DE J Hervormde Vrouwendienst bespreekt „Industrialisatie, gezin en kerk" Vijftig jaar elektriciteit op het Nederlandse Spoorwegnet Arend Reym Bijeenkomst op 16 oktober in Velsen Uw bril klaar terwijl u wacht TIEMAN'S Veilig wassen Fa. DE VILDER VELDHUIS Eerste geëlektrificeerde spoorlijn uit concurrentiestrijd ontstaan ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 4 J. DE BOER - Mr. Opticien Raad voor de Scheepvaart Drie slachtoffers van gasvergiftiging op tanker Vanmorgen in de vishal en op zee Aquariumhouders aan „ronde tafel" BDG-wedstrijden Jan Campertschool „kam pioen van Nederland" Een „gouden" muziekkorps StormvogelsHaarlem voor de jeugd LEDEREN KLEDING Peen Veilingen auto- en motorrijschool Jachtopziener mishandeld; veertig gulden boete De jaarlijkse Classicale Hervormde Vrouwendag zal voor de vijfde keer in de classis Haarlem worden gehouden. Aan vankelijk zouden in oktober zowel Velsen als Badhoevedorp als ontmoetingsplaatsen aan de beurt komen om beter voor de ge hele classis bereikbaar te zijn, maar plaat selijke omstandigheden bemoeilijkten de uitvoering en zo zal op 16 oktober alleen Velsen als contactcentrum fungeren. De ontwikkeling der Hervormde Vrou wen Dienst in het gehele land gaat met reuzenschreden voorwaarts, aldus deelde mevrouw Waardenburg ons naar aanlei ding van de vergadering mee. In september 1957 trad als landelijk secretaresse in dienst mejuffrouw dr. W. Timmermans, voorheen vaste kracht bij de Hervormde Jeugdraad voor de afdeling Meisjespad vinderij. Zij legt zich bij het werk vooral toe op het vormen van provinciale H.V.D.- commissies die door de Provinciale Kerk vergaderingen worden benoemd. Deze kunnen als contactfiguur tussen het lande lijke H.V.D.-bureau en de plaatselijke H.V.D.-commissies benoemd door de kerkeraden, dienst doen. In deze provin ciale H.V.D.-commissies komen behalve de afgevaardigden uit elke classis, deskun digen voor allerlei werkzaamheden, zoals bejaardenzorg, gezinszorg, emigratie, repa triëring, enz. Plaatselijke medewerksters op deze terreinen kunnen dan worden voorgelicht en geschoold, terwijl samen werking kan worden gezocht met andere vrouwenorganisaties en instanties die op deze terreinen reeds werkzaam zijn: U.V.V., Stichting Provinciaal Maatschappe lijk Werk. Het programma voor de middag van 16 oktober in de Hervormde Kerk van Velsen-Zuid heeft als hoofdthema: „In dustrialisatie, Gezin en Kerk". Hierbij staat het gezin in het middelpunt, name lijk welke invloed ondergaat het gezins leven tengevolge van de industrialisatie? Deze invloed is zowel positief als negatief, Positief, doordat huishouw en huisinrich ting heel wat geriefelijker zijn dan in Advertentie ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 - Telef. 7119 De Raad voor de Scheepvaart heeft het drievoudig dodelijk ongeval aan boord van het stoomtankschip „Kosicia" van Shell- Tankers behandeld. Op 11 juli van het vorig jaar kwamen drie opvarenden van dit schip tijdens het lossen van de lading in de haven van Willemstad op Curagao door gasvergifti ging om het leven. Het waren de tweede werktuigkundige W. F. den Houter, pomp- man B. J. van der Pas en matroos P. de Ruiter. Nadat in een vorige zitting kapitein A. Boersma en eerste werktuigkundige C. Krijger waren gehoord, verscheen nu de stuurman W. Kuyper, die het ongeval van nabij had meegemaakt, als getuige voor de raad. Tijdens het lossen van de lading moest overgeschakeld worden op een andere tank. Daarvoor had men de pompman nodig, maar die was niet te vinden. De eerste stuurman had er niet aan gedacht, dat de pompman zoals later bleek in de pompkamer was afgedaald. Er bestond namelijk een voorschrift, dat zonder toe stemming van de stuurman van de wacht niemand die ruimte mocht betreden. In middels werd de andere tank op het pomp- systeem aangesloten. Toen de pompman na geruime tijd nog niet was komen opdagen, begon men ongerust te worden. Twee man gingen beneden in de pompkamer kijken en vonden daar de vermiste, die bewuste loos was. Beide mannen namen een sterke gaslucht waar. Ondanks de waarschuwing van de eerste stuurman daalden daarna de tweede werktuigkundige Den Houter en matroos De Ruiter zonder maskers in de pompkamer af. Ook zij werden door het gas bedwelmd. De inmiddels gewaar schuwde hoofdwerktuigkundige heeft nog geprobeerd met een rookhelm naar beneden te gaan, maar de helm raakte onklaar.Toen kwam van de wal de medische dienst, die erin slaagde de drie mannen naar boven te brengen. Zij waren reeds overleden. Uitvoerig werd ter zitting gesproken over de vraag waarom de apparaten om schade lijke gassen weg te zuigen niet hadden aangestaan. De stuurman vertelde, dat alleen de ver antwoordelijke machinist bevoegd was, ze in te schakelen. Zij zijn pas in werking gesteld toen de leden van de medische dienst in de pompkamer afdaalden. Kapitein Boersma verklaarde desge vraagd, dat het tegen de gewoonte was, dat de apparaten niet bij stonden. De hoofdinspecteur voor dn Scheepvaart, de heer J. Metz, weet het ongeluk aan een samenloop van omstandigheden. Bij het overgaan van de ene tank naar de andere heeft men wel naar de pompman gezocht, maar er niet aan gedacht, dat deze wel eens in de pompkamer kon zijn. Het is jammer, dat hij zonder toestemming in die ruimte is afgedaald. De omstandigheid, dat juist op een andere tank werd overgescha keld tijdens de werkzaamheden van de pompman, is hem noodlottig geworden. De heer Metz zei het niet bijstaan van de ejecteurs geen directe nalatigheid te kunnen noemen. Hij kon geen tekortkoming in het naleven van de voorschriften van de maatschappij vinden en geloofde niet, dat men de verantwoordelijke personen ern stige verwijten kan maken. De volgens voorschrift aan boord van schepen aan wezige rookhelmen te gebruiken bij brand achtte hij niet het aangewezen middel om in noodgevallen als deze .dienst te doen. Dan zijn zuurstofmaskers beter. De Raad zal in deze zaak schriftelijk uitspraak doen. vroeger jaren. Een onlangs gebracht be- zoek bij jonggehuwden op een bovenwo ning met gasgeiser in de keuken, elek trische wasmachine, centrifuge en ijskast, alsook radio, pick up en televisie, overtuigt ieder van de enorme vooruitgang. Mevrouw R. van der Noord-Magré, pre sidente van de Vrouwen Electriciteitsver eniging te Haarlem, zal te Velsen deze positieve kant uitvoerig belichten. De medaille heeft echter ook een andere zijde, merkte mevrouw Waardenburg op: De hoge investeringen in de bedrijven lei den tot het continubedrijf en het drieploe- genstelsel telkens van acht uur arbeid. Dit betekent in het gezinsleven een vader, die op zeer ongeregelde tijden thuis is, soms overdag slapen moet. Dit betekent, dat de zondag-in-het-gezin niet gezamenlijk ge vierd kan worden. Hier wordt de opvoe dingstaak van de moeder wel enorm ver zwaard. Bovendien wordt de aard-van-het- werk-zelf door de mechanisatie met ver edeld. De vormende waarde die voor de persoonlijkheid tot nu toe aan goed ver richte beroepsarbeid verbonden was, wordt twijfelachtig. Het probleem arbeid-vrije tijd speelt hier een grote rol. Deze min of meer negatieve invloeden worden behandeld door mevrouw A. Bohlken-Vermeulen uit Velsen, die met dr. ir. Bohlken in juni de Oecumenische Kerkdag te Haarlem mee maakte, waar deze zelfde vragen werden behandeld. Taak van kerk en overheid Er blijven nu twee mogelijkheden: de overheid heeft hier een taak tegenover de gezinnen èn de kerk! Mevrouw M. van der Wall-Duyvendak uit Haarlem zal het eerste belichten; als gemeenteraadslid wordt zij telkenmale voor deze vragen gesteld. Ds. W. Leenman uit Velsen belicht de mogelijk heden die de kerk biedt. De Stichting .Evangelie en Industrie", waaraan ds. Leenman vele jaren verbonden is, doet uit nemend werk, al is de verantwoordelijk heid der kerk hiermee zeker niet uitgeput. Forum Na deze tien minutenbespreking zal on der leiding van mevrouw ir. M. Waarden- burg-Lindeyer een vraaggesprek gevoerd worden door de genoemde vier forumleden, waarbij vragen van de deelneemsters wor den ingezameld en beantwoord. Een uur samenzang na de theepauze on der leiding van de heer W. F. Talsma uit Den Haag, organist van de Zorgvlietkerk en koorleider, richt de aandacht op ver schillende moderne liederen uit „Wending". Namen als Guillaume van der Graft en Schulte Nordholt voor de tekst en F. Mehr- tens, J. D. Boeke, Juul Ouwehand en Jan van Biezen mogen in de kring van de Her vormde Vrouwendienst geen onbekenden blijven. De avond, alleen toegankelijk voor H.V. D.-commissies, medewerksters en kerke- raadsafgevaardigden, wordt aan gemeente opbouw en persoonlijke bezinning gewijd. Mejuffrouw dr.W.Timmermans uit Utrecht leidt in over „Hoe is het werk der commu- nauteiten vruchtbaar te maken voor het gemeenteleven?" In aansluiting hierop zal na de bespreking der inleiding mevrouw G. - de Klerk-Smitt -de liturgische -■sluiting verzorgen. Prijzen van vrijdag Heilbot 3.30, gr. tong 5.204.70, grm. tong 4.00 3.60, kim. tong 3.402.90, kl. tong I 3.10 2.90, kl. tong II 2.80—2.25, tarbot, I 3.50—2.90 per kg. Tarbot IV 46, tongschar 77, kim. schol 7262, kl. schol I 62—56, kl. schol II 3716. schar 3713, v. haring 24.40—17, makreel 21.4015.80, gr. schel vis 5439, grm. schelvis 3235, kim. schelvis 48 27, kl. schelvis I 4525, kl. schelvis II 3028, wijting 3818, gr. gul 48—40, mid. gul 38—33, kl. gul 32— 19, poontjes 19—11. kl. koolvis zw. 36, kl. rode poon II 2517 per 50 kg. Gr. kabeljauw 220—114, gr. koolvis zw. 92—82 per 125 kg. Aanvoer van vrijdag 713 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot, 5 k. tong schar en schartong, 1665 k. schol, 80 k. schar. 1350 k. haring. 1020 k. makreel, 590 k. schelvis, 250 k. wijting, 190 k. kabeljauw en gul, 16 k. poon, 135 k koolvis en 25 k. diversen. Totaal 6040 kisten vis. Besommingen van vrijdag VL 131 27.100. KW 82 20.200, KW 64 6340. KW 24 f 7240. KW 46 5160. KW 124 8200. WR 49 f 3170. WR 25 1 6960. KW 71 570. KW 35 410, RO 29 1 740. TX 33 3390. Advertentie Een fors herenmontuur en toch sierlijk van vorm, waarbij u van een uitste kende pasvorm verzekerd bent. SPECIAAL OPTIEK Bloemstraat hoek Koningplein Wist u dat wij het nieuwste Philips Universeel Transistor hoorapparaat ontvangen hebben In een bijeenkomst, door het bestuur als praatavond aangekondigd, waren vrijdag avond de leden van de aquariumvereni ging „Velsen" verenigd in een zaal van het Cultureel Centrum te IJmuiden. Aanlei ding tot het organiseren van deze praat avonden waren de uitspraken in een on langs gehouden enquête. Aldus waren le den en bestuur om de tafel gezeten om eens in een geanimeerd gesprek enkele aspecten der gemeenschappelijke liefheb berij nader te beschouwen. De vergade ring vertoonde dus het uitermate huiselij ke beeld van een discusiërend gezelschap, dat haar moeilijkheden en ervaringen uit wisselt. Zaken die tijdens of na een lezing of film door tijdgebrek vrijwel nooit be sproken konden worden werden nu eens ter tafel gebracht en dit experiment kan niet anders dan geslaagd worden geheten. Interessant was vooral een gesprekje over de onderzoekingen van de heer A. H. Murries, een chemicus, die door weten schappelijk onderzoekingswerk reme dies tracht te vinden voor de ziekten die bij tijd en wijle bewoners van het aquarium teisteren. Ook heeft de heer Murries in zijn te boek gestelde studie de enorme warwinkel van technische apparatuur, die de liefhebbers er wel eens van weerhoudt zich geheel en al aan het aquarium te wij den. Uit de ervaringen van de oudere le den kunnen de jongere liefhebbers overi gens heel wat leren, zonder zich al te zeer te verdiepen in dikwijls voor hun doel overbodige theorie. Advertentie cAiaagt U ces* fttit No. 22 MONTUREN (2) De vorige maal behandelden we de eisen,, welke aan een montuur gesteld rrióetén 'Worden. Lang niet alle monturen voldoen hieraan. De uitstekende kwaliteiten van een goed montuur kunnen slechts dan de drager ten goede komen, indien de bril zorgvuldig en juist door een be kwaam vakman wordt aangepast. Dit vereist van de oogopticus grondige vakkennis en grote vaardigheid. Weest zuinig op Uw ogen, U bezit er maar twee. Geeft ze daarom het beste wat er is. Wij vertegenwoordigen de beste merkmonturen en glazen ter wereld. (Wordt vervolgd) GA MET HET RECEPT VAN UW OOGARTS NAAR.... GOUDA - ZWIJNORECHT K. Ti.nd.w.g 12 Plil*,. 9 IJmuiden Kênnemerlaan 92 Zondag 5 oktober IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: 10 uur: ds. G. van Doorn; 17 uur: ds. Huisman. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. J. van den Berg; 19 uur: ds. G. van Doorn. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 uur en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens; 15 en 17 uur: ds. W. Diepersloot. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 9.30 uur en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 18.30 uur: ds. J. P. Jacobszoon. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: Vespers. Dins dag en donderdag 9 uur: heilige mis. Leger des Heils, 10 uur: heiligingsdienst; 19.15 uur: openluchtsamenkomst aan de Kennemerlaan; 20 uur: openbare samen komst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. de Roest; 19 uur (jeugddienst) ds. W. Spruyt. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Ver. v. Vryz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: dr. H. Faber van Wassenaar. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 uur en 19.30 uur: J. Kleyn Haneveld, Bodegraven. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink; 19 uur: ds. J. W. Dick- hout. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man; 19 uur: ds. L. Brink. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: C. F. Bijlsma; 11.45 uur: zondagsschool; 19 uur: H. Avond maal. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grotê Kerk, 10 uur: ds. G. W. IJzerman. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: mevr. Olivierse. Vryz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. J. O. Norel van Bloemendaal. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. R. W. S. Pol man van Kampen. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. M. Wendte. Geref. Kerk, Constantijn Huygensstraat, 9.30 uur: kand. R. W. S. Polman van Kampen; 17 uur: ds. C. Meyer van Be verwijk. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem„ 11 uur: ds. P. Salm, 11 uur: Jeugddienst hr. G. Mooy. Kapel Duinenbosch, 9 uur: ds. P. Salm. Geref. Kerk, 10 uur: ds. A. C. v. Nood van Velsen, Inleiding tot de dienst. 17 uur: ds. IJ. v. d. Zee (hulpprediker vangt arbeid aan). SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. Ter Steege; 19 uur: prof. dr. G. C. van Nifterik. Adventskerk (Ziekenhuiskerk), 10 uur: ds. van Willenswaard. Jeugdhuis, 10 uur: H. de Jong. Geref. Kerk, 10 uur en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. J. C. Maris; 16 uur: ds. D. M. Biesma. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.15 en 15.15 uur: ds. P. Lok. Doopsgezinde gemeente (Remonstrantse gemeente, Geb. Spaarnberg, Wüstelaan 75): 10.30 uur: ds. J. P. Jacobszoon. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 7.30 p.m.: Harvest Thanksgiving Service. Advertentie Koopt dan uw wasmachine bij Velserduinweg 173 - IJmuiden-O. - Tel. 4402 Alle goede merken in voorraad. Betaling in overleg. De Beverwijkse Damclub heeft haar onderlinge wedstrijden in het Statenhuis te Beverwijk vervolgd met een vijftal partijen. Twee vijftallen van BDC waren elders in dam„gevechten" gewikkeld, zo dat de opkomst voor de clubavond niet groot kon zijn. A. Peekei en E. Reinhout speelden een partij waarin voor beide spelers wisselen de kansen aanwezig waren. Zij deelden ten slotte de punten: 11. De strijd tussen J. Broersma en A. Diemeer viel vooral op door het prachtige eindspel waarin de laatste zegevierde. W. H. de Graaf bond op deze avond C. Roos aan zijn zegekar. De overige uitslagen waren: Chr. Dijks W. Waarts 20 en L. KleinP. J. Smit 0—2. De stand aan de kop in de onderlinge competitie is nu: C. Snel, zeven punten uit vier wedstrijden; W. H. de Graaf, zeven uit vier; H. Diederiks, zes uit drie; A. Diemeer, zes uit vijf; D. van As, vijf uit drie; L. Haver, vijf uit vier; K. Kikke, vier uit drie; N. Adelaar, vier uit vier; J. G. Haagenaar, vier uit vier; Chr. Dijks, vier uit vier; E. Reinhout, vier uit vijf; J. Graastra, drie uit twee. Tijdens de laatste clubavond in het ge bouw van Kennemerstaten werd een wed strijd gespeeld om het kampioenschap van Noordholland tussen de heren Tielrooy van DCIJ en Mekke van „Alkmaar". De partij werd gewonnen door de heer Mekke. Advertentie Uw kostuum binnen 1 dag gereed Zonder prijsverhoging. OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 Het kasteel te Vauvenargues, vijftien kilometer van Aix-en-Provence, is door Pablo Picasso uitgekozen als vaste verblijfplaats. Het indrukwekkende ge bouw, dat uit de zestiende eeuw da teert, is in de loop der tijden tenminste twintig maal van eigenaar verwisseld. Het verkeert in verregaande staat van verval, maar Picasso lijkt de kosten niet te tellen. De omgeving van de burcht is zeer geliefd bij schilders. Het bewijs wordt geleverd door deze foto. De Jan Campertschool te Driehuis is kampioen van Nederland, niet in één of andere tak van sport, maar in het daad werkelijk betrachten van liefdadigheid, in casu ten opzichte van het Koninklijk Ne derlands Geleidehondenfonds. Toen onlangs weer een beroep gedaan werd op de jeugd dezer school, hebben de jongens en meisjes zich, evenals zoveel van hun kameraadjes van andere scholen, spon taan op het verzamelen van oud papier enz. geworpen, met als resultaat, dat een grote vrachtauto vol bij elkaar werd gebracht. Dezer dagen ontving nu het hoofd der Jan Campertschool van de secretaris van bovengenoemd fonds bericht, dat de school door deze prestatie zich aan de top van alle scholen in Nederland had gesteld. Een kampioenschap dus, waarop de jongelui trots kunnen zijn! In februari van het volgend jaar bestaat het harmoniegezelschap „Soli Deo Gloria" te Driehuis 50 jaar. Het (bijna) gouden korps heeft naast werken van compo nisten een wens op zijn programma staan: Het zou op het halve eeuwfeest zo gaarne „geüniformeerd" voor de dag komen en „in vol ornaat" in het openbaar verschijnen. De eigen oud papier-ophaaldienst van het korps heeft zo ongeveer de halve beno digde geldsom reeds bijeen gebracht. In ,Soli Deo Gloria"-kringen hoopt men nu door middel van een intekenlijst-actie de andere helft bij elkaar te krijgen. Voor de interregionale jeugdcompetitie is voor de komende zondag o.m. vastge steld de wedstrijd StormvogelsHaarlem. Deze ontmoeting wordt als voorwedstrijd van StormvogelsGVAV op het hoofdter rein van „Schoonenberg" gespeeld. ZEIST 2—STORMVOGELS 2 De Vogels trekken in de volgende sterke combinatie naar Zeist: Venus; A. Snelders en S. Kistemaker; Visser, De Boer en De Bie; Van der Meer, Van der Lugt, Van Duyvenbode, C. Snelders en Han Janssen. STORMVOGELS 3—RCH 4 De thuisclub komt uit met; Dekker; Van der Stelt en Gouda; Venus, Admiraal en Visser; Bannink, De Roo, Wortel, Bartels en Ramakers. Advertentie DE speciaalzaak voor uw Wij bezoeken u aan huis, ook 's avonds Even een berichtje óf tel. 02510 - 5629 Betaling eventueel te regelen Maatwerk zonder prijsverhoging De zaak waar u ook voor uw reparatie terecht kunt. Kleine of spoedreparaties klaar terwijl u wacht. BREESTRAAT 12 - BEVERWIJK TERRASVOGELS—RIVALEN De thuisclub komt uit met: Cöhrs. Goed hart en Van Gelder; N.N., Röbken en Van Eden; H. Spanjaard, N.N., P. Spanjaard, Thoolen en Rijke. O.S.V. 2—D.E.M. 2 De DEM-reserves trekken met het vol gend elftal naar Oostzaan: Rozemeyer; Persijn en Van Lieshout; Burger, Niesten en Goderie; Alkemade, Burger, De Boer, Van Someren en Schelvis. BEVERWIJK—WIJK AAN ZEE In deze derby komt Beverwijk uit met; Raap; Niesten en K. Minneboo; Wolterman, J. Minneboo en Van der Pas; Sprenger, Kick Minneboo, Waanders, Gerrits en Van Oost. (Van een onzer redacteuren) Het was op 1 oktober vijftig jaar gele den dat de eerste elektrische spoorweg in gebruik werd genomen, negen jaar nadat de eerste elektrische tramlijn tussen Haarlem en Zandvoort was geopend. De voorgeschiedenis van de lijn van Rot terdam-Hofplein over Pijnacker naar Den Haag en vandaar naar Scheveningen is kenmerkend voor de Nederlandse spoor wegtoestanden in die dagen toen de Hol- landsche Spoorwegmaatschappij (H.S.M.) en de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen (S.S.) elkaar op leven en dood bestreden. De nieuwe lijn werd namelijk opgericht door een combinatie,1 waarin de S.S. een belangrijke plaats in-f nam. Kaar directeur-generaal werd lid' van de Raad van Commissarissen van de ze Zuid-Hollandsche Elektrische Spoor wegmaatschappij, waarvan het voornaam ste doel een aanval op de goudmijn van de H.S.M., de lijn Amsterdam-Rotterdam was. De directie van de H.S.M. zag de be tekenis van deze voor haar zo gevaarlijke manoeuvre zeer goed in en kocht bui ten medeweten van haar commissaris sen nog wel! de aandelen van de Z.H.E.S.M. op. De lijn werd nu op het sta tion Den Haag Hollandse Spoor en niet op Den Haag Staatsspoor aangesloten, het geen een paar steile hellingen tot gevolg had. De lijn moest eerst ten noorden van Den Haag onder de spoorbaan van Den Haag naar Amsterdam doorkruipen om vervolgens weer met een bocht op het ni veau van de laatstgenoemde lijn te komen. Deze nellingen nu waren er de oorzaak van dat de lijn met stoomtractie niet eco nomisch te exploiteren viel. En daar de Staatsspoorwegen zich liever tot stoom tractie beperkten lieten zij de lijn toen maar geheel aan de concurrent over. Uiteraard verliep de invoering van deze nieuwe techniek niet zonder kinderziekten aantasting van de bovenleiding door de zilte zeelucht, warmlopen der motoren, kortsluitingen maar het publiek bleek met dé snelle verbinding, welke met name de forensen van het Haagse Bezuidenhout en Voorburg binnen het nalf uur naar het hart van Rotterdam bracht, zeer ingeno men. Het waren niet alleen de snelheid van tachtig kilometer per uur maar ook de frequente dienstregeling en het comforta bele materieel welke tot dat succes bij droegen. Toch waren de Nederlandse spoorwegen daardoor nog niet zonder slag of stoot voor een algehele elektrificatie gewonnen. In tegendeel: uit de jaren 1910 en volgende dateren grote bestellingen voor stoomlo- komotieven welke als sneltrein hon derd kilometer per uur konden halen. Het grote voordeel van de elektrificatie was juist dat dergelijke hoge snelheden ook voor het verkeer met lokaaltreinen bereikbaar werden. Pas in de twintiger jaren werd beslo ten tot de elektrificatie van de stamlijn tussen Amsterdam en Rotterdam. Dat werd het eigenlijke begin van het elektri sche spoorwegnet zoals wij dat thans ken nen. Technisch stonden de in 1927 in ge bruik genomen geëlektrificeerde lijnen op een veel hoger plan, waaraan de naam van de pionier prof. dr. ir. J. H. Franco onafscheidelijk verbonden is. De lijn van de Z.H.E.S.M. is als een voorloper te be schouwen. In technisch opzicht bestaat er nu ook geen onderscheid meer tussen de Hof- De speciale veilingen van peen bestemd voor de export, die jaarlijks gedurende het winterseizoen door de coöperatieve tuin- bouwvereniging „Ons Belang" worden ge houden trekken iedere keer opnieuw grote belangstelling. Ook nu, bij de eerste vei ling in dit winterseizoen, was het niet anders. Uit de prijsnoteringen blijkt overi gens de grote animo voor het produkt: peen b. 5,90 tot 7,30 de 100 kg; peen c. f 5,50 tot 9,90 de 100 kg; peen d. 6,10 tot 6,40 de 100 kg en peen 0 (ongeschikt voor de export) 8,70 de 100 kg- pleintrein en de andere geëlektrificeerde trajecten. Van de tienduizend volt wissel stroom, welke in een eigen centrale in Leidsedam werden opgewekt, is men over gegaan op de vijftienhonderd volt gelijk stroom welke overal op het Nederlandse spoorwegnet de rij spanning verzekeren. En het eertijds zo bijzondere materieel met zijn rijk houtsnijwerk en zijn verlich tingsornamenten van geslepen glas boven de zittingen heeft de oorlog vrijwel niet overleefd. Tussen Den Haag en Rotter dam-Hofplein rijden dezelfde gestroom lijnde treinstellen als overal. Het lijntje van Den Haag naar Scheveningen met het baanvak dat een directe verbinding tüs- sen. Rotterdam en Scheveningen moge lijk mëakte is een paar jaar geleden ge sloopt omdat het niet economisch te ex ploiteren viel. De betekenis van de oprich ting van de Z.H.E.S.M. is evenwel gróót genoeg om de tentoonstelling welke ter herdenking van dit gouden jubileum in Rotterdam wordt gehouden te rechtvaar digen. Advertentie HAGELINGERWEG 134 SANTPOORT Telefoon 02560 8930 Gediplomeerd door ANWB - KNAC FNOP KNMV Haarlemse rechtbank De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, heeft vrijdagmorgen een negen- envijftigjarige pluimveehouder uit Velsen wegens mishandeling veroordeeld tot veertig gulden boete, subsidiair twaalf da gen. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, had vijftig gulden subsidiair tien dagen geëist. Verdachte heeft zijn bedrijf op een ge huurde ruimte in de „Hereduinen" in IJmuiden. Voor het betreden van dit wan delterrein heeft m§n een kaart nodig. Nu was het meermalen gebeurd, dat de pluim veehouder relaties op zijn bedrijf ontving zonder dat dezen zich van een toegangs kaart hadden voorzien. Dit was een doorn in het oog van de jachtopziener, die zelfs personeel van de Pluimveeziektenkundige Dienst de toegang weigerde. Op een kwade dag had de pluimveehou der de jachtopziener een klap gegeven, omdat deze gedreigd zou hebben hem de huur op te zeggen, indien zich opnieuw moeilijkheden met relaties van verdachte zouden voordoen. De jachtopziener zou daarbij gezegd hebben: „Anders ga je er af, net als.en hij noemde naam van een vorige verhuurder, wie hij wegens wanbetaling de huur had opgezegd. Dit had de pluimveehouder als een zware be lediging beschouwd. Hij gaf echter toé ge slagen te hebben, maar tekende er op de zitting bij aan, dat de jachtopziener hem met de kolf van zijn geweer zo hard had te ruggeslagen, dat hij vier weken niet had kunnen werken. De jachtopziener beriep zich echter op noodweer. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, wilde in aanmerking nemen, dat de jachtopziener bijzonder stevig had te ruggeslagen en kwam tot eerder genoem de eis.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4