Felle repliek van prof. Kisch in zaak-Elisabeth Boll De P. v.d.A.-motie over Nieuw-Guinea B.O.A.C. opent diensten met transatlantische de Cornet IV „Vader van het meisje is een onschuldig man" Een interessant boek met vele foto's van nieuwe meubelen uit •p aanvraag qra istoegezonden door. V i Idlewild ontvangt straal- clippers" voorwaar delijk .^Hoe is het ontstaan? M. Kij k eens in ónze kollektie. H0E3wordt U Organisaties voor Europese eenwording gaan samen Op 11 oktober wordt in Roermond een congres gehouden Strijd om presidentschap van Belgisch Rode Kruis Hilversum wil paviljoen van de Expo kopen Verklaring van Faubus l'lllu Dulles poogt de gemoederen op Formosa te sussen A merikaanse politiek is niet veranderd én öm He Binnenhof Op de '^Praatótocl Het ongeluk op de „nood- overweg"' in Wezep Grove veronachtzaming Noord-Sumatra lijdt onder bendeterreur Dit woord: BIJBEL ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 Het internationale gerechtshof te Den Haag heeft vrijdag de behandeling voort- -«an de zaak-Elisabeth Boll, het der tienjarige dochtertje van de Nederlandse kapitein ter koopvaardij Johannes Boll en een inmiddels overleden Zweedse moe der. Zweden heeft Elisabeth Boll onderworpen aan „beschermende opvoeding", Neder land acht dit een schending van de in 1902 tot stand gekomen en door beide lan den ondertekende internationale overeen komst betreffende het voogdijschap. In zijn repliek die gekenmerkt Werd door een hartstochtelijke bewogenheid, die men zelden voor het internationale gerechtshof hoort, heeft de Nederlandse pleitbe zorger, professor I. Kisch van de Amster damse universiteit, verklaard dat zijn te- genpleiter, de Belgische professor Rolin, heeft gepoogd het denkbeeld ingang te doen vinden dat Johannes Boll schuldig is aan een misdrijf, niettegenstaande hij door Zweedse gerechtelijke instanties on schuldig werd bevonden (Johannes Boll was ervan beschuldigd zich oneerbaar te genover zijn toen achtjarige dochter te hebben gedragen. Deze beschuldiging bleek volkomen onhoudbaar). Prof. Kisch zei dat hij Johannes Boll nooit had ontmoet. „Ik geloofde, dat dat onder deze omstandigheden beter was", zo voegde de raadsman hieraan toe. „In de Angelsaksische landen huldigt men ech ter de gezonde opvatting, dat een on schuldige man ook als zodanig moet wor den behandeld. Maar hier, op het conti nent, blijft een man schuldig zolang hij zijn onschuld niet heeft bewezen. „Ik hoop dan ook, dat het hof de Zweed se lezing niet zal aanvaarden. De Zwe den hebben beweerd, dat het meisje niet opnieuw onder de invloed van de vader mag komen. Wat is hier echter op tegen? De vader is onschuldig en heeft derhalve het recht, zijn eigen kind op te voeden". Geen Zweedse „superwet" In de middagzitting had prof. Kisch zich voor de tweede en laatste maal verdiept in het veelomstreden begrip „openbare or de". De Nederlandse raadsman meende in dit verband, dat de wet, waarop Zweden zich beroept, niet kan worden uitgespeeld tegen het voogdijverdrag. Het is geen su perwet waarvan de rechtskracht uitgaat boven het nationaliteitsprincipe, dat in het verdrag is vastgelegd. Indien Zweden meent, dat het beroep op de „openbare orde" in dit .geval geoorloofd is, zal het deze bewering met bewijzen moeten staven, aldus prof. Kisch. Is er in derdaad een aanwijzing, dat het beroep op de openbare orde terecht is gedaan? Of is men van mening, dat een beroep op de „openbare orde" als zodanig boven alle kritiek is verheven? In het laatste geval zou men zich bij ieder geschil oyer.- de toepassing van het voogdij verdrag op dit bègrip kunnen beroepen, err -dat-zou hét einde van het verdrag kunnen betekenen. „Verkeerd gerichte liefde" Aan het slot van zijn betoog herinnerde prof. Kisch de Zweden aan de woorden van de Bijbel: „De vreemdeling, die als vreemdeling bij u verkeert, zal onder u zijn als een inboorling van ulieden, gij zult hem liefhebben als uzelven". De Nederlandse pleiter geloofde dat de Zweedse autoritei ten een ernstige poging hadden gedaan om in het belang van Elisabeth Boll te han- Advertentie pa i a a INTERIEUR INTERIEURVERZORGING •ARTELjORISSTR. 1MT HAARLEM De Nederlandse Raad der Europese Be weging en de Beweging van Europese Fe- leralisten (B.E.F.) hebben samen een nieuwe organisatie gevormd: de Europese Beweging in Nederland. Deze nieuwe organisatie zal op 11 okto ber in Roermond een congres houden on- der voorzitterschap van prof. dr. H. Brug- nans, rector van het Europa-College. Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de commissie van de Europese Economische Gemeenschap, drs. E. H. van der Beugel, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. H. R. Nord, algemeen voorzitter van de B.E F., drs. D. Roemers, tweede voor zitter van het N.V.V., en ir. P. A. A. Wirtz, directeur van de Oranje-Nassau-mijn, zul len op het congres het woord voeren. delen, „maar de liefde voor het kind is ontaard in een verkeerd gerichte liefde". Om prof. Rolin gelegenheid te geven, zijn dupliek grondig voor te bereiden, werd de zitting daarop tot hedenmiddag ge schorst. Verwacht wordt, dat de monde linge behandeling vandaag zal worden be sloten, maar het zal nog wel enige weken duren voordat het hof arrest zal wijzen. Voordat professor Kisch zijn pleidooi aan ving, was mr. W. Riphagen, juridisch raadgever van het Nederlandse ministe rie van Buitenlandse Zaken, ingegaan op enkele technische aspecten, die in het pleidooi van de Zweedse pleitbezorger, professor Rolin, en in opmerkingen van het hoofd van de juridische afdeling van het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken, Sture Petren, naar voren waren gekomen. BRUSSEL (Belga) Vlaamse bladen melden in kringen van het Rode Kruis vernomen te hebben, dat prins Albert de Ligne zijn kandidatuur voor het voorzit terschap van het Rode Kruis heeft inge trokken. Hieraan is een langdurige strijd voorafgegaan sinds het overlijden van prins Frédéric de Merode. Het hoofdbe stuur van het Rode Kruis stelde de rooms- katholieke Vlaamse hoogleraar in de ge neeskunde en Nobelprijswinnaar profes sor Corneel Heymans uit Gent kandidaat. Deze voordracht, die de goedkeuring van de koning behoeft, werd door de liberaal- socialistische regering niet aanvaard. Tenslotte besloot het bestuur van het Rode Kruis prins Albert de Ligne voor te dragen. Dit stuitte op verzet in Vlaamse kringen. De Vlaamse pers wijst er op, dat prins De Ligne de taal van de meerder heid van de bevolking niet kent, hetgeen zij onaanvaardbaar acht voor de voorzit ter van een bij uitstek nationale instelling. Van onze correspondent in Londen) Engeland heeft met een voorsprong van drie weken de Verenigde Staten geklopt in de wedstrijd, wie het eerst een regelmati ge dienst over de Atlantische oceaan met straalpassagiersvliegtuigen zou beginnen. Het ging tussen de Comet IV van de Brit se De Havillandfabrieken en de Ameri kaanse Boeing 707. Vandaag begint de Britse overzeese luchtvaartmaatschappij met deCornet-dienst tussen Londen en New York in beide richtingen. De afstand zal zonder tussenlandingen in minder dan zeven uur worden afgelegd. Passagiers hadden al van 1952 af voor de openings- vlucht geboekt, zodat talrijke mensen moeten worden teleurgesteld. Pan Ameri can Airways volgen op 26 oktober met de Boeing. De overschakeling op straalpassa- gierstoestellen betekent een omwenteling op het gebied van de oceaanvluchten. Hierdoor is men namelijk in staat, de af stand in beide richtingen bij daglicht af te leggen. Tot nu toe geschiedde de over tocht meestal in de nacht. De invoering van de Comet-oceaandienst betekent een triomf voor de Britse luchtvaartindustrie, welke de eerste was, die een uitsluitend met straalmotoren uitgerust lijntoestel, de De gemeente Hilversum zal, wanneer de raad ermee akkoord gaat, het paviljoen van de Britse industrie op de wereldten toonstelling te Brussel aankopen en be stemmen 7 tot sporthal •'«ra='-eoRgrespu»mteL ting rond anderhalf miljoen gulden ge moeid. Voor deze uitgave wil men de op brengst van een inmiddels aangeboden lening tot dat bedrag gebruiken. De zaalsporten in Hilversum hebben reeds lang dringend behoefte aan een sporthal. De gemeente wil ook graag ge legenheid scheppen om grote congressen in Hilversum te doen houden, In het pavil joen zal plaats zijn voor 3000 personen. Er zullen uiteraard kleedruimten, sanitair, speelvloeren, tribunes, verwarmingsinstal laties en andere voorzieningen moeten worden aangebracht. Comet, had ontwikkeld, maar achterop dreigde te raken, toen met dit toestel te genslag werd ondervonden. Twee Comets werden in volle vlucht uiteengereten. De bouwers lieten zich echter niet ontmoedi gen en dachten er niet aan, de Comet op te geven. Er werden nieuwe variaties ge bouwd, uitsluitend voor experimentele doeleinden, om de fouten van de voorlo pers na te gaan. De moeilijkheden werden overwonnen. Het resultaat is de Comet IV welke thans het eerste over de eindstreep gaat. De Britse Overzeese Luchtvaart maatschappij B.O.A.C. heeft thans drie Cornets ontvangen. Door de snelle afleve ring was het mogelijk, de dienst vandaag in plaats van pas in november te beginnen zoals het oorspronkelijke plan was. De be manningen van de Comet IV hadden reeds voldoende ervaring opgedaan met een vroeger prototype. Nadat de Newyorkse luchthaven Idlewild gisteren voorwaarde lijk toestemming had gegeven kon dus di rect met de dienst worden begonnen. De Boeing is nog niet goedgekeurd door Londen Airport. Gisteravond arriveerde het toestel aldaar voor verdere geluids- proeven. LITTLE ROCK (Reuter) De gouver neur van de Amerikaanse staat Arkansas, Orval Faubus, heeft verklaard, dat hij „nooit" de openbare scholen van Little Rock als geïntegreerde scholen open zal stellen. De vier scholen zijn de vorige maand gesloten op grond van staatswet ten die werden aangenomen nadat het Op perste Gerechtshof in Washington de on middellijke opheffing der rassenscheiding had gelast. Op een persconferentie zei de gouver neur dat hij particuliere organisaties zowel van blanken als van negers zal steunen als zij particuliere onderwijsinsti tuten willen oprichten, die alleen voor blanken of negers toegankelijk zijn. Een vereniging voor particuliere scho len voor blanken is bezig gelden in te za melen om een particuliere middelbare school op te richten ter vervanging van de gesloten openbare middelbare scholen. (UPI) Bruce Bennett, de minister van Justitie van Arkansas, heeft voorge steld dat de N.A.A.C.P. in het gehele zui den ongevaarlijk te maken door deze „Vereniging ter behartiging van de belan gen van kleurlingen" geen belastingvrij dom meer toe te staan, de uitkeringen aan moeders van onwettige kinderen te ver bieden, en de gemeenschap „economische represailles" te laten uitvoeren tegen „mensen die moeilijkheden scheppen jjllll'IINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII £aaC~Cai,ia m RUIF NIEUWS I B Jacques Gans schrijft in De Tele- graaf: „de staatsruif kon niet op!" Dat kon de staatsruif nooit en zij B zal het ook nooit kunnen. De staats- g ruif is niet consumeerbaar. Maar mischien bedoelde de ge- B achte schrijver de inhoud van de staatsruif? BREI g I» het zelfde artikel sehrijft de zelfde auteur over „de wel zeer gloeiende brei van het. tekort". Beiweilen schreiven zelfs in 't B vak vergreisde schreivers niet fijlloos. SEXUOLOGIE Drie Haagse poeliers roepen in De Posthoorn uit: „Zondag heerlijk kip B eten (uw poelier braadt hem)". ÊE Als 't hem is, is het de gebraden H haan, die men zondag niet alleen kan eten, doch ook heerlijk kan uithangen. De Delftse Courant deelt mede dat dr. C. L. van der Leeuw, president curator van de Technische Hoge school, een wereldreis zal maken. Dit is (uiteraard) nieuws. Maar be paald sensationeel wordt de Delftse Courant, wanneer zij daaraan toe voegt: „de heer Van der Leeuw zal daarbij ook landen bezoeken, waar 7?; hij' hog 'niet dSf'geweest''- -^'Dat ds- het hotste nieuws van de week! NIEUWS II Ook Haarlems Dagblad had een nieuwtje toen het mededeelde: ty pografisch is Zwolle voor het wes ten de toegangspoort tot noordoost Nederland". Maar misschien was dit een zet fout van een de geografen van dit hooggeachte Dagblad. T alarius llll^ Een atoom-raketmotor wordt op een van grote afstand bedienbaar treintje uit een montagehal de woestijn van de Amerikaanse staat Nevada ingereden. Daar zal de nieuwe, vreemd gevormde motor worden beproefd. TAIPEH (UPI) De Amerikaanse am bassade in Taipeh heeft een verklaring uit gegeven volgens welke de politiek van de Verenigde Staten in het Verre Oosten niet is veranderd. Een woordvoerder van de ambassade legde er de nadruk op dat Washington de Quemoy- en Matsoe-eilanden beschouwt als de eerste defensielinie in de Stille Zuidzee. De Amerikaanse ambassadeur heeft een boodschap van minister Dulles, waarin deze verklaart dat zijn standpunt ten aanzien van de crisis in de straat van Formosa niet gewijzigd is sinds hij ver klaarde dat de Verenigde Staten niet zul len wijken voor communistisch geweld, maar ook niet weigeren te onderhandelen, als de communisten instemmen met een wapenstilstand in de Straat van Formosa, besproken met president Tsjang Kai Tsjek, premier Tsjen Tsjeng en de minis ter van Buitenlandse Zaken Hoeang Sjao- Koe. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van Formosa heeft verklaard dat de Ver enigde Staten nationalistisch China niet hebben benaderd over een eventuele ont ruiming der kusteilanden. PORTLAND (Reuter) De Amerikaan se vice-president Nixon heeft in een rede gezegd, dat het prijsgeven van de kust eilanden aan de communisten geen vrede zal brengen. Volgens Nixon is een politiek van vastberadenheid tegenover de com munisten een vredespolitiek. Een politiek van zwakheid daarentegen zou een oor logspolitiek zijn. „Wij verdedigen het be ginsel, dat het gebruik van geweld bij de regeling van internationale geschillen niet kan worden- geduld, De positie van. de ge hele vrije wereld in Azië'Staat op het spél", aldus Nixöh.: sn TAIPEH (Réu't'erT 'Uit Amërikaansè bron is ih Taipeh vernomen, dat eèn' aan tal Nike Hercules projectielen voor de luchtafweer naar Formosa onderweg zijn. TOKIO (UPI) Volgens het persbu reau „Nieuw China" hebben communisti sche Chinese jagers vrijdag twee natio- listisch Chinese transportvliegtuigen neergeschoten. Een toestel kwam op het eiland, het andere in zee, aldus het pers bureau. Verder werd gezegd, dat Ameri kaanse vliegtuigen en schepen opnieuw Chinees gebied hebben geschonden. Pe king waarschuwde de Verenigde Staten voor de 21ste keer wegens „ernstige mili taire provocaties". Na een aantal dagen in het Vredespaleis de rechtsstrijd te hebben gevolgd, die zich daar tussen Nederland en Zweden afspeelt bracht ik woensdag verder op het Binnen hof door om daar in de Tweede Kamer te luisteren naar de gedachtenwisseling tus sen het kabinet-Drees, bij monde van de minister-president, die als gevolg van een flinke keelaandoening met zeer om floerste stem sprak, en de leden van de volksvertegenwoordiging, die ter gelegen heid van het algemeen politiek debat, dat aan de behandeling van de begroting voor af pleegt te gaan, hun politieke hart lucht ten. Tot op zekere hoogte maakten de meeste politieke kopstukken uit ons parle ment, die aan dit staatkundig „toernooi" deelnamen, van hun hart geen moord kuil. In meer dan één opzicht voegden zij helemaal niet alleen het kabinet, maar ook elkander harde woorden toe. Er heerste, aldus in het algemeen een van de door mij ditkeer opgedane indrukken, nogal een stemming van onbehagen. Sommige waar schijnlijke oorzaken hiervan alsook be paalde punten, die in discussie geweest zijn, stel ik mij voor bij een volgende ge legenheid te bespreken. Dit keer meen ik mij echter tot één enkel onderwerp te moe ten en te kunnen bepalen, dat m. i. zeker uit een oogpunt van de binnenlandse, ten dele trouwens mede van de internationale politieke situatie, van overwegend belang te achten viel. Te weten: de kwestie Nieuw Guinea. En nu moet het mij terstond van het hart, dat de tegenstelling tussen wat ik eerst, op slechts enige kilometers af stand van het Binnenhof, in het Vredespa leis had beleefd en wat ik daarna in 's lands vergaderzaal moest ervaren, wel heel groot was. Zeker, in de grote rechtszaal waar het Internationaal Gerechtshof troont, trokken staande (geding voerende) partijen er niet staande (geding voerende) partijen en niet minder geducht van leer dan met de po litieke groeperingen in 's lands vergader zaal het geval was. Maar.in het Vredes paleis bestreed men elkaar met open vi zier, verborg men de nagestreefde doel einden niet achter enig „rookgordijn". Dit deed zich daarentegen in tal van opzichten wel voor bij de in de Kamer gevoerde de batten, en dan met name wat de aange legenheid Nieuw-Guinea betreft. Toen de woordvoerder van de Partij van de Arbeid, mr. Burger, met zijn motie in zake Nieuw-Guinea voor den dag kwam en deze nader toelichtte, liet hij na om eigenlijk precies te zeggen, wat er aan de hand was. Trouwens, uit de tekst van de motie viel ook heeLduidelijk op te maken, dat men er niet bepaald op uit was, zich onomwonden uit te drukken. Ware dat wel de bedoeling geweest, dan zou mr. Burger ongeveer het volgende hebben moeten zeg gen en vervolgens in een motie tot uitdruk king hebben dienen te brengen: Voor ons, Partij van de Arbeid, is het ogenblik aan gebroken, waarop wij openlijk tot uitdruk king willen (moeten) brengen, dat wij het niet langer verantwoord achten onze steun te verlenen aan een regeringsbeleid, dat tot uitgangspunt heeft, dat Nieuw-Guinea onder Nederlandse souvereiniteit moet blijven totdat de bevolking ginds voldoen de rijp zal zijn om te beslissen, wat er uiteindelijk met dat gebied dient te gebeu ren. Wij wensen daarom de weg gebaand te zien om tot een andere oplossing te ko men en wel tot een oplossing, waardoor Nederland van de last en, niet te verge ten van de gevaren, zal afkomen, die een blijven vasthouden aan bedoelde souverei niteit in toenemende mate met zich mee brengt. Kort samengevat is dit namelijk het thans door de Partij van de Arbeid inge nomen standpunt. Op zichzelf laat zich dat wel degelijk verklaren. In de eerste plaats zijn er van het begin af, dus nu reeds on geveer tien jaar lang, verschillende tot die partij behorende figuren geweest, die in het willen vasthouden aan Nederland's souvereiniteit over Nieuw-Guinea, alleen al uit een principieel oogpunt bekeken, nooit iets hebben gezien. Verder groeide binnen alsook buiten de gelederen van de partij een zekere beduchtheid, dat Neder land zich, economisch-financieel be schouwd, een ontzaglijk zware last op de schouders had gehaald, waarvoor het aan het eind van de rit slechts stank voor dank zou krijgen. En tenslotte is er dan nog de factor bijgekomen, dat in toenemende ma te rekening gehouden zou moeten worden, naar velen menen, met de mogelijkheid, dat op een gegeven ogenblik Nederland in een gewapend conflict over Nieuw-Guinea verwikkeld zou kunnen geraken, zonder echter de zekerheid te bezitten in een der gelijk geval voldoende bijstand te zullen krijgen. Als men dan nog bedekt, hoe bij uitstek de Partij van de Arbeid een rich ting vertegenwoordigt, waar men zelfs maar de schijn wenst te vermijden van behoud van nog een laatste restje kolo nialisme, in welke verlichte vorm dan ook is het begrijpelijk, dat daar de wens de overhand heeft gekregen om het hierbo ven in het kort weergegeven standpunt thans officieel te gaan innemen. Dit te meer, sinds die Partij meer en meer het verwijt te horen heeft gekregen, al te ver van vroeger verkondigde idealen verwij derd geraakt te zijn en al te veel volg zaamheid aan de dag te hebben gelegd ten opzichte van de niet-socialistische partijen. Niet in de laatste plaats zal me de die factor gewicht in de schaal hebben gelegd met betrekking tot de beslissing, thans openlijk in de Kamer blijk te ge ven dat men niet langer voor honderd per cent achter het Nieuw-Guinea-beleid van het kabinet wenst te blijven staan. Zeker, de tenslotte ter tafel gebrachte motie had, wat haar formulering aangaat, een bijzon der gematigd, ja voorzichtig, karakter. Doch het is niet ondenkbaar, dat men eerst wel met iets krassers voor de dag had willen komen, maar daarvan bijvoor beeld na overleg met de geestverwante minister-president, dr. Drees, op diens aandringen heeft afgezien. Intussen, ook al mocht hetgeen sommi gen hieromtrent beweren niet juist zijn, dan blijft het, dunkt me, onbetwisbaar, dat ook de motie met haar bescheiden uiterlijk, in wezen beoogt een eerste po ging te zijn ter bereiking van koerswijzi ging inzake Nieuw-Guinea. Dat voelde prof. Romme heel juist aan. En vandaar dan ook zijn wel heel forse afwijzing van de motie. Mr. Burger deed het hierop voor komen, alsof het door hem voorgestelde helemaal niet gericht was op enigerlei koerswijziging en dus op een ander beleid dan in het regeringsprogramma omschre ven. Er gebeurt immers niets anders, zo merkte hij op, dan dat wij de Kamer trach ten te winnen voor een tot het kabinet te richten verzoek om inlichtingen te ver strekken over de door bevriende mogend heden gekoesterde denkbeelden omtrent hetgeen in het belang van de ontwikkeling van Nieuw-Guinea d>_ beste bestuursvorm zou zijn en om tevens te willen mededelen, welke zo al, in de ogen van het kabinet, de perspectieven, de mogelijkheden enz. zijn voor het aangaan van een trustschaps- overeenkomst over Nieuw Nieuw Guinea tussen Nederland en de Verenigde Naties. Wij zouden dienaangaande voorgelicht wil len worden. Welnu, dat houdt toch hele maal niet in, dat wij een andere koers voorstaan. Vader Drees was nog zo vrien delijk, of van zijn positie uit bezien zo taktisch, het te doen voorkomen, alsof de motie inderdaad onschuldig van aard was. Maar de verschillende fractievoorzitters volgden dit voorbeeld niet. Zij zagen inder daad heel goed in, wat er aan het handje was en is. Voor hen bestond er geen re den om zich daarvoor blind te tonen. Dank zij hun tegenstand maakte de motie geen schijn van een kans. Of haar verwerping voor de P. v. d. A. echter als een verlies post te beschouwen valt, staat nog zeer te bezien. Zij heeft thans immers bereikt, dat zij in den vervolge verantwoordelijk heid voor voortzetting van de tegenwoor dige Nieuw-Guinea-politiek van de hand kan wijzen. Dat kan haar onder meer ook nog goed te pas komen, wanneer in 1960 of eerder het ogenblik zou aanbreken om tot de samenstelling van een nieuw kabinet en dus mede van een regerings programma over te gaan. Tot zover omtrent de houding van mr. Burger en diens politieke vrienden, om thans nog een enkele opmerking te maken over de houding van verschillende tot dé K.V.P. behorende Kamerleden. Men moet al in heel sterke mate een vreemdeling in ons politieke Jeruzalem zijn om niet te we ten, dat ook binnen de gelederen van de K.V.P. bij menigeen twijfel bestaat, of het niet de voorkeur zou verdienen inzake Nieuw-Guinea tot enige koerswijziging over te gaan. Wie die mening zijn toege daan, hadden hun stem aan de motie-Bur ger moeten, en ook zonder terstond al te bedenkelijke verwikkelingen te veroorza ken, kunnen geven. Mede om die mogelijk heid te scheppen, zal de motie wel zo voor zichtig en-uiterlijk-bescheiden geformu leerd zijn. Niettemin heeft geen enkele K.V.P.'er, hoe gaarne hij het ook waar schijnlijk gedaan zou hebben, het „voor" laten horen. Ook in dat opzicht had men derhalve te doen met een rookgordijn, waarachter bepaalde bedoelingen en wensen verborgen bleven. Alles te samen genomen is dus geens zins duidelijk uit de doeken gekomen, wat er in de hoofden en harten van tal van af gevaardigden met betrekking tot Nieuw- Guinea werkelijk leeft. Echt open kaart is er tegenover de kiezers niet gespeeld. Deze zijn door het jongste Kamerdebat bepaald niet op onvolprezen wijze voorge licht. En dit moest nu juist gebeuren, nu de Kamer zelf aan het kabinet harde no ten te kraken heeft gegeven over gebrek aanbehoorlijke voorlichting, een onder werp, dat ook nog in verband met een korte, maar vrij felle ruzie, die het plots in tweede instantie deed ontstaan zeker de moeite waard is om nog eens nader punt van bespreking in deze rubriek uit te maken. Dr. E. van Raalte Wat kunnen wij eigenlijk? Laten we er maar rond voor uitkomen, wij moderne vrouwen vinden onszelf mij len ver verheven boven allies wat onder het hoofd „primitief" valt. We menen dat iedere primitieveling ons benijdt en dat we tienmaal handiger, praktischer en knapper zijn. Ach, wij naïevelingey,! Ik zat eens tussen een troepje vrouwen, enige jaren terug, in het Aurèsgebergte in Algerije. Het waren heel knappe, heel zelf bewuste vrouwen, ongesluierd, volmaakt zeker van zichzelf en lang niet wars van coquetterie. We spraken m,et elkander met de hulp van een gids die Frans kende, wel heel raar Frans, maar toch bruikbaar voor ons doel. We hadden elkaar goed bekeken, sieraden uitgewisseld en er ons over ver baasd dat zij wel en ik geen henna aan handen en voeten droegen. Maar het ge sprek ging volkomen de verkeerde kant uit. Niet ik ondervroeg hen, maar zij mij. Of ik getrouwd was? Ja, dat was ikHoe vaak? Blozend, bekende ik dat mijn eerste ling me nog steeds beviel. Daar werd he vig om gegiecheld, maar iemand met veel takt zei, dat hij dan wel een bijzonder mens moest zijn! Hij was zeker heel rijk? Of had hij misschien vele vijanden gedood?.... Toen vroegen ze me wat ik deed. Ja mijn hemel, wat deed ik? Boeken schrijven, tekenen, lezingen houden, maar dat moest die vrouwen als waanzin in de oren klin ken- Ik vertelde dus van mijn huis. Ze knikten goedkeurend. Of ik het zelf ge bouwd had? Eh nee. natuurlijk niet. Wat kon ik nog meer? Koken? O ja, koken kon ik wel. Hoe bereidde ik de koeskoes, met kip of met schaap? Schaamachtig be kende ik dat de koeskoes toentertijd nog een duister mysterie voor me was. Zo dus ik kon niet koken. Maar misschien bracht ik het er beter af met groente en fruit drogen? Nee? Met melken dan of schapen scheren, karnen, boter en kaas maken? Kon ik een schaap slachten, uit halen en roosteren? Ik griezeld,e inwendig bij het idee. maar vertelde, dat we daartoe slagers hadden. Dat moest het vlees on nodig duur maken, zeiden ze streng. In derdaad! Jawel, maar er was iets dat ik goed kon en dat was naaien en borduren. Aha, ik deugde dus ergens voor en een oude vrouw duwde me een spinrokken in de hand waar ik geen raad. mee wist. Ik spon dus niet eens mijn eigen garen! Wat een mens! Het verhoor ging verder. Had ik kinde ren. Ja, ik had er drie en er was een jon gen bij, dus mijn plicht had ik gedaan. Dan had ik mijn man tenminste iemand gegeven om. zijn grond aan na te laten. Maar hij had geen grond. Maar hoe leef de dan? Tekende mijn man? Tekende hij'' Ze rolden tegen elkaar van het lachen. Kon ik knorden en wol verven? NeeKon ik een weefgetouw opzetten? Nee. Dekens en zadeldekken weven? Nee. Goten graven? Nee! Pottenbakken en die versieren? Nee!! Manden vlechten? Nee!!! De vlammen sloegen me uit. Ik voelde me net, als bij de apenkooi van Artis, maar nu zat i k er in en zij stonden er vóór om mij te lachen- Want ik was een moderne vrouw. Ik kon tennissen en boeken schrij ven. en fato's nemen, en een, hiii.s huren en vlees bij de slager halen. Maar ik kon niets, maar dan Ook helemaal niets van al die doodgewone dingen, die eigenlijk tot de grondslagen van het leven horen! Sporrtj Een Gelders V.V.D.-Statenlid, mr. S. Willinge Gratema, heeft naar aanleiding van het woensdag in Wezep gebeurde on geluk, waarbij een autobus door een snel trein werd aangereden, het college van Ge deputeerde Staten gevraagd, of het juist is dat in Gelderland wanneer, zoals in Wezep, niet onder verantwoordelijkheid van de wegbeheerder, maar onder die van de provinciale waterstaat werkzaamheden aan wegen worden uitgevoerd, de rege ling van eventuele wegomleggingen in handen is van genoemde waterstaat, dan wel onder haar aansprakelijkheid tot stand komt. Verder vraagt mr. Gratema of in het ge- val-Wezep de veiligheid van het particu liere en openbare vervoer niet in grove mate is veronachtzaamd door een volko men ongeschikte onbewaakt overpad no ta bene zonder enige voorzorgsmaatregel tijdelijk voor het doorgaand verkeer aan te wijzen, terwijl daarvan, zoals uit de persberichten blijkt, geen mededeling is gedaan aan de spoorwegen, de Veluwse autodienst, de rijkspolitie en het gemeen tebestuur van Oldebroek. Het V.V.D.-Statenlid vraagt het college van Gedeputeerden tenslotte ten spoedig ste afdoende voorschriften te geven met betrekking tot het tot stand komen van wegomleggingen, wanneer die onder ver antwoordelijkheid van de provinciale wa terstaat worden uitgevoerd. DJAKARTA (ANP) Diplomatieke kringen hebben uit Medan vernomen, dat terroristen in de laatste dagen fabrieken van vier Franse en Belgische rubbermaat schappijen in Noord-Sumatra, allen op ongeveer 200 km ten zuiden van Medan gelegen, hebben vernield. Het woord bijbel heeft het Neder lands overgenomen uit het Franse bi ble dat teruggaat op het Latijnse bi- blia, een woord dat weer ontleend is aan de Griekse meervoudsvorm biblia: boeken. Sommigen nemen aan dat de Grieken aan het begrip boek de naam biblion gaven, omdat uit de Syrische haven Byblos het perkament werd in gevoerd waarop men schreef. Reeds in het Middelnederlands komt het woord bibele voor, maar algemeen gebruike lijk was het geenszins. Meestal sprak men van „die scrifture" en nog is de benaming Heilige Schrift zeer gewoon. De titel van de Statenvertaling luidt ook: Biblia, dat is de gantsche H. ^Schriftur^en^^^^^^^^^^^^^^^

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3