Driehonderd miljoen kilo zout naar havens in Scandinavië TaEfbr roïlugler Zeeuwse vissers willen weten waar zij aan toe zijn FILATELIE. Overslagbedrijf brengt nieuwe bedrijvigheid in Haringhaven e ^"lOeek Havenberichten Televisie - Radio - Grammofoons Fa. De Vilder Minister heeft nog steeds niet op het plan-Colijnsplaat gereageerd ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 5 Met dynamiet Praktische bezwaren Overslagbedrijf nu gereed Vijfhonderd coasters Bedrijvigheid De jonge leeuwen Dag der geweldenaars Dorp aan de rivier De jonge leeuwen De daivelstocht „Open Deur"-filmvoor- stelling Uitgevaren visserij vaartuigen Enny Molsde Leeuwe bij „De Gieteling" Krediet van 91000 voor afwerkingzeecroft ACHTER DE METERSDIKKE MUREN van de gigantische bunker aan de IJmuidense Haringhaven glinsteren de rompen van de Duitse U-boten al dertien jaar niet meer. Zélfs de grauwe en haveloze voorkant van deze geduchte oorlogs herinnering is verdwenen. Miljarden zoutkristallen schitteren nii in het zonlicht, wanneer de brede deuren van de zeventig meter diepe schachten van de bunker openzwaaien Zout uit Hengelo, dat hier ligt te wachten op transport met coasters naar dertig verschillende havens in Scandinavië. Zout in geweldige hoeveelheden. Vijftig miljoen kilo kan dit gloednieuwe IJmuidense bedrijf in de acht schachten opslaan, wanneer dat noodzakelijk zou zijn. Schachten, die elf meter hoog en tien en een halve meter breed zijn en van elkaar worden gescheiden door betonnen muren van één meter dikte. OP DE BREDE kade voor het bedrij giert een aluminium gekleurde grijper van een grote rijdende kraan door de lucht. De grijper komt tot rust op een hoge witte berg, die de vergelijking met een sneeuw landschap in Zwitserland sterk opdringt. Even later zwaait de grijper al weer verder en laat een geweldige hap zout in het open ruim van een Groningse coaster vallen. Achter de kraan spuit een lange transportband zonder ophouden zout op de hoge witte berg. Een beeld van bedrijvig heid. Zwaaiende kranen, zoemende trans portbanden en glinsterend zout VOORDAT ECHTER dit beeld van havenbedrijvigheid in de stille hoek van IJmuidens Haringhaven werkelijkheid kon worden, moest daar heel wat gebeuren. Toen de n.v. Overslagbedrijf IJ-bunker in september 1956 werd opgericht, zag de westelijke helft van de gigantische U- bootbunker er reeds keurig netjes uit. Maér de oostelijke helft met zijn acht schachten, die in de oorlogsjaren dienst deden als schuilhavens voor de gevreesde Duitse duikboten, leek veel meer op een ruïne. Beter gezegd: was eigenlijk een complete ruïne. Een chaos van beton, die overal sporen droeg van oorlogsgeweld en van de naoorlogse „opruimingswerk zaamheden" met behulp van staven dynamiet door de Geallieerde strijd krachten, welke er overigens niet in slaagden om de bunker op te blazen. Slechts de voorkant brokkelde af. In de lucht blazen zou waarschijnlijk tonnen dynamiet hebben gekost en duizenden ruiten. De geschonden bunker had twee verdie pingen. Boven de acht schachten lag een vloer van zestig centimeter dik beton, die als „scherfvloer" in de oorlog dienst had gedaan. Voor het verkrijgen van de maxi mum-capaciteit aan opslagruimte moest deze vloer over een breedte van vijftig meter worden opgebroken. Oók dat gebeurde met dynamiet. Op eert andere wijze kon men deze dikke vloer niet slopen. Het dak van de bunker was aan de voorkant over een grote breedte verdwenen. De vloer stak hier twintig me ter vrij in de open lucht. De n.v. besloot om onder het te herstellen dak op de twintig meter overgebleven „commando brug" van het bedrijf te vestigen. Moderne kantoren compleet met een telexkamer en een woning» voor de be drijfsleider staan nu op de twintig meter brede „richel", die aan de voorkant van de bunker van de eerste verdieping is overgebleven. Kantoren met brede ramen, van waaruit men een prachtig gezicht heeft over het gebied van de Haringhaven. Het heeft de aannemer en zijn personeel echter heel veel hoofdbrekens gekost om de haveloze bunker te transformeren in een modern bedrijf. De Engelsen hadden bijvoorbeeld de schuilhavens in de schach ten van de bunker totaal onbruikbaar ge maakt door ze vol te werpen met gewel dige stukken beton, die na het „werken" met de staven dynamiet vrij kwamen. Nu is daarvan niets meer te zien. De vloeren van de schachten zijn keurig glad bestraat. Maar er kwam toch weer dyna miet aan te pas, toen men de rioleringen onder de vloer van de bunker moest leg gen. Zonder rioleringen kon men namelijk niet werken. Als het regent stromen er miljoenen li ters water van het geweldige dak van de bunker. Dat water, een gevaar voor het droge zout, moet veilig in de haven worden geloodst DE AANLEIDING tot de stichting van dit overslagbedrijf lag voor de hand. De zoutindustrie in Hengelo had bij het ver voer van zout naar het westen van ons land veel praktische bezwaren te over winnen. Bezwaren, die eigenlijk niet meer te overwinnen waren. Scandinavië is een belangrijke zoutafnemer. Het zout voor dit deel van Europa moest uit Hengelo naar de havens van Amster dam en Rotterdam worden gebracht. Hier werd het overgeslagen in zeeschepen. Dit betekende echter, dat men altijd precies afgeronde hoeveelheden moest sturen. Precies zoveel als in het transporterende schip kon worden geladen. Bovendien kwam het tijdstip, waarop de lichter uit Hengelo in de Amsterdamse of Rotter damse haven aankwam heel vaak niet overeen met het tijdstip, waarop het zee schip voor Scandinavië deze havens bin nenliep, hetgeen neerkwam op lange wachttijden voor gehuurde schepen. Maar zwaarder wogen nog de moeilijk heden, die het transport van zout uit Twente in de wintermaanden ondervindt. Mist en ijs op het IJselmeer, lage water standen en ijsgang in de IJsel. Kortom, de aanvoerweg van zout uit het oosten naar het westen is lang en moeilijk. Daarom zocht men naar een geschikte plaats aan de kust van ons land, waar men een flinke buffervoorraad zout voor de ex port naar Scandinavië kon vormen. In Am sterdam en Rotterdam was zo'n plaats niet te vinden. Vanzelf viel toen het oog op de grauwe en leegstaande bunker in IJmuiden. Een naar en nutteloos stuk van de Westwall, dat miljarden heeft gekost, kreeg daarmee een vredesbestemming. In deze bunker was ruimte te vinden voor de opslag van vijftig miljoen kilo zout. Hierin kon een voorraad voor de ex- In september 1956 werd in IJmuiden de n.v. Overslagbedrijf IJ-bunker op gericht. Het eerste overslagbedrijf in deze nijvere havenplaats. Het bedrijf, dat zich uitsluitend bezig houdt met overslag en opslag van zout uit Hengelo, huurde de nog vrije helft van de gigan tische U-bootbunker aan de Haring haven- De andere helft is in gebruik bij een kalkzandsteenfabriek. De helft van de bunker zag er grauw en geschonden uit. Er waren genoeg mensen aan te wijzen, die van mening waren, dat deze bunker nimmer voor opslag van zout geschikt zou kunnen worden gemaakt. De leiding van de nieuwe N.V. vond de bunker echter een ideale plaats voor de opslag van grote hoeveelheden zout. Architecten, aannemer en arbeiders to gen aan het werk. Op de vijfde februari 1957 kon het eerste zout uit een lichter in de eerste gereedgekomen schacht worden gelost. Op de zesde maart van hetzelfde jaar kon de eerste coaster, de „Ahoy", met zout voor Scandinavië aan de kade van de bunker worden geladen. Thans is het bedrijf geheel gereed. Klaar om meer dan driehonderd coas ters per jaar te laden en duizend lich ters te lossen. Zodat er alle aanleiding is om nu méér over dit bedrijf, dat werk en leven bracht in een uithoek van IJmuidens Haringhaven, te vertellen. port naar Scandinavië, die voortduurt zo lang de havens in Noorwegen en Zweden ijsvrij zijn, worden opgeslagen. HET OVERSLAGBEDRIJF is nu gereed. De technische outillage is aanwezig voor het vlot laden en lossen van zout. Vijf honderd coasters hebben in de korte aan looptijd van het nieuwe bedrijf al aan de kade voor de bunker gelegen om zout te Iaden. Ruim duizend lichters voerden het zout, driehonderd miljoen kilo, uit Henge lo aan. Het laden en lossen gaat vlot. De kraan stort het zout uit de lichters in een grote trechter, waaronder een transportband naar de schachten loopt. Voor het laden van de coasters vervoert dezelfde trans portband het zout naar een open voorraad- bunker, waaruit de kraan het haalt om het in de ruimen van de coasters te storten. Wanneer een lichter tegelijkertijd met een te laden coaster in de Haringhaven arriveert, doet men het nog eenvoudiger. Dan huurt het bedrijf een drijvende kraan, die het zout rechtstreeks uit de lichter in het ruim van de coaster deponeert. De aanvoer van zout uit Twente ge schiedt in het najaar altijd in een zeer hoog tempo, zodat men een flinke voor raad heeft, wanneer het voorjaar begint. HET NIEUWE BEDRIJF helpt niet al leen de Nederlandse zoutindustrie, maar heeft ook nieuwe bedrijvigheid gebracht op de kade van de Haringhaven. Arbeiders vinden werk in de schachten en op de kraan. Sommigen besturen de „motor scheppers", die worden gebruikt om het zout uit de schachten op de transportband te storten. Economisch weegt echter het feit zwaar der, dat IJmuiden nu jaarlijks kan reke nen op de komst van ongeveer driehonderd coasters en duizend lichters. Dat betekent werk voor de reperatiebedrijfjes in het gebied van de IJmuidense havens. Dat be tekent bedrijvigheid voor de victualiën- en levensmiddelenbedrijven en heel veel meer. Maar behalve deze economische voor delen voor IJmuiden, bezorgt dit nieuwe bedrijf ook het gehele westen van ons land veel plezier. Want er is nu in de winter maanden, wanneer de wegen glad zijn ge worden door sneeuw en ijs, een einde ge komen aan de tijdrovende aanvoer van broodnodig wegenzout uit Twente. Het ligt nu klaar in IJmuiden. En de bedrijven van openbare werken, rijkswaterstaat en pro vinciale waterstaat doen daar in de winter hun voordeel mee. De machtige grijper van de kraan hapt gretig in de glinsterende zoutberg. *<U li* is r>'; f "V v' (Thalia) Met de verfilming van Ir win Shaw's roman „The young lions" heeft regisseur Edward Dmytryk een nieuwe uit gave toegevoegd aan de litteratuur-verta lingen van Hollywood. Men moet zeggen, dat bezwaren tegen verfilmde litteratuur ook opgaan voor „The young lions Op de een of andere manier intrigeert de film toch wel. Is het door de inhoud, de hoe veelheid van gebeurtenissen, het spel van Dymytryk, het spel van de acteurs? Naar de maatstaven van de filmkunst is Dmytryks „The young lions" een ijdel pogen, omdat de film geen eenheid, geen grootse conceptie is, doch een samenstel van nu eens deze dan weer gene kwaliteit, te ongelijkwaardig en onevenwichtig om tot een synthese te geraken. Die kwalitei ten op zichzelf erkent men wel en hun aan wezigheid is het, die de film op het peil houdt van genietbaarheid. De oorlogsfrag menten zijn bijvoorbeeld knap en kundig reportagewerk. De verhouding van de ver schillende figuren is soms met goed gevoel benaderd. Dan beseft men dat men onder de indruk is, al kan noch Marlon Brando noch Montgomery Clift bijvoorbeeld in zijn persoonlijke verschijning de illusie van de ideale vertolker vervullen. Daarvoor ont breekt er te veel aan details,- aan nuances en ook aan uiterlijke idealisering. De voor naamste verdienste van de film is gelegen in de actie: de handeling blijft boeiend door haar snel wisselend verloop, er ge beurt veel. En dat geeft de film dan haar verdiensten. Zondagmiddag kan men Johnny Weis- muller gadeslaan in „Jungle Jim en het verloren eiland". Donderdag draait „Als het kinderhart spreekt". (R e x) Tot en met maandag heerst het geweld in dit theater, wanneer een verhaal van verleiding, verraad en terreur aan de orde komt. Het gaat er onzacht in toe volgens de methoden, die de western zo geliefd hebben gemaakt. Zachtzinnig heid is ook niet het kenmerk van „Het purperen masker", waarmee zondagmiddag romantiek en avontuur verenigd worden. Woensdag en donderdag draait de fraaie speelfilm „Tussenspel in München". (Kennemer Theater). Men her innert zich nog wel onze uitvoerige be spreking. Een niet geheel geslaagde, maar toch vaak mooie film van Fons Rade makers. L u x o rVoor een uitvoerige be schouwing, zie Thalia. W. B. Theater). Een coureursfilm, waarin tenslotte de edele inborst zegeviert over hoogmoed en waaghalzerij. Spanning en sensatie in een film, waarin snelheid het motto is. De film fyordt maandag ge volgd door een, harde Amerikaanse ge schiedenis „De wreker". Advertentie PHILIPS - ERRES - GRAETZ e.a. Vrijblijvende demonstratie ook bij u thuis. Betaling in overleg. Eigen servicedienst. Gedipl. Radio- en Televisiemonteur Velserduinweg 173 Tel. 4402 Onze naam is een waar borg voor een blijvende en vakkundige service IIKEHOI PBIIIPS mil SEIIICE Donderdagavond 16 oktober wordt voor de „Open Deur"-groepen van Velsen-Noord en Beverwijk in het Luxor Theater te Be verwijk de Franse film „Hij, die sterven moet" vertoond. Ds. M. Wendte, die de titel van deze film als onderwerp heeft gekozen voor de op 19 oktober te houden „Open Deur"-kerkdienst, waaraan het mannenkoor „Zanslust" medewerkt, zal voor de filmvertoning een korte inleiding houden. Advertentie Marktplein 30 - Telefoon 4273 Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Rubato van Teignmouth, bijlegger IJmuiden; Gaasterkerk, Hamburg; Hirondelle, Londen; Tim S, Bergvaara; India Maru, Sungai Pakning; Barok, Skein; Joern Witt, Danzig, bijlegger IJmuiden; Cinrad, Lenin grad; Hafnia, Rotterdam; John F, Rotterdam, Ha ringhaven IJmuiden; Sylviancoast, Rotterdam, laden Hoogovens; Lippe, Strengness; Procuon, Zwijndrecht; Dolfijn, Londen; Pygmalion, Bre men; Tubo, Skoghall, hout voor Zaandam; Mira, Rotterdam; Oostenburgh, Rotterdam; Jan Peter, Antwerpen-; Brage, Ljusne. Zaterdag zijn in IJmuiden aangekomen: Chris tian Russ van Hampton Roads; Flevo, Middles brough, schroot lossen Hoogovens. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Artemis naar Curagao; Delft, La Guaira; Anja. Hansweert; Louis Lantz, Amsterdam, van Hoogovens; Gou- weborg, Helsingborg, kunstmest van Hoogovens; Molensingel, Antwerpen; Rokin, Antwerpen; Fernland, Bremen: Atlantic Sunbeam, Hongkong; Rubato. Helsinki, bijlegger IJmuiden; Klaus Buck, Uddevalla; Sylvia, Duinkerken; Osiris, Christine- hamn; Wulp, Manchester; Joost, Karskar, met zout van IJmuiden; Bomma, Oslo; Maas, Tunis; Midas, Odense; Anna Luise, Oxelosund; Guinee kust, Vlaardingen. Zaterdag zijn uit IJmuiden vertrokken: Wes terdok naar Kopenhagen; Mentor, Barbados; Hes tia, Point a Pitre; Hirondelle, Harlingen; Bür- gundia, Gothenburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan- duidingt volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De Zeeuwse Vereniging tot Bevordering der Visserjjbelangen „Zevibel" zal de belangen gaan behartigen van de Zeeuwse vissers, dié gedupeerd worden door de uitvoering van het drie-eilandenplan. De „Zevibel" zal zich op korte termijn wenden tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer en tot de regering, om te trachten zo spoedig mogelijk een besluit te krijgen over het zo genoemde plan „Coljjnsplaat- haven". Dit plan werd door de vissers vorig jaar unaniem naar voren gebracht, omdat zij Colijnsplaat als vissershaven door de regering wensten uitgevoerd te zien, omdat deze haven het dichtst by hun visgronden is gelegen. Door de uitvoering van het drie-eilandenplan komt de thuishaven Veere, waar zij tot dusver ligplaats hebben, te vervallen. De „Zevibel" had vrijdagavond in sa menwerking met de visserijvereniging „Draagt Elkanders Lasten" in 't gemeente huis van Veere een vergadering uitge schreven om de moeilijkheden, die de Zeeuwse visserij doormaakt, te bespreken. In deze vergadering waren tevens de bur gemeesters van de Zeeuwse visserijge meenten Breskens, Arnemuiden en Ierseke aanwezig. De voorzitter van de visserij vereniging „Draagt Elkanders Lasten", de heer J. Siereveld, zei onder meer, dat tot dusverre niet bekend is wat er met de vissers, die door de uitvoering van het Deltaplan worden getroffen, moet gebeuren. „Mijns inziens moet de regering nu binnen enkele weken de plaats aangeven waar wij naar toe moeten. Wij zullen deze plaats aan vaarden, mits wij onze rijke visgronden behouden, want wij willen een haven heb ben, gelegen aan deze visgronden", aldus de heer Siereveld. De voorzitter van „Zevibel", dr. A. Lockefeer, merkte op, dat in de nieuwe rijksbegroting niets is opgenomen, dat Wijst ..op. toekomstmogelijkheden voor .de vissers. s ujuinom a sjiiaw ^nsaia „Zo gaat het niet langer „Wij kunnen ons niet langer laten be handelen als mensen, die boven hun hoof den het zwaard voelen hangen. Wanneer men meent, dat de visserij geruisloos moet verdwijnen, dan zullen wij vechten", zei Trawlvisserij Dinsdag IS september: m.I. Nederland VI KW 37, Everard Christina KW 40. Woensdag 17 sept.m.I. Cornelis Marinus KW 43. Maandag 22 sept.: m.t. Arie Ouwehand KW 122. Dinsdag 23 september: m.I. Bertha KW 38, Ma ria Jacoba KW 73. Robert William KW 123. Willy KW 141, Cornelia Maria SCH 135. Woensdag 24 september: m.t. Shamrock IJM 129, Dirk Maria KW 80: m.I. De Arend KW 7, De Vrouw Anna KW 52, Geertje KW 108, De Vier Gezusters KW 162. Vrijdag 26 september: s.t. Haarlem IJM 9, Vios I IJM 24; m.t. Allan Water I.JM34, Beatrice IJM 72, Claesje RO 46, Sakina Martine KW 32. Jan Senior VL 84; m.I. Gezina Geertrui KW 176. Zaterdag 27 september: m.t. Maria van Hattem IJM 10, Ariadne IJM 18, Amsterdam IJM 28, Elie Chenevière IJM 32. Golfstroom KW 4. Francina KW 153, Michiel HD 108; m.I. Bali KW 129, Drie Gebroeders HD 79. Maandag 29 september: s.t. Herman IJM 2: m.t. Jacoba Gesina SCH 36. Wiron IV IJM 209, Dirkje RO 53, Deining KW 8, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171; m.I. Annie IJM 14, Adeodatus IJM 30, Ver wachting IJM 204. Adrianus KW 10, Concordia KW 26. Henk KW 66. Saturnus KW 69. Hette Mar- garetha KW 74, Willempje KW 89, Molva KW 91, Nestor KW 101, Jacoba KW 107, Geertje KW 108, Avontuur KW 114, Petronella KW 125, Willy Ali- da KW 155. Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Onderneming II SCH 27, Dolfijn RO 2, Anna Su zanne WR 88; mk. Dageraad IJM 4, Maartje IJM 8, Mercator IJM 19, Bettie IJM 29, Emisel IJM 31, Arend Willem IJM 40, De Hoop I IJM 45, Frede- rika Maria IJM 52. De Hoop II IJM 59, Klaas Junior IJM 60 K.P. IJM 61, Jaap IJM 62, Michiel IJM 63, Ronny IJM 64. Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208, Magda IJM 272, Leendert Jacoba KW 12, Anne Marie KW 27, Petronella KW 31, Stern KW 36, Prinses Margriet KW 51. Cornelia Adriana KW 58, Alice KW 62, Margriet Jozien KW 63, Arend Cornelis KW 68, Marianne KW 71, Zee arend KW 79, Nico KW 96, Arendje KW 98, Aga tha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133. Dirk Taat KW 134, De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165, Pieter Jacob KW 178, Jana KW 210. Samenwerking HD 125. Marianne WR 7, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34. Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maris WR 51, Coen Bot UK 3. Dinsdag 30 september: m.t. Johannes Polder man IJM 20, Job Gouda IJM 79, Albatros KW 87, Emma Wilhelnrina KW 135, Ada VL 7; m.I. Kees IJM 43, Arie Nico KW 17, Doggersbank KW 75, Cornelia Maria SCH 135, Willem Robert RO 27; m.k. Poolster IJM 11, De Hoop I IJM 45, Neeltje IJM 240, Arendje Jacoba KW 21, Rein KW 30, Gijsbertha KW 61, Twee Gezusters KW 77. Adria na Catharina KW 92, Willem KW 94, Jacoba KW 105 Woensdag 1 oktober: m.I. Wiron III IJM 221, Excelsior III KW 76; m.k. Maartje IJM 8, De Hoop I IJM 45, De Hoop II IJM 59, Corrie IJM 78. Twee Gezusters KW 77, Spes Nostra WR 56. Donderdag 2 oktober: m.t. Medan IJM 57, Cu racao IJM 99: m.k. De. Hoop I IJM 45, De Hoop II IJM 59. Corrie IJM 78. Neeltje IJM 240, Arendje Jacoba KW 21, Rein KW 30, Gijsbertha KW 61, Twee Gezusters KW 77, Adriana Catharina KW 92. Vrijdag 3 oktober: m.t. Emma IJM 15, Thoi'ina IJM 33, Post Boy IJM 35. Haringdrijfnetvisserij Maandag 8 sept.: m.t. Willem Cornelis KW 16. Dinsdag 9 september: m.I. Vertrouwen KW 6. Woensdag 10 september: m.I. Neptunus KW 45. Rijnmond V KW 110, Zeemeeuw KW 170. Maandag 15 september: m.I. Noordzee KW 47, Onderneming KW 175. Dinsdag 16 sept.: m.I. Martenshoek IJM 283, Grietje KW 20, Annie KW 54, Eendracht KW 168. Woensdag 17 september: m.I. Hubertha Gerarda KW 9, Rijnmond IV KW 15, Dirk KW 19, Orion KW 22. Wilhelmina I KW 25. Rijnmond II KW 43. Maandag 22 september: m.I. Volharding KW 23, Noordster KW 67, Ella Christina KW 97. Dinsdag 23 september: m.I. Gorredijk IJM 75. Rijnmond III KW 44, Borneo KW 127. Woensdag 24 sept.: m.I. Aafke Jacoba KW 41. Maandag 29 september: m.I. Mr. Dirk Donker Curtius KW 2, Sumatra KW 86, Toenadering KW 95, Voorwaarts KW 140. Dinsdag 30 september: m.I. Hollandia KW 18, Nelly Maria KW 70. Huiberdina Gijsbertha KW 85. Wilhelmina II KW 138, Wilhelmina III KW 147. Janna KW 163; m.k Dinemarie KW 57. Woensdag 1 oktober: m.I. Fierman Eduard KW 5, Nederland VII KW 130, Vooruit KW 151. de heer Lockefeer. „Zoals het nu gaat, kan het niet langer". De voorzitter van „Draagt Elkanders Lasten" merkte op. dat bij een destijds ge houden enquête unaniem bleek dat Co lijnsplaat op Noord-Beveland aangewezen diende te worden als vissershaven en daartoe geschikt moest worden gemaakt. Colijnsplaat ir. het dichtst bij de visgron den gelegen. Dit besluit werd niet alleen genomen door de vissers van Arnemuiden, doch ook door de vissers van Tholen en van Veere. Het plan-Colijnsplaat werd door Gedeputeerde Staten ingediend bij de minister. Nu zijn er tien maanden verstre ken, maar men heeft nog steeds niets ge hoord. Drs. Floor van de Nederlandse Visserij stichting zétte de moeilijkheden uiteen, waarmee de Nederlandsevisserij heeft te kampen en drong er bij de Zeeuwse vis sers opaan, dat men de noodklok zou lui den. De vergadering verleende het bestuur van de „Zevibel" machtiging om zowel bij de minister als bij de Kamerleden aan te dringen op een zo spoedig mogelijke be- gnijiiuansB ni etai De voorzitter van de visserijvereniging te Breskens, de heer Kostfer, zette het be lang van een coöperatieve vereniging voor de vissers uiteen, waarbij hij wees op het succes dat de vissers van Urk met hun coöperatieve vereniging hebben bereikt. Het bestuur van „Zevibel" werd voorts gemachtigd om besprekingen te voeren met de directie van de rijkswaterstaat in Zeeland ten aanzien van de problemen die zich voordoen in de haven van Veere, waar de vloot van Arnemuiden en Veere lig plaats heeft. In de haven van Veere wor den thans door de rijkswaterstaat herstel werkzaamheden uitgevoerd en enkele we ken geleden kwam het tot strubbelingen. Deze konden toen worden opgelost. Er werd bereikt dat de vissersvloot, die aan vankelijk de haven zou moeten verlaten voor de uitvoering van deze werken, nog mocht blijven liggen. Door de toeneming van de uitvoering der werkzaamheden is het echter waarschijnlijk, dat een gedeelte van de vloot de haven van Veere toch zal moeten verlaten, hetgeen de vissers ten zeerste verontrust. De „Zevibel" zal thans bij de directie van rijkswaterstaat trach ten te bereiken dat alle 31 vissersvaar tuigen toch gedurende de werkzaamheden van de haven van Veere gebruik kunnen blijven maken. Advertentie PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3, Tel. 4576, IJmuiden-O. Begrafenissen en Transporten door het gehele land Beverwijk De voordrachtskunstenares Enny Mols- De Leeuwe zal donderdag in het Kenne mer Theater in Beverwijk optreden voor de leden van de vereniging „De Gieteling". Het programma vermeldt onder meer: ,,'n Hel" van Mary Dorna, „Kliniek" van Her man Heyermans, „Gerrit, waar woon je?" van Len Verschoor, „De mond van de waarheid" van Bertus Aafjes en „Paarden" van C. H. A. Cocheret. B. en W. van Beverwijk hebben de ge meenteraad thans voorgesteld een krediet van 91.000 gulden voor de afwerking van de Zeecroft goed te keuren. De Zeecroft is doorgetrokken naar de Julianalaan in verband met de uitvoering van het uit breidingsplan voor Wijk aan Zee. Aan een aantal particulieren en bouwondernemers is optie op deze grond verleend. De 91.000 gulden zijn nodig voor riolering, bestra ting en andere wegwerken. De kosten zul len echter tezijnertijd weer worden ge compenseerd door de uitgifte van de bouwterreinen aan de weg. AGENDA VAN HEEMSKERK. Marquette-theater: zaterdag en zondag 20 uur: „Piloot Quax in Afrika". AUSTRALIë. De Australische poste rijen geven binnenkort twee in dezelfde tekening uitgevoerde postzegels uit in de waarden 3Vz en 4 d., die gewijd zijn aan de geestelijke betekenis van Kerst mis. Het motief heeft betrekking op Christus' geboorte. IERLAND. Ter herinnering aan het feit, dat 100 jaar geleden Mary Aiken- head (1787-1858), stichteres van de Irish Sisters of Charity, overleed zal op 20 oktober een serie van twee post zegels, beide met haar portret in om loop worden gebracht. De waarden zijn: 3 d. (blauw) en 1 s. 3 d. (rood). Het is voor het eerst, dat een Ierse vrouw op postzegels van dit wordt geëerd. NEDERLAND. Op 17 november zal de jaarlijkse serie kinderzegels ver krijgbaar worden gesteld. Ditmaal zijn op de zegels diverse kinderspelen af gebeeld. Zo ziet men op de 4 4 ct. (blauw) een meisje op stelten en een jongen op fietsje, op de 6 4 ct. (kar mijn) een meisje en een jongen op auto peds, op de 8 4 ct. (groen) twee jon gens haasje-over spelen, op de 12 9 ct. (oranje-rood) twee jongens rol schaatsen en op de 30 9 ct. (grijs blauw) een meisje met springtouw en een jongen in autootje. De zegels zijn ontworpen door de kunstenaar Lou Strik. OOST-DUITSLAND. Onder het mot to „Volkskampf tegen Atomtod" zijn twee zegels, 20 pf. (rood) en 25 pf. (blauw) uitgekomen. De zegels geven een symbolische voorstelling: drie ge strekte armen die een atoombom af weren en stukbreken. Carl Sauer uit Berlijn is de maker van het ontwerp. JAP Aft. Voor de Internationale cor- respondèntieweek, die van 5 tot 11 ok tober wordt gehouden, zal op 5 oktober een veelkleurige postzegel van 24 yen verkrijgbaar worden gesteld met als voorstelling een prent van het oude Kyoto (houtsnede van de schilder graficus Hiroshige). De oplage bedraagt acht miljoen exemplaren. TSJECHOSLOWAKIJE. Ter gelegen heid van de Nationale postzegeltentoon- stelling te Brno is een serie van vier waarden in circulatie gebracht met ge zichten op deze stad. De reeks omvat de waarden 30 h. (violet) met het kin derziekenhuis, 60 h. (rood) met het nieuwe stadhuis, 1 kr. (bruin) met de St. Thomaskerk en 1.60 kr. (donker groen) met een algemeen gezicht op Brno. De laatste waarde was alleen verkrijgbaar tezamen met een entree bewijs van de expositie, dat 1.50 kr. be droeg.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5