVERLEG 't Jeugdige vandalen in Apeldoorn aangehouden Kerkelijk Nieuws Kerk en dansvraagstuk Duitser kwam in Arnhem inbreken v Twee ton verdwenen uit nalatenschap DOOR LIN YU TANG Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" Zware straf geëist tegen dierenkweller WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 Het filmprogftimma van de dinsdagavond televisie was rijk gevarieerd. Om de volg orde aan te houden: het begon met het journaal. Na al die wetenswaardigheden der laatste dagen kregen wij een aardig natuurfilmpje voorgeschoteld, waarin spechten de hoofdrol speelden als „De tim merlieden van het bos". Het duurde een kwartier, maar daarin leerden wij heel wat meer dan onze eigen ogen ooit aan schouwden. Een tekenfilmpje over „De Drie Tovenaars" rondde dit voorprogram ma af. Toen gingen, naar wij veronderstel len, de kleinen naar bed en bleven de groten over om Dirk Bogarde, John Mills en Barbara Miller in het nogal sombere Ierse verzetsdrama „Mensenjacht" gade te slaan. Daarin krijgt een jongeman, die tegen bloedvergieten is gekant, het aan de stok met zijn geestverwanten. Pas na heel wat wederwaardigheden slaagt hij erin hen van zijn gelijk te overtuigen. Natuur lijk was het een Engelse film, die dus een tendensfilm was. Dat sijpelde dan door de bedding heen: er werd nadrukkelijker ge- actèerd dan nodig was. Wij houden niet zo van dit soort films. Maar bij gebrek aan Ierse films over dit onderwerp... Beeldschermer HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst. KRO 11.00 Voor de zieken. 11.45 Chan sons. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Piano spel. 12.25 Voor het platteland. 12.35 Land- en t.umbouwmeded. 12.38 Ritm. muz. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Caus. 13.20 Lichte muz. 13.35 Dans- muz. NCRV: 14.00 Kamerorkest en soliste. 14.45 Gram. 15.00 Pianorecital. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Sopr. en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. IV.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 Lichte muz. 18.15 Stemmen van Overzee. 18T.30 Gram. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nieuws en weerber, 19.10 Op de man af. 19.15 Volksliederen. 19.30 Radio krant. 19.50 C.H.U., caus. 20.00 Promenade-orkest én sol. 20.50 De laatste dag van de Expo. caus. 21.10 Lichte muz. 21.30 Zang en piano. 22.00 Tijd- schriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymnastiek voor de huisvrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Koor en koper blazers. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Omr.ork. en solist. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het be drijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.35 Causerieën over poezen. 15.05 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de jeugd. 19.05 Gevarieerd progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Concertgebouworkest en solist. In de pauze (plm. 21.00—21.25) Het woordenboek der Neder landse taal, vraaggesprek. 22.15 Gram. 22.30 Act. 22.40 Gram. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen te New York. 23.1624.00 Lichte muziek. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.b0 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Harpmuziek. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Solistenconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse lie deren. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Pol. caus. 20.10 Gram. 20.15 Caus. 20.30 Gram. 20.40 Verzoekprogr. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Radio-i*niversiteit. 22.30 Kamermuziek. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en Weeroverzicht. AVRO: 20.20 Jeugdspaarwet. 20.30 Sportpanorama. 21.00 Alles gaat naar wens. 22.00 Lichte muziek. De abonnementsconcerten van het Ne derlands Kamerorkest in het gebouw Di- ligentia te 's Gravenhage zullen beginnen in de maand oktober. Met drie concerten, die onder leiding zullen staan van Szy- mon Goldberg, zal de in het seizoen 1957- 1958 begonnen reeks van uitvoeringen van pianoconcerten van Mozart worden voort gezet. Het is de bedoeling dat in de loop der volgende jaren alle pianoconcerten van Mozart, waaronder ook zeer zelden uitgevoerde werken, op de programma's van het Nederlands Kamerorkest zullen verschijnen. Voorts zullen werken worden uitgevoerd van Vivaldi, Haydn, Mendels sohn, Hindemith en Milhaud. Solisten in deze concerten zijn onder an deren: Hans Henkemans, George van Re- nesse, Leon Fleisher, Babin en Vronsky, Szymon Goldberg. Een tweede serie abonnementsconcer ten in Diligentia zal beginnen op 4 febru ari 1959, waarvoor onder meer de beken de Zwitserse kamermuziekdirigent Paul Sacher is uitgenodigd. Even ten noorden van de bebouwde kom van Utrecht, aan de provinciale weg naar Hilversum, is men woensdag begon nen met de restauratie -van het kleinste Gotische kruiskerkje in ons land. Dit kerkje werd in de tweede helft van de vijf tiende eeuw gebouwd en in de laatste ja ren voor de oorlog gebruikt door de Ne derlands Hervormde gemeente. Toen de Duitsers het fort Blauw-Kapel bezetten, moesten de omwonenden van het fort eva cueren en deed het kerkje geen dienst meer. Later werd het voor opslagruimte ge bruikt en sinds enkele jaren verkeert dit zeldzame bouwwerk in deplorabele toe stand. Uit particulier initiatief is enige tijd geleden de stichting Blauw-Kapel op gericht met het doel het kerkje weer in goede staat te brengen. De Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpa troonsbond alsmede de Nederlandse Chris telijke Bond fian Werknemers in .de hout en bouwnijverheid hebben de restauratie van de kerk cp zich genomen. De werk zaamheden dienen over een jaar gereed te zijn. WERELDPREMIèRE FILM „HET DAGBOEK VAN ANNE FRANK". Omstreeks de jaarwisseling zal in het City theater en in het Rialto theater te Amsterdam de wereldpremière worden gegeven van de film „Het dagboek van Anne Frank". Vermoedelijk zullen de belangrijkste medewerkenden en de Amerikaanse regis seur van de film George Stevens hierbij tegenwoordig zijn. (Van onze correspondent in Bonn) Veel goed heeft Nederland de laatste tijd in de Westduitse pers niet kunnen doen. De eis van onze regering betreffen de schadevergoeding voor de Nederlandse slachtoffers van het naziregime vond een onheuse bestrijding, die herinnerin gen aan het verleden opriep. Er was ge noeg gedaan, de Nederlanders moesten zelf maar eens over de brug komen met het betalen van in beslag genomen Duit se bezittingen, met het teruggeven van El- ten en zo. Dezer dagen was er een ander geluid te beluisteren: de „Süddeutsche Zeitung" te München, bekend om zijn fris en oorspronkelijk commentaar, gaf de re gering te Bonn de raad naar Nederland se wensen te luisteren! Deze maand zal het Nederlands-Duitse overleg over een reeks van problemen worden voortgezet. Waarschijnlijk zullen te Bonn de eerste zittingen gehouden wor den, waarbij vaststaat, dat de Duitse dele gatie geleid zal worden door dr. Lahr, bui tengewoon ambassadeur, die de afgelopen zomer de Duits-Russische onderhande lingen tot een goed einde bracht. -Van Ne derlandse zijde is de naam van de nieuwe delegatieleider, opvolger van de tot am bassadeur te Parijs genoemde mr. Beyen, nog niet bekend gemaakt. Het is duidelijk geworden, dat tijdens het gesprek dat de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Bren- tano, met zijn Nederlandse collega Luns enkele maanden geleden in Den Haag voerde, de laatstgenoemde bijzondere na druk heeft gelegd op het belang voor ons land van een Duitse schadevergoeding aan de Nederlandse slachtoffers van het naziregime (in de eerste plaats zij, die in concentratiekampen zaten). Van officiële Duitse zijde is het ons bekend d^t Von Brentano toegestemd zou hebben in een bi laterale overeenkomst over dit onder werp. Maar men mag toch wel aannemen, dat Lahr in de komende onderhandelingen te dezer zake geïnstrueerd zal worden recht vóór macht te laten gaan. De „Süddeutsche Zeitung" wijst er nu op, dat naast Nederland ook Luxemburg een eis tot schadevergoeding voor de slachtoffers van het naziregime heeft inge diend. Het blad zegt voorts, dat Bonn thans voor het probleem staat of de Neder landse en Luxemburgse eisen in te willi gen of af te zien van voormalige Duitse ge bieden als Elten. Bonn wordt daarbij ver weten dat het de schadevergoeding aan buitenlandse nazislachtoffers verwaar loosd heeft. En het verwijt wordt de West duitse regering ook gemaakt, dat zij zich wil verschuilen achter de Londense schul denovereenkomst, waarbij is bepaald dat alle schadevergoedingseisen bevroren zul len worden tot na de sluiting van een vre desverdrag met Duitsland. Uit deze ijs kast haalde Bonn tot dusverre alleen een anbodje om een aantal staten, waaronder ederland via charitatieve maatregelen tegemoet te komen. Dit voorstel uit de Bonnse ijskast is reeds op 23 juli 1957 door acht van de elf staten van de hand gewe zen, als te zijn in strijd met de waardig heid van de nazislachtoffers. „Dat halve miljard" Het gaat hier voor Duitsland niet slechts om een moreel, maar ook om een finan cieel probleem, dat tussen de ministeries van Buitenlandse Zaken en Financiën te Bonn heen en weer zou worden gescho ven. In totaal eisen thans elf staten scha deloosstelling en dat zou Bonn op een be drag van 500.000.000 Mark komen te staan. De „Süddeutsche Zeitung" meent nu dat de nota van de acht jitaten van 23 juli 1957 positief beantwoord moet worden en wel zonder enige verdere vertraging. Tot dus verre betaalde de Westduitse regering voor de slachtoffers der nazi's 15 miljard mark, waarbij nog komen 3 miljard mark voor Israel en 500 miljard voor het Jewish- Claims Committee. En aan deze grote be dragen kan volgens het blad het halve mil jard voor Nederlanders, Belgen, Noren, Denen enzovoort gerust wel worden toe gevoegd. „Het is volstrekt niet in te zien, waarom een Nederlander of een Noor, die N tegen het volkerenrecht in een concentra tiekamp werd opgesloten, niet precies zo schadeloosgesteld zou worden als een Duit ser. Hier kunnen geen verschillen be staan", aldus het Münchense blad, dat voorts aanbeveelt, dat de onderhande lingen met ons land worden voortgezet on der de voorwaarden, dat tegelijkertijd multilaterale onderhandelingen over de schadevergoedingskwesties met de andere betreffende landen zullen worden ge voerd. Voor Bonn zou het namelijk geen doen zijn om een serie conferenties over hetzelfde onderwerp met een reeks lan den te gaan houden. Nederland wenst dus juist een bilateraal overleg over de scha- devergoedingsvraag en een daaruit voort spruitende overeenkomst zou dan kunnen gelden als voorbeeld voor overeenkomsten van Bonn met andere landen. In hoeverre het Zuidduitse dagblad met dit laatste voorstel een officieel geluid uit Bonn laat horen, is niet duidelijk. In elk geval is het een eerlijk en niet door ressen timent verzwaard geluid! Het erkent dat de Westduitse regering door de Neder landse onderhandelingswijze in een moei lijke positie is gemanoeuvreerd en het wil recht laten wedervaren aan de duizen den voormalige bewoners van concentra tiekampen, die ieder jaar weer vaak met zeer gemengde gevoelens honderdduizen den Duitse toeristen in hun land zien ko men, vertegenwoordigers van de al te blinkende glans van het Duitse Wirt- schaftswunder. Want, zoals iemand uit Wassenaar dezer dagen vlijmend scherp in het bepaald niet pro-Nederlandse Ham- burgse weekblad „Der Spiegel" schreef: het is eigenlijk „Schweinerei" om scha devergoeding te verlangen. „Men zal zien: binnenkort verschijnen de Nederlandse voormalige concentratiekampbewoners te Bonn om daar pensiongeld te betalen voor het destijds zo prettige verblijf". Niet alle Duitse critici van de Nederlandse houding inzake deze kwestie zullen dit bijtende sar casme begrijpen en haar op de juiste waarde weten te schatten... Acht. jonge Apeldoornse vandalen zijn door de politie ingesloten. Zij zouden o.a ruiten vernield en een lantaarnopsteker getergd hebben. Later bleek dat het acht tal ook een jongeman, terwijl hij met zijn meisje wandelde, vrij ernstig mishandeld had. De knapen hadden zakdoeken voor het gezicht gebonden om niet herkend te worden. De leeftijden van de aangehouden jongens variëren van 14 tot 18 jaar. Geref. Kerken Tweetal te Groningen-West (vac. L. van der Zanden) L. Blij dorp te Aalten en W. P. H. Pouwels te Wommels (Fr.). Bedankt voor Andijk (vac. wijlen D. Zwart) P. B. Suurmond, laatstelijk predi kant te Sorong (Nieuw-Guinea). Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Aangenomen naar Nijverdal A. Koers, kand. te Hoogkerk, die bedankte voor Gees. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Schiedam G. Bilkes t,e Am sterdam-Zuid en G. de Vries te Zeist; te Werkendam G. Blom te Meerkerk en D. Slagboom te 's-Gravenzande. Beroepen te Aalsmeer J. J. Rebel te Murmerwoude. Bedankt voor Klundert D. Slagboom te 's-Gravenzande; voor Rozenburg H. van der Schaaf te De Krim (O.). Baptisten Gemeenten Bedankt voor Enschede W. Veenstra te Trèebeek. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Schiedam (7de pred. pl.) W. Brinkman te Asperen. De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Arnhem heeft een brief doen uit gaan tot de gemeente, naar aanleiding van de groeiende belangstelling voor het dan sen, „hoewel dat niet het enige of voor naamste verschijnsel is, dat hem veront rust. Daar is ook het verschijnsel van de weinige animo in de gemeente, de schou ders mede onder het kerkewerk te zetten, alsook het zonder wettige reden verzuimen van de kerkdienst", zo wordt in de brief gezegd. Nu zowel op catechisatie als bij huisbe zoek aan de ambtsdragers wordt gevraagd of dansen geoorloofd is, heeft de kerke raad zich in het bijzonder met deze vraag beziggehouden. Naar zijn diepe overtui ging kan hier niet met een eenvoudig ja of neen worden volstaan, want men kan niet op grond van Gods woord en de belij denis der kerken zeggen, dat het dansen onder alle omstandigheden en voor ieder een zonde is. Maar de kerkeraad is er wel van overtuigd, dat er allerlei dansvormen en -gelegenheden zijn, die men tot elke prijs mijden moet. Daarom moet er voort durend ernstige zelfbeproeving zijn in het leven der gelovigen, wat niet betekent, dat er geen plaats zou zijn voor ontspanning en vermaak, bijvoorbeeld in sport en spel. De officier bij de Arnhemse rechtbank heeft tegen de Duitser Emil S. uit Hocken- heim zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist wegens het plegen van een inbraak in hotel „Haar Huis" te Arnhem en in de pastorie van een r.k. kerk aan het Nieuweplein aldaar in de nacht van 27 op 28 augustus. Deze Duitser werd 's nachts in het hotel betrapt door het personeel, waarop hij de vlucht nam. De volgende dag vond de po litie de man op een terras bij het Stations plein. Na zijn vlucht uit het hotel had hij nog ingebroken in de pastorie. Zijn buit bedroeg ongeveer 130.- Hij had nog geen kans gezien het geld uit te geven. Uitspraak over veertien dagen. -'ri^Tsas- <«3 Op een dag, toen het werk op de akker in volle gang was, keek Madoefs vader op eens verschrikt op, en hij wees naar de lucht. Daar naderde iets, dat op een be wegende donkere wolk leek maar het was veel erger „Sprinkhanen!" riep hij. „Een sprinkhanenzwerm O, wat een ramp!" Hij had gelijk. In die streken verschijnen soms sprinkhanenzwermenen die vreten in enkele uren alle gewassen kaal1617 Een uitgebreid onderzoek is gaande naar een bedrag van 200.000 aan waardepa pieren, die vermist worden uit de nalaten schap van het onlangs gestorven echtpaar M„ te Laren. Het echtpaar vertoefde deze zomer met vacantie in Duitsland en werd daar, toen het een autorit maakte met een Duits echtpaar, het slachtoffer van een ernstig verkeersongeval. De heer en me vrouw M. waren vrijwel op slag dood Daar zij kinderloos waren, gaat de erfe nis nu naar broers en zusters van het echt paar. Bij het regelen van de nalatenschap is aan het licht gekomen, dat voor een be drag van ongeveer twee ton aan Neder landse effecten zoek is. Advertentie 52. Met de vijfduizend dollar en het geschenk van de dame voor Tom en hun eigen spaargeld had den zij meer dan achtduizend dollar in contanten. De moeder stond erop, dat de gift van de dame voor Toms studie apart zou worden gehouden, maar het zou toch goed zijn om dit achter de hand te hebben. Moeder Fong had besloten dat zij niet meer dan vijf duizend dollar voor het restaurant zouden gebruiken en de rest van het geld bewaren. Zij overlegde met haar broer, die het met haar eens was, dat zij met een klein restaurant moesten beginnen. Er waren ge noeg mensen in de Chinezenwijk, die hun allerlei raad en inlichtingen konden geven over het houden van een restaurant. De slagers en poeliers en levensmiddelenzaken wa ren bereid krediet te geven. Als Loy de wasserij wilde opgeven en de leiding van het restaurant op zich ne men, zou de oom door zijn eigen winkel de kredieten in orde maken. Loy was een voorzichtig man en was er niet zo zeker van of hij de wasserij wilde opgeven, maar Flora en de moeder en de rest van de familie hielden voet bij stuk. Zij zouden moeten adverteren om iemand te vin den die de wasserij over wilde nemen. Zij moesten naar een geschikte plaats voor het restaurant uitkij ken. De grote vraag was of het in een souterrain of parterre zou zijn. De huren in de Chinezenwijk waren ongelooflijk hoog. Een behoorlijk perceel op een hoek zou drie a vierhonderd dollar oer maand huur doen. Er waren verschillende restaurants in souterrains, die heel goede zaken deden. Dat zou een besparing bete kenen van minstens honderd dollar per maand. Moe der Fong voelde er voor die 1 onderd per maand of twaalfhonderd per jaar te besparen. Bovendien was er toevallig een souterrain te krijgen aan Doyer Street. Maar op dit punt was de familie het niet eens. Wij mogen dankbaar zijn, dat wij nu eindelijk een restaurant kunnen beginnen", zei de moeder. „Als jul lie vader nog leefde..." Zij maakte de zin niet af. Maar de rest van de familie was eensgezind, Loy, Flora, Tom, Eva en Freddie. Moeder", zei Eva, „u wilt toch niet door het raam naar boven kijken en de benen van de mensen hoog boven uw hoofd voorbij zien gaan. Dit was ook Toms en Flora's mening. Dus zij lieten het souterrain schieten en waren bereid een paar maanden te wachten. Nu er besloten was dat zij naar de Chinezenwijk zou den verhuizen, stemde het hen een beetje weemoedig om het huis in de Tachtiger Straten te verlaten waar zij zoveel gelukkige jaren hadden doorgebracht en waar zqveel gebeurd was. Vooral Tom en Eva vonden het jammer het plekje te verlaten, dat hun thuis was geweest sinds zij als kinderen waren aangekomen de vertrouwde huiskamer, waar Tom 's nachts over zoveel dingen had liggen nadenken, de keuken waar zij gegeten hadden, het plaatsje achter, het dak bo ven, de donkere trap, dit alles was tot een deel van henzelf geworden. En het was niet alleen het huis, het was de buurt, de aanblik en de geuren van de straat, de spelende kinderen en de huisvrouwen, die in de uren voor en na het avondeten op de stoepen zaten. Het was het geluid van de Third Avenue Boven grondse, de mensen in de winkels, de kruidenier, de Tsjechische schoenmaker en de Italiaanse straatven ter, die 's zomers en 's winters een zwart pak droeg en aan wiens kar zij altijd hun fruit en groenten had den gekoeht. Tom had het gevoel, dat dit zijn thuis was, de trottoirs waarop hij als jongen had gespeeld, waarlangs hij iedere dag naar school was gegaan. Hij lag in zijn bed en keek naar de kantige daken van de Avenue en naar de voorbijgaande Bovengrondse en hij dacht aan zijn eerste avond in New York. New York was goed voor hem geweest en hij was een jon geman en nu werd hem een kans gegeven. HOOFDSTUK 17 Gedurende de zomer, terwijl zij op zoek waren aar een restaurant, was Freddie ongewoon hartelijk voor zijn moeder. Hij kwam haar dikwijls bezoeken en vertelde haar, dat het hem goed ging en dat hij de laatste tijd verschillende polissen had kunnen plaatsen. „Ah-Tong, je hebt altijd voor jezelf kunnen zorgen", zei zij, „maar nu je vader dood is moet je nog veel voorzichtiger zijn". „Wees maar niet bang, moeder. Ik pas altijd goed op mijzelf". Toen kwam hij op een dag in september met een hoogst ernstig gezicht aanzetten. Tom en Eva en Loy en Flora waren allemaal in de kamer toen hij binnen kwam. Hij wierp een blik op hen en> wendde zich tot zijn moeder en zei: „Moeder ik heb de familie toch altijd geholpen als jullie hulp nodig hadden, is het niet?" „Ja, Ah-Tong, dat is zo". „Ik heb vader het geld gegeven waarmee u en Tom en Eva hierheen konden komen en ik heb geholpen met de begrafenis en ik heb geholpen met de vorde ring op de verzekeringmaatschappij". „Ja, dat heb je mijn zoon. Waarom spreek je nu over die dingen?" „Moeder ik ga trouwen". Tom en Eva slaakten een kreet van verbazing. „Schaam je!" zei de moeder. „Je vader is nog maar vier maanden dood! Hoe krijg je het in je hoofd om nu te gaan trouwen? Wat zullen de mensen zeggen?" „Kom, moeder, in dit land doet dat er niets toe". „Heb je geen respect vóór je vader? Heb je de on beschaamdheid een bruiloft te houden zo kort na zijn begrafenis en de hele Chinezenwijk erover te laten praten?" „Moeder, u begrijpt niet hoe het in Amerika is. Als u niet wilt, dat de mensen het weten, dan vieren wij helemaal geen bruiloft". „Kun je niet een tijdje wachten?" zei Loy. „Stel het nog zes maanden uit. Dat maakt een betere indruk". „Ik ga nu trouwen", zei Freddie. „Moeder", vervolgde hij, „ik kom niet bij u omdat ik nu weet dat u toevallig geld hebt. Maar ik heb nu dadelijk duizend dollar nodig". „Duizend dollar!" riep zij uit. „Nee, van dat geld blijf je af". Tom zag, dat Flora kookte. Haai ogen keken flik kerend naar haar man en hij zei: „Je weet, dat vijf duizend dollar voor het restaurant zijn". „Ja", zei de moeder. „Wij hebben daar jaren lang voor gewerkt en plannen gemaakt. Je vader en Loy hebben gezwoegd en gezweet om het te verdienen". „Het is vaders geld, is het niet?" Freddie keek Loy boos aan. „En ik ben een even goede zoon als Loy". (Wordt vervolgd) „Een staaltje van sadisme dat naar de nazi-concentratiekampen riekt", noemde de officier bij de Alkmaarse rechtbank de handelwijze van de dertigjarige analist J. H. uit de Beemster,. die op 15 juli van dit jaar een rashond naar zijn woning had meegelokt en daar opengesneden om een stuk van de lever af te knippen met een botte schaar. Hij hoopte op die manier ge gevens te verzamelen over levende cellen. Het spreekt vanzelf, dat de man geen be voegdheid had tot deze „operatie". Thuis had hij het dier met een lap met chloroform bedwelmd, tijdens welke be handeling het dier reeds stierf. Niettemin zette H. de „operatie" voort. Het kadaver wierp hij in een sloot langs de weg. De opperwachtmeester der rijkspolitie die het onderzoek had geleid, zei dat men H. in de buurt al lang wantrouwde. Hij zou „rare dingen" met katten uithalen en ving vlinders die hij in jampotjes om het leven bracht. Toen de hond in de sloot ge vonden werd dacht men dan ook direct aan H. De officier zei in zijn requisitoir „de ze man mist elk menselijk gevoel. Hij drilt zijn kinderen en laat hun een soort „vuurdoop" in de zee ondergaan. Dit ge tuigt van een a-sociale inslag en onmisken baar sadisme", aldus de officier. Hij vroeg acht maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezicht stelling van de reclassering. Tevens vroeg bij verbeurdverklaring van de instrumen ten. De raadsman van de verdachte noemde de strafmaat, „ronduit belachelijk". Hij meende dat H. niet uit sadisme doch uit leergierigheid had gehandeld. Uitspraak 14 oktober. WOENSDAG 1 OKTOBER Concertgebouw: Concert door de Ko ninklijke Marinierskapel, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van por tretten van L. Koemans-Peletier, 9 tot 14 en 19 tot 22 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van teke ning van Lily van Cleeff, 10 tot 22 uur. Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate": Expo sitie van tekeningen 'en aquarellen van O. C. R. L. van Bennekom, Berna E. Braakman-Ten Bruggencate en W. A. van der Colk, 11 tot 17 uur. Galerie Espace: Expositie van werk van onder meer: Chapon, Frankot, Stellaart en Tajiri, 11 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Heimweh", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Het spook van de opera", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Pal Joey", alle leeftijden, 19 e.i 21.15 uur. Luxor Theater: „De slavinnen van Carthago", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Dial „M" for murder", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De circusheid", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Dreiging", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Noblesse Oblige", 18 jaar, 19 en 21.15 uur, ZANDVOORT Theater Monopole: „De slavin van Poin te du Loup", 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- concert, 20 tot 21 uur. Zaal „De Leeuwerik" (Kruisstraat): On der auspiciën van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling houden Han en Wina Born een lezing over de Balkanlanden, 20 uur. DONDERDAG 2 OKTOBER TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van por tretten van L. Koemans-Peletier, 9 tot 14 en 19 tot 22 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen van Lily van Cleeff, 10 tot 22 uur. Kunstzaal Ten Bruggen-Cate": Expo sitie van tekeningen en aquarellen van O. C. R. L, van Bennekom, Berna E. Braakman-Ten Bruggencate en W. A. van der Colk, 11 tot 17 uur. Galerie Espace: Expositie van schilde rijen en plastieken van onder anderen Chapon, Frankot en Yvonne Kracht, 11 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Heimweh", alle leef tijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Het spook van de opera", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Thea ter: „Pal Joey", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.K uur. Luxor Theater: „De sla vinnen van Carthago", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Dial „M" for murder", 18 jaar, 20.15 uur Rembrandt Theater: „De circusheid", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: .Dreiging", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Noblesse Oblige", 18 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Therter Monopole: „The prince and the showgirl", alle leeftijden, 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 tot 22 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7