Uit Rijksmuseum gestolen goudschat is terecht Tienduizenden defileren langs Paus Pius' baar MORRIS before t/otféut// HET WEER Sjehab heeft noodkabinet van Libanon gereed Haarlems Dagblad Patisserie DEKKERS De dader had zijn buit aan een juwelier in Keulen verkocht Opgewonden tonelen in Gastelgandolfo M Vroegere opstandelingen proberen Karami te doen aanblijven Vijf doden in het verkeer Het woord is aan.... Minder zacht Formosa wil een eind maken aan gesprek te Warschau Verlenging van bestand vandaag aan de orde Hazenberg's Eerste belastingvrije auto op Schiphol verkocht Sultan Hamid II naar Nederland Accountant overgebracht naar Huis van Bewaring Britse troepen uit Amman naar Akaba Libanon eist heengaan Amerikaanse troepen 73e JAARGANG No 79 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Gezicht op het terrein van het Reactor Centrum Nederland te Petten waar men druk bezig is met de bouw van een kernreactor. Rechts het geraamte van de reactorhal. Links de administratie gebouwen. VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 303e JAARGANG No 232 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Carl Sandburg: We moeten toch eten, nietwaar? En de grondwet, hoe goed zij ook is, kunnen we niet eten, wel Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks De gouden kunstvoorwerpen, die in de nacht van 26 op 27 september uit het Rijksmuseum te Amsterdam werden ge stolen, zijn door de politie van Keulen Opgespoord. Zij zoekt nog naar de man die zij van deze diefstal verdenkt: de 40-jarige Karl Heinz Bergk uit Keulen. De vier gouden kunstschatten van historische waarde zijn een ketting, die aan Michiel de Ruyter zou hebben toe behoord, verder een keten met penning van kapitein Isbrand Gotske, een beker van Cornelis Schrijver en een penning van Isaac Rockesen. Deze voorwerpen verdwenen uit twee vitrines van de afdeling vaderlandse ge schiedenis van het Rijksmuseum. De dief stal werd in de ochtend van de 27ste sep tember ontdekt. De beide vitrines waren vernield. Merkwaardig was, dat de dief andere kunstvoorwerpen op deze afdeling had laten staan. De politie concludeerde hieruit, dat het de dief dus kennelijk om het goud te doen is geweest. Gevreesd werd dan ook, dat de gestolen voorwerpen in de smeltkroes zouden belanden. Nog meer museumdiefstallen De Westduitse politie heeft in samenwer king met Interpol nog meer kunstvoorwer pen opgespoord, die uit Europese museums gestolen zijn. Volgens de politie wordt de nog voortvluchtige vermoedelijke dader Karl Heinz Bergk ook verdacht van dief stallen uit museums in Frankrijk, Zwitser land, Luxemburg, West-Duitsland en Groot- Brittannië. De politie is op het spoor van Bergk gekomen, toen zij bij een kunsthandelaar in München het houten madonnabeeldje vond, dat enige tijd geleden uit het A.N. V.V.-kantoor in Keulen werd gestolen. De kunsthandelaar herkende Bergk van hem voorgelegde foto's als de man, van wie hij het madonnabeeldje, dat een waarde van ruim 5000 heeft, voor nog geen 1000 had gekocht. De dief had aan een andere kunsthande- Advertentie BAR FERI TEÜORISSTR. ÖAARLEM TEL/ 13439 3. BOLSTR. 48 A'DARTEL. 717162 CAMEL DUFFEL COATS ƒ59.50 Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe opklaringen of mot regen. Later plaatselijk enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind, mor gen ruimend naar zuidwest en iets afnemend. Iets minder zacht overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. laar in München twee schilderijen uit een Luxemburgs museum voor ongeveer 9000 verkocht. De totale waarde van dè kunstschatten, die thans achterhaald zijn, bedraagt onge veer anderhalf miljoen gulden. De uit het Rijksmuseum te Amsterdam gestolen kunstschatten zijn door Bergk, die zich steeds met een paspoort op de naam van „Lasalle" legitimeerde, aan een juwe lier in Keulen verkocht. Deze en de kunsthandelaren uit München hadden ontdekt, dat hun aankopen van diefstal afkomstig waren, toen de West duitse politie beschrijvingen vari de uit Europese museums gestolen kunstvoorwer pen verspreidde. Het was daarna niet moeilijk meer de heer „Lasalle" te identi ficeren, want uit de kartoteek van de Keulse politie bleek, dat Bergk zich vroe ger ook al van de naam „Lasalle" heeft bediend. De veertigjarige Bergk heeft al een strafblad met 24 veroordelingen. Ook in Utrecht? Onderzocht wordt of Bergk wellicht ook de inbraak in het Nederlands Goud- en Zilvermuseum in Utrecht heeft gepleegd, waarbij 96 kostbare antieke uurwerken werden buitgemaakt. Die inbraak werd eveneens in de nacht van 26 op 27 septem ber gepleegd. Premier Ts.ien Tsjeng van nationalistisch China heeft de Verenigde Staten verzocht een einde te maken aan de onderhandelin gen te Warschau. De enige manier om de agressie der communisten een halt toe te roepen is ver sterking van de militaire macht in het ge bied van Formosa en vergroting van de samenwerking tussen de Verenigde Staten en de Chinese republiek, aldus de premier die opnieuw verklaarde dat de veiligheid van Formosa, het westelijk deel van de Stille Oceaan en geheel Azië verbonden is met het lot van de eilanden voor de Chine se kust. In een boodschap aan de bevolking van Formosa ter gelegenheid van de 47ste ver jaardag van de stichting van de Chinese republiek, heeft maarschalk Tsjang Kai Tsjek verklaard, dat de nationalisten niet slechts de Chinese communisten belet heb ben op Quemoy te landen maar ook hun plannen in Zuidoost-Azië hebben verij deld. TOKIO, (UPI) Het persbureau Nieuw China heeft een verklaring gepu bliceerd van het ministerie van Buiten landse Zaken der communistisch-Chinese republiek, waarin te kennen wordt gege ven, dat de wapenstilstand bij Quemoy waarschijnlijk zal worden verlengd, doch dat men dit niet als een Amerikaanse over winning mag beschouwen. WASHINGTON, (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft laten verklaren dat de Verenig de Staten vandaag bij de hervatting van de besprekingen in Warschau, bij communis tisch China zullen aandringen op verlen ging van het bestand van zeven dagen. Het doel van de Verenigde Staten blijft een permanente wapenstilstand in de Straat van Formosa, aldus de woordvoer der. Op een kruising bij Nijswiller (L) is een Duitse personenauto in volle vaart tegen het talud gereden. Beide inzittenden, de 22-jarige jongeman F. J. W. uit Aken en het 22-jarige meisje E. A. P. uit Hamburg, werden vrijwel op slag gedood. Waar schijnlijk heeft de bestuurder de T-krui- sing niet tijdig opgemerkt en gemeend dat de weg ter plaatse, waar geen enkele ver lichting is aangebracht, rechtdoor loopt. In de Lijnbaan in Den Haag is de vijf tienjarige scholier P. J. A. Vorwald van de Loosduinseweg aangereden door een H.T.M.-bus. Hij overleed tijdens het trans port naar een ziekenhuis. De 72-jarige H. J. Leyssen is te Glaner- brug, toen hij op de fiets linksaf sloeg, door èèn personenauto aangereden en ge dood. De 16-jarige Grietje van der Sjchuur uit Kolham (Gr.) is door een passerende aan hangwagen geraakt, terwijl zij met haar zusje fietste. Zij moet onmiddellijk dood zijn geweest. Het zusje liep een gekneusde knie op. De chauffeur van de vrachtauto heeft niet voor het ongeval gestopt en is doorgereden. De zuster van het slachtoffer had echter de firmanaam op de vrachtauto gelezen. Later, toen hij zich bekend zag, heeft de chauffeur zich gemeld. Het bleek de eigenaar van de vrachtauto B. W. uit Slochteren te zijn. Advertentie WIJ BRFNGEN U VEEL NIEUWE SOORTEN GEBAK Probeert u ook weer eens zaterdag onze Ham- en kaassoesjes, huzarensalade eerste klas banketbakkerij CENTRUM GALERIJ - TEL. 6479 De Amerikaanse familie Rasmussen uit Michigan, die uit New York op Schiphol arriveerde, heeft op de luchthaven de eerste belastingvrije auto gekocht, die daar in grote getale voor overzeese toe risten beschikbaar worden gesteld. De directeur van de n.v. Luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, had kort tevoren de showroom van dit nieuwe bedrijf geopend. Hij sprak daarbij van een wereldprimeur. Buitenlandse lucht reizigers kunnen van nu af aan op Schip hol binnen een half uur tijd een auto ko pen. die van alle benodigde papieren is voorzien. Dit is mogelijk geworden door CASTELGANDOLFO (Reuter/AFP) Tienduizenden mensen uit Rome en om geving hebben donderdagavond in het pa leis van Castelgandolfo de laatste eer be wezen aan Paus Pius XII wiens stoffelijk overschot vanmiddag naar Rome wordt vervoerd. De hele dag door waren de mensen met auto's, autobussen, scooters, fietsen en boerenkarren en ook te voet naar Castel gandolfo gekomen om de Paus voor het latst te zien. Aangezien men donderdag middag echter met de balseming was be gonnen, werden de mensen op enige af stand van het Barberini-paleis opgevan gen door een kordon carabinieri. Onder de brandende zon, en later onder het felle licht van schijnwerpers, vormde zich daar een onafzienbare menigte. Op de duur konden de gendarmes de dichtopeenge- pakte mensen niet meer in bedwang hou den. Zij werden stap voor stap terugge drongen, waarop men de hulp inriep van pater Pellegrino, die de gelovigen in de afgelopen twee dagen via radio-Vaticaan op de hoogte had gehouden van de ziekte van de Paus. De Jezuiet slaagde er aan vankelijk in de menigte te kalmeren door via de luidsprekers een beschrijving te geven van de tijdrovende balseming, doch spoedig begonnen de mensen weer op te dringen met de kreet „Wij willen onze Paus zien". Tientallen mensen vielen in het gedrang flauw op het Piazza de la Liberta. Tenslotte kon men de menigte toelaten. Het was opvallend hoe de mensen kal meerden, toen zij eenmaal het paleis kon den betreden. Een onafzienbare rij schoof langzaam op naar een bovenverdieping van het paleis, waar het stoffelijk over schot in de zaal der Zwitsers stond opge baard onder een afgietsel van de Piëta van Michel Angelo. Bij de katafalk hiel den twee leden van de garde der edelen en vier kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders de wacht. Zwitsers leidden de stroom van bezoekers in goede banen en hielpen vrouwen op die soms snikkend voor de baar geknield bleven zitten. Om tien uur gingen de deuren dicht, maar er bleven nog honderden wachten. Ook 's morgens stond een grote menigte voor de pauselijke villa te wachten, maar er werd niemand toegelaten omdat zich een fout had geopenbaard in het nieuwe systeem van balsemen dat men had toe gepast. De menigte op het plein trok zich lang zamerhand teleurgesteld terug. Een groep mensen probeerde toch stormenderhand binnen te komen toen de grote bronzen deur van de villa geopend werd om een dignitaris binnen te laten, maar pauselijke gendarmes en politie verhinderden dit. De lijkstoet zou tegen twee uur vanmid dag Castelgandolfo verlaten. In de voorste wagen zullen de sacrista van de Paus, de Nederlander mgr Canisius van Lierde en mgr Solari met het pauselijk kruis gezeten zijn. In een wagen achter de lijkauto rijden de kardinaal-camerlengo Masella en kardi naal Tisserant, deken van het heilig col lege. In andere auto's volgen familieleden en hofdignitarissen. De plechtigheden van de „Novem Diales", de rouwtijd van negen dagen, in de Sint- Pietersbasiliek zullen morgen beginnen. Vanochtend werden toch nog een twee honderdtal mensen die buiten waren blij ven wachten in de villa te Castelgandolfo toegelaten. Het wordt als vaststaand aangenomen, dat het stoffelijk overschot van Paus Pius XII dinsdag, de vijfde dag na de sterfdag, zal worden begraven in de crypt onder de grote koepel van de Sint Pieter. Op de algemene bijeenkomst van kardi nalen waarop gisteren kardinaal Masella tot camerlengo is aangewezen werd de vissersring van de overleden Paus ge- Even voordat de heer Rasmussen op Schiphol met zijn belastingvrije aan koop kon wegrijden, werden hem door een hoofdverificateur der Belastingen de vereiste documenten overhandigd. de medewerking van de ministeries van Financiën en van Verkeer en Waterstaat, van de douaneautoriteiten en van de lucht havendirectie. Het voordeel van de belastingvrije auto's komt er voor de buitenlandse toe rist op neer, dat hij op Schiphol wagens kan kopen voor een prijs die circa 30 pet. beneden de cataloguswaarde ligt. Keert hij later terug naar zijn eigen land en neemt hij zijn nieuwe auto mee, dan moet hij uiteraard daarvoor niet alleen het transport, doch ook invoerrechten be talen. broken. Bij zijn verkiezing krijgt iedere Paus een vissersring, die gebruikt wordt om bepaalde documenten te verzegelen. Op de ring staat Petrus afgebeeld terwijl hij aan het vissen is. Mgr. Di Jorio is door de kardinalen benoemd tot secretaris van het conclave. Hij heeft de leiding van het secretariaat van het college van kardi nalen. Op de bijeenkomst werd voorts het geestelijk testament van Pius XII voorgelezen, dat later gepubliceerd zal worden. De kardinalen bespraken ook de wensen die de overledene kenbaar heeft gemaakt inzake zijn begrafenis. Het stoffe lijk overschot zal vanmiddag zonder enige plechtigheid naar de basiliek van St. Jan van Lateranen vervoerd worden. In deze basiliek zal de absoute worden verricht, waarna de stoet in plechtige processie naar de St. Pieter gaat. WARSCHAU (Reuter) Kardinaal Wyszynski, de Poolse primaat heeft een prediktocht in de provincie afgebroken om voorbereidselen te maken voor de reis naar Rome voor bijwoning van het con clave. Men verwacht dat de Poolse re gering hem geen beletsel in de weg zal leggen. BOEDAPEST (Reuter) Kardinaal Mindszenty die in de Amerikaanse am bassade te Boedapest asiel geniet, zal van de Hongaarse autoriteiten geen toestem ming krijgen naar Rome te gaan. Kardinaal Benedetto Aloisi Masella, prefect van de Congregatie van de Hei lige Sacramenten is gisteren door de vergadering van kardinalen te Rome benoemd tot Camerlango (kamerheer) van de Heilige Roomse Kerk. Hij heeft zijn intrek genomen in de Congregatie zaal van het Vaticaan, van waaruit hij het dagelijks bestuur van de kerk zal leiden totdat de nieuwe Paus zal zijn gekozen. Kardinaal Masella, zal tijdens het kerkelijk „interregnum" worden bijgestaan door drie kardinalen. Deze „bijzondere congregatie" bestaat uit kardinaal Tisserant, aartsbisschop van Lyon, Deken van het college van kar dinalen, kardinaal Van Roey, de aarts bisschop van Mechelen en kardinaal Canali, een Curie-kardinaal. BEIROET (AFP) President Sjeheb heeft Nazem Akkari, directeur-generaal van het kabinet van de premier, tot eer ste minister benoemd van een noodkabi- net, bestaande uit twee burgers en vier militairen. Over de verdeling van de por tefeuilles moet nog beslist worden. De sa menstelling van het nieuwe kabinet is in overeenstemming met de traditie van evenwicht tussen het mohammedaanse en het christelijke bevolkingsdeel van Liba non. Het nieuwe kabinet-Akkari, dat nog niet geïnstalleerd is, komt in de plaats van het kabinet-Karami. Premier Rasjid Karami zal vermoedelijk vandaag zijn ont slag indienen. Na talloze pogingen om een verzoening teweeg te brengen tussen de opstandelin gen van gisteren, die thans loyaal zijn om dat zij premier Karami steunen, die op standelingenleider te Tripoli was, en de loyalisten van voorheen, die opstandelin gen zijn geworden na de vorming van de regering-Karami, heeft president Sjehab nu een beroep gedaan op militairen en burgerlijke „technici". Akkari is van 9 tot 14 september lid ge weest van het driemanschap, dat belast werd met de uitvoering van de lopende zaken, als gevolg van de impasse, waarin het toenmalige staatshoofd, Besjara el Sjeori, zich bevond. Dit driemanschap werd vervangen door de opperbevelhebber van het leger, generaal Sjehab, die hoofd van de regering werd waardoor de verkie zing van Sjamoen tot president van de re publiek op 23 september 1952, mogelijk werd. Toespraak van Karami (Reuter) Honderden mohammedaan se inwoners van Beiroet begaven zich don derdagavond naar de in West-Beiroet ge legen woning van premier Karami, waar zij een betoging hielden en riepen „Treedt niet af!" Karami verscheen daarop op het balkon van zijn huis en sprak de betogers DJAKARTA (ANP) Sultan Hamid II van Pontianak zal binnen veertien dagen naar Nederland vertrekken, om zich bij zijn gezin in Den Haag te voegen. Sultan Hamid, die tot langjarige gevan genisstraf was veroordeeld wegens een poging tot omverwerping van de Indone sische regering, werd twee maanden ge leden weer in vrijheid gesteld. Hij heeft verklaard te hopen zijn arbeidskracht te kunnen wijden aan de ontwikkeling van zijn vroegere sultanaat Pontianak. Hij heeft dit sultanaat in september bezocht en werd daar hartelijk ontvangen. Naar wij vernemen heeft de officier van Justitie in Haarlem na voorgeleiding van de 37-jarige Haarlemse accountant, die er van verdacht wordt de staat door valse belastingopgaven voor een aanzienlijk be drag benadeeld te hebben, aan de rechter commissaris verzocht de verdachte gevan gen te nemen. De rechter-commissaris heeft dit verzoek ingewilligd en de accoun tant is van het politiebureau naar het Huis van Bewaring in Haarlem overgebracht. Naar het zich op het ogenblik laat aan zien zal het onderzoek van de fiscale in lichtingen- en opsporingsdienst (de F.I.O.D) naar de falsificaties van de verdachte bin nen een maand voltooid zijn. AMMAN, (Reuter) Te Amman is vrij dag het begin gemaakt met het over brengen per vliegtuig van een niet nader genoemd aantal Britse militairen naar de haven van Akaba. Om veiligheidsredenen worden geen bijzonderheden bekendge maakt. LONDEN (Reuter) Engeland heeft Pakistan verzocht, dringend stappen te doen bij de Saoedi-Arabische regering voor „de zeer spoedige vrijlating" van vier Britse militairen, die in Saoedi-Arabië bij dè grens met Jordanië zijn aangehouden. Volgens het Britse ministerie van Bui- tenalandse Zaken is deze weg gevolgd, na dat pogingen ter plaatse om de vier man nen vrijgelaten te krijgen waren mislukt. Engeland onderhoudt geen diplomatieke betrekkingen met Saoedi-Arabië. De aan houding van de Britse militairen geschied de in de nacht van 29 op 30 september. BEIROET (AFP) De Libanese rege ring heeft in een officieel communiqué be kendgemaakt, dat in een nota aan de Amerikaanse ambassadeur te Beiroet te rugtrekking van de Amerikaanse strijd krachten „voor het einde van de maand" is geëist, ongeacht de omstandigheden. toe, zeggend: „Wij zullen slechts dat doen, wat u wilt. Wij begeren geen posities, want deze zijn slechts middelen en niet het uiteindelijke doel. En dit doel is: de eenheid van Libanon, het behoud van zijn onafhankelijkheid en de onschendbaarheid van zijn gebied en de bevordering van het welzijn der Arabische landen". De beto gers gingen daarop uiteen, doch zij bleven hun leuzen roepen. De Libanese minister van voorlichting, Charles Heloe, heeft tegenover een mede werker van „Reuter" verklaard: „De re gering is nog steeds aan het bewind. Alle andersluidende berichten zijn onjuist. Maar de toestand kan vrijdag anders zijn. Ik kan niet-officieel mededelen, dat pre sident Sjehab een oplossing voor de Liba nese politieke crisis heeft gevonden". He loe voegde hieraan toe te menen, dat deze oplossing bestond uit het aan het bewind brengen van een hoofdzakelijk uit legerof ficieren samengestelde regering, met deel neming van een of twee neutrale burgers. Hij besloot: „Er kan echter geen spra ke zijn van de installatie van een derge lijke regering, zolang het bewind-Karami niet officieel is afgetreden". Advertentie Deze week als reclame APPELBOLLEN van 30 voor 25 cent per stuk VOOR BIJ DE KOFFIE BOTERSTAVEN pl.m, 200 gram 1.50 GEVULD SPECULAAS per 100 gr0.65 BROKKEN SPECULAAS pl.m. 250 gr. rqet amandelen 1.05 zonder amandelen 0.75 CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1