Tien doden in het verkeer Vanmorgen in de vishal en op zee IJmond-agenda DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 6 Britse trawler ramde een IJslandse inspectieboot Opvarende van Bretagne Schip bracht contrabande naar rebellen op Sumatra Moeilijkheden bij lossing VL. 121 Willem Statenloos, ongewenst Zeventienjarige reeds vijf jaar verstekeling Zuivering van rioolwater Spruiten en aardbeien Instelling van „districts- raden,? bepleit Nieuw bestuurslichaam tussen plaatselijke en rijksoverheid Burgerlijke Stand van Velsen Peen veel goedkoper Kort nieuws Bloemen duurder Scheepvaart ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 De haringvangsten De haringvangsten in de afgelopen nacht waren: KW 2-5, 6-60, 9-2, 23-17, 25-7 138-6, 147-17, IJM 75-5, IJM 283-5, KW 16-30, 19- 1, 47-1, 54-10, 57-15, 140-5, 70-12, 168-8, 15-7, 43-10, 85-18, 97-6, 110-85, 20-12, 41-1, 22-12, 45-16, 127-12, 175-2, 18-35, 67-2, 86-8, 95-11, 160-12, 151-12, 163-6. Trekkers: KW 7-140, 73-100, 40-85, 74-200, 38-140, 141-80. De gemiddelde vangst van de Katwijkse en de Scheveningse vloot was 13 kantjes. Goede vangsten Het was vrijdag op het Zand matig weer. De vangsten waren echter goed, namelijk van 200 tot 700 manden haring. De vang sten van de loggers en kotters op de kust varieerden van 200 tot 250 kilo tong en van 10 tot 12 manden schol per etmaal. Om de Noord was het slecht weer. De trawlers en loggers, die tussen 55 en 59 noorderbreedte hun netten hadden uitge zet, vingen 200 tot 400 manden haring makreel, schelvis en kabeljauw per etmaal. De „Johannes Polderman" wist in drie trekken 180 manden makreel en haring te verschalken. De „Vios" had in één trek 200 manden koolvis en kabeljauw. De „Her man" had in één trek 60 manden haring. De „Gezina Jacoba" in één trek 70 manden haring. De „Postboy", „Emma" en de „Thorina" gingen naar zee. Besommingen van vanmorgen VL 121 24.500, KW 99 17.300, KW 122 32.500,—, KW 52 9150,—, KW 162 8320, REYKJAVIK, (UPI) Volgens een woordvoerder van de IJslandse kustwacht heeft een Britse trawler opzettelijk een vaartuig van de kustwacht geramd, waardoor het botendek werd beschadigd en de reddingsboot van het vaartuig werd vernield. Het incident zou vrijdagmiddag zijn ge schied. Volgens de IJslandse woordvoer der voer het vaartuig van de kustwacht de „Aegir" langs de trawler „Banco" toen deze laatste plotseling de steven wendde en de „Aegir" achter de brug aan bak boordzijde raakte. Aan boord van de Aegir werd niemand gewond. Een tweede poging om de „Aegir" te rammen werd gezien door zes journalisten die zich als gasten bevonden aan boord van een Catalina-vliegboot van de IJs landse kustwacht. Onder de journalisten bevond zich een correspondent van United Press International. LONDEN, (UPI) IJsland heeft Enge land dinsdag ervan in kennis gesteld, dat het in de toekomst niet zal toestaan, dat zieke Britse zeelui in IJsland aan land wor den gébracht op andere dan hun eigen schepen. Dat is door een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken meegedeeld. De Engelse rege ring heeft „kennis genomen" van deze no ta. De woordvoerder bevestigde tevens, dat Engeland bescherming zal bieden aan zijn visserschepen in volle zee. Dit naar aanleiding van een bericht, dat IJslandse patrouillevaartuigen in de toekomst mis schien zullen trachten "Britse trawlers op hun thuisvaart in volle zee te enteren. LONDEN, (UPI) —Sir Farndale Phil lips, voorzitter van de Britse trawlersver eniging heeft volgens de Daily Mail, ver klaard dat IJsland zijn visserijgrens mis schien op 60 mijl uit de kust wil brengen. „Wij geloven, dat IJsland zijn soevereini teit wenst uit te strekken tot de gehele con tinentale strook, tot ongeveer 60 mijl uit de kust", zou Sir Farndale Phillips verklaard hebben. Hij onderstreepte, dat stijgingen in de visprijzen aan seizoensinvloeden te wijten zijn en los staan van het visserijgeschil. De Britse trawlerindustrie heeft sympa thie voor de IJslandse zaak en is bereid te onderhandelen. Misschien valt er wat te zeggen voor uitbreiding van de driemijls- zone, maar het visserijbedrijf en de Britse regering zullen het recht van welke natie ook betwisten om een limiet uit te breiden zonder dat dit internationaal afgesproken is. Phillips wees er volgens de Daily Mail tevens op dat Engeland de kwestie wil voorleggen aan het internationale hof van Justitie, maar dat IJsland de voorkeur geeft aan de „emotioneler" atmosfeer van de Assemblee van de UNO, welke niet als wetgevend lichaam bedoeld was. VELSEN ZATERDAG 4 OKTOBER Thalia: „De jonge leeuwen", 20 uur. Rex: „De dag der geweldenaars'', 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.3012 en van 1416.30 uur. ZONDAG 5 OKTOBER Tha.lia: „Jungle Jim en het verloren eiland", 15 uur; „De jonge leeuwen", 20 u. Rex: „Het purperen masker", 15 uur; „De dag der geweldenaars", 20 uur. MAANDAG 6 OKTOBER Thalia: als zaterdag. Rex: als zaterdag. Pieter Vermeulenmuseum: als zaterdag. 'Raadhuis: Spreekuur burgemeester 10-12 uur; spreekuur wethouder van onderwijs 15-17 uur. BEVERWIJK ZATERDAG 4 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Dorp aan de rivier". Luxor Theater, 19.30 uur: „De jonge leeuwen" (één voorstelling). W.B. Theater, 20 uur: „De duivelsbocht". Breestraat, 15.30 uur: Beiaardconcert. Gereformeerde kerk, Moensplein, 20 uur: Christelijke Filmactie: „Verbroken tra lies". Kennemer Theater, 20 uur, feestavond Kennemer Staten. ZONDAG 5 OKTOBER Kennemer Theater, 14.30 uur: „Jungle Jim en de schat der vuuraanbidders"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Dorp aan de ri vier". Luxor Theater, 14.30 en 19.30 uur: „De jonge leeuwen". W.B. Theater, 14.30 uur: „Het vlammen de woud"; 16.30 en 20 uur; „De wreker". MAANDAG 6 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Dorp aan de rivier". Luxor Theater, 19.30 uur: „De jonge leeuwen". W.B. Theater, 20 uur: „De wreker". KW 37 3750, KW 160 3460, KW 155 5050, KW 48 600, IJM 209 10.200, KW 64 3810, KW 78 1180, KW 59 1310, KW 45 1370, RO 29 350, Wieringen 50 6040, Wieringen 7 4980, Wieringen 67 3870, KW 60 760, KW 92 360, KW 30 1090, KW 56 f 730, KW 98 3760, KW 65 830, KW 97 590, KW 21 470, KW 94 1950 en KW 61 820. Aanvoer van vanmorgen De totale aanvoer voor de zaterdagmarkt werd verzorgd door drie trawlers, vier log gers en dertig kotters, die in totaal 4765 kisten vis aan wal brachten. Gespecifi ceerd waren de vangsten: 600 schelvis, 1500 haring, 1150 makreel, 150 gulden kabel jauw, 10 wijting, 60 koolvis, 400 schol, 135 varia, 120 stijve kabeljauwen. Voorts werd nog 12.500 kilo tong aangevoerd. Dit ge schiedde door 25 schepen van de kleine vaart. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: kisten grote kabeljauw 152, kisten kleine kabel jauw 110—132, grote schelvis 37—38, groot middel schelvis 3137, grootmiddel tongen 4.104.20, kleinmiddel tongen 3.10—3.30, tongen I 3.20—3.30, slips 2.50—2.60, grote tarbot 2.703.20, grote en middelschol 65—70, zetschol 60—67, schol I 6065. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: zwarte kool 88—92, grote gullen 37—45, middel gullen 32—35, torren 20—25, kleinmiddel schelvis 2530, pennen 33—28, braad 28— 33, wijting 26—32, grote tongen 5—5.20, schol 2 33—37, schol 3 31—21, haring 20—24, makreel 16.5021. Voor maandag Voor maandag wordt de Allan Water verwacht met 2000 kisten vis (hoofdzake lijk makreel). Ook de VL 110 wordt ver wacht en wel met 600 haring, 400 makreel, 250 diversen. Oudste schepen De oudste schepen zijn thans: SCH 153 (22 sept.), KW 123, SCH 135 (23 sept.) en de KW 80, KW 7 (24 sept.). KOPENHAGEN (UPI) Een Deense zeeman heeft in ,.Ny Tid", het orgaan van de Deense zeeliedenbond, beweerd, dat het motorvrachtschip „Bretagne", eigen dom van de „Dansk-Fransk Damoskibs- selskab" te Kopenhagen, contrabande aan boord had, die voor Indonesische rebellen- strijdkrachten bestemd was en dat er zes officieren der Indonesische rebellen aan boord waren, toen het schip in maart van dit jaar uit Singapore koers zette naar het gebied op Sumatra, dat in handen van de rebellen was. De ,.Nv Tid" noemdt de Dansk-Fransk Damoskibsselskab alleen als eigenaar van de „Bretagne". Het blad betrok de onder neming niet bij de affaire. Het schip voer in charter. De „Bretagne" werd door kanonneer boten van Djakarta aangehouden, maar volgens zeeman H. Holm waren de zes rebellenofficieren toen al veilig aan land gezet in een snelboot, die in Singapore door de „Bretagne" aan boord was ge nomen. Volgens Holm behoorden 'es kis ten met radio-uitrusting en een jeep tot de contrabande. Hij zeide. dat de Deense kapitein van de „Bretagne" een volledige verduistering beval toen de „Bretagne" Pedang naderde en dat de scheeps'ichten werden uitgedraaid. Holm beweerde ook, dat het vrachtschip twaalf mijl buiten de kust voor anker was gegaan en dat de Noorse stuurman de zes rebellenofficieren aan land bracht en vervolgens terugkeer den met de snelboot en een loods. De „Bretaigne" werd na de aanhouding maandenlang vastgehouden en de kapitein werd door de Indonesische regering ge ïnterneerd. Later werden kapitein en schip vrijgelaten, nadat de eigenaars er mee hadden ingestemd een boete te be talen. Commentaar leverend op het verhaal van Holm, zeide From Andersen, voorzit ter van de zeeliedenbond, dat uit het ver haal blijkt, dat het redelijk is dat de bond verlangt dat reders een_ toeslag voor oor logsrisico betalen aan bemanningsleden op schenen, die wateren bevaren waar vijan delijkheden aan de gang zijn. Hij zeide dat vertegenwoordigers van de zeeliedenbon den in Denemarken, Noorwegen en Zweden binnenkort in Zweden zullen samenkomen om de situatie in de wateren bij Formosa te bespreken. Andersen voorspelde, dat de Scandinavische bonden gemeenschappelijk toeslagen wegens oorlogsrisico zullen eisen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De lossing van de VL 121 Willem is van nacht gestagneerd omdat de havenarbei ders weigerden het schip te lossen. De be manning van de Willem zou namelijk het visruim hebben volgestouwd met vaten zout waardoor lossing praktisch niet mo gelijk was. Nadat aan de heer Van Kuylen- burg, een van de bestuurderen van het N.V.V., advies was gevraagd, gingen de havenarbeiders aan de slag. Door het een en ander kon de lossing pas om half vier beginnen. LEITH (UPI) Vijf jaren van zijn kor te leven heeft de 17-jarige Abdul Ali door gebracht als verstekeling op schepen, ner gens gewild, overal uitgewezen. In een we reld van identiteitsbewijzen, paspoorten, reisdocumenten en dergelijke kan Abdul niets bewijzen over zijn nationaliteit, noch over zijn identiteit. Hij is zonder vader of moeder, zonder land of vaderland. Woensdag werd hij door het Britse mi nisterie van Binnenlandse Zaken uitgewe zen en donderdag vertrok hij met het s.s. „Blaircover", waarmee hij drie weken ge leden als verstekeling in Engeland was aangekomen. Abdul werd in India geboren en ging. toen hij vijf maanden oud was, met zijn ouders naar Zuid-Afrika. Zes jaar later was hij een wees en hield hij zichzelf in het leven van weggegooid voedsel in de havenkwartieren van Durban. Op zijn twaalfde jaar verschool hij zich aan boord van een schip, dat naar India ging. In Calcutta aangekomen werd hij ge arresteerd en weer aan boord van hetzelf de schip gebracht, daar hij niet kon be wijzen dat hij in India was geboren. Hij verliet het schip in Pakistan en werd op nieuw gearresteerd. Ditmaal bracht hij ne gen maanden in de gevangenis door tot het schip was teruggekeerd. In India teruggekomen ging hij opnieuw van boord, maar werd door de politie ge zocht en ging opnieuw als verstekeling aan boord van een schip dat naar Zuid-Afrika ging. Maar in Zuid-Afrika stond men hem niet toe aan land te gaan. Dus ging hij aan boord van de „Blaircover" en vestig de zijn hoop op Engeland, waarheen dit schip zou varen. Bij zijn aankomst als ver stekeling werd hij in Leith gearresteerd en voor de rechtbank in Edinburgh geleid. Daar toonde een vriendelijke rechter in teresse in hem. „Ik ben niet van plan met de handen over elkaar te zitten en toe te zien, dat je om de wereld blijft varen," zeide rechter Stevenson. Hij verwees Ab dul terug naar de gevangenis in afwach ting van een berechting wegens het reizen als verstekeling, in de hoop dat door deze technische manoeuvres Abdul in Enge land kon blijven, zodat functionarissen van het ministerie van Binnenlandse Za ken tijd zouden hebben om zijn zaak te onderzoeken. Ondanks de interventie van de rechter besliste het ministerie echter, dat de jon gen het land moest verlaten. De rechter sprak A.bdul vervolgens vrij van het ten laste gelegde en zeide tot hem: „Ik hoop dat de machinerie, die in beweging is ge zet, tot resultaat zal hebben dat de Indi sche regering je accepteert als Indiër wan neer je daar bent teruggekomen". En hij zond de jongen terug naar de „Blairco ver", die naar Calcutta zou vertrekken. Daarop vertrok Abdul met de hoop dat aan zijn omzwervingen een einde zal komen, naar India. Wanneer de zuiveringsinstallatie voor het rioolwater uit Castricum klaar is, zal zij een bedrag van één miljoen gulden ge kost hebben. Binnenkort hoopt de ge meente een begin te kunnen maken met de aanleg van het benodigde buizennet via de polder naar het Alkmaardermeer. Enige jaren geleden is een noodoplos sing gevonden door bij het huidige zui veringsstation een tweetal bezinkingsbas- sins te maken, waarin het water, alvorens het, na éénmaal te zijn gezuiverd, de pol der inging, nogmaals werd nabezonken. Deze tijdelijke oplossing, die f 30.000 heeft gekost, past in het uiteindelijke plan, dat men in de komende jaren hoopt te kunnen verwezenlijken en waarmede in totaal een bedrag van een miljoen gulden gemoeid zal zijn. De tijdelijke oplossing was direct nood zakelijk omdat het polderwater werd ver ontreinigd, waardoor vee gestorven is. Op de veiling van Ons Belang te Castri cum werden vrijdag zowel aardbeien als spruiten aangevoerd. De tuinders Kraak man en P. Groentjes zorgden voor de spruitenprimeur, terwijl J. Beentjes met aardbeien van de tweede pluk de veiling knoppen sneller deed klikken. Gistermorgen is in het ziekenhuis West einde te 's-G ravenhage overleden de 86-jarige gepensioneerde generaal-majoor W. G. van Hoogenhuyze, die op 26 septem ber gewond raakte bjj een aanrijding. De heer Van Hoogenhuyze was voormalig commandant van het regiment Jagers en adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. Wegens grote dapperheid be toond tjjdens oorlogshandelingen in Djam- bi en Atjeh ontving hij in 1904 de onder scheiding ridder vierde klasse Militaire Willemsorde. In de afgelopen nacht is te Zwolle het 5-jarig jongetje P. Meurer uit Kampen overleden. Het knaapje was ernstig ge wond bij het busongeluk van woensdag avond te W e z e p. Het aantal dodelijke slachtoffers is nu gestegen tot vier. Het 2-jarig dochtertje Geertje van de heer S. Tobbe, wonende in 't V e 1 d achter Marum (Gr.) is door een bestelauto over reden en gedood. De 80-jarige heer C. Huising is te Am- ster d a m, toen hij plotseling de Amstel- veenseweg overstak, door een remisetram van lijn 7 aangereden en op slag gedood. De 56-jarige T. Bouma uit Amster- d a m is, toen hij op zijn bromfiets komen de van de Sloterweg de Haagseweg wilde optrijden, bij de kruising door een perso nenauto aangereden en op slag gedood. De elfjarige scholier Pieter van der Wal uit Noor d-B e r g u m is om het leven gekomen toen een vrachtauto uit Amster dam op de rijksstraatweg Leeuwarden Groningen onder Noord-Bergum tegen een stellage met een verkeersbord botste en de jongen door het vallend bord aan het hoofd werd getroffen. In de Eerste Nieuwsteeg te D e 1 f t is het 3-jarige zoontje Jacobus van de familie Van Boekei onder een bestelauto gekomen en gedood. Weifelen bij het oversteken van de Oud- Loosdrechtseweg te Hilversum heeft de 80-jarige heer J. H. Austermuhle het leven gekost. Hij botste tegen een scooter en overleed later in het ziekenhuis. In het ziekenhuis te Winschoten is de 50-jarige gehuwde M. Bakker uit Hei- ligerlee overleden aan de verwondingen, opgelopen bij een hem 's middags over komen verkeersongeluk. In Lippenhuizen, ongeveer acht kilometer van Drachten, is een auto met grote snelheid tegen een boom gereden waarbij de bestuurder, de 71-jarige aan nemer H. Smeenge uit Borger zwaar is ge wond en zijn passagier, de 61-jarige H. van der Brug uit Assen werd gedood. Op een driedaags congres van het Lan delijk contactorgaan van gemeentesecre tarissen, dat te Enschede wordt gehou den, heeft prof. mr. dr. D. Simons, bui tengewoon hoogleraar in het staats- en het administratief recht aan de Neder landse Economische Hogeschool te Rot terdam, gesproken over „bovengemeente- lijke bestuurslichamen". Prof. Simons verstond hieronder niet in de eerste plaats de provincies en het rijk, maar grote stedelijke agglomeraties die uit meer dan een gemeente zijn sa mengesteld. De agglomeratie wordt in feite beheerd door meer dan een gemeen tebestuur en deze besturen plegen hun bestaan hardnekkig te verdedigen. Vroeg of laat moet de groei van de grote stad echter over haar grenzen tot bestuursmaat regelen leiden. Een radicale oplossing is de samenvoeging van gemeenten, maar daartegen worden verscheidene bezwaren aangevoerd. Samenwerking tussen ge meenten is geen geneesmiddel voor de nadelen der agglomeratie. Wanneer tij dige bestuursvoorzieningen achterwege blijven, ontstaat er een chaotische be bouwing rondom de kern van de grote stad. Met een streekplan is dit niet te voorkomen. Voor de verwezenlijking daarvan is een krachtig en bekwaam bestuursbeleid no dig, dat harmonische uitvoering van dit plan met kracht nastreeft. Men moet erkennen, dat de vraagstuk ken de grenzen van enkelen te buiten zijn gegaan en dat zij, wellicht tegen de be langen van de afzonderlijke gemeenten in, moeten worden behartigd door een spe ciaal hiervoor in te stellen lichaam. Voor de samenstelling van zo'n lichaam zijn ver schillende systemen denkbaar, bijvoor beeld een districtsraad of lichaam dat ge kozen wordt door de mensen uit het be trokken gebied. Prof. Simons besloot met de wens uit te spreken dat men spoedig een proef zou ne men met een wettelijke regeling voor bo- vengemeentelijke bestuurslichamen. GEBOREN: J. M. RuttenKrekelberg, z„ De Tiendestraat 9, Velsen (Noord). J. G. StomphorstMenting, d„ Rijksweg 330, Santpoort. M. VerhoogDeventer, z.„ Gra- hamstraat 198, IJmuiden. T. Ritskes—Pie- tersma, d., Planetenweg 178, IJmuiden. C. C. HeijkantsDe Gooijer, d„ Cederstraat 40, IJmuiden-Oost. J. M. Putman—Huij- bers, z„ Heerenduinweg 197, IJmuiden- Oost. V. C. de VilderSchaaper, d„ Lin- naeusstraat 91, IJmuiden. M. W. Th. Veen- hof—ter Metz, z., R. Visscherstraat 51 rd„ Haarlem. S. van RijnHollaar, z„ Ladder beekstraat 38, Velsen-Noord. E. J. van LeeuwenVan Dijk, d., Sparrenstraat 44, IJmuiden-Oost. R. P. van der Linde Markx, z„ Tuindersstraat 72, IJmuiden- Oost. J. PetersDe Vries, z., Stratingplant- soen 20 rd., Velsen-Noord. Chr, H. Verzij- lenbergDuin, d„ Genieweg 32, Velsen. OVERLEDEN: E. van den Berg, 61 jr., weduwe van W. H. Zinkstok, J 83, Kerk wijk. A. Bons, 46 jr., echtgenote van J. Gesink, Kievitlaan 26, IJmuiden-Oost. ONDERTROUWD: F. Snel, Oosterduin- plein 18, IJmuiden-Oost en T. Verloop, Acaciastraat 3, IJmuiden-Oost, t. a. Aca ciastraat 3, IJmuiden-Oost. A. Zwolsman, Napierstraat 22, IJmuiden en F. van Dan- sik, De Clercqstraat 93, Haarlem, t. a. Na pierstraat 22, IJmuiden. W. M. van Croo- nenborg, Maasstraat 77, IJmuiden en G. Mollema, Maasstraat 81, IJmuiden. W. J. M. Spierings, Radarstraat 50, IJmuiden en N. H. van Toll, Radarstraat 50, IJmuiden, t. a. Stetweg 5, Beverwijk. M. T. Rutte, Overtonweg 10, Haarlem en M. M. Groen, Lange Nieuwstraat 538, IJmuiden-Oost, t. a. Zaanenlaan 19, Haarlem. H. C. Smak man, Schaepmanlaan 17, Driehuis, en K. K. Altena, Velserduinweg 21, IJmuiden-Oost. GEHUWD: L. G. Boon en J. L. Dijkhui zen, IJmuiden-Oost, Popelstraat 4. G. H G. Haak en E. Engelbert, Velsen-Noord. Voorstraat 7. F. Kooij en W. Basstra, Vel sen-Noord, Watervlietstraat 30. A. van VlietP. A. de Beurs, IJmuiden, Marconi straat 22. H. Pauw en C. M. A. Knol, Sant poort, Anemonenstraat 24. C. A. Noort- manII. van der Grijn, IJmuiden, Kenne- merlaan 167. J. J. TerbeekC. A. Meijer, IJmuiden, Warmenhovenstraat 82. Vrijdag nam op de groenteveiling te Be verwijk de vraag naar tomaten toe; er werd voor export gekocht tot een prijs van 63 cent per kilo. De aanvoer van bonen mindert nu snel; de kassnijbonen kwamen tot 1.40 per kilo en de sperziebonen brachten het tot 88 cent per kilo. Minder vlot gingen bos- en waspeen weg; hier voor werd tot 18 cent per bos en per kilo betaald, nadat in het begin der week nog 30 cent werd genoteerd. Sla varieerde van 3 tot 12 cent per krop; voor andijvie werd tot 10 cent per kilo betaald. Spinazie bracht veel geld op namelijk 58 cent per kilo; postelein kwam tot 34 cent per kilo. Prei en selderijknollen gingen vlot weg tot 20 cent per kilo en per stuk. Druiven vari eerden van 95 tot 1.40 per kilo. De noteringen van vrijdag: andijvie 7 10, bloemkool 1541, sla 312, bospeen 1031, waspeen 1022, snijbonen 65130, sperziebonen 3488, pronkbonen 1943, tomaten 2863, komkommer 1128, prei 1017, knollen 1122, spinazie 1858, postelein 2233, druiven 110145, soep groenten 612. Volleybalvereniging De Kennemers In de gehouden jaarvergadering van de volleybalvereniging De Kennemers te Be verwijk heeft de voorzitter, de heer H. Schaap, medegedeeld dat door de betere zalen in Beverwijk de animo voor de vol leybal-sport heel wat groter is geworden. De Kennemers zagen hun ledental verdub belen en men gaat straks met vier teams aan de competitie deelnemen. Met ingang van dinsdag wordt in het nieuwe lokaal aan de Plantage gespeeld; als trainer is aangesteld de Utrechtse hoofdklasse speler de heer Boerop. De technische com missie is samengesteld uit de heren O. Krommenhoek, E. Edel, H. Kroeze, A. Al- bers en J. Bekker. Onderscheiding b(j afscheid. President Kekkonen van Finland heeft de Neder landse gezant in Helsinki, de heer D. M. de Smit, in afscheidsaudiëntie ontvangen en hem bij die gelegenheid onderscheiden met het grootkruis in de orde van de Finse Leeuw. AMSTERDAM Aandelen Kon. Olie waren wederom vast en bereikten, vergeleken met de koer sen van de overige internationale waarden bij de opening een eenzame hoogte. Ame rika was via Parijs flink koper van de Ne derlandse olieaandelen, terwijl Londen de stukken op het Damrak uit de markt nam tegen verkopen van aandelen Shell-Trans port in Londen. Aangezien het aanbod van de aandelen Kon. Olie zeer klein was, kon alleen maar tegen hogere prijzen aan de vraag worden voldaan. Geopend werd op 178,60. Aanhoudende aankopen, in een vrijwel lege markt, deden de koers stijgen tot 179,80, waardoor de koerswinst ruim 3 gulden bedroeg, terwijl de aandelen f 1,50 boven pariteit Amerika noteerden. De overige internationale waarden wer den wel door de vaste stemming voor het oliefonds meegezogen, maar vertoonden bij de opening van de markt geen noe menswaardige veranderingen, vergeleken bij de slotkoersen van de vorige dag. Voor aandelen Philips schijnt de buitenlandse vraag afgelopen te zijn. De aandelen kon den zich bij de opening niet handhaven en verloren één punt. In het verdere beurs- verloop kon dit verlies worden ingehaald. Unilever lag goed in de markt en verbe terde na 406'/2 tot 407'/2. De koerswinst be droeg hier ongeveer 3 punten ondanks de concurrentie van de koelhuisboter, waar voor bij de handelaren zeer grote belang stelling bestaat. De botervoorraad in de koelhuizen bedraagt echter nog steeds 15.000 ton. AKU was aanvankelijk zeer kalm op 217)4, goed prijshoudend en ont moette in het verdere beursverloop be langstelling van publieke zijde waardoor de koers aantrok tot 220. K.L.M. werd een halve gulden hoger geadviseerd. In het laatste half uur van de beurs kwam er voor vrijwel alle internationale waarden publieke belangstelling los, waardoor de fondsen op vrijwel het hoogste punt van de dag sloten. Zwijgen is goud. Dit geldt echter niet voor de directie van de K.P.M. ten op zichte van mededelingen over het te verwachten dividend. De aandelen van de ze scheepvaartmaatschappij verloren 3 punten. Scheepvaartunie en Holland Ame rika Lijn min 1 percent. In Deli was middenkoersaanbod waardoor de opening werd gesteld op ƒ121,50 tegen de vorige slotprijs 123,80. Deze lage ope ning was voor een koper aanleiding om zich flink te roeren door de stukken in ruime zin af te nemen. Hierdoor steeg de koers snel op 126.- waarop echter weer een reactie kwam tot 124,50. Senembah noteerde 1 punt hoger en Amsterdam Rub ber was vrijwel onveranderd. De staats fondsen waren goed prijshoudend. Aandelen handelsvereniging v/h Reiss en Co werden op 53 geadviseerd (50 bieden). Aandelen chemische fabriek L. van der Grinten n.v. worden ter beurze geïntro duceerd. Er komt binnenkort een aande lenemissie van de vennootschap groot f 560.000 a 100 percent met claimrecht. Prolongatie 3'/2 percent (ANP). NEW YORK De Newyorkse effectenbeurs heeft vrij dag het hoogste koersniveau in haar ge schiedenis bereikt te rekenen naar de samengestelde koersgemiddelden. Volgens makelaars was dit het gevolg van bemoe digende berichten omtrent het bedrijfs leven. onder andere de bij General Motors bereikte regeling voor het collectieve con tract. Het hoogtepunt werd kort na het middaguur bereikt en hoewel men in som mige kringen meende, dat er een inzinking zou ontstaan, konden winstnemingen en afwikkelingen met het oog op de weekwis- seling het koerspeil niet belangrijk omlaag brengen. Bij slot waren er vrij veel koers winsten van 1 dollar of meer. Het aantal verhandelde fondsen was (met 3 830.000) 80.000 groter dan de vorige dag. Tot de fondsen, die beter gesteund werden, be hoorden auto-, koper- en spoorwegaan delen De stijging was de vierde van de vijf afgelopen beursdcgen. Vooral de me taalwaarden trokken de aandacht. Magma was ongeveer 4 dollar hoger op hoogste dagwaarde en National Lead en Kennecott elk ongeveer 3 dollar. Er waren wel en kele winstnemingen in verband met het naderend weekeinde, maar de markt absor beerde die uitstekend. Slotkoersen van 1 of 2 dollar hoger waren talrijk. Het industrie gemiddelde kwam van 532,09 op 533,73: dat voor spoorwegen van 144,10 op 145,71 en dat voor openbare nutsbedrijven van 80,99 op 80,72. Van de 1233 verhandelde fondsen sloten er 627 hoger en 348 lager. Slotkoe- Ochtend vrijdag koersen 3-3Ntderl. *7 92</<e 3 °/o Nedl 1962'64 945/i« Woningbouw 6 109% Pr. A'dam '56 I.. 84% Pr. A'dam '56 II. 94% Pr. A'dam '56 III 94% Pr. R'dam '52 I.; 96 Pr. R'dam '52 II. 95% Pr. R'dam '57. 104 A.K.U 220 220 Calvé Delft 324'/s Van Gelder Zonen 186% K. N. Hoogovens 320 Nederl. Ford 186 N. Kabelfabriek 285 gew.Philips Gloeil 345% 348 Dref.PhilipsG:oeil 168 Unilever 407 409 Wilton Fyenoord 196 Dordtsche Petrol 735 Kon. Petroleum 179,70 180,50 Billiton 171%! A'dam Rubbe- 68% K.L.M f 100,50 Holl. Am ar. Lijn.. 149 N.S.M 147 N. Scheepv. Unie 130 v. Nievelt Goudr 127 Phs. v. Ommeren 240 H.V.A 107% Deli maatsch appij 124,40 f 125,— Amsterd. Bank 238% Nat. Handelsbank 89 Ned. Handel Mij 178 Rotterd. Bank 196% Twentsche Bank.. 176 Anaconda Copper 55 Bethlehem Steel.. 48 U.S. Steel 78% General vlotois.. 47% Shell Union...... 83% Tidewater 26 Op de bloemenveiling te Beverwijk on derging het beeld een grote verandering doordat een aantal soorten van het markt- toneel verdwenen; de prijzen liepen be langrijk op. De troschrysanten vormen nu negentig percent van de aanvoer; deze ko men zowel van de koude grond als uit de kassen. De prijzen varieerden van 20 tot 85 cent per bos; kwam er echter een partij van heel goede kwaliteit, dan werd er tot ruim een gulden per bos betaald, een prijs die in geen maanden op de bloemenveiling werd neergeteld. De grootbloemigen gin gen ook grif weg tot ruim 25 cent per stuk. Er kwamen nog enige restanten dahlia's en asters, maar deze kwamen niet veel hoger dan 25 cent per bos. Er is een ruim aanbod van duindoorns en eikeblad, terwijl er ook een regelmatige aanvoer van fre sia's en anjers is; ook hier lagen de prijzen hoger. De aanvoer van potplanten begint toe te nemen, nu er meer cyclamen aan de markt komen. Aagtekerk, 3 te Las Palmas. Albireo, 3 55 m. n. Finisterre n. Marseille. AJblasserdijk, 4 te Rotterdam. Aldabi, 3 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. AJderamin, pass. 3 Kp. St. Vincent n. Antwerpen. Algenib, 3 v. Antwerpen n. Las Palmas. Alhena, 10 te Antw., 12 te R'dam verw. v. B. Aires. Alkaid, 3 te Vitoria. Alkmaar, 3 400 m. w. Puluweh n. Singapore. Almkerk, 3 60 m. z.o. Formosa n. Kobe. Alphard, 3 v. Pto. Alegre n. Buenos Aires. Alpherat, 3 v. Baltimore n. Philadelphia. Alnati, verm. 8 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Alwaki, 3 v. Rotterdam n. Marseille. Amstelkroon, 3 107 m. o.z.o. Manilla n. Tarakan. Amstelmeer, 3 520 m. z. Ceylon n. Mauritius. Amstelvaart, 3 600 m. n.o. H'kong n. Whampoa. Amstelveen, 3 te Dakar verwacht v. Kaapstad. Andijk, 3 700 m. o.n.o. Bermuda n. Havana. Arendskerk, 4 te Antwerpen. Arkeldijk, 3 te Suez v. Djibouti. Astrid Naess, 4 te New York. B3li, 3 50 m. z.w. Oporto n. Le Havre. Bantam, 4 te Rotterdam. Batjan, 3 te Bandar Shapur. Bengkalis, 3 930 m. o. Socotra n. Djibouti. Blitar, pass. 3 Gibraltar n. Bilbao. Bloemfontein, verm. 4 v. Kaapstad n. Amsterdam. Borneo, 3 v. Tandjong Priok n. Balikpapan. Bussum, 4 te Hoek v. Holland verw. n. Pernis. Calamares, 3 te Guayaquil v. Balboa. Caltex Arnhem, 3 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Delft, 3 58 m. o. Aden n. Rotterdam. Caltex Nederland, pass. 3 Masira n. Bahrein. Caltex Rotterdam, 3 40 m. n.o. Malta n. Sidon. Calt. The Hague, 3 100 m. w. Sabang n. Bahrein. Caltex Utrecht, 3 15 m. n. Bizerta n. Rotterdam Camerounkust, 2 v. Monrovia n. Freetown. Carrillo, 3 300 m. o. Miami n. New York. Cartago, 3 te Barrios v. Havana. Casamance 3 135 m. n.n.o. Las Palmas n. Dakar. Charis, 2 v. Fort Liberte n. Savannah. Cinulia, 2 240 m. o. Bahamas n. Goodhope. Cistula, 3 150 m. w.n.w. Cambodja n. Bangkok. De Eerens, 3 v. Dubai n. Ummsaid. Dongedijk, 3 te Londen. Dorestad, 3 v. Miri n. Anacort.es (bij Seattle). Doris, 3 te New York v. Baltimore. Duivendrecht, 3 v. Aden n. Suez. Duivendijk, 4 te Cristobal. Eemdijk, 4 v. New Orleans n. Le Havre. Eemland, pass. 3 Kp. Verd. eil n. Rio de Janeiro. Eenhoorn, 2 v. Piraeus n. Mitylene. Elizabeth B, 3 300 m. w.n.w. Balboa n. Balboa. Ena, 3 75 m. o.n.o. Dominica n. Curagao. Eos, 4 te Rotterdam. Esso Amsterdam, pass. 3 Azoren n. Aruba. Esso Nederlahd, 3 140 m. n.o. Kuria Muria naar Rastanura. Friesland SSM, 3 te Setubal. Gaasterkerk, 3 te Amsterdam. Garoet, 3 v. Surabaja n. Bintang. Giessenkerk, 3 v. Kobe n. Hongkong. Groote Beer, 6 v. Rotterdam te New York verw. Grootekerk, 3 te Port Elisabeth v. Kaapstad. Guineekust, 4 te Rotterdam. Hector, 3 te Alexandrië verwacht v. Tunis. Helena, 3 te Pt. Arenas v. Cristobal. Helicon, 2 v. Paramaribo n. Amsterdam. Hermes, 3 te Liverpool. Hestia, 3 v. Amsterdam n. West-Indië. Hoogkerk, 3 v. Port Said n. Alexandrië. Houtman, 5 te East-London verwacht. Hydra, 3 te Santiago de Cuba verwacht. Isis, 4 te Guanta. Ivoorkust, 4 te Freetown. Jagersfontein, 3v. Bremen n. Hamburg. Japara KRL, 2 290 m. z.o. Bermuda n. Galveston. Java, 4 te Port Said. Jos. Frering. 3 480 m. n.n.o. L. Palm. n. Monrovia. Kalinga, 3 te Buenos Aires. Kara, 3 te St. Helena n. Lorenco Marques. Karimata, 2 120 m. n. Azoren n. Halifax. Kasimbar, 3 v. Sorong n. Fak Fak. Kelletia, 3 v. Rotterdam n. Oslo. Kenia, 3 150 m. z. Freetown n. Port Harcourt. Kennemerland, 3 te Hamburg. ICermia, 3 v. Singapore n. Saigon. Khasiella, 3 te Curagao. Kieldrecht, 4 te Barcelona. Koratia, 3 te Cabimas verwacht v. Curagao. Korenia, 3 te Hoek van Holland verwacht. Laagkerk, 4 te Bahrein. Laertes, 3 v. Yokosiana n. Pusan. Larenberg, 3 300 m. o. Gibraltar n. Dakar. Laurenskerk, 3 360 m. z.o. Suez n. Port Said. Lelykerk, pass. 3 Dungeness n. Port Said. Leto, 4 te. Port Churchill. Liberty Bell, pass. 3 Gibratlar n. Mena Al Ahm. Lissekerk, 2 te Kuwait. Loppersum, 3 v. Hamilton n. Mobile. Louis Lantz, 3 te Aden. l.uksefjell, 3 te Londen verw. v. Threerivers. Maas, 3 v. Amsterdam n. Zuid-Levant. Maasdam, 12 te Rotterdam verw. v. New York. Maaskerk, 3 rede Alleppey. Malea, 3 670 m. o. Albany n. Wwinana. Mariekerk, 4 te Casablanca. Marnelloyd, 3 v. Genua n. Iskenderun. Maureen, 3 600 m. n. Fiores n. Londen. Mentor, 3 v. Amsterdam n. Barbados. Merwede, 3 300 m. z. Las Palmas n. Las Palmas. Molenkerk, 3 370 m. o.n.o. Mombasa n. Mombasa. Muiderkerk, 3 te Durban verwacht v. L. Marques. Munttoren, pass. 3 Sir. Ormoesz n. Band. Mashur. Naess Tiger, 3 215 m. z.w. Landsend n. Hamburg. Nanusa, 3 te Balikpapan verw. v. Makassar. Nestor, 3 te Barbados. Nias, 3 v. Rotterdam n. New York. Nieuw Amsterdam, 4 te Rotterdam. Noordam, 6 v. Rotterdam te New York verwacht. Ommenkerk, 3 te Antwerpen. Oostkerk, 3 te Antwerpen. Oranje, verm. 4 v. Tj. Priok, 10 te Colombo verw. Oranjefontein, 6 te Kaapstad verwacht v. A'dam. Oranje Nassau, 6 te Barbados, 8 te Trinidad verw. Oranjestad, 5 v. Amsterdam te Georgetown verw. Orestes, 3 v. Puerto Barrios n. Belize. Orion, 3 15 m. z.w. Lissabon n. Algiers. Osiris, 4 te Port Au Prince v. Aruba. Ouwerkerk, 3 90 m. m. Ceylon n. Penang. Peperkust, 4 te Lobito verwacht. Poelau Laut, pass. 3 Kp. St. Vincent n. Pt. Said. Polydorus, 3 v. Duinkerken n. Antwerpen. Polyphemus, 4 te Kingston Jam. Poseidon, 5 te Houston verwacht. Prins der Nederlanden. 11 te Plymouth verw. Prins Frederik Willem, pass. 3 Vlissing. n. Antw. Pr. Will. Ill, 3 100 m. n.o. Belle Isle n. Le Havre. Prins Willem George Frederik, 3 725 m. o. Belle Isle n. Le Havre. Purmerend, 3 te Stanlow. Pygmalion, 2 v Bremen n. Amsterdam. Radja, 3 te Salalah Oman v. Suez. Rerripang, pass. 3 Algiers n. Port Said. Rijndam, verm. 5 v. St. Thomas te La Guaira. Rotti, 3 100 m. n. Benghazi n. Alexandrië. Saidje, 4 te Pladju verwacht v. Singapore. Saroena, 3 v. Surabaja n. Djakarta, Schelpwijk, 3 400 m. n.w. Mecca n. Band. Mashur. Schie, 4 te Alexandrië. Senegalkust, 3 te Lagos. Sibajak, 3 te Sydney v. Wellington. Sigli, 3 420 m. w. Thursday Isl. n. Brisbane. Sirrah, 3 dw. Ras Al Hadd n. Landsend. Sloterdijk, 5 te Antwerpen verw. v. New York. Soestdijk, 4 v. R'dam n. Antwerp, en New York. Solon, 2 v. Limon n. Port Au Prince. Sommelsdijk, 3 v. New York n. Antwerpen. Stad Alkmaar, 3 15 m. o. Oeland n. Lulea. Stad Gouda, pass. 3 Dover n. Hampton Roads. Stad Haarlem, 3 46 m. z.w. Ushant n. Rotterdam. Stad Rotterdam, 3 60 m. w. Ouessant n. Melilla. Stad Schiedam, 3 te Melilla. Stanvac Talangakar, 6 te Buatan verw. v. Priok. Statendam, 8 v. Rotterdam te New York verw. Stentor, 3 v. New York n. Curagao. Straat Mozambique, 3 te Montevideo verwacht. Sunetta, 3 v. Saigon n. Yokohama. Tabinta, 3 v. Surabaja n. Semarang. Tahama, 3 55 m. n. Oran n. Port Said. Tankhaven I, 3 te Singeigerong verwacht. Tappanzee, 5 te Karachi verwacht. Teiresias, 3 te Aden verwacht n. Aden. Teucer, 4 te Houston. Texel, 4 te Bawarda (bij Abadan). Theobaldius, 3 40 m. n. Borkum n. Rotterdam. Thelidomus, pass. 3 Kp. St. Vincent n. Port Said. Tibia, 3 300 m. n.o. Mogadiscio n. Abadan. Towa, 3 te Santos v. Rio de Janeiro. Utrecht, 4 te Genua. Van der Hagen, 3 v. Port Harcourt n. Freetown. Vasum, 6 te Algiers verwacht v. Port Said. Vlist, 3 te Rotterdam. Waterland, 3 5 m. o. Palma eil. n. Montevideo. Waterman, 4 te Rotterdam. Westerdam, 3 740 m. w. Bishoprock n. Rotterdam. Wieldrecht, 3 v. Pt. Cardon n. Providence. Willemstad, 3 te Hamburg. Woensdrecht, 3 te Paulsboro v. Napels. Wonogiri, 3 30 Om. o. Ceylon n. Penang. Zaankerk, 4 te Aden. Zuiderkruis, 12 te R'dam, 13 te A'dam verwacht.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6