Transacties van I.M.F. licht gedaald; leningen Wereldbank sterk gestegen WfBERT aoda en de protomplopper Verwachtingen van Fokker omtrent Friendship nog niet beantwoord Wereldnieuws Opnieuw regen en wind Raketbouw overwogen v.d.WERFF&HUBRECHT MAANDAG 6 OKTOBER 1958 2 EMISSIE IN VOORBEREIDING De Euromarkt en de reclame Nederlandse arbeiders in Hamburg ontslagen Claimemissie Simon de Wit Directie Moluksche heeft vertrouwen in de toekomst Toezicht in kantoren van Handelsbank in Indonesië Samenwerking overwogen van aardewerkfabrieken DE BRETTON WOODS-INSTELLINGEN I.M.F.evenwichtsherstel in Nederland Grondverschuiving in veer haven te Breskens Voorstel Landbouwschap Melkgarantieprijs op f 29,05 per 100 kg. Overwinning voor kwekers te verwachten 4 £•5 I s 4 Het totale resultaat over 1957 van de n.v. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigen- fabriek Fokker te Amsterdam kan. aldus de directie in het jaarverslag bevredigend worden genoemd. De bedryfsrekening heeft 5.248.477 bedragen (v.j. 4.412.983). Inclusief herwaardering oorlogsschade en interest bedraagt de bruto winst 5.400.407 (v.j. 4.463.414). Afgeschreven wordt 3.200.407 2.507.429), terwjjl de reserve ringen bedragen 1.836.000 (v.j. 1.500.000). Ter verdeling bljjft 364.000 (v.j. 363.438). Voorgesteld wordt een dividend van 5 per cent op de preferente aandelen en 12 per cent op de gewone aandelen, beide onver anderd. Op de balans paraissecrt de post reserve voor diverse belangen ad 7.500.000 (v.j. 7.000.000). Het kapitaal bleef 2.625.000. Onder de werkzaamheden die werden uitgevoerd door de produktiebedrijven te Schiphol en Dordrecht vallen drie hoofd lijnen op: de regelmatige voortgang van de bouw van Hawker „Hunter" straaljagers voor Nederland en België, het op gang ko men der serieproduktie van de Fokker F 27 „Friendship", de afloop der (periodieke) revisie van een groot aantal Gloster „Me teor" straaljagers der Koninklijke Lucht macht. De Avio-Diepen n.v. mocht be langrijke opdrachten ontvangen voor de revisie van vliegtuigen. De onderneming is over haar dieptepunt heengekomen en geconstateerd mag worden, dat het verlies niet die omvang heeft aangenomen welke de directie in het begin van het jaar meen de te moeten verwachten. Vertrouwd wordt dat 1958 voor de dochteronderneming zon der verlies zal kunnen worden afgesloten, al dient daarbij te worden opgemerkt, dat het teruglopen der militaire opdrachten een onzekere factor betekent met betrek king tot de toekomst. Het gebouwencom plex te Schiphol onderging een verdere uitbreiding en het totale oppervlak van de fabrieken te Schiphol en Dordrecht kwam daardoor op 92.000 vierkante meter. Het gehele „Amsterdamse" bedrijf is nu gecon centreerd op Schiphol-Zuid. In verband met de nog steeds onover zichtelijke situatie waarin Fokker-Rio zich bevindt, was het noodzakelijk een voorzie ning te treffen voor de belangen die de maatschappij bij deze onderneming heeft. Gemeend wordt, dat handhaving van de vestiging in Brazilië van belang is en dat de offers tot dusverre gebracht hun be loning zullen opleveren. Teneinde in de behoefte van de vennootschap aan liquide middelen voorlopig te voorzien werden twee onderhandse leningen op lange ter mijn aangegaan elk groot 5 miljoen, waarvan ruim de helft was bestemd voor de consolidatie van de rekening-courant schuld van Avio-Diepen. Omtrent de vooruitzichten zegt het ver slag dat ook in 1958 nog een aanzienlijk deel der bezetting van het bedrijf voor de bouw van Hunterstraaljagers in beslag wordt genomen. Begin 1959 zal de order door de aflevering van het laatste vliegtuig worden beëindigd. Een direct daarop aan sluitende opdracht voor de vervaardiging Advertentie Amsterdam, Bussum. Den Haag, Maastricht Haarlem, Indischestraat 57, Tel. 55954 Effecten - Beleggingsadviezen Gratis Proefnummers BEURSBERICHT na 7 uur AVONDKOERSEN KOERSEN NEWYORK De commissie voor reclame van de In ternationale Kamer van Koophandel, die de vorige maand te Kopenhagen is bijeen gekomen, houdt zich bezig met de bevor dering van reclame als een essentiële fac tor voor de uitbreiding van de nationale en de internationale handel. De bijeen komst werd bijgewoond door leden uit dertien landen. Er werd een aantal aanbevelingen goed gekeurd aangaande het onderzoeken van de invloed van het buitenshuis adverteren door middel van aanplakbiljetten, geschil derde en verlichte uithangborden en re clames op openbare vervoermiddelen. Een speciale werkgroep bestudeerde „De reclame en de Europese integratie". De commissie keurde haar aanbevelingen goed over de standaardisatie van reclame in de pers, die gebaseerd zijn op een studie van de praktijk in de zes landen der gemeen schappelijke markt en in het Verenigd Koninkrijk. Hoewel de aanbevelingen slechts gericht zijn tot de zes landen, wijst de commissie er op dat een dergelijke standaardisatie veel zou kunnen doen tot bevordering van de internationale handel, indien zij zou worden uitgestrekt tot het grootst mogelijke aantal landen, zowel binnen als buiten een vrijhandelsgebied. Standaardisatie van de grootte van de re clameborden en aanplakbiljetten in de E.E.G. is van groot belang voor adverteer ders, die steeds meer reclame-campagnes op Europese schaal willen organiseren on der de meest doeltreffende en economische omstandigheden. De „Ottensener Eisenwerke" te Ham burg hebben de afgelopen dagen, op aan dringen van het Hamburgse arbeidsbu reau, ongeveer 200 Nederlandse arbeiders ontslagen. Zij waren aangeworven door bemiddelaars, die arbeiders „uitlenen" aan bedrijven, daarvoor van die werven het volle loon van die arbeiders ontvangen en dikwijls meer, terwijl zij zelf de arbei ders beneden het tarief betalen. Ook De nen en Italianen zijn de laatste tijd op de ze manier voor Hamburg aangeworven. Naar het ANP verneemt zal Simon de Wit n.v. binnenkort overgaan tot de uitgifte van nominaal f 1.024.000 aandelen B tot de koers van 100 percent, met recht van voor keur voor de houders van aandelen B in de verhouding van twee nieuwe aandelen op elke drie oude aandelen. De nieuwe aandelen zullen gerechtigd zijn tot ge deelte van het dividend over het boekjaar 1958. van militaire vliegtuigen werd helaas niet verstrekt. De directie is attent op de mo gelijkheid welke de fabricage van geleide projectielen in de toekomst voor de onder neming kan bieden. Een opdracht van de Koninklijke Luchtmacht voor de revisie van Hunters werd verkregen. Deze werk zaamheden zullen in 1959 op volle gang ko men. Voor Friendships z(jn 57 orders geplaatst by Fokker door 13 afnemers in 9 landen. Hoewel dit aantal zeker bevredigend kan worden genoemd wordt geconstateerd, dat de verwachtingen die de directie een jaar geleden meende te mogen hebben, nog niet ten volle in vervulling zijn gegaan, on danks de demonstratievluchten. In verband daarmede heeft de directie voor de aan de produktie verbonden kosten van eenmalige aard en de aanloopkosten wederom een voorziening in het verslagjaar getroffen. De gevormde reserves zjjn bij het hiervoor genoemde aantal vliegtuigen nog niet ge heel voldoende om de kosten te dekken. De financiering van de Friendshipproduk- tie heeft de leiding van de onderneming voor een ernstig probleem gesteld, waarin door de opgenomen leningen nog slechts op onvoldoende wijze was voorzien. De directie prijst zich gelukkig dat in middels voor dit probleem een oplossing is gevonden, welke voorziet in de financie ringsbehoeften, waarvan de top in 1959 wordt verwacht. Niettemin acht zij een versterking der eigen middelen gewenst. Zij stelt echter voor, pas dan een beroep op de kapitaalmarkt te doen, wanneer de bestellingen een dusdanig aantal hebben bereikt, dat met inachtneming der ge maakte reserves mag worden aangenomen dat de totale voor Fokker aan dit project verbonden kosten zullen worden gedekt. Ondanks moeilijkheden De opbrengst goederen, diverse oommis sies etcetera over 1957 van de n.v. Molukse Handelsvennootschap, gevestigd te Am sterdam, heeft 430.265 bedragen (v.j. 556.662). De salarissen, onkosten, etcetera verminderden tot 305.204 (v.j. 371.535). Na afschrijvingen en dergelijke bedraagt het winstsaldo 7.917, hetwelk wordt over gebracht naar de reserve voor diverse be langen welke post op de balans per 31 de cember groot is 475.000. Er wordt weder om geen dividend voorgesteld. Ook in 1957 werd geen winsttransfer ont vangen. Uit de gegevens die uit Indonesië werden ontvangen wordt geconstateerd, dat de goederenwinst aldaar in 1957 be langrijk hoger was dan die in 1956. De pro- duktenzaken leverden een geringe winst dan het vorige jaar. De gang van zaken in Singapore is nog weinig rooskleurig. De omzetten in Suriname vertoonden een stij gende lijn en de resultaten konden in ge ringe mate tot de winst bijdragen. Een ge deelte van het zich buiten Indonesië be vindende kapitaal tracht de directie ren dabel te maken door goederen van diverse herkomsten in Nederland aan te voeren. De bereikte resultaten stemmen tot vol doening. Pogingen om van Nederland uit naar nieuwe gebieden te exporteren ver keren nog in een beginstadium. Omtrent de gang van zaken in het eerste halfjaar van 1958 wordt meegedeeld, dat elk contact met Indonesië door de P.P.N. Baru is verboden, waardoor normale han delszaken vrijwel onmogelijk werden ge maakt. Er bestaat dan ook weinig hoop dat in deze ongunstige ontwikkeling een ver andering ten goede zal komen, aldus de directie. De resultaten in Singapore zijn nog steeds onbevredigend. Suriname zal slechts een bescheiden winst opleveren, maar daartegenover staat dat de zaken in Nederland zich bevredigend blijven ont wikkelen. De directie vertrouwt de grote moeilijkheden te boven te zullen komen. DJAKARTA, (Reuter) De Indonesi sche autoriteiten hebben in vier bijkanto ren van de Nederlandse Nationale Han delsbank N. V. personen ondergebracht, die toezicht moeten houden om te voorko men dat deze afdelingen door de directie worden gesloten. Dit meldt het Indonesi sche persbureau Antara. De betrokken bijkantoren zijn die in Su- rabaja, Malang, Probolinggo en Banju- wangi, Oost-Java. (ANP) Het waarnemend hoofd van de consulaire afdeling bij de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiging in Djakar ta, mr. J. C. P. baron Speyart van Woer den, heeft in de Tjipinang-gevangenis de heer G. Schütte kunnen bezoeken, de di recteur van de Nationale Handelsbank, die vorige week woensdag op last van de In donesische militaire autoriteiten is gear resteerd. De aanhouding volgde op een aankondiging, dat in de loop van de volgen de maand de twaalf bijkantoren van de bank in Indonesië zouden worden gesloten Luitenant-kolonel Suhardi, het hoofd van het „Centraal beheersinstituut voor Ne derlandse banken," deelde later mee, dat deze bijkantoren hun werkzaamheden voortzetten en dat alle wijzigingen daarin moeten worden goedgekeurd door het in stituut. Het onafhankelijke, in Djakarta ver schijnende blad „Pos Indonesia" meldt maandag, dat de bank de Indonesische re gering verscheidene maanden geleden op de hoogte had gesteld van het voornemen de bijkantoren te sluiten, maar dat de bank nooit een antwoord van de regering heeft ontvangen. Naar het ANP verneemt, wordt een samenwerking overwogen tussen de n.v. Koninklijke Delftsch-Aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles" te Delft en de n.v. Gebr. Nagtegaal te Gouda op het gebied van vuurvaste materialen. De Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw (Wereldbank) heeft bekend gemaakt, dat zij in het op 30 juni 1958 geëindigde boekjaar nieuwe records heeft gevestigd voor het uitlenen en opnemen van gelden. De 34 leningen, die in dat jaar werden verstrekt, kwamen overeen met een bedrag van 711 miljoen dollar en de gelden, die door de bank werden opgenomen door plaatsing van haar obligaties en notes bij andere beleggers beliepen 650 miljoen dollar. Ook de opgenomen bedragen op door de bank verstrekte leningen overtroffen met een totaal van 499 miljoen dollar de vorige niveaus. Deze feiten worden medegedeeld in het 13de jaarverslag van de Bank dat door de president van de Bank, Eugene R. Black in New Delhi is uitge bracht in de jaarlijkse bijeenkomst van de raad van goeverneurs. „Het toenemende aantal projecten voor economische ontwikkeling, dat gereed is en in aanmerking komt voor financiering door de bank, duidt er op, dat de toeneming van de uitlening van gelden in de loop van het boekjaar mogelijk het begin was van een nieuw en hoger liggend niveau van werkzaamheden", aldus het verslag. Het Internationaal Monetair Fonds heeft in zijn jaarlijkse rapport aan de raad van gouverneurs de situatie in dr verschillende aangesloten landen behandeld. Omtrent Nederland wordt onder meer het volgende gezegd: „Gedurende de hoogconjunctuur van 19561957 werd een politiek gevolgd van kredietbeperking, werd het disconto vijfmaal verhoogd van 2,5 percent in februari 1956 tot 5 percent in augustus 1957 en werd in februari in een programma bekendgemaakt dat beoogde de uitgaven te beperken (de bestedingsbeperking). In april werd met de uitvoering van dit programma begonnen. Gedurende het eerste halfjaar van 1957 bleef de binnenlandse -"raag, in het bijzon der naar investeringen en nieuwe appara tuur, levendig. Dit leidde tot een verslech tering van de handelsbalans in deze perio de. Gedurende de tweede helft van het jaar hadden de eerder genomen binnen landse maatregelen en de minder gunstige handelssituatie in het buitenland tot gevolg dat vraag en aanbod, zowel in- als extern, beter met elkaar in evenwicht waren". Nieuw toegetreden leden nemen deel aan de jaarvergadering van het I.M.F. in New Delhi. Spanje, Malakka, Tunesië, Marokko en Libye zijn als nieuwe leden toegetreden tot het Internationaal Monetair Fonds en ne men deel aan de jaarvergadering van het I.M.F. in New Delhi. De Wereldbank dekte uit eigen middelen al haar exploitatie-uitgaven en haar in komsten bleven een overschot te zien geven tegenover haar uitgaven. Het netto-inkomen in het boekjaar beliep 42 miljoen dollar, het hoogste bedrag dat ooit werd bereikt. De reserves van de bank bereikten een omvang van 350 miljoen dollar. In het boekjaar leende de bank grotere bedragen op de kapitaalmarkt dan in enig vooraf gaand jaar. Door het netto opgenomen be drag van 625 miljoen dollar steeg de gefun deerde schuld van de bank tot 1658 miljoen dollar. Meer dan de helft van de nieuwe gelden was afkomstig van openbare uit giften van langlopende obligaties in de Verenigde Staten. De drie uitgiften in het boekjaar beliepen 375 miljoen dollar. De overige 250 miljoen dollar werden verkre gen door plaatsing van kort lopende obli gaties in Amerikaanse dollars bij de cen trale bank in de Duitse bondsrepubliek. De bank ging voort met de aanvulling van haar middelen door verkopen van delen van door haar verstrekte leningen. Banken en andere instellingen stemden toe in deel neming op die wijze op het moment van het sluiten van 2? van de 34 leningen die in het boekjaar werden verstrekt. Aldus werd ongeveer 48 miljoen dollar opgeno men. Een bijna even groot bedrag werd verkregen door verkopen van delen van reeds verstrekte leningen. In 1957-'58 traden zeven landen tot de bank toe: Ghana, Ierland, Malakka, Ma rokko. Saoedi-Arabië, de Soedan en Tune sië. Daardoor kwam het aantal leden op 67 en de bijdragen in het kapitaal op 30 juni 1958 op 9405 miljoen dollar. I. M. F. Uit het verslag van het I.M.F. blijkt, dat de trekkingen op het fonds sedert maart 1947 thans de drie miljard dollar te boven gaan. Het fonds heeft deviezentransacties gesloten met 35 landen, waarvan er 28 meer dan eenmaal van de middelen van het fonds gebruik maakten. De totale transac ties op 30 april, het einde van het jongste boekjaar van het fonds, kwamen overeen met het equivalent van 3.016.200.000 dollar en de trekkingsrechten onder stand-by re gelingen, waarvan nog geen gebruik ge maakt werd. vertegenwoordigden toen mo gelijke aanspraken overeenkomende met 884.3 miljoen dollar. Op die datum beliepen de terugbetalin gen vari aangesloten landen 1.195.000.000 dollar. De transacties van het fonds in het afgelopen boekjaar beliepen 666 miljoen dollar en hoewel kleiner dan de 1114 mil joen dollar van het voorafgaande jaar wa ren zij toch groter dan in enig daaraan voorafgaand jaar. Het bezit aan goud en Amerikaanse en Canadese dollars van het fonds kwam op 30 april j.l. overeen met een bedrag van 2.343.600.000 dollar. De groei van de Wereldbank was in 1957 veel kleiner dan in voorafgaande jaren maar handhaafde volgens het fonds een vrij bevredigend niveau. De omvang van de wereldexport steeg in 1955 met 10 per cent, in 1956 met 8 percent en in 1957 met 5 percent. De recente vermindering van de economische bedrijvigheid in de Verenigde Staten en Canada scheen met enkele uit zonderingen weinig schadelijke invloed te hebben op andere industrielanden In hét eerste kwartaal van 1958 was de Ameri kaanse invoer slechts 1 percent kleiner dan in het eerste kwartaal van 1957. Advertentie Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met Aan de binnenzijde van de oostelijke ha- vendam van de Nieuwe Veerhaven in Bres kens heeft zich in de afgelopen nacht een grondverschuiving voorgedaan over een oppervlakte van ongeveer 400 m2. De havendammen van deze nieuwe veer haven bestaan uit opgespoten zand. afge dekt met een kleilaag, waaroverheen als afdeklaag asfalt werd aangebracht. Enkele dagen geleden ontdekte men in de asfalt- laag van de oostelijke havendam, ongeveer in het midden van deze dam, een zich steeds uitbreidende scheur. Deze bevond zich juist onder de hoogwaterlijn. Door de werking van het water en het zand is er n grondverzakking ontstaan, waardoor de afdeklaag van klei en de asfaltlaag op geduwd en weggerold werden. Bij iedere vloed neemt de schade in omvang toe. De dijkverzakking levert geen gevaar op voor het achterliggende land, omdat juist achter dit deel van de dijk een opgespoten terrein grond ligt. De veerhaven is aange legd en in onderhoud bij rijkswaterstaat. 58. Nu door Panda's toedoen de kroon luchter met koning en al op de grond ge vallen was, zag het er niet best meer poor hem uit. De Koning kroop tierend en brul lend uit de wrakhoop te voorschijn en schreeuwde: „Hij wou me vermoorden! Neem maatregelen! Maak korte metten! Smijt hem in de gevangenis!" „Niets lie ver dan dat!" antwoordde de eveneens wraakzuchtige Hertog Bruno en voor dat Panda wist wat er gebeurde werd hij al naar de gevangenis geleid! „Maar wacht u nu toch even!" smeekte hij, toen hij weer een beetje op adem was. „Ik kan alles uitleggen!" „Dat moet je dan vooral doen", smaalde de hertog, „m.aar ik ben bang dat alleen de ratten in je donkere cel naar je zullen luisteren!" Nu bleef de wrede behandeling, die Panda onderging, niet geheel onopgemerkt; want Joris Goed- bloed, die in het experimentele voertuig met grote haast naar de stad was gereden, kwam net op tijd om de trieste kleine op tocht waar te nemen. „Zie nu toch eens aan!" mompelde hij. „Ik heb het kleine rakkertje altijd al gezegd, dat het opgroei de voor galg en rad! Ach waarom heeft het toch niet naar de woorden van een ervaren vriend willen luisteren? Maar bij dat aldit is stellig het ogenblik, om hem eens ernstig toe te spreken! Ik moet trachten, hem te bereiken". Het Landbouwschap heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening voor het melkprijsjaar 1958-'59 een garantieprijs van f 29.05 per honderd kg. melk met een vetgehalte van 3.7 percent voorgesteld. Voor 1957-'58 had het Land bouwschap een garantieprijs van 29.80 gesuggereerd. Deze werd toen door de minister bepaald op f 28.90 per honderd kg. Het Landbouwschap kan zich vereni gen met een beperking van de hoeveel heid melk, waarvoor een garantie wordt verleend, tot vijf miljard kg. Dit is negen tig percent van de melk, die in het lopen de melkprijsjaar is geleverd. Deze beper king houdt een verlichting in voor de schatkist. Onaanvaardbaar acht het Landbouw schap het voorstel van de minister over de verdeling van het marktrisico van de gegarandeerde hoeveelheid melk tussen de overheid en de melkveehouderij. Deze verdeling zou zodanig zijn, dat van het na delig verschil tussen de garantieprijs en de opbrengst van de melk een deel als een vast bedrag aan de boeren zou wor den uitbetaald. De rest van het nadelig verschil zou door overheid en de melkvee houderij elk voor de helft moeten worden gedragen. Voor verschillende akkerbouwprodukten voor oogst 1959 heeft het Landbouwschap een belangrijk hogere prijs bepleit, met name voor tarwe, voergranen en fabrieks aardappelen. Een overweging hierbij is geweest het scheppen van gunstige voor waarden in de akkerbouw, waardoor de neiging van de producenten om over te gaan van akkerbouw naar veehouderij wordt verminderd. Dit kan er mede toe bijdragen dat de produktie van melk geen verdere stijging vertoont. De verhoging van akkerbouwprijzen is ook bepleit in verband met de ongunstige uitkomsten der bedrijven in verschillende delen van het land, en tevens met het oog op de stijging van de kostprijzen van ver schillende produkten. Het Landbouwschap kan zich niet ver enigen met het voornemen van de rege ring in de toekomst voor de berekening van de kostprijzen uit te gaan van enigs zins grotere bedrijven. De herziening van de totale beloning van de boer dient te ge schieden aan de hand van de algemene loonindex. Een verdieping van het arbeids- onderzoek in de landbouw wordt bepleit Het Landbouwschap vertrouwt erop, dat de regering in het komende jaar een zoda nig beleid voert, dat de bestaanszekerheid in de landbouw wordt gewaarborgd. Minimumprijzen bollen De kwekerij lijkt de slag om de mini mumprijzen voor de bloembollen gewon nen te hebben. In de vergadering van vorige week dinsdag verklaarden de kwe kers zich niet akkoord met de prijzen van het Produktschap voor Siergewassen, die de commissie van bijstand voor de bloem bollen had voorgesteld. De kwekerij vond steun bij de werkne mersvertegenwoordigers, die van het standpunt uitgaan, dat de minimumprijzen werkelijk lage prijzen moeten zijn en geen garantieprijzen. De commissie van bijstand heeft in haar vergadering van vrijdag het teruggewezen voorstel opnieuw bekeken en de buiten landse prijzen nog lager gesteld dan de kwekerij had voorgesteld. Dinsdag zal het bestuur van het Pro- dduktschap voor Siergewassen bèslissen over de nieuwe prijzen voor de massa soorten. Het ijstje van deze soorten vermeldt: Blue Parrot, Edith Eddy, Elmes, Golden Harvest, Kornevoros, Krelage's Triumph, Kleurenpracht, Queen of the Night, Red Pitt, Rose Copland, Van der Eerden, Wil liam Copland en William Pitt. De binnenlandse prijzen hiervan zullen van 50 en 40 voor zift 12 en zift 11 moeten worden gebracht op 42.50 en 32.50 en de buitenlandse van 90 en f 70.50 op 77.50 en 62.50. Dit voorstel werd aanvaard met tien te gen zes stemmen. Dit betekent, dat de ex porteurs toch nog een man uit het andere kamp aan hun zijde hebben gekregen. Morgen zal het bestuur van het Produkt schap dus moeten stemmen, waarbij het zal afhangen van de vertegenwoordigers van Bomen en Bloemen, of de kwekers aan het langste eind zullen trekken. Bezoek. Het persbureau Tanjoeg. heeft he den bekend gemaakt, dat de Indonesi sche premier Djuanda deze maand een bezoek aan Joegoslavië zal brengen. Hij zal vergezeld worden door Kusomovi- dagdo, secretaris-generaal van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en an dere leden - an zijn staf. Verwacht word dat hij besprekingen met Tito zal voe ren. Oppositie. De politie van Lissabon heeft van traangasbommen gebruik moeten maken om een demonstratie van aan hangers van generaal Humberto Del- gado uiteen te jagen. Delgado stond voor de oppositie kandidaat in de enkele maanden geleden gehouden presidents verkiezingen. Delgado, die door de re geringskandidaat werd verslagen, be schuldigde de overheid van stembus knoeierijen en werd van zijn functie, directeur van de burgerluchtvaart, ont heven. Hij vertrekt over enkele weken naar Canada. Inmenging. Joegoslavië heeft zaterdag bij Bulgarije geprotesteerd tegen inmen ging in binnenlandse aangelegenheden en vijandige handelingen ten opzichte van Joegoslavië. In een nota richtte men zich tegen recente redevoeringen van Bulgaarse communistische leiders en artikelen in de Bulgaarse pers, waarin Joegoslavië was beledigd en van de Joe goslavische Macedoniërs werd gezegd, dat zij in feite Bulgaren zijn. Een num mer van „Izwestia", waarin een der gelijk artikel was opgenomen, is in Joe goslavië verboden. Hij niet. De Amerikaanse senator William Knowland heeft medegedeeld zich niet republikeins kandidaat te zullen stel len voor de presidentsverkiezingen van 1960. Hij zeide Nixons k ndidatuur voor het presidentschap te zullen steunen. Knowland staat thans kandidaat voor de post van gouverneur van Californië. Bijhouden. Onder auspiciën van de Voed sel en Landbouw Organisatie van de UNO (F.A.O.) komen afgevaardigden van vijftien Aziatische landen heden in Tokio bijeen. In het bijzonder zal wor den gesproken over vergroting van de levensmiddelenproduktie om de bevol kingstoeneming te kunnen bijhouden. De voedselproduktie in Azië is voortdurend gestegen, maar per hoofd van de bevol king is thans minder voedsel beschik baar dan vóór de oorlog. Contact Bij een zeegevecht voor de west kust van Korea werd zaterdag een com munistische spionne gevangen geno men De vrouw, de 31-jarige Kim Nan Yul, die in Seoel had gestudeerd, had de opdracht restaurants, bars en thee huisjes te openen om zodoende in con tact te komen met hoge functionarissen van de Zuidkoreaanse republiek. Zij was ruim van geldmiddelen voorzien, aldus een bekendmaking. Nachtbraker. De vulkaan Capelinhos op het eiland Horta in de Azoren heeft de hele afgelopen nacht de eilandbewoners wakker gehouden met luide explosies. Lava en stenen werden hoog de lucht in geworpen. De explosies gingen ge paard met aardbevingen. Behalve Lyon. Technici van de Franse - radio omroep zijn zondag in staking ge gaan om meer loon. Een uitzondering werd gemaakt door het plaatselijke sta tion te Lyon, dat regelingen getroffen had voor de uitzending van 'n rede van generaal De Gaulle bij zijn bezoek aan de stad. Diner. Een honderdtal personeelsleden van een speelgoedfabriek zijn in Milaan met ziekenauto's van het station ge haald want zij allen vertoonden teke nen van voedselvergiftiging Het gezel schap was naar Tivoli geweest en had in een plaatselijk restaurant gedi neerd De directie van de fabriek die speelgoedtreinen maakt had zijn personeel dit uitstapje aangeboden als blijk van waardering voor het harde werken. Samen. Een arbeider heeft op een open veld nabij Sevilla een verborgen schat aan goud en juwelen gevonden, zo wordt vandaag in Sevilla verteld. De opbrengst zal worden verdeeld tussen de vinder en de eigenaar van het land. Maar de vin der heeft gezegd, dat hij zijn aandeel met zijn collega's, die ook op dit terrein werkten, zal delen. Gesneuveld. Een te Hong Kong verschij nende communistische krant heeft .de zer dagen bericht, dat de leider van de Chinese communisten tijdens de Ko reaanse oorlog een zoon verloren heeft. Deze, Mao An-Yin. was volgens het blad in oktober 1950, ingedeeld bij een der eerste detachementen „vrijwilli gers", de Jaloe overgestoken. Op 25 no vember van dat jaar werd hij gedood tijdens een gevecht met een Ameri kaans onderdeel. Gedurende het weekeinde handhaafde zich het enigszins wisselvallige weertype. Om een depressiegebied bij IJsland liepen enkele frontale storingen naar Europa door, die met wat regen of enkele buien gepaard gingen. Deze werden gevolgd door zwakke gebieden van hoge luchtdruk met opklaringen. Gewoonlijk kwamen de opklaringen overdag, zodat de zon in staat was de tem peraturen tot even boven normale waar den te doen oplopen. Zondagnacht en maandagmorgen stroomde achter een van de storingen koudere lucht binnen, die vannacht in Engeland tot 2 a 4 graden af koelde. Ten Westen van Ierland is echter een nieuwe hoeveelheid zachtere lucht in aantocht, die met een in diepte toenemen de depressie naar de Britse eilanden ge stuwd wordt. Deze depressie zal tijdelijk weer enige regen veroorzaken en een toe neming van de wind kunnen teweeg brengen. In de temperaturen, die iets lag>; geworden zijn, komt de eerstkomende 24 uur weinig verandering. WEERR MU'ORTEN Dinsdag 7 oktober Zon op 6.49 uur, onder 18.06 uur. Maan op uur, onder 15.08 uur. Maanstanden 12 oktober 21.52 uur nieuwe maan. 19 oktober 15.07 uur eerste kwartier 27 oktober 16.41 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 7 oktober Hoog water 9.59 en 22.37 uur. Laag water 5.07 en 17.34 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 13 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen Duiten "sj land maxima van giste- ren Binnenland heden «a si I uur Neerslag laatste S- 24 uur e3 Den Helder regenbui nw 13 1 Ypenburg zwaar bew nw 12 6 Vlissingen half bew nw 12 Eelde half bew. z 11 0,5 Twente zwaar bew z 12 0,4 De Bilt regenbui nw 11 2 Eindhoven lichte regen w 12 2 Vlv. Z.-Limb regenbui wzw 11 1 Helsinki mist zo 12 0 Stockholm motregen w 14 0,4 Oslo regenbui z 15 4 Kopenhagen half bew zo 17 0 Aberdeen onbewolkl windst. 15 0,6 Londen onbewolkt windst. 16 10 Amsterdam regenbui wnw 16 6 Brussel zwaar bew w 18 4 Luxemburg regenbui wzw 16 1 Parijs onbewolkt w 17 3 Bordeaux zwaar bew nno 20 3 Grenoble regen windst. 19 0,5 Nice zwaar bew nnw 22 0 Berlijn zwaar bew 0 19 0 Frankfort geheel bew windst. 18 0 München geheel bew zw 16 0 Zürich regen O 17 0,6 Genève regenbui windst. 18 1 Locarno geheel bew windst. 18 18 Wenen regen zo 21 0,5 Innsbruck regen windst. 18 0,4 Rome zwaar bew zo 25 38 Ajaccio onweer ono 24 0,1 Madrid geheel bew windst. 18 0,4 Mallorca weerlicht n Algiers. regen zw 27 0,1

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2