Een smalle zanddam scheidt nieuwe kom nog van haven fr TH ALIA x lJmond-agenda V.Z.V, liet automobilisten puzzelend door Velsens straten toeren Goed en afwisselend programma Havenberichten Hondenserenade op dierendag Vanmorgen in de vishal en op zee Kanaalverbreding bij de Papier fabriek vanmorgen begonnen MAANDAG 6 OKTOBER 1958 KADEMUUR HARINGHAVEN GEREED Kanaalverbreding Nieuw schip voor „Ertslijn" te water gelaen Ook Belgen willen marine escorte naar IJsland Equipe Windsma wint in A-klasse Nederlands tankschip bij aanvaring beschadigd IJmond-heren speelden niet dames verloren DE OPRECHTE AMATEUR Theo Tielrooy is uitgeschakeld „Noordzee" moest deel van sleep in zware storm laten schieten Brits schip zonk na aanvaring Ds. IJ. van der Zee als hulpprediker ingeleid *■7 DE UITBREIDING VAN de Haringhaven in IJmuiden in oostelijke richting is bijna voltoond. De nieuwe kademuur is over de gehele lengte gereed. De kade zelf moet echter nog worden bestraat. Het werk aan het talud aan de kant van de Strandweg vordert snel. Een groot deel van de blauwe keien, die tezamen het talud zullen vormen, is reeds op zijn plaats gelegd. De nieuwe kom wordt nog slechts door een smalle zanddam gescheiden van de oude havenkom. Het op diepte brengen van het nieuwe gedeelte van de Haringhaven komt nu aan de orde. Men mag verwachten dat dit nieuwe gedeelte van de Haringhaven binnen afzienbare tijd in gebruik kan worden genomen. Voor de vele bedrijven, die zo langzamer hand op het industrieterrein ten zuiden van de Vissershaven zijn gevestigd, zullen de nieuwe kade en de nieuwe haven veel nut kunnen opleveren. Niet alleen deze bedrijven zullen echter aan de kade voor het lossen van materiaal voordeel hebben, maar ook de talrijke reparatiewerkplaatsen, die op hec terrein van het Staatsvissershavenbedrijf zijn ge vestigd. Deze uitbreiding van de Haringhaven is de eerste fase van het plan om de Haring haven belangrijk te verlengen. In de verre toekomst zal de verlengde Haringhaven parallel lopen met de Vissershaven. Twee grote baggermolens zijn vanmorgen in het Noordzeekanaal begonnen met een ander waterwerk: de verbreding van het vaarwater ter hoogte van de voormalige Velserspoorbrug. Deze brug was door de opening van de Velsertunnel overbodig ge worden. De brug is inmiddels al gesloopt. De vooruitgeschoven landtong, waarop de brug eertijds aan de noordoever van het Noordzeekanaal rustte, zal worden wegge- graven. Ook de kop van het z.g. Ballast- eiland nabij de plaats van de Velserbrug zal worden weggegraven. Het werk wordt uitgevoerd door de Am sterdamse Ballast Maatschappij. Het zal aansluiten bij het graven van de insteek- haven voor de papierfabriek. Voor de scheepvaart op het Noordzee kanaal heeft deze verbreding grote beteke nis. De smalle „flessenhals" van het kanaal ter hoogte van de voormalige Velserbrug is door de scheepvaart altijd als een geducht obstakel voor de vaart naar Amsterdam beschouwd. Dit obstakel wordt nu vrijwel volledig opgeruimd. Advertentie (Het theater met de beste films) n HEDENAVOND. DINSDAG en WOENSDAG aanvang 8 uur wegens de grote belangstelling e^trs voorstellingen met het fascinerende filmwerk DE IONGE LEEUWEN mei Hei I jan Marlon Brando - Montgomery Clift e.v.a. Het grootste epos van de spannendste jaren van onze eeuw 18 jaar Van de scheepswerf „De Hoop" in Lo- bith is zaterdag het voor rekening van de n.v. „Ertslijn" te Rotterdam gebouwde schip „Tweelingen" te water gelaten. De afmetingen bedragen: lengte over alles 144,35 m„ lengte tussen loodlijnen 133,76 m„ breedte op spanten 18.40 m„ hol te tot hoofddek 12 m„ geladen diepgang 8.60 m. Het achterschip is van een dekhuis voor zien met accommodatie voor matrozen en machinekamerpersoneel. Tot de nautische uitrusting behoren o.a. een radio en radar-installatie, rich tingzoeker, echolood en gvrokompas met automatische piloot, terwijl de stuurin richting bestaat uit een elektrisch-hydrau- lische stuurmachine. Het schip wordt voortbewogen door een „Man" scheepsdieseimotor met een ver mogen van 4900 pk., waardoor een snel heid van 14,3 knopen kan worden bereikt. Het m.s. „Tweelingen" is een zuster schip van het vorig jaar opgeleverde schip „Kreeft". Na de tewaterlating werd de kiel gelegd voor een motorertsschip van 20.300 ton, dat het grootste schip zal wor den, dat ooit op een werf in het oosten van het land werd gebouwd. VELSEN MAANDAG 6 OKTOBER Thalia: „De jonge leeuwen", 20 uur. Rex: „De dag der geweldenaars", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Raadhuis: Spreekuur burgemeester 10 tot 12 uur; spreekuur wethouder van On derwijs 15 tot 17 uur. DINSDAG 7 OKTOBER Thalia: Als maandag. Pieter Vermeulenmuseum: Als maandag. Alcoholics Anonymous: Spreekuur in de zaal aan de Abelenstraat van 20 uur af. BEVERWIJK MAANDAG 6 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Dorp aan de rivier". Luxor Theater, 19.30 uur: „De jonge leeuwen" (één voorstelling). W.B. Theater, 20 uur: „De wreker". Het Centrum, 20 uur: Vergadering „Plan West". „De Groentenbeurs", 20 uur: „Demon stratie dames- en herenkappen. Irenekapel, 20 uur: Unieavond. DINSDAG 7 OKTOBER Kennemer Theater en Luxor Theater, Bioscopen: als maandag. lllo-school meisjes Kuenenplein, 20 uur: Pater Suasso de Lima de Prado over belevenissen in het woeste Afrika. Vrouwengroep P.v.d.A., 20 uur: Huis kamerbij eenkomsten. De kademuur van het nieuwe gedeelte van de Haringhaven is gereed. Aan het nieuwe talud is niet veel werk meer. Nu de haven nog op diepte brengen. REYKJAVIK (Reuter) Volgens jour nalisten, die op uitnodiging van de IJsland se regering een rondvlucht boven de IJs landse visserijgronden maakten, heeft za terdag de Britse trawler Robert Hewett getracht binnen de twaalfmijlszone een boot van de IJslandse kustwacht te ram men. Even later verscheen een Britse on derzeebootjager ten tonele. OOSTENDE (Reuter) Een conferen tie van Belgische reders en regeringsver tegenwoordigers heeft zaterdag te Oosten de, waar men vergaderde, de Belgische regering verzocht om bescherming van de marine bij het vissen voor de kust van IJsland. Een derde van de Belgische visvangst komt van de IJslandse wateren. Geen pardon OTARU (UPI) Ten zuidwesten van Sachalin hebben Russische patrouillevaar tuigen twee Japanse vissersboten opge bracht. De 31 vissers zijn gedetineerd. Het is de eerste maal sinds vele maanden, dat Japanse vissersboten door Russische vaar tuigen worden opgebracht. Tussen het Marktplein te IJmuiden en het Marktplein te IJmuiden kunnen vele vermoeiende kilometers liggen. Dat on dervonden zaterdagmiddag de zeventig automobilisten, die deelnamen aan de puzzelrit van VZV in dit seizoen en het is evenals de vorige keer een succes ge worden. Blinkende, droomsleeëën van zeer na drukkelijke afmetingen en uitgesproken eenvoudige automobielen stonden naast elkaar op de startplaats in de Rambonnet- laan, waar de heren van VZV handen vol werk hadden om alles volgens plan te doen verlopen. Kinken in kabels werden hier tot. het uiterste vermeden en toen na ruim een uur alle wagens „en route" waren, zijn er ongetwijfeld vele zuchten van verlichting geslaakt. „1938" zonder moeilijkheden De eerste aanduiding „1938" op de, in haast door het half geopende auto raampje gefrommelde, routebeschrijving leverde weinig moeilijkheden op. Die moei lijkheden kwamen later wel. De coureurs vervolgden voorlopig onverstoorbaar hun weg, sommigen dwaalden wel eens, maar de meesten bleven toch op het rechte pad, dat hen voerde door Oud-IJmuiden, door Duinwijk en IJmuiden-Oost. Het korte uit stapje in Driehuis stelde de puzzelaars ook niet voor onoplosbare problemen. In de Biezen wachtten echter de „vuil tjes". Evenals de vorige weer moest hier vrijwel met de aanduidingen „vuil' en o.a. vuil" worden volstaan en de gemeentelijke mededelingen betreffende wel of niet vuil- storten deden de rest. Enfin, Santpoort volgde en van hieruit ging het In snelle vaart voorzover de vijftig-kilometer beperking een snelle vaart mogelijk maken terug naar IJmuiden. „De man met de hamer" En hier nabij de gasfabriek stond de zozeer gevreesde „man met de hamer". „Na auto L" zei de routebeschrijving, doch er was geen auto! Ja, wél talloze auto's van puzzelrijders, doch niet dé auto. Razend om de kostbare minuten, die zonder mede dogen door de autoklok werden weggetikt, zocht men de omgeving af. Listig opgestel de valse controleposten brachten de stem ming onder de al duchtig aan de tand ge voelde coureurs aan het kookpunt. Vele onstuimig begonnen ritten vonden hiér een ontijdig einde; sommige zeer ervaren rij ders keken nog eens schichtig om en kozen dan maar het hazenpad, doch de onver schrokken volhouders lieten niet af voor dat zij de gezochte „auto" ontdekt hadden. Een muurbord, waarop een minuscuul autootje was geschilderd, bleek de oplos sing van het troosteloze probleem Men toerde nog even door IJmuiden, in clusief Strandweg, en belandde ten slotte weer bij „Du Commerce", waar men al druk in de weer was om de uitslaglijst op te maken. De uitslag Toen om zeven uur de deelnemers weer bijeen waren, kwamen de actieve organi- Het Nederlandse tankschip „Cornelis B" (499 br.t.) is in het Kieler Kanaal in aan varing gekomen met het Duitse schip „Katharina". De „Cornelis B" kreeg een gat boven de waterlijn en is voor onder zoek naar Kiel gebracht. Het schip mag niet varen. De „Katharina" werd bescha digd aan de boeg. De „Cornelis B", eigendom van de n.v. Gebr. Broere's olie-import- en tankbedrij- ven te Dordrecht, was, gedeeltelijk met olie geladen, onderweg van Dordrecht naar Stockholm. satoren met iets origineels. Op een film waren namelijk de „knelpunten" vastgelegd en aldus kon men door middel van dit rol- prentje nog eens een en ander in ogen schouw nemen. Helaas kwam de monde linge explicatie van de puzzelritleider, de heer P. Swier, te vervallen. Helaas, omdat er aldus ook geen discussie tussen organi satoren en stoere practici kon zijn. De uitslagen waren: voor groep A (22 kilometer per uur): 1. eq. Windsma, 2. eq. Van der Horst, 3. eq. Kirkelier, 4. eq. Hui- zer, 5. eq. Verkuvl; groep B (18 kilometer per uur): eq. Kwak, 2. eq. Schermerhorn, 3. eq. Gorter, 4. eq Van de Bos, ,5. eq. Tol, 6. eq. Rolvink, 7. eq. Haasnoot, 8. eq Blee- ker. Omdat de scheidsrechter niet kwam op dagen ging de handbalwedstrijd tussen de heren van IJmond 1 en Concordia niet door. Gelukkig voor de gasten, die onvol ledig waren en geen genoegen wilden nemen met een invaller-scheidsrechter. Tegen De Blinkert 1-dames heeft het eerste I.Jmond-dameselftal het (buiten verwachting) met een eerste kleine neder laag moeten stellen. De Haarlemse dames begonnen de strijd op eigen terrein over rompelend, zodat IJmond al na een mi nuut achterstond (10). Spoedig herstel de IJmond zich en demonstreerde een niet minder vlot spel. Beide doelverdedigsters kweten zich goed van hun taak. Een ver rassend schot van grote afstand vergrootte na een kwartier de voorsprong van de gastvrouwen (20). Nadat drie minuten voor de rust G. Slatman onhoudbaar had gescoord bleven de kansen weer open (2-1). In de tweede speelhelft werden beide verdedigingen zwaar aan de tand gevoeld. De aanvalslinies deden voor elkaar weinig onder, maar doelpunten bleven uit. Totdat twee minuten voor het einde D. Marckel- bach een prachtige IJmond-aanval met succes afwerkte. De scheidsrechter keurde dit zuivere doelpunt echter af, waardoor IJmond een verdiend gelijkspel werd ont houden. De verdere uitslagen waren: Dames: ADO 2IJmond 3 60; Heren: IJmond 2 AHV 9—10; ZVM 2—IJmond 3 5—5; Het optreden van een aantal ensembles, in de stichting „De Oprechte Amateur" verenigd, werd zaterdag in het Kennemer Theater te Beverwijk aan het begin van deze avond door mr. Harm Smedes van een korte toelichting voorzien. Volgens hem is de grote vlucht, die radio en televisie de laatste jaren hebben genomen, in wezen vreemd aan de cultuur, omdat eenvoudi ge manipulaties met de toestelknop aller minst bevorderlijk kunnen worden ge noemd voor de zelfbeoefening van een be paalde kunst. Vandaar dat onlangs de stichting „De Oprechte Amateur" in het leven werd geroepen, een organisatie die alle serieuze amateurs wil verenigen om de prestaties van hun kunstzinnige lief hebberij zoveel mogelijk te stimuleren. Het programma, dat men voor zaterdag had samengesteld en waarmee de feest avond van de vereniging „Kennemersta- ten" werd verzorgd, kan op de kwaliteiten worden beoordeeld, omdat voor deze gele genheid een groepje amateurs was bijeen gebracht, dat dikwijls opmerkelijk goede resultaten heeft bereikt. Het programma bestond uit bijna twintig nummers, waar bij het gevaar van overlading werd be zworen door de afwisseling. De charman te jongedames van het accordeonduo De Bella's (een nummer dat bijna in geen en kel amusementsprogramma ontbreekt en waar men dus zo langzamerhand wel op uitgekeken moest zijn geraakt) beheersen hun instrumenten niet alleen volkomen feilloos, maar wisten hun optreden met aardige lichteffecten en het innemen van allerlei posities zo prima te „verkopen", dat deze inzet reeds direct de beste ver wachtingen opriep. Ditzelfde geldt voor het „Zuidamerikaanse" ensemble Los Buenos Amigo's, een groepje nog bijzonder jeug dige Amsterdammers, dat eveneens met veel brio en welluidende samenzang de ze specifieke muziek ten gehore bracht. En dan niet te vergeten The Greenhorns uit Haarlem, de eerste prijswinnaars op het dit jaar gehouden amateurconcours, welke onderscheiding zij zonder twijfel te recht verwierven, omdat zij hun vaardig gezonden cowboyliedjes met een onmis kenbare muzikale virtuositeit en droge humor tot een amusante show weten te combineren. Dit ensemble heeft reeds een zekere vermaardheid verdiend en gekre gen. Zoals gezegd bestond een der charmes van dit programma uit de geanimeerde af wisseling, waarmee de diverse nummers zich van elkaar onderscheidden. Aldus show, zang, acrobatiek en muziek in een amusante variatie voor het voetlicht ge bracht een lange steeds boeiende reeks waarvan de onderdelen uiteraard niet al le afzonderlijk kunnen worden bespro ken. Een uitzondering dient nog te worden gemaakt voor mevrouw J. Brodhaag uit Den Haag, die met een verrassend uit beeldingsvermogen de humor van Annie Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Singerfa- r-ity van Gothenburg, cellulose voor Papierfa briek; Dicky,' "Wisbv. ledig Zoutbunker; Moray Firth, Dover, qokesbreeze lossen-PEN-Centra-Ie; Frey, Londen, walsmateriaal laden binnenhaven Hoogovens; Schwinge, Rotterdam, laden Zaan dam; Oostkerk, Antwerpen; Velox, Kramfors; Dora Fritzen, Amoy Bay; Swallow, Londen, schroot binnenhaven Hoogovens; Balashov, Klai peda; Fennia, Mantyluoto; Marcella, Felixtown; Lizard, Londen; Bab T, Skutskar, hout Zaandam. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Alcinous van Port Said; Titus, San Juan; Schuerbek, Maracai- bo; Bina, Porsgrunn, de Rijn op; Apollo, Antwer pen; Alge, Swansea; Amstelstroom. Londen; Eemstroom, Londen; Franka II, Swansea; The mis, Bremen; Bram, Swansea; Spaarnestroom, Hull; Gruno, Norsbronn; Henrica B, Esb.ierg, ha- ringmeel lossen Haringhavén; Toni, Swansea; Skaugum, Norfolk, kolen lossen Hoogovens; Eemsborg. Noordzee, zout laden bunker IJmui den; Frisian Coast, Newcastle; Strabo. Aarhus; St. Bertrand. Le Havre: Baarn, Port of Spain; Willemstad, Hamburg; Peregrine, Londen; Bo reas. Kopenhagen: Marshall Govorov, Leningrad: Aeneas, Hamburg. Maandag zijn in IJmuiden aangekomen: Ivalo van Kotka; Flamingo, Swansea; Trito, Dublin. Zaterdag vertrokken uit. IJmuiden; Joern Witt naar Cork, bijlegger IJmuiden; John v. L, Drog- heda, bijlegger; Barken, Bohus, met zout van de Zoutbunker: Mapia, Casablanca; Anta, Kopenha gen: Jan Peter. Karlsborg; Th. Adler. Svanhol Olve, ledig Velsen: Renovatie. Morbylanga, met kunstmest van IJmuiden; Delfland. Hamburg; Barok, Antwerpen; Kaduna. Rotterdam; Aagte- dijk. Marseille; Oosterburgh. Stockholm; Wol gang Russ. Konakry; Kindit, Bremen; Alberta, Hinderstad; Gamma, Nobustar; Roepat, Hamburg; Heron, Arendal: Mira, Abö, Reliable, Belfast, le dig Zaandam; Draco, Flekkefjord; Nore, Stock holm; Rijnstroom, Londen; Haarlem, Ciudad Tru- jillo: Jans, Londen; Hinde. Londen; Heriot, Leith; Hontestroom, Hull; Dido, Hamburg. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Hafnia naar Kopenhagen; Wexford, Boston, met stijfsel van Zaandam; Huibergen. Rotterdam; Silvian Coast, Londen, walsmateriaal IJmuiden; Helene Maldon, ledig van Spaarndam; Indian Maru, Persian Mar ket; Marcella, Felixtone; Mosel, Malmö, van de Rijn. Maandag zijn uit IJmuiden vertrokken: Dinkel naar Dagenham, walsmateriaal IJmuiden; Chris tian Russ, Hampton Roads. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van óf naar Amsterdam is gegaan). ER ZIJN HONDEN EN HONDEN. Dat bleek za terdagmiddag weer eens in de garage van de firma Van Oosten aan de Vecht- straat in IJmuiden waar een indrukwekkende hon denparade werd gehouden ter gelegenheid van dieren dag. Er waren kleine, grote en middelgrote, kort- en langharige honden, die echter allemaal zonder uit zonder keurig waren uit gedost door hun toegewijde kleine bazinnen en bazen. Ook waren ze (dit gold zowel voor de bazen als voor de honden) stuk voor stuk een beetje zenuw achtig. Het viel dan ook niet mee om te paraderen voor de ogen van een des kundige jury, die de dames en heren van de afdeling Velsen van de Nederland se Vereniging tot Bescher ming van Dieren, vormden. Het was een geblaf, ge piep, gekef en gejank van jewelste in de garage, waar anders de motoren van automobielen en andere vehikels plegen te grom men. Dat er door de hon den niet zo zeer werd ge gromd was te danken aan de nijvere kinderen, die de hun toevertrouwde honde beesten goed in toom hiel den. EEN SCHATTIG meisje met blonde vlechten en ro de strikjes stapte parman tig het provisorisch opge richte platform op om met haar grappige spaniel wat heen en weer te drentelen. Zij deed het ongekunsteld en bevallig en scheen hele maal niet bang te zijn voor al die grote mensen achter de tafel, die maar keken en peinsden, op potloden kauwden en achter de hand wat met elkaar praatten. Dat zij het er goed af bracht bleek uit het ap plaus dat na haar „optre den" opklaterde. Vertederd ook keken de grote mensen naar een meisje dat behoedzaam en voorzichtig een heel klein hondje op het plankier zette- Het hondje bleef stil letjes staan en jankte al leen af en toe zacht. „Hoe oud is jouw hondje wel", informeerde een van de juryleden vriendelijk. „Vijftien jaar meneer", klonk het kleintjes. Het meisje zelf was dertien jaar. „Houd je veel van je hond?" ..Natuurlijk me neer", zei het meisje en iedereen klapte. DE HONDENPARADE duurde lang. Het duurde eigenlijk te lang. Zelfs voor de netste en meest orden telijke hond. En daarom kon het gebeuren, dat de vloer in de garage zo nu en dan nat werd. Niemand vond het erg. Ten slotte zijn honden ook maar honden. De meer verstandige ba zinnen en bazen gingen echter af en toe naar het landje achter de garage, waar de honden zich meer op hun gemak voelden. Er bleven ten slotte vijf gegadigden voor de eerste prijs, een wisseltak, over. Er werd tot een herkeuring besloten. Toen kwam de hond Teddy van Truusje Veldmeyer uit de Meeu wenlaan in IJmuiden-Oost zegevierend uit de strijd. De overige prijzen gingen naar Tommy van Corry Everink uit Driehuis, Polly van Peter van der Wal uit IJmuiden- Oost, Teddy van Ingrid Aafjes en Tippy van Tiny (die geen achternaam aan de jury had opgegeven) uit Beverwijk. M. G. Schmidt volledig tot zijn recht liet komen. Het plaatselijke dansorkest De Velno's trad, naar het mij voorkwam, in een kleinere bezetting dan vroeger op. Dit bleek echter geen beletsel te vormen voor een waardige representatie van dit genre muziek, temeer omdat het orkest intussen de beschikking heeft verkregen over een zangeresje, dat haar vocalistische par tijen eveneens in de gewenste stijl ten ge hore brengt. Geen wonder, dat met een dergelijk programma dé seizoensopening van „Kennemerstaten" een bijzonder groot succes geworden is. Jan van Dam Nu de helft van het damtoernooi om de provinciale damtitel is afgewerkt kan worden vastgesteld dat de strijd om de kampioenstitel en de tweede plaats zal gaan tussen de Haarlemse dammeester Wim de Jong en Arie Groteman uit Wer- vershoof. Beide kampioenskandidaten hebben na 7 ronden elk 11 punten. Op de derde en vierde plaats komen J. H. An- sems en J. H. Beeke met 9 punten uit 7 partijen. De IJmuidenaar Theo Tielrooy, die don derdagavond in Beverwijk van Mekken verloor, leed dit weeeinde opnieuw een nederlaag en wel tegen J. H. Beeke (met 6 punten uit 7 partijen). De uitslagen: zesde ronde: Groteman Van Heerde 1-1; AnsemsDe Bree 2-0; Wim de JongChattelon 1-1; Tielrooy Beeke 0-2; StahlbergWesterveld 2-0; MekkenDe Vries uitgesteld; Van den VossenW. C. Beeke 1-1. Zevende ronde: P. van HeerdeW. C. Beeke 1-1; De VriesVossen uitgesteld; Westerveld Mekken 0-2; J. H. BeekeStahlberg 1-1; ChattelonTielrooy 1-1; De Bree—Wim de Jong 0-2; GrotemanAnsems 2-0. In het komend weekend worden in het hotel 't Hof van Holland te Haarlem de achtste en de negende ronde gespeeld. Er is in de afgelopen week wel heel veel geld voor de vis gegeven. Het was lang ge leden dat de Belg 300 voor een kist kabel jauw wilde betalen. De regels brachten 200 op; donderdag ging de prijs voor de ze vis zakken, maar zaterdag werd toch nog f 150 voor een kist kabeljauw betaald. Ook Engeland was een heel goede klant. De grofste soorten schol waren heel duur; zij liepen zaterdag op tot 60// 75 per kist, terwijl voor het eerst sedert enige tijd de schol II een gevraagd visje was, waar voor tot 40 per kist werd betaald. Frankrijk en Italië lieten zich niet onbe tuigd; zij betaalden goed geld voor tong II en tong I, respectievelijk ƒ2,60 en 3,30 per kg. Vrijdag lag de tong I wat lager in prijs. Grootmiddel en grote tongen bleven ge zien de kleine aanvoer uitgesproken duur: 4 per kg. voor de grootmiddel tong, terwijl de lappen van 5 tot 6 opbrach ten. De haring kwam ook thans niet onder de 20 per kist, een hoge prijs dus, en niet erg aantrekkelijk voor de conservenfabrie- ken. Omdat de flinke vraag uit het buiten land maar bleef aanhouden, kon de prijs niet zakken. Als gevolg hiervan bleef ook de makreel prijshoudend; hiervoor was te meer reden, omdat honderden kisten makreel naar de vriescel zijn gegaan. De voorraad bevroren makreel was praktisch nihil; er moest voor de te verwachten slechte weken een, zij het bescheiden, achterdeurtje worden gemaakt. Ook het binnenland heeft goede prijzen moeten betalen, wegens de beperkte aan voer. De braad kwam niet onder de 30 per kist, wijting evenmin, terwijl ook de gullen duur bleven. Zwarte koolvis werd grif opgenomen voor 90 per kist. Ook het buitenland kocht ze graag. Over de besommingen waren schippers, bemanningen en reders tevreden. Er was maar weinig import, al was Denemarken weer open. Immers, ook daar was weinig of geen vis voor export beschikbaar, ter wijl ook Duitsland geen filets had aan te bieden. Haringvangsten van vannacht De haringvangsten in de afgelopen nacht waren: KW 6-15, 23-1, 25-7, 54-100, 70-5, 85-12, 20-20, 22-2, 45-3, 127-7, 18-5, 67-50, 95-9. Geen vangst hadden: KW 5. 9, 138, 147, 19, 47, 57, 140, 168, 15, 43, 97, 110, 41, 175, 86, 130, 151, 163 en IJM 75. De gemiddelde vangst van de Katwijkse en de Scheveningse vloot was zeven kantjes. Aanvoer vanmorgen Voor de eerste losbeurt kwamen aan de markt vier trawlers en zeven loggers. Ge specificeerde vangst: 350 schelvis, 50 wij ting, 150 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 4500 haring, 1200 makreel, 100 varia, 110 stijve kabeljauwen. Voor de tweede losbeurt wa ren er 52 loggers en kotters met 1500 kisten schol en 32.500 kilo tong. De totale aanvoer bedroeg 10.340 kisten verse vis. Voor dinsdag Voor de dinsdagmarkt worden verwacht: VIOS I.JM 24 met 1220 kisten haring en makreel. De KW 80 komt aan de markt met 150 schelvis, 150 haring, 550 makreel, 70 wijting, 30 gul en kabeljauw, 10 diversen, 150 stijve kabeljauwen en 60 kantjes. De Elie wordt verwacht met 1070 haring en makreel, de Machiel HD 108 met 700 haring en makreel. Vermoedelijk zal ook de Haar lem IJM 9 de thuishaven opzoeken om dinsdag te lossen. De vangst is nog onbe kend. De volgende loggers zullen dinsdag los sen: RO 27 met 130 rondvis, de KW 73 met 280 rondvis, de KW 74 met 400 haring, de KW 17 met 30 platvis. De sleepboot „Noordzee" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotter dam, onderweg van Casablanca naar Sable d'Orlongs (Frankrijk) met op sleeptouw een sleepboot en een landingsvaartuig, is ter hoogte van kaap St. Vincent in een zware storm terecht gekomen. Het weer was, zoals de kapitein seinde, „beestachtig slecht" met windkracht 9 tot 10. De sleep boot kwam in grote moeilijkheden en het landingsvaartuig dreigde te kapseizen. De kapitein van de „Noordzee" vroeg daarna via de radio het Deense schip „Melos" het landingsvaartuig te hulp te komen, omdat daarop drie runners zaten. De Deen slaag de erin het drietal over te nemen en deze nadien veilig in Lissabon af te zetten. Wat de kapitein van de „Noordzee" gevreesd had gebeurde korte tijd daarna: het lan dingsvaartuig kapseisde, maar bleef drij ven. De „Noordzee" moest om de sleepboot niet in gevaar te brengen het landings vaartuig laten schieten. De Nederlandse sleepboot heeft daarop koers gezet naar Cadiz, waar men in de nacht van zaterdag op zondag is binnengevaren. Des avonds om zeven uur is de sleep boot weer uitgevaren. Men wil trachten het gekapseisde vaartuig terug te vinden en weer op sleeptouw te nemen. De „Noordzee" wil te zijner tijd de drie run ners in Lissabon afhalen. Zij zijn de 35- jarige Johan van Sonsbeek, de 64-jarige Dirk Spolk en de 62-jarige Michel Kley. LONDEN (UPI en Reuter) Het Engel se schip „Aire" (1.116 ton) meldde in de afgelopen nacht, dat het voor de monding van de rivier de Ouse aan de Britse Noord zeekust een aanvaring heeft gehad met 'n onbekende boot en zinkende was. Volgens berichten van het schip was de beman ning niet in de boten gegaan, omdat het schip een te zware slagzij maakte. De machinekamer stond, op het ogenblik dat het bericht werd uitgezonden onder wa ter, en het schip zonk snel. Van Goole uit gingen sleepboten op weg, maar het werd twijfelachtig geacht of deze iets kunnen doen, gezien het vallend tij. Er werden ook pogingen ondernomen de bemanning van de wal af te redden. Een paar uur later kwam het bericht dat er vijftien bemanningsleden van het zinkende schip gehaald zijn. Een sleep boot had hen aan boord genomen. Prijzen van zaterdag Heilbot 3.70—3.50, gr. tong 6.003.00, grm. tong 4.80-4.00, kim. tong 3.70—3.20, kl. tong I 3.60—3.20, kl. tong II 2.802.50, tarbot I 3.202.50 per kg. Tarbot II 124, tarbot III 88, tarbot IV 80--46, tongschar 85. gr. schol 8174, grm. schol 83 67, kim. schol 8165, kl. schol I 77—62, kl. schol II50— 16, schar 3520, v. haring 24.4018.60, makreel 21.2012, gr. schelvis 38—30, grm. schelvis 37—23, kim. schelvis 36—25. kl. schelvis I 3025, kl. schel vis II 33-26, wijting 3419, gr. gul 4537, mid. gul 35-32, kl. gul 25—20, poontjes 17—16, kl. koolvis zw. 39, kl. rode poon II 20 per 50 kg. Gr. kabeljauw 264102, gr. koolvis zw. 90—88 per 125 kg. Aanvoer van zaterdag 404 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot, 3 k. tongschar en schartong, 945 k. schol, 70 k. schar, 2275 k. haring, 1300 k. makreel, 735 k. schelvis, 180 k. wijting, 240 k. kabeljauw en gul, 12 k. poon, 55 k. koolvis en 20 k. diversen. Totaal 6240 k. vis. Besommingen van zaterdag VL 121 24.500, KW 99 17.300, KW 122 32.400, KW 52 9150, KW 162 8320, KW 37 3750, KW 160 t 3460. KW 155 5050, KW 48 600, IJM 209 I 10.200, IJM 64 3810, IJM 78 f 1180, IJM 59 1250, IJM 45 f 1370, RO 29 f 350, WR 50 6040, WR 7 4980, WR 67 3870, KW 60 f 760, KW 92 360, KW 30 1090, KW 56 730, KW 98 3760, KW 65 830, KW 77 I 520, KW 21 470, KW 94 1 950, KW 61 820. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote rijen kabeljauw 140156, kleine rijen ka beljauw 7486, kisten grote kabeljauw 208, kisten kleine kabeljauw 152, grote schelvis 4550, grootmiddel schelvis 32 48, grote schol 7076, niddel rchol 6873, zetschol 6568, schol 1 6065, schol 2 4237, grote tong 4,404,70, grootmiddel tong 3,904,20, kleinmiddel tor 0 3,103,20, tong 1 3,10—3,20, slips 2,40—2,50. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: grote gullen 3948, middel gullen 3647, torren 2"—37, zwarte kool 92110, koolvis 1 38, koolvis 2 3236, witte kool 106, klein middel pennen 2636, braad 2C 37, wij ting 3537, haring 2024, kleine haring 14, makreel 1722. Op zee De trawlers die op 59 t 66 graden noorderbreedte visten gaven zeer slecht weer door. De windkracht was zes tot zeven. De vangsten waren dan niet best. Gemiddeld werd van 1"! tot 250 manden haring gevangen. De Haarlem IJM. 9 had in één trek 30 mande haring. De Postboy deed één trek van 60 manden haring. De trawlers op 59 tot 57 noorder breedte gaven ook al slechte berichten door over vangst en weer. Hier was de vangst 200 tot 250 manden haring, ma kreel en schelvis. De Dirkje had ee.i trek van 20 manden schelvis en haring, de Gezina Jacoba had een trek van 30 man den haring en de Hermar- van 60 manden haring. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur werd het weer zo slecht dat de sche pen moesten gaan steken tot zondagmor gen acht uur. Toen klaarde het weer iets o,. en de schepen konden weer ter vis serij gaan. De Herman deed een trek van 60 manden haring, de Dirkje een trek van 50 manden haring. De Emma wist in een trek 80 manden hoops te versch—ken. De Gezina Jacoba deed een trek van twee pakjes. De Medan had in een trek 16 man den schelvis, maar was daarna zo onge lukkig om net, lijn en borden te ver spelen. Zondag is ds. IJ. van der Zee, emeritus predikant van Nieuw-Vennep in de Ge reformeerde kerk te Castricum in de mor gendienst tot zijn arbeid als hulpprediker ingeleid en als ouderling bevestigd door ds. A. C. van Nood van Velsen, met een predikatie over Josua 1 69. In de middagdienst verbond ds. v. d. Zee zich aan zijn nieuwe gemeente met een prediking over 2 Petris 1 19. In deze dienst waren afgevaardigden aanwezig van de classis Haarlem, de Ge reformeerde kerken van Beverwijk en Nieuw-Vennep, de Ned. Hervormde kerk van Castricum, het college van Burge meester en Wethouders en de Geneesheer- Directeur van het Prov. Ziekenhuis Duin enbosch. Ook was een aantal leden uit de kerken van Nieuw-Vennep en Amster dam-West overgekomen. Na de dienst kwamen genodigden en gasten in het achtergebouw samen, waar door de diverse afgevaardigden ds. Van der Zee een hartelijk welkom werd toe geroepen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7