r CETAFLEX lijmt kond alle hout! De V.P.R.O.-televisie in het komende winterseizoen MADOEF EN MIRZA Chris Barbers Jazzband (TMIM177FMWIIF en bondigy Agenda voor Haarlem MAANDAG 6 OKTOBER 1958 '4 Niet onverdienstelijk Sport met storing Duits amusement De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Coördinatiemisère DOMME DOUBLURE Frans Muriloff manager van „Snip en Snap" De zaak-Elisabeth Boll Over 4 weken uitspraak in voogdijgeschil een aparte rokerskring! Sopraan Elly Ameling wint concours in Genève Kerkelijk Nieuws Nederlandse alcohol naar IJsland gesmokkeld? „Knokploeg" was schrik der cafés op Katendrecht kunstharslljm Ceta-Bever DOOR LIN YU TANG vj Jri 1 IN JtL/ £jJlL JA W JL J JIV Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" Na een geslaagd journaal met onder andere beelden van Werelddierendag, het gesproken boek voor blinden, het jubileum van de Bioscoopbond, schaken te München, de Comet IV van de BOAC en Elvis Pres ley was het aan de K.R.O. om de za terdagavond te vullen, waarop zo langza merhand het odium van lach-of-ik-schiet is komen rusten. Het is duidelijk, dat het alleen de allerbeste tekstschrijvers gege ven is een leuk programma te maken dat aan de wensen van het maximale kijkers publiek tegemoet komt zonder ordinair te worden. Dit vooropstellend kan men de K.R.O. nageven een niet onverdienstelijk programma te hebben samengesteld, al bleef het stroeve pogen getuigen van vrees om het publiek te mishagen. „Blijf er niet voor thuis" van Jan de Cler en Emile Lopez werd door een weifelend troepje voor de camera's gebracht. Alleen Corry Brokken gaf blijk te verstaan dat ook minder goede teksten met verve moeten worden gebracht, met de overtuiging van iemand die zijn vak verstaat. Bij de overi gen was het öf hol gedaver of goed be doelen. Als er weinig wol is moet men juist niet veel gaan schreeuwen. Na het beheerste optreden van de Ierse harpiste Mary O'Hara volgde het detec- tivespel „Inspecteur Lund en de sneeuw man" van Willy Corsari, die de kijkers met een heel dor kluitje het riet instuurde. Jammer van het goede camerawerk. De regie was te zwaar aangezet. Tot slot was er de quiz Toerja-Toernee van Jan Blaa- ser en Jos van der Valk, die beter uitviel dan de vorige keer. Als men er nog in slaagt om de al te duidelijke situatieafspra ken te camoufleren, zou dit programma best wel eens wat kijkers kunnen behou den. Over het optreden van de fagottist De Klerk van het Concertgebouworkest het volgende: dat deze populair doende man als favoriete artiesten het amusementsduo ..De Spelbrekers" noemt, getuigt van een dappere openhartigheid. Maar dat hij zijn fagot meeneemt in een burleske fietswed- strijd met Jan Derksen in het Olmpisch Stadion getuigt van een boers gebrek aan waardering voor de ontelbaren, die fagot tist De Klerk in het Concertgebouw plach ten mee te laten delen in hun applaus. Men treft het in Nederland niet met de Eurovisie-sportuitzendingen op zondag uit het buitenland. De beloofde rechtstreekse reportage uit Frankrijk van het laatste ge deelte van de wegwedstrijd Parijs-Tours ging namelijk niet door wegens de zoveel ste staking bij de Franse televisie en daar voor in de plaats kreeg men ec„ dromerig filmpje t"> zien, vervaardigd door de Vlaamse televisiemensen, getiteld „Aan de waterkant". Het relais uit België van de tweede helft van de finale van het hockey-interlandtoernooi uit Brussel begon vervolgens met een flinke storing, waarbij men wel het geluid hoorde maar op het scherm enkel strepen zag. Na een minuut of tien veranderde dat, maar de kwaliteit bleef slecht Evenals trouwens het com mentaar van Wim de Gruyter. Voor het zondagavondamusement zorgde de NTS door een op film opgenomen pro gramma van de Hessische Rundfunk te vertonen, dat uit zang, dans en variété be stond. Van deze laatste waren de hals brekende toeren van een grappenmaker op een grote bal het vermakelijkst, al was het jammer dat 's mans hoofd herhaalde lijk buiten het beeldvlak viel. Een quiz mocht in dit programma uiteraard niet ontbreken. De leider, Heinz Schenk, stak daarbij zijn befaamde collega Hans Joa chim Kulenkampff naar de kroon, alleen liet hij te duidelijk merken dat hij zich zelf zo grappig vond. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platen- nieuws. 13.30 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 School radio. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re- geringsuitz.Rijksdelen Overzee: Ned. Nieuw- Guinea: Verschuivingen in de samenleving, door J. J. W. Dubois. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Gram. 15.40 Idem. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 Sportpraatje. 19.30 Gram. 20.30 Ja, met mij, caus. 20.35 De laatste dag van Lissabon, hoorspel. 22.05 Gram. 2.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO. 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boek- bespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Hammond-or gelspel. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubriek Leven in de grond. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. en soliste. 13.55 Beurs ber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Cello en piano. 16.00 De Britse adel, caus. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Amateursprogr. 38.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Cul- tuursociografische verkenningen, door prof. dr. H. D. de Vries Reillingh (3de lezing). 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Dans muz. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Ope- ramuz. 21.45 Act. 22.00 Filmpraatje. 22.15 Koor zang. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Met de Fran se slag. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerbericht. 12.35 Tuinb.kroniek. 12.40 Pianospel. 12.55 Koer sen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 en 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Kamermuz. 16.30 Idem. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstel ling. 20.00 Pol. caus. 20.10 Gram. 20.15 Voor de vrouw. 21.15 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Twee pia no's. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 19.30 Intern, agrarisch nieuws. 20.0020.20 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Gevar. muz. 21.00 Film. Naar de Vrijzinnig Protestantse Radio Omroep meedeelt, zal het V.P.R.O.-tele- visieprogramma pas na de jaarwisseling de belangrijkste veranderingen ondergaan. Getracht wordt de nieuwe rubriek „Am bassade", waarin enkele ambassadeurs van vreemde mogendheden aan de kijkers worden voorgesteld door de journalist Enige jaren geleden hebben wij met de programmacommissaris van de Nederland se Radio Unie, de heer J. B. Broeksz, en het hoofd van de programmadienst daar van, de heer E. Bomli, van gedachte gewis seld over de programmacoördinatie op de zenders Hilversum I en II. Het bleek een onvruchtbare discussie, omdat de uitgangs punten van beide partijen te veel verschil den. Wij stelden ons op het standpunt, dat het gezamenlijke radioprogramma der Nederlandse zenders een zo groot mogelijke kring van luisteraars dient te bevredigen. De vertegenwoordigers van de Radio-Unie, hoewel nadrukkelijk betogende dat de co ördinatie haarfijn werd uitgedokterd, ble ken daartoe zulke ruime normen te han teren, dat er van de begeerde programma spreiding geen zier kan terechtkomen. Om een enkel voorbeeld te gevenkamermuziek en recitals worden wezenlijk verschillend van symfonische muziek geacht. Daardoor is het voorgekomen dat Hilversum I een zangvoordracht van liederen van Schubert gaf, terwijl Hilversum II tegelijkertijd de Onvoltooide Symfonie van dezelfde compo nist uitzond. Een allerzotste situatie deed zich in het jaar van de Mozartherdenking voor, toen de ene zender de Salzburger meester eerde met een luisterspel over zijn leven, terwijl het andere station een liede- renrecital te zijner nagedachtenis uitzond. Daar de heren Broeksz en Bomli ons dui delijk lieten merken dat ze ons tot degenen rekenden, die altijd alles willen horen of wel altijd iets te vitten hebben, zijn we sindsdien op dat netelige onderwerp maar niet meer teruggekomen. Wat zich zondagavond op de beide Hil- versums heeft voorgedaan, spot echter zo met elk gezond verstand, dat het verdient in brede kring te worden gesignaleerd. De werken van de onlangs overleden Franse componist Florent Schmitt zijn in ons land niet op ruime schaal bekend geworden. Men moet het dus toejuichen dat Hilver sum II die lacune wat tracht op te vullen door een uitzending van zijn strijkkwartet in gis opus 112; Evenzeer moet men het toejuichen wanneer Hilversum I een poging onderneemt begrip te wekken voor de hedendaagse muziek en deze belangwek kende reeks met de Derde Symfonie van Roussel inluidt. Blijkbaar heeft men in Hilversum de ongetwijfeld oorspronke lijke gedachte gehad dat werken van componisten, die niet alleen landgenoten maar ook tijdgenoten zijn geweest, dan ook maar op hetzelfde tijdstip dienen te wor den uitgezonden. Want zowel het strijd- kwartet van Schmitt als de symfonie van Roussel ging tussen kwart over elf en middernacht de ether in. Dat betekent een ernstig dilemma voor alle muziekminnaars, want zij zijn niet bepaald elke dag in de gelegenheid deze werken te horen. Daar het bovendien naar stijl en geest verwante partituren betrof, maakte dit de keus nog moeilijker: men luisterde met het gevoel toch nog een ander belangrijk evenement te missen. Evenmin mag worden vergeten dat tezelfdertijd een nog veel grotere groep luisteraars van deze volslagen overbodige en domme doublure de dupe werd, namelijk allen die behoefte hadden aan een wat luchtiger tijdpassering. Die werden nu naar die buitenlandse stations verjaagd, waar van de heer Broeksz zonder blikken en blozen beweerde dat ze op het punt van de coördinatie nog wel wat van Hilversum konden leren. Golfbreker De heer Frans Muriloff „producer" van grote shows en revues in Nederland is met ingang van 1 oktober toegetreden als manager tot de „Snip-en-Snap" re vue van René Sleeswijk. De heer Muriloff zal gedeeltelijk de taak van de zakelijke leider de heer C. Janse-Kok, die binnen kort ontslag neemt, overnemen. Henk Hofland, in november en december en wellicht nog een enkele keer in 1959 voort te zetten. In het nieuwe jaar zullen ook weer enkel programma's van medisch karakter wor den gebracht, onder redactie van dokter A. C. van Swol. De rubrieken „Gesprek van de schrijftafel" door prof. dr. L. J. van Holk en „De oude draaidoos", een pro gramma waarin fragmenten van oude films worden getoond door Simon van Col- lem, zullen worden voortgezet. De programma's voor grotere kinderen zullen worden gevuld met reportages van gebeurtenissen, die voor deze leeftijd inte ressant zijn. De programma's voor jonge kinderen bevatten t.v.-sprookjes, die de bekende Panda-figuur tot middelpunt heb ben. Zij worden geschreven door Lo Har- tog van Banda, die de teksten voor deze kinderprogramma's ontwerpt. De V.P.R.O.-televisie zal voorts het vol gende jaar meer aandacht gaan besteden aan programma's van ontspannend karak ter. Er is contact gezocht met de jonge schrijfster Christine Meyeling, die een reeks televisiekomedies ontwierp. Met in gang van januari zal maandelijks een af levering van deze comedies, die veertig a vijftig minuten duren worden uitgezon den. De muzikale leiding komt in handen van Pim Jacobs. De regie voert Joes Odu- fré. Aan deze programma's verlenen Sophie Stein, Jan Retèl, Sieto en Marijke Hoving en Dini de Neef hun medewerking. De regisseur Erik de Vries zal een ge deelte van de zondagavond-uitzendingen van de V.P.R.O. (de eerste valt pas in juni 1959) voor zijn rekening nemen. De heer De Vries zal in de door hem te realiseren programma's de kijkers meenemen in „De levende natuur". Het overige deel van de avond zal van lichte aard zijn. Ook prof. Van Holk zal niet op het appèl ontbreken. Met een ferme handdruk heeft de Neder landse raadsman in de zaak Elisabeth Boll, prof. mr. I. Kisch, zaterdagavond afscheid genomen van zijn confrater, prof. Henri Rolin. Daarmee is dan een einde gekomen aan de mondelinge behandeling van dit Nederlands-Zweedse voogdiigeschil in het Vredespaleis te Den Haag, die bijna ander halve week geduurd heeft. De zestien rech ters gaan zich nu beraden over een uit spraak, maar gezien het gecompliceerde karakter van de zaak zal het zeker vier weken duren, voordat hun beslissing valt. In hun dupliek hebben zowel prof. Rolin als dr. Sture Petren zich zaterdag beperkt tot het herhalen van de Zweedse argumen ten. Prof. Rolin wees er nogmaals op, dat de door Zweden opgelegde „beschermende opvoeding" geen gevaar voor Elisabeth Boll oplevert, aangezien het doel van deze op voeding juist is, het kind voor gevaar te behoeden. Madoef kon werkelijk z'n oren niet geloven, maar het was geen droomMirza, het muisje, sprak duidelijk tot hem j. „Wat is datkun jij praten?" stotterde hij verbaasd. „Jazeker, Madoef!" zei Mirza. „Ik ben een betoverde muis, weet je. En wees maar gerust, ik zal je wel helpen met het vinden van werk; laat dat maar aan mij over en ga naar de stad!" 2425 Advertentie De straatorkestjes van negers, die om streeks het jaar 1900 te New-Orleans jazz muziek, zij het nog in een onvolgroeid be ginstadium, introduceerden, zijn zich er niet van bewust geweest, dat zij hiermede uitdrukking gaven aan een muziekbe- hoefte, die zowel onder het gekleurde als onder het blanke ras bij tallozen leefde. De latere ontwikkeling van de jazz be werkte met dit muzikale verlangen als GENèVE (UPI) Elly Ameling, een sopraan uit Rotterdam en de Russische trombonist Victor Batatsjev hebben als eni gen van de driehonderd tweeënveertig deelnemers en deelneemsters, een eerste prijs ontvangen op het veertiende interna tionale kunstconcours van Genève. Mej. Ameling, vijfentwintig jaar, was de eerste zangeres uit Nederland, die ooit een eerste prijs heeft gewonnen op dit con cours, dat beschouwd wordt als een van de beste Europese springplanken naar mu zikale roem. Het concours heeft twee we ken geduurd. Het werd besloten met een openbare voorstelling van de hoogste prijs winnaars in de Victoria-zaal te Genève. Maria van Dongen uit Zaandam deelde vorig jaar een tweede prijs, toen de jury besliste, dat geen eerste prijs verleend zou worden aan zangeressen. De jury van dit jaar, bestaande uit ruim veertig bekende musici uit geheel Europa, deed een keuze uit deelneming op vijf terreinen: trombo ne, fluit, piano, zang en viool. De Russen namen voor het eerst aan het concours, dat leeftijdsgrenzen heeft van vijftien en dertig jaar, deel. Batatsjev is eenentwin tig jaar. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Bergschenhoek' A. van Dijk te Benthuizen. Bedankt voor Wijk bij Heusden: W. H. van Kooten te Hasselt. stimulans een integratie, die niet meer tegen te houden bleek en die zowel de scheidingen van rassen als van standen doorbrak en zelfs kon doordringen tot de ivoren torens van componisten van naam, zoals Darius Milhaud, Maurice Ravel en Igor Strawinski. De jazzorkesten van blanke muzikanten doen tegenwoordig niet meer onder voor die van hun gekleurde collega's. Wie daar aan mocht twijfelen zou zondagavond bij het optreden van de Chris Barber Jazz band in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem wel tot andere gedachten geko men zijn. Voor een auditorium van onge veer dertienhonderd jazz-enthousiasten hebben de trombonist en bandleider Chris Barber, de klarinettist Monty Sunshine, de trompettist Pat Halcox, de banjobespeler Eddie Smith, de bassist Dick Smith en de drummer Graham Burbridge hun enorme bedrevenheid in de bediening van hun in strumenten en hun bijzondere dispositie voor het ten gehore brengen van deze muzieksoort gedemonstreerd. Hun gees tige variatiekunst, hun speelse, geïmpro viseerde contrapuntiek, hun ritmische standvastigheid, de vleugjes van sentimen taliteit en niet te vergeten de typerende toonvorming en'het geraffineerde samen spel, gaven aan de voordrachten het on vervalste jazz-karakter, dat stormen van wilde bijval kon doen ontketenen. Het heeft geen zin om alle gespeelde nummers afzonderlijk te noemen of te be spreken. Een uitzondering zou ik willen maken voor de „Chimes Blues" en de „Camp-meeting Blues" van de jazz-pio- nier Joe „King" Oliver, waarvan de uit voering weer het beeld opriep van de straatorkestjes van New-Orleans, die on weerstaanbaar waren, al moest men daar voor dan maar alle „klassieke" principes en vertrouwde esthetische gevoelens op zijzetten. Inderdaad handhaaft Chris Bar ber met zijn band de beste originele jazz- beginselen en hij laat deze niet bederven door allerlei weerzinwekkende modegril len. Voor de volledigheid zij vermeld, dat Ottilie Patterson zich op deze avond als een volleerde vocaliste liet gelden. P. Zwaanswijk „Interpol" is bezig met een onderzoek naar het smokkelen van alcohol van Ham burg naar IJsland. Volgens de IJslandse politie is deze alcohol afkomstig uit Rotter dam. IJslandse zeelieden zijn enige weken ge leden aangehouden, toen zij kort voor de aankomst van hun schip in Reykjavik blik ken trommels met alcohol voor de kust in zee wierpen. De drijvende trommels, die met touwen aan elkaar verbonden waren, werden door handlangers in kleine bootjes opgevist en aan land gebracht. Volgens de IJslandse politie is de alcohol eerst met vrachtauto's van Rotterdam naar Hamburg gebracht. Drie van dergelijke gevallen van smokkelarij zijn al ontdekt. Voor de officier van Justitie is de vorige week een zestal mahriën'geleid. dat'in de omgeving van Katendrecht te Rotterdam caféhouders geterroriseerd zouden hebben. Volgens de politie traden zij zo bruut op, dat de caféhouders uit angst voor vergel ding geen aangifte durfden te doen, wan neer bij een vechtpartij, die de mannen hadden uitgelokt, een deel van hun inven taris kort en klein was geslagen. Onder aanvoering van twee der „heren werd zonder enige aanleiding weer een vechtpartij in een café geprovoceerd. Verschillende bezoekers werden „zo maar' mishandeld en dit keer werd de politie gewaarschuwd. Toen de agenten arriveer den keerde de „knokploeg" zich tegen hen. Een der politiemannen werd zo met een barkruk mishandeld, dat hij met vrij ern stig letsel in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Het gelukte de politie met grote moeite de belhamels te overweldigen Twee van hen werden in hun woning aan gehouden, een andere in Hellevoetssluis en nog een van de troep kwam zich uit eigen beweging bij de politie melden. Advertentie 56. „Vond je onze wandelingen dan niet prettig? Je praat alsof het je niets kan schelen". „Tom, je bent veel te Amerikaans! Waarom zou je je druk maken over wat nu eenmaal niet anders kan?" Haar stem klonk kalm en zeker. „Hoe bedoel je, dat ik te Amerikaans ben?" „Je wilt dan dit en dan dat, naar het strand gaan, naar Ossining, naar de Bronx. Tom, waarom kun je niet stil zitten? Je wilt altijd wandelen, wandelen, wandelen. Weet je nog hoe je me laatst in de regen door het Van Cortlandpark gesleept hebt, todat ik ein delijk de tram moest nemen omdat ik niet meer kon?" „Was dat dan geen heerlijke wandeling?" „Ja, maar ik kon 's maandags en 's dinsdags haast niet op mijn benen staan en ik had blaren aan mijn voeten". „Ik heb je toch ook gezegd, dat je schoenen met lage hakken moest dragen? Elsie, ik kan dat liedje, dat je die dag in het Van Cortlandtpark floot, niet meer kwijt raken. Toe, leer het mij eens". Zij neuriede het liedje: „There's a long, long trail a-winding". Het was een soort marsliedje, maar het was zacht en langzaam en het was juist geschikt voor Elsies la ge stem. There's a long, long night of waiting Until my dreams all come true; Till the day when I'll be going down That long long trail with you. Toen floten ze samen het wijsje en lachten. „Als ik dat liedje hoor, dan moet ik altijd aan jou denken zoals je die dag door het bos liep met een stok in je hand". „Tom, ik moet om je lachen". „Waarom?" „Je hebt me die keer in de winter mee naar het Coney Islandstrand gesleept om naar de zee te kij ken. Waarom ben je zo rusteloos?" Ja, waarom was hij zo rusteloos? Niemand anders dan Elsie had hem nog ooit verteld dat hij „te Ame rikaans" was. „Ik ben nu eenmaal van nature ongeduldig. Ik vind het fijn om in de regen te lopen. Hoe moet ik je dat nu uitleggen? Wat ik begon te zeggen was, dat ik op zon dag niet meer uit kan en jij praat erover alsof het je niets kan schelen". „Het is niet, dat het mij niet kan schelen. Ik ga erg graag met je uit. Kunnen we niet eens op een andere dag gaan?" „Vast wel". „Dan gaan we op een andere dag". Haar woorden waren weer kort, zakelijk zonder emo tie. „En als wij helemaal niet uit kunnen?" „Dan gaan wij niet. Waarom zouden we daar druk te over maken?" Tom was hierdoor zeer getroffen. Eva had iets van dit onverstoorbare Gods water over Gods akker laten lopen, maar Eva was toch zeer veranderd. Zij was nu actief en wilde van alles ondernemen. Maar Elsie die hier ver van huis was en geheel alleeen leefde, kon het niets schelen om thuis te blijven als zij niet uit kon gaan. Wat was eigenlijk haar levenshou ding? „Elsie", zei hij langzaam, „ik vind dat jij te Chinees bent". „Waarom?" „Je maakt je nooit ergens druk over". Nu was het Elsies beurt om verbaasd te zijn. Zij was een modern meisje, dat meende zij tenminste, Huilde zij niet? Lachte zij niet? Maar het was vanzelfspre kend en verstandig om kalm te blijven, geduldig af te wachten en de dingen te aanvaarden zoals ze kwamen. Zij zag niet in, dat daarin iets speciaal Chinees lag. Zo zijn alle Chinezen. „Nu", zei Tom „vertel mij maar niet meer, dat ik een Amerikaan ben. Zullen we volgende week een dag uit gaan? Ik kan het wel met moeder in orde maken. Maandag is een geschikte dag, dan is het meestal stil". „Oké", zei Elsie in het Engels. Tom keek haar aan en zag een blijde uitdrukking op haar gezicht en voel de, dat zij het prettig vond om met hem uit te gaan. Toen hij naar huis ging was hij zich sterk bewust van Elsies standvastigheid en reserve aan kracht. Hij had nog nooit een ander meisje ontmoet, dat zo was. El sie zou kunnen lijden als het moest, maar omdat zij deze kracht in zich had, zou zij minder lijden. Met haar vergeleken was zijn zusje een op en neer springende elastieken bal. Hij begreep, dat dit Elsies Chinese op voeding was, misschien omdat zij zoveel Chinese klas sieken had gelezen. Hij noemde het Elsies standpunt. De volgende maandag verwachtte Tom Elsie in het restaurant. Maar zij kwam niet. Hij wachtte een half uur en verloor toen zijn geduld en ging naar de school. Er kwam geen antwoord. Hij riep nog eens en nog eens. Wat was er gebeurd? Hij liep haastig de trap op en klope aan haar deur. „Wie is daar?" Hij hoorde hoe haar stem trilde. „Ik ben het, Tom. Wat is er? Kom je niet?" „Kom maar binnen. Tom. De deur is niet op slot". Elsie lag op haar bed, haar gezicht nat van tranen. „Ben je ziek?" „Nee, kom eens hier". „Elsie waarom huil je zo?" Zij ging rechtop zitten tegen haar kussen geleund, maar gaf geen antwoord Elsie, die altijd zo kalm was. „Wat is er gebeurd?" drong hij aan. „Mijn vader is dood. Hier is de brief van mijn moe der". Zij liet de brief zien, die zij in haar hand hield en barstte in snikken uit. Tom bleef verslagen zitten tot dat zij eindelijk zei:„Kom eens hier naast mij zitten. Ik moet met je praten". Door haar tranen heen vertelde zij hem, dat zij de brief die morgen gekregen had, dat haar moeder had geschreven uit Tsjoenking dat haar vader door een kogel uit een machinegeweer was getroffen toen zij op een schip uit Hankow waren gevlucht en de Japanners de vluchtelingen vanuit de lucht bestookten en dat haar moeder er met een lichte verwonding aan haar linkerarm was afgekomen. Haar familie was de vori ge winter van Shanghai naar Hankow uitgeweken, vlak voor de Japanse bezetting van Nanking en nu trokken zij de Jangste Rivier op om beschutting te zoeken in het verre Soetsjoean. „Tom, ik moet naar huis. Mijn moeder is hele maal alleen". Het bericht trof Tom alsof het ook een kogel was. Nu voelde hij pas hoe lief en onmisbaar Elsie voor hem was. „Elsie, ik kan je niet laten gaan. Schrijft je moe der, dat je thuis moet komen?" „Nee, zij zegt, dat ik hier moet blijven en verder werken. Maar ik moet naar haar toe, ik moet" (Wordt vervolgd) Burgemeesters. Benoemd is tot burge meester van Harenkarspel en Warmenhui- zen de heer V. M. Nolet met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Ursem. Tot burgemeester van Dwingelo is be noemd mr. W. W. Hopperus Buma, thans adjunct-commies-A ter gemeentesecretarie van Smallingerland. Tot burgemeester van Diepenheim is benoemd mr. M. J. A. S. Gerke, plaatsver vangend secretaris van Assen. Pseudo-politieman. Een 10-jarige jon gen vond op het rijwielpad langs de rijks weg van Den Haag naar Rotterdam een portemonnaie met honderd gulden. De jon gen wilde ermee naar de politie gaan. Even later zag hij een man staan in een lange zwarte jas, een koppelriem om en een uniformpet in de hand. Op zijn vraag of hij van de politie was, antwoordde de man bevestigend. De jongen gaf hem daarop de portemonnaie. De man blijkt echter niet van de politie te zijn. De jongen weet zich nog te herinneren dat er op de pet de letters R en D stonden en dat de man ongeveer 20 jaar is. MAANDAG 6 OKTOBER Concertgebouw: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft een concert, 19.30 uur. Stadsschouwburg: Toneelvereniging „Tha lia" met „Mister X slaat toe", 20 uur. Frans Halsmuseum: Kees Hana houdt een lezing over „De natuur van zee, strand en -duin", .20 .uur.(Volksuniversiteit). TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van werk van Peter Giltay tot 22 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van teke ningen en schilderstudies van Harry Völ- ker en Jan Campgens tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Wien bleibt Wien", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „De ranch der vervloekten", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Als de kraanvogels overvliegen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Dorp aan de ri vier", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Bonjour Tristesse", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De circusheid", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy Thea ter: „Kerels en kogels", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The smallest show on earth", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Monopole Theater: „Pal Joey", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenprogramma, 21 tot 22 uur. Brinkmann, 20 uur: Voor de Soefibe weging houdt mejuffrouw C. C. G. Voute een lezing over „De mens en de schep ping". DINSDAG 7 OKTOBER Stadsschouwburg: Het Amsterdams Jeugdtoneel met „Het wonderpaardje van Marjolein", 10 en 14 uur (schoolvoorstel lingen). Concertgebouw: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft een voorstel ling, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate": Expo sitie van werk van O. C. R. L. van Benne- kom, Berna E. Braakman-Ten Bruggen- Cate en W. A. van der Colk, 11 tot 17 uur. Galerie Espace: Expositie van werk van onder meer: Chapon, Frankot en Yvonne Kracht, 11 tot 17 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van werk van Peter Giltay, 10 tot 22 uur. „Het Huis van Looy": Expositie van werk van Jacobus van Looy en Willem de Zwart. 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. „De Hoofdwacht": Tentoonstelling van werk der leden van de B.N.A. Kunstzaal „De Ark": Expositie van teke ningen en schilderijen van Harry Völker en Jan Campgens, 9 tot 14 en 19 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Wien bleibt Wien", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De ranch der ver vloekten", 14 jaar. 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „Als de kraanvogels overvliegen", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Dorp aan de rivier", 14 iaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Bonjour Tristesse", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De circusheid", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Kerels en kogels", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The smal lest show on earth", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Monopole Theater: „Pal Joey", 18 jaar,. 20 uur. DIVERSEN „In *t Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenprogramma, 21 tot 22 uur. Concertgebouw: De afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen opent haar seizoen. De heer en mevrouw Hinloopen-Nanninga houden een lezing over Israel, 14.15 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4