De gotische basiliek van Hulst kreeg een moderne betonnen bekroning Als de herfststormen naar de Noordzee doorbreken DIAGONALE AUTOWEG DOOR EUROPA OVER DRIE JAAR GEREED Architect Brouwer uit Aerdenhout bleef in harmonie met beroemde voorgangers HOLLANDS KANAALx^X^ handelskade WAAG PLEIN l \oi li -- "Luttik. oudorp I L-YiRDRONKENOORD J ilsa v/zfy'/A LAAT LAAT v» LAAT GEPR01 RONDWEG-ZB. EILQO Revolutionaire plannen tot sanering van Alkmaar komt de wind- en stormwaarschuwingsdienst in actie ren worden voor Europa rijdend over echte autowegen doorkruist kan worden maar het begin is in Duitsland in elk geval gemaakt. In West-Duitsland wordt de toekomst op auto- en wegengebied niet al te optimis tisch ingezien. Het Westduitse wegennet is klein en slecht. Per kilometer weg zijn er in West-Duitsland 25 auto's, in Groot-Brit tannië vijftien en in Frankrijk tien. In Groot-Brittannië zijn meer dan zes miljoen auto's, in Frankrijk bijna zes mil.ioen, in West-Duitsland echter pas drie miljoen. Die drie miljoen auto's hebben al grote moeite ongestoord door West-Duitsland te rijden, omdat er te weinig goede wegen zijn. Wat moet dat in 1965 worden, als er 5,5 miljoen auto's zullen zijn? Voor de vijftig miljoen Westduitsers is 132.000 kilometer weg ter beschikking, voor de Britten 282.000, voor de Fransen 635.000 en voor de elf miljoen Nederlanders 72.000 kilometer. Bovendien neemt de Westduitse bevolking snel toe en bedraagt 210 inwo ners per vierkante kilometer, achter Neder land (339), België (295) en Groot-Brittannië (211) op de vierde plaats in Europa. N BERGEN IN onze woensdag verschenen editie „Wonen en winkelen" hebben wij aan dacht besteed aan allerlei problemen, die samenhangen met de aspectwijzigingen van onze steden en met de eisen en be hoeften van alle deelnemers aan het ver keer. Uiteraard is het zich daarbij aan dienende materiaal niet in één keer uit geput en daarom zullen wij er hier de eerstkomende weken in afzonderlijke ar tikelen op terugkomen. Op een der vol gende bladzijden vindt men beschouwin gen, in één reportage samengevat, van verdedigers en tegenstanders der Alk- maarse saneringsplannen. Dempen of niet dempen, dat is de vraag die ter discussie staat. De bijgaande kaart zal de lezing van de uiteenzetting der standpunten verge makkelijken en kan tevens ter nadere oriëntatie dienen voor vreemdelingen. TOEN DE TOREN van de basiliek van Sint Willibrordus nog in de steigers stond zeiden de Hulstenaren wel eens schamper: ,,'t Wordt de zevende toren op onze kerk, maar hij zal de lelijkste zijn". In de af gelopen zomer is de nieuwe toren met geestelijke en wereldlijke feestelijkheden ingewijd en de critiek is verstomd. De in woners hebben gezien hoe een hedendaag se architect met de middelen en de vor men van de eeuw waarin wij leven nieuwe schoonheid en luister kon toevoegen aan een godshuis, waaraan enige der grootste bouwmeesters uit het verleden hun naam hebben verbonden. Die architect is de heer J. Brouwer, af gestudeerde van het Hoger Bouwonder- richt, uit Aerdenhout. Sinds hij zich in 1950 vestigde, heeft hij reeds een paar overtuigende proeven van bekwaamheid afgelegd, zoals een consultatiebureau in zijn oorspronkelijke woonplaats Aalsmeer, waar hij ook de Nederlandse Leylandfa- briek bouwde en waar hij nu het hoofd kantoor van de autobusonderneming Maar- se en Kroon en binnenkort ook een scho lencomplex in aanbouw heeft. Voorts be oefende hij met succes de arbeiderswo ningbouw in de Amersfoortse wijk De Kruiskamp, en tevens behoorde hij tot de bekroonden in de prijsvraag voor een nieuw gemeentehuis in Arnhem. Het lijdt echter geen twijfel of de naam van architect Brouwer zal vooral genoemd worden met betrekking tot de torenbouw in Hulst. In 1944 schoot het Poolse bevrij dingsleger de spits van de toren van de basiliek van Hulst, omdat daarin een Duit se uitkijkpost was gevestigd. Die spits met de daaronder gelegen verdieping waren door dr. Cuypers ontworpen na de brand van 1876. Van de behouden gebleven neo gotische stenen verdieping kan men ook nu nog getuigen dat zij voortreffelijk aan sluit bij het kerkgebouw, waaraan achter eenvolgens Everaert Spoorwater, Herman en Dominicus de Waghemakere, Willem van Sassen en Laurens Keldermans heb ben gewerkt, evenals bij de toren waar van het onderste gedeelte uit het begin van de vijftiende eeuw dateert en de zware on derbouw vermoedelijk zelfs nog een eeuw ouder is. Voor de herbouw van de spits werd aan vankelijk een meervoudige opdracht ver strekt aan een drietal architecten, die hun sporen op het gebied van restauraties had den verdiend. Hun inzendingen konden de jury, onder voorzitterschap van de thans overleden fijnzinnige professor F. A. Eschauzier, evenwel niet bevredigen en daarom werd in overleg met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg besloten een nieuwe, deze keer open prijsvraag uit te schrijven. Uit niet minder dan veer- tig ontwerpen koos de jury in 1953 een stemmig het project dat onder het motto „Prediker" was ingezonden. Het bleek van de architect J. Brouwer te zijn. De redenen, waarom de jury juist aan dit project de voorkeur gaf, springen de ernstige beschouwer onmiddellijk in het oog. Het heeft namelijk een klare, duide lijke symboliek, wars van filosofische en esthetische overdaad. Het ging er de ont werper slechts om langs de bouwkundige weg uitdrukking te verlenen aan de ge dachten welke een kerktoren oproept en daarbij stijleenheid na te streven met de genen die hem voorgingen, zonder in stijl imitatie te vervallen. Aan deze eisen heeft architect Brouwer op overtuigende wijze voldaan. DE BASILIEK VAN HULST weerspiegelt het luchtige, speelse karakter van de Noordvlaamse gothiek en herinnert door zijn zware steunberen met luchtbogen en de krans van driezijdige kapellen aan de achterzijde aan de kathedralen in Artois en Picardië. Bevat de eerste verdieping van de acht kantige toren nog blindnissen, de door dr. Cuypers ontworpen en behouden gebleven etage wordt gekenmerkt door open neo gotische vensters met een balustrade in ajour. De ontwerper van de derde toren verdieping heeft door vormgeving, mate riaalbehandeling en constructie deze op gaande lijn van geslotenheid naar open heid voortgezet op een eigentijdse wijze zonder dat de harmonie van het gehele bouwwerk hierdoor werd geschaad. Zo zet ten de door hem ontworpen veertien me ter hoge geheel vrijstaande en door een vork bekroonde pylonen op de hoeken van de achtkant de steunberen voort. Daarbin nen bevindt zich een achtkantig betonske- let met bronzen dwarsverbindingen dat een houten klokkenrek beschut. Op de vloer werd een vertrek voor de beiaardier gebouwde Het carillon een verrijking voor de Reinaartstad Hulst werd door Petit en Fritzen in Aarle-Rixtel gegoten en naar adviezen van de Rotterdamse klokkenist Ferd. Timmermans samenge steld. Op het betonnen dak van het klok- kenhuis staan vier naar de windstreken gerichte betonnen engelenfiguren van acht meter hoogte. Zij werden uitgevoerd naar een ontwerp van de verleden week gestor ven Bergense beeldhouwer W. C. Reijers, die leerling van professor Bronner is ge weest. Deze figuren werden niet gedetail leerd: het werden robuuste gestalten, wel ke met hun machtige vleugelslag de glo rie van het godsrijk krachtig verkondigen. Gezamenlijk torsen zij een ruim zeven me ter hoog bronzen kruis. Deze torenbekroning werd uitgevoerd in vlakke beton. In het oorspronkelijk ont werp had de heer Brouwer de mogelijk heid voorzien het beton met ledesteen te bekleden, zoals met het gehele kerkge bouw het geval is. Deze steensoort bleek evenwel niet meer verkrijgbaar zodat een ommanteling van het beton achterwege is gelaten. Wij geloven niet dat dit een ver lies betekent. Beton, mits goed gegoten of geschokt en afgewerkt, is een prachtig ma teriaal, dat representatief geacht kan wor- ,X. „Bericht van de Wind- en Storm- waarschuwingsdienst: In district Noord geldt een waarschuwing voor yf zuidwesterstorm, windkracht 9, later ruimend naar noordwest". tekenis is: Europa-weg nummer Orie van Parijs via Venlo en Bielefeld naar Han nover, valt in die stad samen met Europa- weg nummer vier van Helsinki, Stockholm, Hamburg naar Bazel, Genève, Madrid en Lissabon, met aansluiting op Europaweg nummer vijf, van Londen over Frankfort naar Oost-Europa en IstanboeL Het zal wel een xaak yan onze kinderen en kleinkinde- Berichten als deze kunnen in de herfst maanden soms dagen achtereen zijn te beluisteren, namelijk wanneer actieve stormdepressies van de oceaan via de Britse eilanden naar het Noordzeegebied weten door te breken. Zodra het Koninklijk Ne derlands Meteorologisch Instituut deze be richten gaat verstrekken, komt er heel wat leven in de brouwerij zowel van de „weer- fabriek" als ook op de posten die deze stormwaarschuwingen doorgeven en niet minder in de vele havens waarin menig coaster of vissersvaartuig vlucht om niet door de storm te worden overvallen. (Van onze weerkundige medewerker) IN HET VOORJAAR van 1958 bestond de stormwaarschuwingsdienst van het K.N. M.I. zestig jaar. Zodra de meteoroloog in de weerkamer van het K.N.M.I. op de weer kaart, welke aan de hand van de laatste weerrapporten is tot stand gekomen, aan wijzingen heeft dat de wind langs onze kust windkracht 7 (boven een gemiddelde van vijftig kilometer per uur!) zal over schrijden, ontvangen een vijfenveertig sein posten hiervan een bericht. Via de Radio nieuwsdienst van het A.N.P. kan tijdens de nieuwsberichten ook de gewone burger van deze waarschuwingen kennis nemen. Zodra de wind- of stormwaarschuwing is opge geven, ontvangt Scheveningen Radio hier van bericht, welke dienst op zijn beurt deze berichten onmiddellijk aan alle sche pen doorgeeft. HET ZIJN in de vorige eeuw enkele door stormen veroorzaakte grote scheepvaart rampen geweest, die de eerste stoot hebben gegeven om verschillende weerdiensten op te richten. In de eerste plaats zijn deze waarschuwingen bestemd voor het scheep vaartverkeer, al zijn er ook tal van dien sten op het land, die er hun voordeel mee doen. Om de schepen tijdig in de gelegen heid te stellen een vluchthaven op te zoe ken, rust op de meteoroloog in De Bilt de taak tenminste zes en ten hoogste achttien uur vóórdat de verwachte harde wind of storm zal opsteken, uit te geven. Het in trekken van de waarschuwing mag pas geschieden ten hoogste vier uur vóórdat de heersende storm zal afnemen. Via Scheveningen Radio worden niet al leen de stormwaarschuwingen voor het Nederlandse kustgebied gegeven, maar ook voor de gehele Noordzee, die hiervoor in achttien districten is verdeeld. Voor het kustgebied onderscheidt men vier distric ten, welke zich tot dertig zeemijlen van de vloedlijn uitstrekken. District noord loopt van Borkum tot Den Helder, midden van Den Helder tot Hoek van Holland, zuid van Hoek van Holland tot de Belgische grens. Het vierde is het district IJselmeer, zowel het IJselmeer zelf als ook de grote binnen wateren omvattende. Beaufortschaal IN DE VORIGE EEUW ontwierp de En gelse admiraal Beaufort een windschaal, die heden ten dage nog in alle werelddelen als de „Beaufortwindschaal" dienst doet. Het nuttige effect van deze wind- en stormwaarschuwingsdienst is nooit met cijfers aan te geven, want het is niet na te gaan hoeveel schepen er bij een bepaalde storm zouden zijn vergaan en hoeveel dren kelingen dit zou hebben gekost wanneer er geen waarschuwing was verstrekt. Wel durven wij te beweren, dat het aantal schepen, met name vissersschepen, die door storm zijn vergaan, veel groter zou zijn, wanneer zowel het K.N.M.I. als ook de weerdiensten van Duitsland, Denemarken, Engeland enzovoorts niet steeds een waar schuwing voor een naderende storm zouden uitgeven. Voor alle zeevarenden blijft het parool.... blijft op uw hoede, want ook met deze snelle waarschuwingsdienst voor opkomende stormen valt er af en toe nog een schip ten prooi aan een zware of zeer zware storm uit het noorden of het zuid westen. Hier volgt de Beaufortschaal met de windsnelheid in kilometers per uur en meters per seconde. Windschaal km/p. uur m/p. sec. 1 of 2 zwakke wind 0-11 0- 3.3 3 of 4 matige wind 12-28 3.4- 7.8 5 vrij krachtige wind 29-38 7.9-10.6 6 krachtige wind 39-49 10.6-13.6 7 harde wind 50-61 13.6-17.0 8 stormachtige wind 62-74 17.0-20.5 9 storm 75-88 20.5-24.4 10 zware storm 89-102 24.4-28.3 11 zeer zware storm 103-117 28.3-32.2 12 orkaan meer dan 117 32.2 of meer De cijfers welke steeds bij de windver- vachting worden genoemd hebben betrek king op de gemiddelde windsnelheid, die wordt verwacht. Met-stoten kan de snel heid niet zelden dertig kilometer of meer hoger dan dat gemiddelde komen te liggen. mTTTTTTTTTTTmmTTTTTT friese brug KERK. PLEIN i g/$/V7) '~n \v2i $|^o0bE'-3 den voor een tijd waarin het bouwen me de de invloed ondergaat van industrialisa tie en rationalisatie. In overeenstemming daarmee werd de nieuwe torenbekroning in niet minder dan honderdzevenenvijftig elementen, welke tezamen tweehonderd ton wegen, geprefabriceerd. Om het materiaal een grotere weervast- heid te verlenen werd het door middel van een schokprocédé samengesteld. Alle ele menten (ook voor de engelenfiguren wel ke uit vier delen bestaan) werden naar de betonnen vloer op de verdieping van Cuy pers éénenveertig meter boven de be gane grond getakeld om daar gemon teerd te worden. De veertien meter hoge pylonen op de hoeken, welke immers zón der enige verdere bevestiging werden ge projecteerd, werden in voorgespannen be ton gebouwd. In elk der pylpnen werd van boven naar beneden een bundel van twaalf stalen draden van zes millimeter dikte aangebracht, waardoor de elementen waaruit deze ranke zuilen bestaan bijeen worden gehouden. Het effect van dit ontwerp is zo sugges tief, dat men tot de slotsom komt dat de architect niet uitsluitend blijk gaf van een oorspronkelijke visie, een zuiver stijlge voel, een brede technische kennis en een beheerste durf, maar dat al deze factoren elkaar ontmoetten in zo'n begenadigd mo ment van inspiratie, waarvan elke waar achtige kunstenaar droomt, omdat het zijn werk een eeuwigheidswaarde verleent, welke boven elke beoordeling naar alle daagse normen uitgaat. J. H. Bartman ▼TTTTTTTmmmTTTmTTTTT Deze schematische voorstelling van de Alkmaarse binnenstad geeft een beeld van de hoofdlijnen van het saneringsplan. De grachten, die zouden moeten verdwijnen, zijn genummerd van 1 tot 7. No. 1 is de Kaarsemakersgracht, 2. Voordam, 3. Zijdam, 4. het Luttik Oudorp, 5. de Mient met Kraanbuurt, 6. Vismarkt en 7. Verdronken Oord. Deze laatste gracht zou na demping wor den bestemd tot parkeerplein, behalve het meest oostelijke gedeelte, dat even tueel als een „blindedarmgrachtje" bewaard zou kunnen blijven. De omstreden noord-zuid-doorbraak, waarvoor de vijf mooiste grachten (no's 1, 2, 3, 5 en 6) zouden moeten sneuvelen, is aangegeven met streepjeslijnen. ProfWieger Bruin wil voorts ook de Baangracht (rechts onder) en de ftooltuin (rechts boven het Luttik Oudorp) laten dempen. Het plan voorziet voorts in de voltooiing van de rondweg om de stadskern, waarvoor deels gebruik gemaakt wordt van be staande wegen Kanaalkade, Handelskade, Bierkade, Baansingel Kennemer- singel en Geestersingel) en die bestemd is om het doorgaande verkeer buiten het centrum om te leidenVan deze Rondweg moet het zuidelijk gedeelte tussen Kennemersingel en Baangracht nog aangelegd worden. De noord-zuid traverse zou daarentegen in hoofdzaak dienen voor het locale verkeer. Bij de Friese brug zou een brede invalsweg naar het Luttik Oudorp (4) moeten worden aangelegd als noordelijke toegang tot het stadscentrum. Terzijde hiervan op de Handelskade, heeft de ontwerper een groothandelsgebouw met ondergrondse garage (A) gedacht. Op het Canadaplein (bij de Bergerbrug) wil'hij een schouw-■ burg (B) en een nieuw Landbouwhuis (C) bouwen. Andere punten zijn: ver breding en samenvoeging van de te dempen Kooltuin met een parallelstraatje voor de inrichting van een bodencentrum, doorbraken en openleggingen op diverse knelpunten zoals het Kerkplein (bij de Bergerbrug) en de bouw van een nieuw stadhuis aan de geprojecteerde noord-zuid-traverse tussen Baan gracht en Laat, welk laatste onderdeel echter door B. en W. voorhands is ver worpen, evenals de door prof. Wieger Bruin voorgestelde omlegging van het At oordhollands Kanaal, dat wegens de hoge kosten onuitvoerbaar geacht wordt. (Van onze correspondent in Bonn) Dezer dagen is de autoweg Hamburg- Hannover, een afstand van 104 kilometer, geopend. Een glinsterend lint strekt zich thans door de Ltineburger heide uit, tot het plaatsje Berkhof. Daar stopt de auto weg en moet men twintig kilometer langs een oude straat naar de autoweg Berlijn HannoverRuhrgebied sukkelen. Deson danks is met de opening van de autoweg Hamburg—Hannover een belangrijke stap gezet op de voltooiing van de autoweg dwars door Europa, van de Oostzeekust, Scandinavië dus, via Hamburg naar Frank fort en Zwitserland. In deze diagonaal ont breken nog slechts kleine stukken. Met een zekere trots praat men in West- Duitsland over de autowegen, waarvan overigens de kwaliteit niet zo geweldig is. Wie in de herfst- en wintermaanden door West-Duitsland rijdt, zal merken dat het aantal reparaties weer groot is en dat de vertraging daardoor aanzienlijk is. Niettte- min is het autowegenstelsel van West- Duitsland, vergeleken met de veelal smal lere, zij het talrijkere, wegen in Groot- Brittannië, Frankrijk en Italië, een voor uitgang. De „diagonaal van Europa", die goed duizend kilometer lang is, van Lübeck via Hamburg, Hannover en Kassei naar Frankfort en Bazel in Zwitserland, is op driehonderd kilometer na klaar. Men noemt deze weg wel de „Hafraba", naar de drie grootste steden, die er aan gelegen zijn. Is deze autoweg in 1961 ge reed, dan zal men van daar snel en gerief lijk naar alle grote steden van West- Europa kunnen rijden. Het wachten is op het aanleggen van de wegggedeelten Berk hofHannover (twintig kilometer), Han noverNortheim en BadenBazel. Dan zal Europa's hoofdslagader, waarover de nazi's met strategische oogmerken droomden, ge reed zijn. Aan dit geheel is een wegennet vastge koppeld, dat ook voor ons land van be- TTT'

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11