Taalmisbruik in radio en pers aan de kaak gesteld r Vijfde Franse republiek zonder enig ceremonieel geboren <~Praatótoel Van dag tot dag Renault Dauphine Reclame lijdt veelal nog aan „Engelse ziekte" Russische vorderingen met bemande raket MAANDAG 6 OKTOBER 1958 3 J GARAGE DEN HOUT Sovjet-Unie en India willen staking der kernproeven Twee ontwerpresoluties in de UNO-Assemblee Kiesstelsel zal waarschijnlijk meerderheidssysteem volgen en geen evenredige vertegenwoordiging „Middellandse Zee- Conferentie" in Florence Zeven doodvonnissen uit Boedapest gemeld Bismarck burgergedelegeer- de bij het Westduitse leger Cultureel verdrag tussen Nederland en Engeland Straalbommenwerpers uit Rusland voor Indonesië De „verrassende" aankondiging van de communistisch-Chinese regering, dat zij de beschieting van de kusteilanden een week lang zal staken, is voor de spelers van het grote schaakspel van de Straat van Formosa misschien niet zó verrassend als ze dat voor ons buitenstaanders is. En misschien mag ze ook niet zó radicaal tot „louter internationale propaganda" wor den bestempeld als een deel van de Ame rikaanse pers dit in navolging van de officiële woordvoerders op Formosa heeft gedaan. Hoewel de drijfveren van het bewind in Peking voorlopig natuurlijk ondoorzichtig blijven, zou 't vermoeden toch wel gewet tigd kunnen zijn dat 't besluit van Mao Tse Toeng vooral bedoeld is om Eisenhower en Dulles te herinneren aan hun recente verklaringen, een formule te willen zoeken voor demilitarisatie van de kusteilanden, „maar niet zolang er geweld wordt ge bruikt". De instructies van de Amerikaan se ambassadeur zullen ongetwijfeld ook wel inhouden, dat er op die demilitarisatie- kwestie niet kan worden ingegaan zolang de communistische kustbatterijen nog aan het woord zijn. Wat heeft Amerika ons te bieden nu de kustbatterijen zwijgen, zal er van Chinese kant in Warschau nu ongetwijfeld worden gevraagd. (Als dat tenminste niet reeds tevoren gevraagd is). En het is te hopen, dat de Amerikanen zich bij het opstellen van him antwoord niet al te veel zullen aantrekken van de anti-Amerikaanse ver klaring, die tegelijk met de aankondiging van de onderbreking der beschieting uit Peking is gekomen. Want een aanbod aan Formosa onder de huidige politieke om standigheden op dat eiland gedaan om met communistisch China een soort van bondgenootschap tegen de Verenigde Sta ten te sluiten, is zo volkomen irreëel dat er wel heel iets anders achter moet zit ten. Wat er achter kan zitten, is misschien een poging van Peking om, door de V.S. langs deze weg nog weer sterker onder druk te zetten, eindelijk toegang tot de UNO te verkrijgen. Hoe dit ook zij, het zwijgen van de bat terijen schept nieuwe mogelijkheden voor het oplossen van de kwestie der kust eilanden, een kwestie die, als zij niet gauw wordt opgelost, een ernstig gevaar voor de wereldvrede vormt. Het is dus te hopen dat men in Washington op deze nieuwe Chinese zet een zodanig antwoord weet te geven, dat er van die nieuwe mogelijk heden een goed gebruik wordt gemaakt en dat de reactie van Tsjang Kai Tsjek daarbij geen streep door de rekening zal halen. Advertentie Dagproductie thans 1400 stuks prijs verlaagd van 5995.- tot 5745.-, ver warming inbegrepen. 6 maanden garantie incl. arb.loon. Fantastische wegligging. Maakt u eens een proefrit. U zult versteld staan van de rijkwaliteit. 6 a 7 L. op 100 km Telefoon 12138 en 15056 NEW YORK (Reuter) De Sovjet- Unie en India hebben ontwerp-resoluties bij de UNO ingediend met het voorstel dat de UNO-Assemblee een beroep doet op alle landen, die kernwapenproeven doen, deze proeven onmiddellijk stopzetten. De Russen vragen de Assemblee voorts in de ontwerpresolutie bij de mogendheden die kernwapens bezitten, aan te dringen op onderhandelingen tussen de ministers van Buitenlandse Zaken om tot een overeen komst te komen. Volgens de Indische ont- werp-resolutie zouden de betrokken sta ten, in afwachting van een overeenkomst op de komende conferentie te Genève, de Assemblee verslag moeten uitbrengen over een eventueel akkoord over blijvende sta king der proeven. De Assemblee zou dan maatregelen kunnen nemen om het ak koord tot alle staten uit te breiden. LONDEN (Reuter) Britse kringen achten het, ondanks andersluidende ge ruchten uit Washington, niet waarschijn lijk dat het Westen het Russische voor stel helemaal zal verwerpen. Functionaris seri in Washington verwachten, dat de be sprekingen in Genève vier of vijf weken zullen vergen. Dulles kan dan onmogelijk aanwezig zijn. De Verenigde Staten heb ben enige weken geleden bekendgemaakt, dat de Amerikaanse delegatie geleid zal worden door James Wadsworth, de voor naamste Amerikaanse onderhandelaar op besprekingen over de ontwapening en plaatsvervangend leider van de Ameri kaanse UNO-delegatie. Proeven in Nevada LAS VEGAS (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft zondag veiligheidsproeven met kernwapens n Nevada genomen, één door middel van een kabelballon en de andere in een schacht. Volgens een woordvoerder is door de proef met de ballon enige radio-activi teit vrijgekomen. Deze veiligheidsproeven worden van tijd tot tijd genomen om vast te stellen of kernwapens per ongeluk kun nen ontploffen. PARIJS (UPI) Zonder enig ceremo nieel is zondag de vijfde Franse republiek geboren. De nieuwe grondwet verscheen in de „Journal Officiel", in een oplage van twintigduizend exemplaren. Voor twintig francs kan men zich op de hoogte stellen van het nieuwe staatsbestel. Door publica tie in de „Journal Officiel" wordt de grond wet, evenals elke andere wet, van kracht. Vóór januari zal de grondwet echter niet in werking treden. Evenmin als in de oude grondwet werd gesproken over de „vierde republiek" wordt in de nieuwe de „vijfde republiek" met name genoemd. Een der meest belang rijke kenmerken van de nieuwe grondwet is neergelegd in het tweede deel, handelend over de uitvoerende bevoegdheid van de regering. De eerste en tweede republiek werden om hals gebracht door de staatsgrepen van Napoleon I en Napoleon III. De stichters van de derde republiek leverden de regering vrijwel aan het parlement over. De oprich ters van de vierde republiek waren dieper onder de indruk van de schande van Vichy, dan van de zwakke regeringen die aan de dictatuur van maarschalk Pétain vooraf ging. Ondanks de waarschuwingen van De Gaulle werd de volksvertegenwoordiging opnieuw oppermachtig. De Gaulle heeft nu meer macht dan ooit enige democratisch-gekozen Fransman de vorige eeuw heeft gehad. Krachtens artikel 92 heeft hij welhaast dictatoriale bevoegd heden voor een periode van vier maanden waarin de nieuwe wetgevende en uitvoe rende machten moeten worden gegrond vest. Hetzelfde artikel stelt hem in staat een wet op te stellen voor de algemene verkiezingen die in november worden ver- wact. Men verwacht dat De Gaulle inplaats van de evenredige vertegenwoordiging het Aangelsaksische meerderheidssysteem zal aanvaarden, hetgeen in het bijzonder de communisten en splinterpartijen een aan zienlijk aantal afgevaardigden zal doen verliezen. De ministers van Justitie en van Staat, Debré en Mollet stellen een kieswet op, waarvan de publicatie wordt verwacht tegen 12 oktober. De nieuwe parlements leden zullen met, naar schatting honderd duizend burgemeesters, wethouders en an dere plaatselijke gezagsdragers een nieuwe president kiezen. Het lijdt geen twijfel dat deze president De Gaulle zal zijn, als op volger van René Coty. Vandaag heeft Debré een gecalligrafeerd exemplaar van de grondwet, in rood leer gebonden en verguld op snee, zijn ambts zegel gegeven en laten opbergen in de archieven waar de veertien grondwetten Veiling. Op een veiling te Bonn is een aantal schilderstukken van oude Holland se meesters voor prijzen tot tienduizend mark in Nederlandse handen overgegaan. Een landschap van Jan Steen bracht elf duizend mark op. FLORENCE (UPT) Zondag is in het Palazzo Vecchio te Florence de „Middel landse zee-conferentie" begonnen, een bijeenkomst van negentig afgevaardigden uit de landen rond de Middellandse Zee. Reeds de eerste dag moest burgemeester La Pira ingrijpen om te voorkomen dat de conferentie uiteen zou vallen. De Fran se regeringsdelegatie, twee leden groot, verliet de conferentie uit protest tegen de aanwezigheid van een afvaardiging van de Algerijnse regering in ballingschap. Er is echter een Franse waarnemer achterge bleven. Ook de Israëlische delegatie heeft op het punt gestaan weg te lopen, omdat de Arabi sche landen, die aanvankelijk geprotes teerd hadden tegen Israels deelname, zich vijandig toonden. Burgemeester La Pira wist echter een compromis tot stand te brengen na een onderhoud met enkele Arabische afgevaardigden en de Israë lische delegatie bleef. De conferentie van Middellandse Zeesta- ten is niet-gouvernementoel en is door bur gemeester La Pira bijeengeroepen om te spreken over vriendschappelijker betrek kingen tussen de uitgenodigde landen. (Reuter) Er zal gesproken worden over de betrekkingen tussen vroegere ko loniserende mogendheden en hun voorma lige koloniën, het nieuwe stelsel van bond genootschappen, dat zijn intrede in de in ternationale politiek heeft gedaan en de mogelijkheid van groter samenwerking tussen de staten van het Middellandse- zeegebied. De deelnemers aan de beraadslagingen zullen geen officiële aanbevelingen doen of resoluties aanvaarden. WENEN (Reuter) Volgens reizigers, die zaterdag in Wenen zijn aangekomen verluidt in Boedapest, dat er nog steeds processen worden gevoerd tegen jonge mensen, die in 1956 aan de opstand heb ben deelgenomen. Drie weken geleden zouden in Boedapest zeven jonge mensen ter dood veroordeeld zijn, terwijl anderen lange gevangenisstraffen kregen. Zij zou den indertijd hebben deelgenomen aan een aanval op het hoofdbureau van de communistische partij in de Hongaarse hoofdstad. Een jongeman, die op een Rus sische tank zou hebben geschoten, zou ook de doodstraf hebben gekregen. Voorts wordt uit gewoonlijk goedinge- lichte kringen in Boedapest vernomen, dat de r.k. bisschop van de Hongaarse hoofd stad, Szabo, een vroegere medewerker van kardinaal Mindszenty, uit Boedapest is verbannen en kapelaan in het dorp Hugyag is geworden. De autoriteiten hou den hem verantwoordelijk voor het afzet ten van geestelijken, die met het commu nistische regime medewerkten, tijdens de opstand van oktober 1956. Volgens deze berichten zouden de Hon gaarse autoriteiten een nieuwe tactiek toe passen en de geestelijken steeds overplaat sen om te verhinderen dat zij nauw con tact met de gelovigen krijgen. Op het mi nisterie van binnenlandse zaken in Boeda pest zou een nieuwe afdeling voor kerke lijke aangelegenheden zijn opgericht, dat in elk diocees een afdeling van de gehei me politie heeft. ANN TODD OVERVALLEN De Engelse actrice Ann Todd is zondag door twee „teddyboys" overvallen. De kna pen stalen haar handtas en brachten haar een verwonding aan de linkerslaap toe, die op vier plaatsen moest worden gehecht. Zij zal voorlopig niet kunnen optreden. die Frankrijk sinds 1789 gehad heeft, be waard worden. De officiële uitslagen van het referen dum in Frankrijk en de overzeese gebieden van vorige week zondag luiden (met uit zondering van Guinea): Geregistreerde kiezers 45.840.542 Aantal uitgebrachte stemmen 36.893.979 Geldige stemmen36.486.251 „Ja" stemmen 31.066.502 „Nee" stemmen 5.419.749 In Guinea, waar de bevolking over wegend „neen" stemde, waren de uitslagen: Geregistreerde kiezers 4.108.500 Aantal uitgebrachte stemmen 1.203.875 Aantal geldige stemmen1.193.305 „Ja" stemmen56.981 „Nee" stemmen 1.136.324 Tegenstrijdige hoop (AFP) Het centrale comité van de Franse communistische partijheeft in een resolutie verklaard, dat de aanvaarding van de nieuwe grondwet een nederlaag voor de democratie in Frankrijk is en een ernstige toestand heeft geschapen. Het volk is niet gevraagd zich over een politieke kwestie of een program uit te spreken, maar over een persoon. De verscheiden heid van redenen die de kiezers hebben bewogen „ja" te zeggen, is zo groot, aldus het centrale comité, dat de politiek van generaal De Gaulle niet kan beantwoorden aan de tegenstrijdige hoop die op hem ge vestigd is. Onder deze omstandigheden is het bestaan en de activiteit van de com munistische partij meer dan ooit nodig voor het verzekeren van de vitale belangen van het volk, aldus de resolutie. (UPI) De Franse politie heeft weer een groep terroristen van het Algerijnse bevrijdingsfront gearresteerd, waarbij zich ook de schuldigen aan de aanslag op minis ter Soustelle, drie weken geleden, zouden bevinden. De activiteiten van de Franse politie zijn sinds het referendum sterk toe genomen en de terreur werd minder. De Gaulle heeft gisteren voor een menigte van naar schatting honderdduizend perso nen op het plein voor het stadhuis van Lyon verklaard dat Frankrijk op weg is naar nieuwe „grandeur". Hij zei voorts dat de nieuwe Nationale Vergadering ongeveer 460 leden zal tellen, tegen 627 de oude. Dr. Alain Bombard, die in 1952 in, zijn eentje op een rubbervlot de Atlantische Oceaan overstak, zit hier met zijn hel pers op een experimenteel rubbervlot, waarmee hij de gevaarlijke zandbank van Etel bij Loriënt wilde „doorbre ken". Een reddingboot zou hem bege leiden. Beide vaartuigen sloegen ech ter om en sindsdien worden acht man vermist. Bombard (op de achtergrond met baard) en vier mannen konden zich zwemmend in veiligheid stellen, m.aar moesten later door de politie uit een verontwaardigde menigte worden ontzet. Twee kandidaten voor de titel van I kozen: links de Franse schone Clau- „Miss World", die in Londen wordt ge- I dine Oger, rechts de Nederlandse Luci.enne Struve. Ongeveer zevenhonderd belangstellen den onder wie vele autoriteiten hebben zaterdag in het Scheveningse Kurhaus deel genomen aan het tweede congres over „het taalgebruik in pers, reclame en ra dio". De heer Jan van Herpen van de AVRO, sprak over het taalgebruik in de radio. Het leek hem onjuist, dat de Nederland se en Belgische nieuwsdiensten overleg zouden plegen over woordkeuze en zins bouw. r Het vertalen van muziektitels kan zeer lachwekkend werken. Meestal worden de Engelse, Franse en Duitse titels dan ook gehandhaafd. „Tekstzuiveraars'' Radioverslaggevers, die voor de vuist weg moeten spreken, hebben het moeilijk Vooral wanneer een gebeurtenis niet vol gens programma verloopt, is wijdlopig heid niet altijd te vermijden. Bij opgeno men uitzendingen wordt beknoptheid be tracht en praatzucht vermeden. Ook tegen „boekerigheid" in hoorspelen wordt ge waakt. Zeer veel wordt herschreven. Van schrijf taal wordt spreektaal gemaakt, ook in ingezonden teksten van gastsprekers. Met deze sprekers wordt doorgaans gerepeteerd om zo veel mogelijk goed Nederlands te produceren. Bovendien werkt een radio- en t.v.-com- missie uit België en Nederland diepgaand aan het taalgebruik en de zuiverheid daar van. Waarschijnlijk zal ook de Zuidafri- kaanse omroep bij dit werk betrokken worden. Desondanks laat de radio wel eens een MOSKOU (Reuter) Het officiële Rus sische persbureau Tass haalt een rapport aan van een groep natuurkundigen, die zich met medische vraagstukken in ver band met ruimte vluchten bezig houden. Hierin wordt gezegd, dat algen, die een grote hoeveelheid proteïne hebben, en weekdieren, waaruit hoogwaardige voe- dingsvetten verkregen kunnen worden, in een laboratorium zijn gekweekt onder omstandigheden zoals die, welke in een ruimteschip heersen. Vastgesteld is, dat ongeveer tweehonderd liter algen in een raket kunnen worden gekweekt, hetgeen voldoende is om een man zes maanden te voeden. Deze planten zouden ook de at mosfeer in een ruimteschip van verse zuurstof kunnen voorzien. Een Russische geleerde Dobronrawov, heeft volgens „Prawda" gezegd, dat de geleerden en technici in de Sovjet-Unie reeds in staat zijn eer kunstmaan te bou wen, die niet verbrandt als zij terugkeert in de dampkring van de aarde. Een Russische eentrapsraket, die op 27 augustus een hond tot op 440 kilometer hoogte bracht, was, aldus Dobronrawov, uitgerust met een stabiliseringsstelsel, dat het draaien van de raket verhinderde. Een dergelijk systeem is van groot belang voor een terugkeer van een kunstmaan naar de aarde. Nieuwe gooi naar de maan? WASHINGTON (Reuter) Verwacht wordt, dat de Verenigde Staten tussen elf en veertien oktober een tweede poging zul len doen, om met een „Thor"-raket de maan te bereiken. Na de eerste, mislukte, poging op 17 augustus jl„ zijn vele wijzigingen in de te gebruiken raket aangebracht. Deskun digen achten echter ook thans nog de kans van slagen gering. (Van onze correspondent in Bonn) De 46-jarige Klaus von Bismarck, zoon van een achterneef van de „ijzeren kanse lier" uit het laatste deel van de vorige eeuw, maakt een redelijke kans burger gedelegeerde bij het Westduitse leger te worden. Hij zal zich binnenkort voorstel len bij de defensie-commssie van de Bondsdag. Klaus von Bismarc! zou tot taak krijgen toe te zien op de staatsbur gerlijke en democratische rechten der sol daten, die men bij voorkeur burgers in uniform noemt, tijdens hun diensttijd. Manschappen zowel als officieren hebben het recht, met voorbijgaan van hun supe rieuren, zich te dezer zake rechtstreeks tot de burgergedelegeerde te wenden. Al le militaire instanties dienen de burger gedelegeerde inzage in hun papieren te geven. De positie zal niet gemakkelijk zijn, daar men geen ervaring met deze functie heeft opgedaan. Slechts enkele lan den, onder andere Zweden, hebben een burgergedelegeerde bij het leger. Men heeft de afgelopen maanden over wogen het ambt maar niet in te voeren, maar tenslotte vond men blijkbaar in von Bismarck de juiste kandidaat. Hij zou het wel aandurven en men geeft hem een goe de kans van deze moeilijke positie iets te maken. Hij kan in de Bondsdag rekenen op de steun van zowel de christen-demo craten als van de sociaal-democraten. Von Bismarck was officier tijdens de oorlog en kreeg een hoge onderscheiding Na de oorlog werd hij een leider van een Evangelische jeugdgroep in Noordduits- land. Hij toonde daarbij grote pedagogi sche kwaliteiten en veel inzicht in sociale problemen. Hij werd tenslotte leider van het sociale bureau van de evangelische kerk in Duitsland. Von Bismarck ontwierp een nieuwe bedrijfs- en sociale regeling voor mijnwerkers, waarvoor hij in 1954 de Freiherr von Steinprijs kreeg. steek vallen. Maar, de heer van Herpen, meende nochtans, dat ernstige verwijten in deze niet op hun plaats zijn. Engelse smetten „Het taalgebruik in de reclame" werd behandeld door dr. S. Elzinga, directeur van de „Stichting Reclame-onderwijs". „In de Reclame", zo zei hij o m., „is een zekere beroepstaal gegroeid, die na de tweede wereldoorlog een aanzienlijke en betreurenswaardige invloed van het Engels ondergaan heeft". Een commissie werkt reeds aan de zui verheid van de reclametaal. De reclame echter gebruikt de taal als gereedschap. Zij heeft, evenals de journalistiek, behoef te aan bijzondere woordkeuze om een re clameboodschap te brengen. Mede door een opleiding, waaraan reeds een hon derdtal mensen uit het reclamevak deel nam, wordt gestreefd naar een zo zuiver mogelijk taalgebruik in de reklame, aldus dr. Elzinga. „Taaicipiers" nodig? Godfried Bomans sprak over het taal gebruik in de pers. Hij zei dat taal een genade Gods, en tevens een verlies is. Woorden immers klemmen wijdere be grippen in, beperken en vèrarmen ze. En toch is de taal het enig eigene, wat een volk heeft. Het taalgebruik door de schrijver is een creatieve bezigheid, waarvoor eerst rust en bezinning nodig zijn. Grote genoegdoe ning geeft het, wanneer de huid van het woord strak en glad om het begrip zit. De journalist moet snel werken en komt daardoor in de verleiding, het denken op te geven en het pasklare woord te gebrui ken. Men kan hem dat niet verwijten, maar jammer is het. Toch kan de journalist gro te invloed hebben op het taalgebruik. In Engeland kent men „journalistieke ci piers van het taalgebruik", die er in slaag den, bepaalde cliché-termen weg te hou den. Slechte taalboekjes In ons land wordt de taal slecht gespro ken en geschreven. Zeker is, dat de taal boekjes, die thans nog op de scholen ge bruikt worden, dit slechte gebruik in de hand werken. De heer Bomans illustreer de deze stelling met een reeks vermakelij ke voorbeelden. Hij besloot met te zeggen, dat de Vla mingen nog bezitten, wat wij niet hebben, namelijk „een taalgebruik dat nog wor telt in de warmte van de middeleeuwen". Schrijf- en spreektaalverschillen Een forumdiscussie Onder presidium van prof. W. F. J. M. Krul besloot het con gres. Forumleden waren Godfried Bo mans, mr. Jan Derks, Jan van Herpen, Ary van Nierop en prof. dr. M. Rooy. De tijd ontbrak om de tientallen vra genstellers bij dit forum, dat ook werd bij gewoond door minister Cals, aan het woord te laten. Godfried Bomans, ofschoon van me ning, dat de geschreven en gesproken taal dichter bij elkaar liggen dan vroeger, bleek een tegenstander van een volkomen gelijk worden van beide. Men moet met woorden kunnen blijven spelen. „Emotievrij nieuwslezen" Het infiltreren van het Engels in het Nederlands wordt, zo deelde prof. dr. R. W. Zandvoort uit Groningen mede, door hem en zijn studenten bestudeerd. Het was deze vragensteller opgevallen, dat nieuws lezers voor de radio soms verkeerd be klemtonen en spreken zonder intonatie en zinsmelodie. De heer Van Herpen repliceerde dat nieuwslezers geen emotie mogen laten blijken. Bij een „gekleurde" nieuwslezing zou al spoedig het hek van de politieke dam zijn. De omroepers van b.v. muziek programma's gebruiken wel degelijk de zinsmelodie. De heer Van Herpen was overigens wel van mening, dat het Nederlands door Vlaamse omroepers met meer liefde, zorg en taaifierheid wordt uitgesproken, dan door hun Nederlandse collega's. „Vulgaire" radioprogramma's Verschillende vragenstellers keerden zich tegen het veelvuldig gebruik van Em gels in textieladvertenties. Mr. Jan Derks vond dat niet zo heel erg, omdat het mode woorden betreft, die ook weer verdwijnen. Dat was de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. G. W. Ovink helemaal niet met hem eens. „Het is een karakterloos en laf taalgebruik, omdat men hoopt daarmee meer te verkopen". Iets dergelijks zag hij in de „verschrikkelijke vulgariteit van de Hilversumse amusementsprogramma's Inhakende op het idee van Godfried Bo mans om „taaicipiers" in te stellen, pleit te hij voor het vormen van een groep, die het genadeloos hekelen van taalmis bruik en - gebruik van onnodige vreemde woorden zou moeten bevorderen. „O.V.T. of V.T.T.?" De heer Karei Polak sneed het gebruik van de onvoltooid verleden tijd inplaats van de voltooid tegenwoordige tijd („Eden trad af") in plaats van „Eden is afgetre den") in de dagbladen aan. Prof. Rooy bleek dit verkeerde ge bruik zeer wel te kennen. Het is ten dele 0/» de Proggeltjes „Kijk, meneer, dat behang mot er eerst af, dan de muur bijwerken en dan kenne we pas aan het mooie behangwerk gaan denken", zei de man, die te hulp was ge roepen om ons huis wild bewoond door onze voorgangers weer tot een mense lijke verblijfplaats te maken. „Enne wat het verven aangaat. Dit is een zéér vuil kleurtje meneer. Daar mot ik zekér twee grondbeurten tegenaan gooien en dan heb je bij het glanzen nog kans op heilige da gen!" Het was een vakman, dat was dui delijk. „Heilige dagen", mompelden wij. „Nee, dat kan niet. Dit is de huiskamer en daar kunnen we toch geen heilige dagen in hebben". „Ach, je heb natuurlijk mensen", zei de man, aan zijn peukje trekkend, „die kan het niks schelen. Die hebben bijvoorbeeld ook knobbels in de muur. Nou, en da's helemaal een rot gezicht". Met zijn meetlatje trok hij langs de plin ten, mompelde iets en zei: „Het wordt hier trouwens ook krompelen". „Nee....", schrokken wij. „Ja hoor, daar komt u niet onderuit als u het tenminste mooi wilt hebben". En dat wilden we; zó zijn we wél! De loodgieter kloste met zijn knechtje de trap op. „Ja, ik denk, ik zal maar door lopen!" „Ja, doet u dat", zelden we. Hij had het al gedaan. „Mot dit het keukentje worden?" vroeg hij geringschattendZijn knechtje lachte. „Nou, dan zalle we maar ns gaan kijken waar de leidingen lopen". Met zijn tweeën verdwenen ze naar zolder. „Is dat uw loodgieter?'' vroeg de man in de kamer, die net klaar was met meten. „Ja", zeiden we, „hoezo?" „O nee, niks", mompelde hij; maar ze kenden elkaar, dat stond duidelijk op zijn gezicht te lezen. „Meneer", riep de loodgieter. „Mot de waterleiding éénduims of anderhalf duims; met het oog op mijn gaten, weet u". „Nou", riepen we flauw, „u doet maar wat het beste is". Hij kwam er voor naar beneden. Uw keukentje ligt ongunstig, meneer", begon hij. Achter ons mompelde het man netje: „Nou, wat zei ik?" „Voor de afvoer heb ik zeker 12 meter pijp nodig, óf u mot hem per sê door de buitenmuur willen hebben. Binnen mot er een kassie omheen. Met de gasleiding zitten we trouwens óók. Op zolder is een ruimte, want we motte kenne prepelberen en door de vloer ken ook niet. Dan krijg je fratels". „Als je nou 'ns door het plafond komt en je meltert hem tussen de balken. Dan hoef je niet te prepelberen en je heb je handen vrij voor het prïk-tuig", zei onze schilder. „Dat kan natuurlijk, maar dan moet de afvoer gebreuld worden". „En de proggeltjes dan?" riepen we. „O, meneer mot proggeltjes", begon de loodgieter opstandig„Meneer weet zeker niks anders". We konden niet meer terug en zeiden dus: „Nee, er móeten proggel tjes komen". Het heeft drie weken geduurd en het kostte driehonderd tachtig gulden. Maar we hebben proggeltjes de grootste maat Ze hangen met rode draadjes aan het plafond. Hans Keiler Op 29 en 30 september is te Rotterdam de tiende vergadering gehouden van de gemengde technische commissie voor de uitvoering van het Nederlands-Engels cul tureel verdrag. Als voorzitter trad op dr. B. Schendstok, hoogleraar aan de Neder landse Economische Hogeschool te Rot terdam. De Engelse delegatie stond onder leiding van mr. Richard Seymour, hoofd van de Europese sectie te Londen van de British Council. Dit wordt medegedeeld van de zijde van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. De com missie constateerde, dat in beide landen de belangstelling voor manifestaties op het gebied van wetenschap en cultuur toe neemt. Met name is grote belangstelling getoond voor de culturele evenementen, die als onderdeel van het „Engelse sei zoen" in 's-Gravenhage en in Friesland hebben plaats gehad. Een hoogetepunt in het „Haagse seizoen" was ongetwijfeld de bijzonder boeiende tentoonstelling „De eeuw van Shakespeare", die in het ge meentemuseum van 's-Gravenhage ge houden werd. De tentoonstelling werd op 26 maart bezocht door Koningin Elisa beth van Engeland ter gelegenheid van het officiële bezoek dat zij aan ons land bracht. In Engeland heeft een reeks concerten door Nederlandse artiesten in de „Wigmo- re-hall" grote belangstelling ondervon den. Thans heeft in Londen een tentoon stelling plaats van moderne Nederlandse schilderskunst. De collectie zal ook in een aantal andere Engelse steden worden ge toond. In het komende seizoen zal opnieuw een serie concerten door Nederlandse musici worden gegeven in de Londense „Wigmo- re-hall", voor de B.B.C. Binnenkort zal in de „Hollandse week" te Camberwell (Zuid-Londen) een tentoonstelling van Ne derlandse impressionisten geëxposeerd worden alsmede een collectie foto's en boe ken uit en over Nederland. DJAKARTA (ANP) Volgens een be richt van het persbureau Antara, heeft een eskader van de Indonesische lucht macht vandaag de beschikking gekregen over acht nieuwe, in Rusland gebouwde Iljoesjin-straalbommenwerpers, bestemd voor opleidingsdoeleinden. onder Engelse invloed binnengeslopen, maar ook de typografische eisen van de krantenkop zijn er schuldig aan. Ook over de Engelse zinsbouw en het ge bruik van Engelse begrippen en woorden in de journalistiek werden kritische op merkingen gemaakt. De verklaring hier voor is, dat zeer veel berichten uit het En gels worden vertaald. De journalist zal veel kritischer moeten werken om deze taalverarming tegen te gaan. Prof. Krul zei in een samenvatting van het besprokene, dat invloed van een vreemde taal verrijkend voor de eigen taal kan zijn, mits deze bewust aanvaard wordt en niet door onachtzaamheid, klak keloosheid en snobisme insluipt. Bewust goed correct taalgebruik kan slechts bij dragen tot een beter nationaliteits-bewust- zijn en daardoor ook tot een Europese een heid van krachtige naties.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3