Pionier kwam na éénderde van de reis terug en verschroeide Tunesië dadelijk na toelating in Arabische Liga er weer uit Peking verlengt bestand met twee weken HET WEER Haarlems Dagblad Acht doden in het verkeer Bericht uit de ruimte: straling wordt na 15 000 km veel kleiner Overheersende rol van V.A.R, gehekeld KLEINE AFWIJKING WERD ONDERGANG 1'wUmi'w'J Reis van de Pionier Enige regen Athene acht de verhouding met Turkije zeer slecht Brits militair verdacht van spionage in Woomera Westduitse luitenant van spionage beschuldigd Televisiereportage van de begrafenis van Paus Pius Het woord is aan.... Presidente Juscelino" glijdt in zijn element s&ce MORRIS heforei/ot/êvi// Soenarjo over naasting der Nederlandse bedrijven 73e JAARGANG No 81 Lange Nfeuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 13 OKTOBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 234 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse maanraket „Pionier" is in de afgelopen nacht naar de aarde teruggevallen en vermoedelijk hedenochtend omstreeks vijf uur in de dampkring verbrand, na tot op 126.739 kilometer van de aarde gekomen te zijn. Een zéér geringe afwijking in de koers van de „Pionier" is er oorzaak van geworden, dat deze, na zich 27 uur achtereen van de aarde verwijderd te hebben, tenslotte onder invloed van het aardmagnetisme tot stilstand kwam en terugviel. Hedenochtend om kwart voor vjjf verloor het waarneemstation op Hawaii het contact. Pogingeti om de remraket, de zogenaamde „vierde trap", in werking te stellen, hadden getaald en daarmee was ook de kans, dat de „Pionier" nog als aardsatelliet zou blijven voort bestaan, verkeken. Eenqewichlopaarde wnlOOOkilo weegt hier nog maar! kilo IZeKiinslrnaaiJ mp jr aantTpkkinq Ivan de aart i zich de skrqcht euif He Kunstmaanji^i^^^ Waarschijnlijk is de koersafwijking, die zondagmiddag al vier graden be droeg, veroorzaakt door een minieme instellingsfout in de elektronische hersens van de raket. De snelheid van de „Pionier" begon reeds zaterdag avond af te nemen. Zondagochtend om 12.42 uur Ned. tijd) hing de „Pionier" op 126.739 km van de aarde bewegingloos in de ruimte toen overwon de aantrek kingskracht van de aarde en begon het projectiel terug te vallen. Maandagoch tend omstreeks vijf uur moet de „Pionier" volgens Amerikaanse veronderstellingen de dampkring van de aarde zijn binnen geschoten en verbrand. Er zijn echter geen berichten over waarnemingen van deze verbranding binnengekomen. JODRELL BANK (UPI) Het obser vatorium van Jodrell Bank in Engeland heeft hedenochtend geen spoor kunnen ontdekken van de „Pionier". Van 7.40 tot WASHINGTON (UPI) Met de voor handen zijnde gegevens kan men de reis van de Amerikaanse maansatelliet „Pio nier" als volgt in cijfers vastleggen. Zaterdag 09.42 uur start van Cape Canaveral, na enkele minuten snelheid van 40.000 km per uur hoogte uursnelheid 10.47 uur 19.627 km 13.547 km 11.47 uur 32.466 km 13.984 km 12.47 uur 43.976 km 11.648 km 15.47 uur 71.024 km 8.132 km zondag 06.45 uur raket is duidelijk van baan afgeweken 12.42 uur hoogte 126.739 km, geen be weging maandag 04.46 uur laatste contact, valsnelheid 40.000 km per uur. 8.10 uur heeft men met de grote radio telescoop de ruimte afgezocht. Prof. Lo- vell, de directeur van het observatorium, achtte de mogelijkheid nog niet geheel uitgesloten, dat de „Pionier" nog als satel liet om de aarde draait. WASHINGTON (UPI) Toen de „Pio nier" terugstortte in de dampkring moet zijn snelheid ongeveer 14.741 meter per seconde zijn geweest. Deze snelheid had de raket ook kort na zijn lancering. Tijdens zjjn reis heeft de „Pionier" ge gevens naar de aarde gezonden over de kosmische straling, de dichtheid van me teorieten eenmaal is de raket met een meteoriet in aanraking geweest, zonder Advertentie Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk enige regen en hier en daar tijdelijke opklaringen. Vannacht iets minder koud. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit wes telijke richtingen. Volledige weel-rapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA's schadeljjke gevolgen en over de gordel van radio-actieve straling rond de aarde. Wat dit laatste betreft: men heeft de in druk dat deze dodelijke stralingsgordel minder breed is dan aanvankelijk gedacht werd. Naarmate de „Pionier" verder in de ruimte doordrong nam de radio-activi teit af. (Reuter) Op ongeveer 15.000 kilometer hoogte begint de stralingsintensiteit af te nemen, weet men thans. Op een hoogte van 90.000 km is de straling zesmaal zo klein als op 10.000 km. De gordel van hoge stralingsintensiteit schjjnt 8000 kilo meter breed te zijn. ATHENE, (Reuter) De Griekse minis ter van Buitenlandse Zaken, Averoff, heeft op een persconferentie met buitenlandse journalisten verklaard, dat de betrek kingen tussen Griekenland en Turkije on gelukkigerwijze zeer slecht zijn. „Zij zou den nauwelijks slechter kunnen worden omdat alleen oorlog slechter zou kunnen zijn". De minister gaf een uiteenzetting van de spanning tussen beide landen naar aanleiding van de geschillen over Cyprus. Hij verklaarde, dat de huidige toestand kunstmatig in het leven is geroepen. Tur kije had een tiental jaren geleden „niet de geringste belangstelling voor Cyprus", al dus Averoff. NICOSIA (Reuter) Zondag is een ge pensioneerde Britse marineofficier om het leven gekomen en zijn echtgenote' ernstig gewond toen hun auto op een mijn reed. Vandaag werd in de Ledrastreet in Nicosia, een straat die berucht is om de vele aanslagen die er gepleegd zijn, twee bommen geworpen naar twee jeeps met Britse militairen. Een der bommen ont plofte niet. In Limassol werd geschoten op een Britse militair die in een auto reed. De militair werd gewond. Te Kythrea, ten noorden van Nicosia, werd een bomaan slag op een Britse militaire vrachtauto ge pleegd. De Grieks-Cyprische verzetsorganisa tie „EOKA" heeft de Griekse Cyprioten verboden naar de Cyprische televisie-uit zendingen te kijken. ATHENE (Reuter) Aartsbisschop Makarios heeft op een persconferentie te Athene verklaard, dat hij bereid is een periode van zeven jaar zelfbestuur, voor afgaande aan toepassing van zijn plan voor onafhankelijkheid van Cyprus te aanvaarden. Hij toonde zich niet erg opti mistisch gestemd over de kans, dat het probleem-Cyprus door bemiddeling van de Noordatlantische Verdragsorganisatie kan worden opgelost. Makarios zou advocaten op Cyprus opdracht hebben gegeven, ge rechtelijke stappen te doen tegen de Britse regering naar aanleiding van de benoe ming van een Turkse vertegenwoordiger tot commissaris in Cyprus. Een Britse wet van 1701 zou uitdrukkelijk verbieden, dat buitenlanders in enigerlei vorm deelnemen aan het bestuur van een Brits gebied. Het Griekse parlement zal pas op 12 november bijeenkomen, omdat een openbaar debat over de kwestie-Cyprus in het huidige sta dium alleen maar kwaad zou kunnen doen. Een telefoto van de start van de „Pionier". LONDEN, (UPI) Een soldaat van de Britse luchtmacht, die werkte in het labo ratorium van Woomera in Australië, is ge arresteerd en naar Groot-Brittannië over gebracht op verdenking van spionage. De Britse veiligheidsdienst weigert voorshands verdere mededelingen te doen. De soldaat werkte in een rakettenproef- station waar het onderzoekingswerk voor de proefterreinen van Woomera wordt ver richt. Te Woomera is onlangs de „black knight", de eerste grote Britse raket, 480 kilometer hoog geschoten. De gearresteerde Brit zou aan deze, nog zeer geheime, raket gewerkt hebben, en ook ovêr andere pro jecten inlichtingen hebben verstrekt aan Rusland. Hij werd aangehouden na een onderzoek dat was ingesteld omdat de Britse geheime dienst te weten was ge komen dat verschillende geheimen in Rus sische handen zijn geraakt. (Van onze correspondent in Bonn) Te Stuttgart is het afgelopen weekeinde de straaljagerpiloot Ludwig gearresteerd, verdacht van spionage voor Oost-Duits- land. Eerste luitenant Ludwig vloog West duitse vliegtuigen, die bestemd zijn voor de bestrijding van onderzeeboten in de Oost zee. Hij is opgeleid in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten en genoot het volste vertrouwen. Het was alleen opgevallen dat. hij over veel geld beschikte. Ludwig zou door communisten in de Westduitse marine zijn geloodst- Men neemt aan dat hij reeds zes jaar spionage heeft gedaan. Ludwig is de eerste Oost- duitse spion, die men in West-Duitsland gegrepen heeft en die op militair terrein werkzaam was. Tot dusverre bleken de gearresteerden in dienst te staan van Rus sische opdrachtgevers. CAIRO (Reuter) De Verenigde Ara bische Republiek is zaterdag weggelopen van een vergadering van de raad der Ara bische Liga als protest tegen critiek van Tunesië. De Tunesiërs hebben meege deeld, dat zij de huidige zitting niet ver der zullen bijwonen. In een communiqué uitgegeven door de Tunesische ambassa de te Cairo wordt gezegd, dat samenwer king tussen Tunesië en de V.A.R. onmoge lijk is en dat Tunesië geen vertrouwen heeft in de regering van de V.A.R. De zitting was speciaal belegd ter ver welkoming van de Tunesische afgevaar digde El Habib el Sjatti. Tunesië is pas kort lid van de Liga. El Habib oefende in zijn eerste redevoering critiek op „som mige Arabische landen, die pogen de ver gaderingen van de Arabische Liga te over heersen". (volgens radio-Caïro heeft hij daaraan toegevoegd: „de Liga volgt slechts één leiding, werkt voor één partij en gehoorzaamt de bevelen van één lid. Wij moeten voorkomen, dat één lid van de Liga er een gewoonte van maakt de mening der anderen te negeren). De afgevaardigde van de V.A.R., Abdel Hamid Ghaleb, president Nassers onder minister van Buitenlandse Zaken, heeft ge antwoord: „Enkele dagen geleden verwel komden wij Tunesië als lid, maar na de toespraak van de Tunesische afgevaardig de, die de bewering van buitenlandse pers bureaus herhaalde, dat de V.A.R. zou trachten de vergaderingen van de Liga te overheersen, verzoek ik mijn collega's van de V.A.R. te vertrekken, zodat niemand dat meer kan zeggen. Nu wordt de Liga, in plaats van een instrument van opbouw een instrument van afbraak". Hierna ver liet hij aan het hoofd van zijn deiegatie de vergadering. Een dergelijk incident is in de geschiedenis van de Liga nog niet voorgekomen. Later werd de zitting tot zondag verdaagd. Tunesië, welks president Habib Bour- guiba algemeen als pro-Westers wordt be schouwd, was pas elf dagen geleden als volwaardig lid tot de Arabische Liga toe gelaten tegelijk met Marokko. De Liga be staat dertien jaar. Behalve deze twee lan den zijn er lid van: de V.A.R., Jordanië, Irak, Saoedi-Arabië, Libanon, Jemen, Li bië en Soedan. De Liga heeft ten doel de De dertigjarige kantoorbediende G Paans uit Den Haag, die een week geleden by een auto-ongeluk op de hoek Mero- vingenstraat-Hannie Schaftstraat in Haar lem-Oost gewond werd, is zondag in het Sint Elisabeths Gasthuis overleden. Hij bestuurde een motor op de duo waarvan zjjn vierentwintigjarige echtgenote was gezeten. De heer Paans reed in de Hannie Schaftstraat en wilde doorrijden, toen rechts van hem uit de Merovingenstraat een auto naderde. De achterzijde van de motor werd door de auto geraakt en de bestuurder en de duo-passagiere vielen. Eerstgenoemde liep een hersenschudding op; zijn echtgenote kneusde een enkel. De 44-jarige L. Michilse uit Nijmegen is om het leven gekomen, toen hij met zijn auto op de Berg en Dalseweg te Nijmegen tegen een boom reed. Van twee andere in zittenden, neven van de bestuurder, werden 20-jarige H. L. P. uit Breda zwaar gewond en kreeg de 16-jarige H. van K. uit Nij megen een arm- en een beenbreuk. Op de Napoleonsweg onder Neer in Lim burg is de 22-jarige bromfietser M. Hey- nen uit Neer in volle vaart tegen een hem tegemoetkomende Duitse personenauto u t Oberhausen gereden. De bromfietsbestuur der was op slag gedood; zijn duopassagier, de 23-jarige J. Schreurs, eveneens uit Neer, werd met ernstige verwondingen in het ziekenhuis te Roermond opgenomen. De 32-jarige motorrijder K. Veerkamp uit Amsterdam is na in de Gorontalo- straat in Amsterdam-Oost door een brom fietser te zijn aangereden aan zijn ver wondingen overleden. De 36-jarige H. Schonewille uit Vriezen- veen is om het leven gekomen na een on geluk met een scooter, die werd bestwurd door zijn echtgenote. De 46-jarige veehandelaar Folkert Wil- kens uit het dorp „De Tike" (Friesland) is in Drachten met zijn motor tegen een af sluithek op de rijksweg 43 gereden en ter plaatse om het leven gekomen. De 58-jarige W. N. K. uit Bilthoven is op d'e rondweg bij Utrecht (rijksweg 22) door een auto aangereden. In zorgwek kende toestand werd hij naar het zieken huis overgebracht, waar hij is overleden. Bij Anjum is de 67-jarige bromfietser Johannes de Haan uit Morra om het leven gekomen, doordat hij in een bocht van de weg met een motorrijder,- de 27-jarige D. Douma uit Lioesens in botsing kwam. Deze is met zware verwondingen aan het hoofd naar het academisch ziekenhuis te Leeu warden vervoerd. solidariteit onder de Arabische landen te bevorderen. Nadat de delegatie van de V.A.R. vertrokken was, ontspon zich een verhit debat, waarin de delegatie van Irak zich distancieerde van de Tunesische ver klaring. Ook Marokko vond de opmerkin gen van de Tunesische afgevaardigde on gewenst. De Tunesische afgevaardigde, Habib el Sjatti, verklaarde later op een pérsconfe rentie, dat er geen doeltreffend werk in de Liga verricht kan worden zolang er geen vertrouwen tussen Tunesië en de V.A.R. bestaat. Hij merkte voorts op dat Tunesië, op de zitting van de Liga die za terdag werd gehouden, zijn standpunt niet heeft mogen ontvouwen terwijl de V.A.R. het hare wél mocht uiteenzetten. Sjatti verklaarde voorts dat de huidige situatie niet van invloed is op de houding van Tu nesië ten opzichte van Algerije. (UPI) De raad van de Arabisch^. Li ga zou heden zijn zitting hervatten en heeft aan de Verenigde Arabische Repu bliek verzocht haar plaats weer in te ne men in de raad, naar de voorzitter van de raad, Saad-Alfakih van Saoedi-Arabië zondag heeft medegedeeld. Tunesië dat door zijn verklaring de aan leiding was. dat de V.A.R. zaterdag een zitting van de raad verliet, zal niet wor den gevraagd weer aan de zittingen deel te nemen, aldus een aanduiding van Alfa- kih. „De Tunesische delegatie heeft be sloten de rest van de huidige beraadsla gingen te boycotten," zei Alfakih, „terwijl de delegatie van de Verenigde Arabische Republiek zich alleen maar uit de zitting van gisteren terugtrok." Tunesië werd zondag door alle dagbla den van Cairo aangevallen voor zijn hou ding en verklaringen in de zitting van za terdag van de raad van de Arabische Li ga. De Nederlandse Televisie Stichting zal vanmiddag een rechtstreekse reportage uitzenden van de plechtige begrafenis van Paus Pius XII in de St- Pieter te Rome. De tijd van deze Eurovisie-uitzending is van kwart voor vier tot ongeveer vijf uur. Sheridan: Edelmoedigheid kontt pas na recht vaardigheid. HONGKONG (Reuter) Communistisch China heeft zondag meegedeeld, dat het het bestand van een weck in bet gebied van Formosa met veertien dagen heeft ver lengd. In de bekendmaking wordt even wel vast gehouden aan de eis, dat de Amerikaanse militaire eenheden in het ge bied van Formosa moeten vertrekken. De mededeling van het communistisch-Chi- nese ministerie van Oorlog werd gedaan in de vorm van een boodschap aan de „kame raden van het volksbevrijdingsleger aan het front in Foekien". Er wordt in gezegd dat de verdere staking der vijandelijk heden is afgekondigd „om te zien, wat de andere partij gaat doen" en om „onze land genoten in Quemoy in staat te stellen vol doende voorraden, waaronder levensmid delen en militaire uitrusting te verkrijgen". WASHINGTON (Reuter) Functiona rissen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken ziin bemoedigd door deze mededeling. President Eisen hower sprak van „goed nieuws". Hij en de minister van Buitenlandse Zaken Dul-, les zouden hebben gezegd dat de kansen, om door middel van onderhandelingen een oplossing voor de moeilijkheden in het Verre Oosten te vinden, zijn vergroot. TAIPEH (Reuter) De autoriteiten van Quemoy hebben de bevolking van het eiland, die vanochtend met enige opluch ting bemerkte dat de communisten hun bombardement niet hervatten, niet op de hoogte gebracht van de verlenging van het bestand. Ook hebben zij niet meegedeeld, wat vernielingsploegen doen, die vanoch tend aan het werk zijn geslagen. De ont ploffingen die deze ploegen teweeg bren gen zijn de enige die de rust op het eiland verstoren. Met vliegtuigen worden nog steeds voorraden naar Quemoy gebracht. (AFP) Een nationalistisch-Chinese woordvoerder heeft verklaard dat de com munisten er op uit zijn „datgene, wat zij niet door militaire kracht konden verkrij- De 202 meter lange tanker „Presidente Juscelino" is bij Verolme te Alblasser- dam te water gelaten in de 235 meter brede Noord, zonder dat de tegenover gelegen dijk de geringste schade heeft opgelopen. De ingenieurs van de werf hadden het allemaal zo haarfijn uit gekiend, dat de uitloop van 33 meter, die het schip restte, voor het grootste gedeelte niet eens werd gebruikt. Dit was voor de heer Verolme aanleiding op te merken, dat er dus zelfs nog gro tere schepen dan de 33.000 ton metende „Presidente Juscelino" te Alblasser- dam te water kunnen worden gelaten. Maar eerst is de kiel gelegd voor nog zo'n 33.000 tonner, waarvoor eveneens de Petroleo Brasileiro S.A. Petrobas opdracht heeft gegeven. Oorspronke lijk zou de echtgenote vhn president Kubitschek van Brazilië de tewater lating verrichten, maar in haar naam deed dit thans mevrouw De Sousa Leao, echtgenote van de Braziliaanse ambassadeur in Nederland. Voor de teivaterlating waren de twaalf ankers en vierentwintig zogenaamde peuren (kettingtrossen) door kikvorsmannen in de Noord gecontroleerd en in orde bevonden. Die moesten het schip af remmen, maar toch zijn mee te sleuren, want anders zouden de draden zijn afgeknapt. Hoe fraai alles lukte toont deze luchtfoto. gen, door politieke middelen te bereiken. Daarom moeten wij maatregelen treffen, om ons, als buitenpost voor alle vrije lan den tegen de communistische bedreiging, te beschermen", aldus de woordvoerder. (Reuter) Sinds donderdag zijn zeven duizend burgers, meest vróuwen, kinderen en ouden van dagen, van de Quemoy- eilanden naar Formosa verscheept. Van nationalistische zijde wordt vernomen dat de communisten op het vasteland tegen over de eilanden verdedigingswerken aan leggen en troepen vervoeren. Geschikt tijdstip (Reuter) De Amerikaanse minister van Defensie, McElroy, heeft zondag bij aankomst op Formosa verklaard, dat hij gelooft dat de nationalistische regering „op een geschikt tijdstip" zal overwegen of de sterkte der nationalistische troepen op de kusteilandjes verminderd moet worden. De minister, die gedurende twee dagen in Taipeh besprekingen zal voeren, ontkende dat hij een plan zal voorleggen voor ver mindering van die troepensterkte. Op het ogenblik hebben de Verenigde Staten geen plannen om hun strijdkrachten terug te trekken. Die plannen kunnen pas worden gemaakt als de positie van de regering in Peking duidelijker is dan nu, zei hij. WARSCHAU (Reuter) Diplomatieke waarnemers in de Poolse hoofdstad zijn van mening dat de verlenging van het be stand in het gebied van Formosa niet zal leiden tot een doorbreking van de impasse in de Amerikaans-Chinese besprekingen. Dit zou alleen het geval kunnen zijn, in dien de Verenigde Staten de bestandsver lenging als een gewaarborgd bestand zou den aanvaarden. De waarnemers achten dit onwaarschijnlijk. HONGKONG (Reuter) De bespre kingen te Warschau hebben vrijdag niets opgeleverd, aldus het persbureau Nieuw China. Het zegt dat de standpunten' van beide partijen wel ^teeds duidelijker wor den, waarbij dat van Washington „hoe langer hoe absurder" wordt in de ogen van het publiek. (UPI) President Mao Tse Toeng heeft generaal Hoeang Ke-Tsjeng, onder-minis ter van Defensie, benoemd tot chef van de generale staf van het „bevrijdingsleger", aldus meldt Nieuw China. Advertentie BARTfUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BÖISTR 48 A'DAM TEL 717162 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING Tijdens een persconferentie die hij te Atjeh hield heeft de Indonesische minis ter van Landbouw, Soenarjo, verklaard dat de Indonesische regering voornemens is de „buitenlandse cultures over te dragen aan nationale ondernemingen". Soenarjo verklaarde dat een aantal Nederlandse on dernemingen, die'tijdens de Nieuw-Gui-, nea-camoagne in beslag genomen zijn, aan bona fide Indonesische zakenhuizen zullen worden verkocht. (UPI).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1