Communistisch China vuurt een week lang niet op Quemoy Londen diep geschokt door de nieuwe terreur op Cyprus HET WEER Vrije bevoorrading zonder Amerikaanse begeleiding Haarlems Dagblad Gouden langspeelplaat voor Prins Bernhard PAUS PIUS XII ERNSTIG ZIEK Van 650 arrestanten 2 overleden en 250 gewond Sovjet-Unie erkent Guinee „Koraalzee" in Tokio MORRIST weyot/üffi Meer wind Premier Nehroe opende jaarvergadering I.M.F. Acht doden in het verkeer A chteruit Het woord is aan Clinton's middelbare school door explosies verwoest Haarlemse accountant zou onjuiste belastingaangifte gedaan hebben BOAC begon lijndienst met Cornets naar New York Bedrijfsleider in fabriek door personeelslid vermoord 73e JAARGANG No 75 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 53S9. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijlcs MAANDAG 6 OKTOBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 228 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) Londen is diep geschokt door de nieuwe terreur op Cyprus, die barbaarser is dan ooit. Er gaan stemmen op om in de gege ven omstandigheden vrouwen en kinderen van Cyprus te evacueren. Duncan Sandys, de minister van Defensie, heeft gisteren verklaard dat dit op het ogenblik nog niet nodig wordt geacht. De verscherpte terreur is blijkbaar het antwoord op het in wer king getreden Britse deelgenootschapsplan. De Britse regering blijft hieraan desondanks vasthouden, al lijkt het zonder medewer king van de Grieken geen kans van slagen te hebben. Zolang de gemoederen niet zijn afgekoeld, acht Londen het echter niet mo gelijk te onderzoeken of Makarios nieuwste plan voor zelfstandigheid van Cyprus, eventueel los van Griekenland en Turkije, ernstig is bedoeld. Men acht het niet uit gesloten, dat Makarios zijn plan heeft ge opperd, omdat hij besefte dat de Britse regering niet wilde wijken. De stemming is feller dan ooit tegen Makarios, omdat hij ook thans geen woord van afkeuring heeft gesproken over de nieuwe terreurdaden. James Griffiths, de vroegere minister van koloniën in de Labourregering, die door gaans voor Makarios pleit, heeft een be roep op de aartsbisschop gedaan al zijn invloed te gebruiken om een einde te ma ken aan een hernieuwing van het geweld. Makarios heeft êen aanzienlijke aanhang in de Labourpartij, maar van socialistische zijde wordt thans de vraag gesteld of de partij enige invloed op Makarios heeft. Er wordt op aangedrongen, dat het hoofdbe- Op een bijeenkomst, die zaterdag in het paleis Soestdijk werd gehouden, heeft mr. W. F. Schokking, voorzitter van de Prins Bernardstichting, aan Prins Ber nard mededeling gedaan, dat de verkoop van de langspeelplaat ten bate van deze stichting een groot succes wordt. De ver koop bereikte een Nederlands record:vijf- tigduizend stuks, hetgeen betekent, dat de gouden plaat is bereikt. Deze gouden grammofoonplaat werd de Prins overhan digd door de 15-jarige Betty Rijxman uit Bussum, lid van Lex Karsemeijer's en semble „Sweet Sixteens". De dertig meis jes van dit koor zongen hierna „Sugar in the Morning" en oogstten daarmee de dank van de Prins. Het doel van de stichting is het verlenen van hulp aan militairen en oud-militairen, die buiten hun schuld in financiële nood verkeren. In 1957 hielp de stichting met 47.000 gulden aan goederen en met 12.000 gulden aan voorschotten. In de eerste ne gen maanden van dit jaar is al tienduizend gulden meer uitgegeven dan in 1957. Er is nog voor tienduizend gulden aan prijzen toegezegd ten behoeve van de prijsvraag, die aan het kopen van de 1 angspeelplaat is verbonden. De waarde der prijzen is door deze schenking verhoogd tot 21.000. De langspeelplaat bevat een programma in het lichtere genre, uitgevoerd door be kende radioartiesten. De actie duurt tot 15 december. LONDEN (UPI) De Sovjet-Unie heeft Guinee erkend en besloten diplomatieke betrekkingen aan te knopen met de nieuwe Afrikaanse republiek. President Vorosjilov heeft premier Sekou Touré een boodschap gezonden waarin hij deze succes wenst bij de opbouw van de soevereine democrati sche republiek. Guinee, dat vorige week donderdag, na 58 jaar onder Frans bewind te hebben gestaan, tot onafhankelijke staat werd uitgeroepen, was het enige gebied van de Franse Unie, dat zich bij het refe rendum over de nieuwe Franse grondwet, tegen het experiment-De Gaulle uitsprak. Ghana was de eerste staat, die de nieuwe republiek erkende, spoedig gevolgd door de Verenigde Arabische Republiek van pre sident Nasser en de voorlopige Algerijnse regering in ballingschap. Het K.L.M.-vliegtuig „Koraalzee" is van morgen om 8.44 uur Nederlandse tijd in Tokio aangekomen. Gisteravond om 19.26 uur Nederlandse tijd was dit vliegtuig, dat een proefvlucht maakt op de lijn Amster- dam-Tokio via de noordpool, uit Ancho rage in Alaska vertrokken. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL, 71716,2 SUèDE DAMES - HERENJASJES Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met tijdelijk enige regen. Matige, later af en toe krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'». TAIPEH, (Reuter). De Chine se communisten hebben de beschieting van het eiland Quemoy vandaag ge staakt. Te Taipeh verluidt, dat naar aangenomen wordt, de Chinese natio nalisten een einde zullen maken aan hun vergeldingsaanvallen op het vas teland. De nationalistisch-Chinese regering zou echter besloten hebben het communistisch Chinese aanbod tot onderhandelen af te wijzen. De Chinese nationalisten zouden zich ook niet storen aan de eis de Ameri kanen niet langer konvooien naar Quemoy te laten begeleiden, maar in tegendeel de Amerikanen verzoeken de bescherming van hun oorlogssche pen te laten voortduren. Volgens de nationalistisch Chinese militaire in lichtingendienst zouden de Chinese communisten bezig zijn zich langs de kust tegenover Matsoe militair te ver sterken. Amerikaanse kringen zijn van mening dat dit zou betekenen dat de Chinese communisten niet van zins zijn in dit stadium de wapenstilstand te laten voortduren. HONGKONG (Reuter) De communis- tisch-C) inese minister van Defensie, Peng Teh-Hoeai, verklaarde gisteren in een boodschap tot de Chinese nationalisten, dat hij „uit overwegingen van menselijk heid" opdracht heeft gegeven de beschie ting van de kusteilanden met ingang van maandag 6 okto1 r voor een week te staken. De Chinese nationalisten zullen in die tijd vrij zijn zich te bevoorraden, op voorwaarde dat er geen Amerikaans ge leide is. Hij herhaalde het oude voorstel van premier Tsjoe En Lai tot besprekin gen over een vreedzame regeling. Dit is een zuiver Chinese zaak en niet een aan gelegenheid tussen China en Amerika, dat in laatste instantie onze gemeenschappe lijke vijand is, aldus de minister volgens het communistisch-Chinese persbureau „Nieuw-China". Hij zei voorts, dat het ni :t goed is dat de oorlog tussen „u en ons", die al dertig jaar aan de gang is, nog niet is geëindigd. De strijd om Quemoy is bedoeld als bestraffing, daar de nationa listisch-Chinese leiders onbeheerst zijn op getreden tegen het vasteland. Vandaar het afschiei van enige granaten om uw aan dacht hierop te vestigen, aldus de minister. Hij verklaarde verder, dat de dag zeker zal komen, dat de Amerikanen de Chinese nationalisten in de steek zullen laten: „De aanwijzing is er al in de verklaring van Dulles op 30 september". Er is geen oorlog tussen de Chinese volksrepubliek cn de Verenigde Staten. „Is het niet bespottelijk over een staken van het vuren te spreken wanneer er geen vuur is?" aldu de minister. Het geschil tussen China en de Verenigde Staten is de Amerikaanse bezetting van Taiwan (For mosa) en dit moet worden geregeld door de onderhandelingen tussen beide landen te Warschau, aldus de minister. Eisenhower WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft zaterdag in een brief aan Theodore Green, de Democratische voor zitter van de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen gezegd, dat er al tijd de mogelijkheid bestaat dat het voor de defensie van Formosa en de Pescadoren nodig zal zijn maatregelen te nemen voor bescherming van ondergeschikte posities als Quemoy en Matsoe. Senator Green had Eisenhower geschre ven dat de Verenigde Staten In geval van strijd om Quemoy zonder bondgenoten zou den staan en dat militaire verwikkelingen voor de defensie van Quemoy niet door het Amerikaanse volk zouden worden ge steund. De president zei vooral deze ver klaring te betreuren. Hij verklaarde ervan overtuigd te zijn dat het gehele Ameri kaanse volk zich aaneen zal sluiten als de Verenigde Staten in strijd verwikkeld zou den geraken door „kwade en agressieve aanvallen van de communistische mach ten". De uitlating van Green kan, als de vijanden van Amerika er geloof aan hech ten, gevaarlijk zijn en een conflict vrijwel onvermijdelijk maken. Eisenhower zegt er zeker van te zijn, dat de bondgenoten de Verenigde Staten zullen steunen als deze onverhoopt, en tegen hun wil, tot de strijd zouden worden gedwongen. Ik geloof juist, aldus Eisenhower, dat onze bondgenoten ontzet zouden zijn, als de Verenigde Staten zich in het aangezicht van de dreiging van Chinees-Russische agressie zouden terug trekken. Tien Democratische leden van het Huis van Afgevaardigden hebben Eisenhower verzocht om een bijzondere zitting van het Congres ter bespreking van de pohtiek in het Verre Oosten. Zij zeggen dat de over grote meerderheid van hun kiezers zich ongerust maakt over het standpunt van de regering inzake Quemoy. Tsjang Kai Tsjek LONDEN (Reuter) In een gesprek met een correspondent van de Sunday Times heeft Tsjang Kai Tsjek gezegd dat onder handelen met de communisten waardeloos is. Naar zijn mening moet de conferentie in Warschau worden gestaakt, om te zien wat de communisten dan doen. Misschien pro beren zij dan een landing op Quemoy, zei hij. „Dan zullen we pas echt beginnen te vechten". Waarschijnlijker achtte hij het evenwel, dat zij dan gedwongen zullen zijn het schieten te staken en toe te geven dat zij niets kunnen bereiken. Nogmaals ver klaarde Tsjang, dat hij nooit concessies aan de communisten zal doen. Hij gelooft niet, Premier Nehroe heeft heden in New Delhi de jaarvergadering van het Inter nationaal Monetaire Fonds geopend. Meer dan duizend deskundigen uit 68 landen wonen de vergadering bij. onder anderen minister Hofstra en dr. Holtrop. In het middelpunt der belangstelling staat een resolutie van de Verenigde Staten, Enge land. België en Nederland, die een ver sterking van de middelen van het fonds beoogt. Men verwacht dat de resolutie zal worden ingediend door de Amerikaanse minister van de Schatkist Robert Ander son. In zijn openingsrede deed premier Neh- hoe een beroep op de meer ontwikkelde landen, te helpen de kloof die hen van de onderontwikkelde landen scheidt te over bruggen en wetenschappelijke en tech nische bijstand te verlenen. Ongeveer driehonderd jaar geleden waren de Azia tische volkeren technisch meer ontwikkeld dan de westelijke volkeren. De situatie is met de industriële revolutie veranderd en de Aziaten zijn achterop geraakt, aldus de Indische premier. De hedendaagse wereld is niet verdeeld in communistische en niet- communistische landen, maar ontwikkelde en onderontwikkelde, of geïndustrialiseer de en niet-geïndustrialiseerde staten, zo zei Nehroe. „Communisten en niet-com- munisten mogen politieke en ideologische geschillen hebben maar zij aanbidden de zelfde God: technologie". De Amerikaanse minister van de Schat kist Robert Anderson bepleitte een ver sterking van middelen van het fonds. dat Washington overweegt zijn politiek te herzien, anders zou hij tot de Slotsom moe ten komen „dat alle gerechtigheid van de aarde is verdwenen". Tsjang hoopt dat de Britse leiders, die naar zijn oordeel altijd een betere kijk hebben gehad op de gang van zaken in het Verre Oosten, de Ameri kanen van advies zullen dienen. Doodsteek WARSCHAU (Reuter) De verklaring van Peng Teh-Hoeai betekent volgens de eerste indruk te Warschau, de doodsteek voor de Amerikaans-Chinese besprekingen in de Poolse hoofdstad. De Chinese minis ter zei namelijk, dat er geen sprake is van besprekingen over een staken van het vuren met de Amerikanen. Indien de Ame rikanen vasthouden aan een gegarandeerd staken van het vuren, lopen de besprekin gen vast en komen de Chinezen, uit het oogpunt van de propaganda, als overwin naar uit de strijd. Indien de Amerikanen daarentegen de Chinese maatregel zullen gaan beschouwen als een staken van het vuren, zoals door hen werd gewenst, zullen zij een zwakke positie innemen bij de be sprekingen, aldus oordeelt men te War schau. Uit het feit, dat de Chinezen met de Amerikanen alleen willen spreken over terugtrekking van de Amerikaanse strijd krachten van Formosa wordt afgeleid, dat. er geen hoop is op een compromis te War schau. Twee doden bij botsing tussen scooters Op een onbewaakte overweg onder de gemeente Prinsenbeek is een personen auto aangereden door een sneltrein naar Eindhoven, Mevrouw D. Bastiaansen uit Nieuw Ginneken werd uit de auto ge slingerd en was op slag dood. Haar echt genoot werd zwaar gewond. Op het Urkerdwarspad tussen Urk en Tollebeek in de Nooroostpolder is het vijf jarig jongetje W. de Groot onder een ach teruitrijdende vrachtauto geraakt en om het leven gekomen. De 53-jarige mevrouw S. van Bruggen- Heykoop ut Beesd is toen zij op weg naar haar woning de Rijksweg wilde overste ken, aangereden door een personenauto en op slag gedood. Op de Hoefkade te 's-Gravenhage is de 15-jarige scholier Herman Schmidt On der een vrachtauto geraakt en dodelijk verongelukt. De 44-jarige mevrouw L. Elbertsen uit Putten is op de rijksweg, toen zij met haar bromfiets overstak, aangereden door een motor en op slag gedood. Haar 8-jarig zoontje, dat achter op de bromfiets zat, en de motorrijders, de gebroeders F., werden ernstig gewond naar het ziekenhuis „Sa lem" te Ermelo overgebracht. Nabij Huis ter Heide zijn twee scooters met elkaar in botsing gekomen. De heer H. van Koot, P.T.T.-ambtenaar te Utrecht en zijn echtgenote mevr. Van Koot-Amme- raal die een van de scooters bereed en de bestuurder van de andere scooter, de 32- jarige R.K. geestelijke J. L. de W. uit Lo- bith, werden hierbij tegen de grond geslin gerd. Mevr. Koot overleed ter plaatse; haar echtgenoot stierf kort na aankomst in het ziekenhuis. De geestelijke werd vervoerd naar het Sint Antoniusziekenhuis te Utrecht. Zijn toestand is zeer ernstig en voor zijn leven wordt gevreesd. In de Wilhelminastraat te Wijk bjj Duurstede is de 7-jarige Henkie van der Linden door een vrachtauto aangereden en gedood. stuur van de partij druk zal uitoefenen op de aartsbisschop om de wandaden stop te zetten. In conservatieve kring gaan stem men op voor een militaire regering op Cy prus, die een einde zal maken aan de ter reur en het gezag moet herstellen. Er zijn het afgelopen weekeinde verscheidene aanslagen gepleegd op Britse militaire voertuigen. Een Britse militair kwam om het leven. NICOSIA (Reuter/AFP) De regering van Cyprus heeft bekendgemaakt, dat vrij dag na de aanslag op twee Britse vrouwen in Famagusta 650 Grieken zjjn gearres teerd, en dat 250 van hen bij de aanhou ding gewond zjjn. Twee Cyprioten zijn aan hun verwondingen bezweken en zestien ge wonden vertoeven nog in een ziekenhuis. Voorts is een meisje van twaalf jaar, dat werd aangehouden, door de emotie gestor ven. De 650 gearresteerden zijn zaterdag, op twee na, vrijgelaten. De Britse commis saris van politie Clark heeft verklaard dat de meeste gewonden hun verwondingen opliepen, toen zij „vlugger in vrachtauto's moesten plaats nemen, dan zij zouden heb ben gedaan, indien zij uit vrjje wil waren ingestapt." De Grieks-Cyprische burge meester van Famagusta heeft bij de Britse autoriteiten geklaagd over het maniakale gedrag van de Britse troepen tijdens de operaties van vrijdagnacht. Volgens UPI heeft de EOKA de verantwoordelijkheid voor de moord te Famagusta in pamfletten ontkend. Op Cyprus zijn pamfletten verspreid waarin men verklaart de Griekse Cyprio ten met geweld het gezag van de Britse troepen op te zullen leggen. De biljetten dragen de onverklaarbare letters I.C.O. en zijn afkomstig van een Britse anti-terroris tische geheime organisatie. LONDEN (Reuter) Volgens het Britse blad „Daily Mail" zullen twee detectives van Scotland Yard, de recherche te Lon den, naar Cyprus gaan om mee te werken aan de bestrijding van de EOKA. Deze stap is uitgegaan van het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Londen en van de gou verneur van Cyprus. Sir Hugh Foot. Volgens het blad hebben de „terreur-tweeling", Butler en Vibart, een „ongeëvenaarde er varing in het ondervragen". NORFOLK, (UPI) „Halve kracht vooruit", riep de kapitein van het Spaanse koopvaardijschip „Not.omar", dat juist uit een dok van een scheeps bouwmaatschappij te Norfolk in Ame rika was gekomen, en in de machine kamer werd zijn bevel prompt uitge voerd. Het schip bleek echter een an dere natuur te hebben als zijn progres sieve kapitein, het schoot eigenzinnig achteruit, tegen een Amerikaanse tor- pedobootjager op. Er volgden enige niet nader te ver talen uitlatingen van de kapitein. De machinekamer deed zijn best, maar het schip bleef tegen de torpedojager op duwen als een ruziezoekende kwajon gen. Een sleepboot moest eraan te pas komen om de twee van elkaar te halen en de koopvaarder terug te brengen naar het dok. Daar bleek, dat zich iets unieks had voorgedaan in de geschie denis van de scheepsbouw. De schroef was omgekeerd gem,onteerd. Glenn Frank: De uitvinder is de evenknie van de kunstenaar en de geleerdeDe kunste naar schept, de geleerde weet en de uitvinder maakt. ROME (Reuter-UPI) Paus Pius XII is ernstig ziek geworden in zijn officiële zomerverblijfplaats Castelgandolfo. In een bulletin van drie geneesheren, dat het Va- ticaan heeft uitgegeven, wordt gezegd dat de 82-,jarige kerkvorst lijdt aan een stoor nis in de bloedsomloop van de hersenen, die optrad na een rustige nacht en het ophouden van de hikaanvallen, waarvan hij de laatste dagen last heeft gehad. In officieuze Vaticaanse kringen verwacht men dat de Paus vandaag naar het Vati- caan zal terugkeren. Zondagmiddag verscheen de Paus als ge bruikelijk achter het raam van zijn zomer paleis om bedevaartgangers te zegenen. Zaterdag hield hij nog een korte toespraak tot congressisten. Vier jaar geleden is de Paus zwaar ziek geweest na maanden durende hikaanvallen. Verleden week bleek de Paus ernstig vermoeid en de hik aanvallen keerden terug. Vanmorgen zou de Paus enige tijd buiten bewustzijn zijn geweest. Prins Carlo Pacelli, een neef van de Paus, heeft zich naar bet ziekbed van zijn oom begeven. President Gronchi van Italië is officieel op de hoogte gesteld van de ziekte van de Paus. De persdienst van het Vaticaan heeft een oproep aan de ge lovigen uitgegeven om te bidden voor het behoud van de Paus. De artsen die de Paus behandelen, heb ben als hun diagnose gesteld dat de Paus getroffen is door trombose in de hersenen. Gezien de vrees die men koestert voor zijn leven, is de Paus voorzien van de Heilige Sacramenten der stervenden. CLINTON (Reuter) De middelbare school van Clinton in de Amerikaanse staat Tennessee is zondag door drie ont ploffingen verwoest. De school was het toneel van rassenrelletjes in 1956. De school heeft 850 leerlingen van wie tien negers. De rassenvermenging dateert van 1956. Men neemt aan, dat de ontploffingen in verband staan met de integratie op de school. De fiscale inlichtingen- en opsporings dienst te Amsterdam is op 't ogenblik be zig met een uitgebreid onderzoek naar de belastingaangifte van een 37-jarige Haar lemmer, die een accountantskantoor drijft. Zaterdagmorgen is hij ingesloten en vanmorgen is men begonnen met de na speuringen van het doen en laten van de verdachte met het oog op zijn aangiftes. In dit stadium van het onderzoek kon men ons nog niet mededelen over welke periode de falsificaties zich uitstrekken en ook het bedrag, dat er mee gemoeid is kon men ons nog niet noemen. Men neemt echter aan, dat de onjuiste aangifte zeer belangrijke bedragen be treft. (Van onze correspondent in Londen) De zaterdag begonnen straalvluchten voor passagiers over de Atlantische Oceaan met de Comet IV zijn een succes geworden. De afstand New York-Londen werd door een der toestellen in de record tijd van zes uur zeven minuten afgelegd. Het oude record, tijdens een proefvlucht bereikt, bedroeg 6 uur 16 minuten. Het toestel, dat tegen sterke wind van Londen naar New York vloog, deed er 10 uur 20 minuten over, met inbegrip van een tus senlanding in Gander. Beide Cornets pas seerden elkaar boven de oceaan, zonder dat ze elkaar zagen. Autoriteiten en jour nalisten aan boord spraken elkaar geest driftig per radiotelefoon toe. De zeer stabiele vluchten waren een ge not voor de passagiers. De dienst wordt thans nog maar eenmaal per week ge vlogen. In december hoopt men over zo veel toestellen te beschikken, dat men een dagelijkse dienst kan onderhouden. In de Willem de Zwijgerlaan te Am sterdam botste een grote vrachtauto, beladen met groente voor de centrale markt, tegen een auto die langs het trottoir stond. De vrachtwagen kan telde en deponeerde zijn omvangrijke lading in een plantsoen, waardoor een grote ravage ontstond. In een conservenfabriek in Geldermalsen is zaterdagmiddag omstreeks half een de technische bedrijfsleider, de 43-jarige Bre- danaar M. J. van V. door een werkmeester met een mes neergestoken. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Tussen de bedrijfsleider en de werkmees ter, de 49-jarige J. P. de G. uit Tiel bestond reeds enige tijd wrijving over de arbeids verhoudingen. Tijdens een korte onenig heid in de bankwerkerij greep de werk meester zaterdag een koolsnijmes (onder deel van een snijmachine) waarmee hij de ander om het leven bracht. De heer Van V. was gehuwd en vader van drie kinderen. De werkmeester is gehuwd en vader van twee kinderen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1