maar na... het zijn tien tegen een De Gruyter's koffieklanten 'I 2 DE KOFFIE- EN THEEZAAK Nruytï^ Bonn zit nog met een kliekje oudbakken „edelgermanen" VOORDEEL VOORDEEL Gezondheid met lepels Product van levertraan met sinaasappelsap WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 4 een pak vermicelli voor halve prijs ^een pakje edelbouillonpoeder voor 15 cent ^(een blikje champignons 10 cent goedkoper Het geval-Von Saucken bewees gevaar daarvan Partij van de Braziliaanse president lijdt nederlaag Denen beperken defensie uitgaven tot minimum Gestandariseerd, ge- vitaminiseerd pro duct van levertraan, met heerlijke sinaas- appelsmaak, bevat tende de vitamine A, B complex, C en Ü3, alle in de juiste on derlinge verhouding en dosis. „News Chronicle" wijst op onheilspellende symptomen in Franse ontwikkelingen Hoge officieren oordelen gunstig over Schneider Bondskanselier zal mogelijk getuigen in de zaak-Kilb Onderhoud van Adenauer en Macmillan in Bonn Wie eenmaal De Gruyter's koffie heeft geproefd, zal zich daarover niet verbazen. Want waar het op aan komt is versheid. En wat U bij De Gruyter vindt is versheid; koffie uit eigen branderij, krakend vers afgewogen uit aromabeschermende silo's. En bovendien zo voordelig door 10% korting In de aangegeven woningen mag de huisvrouw gratis De Gruyter's koffie schenken. Als zij zich beker.d maakt aan De Gruyter, Postbus 276, 's-Hertogenbosch, krijgt zij gratis een kilo Goudmerkkoffie. en me* 4 okt. 1958 Bij elke aankoop van f. 5,- De Gruyter artikelen (Van onze correspondent in Bonn) Er is geen twijfel aan, dat in allerlei Westduitse ministeries, op hoge en op la ge posten, lieden zitten wier verleden niet vrij is van „braune Flecken" waarmee men dan bedoelt dat zij iets te maken heb ben gehad met de nazi's. Het Bonner mi nisterie van Buitenlandse Zaken kan er van mee praten. Dezer dagen bleek dat op nieuw, toen men de Westduitse consul Hans von Saucken van het consulaat-ge neraal te New York terugriep. Von Saucken wordt er door de Oostenrijks- Amerikaanse journalist Max Beer, een 72-jarige met een voortreffelijke staat van dienst, van beschuldigd, dat hij tegen over een derde hem (Beer) had uitge maakt voor een „Dreckjude" een Ne derlandse vertaling voor dit scheldwoord lijkt ons overbodig. Beer nam dat uiter aard niet en schreef er de Westduitse pre sident, prof. Heuss over. Tegelijkertijd stuurde hij een hoge Westduitse onder scheiding, die hij voor zijn werk bij de Volkenbond en de UNO van de regering te Bonn had ontvangen, terug. Het minis terie van Buitenlandse Zaken liet er ook geen gras over groeien en zond een jurist naar New York om de zaak te onderzoe ken. Dat onderzoek gaf aanleiding om Von Saucken terug te roepen. En daarmee werd Beer's klacht bevestigd. Inmiddels is men in de Westduitse hoofdstad begon nen met een officieel onderzoek in deze kwestie, prompt nadat Von Saucken daar was gearriveerd. In '36 al bij N.S.D.A.P. Uiteraard is de oppositie, in dit geval de S.P.D., begonnen te graven in Von Sauckens verleden. Daarbij zou zijn ge bleken, dat de diplomaat van 1937 tot 1945 te Wladiwostok, Tokio en Tsingtau als consul voor het „Derde Rijk" had -ge werkt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken was er snel bij om te verklaren, dat twee Israëliërs gezegd hebben, dat zij in 1945 in Tsingtau door Von Saucken voor vervolging door de Japanners zijn gered. Maar de S.P.D. volgde een ander spoor en weet te melden dat Von Saucken nog na de Duitse capitulatie in Tsjingtau met na zi-vlaggen had rondgelopen. En voorts, dat hij zich in 1936 als lid bij de N.S.D.A.P. had gemeld, en was aangenomen, hoe wel er toen nauwelijks leden werden geac cepteerd in Hitiers partij. Het geval-Von Saucken staat niet alleen in de Westduitse diplomatieke dienst. Met veel goede wil kan men van het ministerie van Buitenlandse Zaken nog wel aan vaarden, dat er na de oorlog een tekort was aan geschoold diplomatiek personeel en dat men bij de opbouw van zijn diplo matieke corps heeft moeten teruggrijpen op lieden met „bruine vlekken". Maar wie zich brandt, moet op de blaren zitten: en dat doen Von Brentano c.s. met het geval- Von Saucken. Deze reeds 65-jarige diplomaat, die nu juist geen bijzonder hoog ambt bekleed de, maar toch zeker op een post stond waar men tact moet -kunnen gebruiken, in New York wonen zeer veel Joden richtte met zijn uitlating over de journa list Beer een enorme schade aan. Een der gelijke opmerking kan men geen Duitser vergeven, met de herinnering aan de mil joenen vermoorde Joden nog in het hoofd. Het zal een eenvoudig kunstje zijn om Von Saucken vroegtijdig te pensioneren: gezien zijn leeftijd was de man er na aan toe. Maar Bonn mag daarmee deze peni bele zaak niet als afgedaan beschouwen. De Von Sauckens mag men geen kans la ten af en toe het oude nazi-gezicht te to nen, op straffe van het vergooien van de naam, die de Bondsrepubliek met zoveel zorg na 1949 heeft opgebouwd. RIO DE JANEIRO AFP) Hoewel de uitslagen van de verkiezingen in Brazilië nog maar gedeeltelijk bekend ziin, kan men al wel vaststellen dat de sociaal democratische partij van president Kubit- schek de grote verliezer zal zijn. De partij lijkt zodanig verzwakt te zijn dat zij niet meer het recht voor zich kan opeisen de opvolger van Kubitschek aan te wijzen. KOPENHAGEN (Reuter) Premier Hansen van Denemarken heeft bij de opening van de zitting van het Folketing (parlement) verklaard, dat op grond van de huidige begroting alleen strikt nood zakelijke uitgaven voor nieuwe defensie projecten zullen worden gedaan. Er zullen alleen installaties worden gebouwd waar aan het werk al is begonnen. De regering hoopt op Amerikaanse hulp bij de aankoop van wapens. De Verenigde Stater hebben hulp aangeboden voor de modernisering van de Deense marine. In het liberale Engelse dagblad „News Chronicle" stond dezer dagen een veront rustend artikel van de hand van James Cameron over de ontwikkeling in Frank rijk. Het verscheen onder de titel „De vier de republiek overleed aan schaamte", maar er worden enkele symptomen in weergegeven, die er nu reeds twijfel aan wekken of het nieuwe bewind zonder schaamte zal kunnen leven. Cameron woonde vlak voor het referendum een gaullistische bijeenkomst in de Salie Pleyel bij en schrijft daarover: „Wat zijn de gaullisten schrikkerig voor het publiek! Hoe nauwlettend zorgen zij ervoor, dat hun ontmoetingen altijd op uit nodiging plaatsvinden en hoe onbe schaamd sluit hun „ordedienst" ieder spoor van oppositie uit! De bijeenkomst was indrukwekkend, zó droevig kwam zl] overeen met wat men eerder op dit gebied heeft meegemaakt: het ritmische zingen, waarin dwang de boventoon voerde. De voorzichtig ingelaste aansporingen tot an- ti-semitisme („Weest op uw hoede voor diegenen, die ónder ons, maar niet van ons zijn" de onvermijdelijke toespeling op Mendès-France). Wil men een symbool voor deze dagen, dan kijkt men niet naar De Gaulle. Men kijkt naar Soustelle, zoals hij daar die avond zat, schreeuwend, dat iedere stem tegen de nieuwe grondwet voortaan als een stem vóór Kroesjtsjev zou worden be schouwd". Verder schrijft Cameron: „Het vreem de is, dat alle eerzame Fransen zichzelf hun vijfde republiek binnen hebben ge stemd om verschillende, zelfs tegenstrij dige redenen. Zij stemden Ja omdat De Gaulle hen kon verlossen van het leger en zij stemden Ja omdat zo het leger hen uit eindelijk kon verlossen van De Gaulle. Zij stemden Ja omdat De Gaulle op een of andere manier een liberale oplossing aan de hand zou doen voor Algerije óf omdat hij iets dergelijks onmogelijk zou maken. (Van onze correspondent in Bonn) Het proces tegen de voormalige chef psycholoog van het Westduitse leger, Schneider, die zich valselijk gesierd heeft met wetenschappelijke titels en oplichte rij heeft gepleegd, kreeg gisteren voor de rechtbank te Bonn een nieuwe wending. De leider van de legergroep, die specia listen in dienst pleegt te nemen en test, heeft Schneider afgeschilderd als een zwie rige persoonlijkheid. Men heeft niet kun nen bewijzen, dat Schneider geen doctor in de psychologie was. Zijn doctorsbul heeft de handtekening van de rector van de universiteit van Würzburg uit 1945, die deze als de zijne heeft erkend. Kolonel Grashey, chef van de organisatie voor het aannemen van personeel van het leger, deelde mede dat Schneider, na een proef tijd van vier maanden beschouwd werd als een test-officier, wiens kwaliteiten ver re boven het gemiddelde lagen. Levendig heid, zakelijkheid, doortastendheid dat alles schreven Grashey en zijn assisten ten aan Schneider toe. Brigade-generaal Lassen heeft verklaard dat Schneider gro te psychologische kennis heeft en deze weet toe te passen in de praktijk. Het bes té bewijs hiervoor is, aldus de generaal, het feit, dat Schneider jarenlang iedereen bij de neus heeft kunnen nemen. Zijn werk dat de generaal goed en bruikbaar noem de, dient nog steeds als uitgangspunt voor het werk van de aannemingsbureaus van het leger. De Gaulle zou de communisten eens en voor altijd tegengaan èn hij zou tot een vergelijk met hen komen. En dan de uiter ste paradox: De Gaulle was de enige le vende man, die Frankrijk kon redden van de gaullisten". Het artikel eindigt met de opmerking: „Het eind van de bedrijvigheid van dit weekeinde is nog niet te zien. Maar waar om moet men wèl en reeds zo spoedig zien, dat de zuilen van Rivoli zijn volgekalkt met de woorden: Joden ga! Waarom? Wat is er aan de hand met onze overbuur en onze vriend?" (Van onze correpondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer zal, indien dit van de zijde van de justitie gewenst wordt, optreden als getuige in de zaak te gen zijn voormalige assistent Hans Kilb, die is gearresteerd op verdenking van corruptie. Van verschillende kanten is ver klaard, dat Adenauer achter Kilb zou staan. Kilb, die twee auto's van een grote autofabriek zou hebben gekregen en die deze fabriek zou hebben bevoordeeld bij de levering van 750 autobussen aan Perzië, staat formeel in dienst van de Westduitse regering en formeel is Adenauer nog al tijd zijn chef. Men gelooft dat Adenauer Kilb op twee punten zal willen bijstaan: ten eerste kan hij verklaren, dat hij reeds lang een voorkeur had voor een automerk, zodat een beïnvloeding door Kilb niet mogelijk was en ten tweede kan hi] oeves- tigen, dat hij Kilb de opdracht had ge geven om moeilijkheden, die bij de afwik keling van de levering van autobussen waren o pgetreden, uit de weg te ruimen, omdat de opdracht voor de Westduitse industrie anders verloren zou zijn gegaan. Het gaat hier om een Perzische opdracht van zestig miljoen mark, waarvoor ook een Amerikaanse firma in aanmerking kwam. De levering van de bussen moet in 1960 geëindigd zijn. De Westduitse "rege ring zou de fabriek te Stuttgart, die de autobussen levert, financieel in deze zaak hebben bijgestaan. Over de positie van Kilb is te Bonn gezegd, dat hij beslist niet optrad als politieke raadgever van de bondskanselier. Hij was slechts verant woordelijk voor de technische gang van zaken van het werk van Adenauer. De Westduitse socialistische oppositie heeft een parlementaire interpellatie aan gekondigd over de zaak-Kilb. Zij heeft vier vragen in petto, te weten: 1) Heeft Kilb met toestemming van Adenauer de zogenaamde geleende auto's bereden? 2) Zo ja, waarom heeft men Kilb dan (Van onze correspondent in Bonn) Zonder vee? protocolaire plechtigheden heeft vandaag te Bonn een gesprek tus sen bondskanselier Adenauer en de Britse premier Macmillan plaatsgehad. Onder werpen van gesprek zouden in het bijzon der het probleem van de Duitse eenheid, ontwapening, een topconferentie en de vrijhandelszone zijn. Het onderhoud heeft vooraf niet zo'n publiciteit gekregen als de ontmoeting tussen De Gaulle en Ade nauer te Colombey-les-deux-Eglises. De kwestie van de vrijhandelszone is zeer actueel geworden. Van Westduitse kant is opnieuw de verzekering gegeven dat de bondsrepubliek de vrijhandelszone wenst, ook al heeft de minister van Eco nomische Zaken Erhard onlangs in het openbaar gezegd dat de vrijhandelszone niet tegelijk met de Europese Economi sche Gemeenschap op 1 januari in wer king kan treden. Men denkt dat de Britten eerst willen zien hoe de Economische Ge meenschap werkt na de eerste verlaging van tien percent der invoerrechten. Het gevaar dreigt evenwel, zo zegt men te Bonn, dat door dit dralen de Economische Gemeenschap met haar invoerrechten en contingenten op een niveau komt, waartoe de vrijhandelszone moeilijk valt op te trek ken. In ieder geval zou Adenauer tegen over Macmillan ieder geloof aan West- europese, of in het bijzonder Westduitse plannen, om de gemeenschap van de zes af te sluiten van de rest, bestrijden. geen auto op kosten van de staat verschaft? 3) Heeft Kilb met de geleende, auto's ook zogenaamde dienstkilometers ge maakt, waarvoor hij achteraf benzinekos- ten en dergelijke declareerde? Het staat namelijk vast dat de fabriek voor Kilb de verzekering, de belasting en het onder houd, niet echter de benzine voor de twee auto's betaalde. 4) Wil dé bondskanselier een verklaring geven over de berichten, dat ook zijn doch ter, mevrouw Lotte Multhaupt, een auto „in leen" heeft gekregen? m m w De Gruyter s winkel te Delfzijl GEVESTIGD IN ELK POSTKANTOOR 581008 W£ WMmm.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4