„Rhea" laat herinnering aan de Velser spoorbrug vervagen Structuurplan voor bouw grote fabriekstrawlers Radio KOOI „Flessenhals" kanaal straks veel wijder door afgraven landtong Velsens reservepolitie heeft al tien jaar misdaad helpen bestrijden ^Brieven aan de redactie Duitsers vangen minder vis Nieuwe visgronden ontdekken en marktwezen herzien Groenendaal's Superslagerijen Radio - Televisie Nieuwe insteekhaven De onderlinge competitie schaken bij Kijk-Uit De oude pijlers Driekwart is verouderd Vis af slag vervangen? Steekpartij aan boord van s.s. „Guineekust" Tien maanden tegen koksmaat geëist GEHAKTRECLAME GEHAKT: Wielerronde van Alkmaar op 8 oktober Japanners gaan gezonken dok bij Ceylon bergen Vlinderbad en oefenzaal over maand in gebruik DINSDAG 7 OKTOBER 1958 '4 EEN DROEFGEESTIG SCHUREND geluid heeft gisteren het wegvagen van alle zichtbare herinneringen aan het bestaan van de Velserspoorbrug aan gekondigd. Het geluid van de baggermolens „Rhea" en „Zuiderzee" van de Amsterdamse Ballast Maatschappij, die ligplaats hebben gekozen bij de land tongen voor de papierfabriek en de kop van het Ballasteiland. Twee vaartuigen, die met iedere volle emmer zand het verdwijnen van de nauwe en door de scheepvaart van en naar Amsterdam gevreesde „flessenhals" van het Noordzee kanaal bij de papierfabriek dichterbij brengen. Een flink stuk werk, dat in wezen het voorspel is van grotere veranderingen in het IJmuidense havengebied in de toekomst. Veranderingen, die noodzakelijk zijn om de vrije vaart van zeer grote schepen naar Amsterdam mogelijk te maken. HET IS EEN oer-Hollands schouwspel, dat het Noordzeekanaal ter hoogte van de papierfabriek dezer dagen biedt. Laag hangende wolken onder een hoge blauwe hemel. Rookuitbrakende baggermolens en driftige sleepbootjes, die met volle bakken zand een weg zoeken tussen een wirwar van oude brugpijlers en scheepvaartver keer op het kanaal. Op de achtergrond de nieuwe PEN-Centrale in aanbouw en op de voorgrond de droevig steunende bagger molens, die de vaarweg van de veerboot van Donkersloot versperren, zodat deze ge dwongen is met 'n flinke omweg haar doel aan de noord- of zuidoever van het kanaal ie bereiken. Mensen blijven staan op de Sluisweg en op de nieuwe weg bij de Papierfabriek. Zij staren naar de bedrijvigheid. Het is alsof zij elkaar vertellen: „Nu verdwijnt er een karakteristiek stuk van het oude IJmui- den De vrije vaart naar Amsterdam vraagt offers van IJmuiden. Het verdwijnen van dat markante stuk IJmuiden, dat Velser spoorbrug heette en de gehele omgeving karakter gaf, was zo een offer. Het weg vagen van elke herinnering aan deze brug door het wegbaggeren van het stuk grond bij de papierfabriek, is ook een offer. De contouren van IJmuiden zijn door al deze ingrijpende wijzigingen niet fraaier geworden. Men zal er aan moeten wennen, maar voorlopig maakt het kanaal zonder brug én zonder flessenhals een barre, kale en naakte indruk ACIÏTER DE BREDE dijk, waarvoor de baggermolen „Rhea" ligt te malen, spie gelt het water al. Het nieuwe talud van het kanaal is daar reeds zichtbaar. Het werk hier vertoont veel meer overeen- Het ziet er naar uit dat de onderlinge competitie van de IJmuider schaakclub Kijk-Uit weer een uitermate spannend verloop zal hebben. De afgelopen veertien dagen waren de verrassingen tenminste niet van de lucht. Clubkampioen J. Blok speelde zijn eerste partij van het nieuwe seizoen tegen Walda. Toevalligerwijs was het dezelfde tegen stander als vorig jaar in de eerste ronde. En wat toen gebeurde, herhaalde zich nu. Walda bleef de meerdere en nam daarmee meteen een kostbare voorsprong op één van zijn concurrenten. Door ook Wijd- oogen te verslaan kwam Walda voorlopig alleen aan de leiding. J. Blok kwam met P. Lanser tot een af gebroken partij, waarin hij een pion meer "heeft in een pionneneindspel. Of het ech ter voldoende voor de winst is valt nog te bezien. De pas gepromoveerde Heidenreich zorgde ook voor een surprise tegen De Jong. De laatste, die er het slachtoffer van werd zal met deze surprise echter weinig content zijn geweest. De Haas zag zich ook al verrassend ver slagen. Hier was het de eveneens uit groep twee gepromoveerde M. Lanser, die dit wapenfeit op zijn naam bracht. De overige uitslagen luiden: Wijdoogen Kistemaker remise; KistemakerM. Lan ser 10, De JongWijdoogen remise. Aan de kop gaan nu de volgende spelers: 1. Walda 3 1 1 - 2VZ 2. Kistemaker 4 2 1 1 2V2 In groep twee weet Warnez zich in deze nieuwe omgeving uitstekend aan te passen. Hoewel hij tegen Doornenbal ten onder ging stond daar tegenover een remise met Aarts en een zege op Deelder. Voorlopig heeft hij zelfs de leiding in zijn afdeling. Spelers als v. Nieuwenhuizen (overwinning op Verlaak) en Doornenbal zullen evenwel spoedig de toon gaan aangeven wanneer zij een gelijk aantal partijen hebben ge speeld. Ook v. Egten begint vat te krijgen op het spel van de spelers in de tweede groep. Zijn overwinning op de lang niet zwakke Plugboer is hiervan de weeerspiegeling. De overige uitslagen zijn: Zeijlmans Verlaak remise; Deelderv. Egten afge broken, waardoor de stand aan de top van de ranglijst nu luidt: 1. Warnez 4 12 12 2-3. Aarts 2 1 1 - IV2 Langedijk 2 1 1 - IV2 In groep drie zijn het bekende namen van het vorige seizoen die de toon aan geven. S. Kistemaker, die v. d. Doel klopte en met v. d. Hoek gelijk speelde staat nu iets gunstiger dan deze beide spelers zoals uit de stand blijkt: 1. S. Kistemaker 3 2 1 - 2V2 2-3. v. d. Doel 4 2 1 1 2VZ v. d. Hoek 4 13 1 2V2 De andere uitslagen in groep drie waren: Abspoelv. d. Berg 10; Blokv. d. Doel 0—1; Vis—v. d. Doel 01; Wal—v. Nieker- ken 1—0; v. d. Hoek—Vis remtge; Blok— Abspoel afgebroken. Donker en Kalis, die verleden jaar een vooraanstaande rol hebben gespeeld in groep vier, lijken ook dit seizoen een geducht woordje te willen meespreken. Beiden kwamen drie maal in het strijd perk en evenveel keren werd de volle winst geboekt. Verkooyen, die bijna was gepromoveerd, kan nu nog maar slecht op dreef komen. Twee nederlagen en slechts één overwinning is bepaald beneden zijn kunnen. Verrassend goed is thans het optreden van Schachtschabel, die in zijn drie par tijen reeds twee maal winst behaalde, iets waar hij vorig jaar het hele seizoen voor nodig had! komst met het droogmalen van een kleine polder dan met de verbreding van het Noordzeekanaal. Deze indruk is echter vals. Het water dat daar stroomt, sijpelt door het zand van de brede dijk, dat de „Rhea" weg baggert en emmer na emmer in de bakken stort. Bakken vol zand, die door de sleep bootjes naar Krommenie worden gebracht, waar het zand een nuttige bestemming zal krijgen als ophoging voor een stuk bouw terrein. Straks zal er een nieuwe woon wijk in Krommenie op het zand van het Noordzeekanaal worden gebouwd. Duizenden kubieke meters zal de „Rhea" in de lange drijvende bakken moeten stor ten, voordat het kanaal bij de papierfa briek op de gewenste diepte van dertien meter zal zijn gebracht. Het vak voor het Ballasteiland, dat door de „Zuiderzee" wordt weggebaggerd, moet elf meter diep worden. Er loopt nu nog een smal stenen pad van de aanlegsteiger van Donkersloot naar de nieuwe weg bij de papierfabriek. Dit stenen pad is ten dode opgeschreven. Het doet nu nog dienst als extra damWand, voor de lange insteekhaven van de papier fabriek, die verder landinwaarts droog ge graven wordt. Een lange diepe put, waarin een rode, een blauwe en een groene drag line zwoegen en bijna ritmisch hun grote scheppen in het zand schuiven. Felrood gekleurde vrachtwagens rijden af en aan en brengen het zand in de rich ting van Beverwijk. Voor het bouwrijp maken van grond voor woningbouw kan men ook dit schone zand uitstekend ge bruiken. De insteekhaven wordt voorlopig op een diepte van vier en een halve meter ge bracht. Zodra deze diepte is bereikt en de „Rhea" het baggerwerk heeft voltooid, kan de damwand worden verwijderd en heeft het water vrij spel in deze haven. De ha ven zal voornamelijk door de schepen voor de papierfabriek worden gebruikt. Het werk wordt snel uitgevoerd. Over zes weken zal de veerboot van Donker sloot al aan de nieuwe steiger moeten meren, die achter de dijk en vlak voor de ingang van de insteekhaven zal worden gebouwd. ALLEEN DE ZWARE en uit zorgvuldig op elkaar gemetselde stenen bestaande pij lers in het kanaal herinneren nu nog aan het bestaan van de Velserspoorbrug. Het verwijderen van deze pijlers (dat men kan beschouwen als het „trekken van de kie zen van het kanaal") belooft nog een in spannende en spectaculaire bezigheid te worden, waarmee men echter voorlopig nog niet kan beginnen. Eerst moet het baggerwerk voltooid zijn. De firma Mantel en Korting waren aanvankelijk van plan de pijlers tussen januari en maart op te ruimen. Men zal hiermee nu echter waar schijnlijk na maart beginnen. Een zwaar karwei. Er zullen stalen mantels rond de pijlers worden geplaatst. In droge werk- putten kan men dan de pijlers slopen. Zeer waarschijnlijk zal daar dynamiet aan te pas komen. De directie van Mantel en Kor ting voert nog besprekingen omtrent de gang van zaken tijdens het slopen met de directie van Rijkswaterstaat. Zodra al deze bagger- en sloopwerken zijn voltooid, zal men tenslotte het vreem de beeld zien van een papierfabriek, die precies aan de rand van het kanaal staat. Zij zal wel niet in het water vallen daarvoor staan faam en vakkundigheid van de bedrijven, die deze waterwerken uitvoeren, wel borg maar nu reeds ma ken de aan de uiterste rand van het ka naal balancerende opslagplaatsen van de fabriek een merkwaardige indruk op de leek, die niets van waterwerken weet.... Deze situatie-schets geeft een duidelijk overzicht van de werken, die worden uitgevoerd voor het verbreden van het Noordzeekanaal ter hoogte van de plaats, waar eerst de Velserspoorbrug het kanaal overspande. Het kanaal wordt door het wegbaggeren van de landtongen vrijwel recht getrokken. 4 rv; 4' 'I PAPIER PABMEK mk ss i r-t 11> DG n V 5LVIS AA/VAAL OUCDALP Donderdag 9 oktober zullen de mannen van de Amsterdamse Politiekapel door IJmuiden marcheren om hulde te brengen aan hun collega's van de Velsense reser vepolitie, welk korps tien jaar geleden werd opgericht. De politiekapel en het korps reservepolitie zullen zich 's mor gens om kwart over tien bij het Cul tureel Centrum opstellen. Hierna zal een korte mars door de stad worden gemaakt. De route die zal worden gevolgd is: Cul tureel Centrum, Lange Nieuwstraat, Marktplein, De Noostraat, Velserbeek. Hierna gaat het op het stadhuis aan, waar gedefileerd zal worden voor het voltallige college van B. en W. Inspectie De reservisten zullen aan het défilé deel nemen en vervolgens door Velsens burge meester, mr. M. M. Kwint, worden geïn specteerd. Daarna worden zij op het stad huis officieel ontvangen. Hiermee is de viering van het tweede lustrum van het korps nog niet ten einde, want des avonds om acht uur zal het Langendijker caba retgezelschap in „Velserend" voor de re servisten optreden. Waarom de reserveorganen, waartoe het Velsense korps ook behoort, in het leven werden geroepen maakt een rede, door de minister van Binnenlandse Zaken in 1948 gehouden, duidelijk. Hij zei onder meer: „Gebeurtenissen in enige landen maken het noodzakelijk rekening te hou den met de mogelijkheid, dat ook in ons land te eniger tijd een poging zal worden gewaagd om door intimidatie of geweld de grondwettige regeringsvorm te vernieti gen en een nieuwe orde te vestigen, een' nieuwe orde, die evenals bij het nationaal- socialisme slechts gepaard kan gaan met onderdrukking, dwang en slavernij". In het vervolg van zijn uiteenzetting deed de minister een beroep op allen, die het Huis van Oranje een warm hart toedragen, om het democratisch staatsbestel en de volksvrijheden te beschermen en te ver dedigen, kortom te vrijwaren van aansla gen. De opleiding die de reservisten ontvan gen duurt ongeveer een jaar. Gedurende die tijd krijgen de mannen van het Reser vekorps theoretische en praktische lessen, die door leden van de beroepspolitie wor den gegeven. De theoretische opleiding omvat onder meer grondslagen van het Nederlandse staatsbestel en eerste optre den bij belangrijke gebeurtenissen. Maar ook leren zij hoe zij met vuurwapens moe- WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Omdat men van mening is dat het Velsense korps van de reserve-politie moet worden uitgebreid zal men zeer binnenkort overgaan tot het opleiden van een nieuwe groep vrijwilligersHij die niet jonger is dan 21 en niet ouder dan 65 en dit wordt uitdrukkelijk vereist niet ongunstig bekend staat kan een kansje wagen. Aanmelding kan geschieden op het hoofdbureau van politie in IJmuiden en op de politie posten in Santpoort, IJmuiden en Vel- sen-Noord- ten omgaan en hoe zij op de juiste wijze moeten excerceren. Na de opleiding worden de vrijwilligers verder bekwaamd voor hun taak. Dan ver richten zij bij voorbeeld surveillance-dien sten om te wennen aan de omgang met het publiek. Uitstekende geest De geest onder de vrijwilligers (in Vel- sen zijn het er 42), is naar men ons ver zekerde, uitstekend. Bij vele gebeurtenis sen, zoals vlaggetjesdag en de opening van de Velsertunnels, bleken zij hun man netje te kunnen staan. Ook zetten zij hun beste beentje voor tijdens speciale sur veillances, die noodzakelijk waren gewor den na een serie inbraken in Velsen. Een van de reservisten slaagde er zelfs in om een inbreker te arresteren. Als de eerste oefentijd er op zit worden op gezette tijden praktische oefeningen ge houden (men zou dit kunnen vergelijken met herhalingsoefeningen in het leger). Om de onderlinge verstandhouding te be vorderen worden echter bij tijd en wijle ook puzzelritten georganiseerd en schiet wedstrijden gehouden. (Verkort weergegeven) Mentaliteit. De foto op de voorpagina van uw blad van 4 oktober, waarop een woedende „dame" met haar auto op een aantal mensen inrijdt en zeer toevallig geen ongeluk maakt, verraadt de schaam teloze mentaliteit van dergelijke wegpi- raten, die op hun knieën vallen, zodra zich een prinses onder hun slachtoffers bevindt. Het „pleps", dat toevallig niet van konink lijke bloede is, verdient alleen maar haar woede en verontwaardiging. J. H. v. d. BOS De trawler Berlinuit Bremerhaven met de kop op de wind tijdens een harde bries. Het structuurplan van het West-Duitse visserijbedrijf zal er van uit gaan, dat dit type stoomtrawler veroud,erd is. Vele nieuw stoomtrawlers zijn enige jaren na de tweede wereld oorlog gebouwd. TERUGLOPENDE VANGSTEN hebben het Westduitse vissersbe- drijf in ernstige economische moeilijkheden gebracht. De reders en vissers wijten het verminderen van de vangsten aan biologische veranderingen van de visstand. Het IJslandse conflict heeft de situatie van het Westduitse visserijbedrijf echter nog moeilijker gemaakt. Het opstellen en uitvoeren van een gedurfd structuurplan, dat is gebaseerd op de bouw van fabrieks trawlers en het exploreren van nieuwe en rijke visgronden, achten de reders en deskundigen in West-Duitsland de enige mogelijkheid om de economische problemen op te lossen. Het plan moet ook een volledige herziening van het marktwezen, het uitbreiden van de zogenaamde koel- keten het plaatsen van containers voor diepgevroren vis in viswinkels en andere levensmiddelenbedrijven en het zoeken naar nieuwe afzetge bieden voor vis- en visprodukten omvatten. De afstand tussen havens en visgron den wordt voor de Duitse trawlers steeds groter. Het bezoeken van ver afgelegen visgronden heeft de laatste jaren al een grote invloed gehad op de nieuwbouw van vissersvaartuigen. Dertig jaar geleden was de Noordzee voor de Duitsers nog de voornaamste visleverancier. De visserij op de Noordzee kon met betrekkelijk klei ne trawlers worden uitgeoefend. Thans Is de bouw van trawlers van 600 tot 700 brt. regel geworden in West-Duitsland. De 210 schépen, die de Westduitse traw- lervloot telt, vertegenwoordigen een in houd van 114.450 bruto register tonnen. Deze schepen hebben een gemiddelde in houd van 545 brt. De gemiddelde leeftijd van deze trawlers bedraagt slechts 7,75 jaar en de ruimcapaciteit 4810 kisten vis per schip. De 210 schepen kunnen worden verdeeld in 147 stoomtrawlers, die kolen als brandstof gebruiken, 29 stoomtraw lers, die olie als brandstof gebruiken, 4 turbine-trawlers en 30 motortrawlers. Ver afgelegen visgronden kunnen echter niet door de kolenstokers worden bezocht. Hoewel de Westduitse vloot kan worden beschouwd als de jongste van geheel Euro pa, betekent dit, dat thans driekwart deel van deze vloot nu al verouderd is. Er is» daarom in West-Duitsland wat de bouw van vissersvaartuigen betreft een ontwikkeling aan de gang, die recht streeks naar de fabriekstrawlers voert. Tot nu toe heeft men daar vijf fabrieks trawlers in de vaart, waarvan drie gecom bineerde vaartuigen en twee volledige fa briekstrawlers. Op de volledige fabriekstrawlers wordt de gehele vangst verwerkt tot diepgevro ren visfilets. Op de gecombineerde fa briekstrawlers wordt de vangst van de eerste visdagen diepgevroren en de vangst van de nog resterende dagen vers aangevoerd. Met het diepvriezen van vis kan men het verlies aan tijd als gevolg van de grote af stand tussen visgronden en havens com penseren. Verse vis is namelijk, ook bij goed gebruik van ijs en eventueel koelin stallaties niet zo erg lang houdbaar. Wan neer dus een trawler naar de verre vis gronden trekt, blijft er heel weinig tijd voor het vissen zelf over. Het structuur wijst wat betreft de her vorming van het marktwezen in de rich ting van het vervangen van de beproefde visafslag. Men zoekt naar een systeem van visaanvoer en verkoop, dat vervan ging van de visafslag mogelijk zal ma ken. Voor alles wordt echter de noodzaak van een uitbreiding van de afzetgebieden voor vis onderstreept. Dit klinkt wellicht para- doxaal, omdat de vangsten van de schepen thans teruglopen. Maar men heeft erva ren, dat in de wintermaanden, wanneer de vangsten als gevolg van stormweer snel teruglopen, de vraag naar verse vis belangrijk toeneemt. Men is dan niet in staat aan deze vraag te voldoen. In de zomermaanden, die over het algemeen goede vangsten opleveren, loopt de vraag naar vis echter snel terug. Vraag en aanvoer van vis lopen dus niet parallel met elkaar. Het structuur plan gaat er vanuit, dat het opslaan van diöpgèvrorem evis voor dit probleem de oplossing' is. Men moet.' in 'de zomermaan den bij gunstige vangsten diepgevroren vis opslaan, die in de wintermaanden kan worden verkocht, wanneer de aanvoer van de trawlers snel terugloopt. Voor het uitvoeren van het structuur plan acht men de hulp van de Westduitse Bondsregering onontbeerlijk. De motortrawler „Glücksburg" uit Kiel. Een moderne trawler, die onder commando staat van schipper Hans Weinberg. Dit schip is van een type, waarmee de verre visgronden wél kun nen worden bezocht. Schipper Hans Weinberg, die in IJmuiden geen onbe kende figuur is, hij bracht daar een groot deel van zijn jeugd door en leerde het vissersvak aan boord van een Nederlandse trawler, heeft met dit vaartuig onder de kust van het verre Groenland zelfs nieuwe visgronden ontdekt. Tien maanden met aftrek van voorar rest heeft de officier bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de Britse koks maat van het Nederlandse s.s. „Guinee- kust", een jonge kleurling uit Freetown in West Afrika, die in de nacht van 5 augus tus van zijn schip in de haven van Ant werpen de 20-jarige Nederlandse ma troos H. Kos uit Huizen met een aardap pelmesje drie steken in hals, nek en borst toebracht. De matroos moest in een zie kenhuis worden opgenomen. Hij kon ge heel hersteld, als getuige worden gehoord. Het betrof hier een rel tussen een kleur ling en een blanke, waarbij de kleurling beweert voortdurend om zijn donkere ge laatskleur getreiterd te zijn. Op verzoek van de Britse regering had het Britse con sulaat in Amsterdam voor een eigen ad vocaat van de verdachte gezorgd, hoewel de jongeman volgens Nederlandse wetge ving reeds een advocaat was toegevoegd. Hij werd ter zitting dus door twee raads lieden bijgestaan. Bovendien was bij de behandeling de Britse vice-consul aanwe zig. De rel was begonnen in een Antwerps café, waar de matroos de verdachte tot driemaal toe voor „nigger" zou hebben uit gescholden. De matroos ontkende dit ten stelligste. Volgens hem had hij de koks maat aangeboden, een sigaret te rollen van zijn tabak, hetgeen de ander met een onbeschoft antwoord had geweigerd. Te rug aan boord van het schip was de koks maat met een aardappelmesje aan het steken geslagen. De officier zei in zijn requisitoir, dat twee andere opvarenden van het schip wel degelijk de koksmaat geregeld om zijn huidskleur geniepig sarden. Dat de ma troos dit ook gedaan zou hebben, achtte hij niet aannemelijk. Poging tot doodslag meende hij als niet bewezen te moeten verwerpen, doch wegens poging tot zware mishandeling eiste hij tien maanden met aftrek. De beide raadslieden schilderden de verdachte als een „overigens bedaarde" jongeman, met wie alle leden der beman ning op twee na zeer goed konden op schieten. Zij vroegen de rechtbank, de kleine Westafrikaan zo snel mogelijk naar zijn geboorteland terug te sturen. Hun verzoek tot onmiddellijke invrijheid stelling wees de rechtbank echter van de hand. Uitspraak op 17 oktober. Geen fietsen stallen bij het gymnasium De Velsense politie wijst er met nadruk op dat het verboden is om fietsen te stal len op het binnenplein van het gymnasium in Velserbeek. Dit geldt niet voor degenen, die 's avonds in het gymnasium moeten zijn voor sportwedstrijden of vergade ringen. In de afgelopen week heeft de politie tegen twaalf overtreders proces verbaal opgemaakt. Advertentie Over lekker eten gesproken Doe als zovele anderen en maakt gebruik van onze WOENSDAGSE U weet: dan kost ons reclame-gehakt van 1.25 p. p. 98 ct. p. p.; p. kilo 1.75 Ons Gehakt van Runder- en Varkens lappen gedraaid, van 178 kost dan 1.48 p. pond AI het gehakt inclusief zakje zout en kruiden het vertrouwensartikel van Zeeweg 229 IJmuiden Da Costalaan 15 Driehuis In het programma van de Alkmaarse Ontzetfeesten houdt de Alkmaarse wieler vereniging „Alcmaria Victrix" op woens dag 8 oktober zijn traditionele 8-oktober- wielerronde op het parcours aan de Ly ceumstraat in Alkmaar. Deze ronde wordt gereden als een club ontmoeting tussen „Alcmaria Victrix" en het Beverwijkse „Kennemerland". Tal van bekende renners, waaronder de plaatse lijke favorieten Jan Ottenbros en Klaas Slot, De Egmonders Joop en Jaap Hop man, de West-Graftdijkers Sees de Jongh en Klaas de Groot, de Beverwijkers Coen Niesten, Ab Geldermans, Toon v. d. Bos en Cok Dullemans, Bert de Reus en Jan Timmer uit Velsen en verscheidene jon gere renners, zullen tot de deelnemers be horen. De start is 's morgens om elf uur en de af te leggen afstand bedraagt ongeveer 75 kilometer. Advertentie OOSTERDUINPLEIN 8 - TEL. 4264 Aristona - Philips Telefunken Schaub-Lorenz KOBE (UPI) In december van dit jaar vertrekt een Japanse groep bergers naar Ceylon om een in de Tweede Wereld oorlog tot zinken gebracht Brits dok toen nog het grootste in zijn soort ter wereld te lichten, zo heeft het pers bureau Kyoto gemeld. Een bergingsschip met honderd man zal naar de haven van Tricomalee in Noordoost-Ceylon vertrek ken om het dok van tachtigduizend ton aan de oppervlakte te brengen. De tijds duur van het werk wordt op vièr maan den geschat. Revalidatiecentrum „Heliotrtare" Naar wij vernemen zal half november een gedeelte van het revalidatiecentrum van het sanatorium „Heliomare" in Wijk aan Zee in gebruik worden genomen. Dan zal waarschijnlijk de oefenzaal en het vlinderbad voor de spastische patiënten gereed zijn. Half december hoopt men het zwembad in gebruik te kunnen nemen. Het zwembad, zo verzekerde men ons, zal bijzonder fraai en esthetisch worden. De vloer en wanden zullen gedeeltelijk uit mo- zaïktegels bestaan. De officiële opening van het gehele re validatiecentrum zal vermoedelijk eind februari van het volgende jaar plaats heb ben.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4