Beverwijker Coen Niesten de sterkste renner in Alkmaar Voetbal in Kennemerland Omweg of geen omweg Zigeuners HALVE EEUW PAPIER SNEL EN LANGZAAM fyM [Mld u*H Piet Donkersloot vaart 5 Met vader in de koers Expositie van Matthijs Overmans bij Hoogovens Paren-bridge competitie in Kennemerland begonnen NEVEDA wol 'n klasse apart! Waarom geen lus, „75"? „Recht tot vragenstellen mag niet voeren tot schriftelijke discussie" Velsens raad dinsdag bijeen VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 Het heeft in de Alkmaarse 8-oktober- wielerronde, die woensdagmiddag door „Alcmaria Victrix" op het parcours aan de Lyceumstraat in Alkmaar werd gehou den, niet aan spanning ontbroken. Her- haaldelyk werden er door de renners uit looppogingen ondernomen en daarby legde vooral de sterk rijdende Beverwijker Coen Niesten een grote activiteit aan de dag. Nadat verschillende van zijn aanvallen door een attent peloton in de kiem ge smoord waren, zag de steeds weer demar rerende Niesten zijn vasthoudendheid ten slotte beloond worden met een geslaagde ontsnapping. Als een sterk winnaar snelde de Beverwijker over de eindstreep en mocht daarop zijn welverdiende ereronde rijden. Er werd in deze wielerronde, welke werd gehouden in het programma van de Alk- maars Ontzetviering en waaraan werd deelgenomen door renners van Alcmaria Victrix" en het Beverwijkse „Kennemer- land", al spoedig volop strijd geleverd. Daarvoor zorgden Joop Hopman en Ad Roele. Zij gingen er na een premiesprint meteen vandoor. Dat was evenwel niet naar de zin van de Kennemerlanders en hoofdzakelijk door toedoen van De Reus, Van der Bos, Dullemans, Zonneveld en Toon Lute, werd deze uitlooppoging ver ijdeld. Nauwelijks was de rust weerge keerd of De Groot en Slot sprongen weg. Ook zij wisten zich niet voorgoed van het peloton af te zonderen. Door een wilde jacht van Niesten kwam alles weer bij een. Samen met Jan Ottenbros sr., Van der Bos en De Reus hield de Beverwijker het gelid gesloten. Ook Joop en Jaap Hopman, Slot en Dullemans gunden zij geen meter winst. Door een nieuwe uitval van De Groot en Joop Hopman scheen er eindelijk teke ning in de strijd te komen. Toon Lute en de bedrijvige Slot ontketenden de jacht op de vluchtelingen en toen ook Niesten, Ot tenbros sr., Van dér Bos en De Reus zich met de tegenaanvallen gingen bemoeien, kwam er met nog 22 ronden te rijden een acht man sterke kopgroep tot stand. Een kopgroep met louter favorieten. De slag was gevallen, zo oordeelden tenminste de wielerkenners langs het parcours. Maar zoals het meestal gaat als er veel favorie ten in een kopgroep bijeen zijn, zo ging het ook nu; er werd niet meer gefietst. Boven dien bleek de 40-jarige tacticus Ottenbros, die nog steeds op zijn eindsprint vertrou wen kan, er helemaal geen belang bij te hebben om het peloton definitief op af stand te houden. In dat peloton bevond zich namelijk zijn 18-jarige zoon Jan en die moest ook in de prijzen fietsen. Nieuwe demarrages van Slot en Niesten leverden evenmin het gewenste resultaat op. Niesten liet zich er niet door ontmoe digen en sloeg opnieuw op de vlucht. Ottenbros sr. en Van der Bos verijdelden met Roele ook deze poging. Er moesten toen nog zes ronden afgelegd worden en Niesten die geen sprinter is, leek een ver slagen man. Zelf dacht de Beverwijker er anders over. Nogmaals demarreerde Niesten en nu had hjj eindelijk succes. Alleen Toon Lute reageerde in het vermoeide peloton op deze aanval. Hij wist Niesten nog te bereiken, doch deze schudde Lute weer resoluut van zich af. BU het luiden van de bel voor de laatste ronde reed Niesten al een gewon nen wedstrijd. Behalve de overwinning en de bloemen viel hem voor zyn geleverde strjjd ook een dankbaar applaus ten deel van het talryke publiek. Op de deelnemerslijst van de 8-okto- berronde in Alkmaar prijkte driemaal de naam Ottenbros. En daarbij was heus geen vergissing in het spel. Vader Jan Ottenbros uit Alkmaar, die ondanks zijn veertig jaar bij de amateurs nog altijd een gevreesde tegenstander is, kwam namelijk in de hoofdwedstrijd van deze ronde uit met zijn achttienjarige zoon Jan Ottenbros jr. En de derde Otten bros, de jonge Harm, behoorde tot de deelnemers aan de voorwedstrijd voor aspiranten. Hij behaalde zelfs de over winning in zijn categorie. Dat heeft vader Jan ditmaal niet kunnen pres teren. Maar we konden ons niet aan de indruk onttrekken dat Ottenbros sr. zijn eigen winstkansen opofferde om ook Ottenbros jr. in' de prijzenbuit te doen delen. Want toen er nog twaalf ronden afgelegd moesten worden liet pa zich uit het voorste gelid van het peloton afzakken naar de middenmoot om zoon lief een hart onder de riem te steken. En het resultaat? Senior werd derde en junior negende en tweede aankomende nieuweling. Maar Harm heeft hen braaf uitgelachenHij is momenteel in de wielerfamilie Ottenbros de bolleboos. De uitslag luidde: 1. C. Niesten, Bever wijk (Ale. V.), de circa 56 kilometer in 1 uur 22 min. en 5 sec.; 2. A. Lute, Castricum (K'land); 3. J. Ottenbros sr., Alkmaar (Alc. V.); 4. J. Timmer, Velsen-Noord (K'land); 5. K. de Groot, West Graftdijk (Alc. V.); 6. Joop Hopman, Egmond aan de Hoef (Alc. V.); J. C. Dullemans, Beverwijk (K'land), eerste nieuweling; 8. A. v. d. Bos, Bever wijk (K'land); 9. J. Ottenbros jr., Alkmaar (Alc. V.), 2e nwl.; 10. G. Zeeman. Oud karspel (Alc. V.), 3e nwl.; 11. W. Zonne veld, Uitgeest (K'land); 12. H. Tijm, War men huizen (Alc. V.); 13. P. Vleesman, Be verwijk; 14. W. Vleesman, Beverwijk; 15. B. de Reus, Velsen-Noord (allen K'land). Een voorwedstrijd voor aspiranten werd gewonnen door de 15-jarige Harm Otten bros. Eveneens een zooontje van de ama teur Ottenbros. Put uit De Rijp werd tweede en de IJmuidenaar Weeda derde. President Eisenhower (links) begroet Wilton B. Persons, die Sherman Adams zijn nieuwe assistent generaal-majoor heeft opgevolgd. De tentoonstelling van de in Rotterdam geboren schilder Matthijs Overmans, die in restaurant Walserij Oost van Hoogovens wordt gehouden, omvat een collectie, die een voortreffelijk overzicht van zijn ken nen en kunnen geeft. Duidelijk komt hierbij de originaliteit van de kunstenaar naar voren. Als twintigjarige ging hij naar de'Rotter damse Academie, waar hij leerling werd van de reklame-afdeling. Na enige tijd ging hij naar de Haagse Academie, om daar zijn studie in het reklame-vak voort te zetten. De resultaten van zijn studie waren zo bevredigend, dat aan Overmans een studiebeurs voor één jaar werd toegekend. Dit hield in, dat, hij de lessen aan de Vrije Academie in Den Haag kon volgen. De schilderlessen van Jan van Heel en het tekenonderricht van Luvinus van der Bundt waren niet tevergeefs. Na deze studiejaren trachtte hij in de foto grafie een deel van zijn dagelijks brood te verdienen. Die poging gaf hij na korte tijd op. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Hendrik, z. v. G. C. van Vliet en J. Pleeging; Franciscus N., z. v. N. Kemper en J. J. Duin; Alexandra M., d. v. P. Slaman en A. M. Duivestein; Joan na P. E., d. v. J. T. Leeuw en P. M. Com mandeur; Roelof, z. v. C. W. Mulder en A. M. J. Zoontjes; Joanna M. L. C., d. v. P. A. van Dijk en J. A. C. van Loon; Adriana C., d. v. C. van Egmond en C. G. van Deursen; Ronald K., z. v. C. D. Kerk- meer en A. Roozing; Theodorus M., z. v. S. Pepping en P. C. Verdonk; Geertruda M., d. v. S. Pepping en P. C. Verdonk; Maria F., d. v. A. J. T. Burger en J. C. van der Valk; Maud, d. v. C. van Bergen en C. van Megchelen; Maria A., d. v. C. G. M. Hagendoorn en J. C. Keulen; Josée, d. v. A. L. Groeneveld en J. Zebel; Henri- cus M. J., z. v. H. van de Kamer en C. M. Brantjes; Annelies A., d. v. J .de Vries en J. Douwstra. ONDERTROUWD: J. P. Hamers en H. W. Sonneveld; A. G. Zoontjes en C. C. de Ruijter; G. Baas en W. Schipper. GETROUWD: F. van Meggelen en H. M. van Lieshout; J. Maas en A. E. Eijking: H. M, A. van Noort en E. J. de Weijer; P. W. B. Luntz en J. C. Koster; J. de Munk en H. C. Duijker; H. J. van Vliet en C. M. Schetters; W. O. Kaltschmidt en G. C. H. van Egmond. OVERLEDEN: A. Post, oud 77 jr., echt- gen. v. J. van Tol; C. van Houts, oud 66 jr., geh. m. A. J. Gilles. De komende zondag wordt o.m. dc vraag beantwoord, of de misstap van de beide Beverwijker 2de-klassers inderdaad een vergissing is geweest, of dat wy er min of meer op moeten rekenen, dat ze wel tot de middenmootclubs zullen gaan behoren. Verder zien we natuuriyk de verdere pres taties van het zo op dreef zynde Beverwy'k met belangstelling tegemoet en zyn we nieuwsgierig hoe ADO tegen Egmoudia en Kinheim tegen Fokke zich zullen houden. De zo goed begonnen Kennemers begin gen zondag j.l. tegen Holland een ernstige misstap, die ze nu de komende zondag tegen HBC zullen trachten enigszins goed te maken. Daarop bestaat o.i. wel kans, want de nul-acht nederlaag, die de Heem stedenaren de vorige week tegen Baarn leden, wijst nu niet direct op kracht. Ook DEM heeft naar aaanleiding van de vier-twee nederlaag tegen O VVO wat goed te maken. Om dat te bereiken, zal de Be verwijkse voorhoede goed voor de dag moeten komen, want de WFC-verdediging heeft, getuige de twee tegenpunten in drie wedstrijden, heel wat in de mars. VVB, dat tegen Zeeburgia het eerste winstpuntje binnenhaalde, krijgt Water graafsmeer te gast. De Amsterdammers hebben wel reeds twee verliespunten, maar zij verloren in hun drie wedstrijden nog geen enkele keer. Als VVB het tot een ge lijk spel brengt, zouden we dit geen slechte prestatie noemen. De derdeklassers Beverwijk, dat, tegen veler verwachting in, zich in 3 A kandidaat schijnt te willen stellen voor de bovenste plaats, speelt de uitwedstrijd tegen Always Forward. Al zal het niet „zonder slag of stoot" gaan, toch geloven we wel, dat de Wijkers aan het langste eind zullen trekken. Wijk aan Zee zal zich ten koste van Assendelft wel willen rehabiliteren ten op zichte van de vijf-één nederlaag van zon dag j.l. Of de Assendelfers, die Alcm. Vic trix wisten te kloppen, daaraan hun mede werking willen verlenen, valt echter nog te bezien. Velsen krijgt het op eigen terrein tegen ZAP vast niet gemakkelijk, want deze Noofdhollariders voelen zich op vreemde terreinen opperbest thuis enhebben ook wel wat in hun voetbalmars. Meer dan een gelijkspel bereiken de Velsenaren o.i. niet. Hetzelfde geldt voor CSV, dat De Meteoor in Amsterdam gaat bekampen. Een belangrijke ontmoeting wordt onge- twyfeld die tussen ADO (5 punten uit 3 wedstryden) en Egmondia (6 punten uit 3 wedstryden). We houden het op de Egmon- ders, wier doelman in drie wedstryden geen enkele keer gepasseerd is. Het op gelijke-spelen-met-lage-cijfers- geabonneerde Vitesse (1-1, 0-0 en 0-0) moet het op eigen veld opnemen tegen ZVV. Dat kon wel eens het vierde gelijke spel wor den. De vierde klasse Met 5 punten uit 3 wedstrijden deelt Kinheim de bovenste plaats met Rivalen. De kans, dat de Velsenaren zondag a.s. deze plaats alleen bezetten, lijkt ons meer dan denkbeeldig, omdat we er op rekenen, dat zij zelf van Fokke zullen winnen, en we Rivalen tegen Roda nog niet als over winnaar het strijdperk zien verlaten. De Terrasvogels hebben reeds een achter stand van twee punten op de beide top clubs. Willen zij niet al te ver achter raken, dan dienen ze de uitwedstrijd tegen ASVA te winnen, maar hiervan zijn we nog lang niet zeker. Ook Waterloo is er niet in geslaagd EHS een puntje te ontnemen. De lJmuidenaren verloren weliswaar slechts met één-nul, maar met dat al bezitten zij na drie wed strijden nog maar één winstpunt. Mogelijk echter, dat zondag a.s. WMHO er voor voelt het Waterloo-puntenaantal wat op te voeren. VELSEN—ZAP De thuisclub komt als volgt uit: Kaasen brood; Hijnen en Boon; Spanjaard, Bak- kum en Schoorl; Wittebrood, Hoogzand, Van Schagen, Graman en Koelemey. ALW AYS - FORWARD—BE VERWIJK In deze ontmoeting verschijnt Beverwijk met: Raap; Niesten en K. Minneboo; Wol- terman, J. Minneboo en Van der Pas; Sprenger, Kick Minneboo, Waanders, Ger- rits en Van Oost. In de grote zaal van de H.K.B. in Haarlem kwamen 108 bridgers en bridgesters bijeen om elkander in de eerste zitting van de parencom petitie te ontmoeten. De totale competitie bestaat uit zes zittingen. De uitslagen waren als volgt: Hoofdklasse: 1. EijkingG. Groen 63pnt..; 2. Lize—Nederkoorn 63b.; 3. T. KamoenToerei 61%. 4. De JongNathans 61 5. CohenDe Vries 60; o. StrengersZwager 60; 7. mevr. Groen W. Groen 57; 8. BakkerSpruit 56%; 9. Van DartelenVader 56%; 10. fam. Moltzer 54; 11. mej. Bi.tleveldG. Kamoen 54; 12. Koch—Polak 54; 13. mevr. Zwa gerDriessen 531/2; 14. mevr. Nathans—Metz 52; 15. mevr. De Kadt—Daniels 51; 16. HolmannHunter 49; 17. fam. ^Huisman 45%; 18. EversA. Tabbers 43%; 19. KleinSanders 42% en 20. J. Groen— Zandbergen 41. Eerste klasse: 1. Van ItemLueske 64,35 per cent; 2. Van Dumpel—Van Laar 58,93; 3. fam. Den Hartog 58,33; 4. SwierWinter 52,38; 5. P. Kamoen Vehmeijer 51,79; 6. fam. Bakker 50,46; 7. fam. De Looper 50,00; 8. mevr. Van der LaanNottrot 49,54; 9. dames Fabel—Polak 49,07; 10. Meirmans— Pasveer 49,07; 11. dames BielerDaniels 49,07; 12. PootsVreven 47,22; 13. v. d. Midden—v. Steke lenburg 46,43; 14. Booy—Witmond 45,24; 15. Vos— v. d. Worp 44,91; 16. StevensSchipper 44,05 en 17. dames Van Item—Leuske 42,86. Tweede klasse: 1. fam. De Jong 58,33 percent; 2. fam. Pesch 58.33: 3. dames Booy—Witmond 55,56; 4. dames Van RijnDe Vries 54,17; 5. fam. Dijk huizen 54,17; 6. mevr. v. Straalenv. d. Berg 53,57: 7. dames BuiskoolLenzen 52,38; 8. Boerrigter Honkoop 52,08 9. Hensbergen—Stam 50,60: 10. KoopmanSmalberg 50,00; 11. fam. Philippo 50,00; 12. fam. v. Wijk 48,61; 13. fam. Dirven 46,53: 14. dames SpoelderVader 46,53; 15. v. d. BorghDe Vries 42,86; 16. Koeiers—Kuiper 38,19; 17 fam. Weerlee 38,10. Advertentie WONINGINRICHTING beverwijk Breestr. 74-84 2SO modelkamers Geopend: 8-12.30en I4-I8u. Dinsdag 8-13 u. Het programma van Waterloo Het programma van Waterloo voor zondag luidt als volgt: Waterloo—WMHO 2.30 uur; Waterloo 2 ADO 2 12 uur; Waterloo 3Kennemers 6 10 uur; Waterloo 4Terras vogels 4 10 uur; Water loo b—HFC d 12 uur; Waterloo aBeverwijk b 3.30 uur (zaterdag). Waterloo komt tegen WMHO uit met: W. Kok; W. Numan en L. J. v. d. Kuyl; L. Koops, S. Vlugt. en J. van Sikkelerus: P. v. d. Klooster, G. Post, H. E. Rademakers, J. J. Stengs en A. Thijms. Engels schip had machinedefect Het Engelse schip „Anabisi" heeft gister middag vier mijl van het lichtschip Goeree een defect gekregen aan de machine. De sleepboot „Schelde" heeft het op sleep touw genomen naar Rotterdam. Advertentie ALS ER EEN prijs voor onverstoorbaarheid bestond, zou Piet Donkersloot, de directeur van de veerdienst over het Noordzeekanaal ter hoogte van de papierfabriek, daarvoor in aanmerking komen. Dat staat wel vast. Toen de Velsertunnel feestelijk voor het verkeer werd opengesteld en er voor Donkersloots veer dreigende geruchten gingen, dat spoedig het plan voor het verplaatsen van het Velserpontveer naar een nieuwe steiger bij de Veiserspoorbrug zou worden uit gevoerd, behield hij zijn goede humeur. Piet blééf lachen. En dat betekende, dat iedereen, die hem kent, meelachte, want Donkersloots bulderende lach, iedereen weet het, werkt nu eenmaal aanstekelijkNu de baggermolen „Rhea" van de Amstedamse Ballast Maatschappij aan het kanaalver- breden is geslagen en de veerboten „Trio 41", „Tempo 45-46" en „Jumbo 47" dwingt tot het maken van een wijde omweg en moeilijke manoeuvres, lacht Piet nóg. Deze man is een voudig niet uit het veld én zeker niet van het water te slaan. Er staat een stevig briesje op het kanaal. Piet Donker sloot staat in zijn volle lengte hij piekert er over om ook maar lid te worden van de Klub Lange Mensen, hij heeft er de lengte voor op de steiger en kijkt naar de droefschurende bagger molen. „Wat je zegt. jong. Makke lijker wordt het er niet op. Maar we blijven varen, hoor. Reken maar. Dan ken je mij nog niet, als je soms anders veronderstelt. Wij varen door, als altijd. Nü in een wijde boog over het kanaal. En straks meren we aan een nieuwe steiger, die heel wat verder ligt dan de huidige. De duizenden werknemers van de Hoogovens, Breed band en papierfabriek, die wekelijks door het veer naar de noordoever van het ka naal worden gevaren, zullen daar óók nu komen". Piet Donkersloot is ge wend om zich altijd rustig te houden. Hij heeft een prach tig bedrijf opgebouwd, ter wijl hij de zekerheid heeft, dat wanneer Rijkswaterstaat onverhoopt het veer zou wil len opdoeken, het daarvoor elke dag de bevoegdheid heeft. Want de vergunning, die Piet heeft, is zodanig ge steld, dat Rijkswaterstaat desnoods bevoegd is om haar vandaag nog in te trekken. „So what?" zegt Piet. En hij lacht weer. „Ik weet het. Natuurlijk houd ik daar rekening mee. Leuk vind ik het niet. Dat is wat anders. Maar ik blijf varen". Het veer van Donkersloot is zo oud als IJmuiden zelf. Het werd opgericht toen het Noordzeekanaal klaar was. Toen kreeg een zekere Sij- men Zwart vergunning om tegen betaling van overzet- geld met een roeivlét men sen van de ene oever naar de andere te varen. Het veer sloot aan bij de oude Wijk aan Zeeërweg, die door het graven van het ka naal onderbroken werd. Oude kwitantie De periode Donkersloot be gint in het jaar 1913. Toen verscheen de vader van Piet, natuurlijk ook een Pieter, op de oever van het Noordzeekanaal. Hij nam het veer van Sijmen Zwart over. De kwitantie van de overdracht is in het archief van de firma Donkersloot te vinden. Vader Piet pakte de rie men op en voer. Een jaar later werd hij opgeroepen om 's Konings wapenrok te dragen. Moeder Wijntje pakte de riemen op en voer ook. Piet Donkersloot De bedrijven aan de over kant van het kanaal groei den snel. Het veer groeide mee. Zo omstreeks 1920 kwam de „Wijntje", waaraan vele lJmuidenaren prachtige herinneringen bewaren, in de vaart. Een bootje, dat uit gerust was met een benzine motor. Het werd tijd om de rie men bij te zetten. In 1937 kwam er een stevige stalen boot bij, die een dieselmotor in de machinekamer had staan en altijd varen kon. Nu varen er drie forse schepen. Verdwynen of 7 Piet Donkersloot weet nog altijd niet goed wat met dit specifieke IJmuidense be drijf gaat gebeuren. Elke schooljongen, die wel eens aan de waterkant komt, kent de boten van Donkersloot. Zal nu straks werkelijk de pont gaan varen tér hoogte van de vertrouwde steigers van Donkersloot? Piet haalt vandaag zijn schouders nog op. „Zo snel zal hét allemaal wel niet gaan. De weg, die in Drie huis bij de Waterloolaan moet aftakken, moet nog worden aangelegd. Er zal nog heel wat water door het Noórdzeekanaal stromen, voordat het zover is, dat er op de plaats waar nu kolen- loodsen staan, een ruim nieuw pontplein is aange legd". Piet denkt er maar niet aan. Wat komen moet, kome maar. Misschien is dat ook wel de reden van zijn in IJmuiden bijna spreek woordelijke onverstoorbaar heid. Denk nu echter niet, dat Piet een dromer is, die zich het spreekwoord „regeren is vooruitzien" niet eigen heeft gemaakt. Beslist niet. Hij heeft tezamen met zijn In de gemeente Velsen is niet iedereen gelukkig met de nieuwe busdienstregeling van de Noord-Zuid-Holland se Vervoermaatschappij. Zo zijn de bewoners van de Orionweg bepaald niet en thousiast over het doortrek ken van lijn 75 naar het kruispunt Planetenweg-Plei- adenplantsoen. Zij gunnen de mensen die aan die weg wonen gaarne het nieuwe haltepaaltje en de NZH hoeft werkelijk niet te vrezen dat er vandaag of morgen met dat paaltje iets dergelijks zal gebeuren als met het Sant- poortse ding, een dag of tien geleden. Als het iets zou ge ven, zouden er eerder illegale haltepaaltjes aan de Orion weg verrijzen.... Waarom, zo vragen velen zich af, kan „75" geen „lus" maken via de Orionweg (te rug naar het Moerbergplant- soen/Lange Nieuwstraat enz.)? Het rijdend wegverkeer is in twee groepen verdeeld, namelijk in de groêp snel verkeer en de groep lang zaam verkeer. Onder snelverkeer wordt verstaan: voertuigen die door motorische kracht worden voortbewogen, met uitzon dering van bromfietsen en handwagens met motorver mogen. Onder langzaam verkeer wordt verstaan: bespannen en onbespannen voertuigen, bakfietsen, twee- en drie- wielige bromfietsen, rijwie len en sleden, maar ook rij en trekdieren en vee. U komt ongetwijfeld wel eens in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam en dan moet u bedenken, dat de tram altijd voorrang heeft. Dit alles is van belang bij het kruisen op kruispunten en splitsingen van wegen. Men noemt hen gitana's. ook wel bohémiens, of een voudigweg zigeuners of min der vriendelijk: zwervers, landlopers...., maar soms ook duivels, dat is dan als ei- in de omgeving van hun le gerplaats de kippen en konij nen zomaar zijn verdwenen. Zij hebben slechts één naam om ons aan te duiden wat zij zijn: gadjos, dat betekent vreemdelingen. Want zij zijn vreemdelingen, overal waar zij gaan. Zij zijn de vreemdelingen, de zwervers, die niemand in de wereld kan tegenhouden. Wanneer zij voorbijtrekken blaffen de honden, brommen de gendarmes en de haren van de katten rijzen ten berge. Er zijn ongeveer acht miljoen van deze mensen, over de gehele wereld ver spreid. Hitier heeft een half miljoen zigeuners in zijn ver nietigingskampen doen ver moorden, omdat een zigeu nerin hem zijn ondergang zou hebben voorspeld. Hitier is er niet meer en overal in de wereld bloeien de zigeu nerkolonies. In Nederland is het zo, dat iedere gemeente door de zo genaamde wet voor woon wagenbestuurders verplicht wordt hen een standplaats aan te wijzen. Helaas is het daar in de meeste gevallen mee bekeken. In Velsen heeft de Stich ting R.-K. Woonwagenwerk zich met deze mensen be moeid. Maar pogingen om de bouw van een verplaatsbare houten keet, die voor hun ontspanning zou moeten die nen, te realiseren waar mee men al tweeënhalf jaar bezig is hebben tot dusver het gewenste resultaat niet mogen opleveren: de noodza kelijke zesduizend zijn er nog steeds niet. Misschien weten velen niet eens waar zij te recht kunnen met een kleine bijdrage. Het is niet de ge woonte in deze rubriek, maar in dit geval willen wij een uitzondering maken en het gironummer (van de Stich ting Woonwagenwerk IJ- mond) verklappen: het is 524992. Papier en nog eens papier, aan rollen, vellen en riemen, heeft de heer J. J. van Roon, thans eerste rollensnijder in de formaatafdeling van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. ge durende een halve eeuw aan zich zien voorbijgaan. Als jongen van dertien jaar begon Jaap voor 1.75 per week zijn werk op de broers in de naoorlogse jaren een goed lopend sleepboot- bedrijf opgebouwd. Sleep bootjes, die vandaag ook de „Rhea" helpen En daarnaast is hij van mening, dat er op de plaats, waar nu de ponten nog va ren, heus wel behoefte zal zijn aan een nieuwe veer dienst. „Je denkt toch niet, dat de mensen van de Plaat- wellerij straks de lange om weg naar hun bedrijf via het nieuwe pontveer willen gaan maken?" Hoe dan ook, zijn bootjes blijven varen. Zij stuiven nog altijd over het kanaal met mensen én fiet sen. Omweg of geen omweg. Varen plaats, waar zijn vader aan de „molen" rollen inpakte. Hij moest de rollen glanzend poetsen en na een jaar mocht hij ze aan alle machines merken. Als zestienjarige knaap kwam Jaap als over- wikkelaar bij de machines 9, 6, 3, 5 en 14. Twee jaar later promoveerde hij tot bo- bineur op machine 5, die hij tot 1940 trouw bleef bedie nen. Inmiddels leerde de heer Van Roon Marie Verkooyen kennen, die op de pakkamer werkte. Ook zijn broers zijn reeds jarenlang aan hetzelfde bedrijf verbonden, een hun ner reeds veertig jaar. Men kan dus spreken van een echte „papieren" familie- trouw. In 1946 kwam de jubilaris op de formaatafdeling te werken. Sinds enige maan den laat de gezondheid van de heer Van Roon te wensen over, maar het zal hem op 15 oktober in zijn woning in de Zwaanstraat in Wijk' aan Zee stellig niet aan belang stelling ontbreken, want op die dag zal hij precies vijftig jaar in dienst van Van der Zonen zijn. College antwoordt mr. C. P. Vos Het Beverwykse college van B. en W. heeft enige vragen van het raadslid mr. C. P. Vos betreffende de officiële begroeting van enige nieuwe bewoners van „Ooster- wijk" beantwoord. Voor de volledigheid laten wij hieronder zowel de vragen als de antwoorden (verkort) volgen. Vragen: 1. Is uw college van mening, dat door het enkele feit, dat u vragen werden ge steld, u door mij van kwade trouw werd beschuldigd? 2. Zal, indien er van kwade trouw sprake is, deze niet pas kunnen blijken uit uw antwoord? 3. Kan een college van B. en W. zich niet, ook in geval van goede trouw, toch schuldig maken aan een beleidsfout? Of gaan in de visie van uw college „beleids fout" en „kwade trouw" altijd samen? 4. Kan waarlijk van een „huiselijke plechtigheid" worden gesproken, indien uw college deze officiële begroeting te voren in de pers doet aankondigen en vervolgens de pers in al zijn geledingen uitnodigt? 5. Zo neen, gaat uw college thans in haar antwoord dan niet te ver door dit sterk officiële karakter van uw publiek optreden samen te vatten onder de naam van „hui selijke plechtigheid"?' 6. Is het uw college onbekend welke grote lijnen de grondslag vormen voor mijn eerste vragen van 20 september 1958? 7. Is uw college bereid overeenkomstig het algemeen gebruik, dat bestaat tussen de regering en een Kamerlid-vragenstel ler deze vragen stuk voor stuk te be antwoorden en zo ja voortaan op deze weg voort te gaan? Antwoorden: 1. Wij merken op, dat de uitdrukking „kwade trouw" in ons eerste antwoord niet voorkomt. 2. Gezien ons antwoord op de eérste vraag lijkt het ons niet nodig op deze vraag nader in te gaan. 3. Inderdaad kan er te goeder trouw een fout worden gemaakt. Indien echter alleen pastoor Ten Hengel tot de bedoelde plech tigheid was uitgenodigd, zou een zó ern stige fout zijn gemaakt dat deze met een beroep op de goede trouw niet te veront schuldigen zou zijn geweest. 4.5. De aard van de plechtigheid wordt overtrokken als men hierin meer dan een huiselijke of eenvoudige plechtigheid zou zien. 6. Zeer tot ons leedwezen is ons dit niet duidelijk geworden. 7. In de regel zal de aanbevolen gedrags lijn zeker worden gevolgd. Niettemin zijn wij van mening, dat het ons vrijstaat in de daartoe aanleiding gevende gevallen daar van af te wijken. Het college voert hierby nog aan: „Wy willen aan het bovenstaande toevoegen, dat het recht om vragen te stellen aan ons college niet dient te voeren tot een schrif telijke discussie. Indien een raadslid meent niet voldoende of niet juist te zijn beant woord, kan hij de raad om een interpella tie verzoeken. Dat wij in dit geval niettemin hebben willen antwoorden vindt zyn reden in de omstandigheid, dat de vragen afkomstig waren van een jong raadslid, dat op de bovenaangeduide onderscheiding wellicht niet bedacht Is geweest." Velsens gemeenteraad komt dinsdag avond 14 oktober bijeen voor het behan delen van een lijvige agenda. De vergade ring begint om half acht in het raadhuis. De agenda vermeldt ondermeer het uit voerige raadsstuk over het verlenen van subsidie voor het bijbelonderricht op de openbare scholen in Velsen en voorts de inrichting van een gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek in vijf panden van de winkelstichting Plein 1945 en het herstel van de ijskelder van Beeckensteyn. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Hendrikus G. M., z. van G. H. van Tunen en L. G. M. Buren; Maria P. C„ d. van B. H. van Beek en M. van Duivenvoorde; Josephus M., z. van F. M. I. Mulder en M. A. Munck; Geertruida A., d. van E. J. Lute en C. A. Mous te Castri cum; Agatha C. M., d. van P. J. Welp en J. C. Stuifbergen te Castricum; Divera A. C., d. van A. J. Six en A. C. M. Formanoy te Beverwijk; Francisca M., d. van S. G. Zonjee en J. M. Bos te Castricum; Gerar- dus H., z. van C. G. van Egmond en E. M. Smit; Andreas F., z. van C. B. P. Roukens en M. H. van Zadelhoff; Antonius I. M., z. van G. H. I. Rijerse en M. M. Schuyt; Dorothea H. T., d. van J. A. M. Haker en E. H. H. Haakman te Castricum; Johan H. C., z. van J. H. A. Smit en A. C. M. de Mol te Beverwijk; Wilhelmus P., z. van C. Nijman en J. A. Praat; Johannes P., z. van P. J. Burger en J. M. Vendel te Beverwijk. ONDERTROUWD: C. C. Guyken te Koog aan de Zaan en A. P. van Essen; D. van Rijswijk te Hillegom en G. J. Blokker. GETROUWD: J. van Rixel en C. M. Pi- lanen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5