Militairen uit het Algerijnse comité voor openbaar welzijn „Straat"-prijs van melk wordt bepaald na S.E.R.-advies Paus Pius XII bijgezet in de St. Pieter-crypte HET WEER Haarlems Dagblad Zwak verweer NederlandDenemarken niet op t.v.-scherm Jiee MORRIS before lyoetéut// Enige regen De Prins bezocht grootste Zes jaar voor notaris, die drie ton verduisterde suikerfabriek van Europa Straaljager neergestort, piloot omgekomen „Koningin Wilhelmina" nieuw schip voor de „Zeeland" Nieuwe bomaanslag op een synagoge in Amerika Kruideniers mogen geen bevroren kin verkopen Ir. Mantisama: „Verstekelingen de dune van lastercampagne" 303e JAARGANG No 235 Het woord is aan.... Sltnon Koster 73e JAARGANG No 82 Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. DINSDAG 14 OKTOBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN d< A fi re D OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Stadion is niet, uitverkocht Er wordt bij de NTS al geen rekening meer gehouden met een televisie-uitzen ding van de interland-voetbalwedstrijd NederlandDenemarken, woensdagavond te spelen in Rotterdam. Het stadion is nog lang niet uitverkocht en de NTS krijgt alleen toestemming voor een t.v.- reportage als alle beschikbare plaatsen (ongeveer 65.000) verkocht zijn. Van een onzer verslaggevers) Ook nu de regering het garantieprijsbe- leid voor melk en akkerbouwproduktcn heeft vastgesteld, kan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. A. Vondeling, nog niets definitiefs zeg gen over de consumentenprijs voor melk. Of de „straat" melk duurder zal worden, hangt mede af van het beraad der rege ring na ontvangst van het advies van de Sociaal-Economische Raad met betrek king tot de onsumentensubsidie op de melk. De consumentenprijs is voorts me de afhankelijk van de boterprijs. Brengt de boter veel op, dan kunnen lagere con sumentensubsidies beschikbaar worden gesteld. Er bestaat thans grote kans dat de boterprijs iets zal oplopen. De moeilijk heden op de botermarkt zijn grotendeels overwonnen. Het is zelfs te verwachten dat in begin voorjaar de botervoorraden tot een minimum zullen zijn geslonken. De garantieprijs voor melk is onveran derd gebleven. Deze is vastgesteld op 28,90 per honderd kg melk met 3,7 per cent vet. Het landbouwschap had ƒ29.05 per honderd kg. melk gevraagd. Aan deze garantieprijs is echter een belangrijke be perking gebonden, die haar oorzaak vindt in de ernstige moeilijkheden op de zuivel- markt. De beperking beoogt de melkpro- duktie in te perken. Met instemming van het Landbouwschap zal namelijk de totale gegarandeerde hoeveelheid melk worden teruggebracht van 5.18 miljard kg. tot vijf miljard kg., wat negentig percent van de verwachte hoeveelheid melk in het komen de jaar is. Overigens verwacht minister Vondeling geen lagere produktie. De nieuwe garantieregeling vermindert de lasten van het Landbouw Egalisatie fonds van vierhonderd tot driehonderd miljoen gulden. Hiertegenover staat een verzwaring van de lasten met dertig miljoen gulden voor aanvullende maatre gelen ten behoeve van de telers van voer- granen en voor een versnelde bestrijding van de ziekte abortus-bang onder 't rund vee. V er deling van risico De regering heeft met het Landbouw schap geen overeenstemming bereikt over de verdeling van het marktrisico. Het tot nog toe gevolgde garantiesysteem was zo- Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 FALCON HARRIS TWEEDJASSEN Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Het „American Jewish Congress" heeft een beroep gedaan op president Eisenhower om een proclamatie uit te geven tegen de rassen- en godsdienst haat, naar aanleiding van de bomaan slag op een synagoge in Atlanta. Het verzocht de president tevens een natio nale conferentie op het Witte Huis bij een te roepen van „leiders van gods dienst. onderwijs, maatschappelijke zorg, het zakenleven en vakverenigin gen", waarop bevestigd zou moeten worden dat het „Amerikaanse volk de plicht heeft rechtvaardigheid te be trachten en geschillen op wettelijke en vreedzame wijze op te lossenDeze foto toont burgemeester Hartsfield en rabbijn Rothschild hurkend tijdens een onderzoek temidden van de puinhopen te Atlanta. danig, dat de veehouders vrijwel niet in aanraking kwamen met de ongunstige si tuatie op de zuivelmarkt. De regering acht het thans gewenst dat de veehouders mede het marktrisico dra gen. Deze verdeling van het risico zal bij uitzonderlijk ongunstige afzetmogelijkhe den leiden tot, wat de regering noemt een niet onbelangrijke inkomensverlaging voor de veehouders. Deze maatregelen zal de melkproduktie bij een moeilijke afzet van zuivelprodukten uiteraard afremmen. Twee indirecte maatregelen om de melkplas in te dammen zijn: de beschik baarstelling van f 25 miljoen gulden voor de verbouw van voedergranen op de ge mengde zandbedrijven en een subsidie van vijf miljoen voor de bestrijding van de dierziekte abortus-bang. Door de eerste maatregel wordt een verschuiving van de produktie van de akkerbouw naar de vee houderij tegengegaan. De tweede maatre gel kan tijdelijk een geringe vermindering van de melkproduktie veroorzaken. Op lange termijn bezien, zal de bestrijding van de dierziekte grotere kansen scheppen voor de export van gebruiksvee. De dier ziekte werkt belemmerend op de export van vee. Het ligt niet in de bedoeling van de re gering een heffing op krachtvoer in te stel len. Door deze heffing zou de import van krachtvoer worden beteugeld en de ver bouw ervan op de eigen bedrijven worden gestimuleerd. In een toelichting op dit beleid heeft mi nister Vondeling ondermeer gesproken over het vetgehalte van de melk. Voorlo pig ziet hij geen enkele aanleiding het vet gehalte van 2.5 percent in de gestandaardi seerde melk te verhogen. Het is namelijk de vraag of de hieruit voortvloeiende prijs verhoging eenzelfde opbrengst geeft als het aan de melk onttrokken vet, dat tot boter wordt verwerkt. Binnenkort komt bij de Tweede Kamer een wetswijziging aan de orde ten einde het melangeren van bo ter en margarine te regelen. Wat het vet percentage van 2.5 percent in de ge standaardiseerde melk betreft, zei de mi nister verder: „Elk dogmatisme in deze is vreemd. Ik ben ieder ogenblik bereid eên hoger vetpercentage vast te stellen, als dit nodig mocht blijken" De minister toonde zich teleurgesteld over de verkoop van volle melk. Jaren lang heeft het bedrijfsleven, met name de melkverwerkende bedrijven, hiervoor ge pleit. Nadat de mogelijkheden tot verkoop van volle melk met een vetpercentage van 3.7 waren geschapen, heeft het bedrijfsle ven alle kansen voorbij laten gaan, deze melk te propageren. Voor de volle melk is haast geen reclame gemaakt. Prins Bern'.ard heeft gisteren een be zoek gebracht aan de suikerfabriek te Dinteloord-Stampersgat, de grootste van Europa. De Prins volgde het gehele pro- duktieproces. De belangstelling van de Prins ging vooral uit naar de bedrijfsresultaten. In de huidige campagne zullen in de drie V.C.S.- fabrieken te Dinteloord, Roosendaal en Ze venbergen ongeveer 1.100 miljoen kilo bie ten verwerkt worden. Het bietenareaal heeft namelijk een recordhoogte bereikt van 81.000 hectare. Bovendien is de op brengst per hectare zeer groot, zodat er meer suiker verwacht wordt dan ooit tevo ren. De V.C.S. zal uit deze campagne een opbrengst verkrijgen van 145 miljoen kilo suiker, hetgeen circa dertig percent van de totale Nederlandse produktie zal zijn. Bij een suikerverbruik van 39 kilo gram per hoofd per jaar kunnen ruim 3.750.000 Nederlanders uit deze produktie worden voorzien. De levering van bieten geschiedt door de bijna 5.000 leden van de ALGIERS, (Reuter). De dertien militaire leden van het „Comité voor openbaar welzijn voor Algerije en de Sahara" zijn uit het comité getreden, in overeenstemming met de richtlijnen van premier De Gaulle voor de ko mende verkiezingen in Algerije. In gewoonlijk welingelichte kringen te Algiers denkt men, dat de stap der officieren ontbinding van de comités in het gehele land tot gevolg zal heb ben. Onder de officieren bevindt zich generaal Jacques Massu, die een der twee voorzitters van het Comité was. Nadat de militairen de bijeenkomst van het comité hadden verlaten, gin gen de burgerlijke leden, die eerst uiteen wilden gaan, op aanraden van Massu door met hun werk. (Van onze correspondent in Parijs) In een brief, die in de droge toon van een militair bevel is gesteld, heeft premier De Gaulle gisteren generaal Salan, die of ficieel de Franse regering in Algerije ver tegenwoordigt, een viertal bindende richt lijnen gegeven voor de Kamerverkiezingen, die op 23 november ook in Algerije zullen moeten worden gehouden. De Gaulle ver langt in zijn brief dat iedere Algerijn, die niet van terrorisme kan worden beschul digd, zich kandidaat zal kunnen stellen. Geen enkele vorm van censuur zal worden geduld en geen krant 'uit Algerije of Frankrijk mag meer worden verboden. De Franse minister-president ziet als het voornaamste doel der verkiezingen, dat een politieke elite zich in Algerije zal kunnen doen kennen. Nog duidelijker spreekt De Gaulle zich tegenover Salan uit wanneer hij eist dat alle militairen zich terstond uit de politieke organisaties zullen terugtrekken. De pre mier doelt op de „comité's voor openbaar welzijn", die in de mei-dagen de motor voor de opstand tegen Parijs hebben ge vormd. Militairen noch ambtenaren zullen zich kandidaat kunnen stellen en De Gaulle spreekt zich ten overvloede nog maals onomwonden uit tegen elke poging een eenheidspartij naar voren te schuiven, zoals de rechtse activisten onder de Franse colons en militairen zich hadden voorge nomen. Tenslotte beveelt De Gaulle dat Salan hem nauwkeurig op de hoogte zal houden vaq de maatregelen, waardoor hij De Amsterdamse rechtbank heeft een 56- jarige notaris uit Heemstede, die kantoor heeft gehouden in de Deurloostraat te Am sterdam, wegens verduistering en valsheid in geschrifte, meermalen gepleegd, veroor deeld tot zes .iaar gevangenisstraf met af trek. Voorts heeft de rechtbank de ver dachte het recht ontzegd ambten te bekle den voor de tijd van elf jaar. Tegen de notaris was veertien dagen ge leden, eveneens wegens verduistering en valsheid in geschrifte meermalen gepleegd acht jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit het recht ambten te be kleden geëist. De verdachte was ten laste gelegd, dat hij in de periode van 19471957 ten nadele van Joodse nalatenschappen een bedrag van 338.000 had verduisterd. tot de V.C.S. behorende coöperaties, als mede door een aantal kleinere telers. Na het bezoek aan de fabriek vertrok de Prins naar Breda, waar hij de opening van een nieuw bedrijf der Vegé-kruideniersor- ganisatie verrichtte. De Prins was verge zeld door prof. dr. J. E. de Quay, Commis saris der Koningin in de provincie Noord- Brabant. Maandagmiddag omstreeks kwart over vier is een fotoverkenningsvliegtuig van het type R.F. 84-F „Thunderflash" van de vliegbasis Deelen nabij Schijndel ver ongelukt. De vlieger, de 28-jarige onge huwde reserve eerste luitenant G. Steen huis uit Den Haag, kwam hierbij om het leven. Hij had tevoren enige oefenlandin gen op het vliegveld Eindhoven uitgevoerd. deze richtlijnen in daden denkt om te zet ten. De brief van De Gaulle vormt de eerste stap, die hij als minister-president in het Openbaar genomen heeft, om de democra tische vrijheden in Algerije te herstellen. Tot dusverre heeft de generaal zeker meerdere malen getracht Salan, Massu en consorten door pressie binnenskamers in het gareel te brengen, maar veel hebben die pogingen niet uitgericht. Na het refe rendum van 28 september, dat De Gaulle als een persoonlijke triomf beschouwt, voelt hij zich blijkbaar voldoende sterk om de krachtproef met de scherpslijpers in Al giers aan te durven. Met spanning wacht men de reacties af uit Algiers, waar men op deze klap. op het ogenblik dat generaal Salan naar Parijs vertrok om als getuige in het „Bazooka"-proces te verschijnen, kennelijk niet gerekend had. (UPI) De politie te Algiers heeft zon dag nog het zaterdag-zondagnummer van het Parijse onafhankelijke avondblad „Le Monde" in beslag laten nemen, vermoede lijk, omdat het blad een bericht bevatte VATICAANSTAD (Reuter) De bijzet ting van het stoffelijk overschot van Paus Pius XII is maandagmiddag met het ge bruikelijke ceremonieel in de Sint Pieter geschied. De plechtigheid begon om vier uur in tegenwoordigheid van drieëntwin tig kardinalen en de talrijke prelaten en leken van het pauselijke hof. De vertegen woordigers van een vijftigtal landen had den een plaats gekregen op tribunes in de absis, alsmede de zuster van de overledene, zijn drie neven, de prinsen Carlo. Giulio en Marcantonio Pacelli, andere familie leden. zuster Pasqualing, de huishoudster van de Paus en een driehonderdtal journa listen. Miljoenen over de gehele wereld konden de pleehtigheid per radio of tele visie volgen. Enkele duizenden mensen stonden op het plein voor de basiliek naar de weergave via luidsprekers te luisteren De eigenlijke plechtigheid, die in de ab sis, de koornis achter het hoogkoor, plaats had kon door het publiek niet van dichtbij gevolgd worden. De celebrant, de Neder lander mgr. Canisius van Lierde. sacristin van Par Pius XII verrichtte na het zingen van het „Miserere" de zegening Het koor zong na het „Exultabunt Do- mine" het „In paradisum deducant te an gel:". (Mogen de engelen u naar het paradijs geleiden). Na de zegening legden palafrenieri het stoffelijk overschot in de binnenste kist van cypressenhout waarna de kardinalen één voor één naar voren kwamen voor hun zegening. Een geheim kamerheer legde een doek over het ge laat van de overledene en een ceremonie meester spreidde een doek over de voeten Mgr. Van Lierde zong hét gebed „Sicut servus" om bijstand van de apostelen Pe trus en Paulus. Mgr. Nicolo Metta, een Vaticaanse nota ris, las daarop de „rogito" voor waarin de gebeurtenissen uit het leven van de over ledene staan opgeschreven. Deze acte werd in een bronzen bus in de kist gelegd. Hier op las mgr. Antonio Bacci. de secretaris van Pius XII, de lofrede voor, welke in een koperen bus ook in de kist werd ge legd. Daarbij kwam een beurs met gouden Dit beeld van de overleden Pius XII, opgebaard in de St. Pieter, hebben de Nederlandse televisiekijkers gisteren kunnen zien in de rechtstreekse uitzen ding uit Vaticaanstad van de begrafe nisplechtigheden. Deze opname werd gemaakt even voordat het stoffelijk overschot werd gekist, hetgeen voor de televisie niet zichtbaar is geweest. De Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" heeft van Koningin Juliana toestemming gekregen haar nieuwe schip de naam te geven van „Koningin Wilhelmina". Het nieuwe m.s. „Koningin Wilhelmi na", dat bij de werf „De Merwede" in aanbouw is, zal omstreeks mei 1959 van de helling lopen. Het schip is bestemd voor de dagdienst Hoek van Holland-Har wich over het nieuwe vredesvoorstel van Fer- hat Abbas, de premier van de rebellen- regering. BERLIJN (UPI) Ferhat Abbas heeft in een interview in het Berlijnse blad „Der Tag", verklaard dat het onderhandelings- voorstel van zijn regering geen propagan da-manoeuvre is en aan de Fransen geen voorwaarden oplegt. „Wij zijn geen vijan den van Frankrijk, wij willen met de Fran sen samenwerken zodra wij onze onafhan kelijkheid verkregen hebben", zo zegt hij. „Ik ken De Gaulle van 1943 in Algiers. Hij is een groot patriot en een man van goede wil. Hij kan onmogelijk zijn oog sluiten voor het feit dat de ontwikkeling tegen kolonialisme zich niet laat tegenhouden", aldus Ferhat Abbas. Abbas' vermelding van „politieke en mi litaire voorwaarden" toont aan, zo menen Franse autoriteiten, dat de rebellen nog altijd de evacuatie van Algerije verlangen en dat zij een onafhankelijke staat erkend wensen te zien. Op di° voorwaarden wil Frankrijk niet onderhandelen. zilveren en bronzen kopieën van alle tij dens het pontificaat van Pius XII geslagen jaarpenningen. Het deksel van de binnenste kist werd gesloten en verzegeld. Daarop werd de middelste, loden, kist dichtgesoldeerd en eveneens verzegeld. Tenslotte werd het deksel van de buitenste kist van iepenhout met gouden schroeven vastgezet. Bij de opening in de vloer van de Sint Pieter, die naar de crypte leidt, hief mgr. Van Lierde de antifoon „Ego sum. aan. „Ik ben de verrijzenis en het leven", zong hij. „Hij die in Mij gelooft, hoewel hij dood is, zal leven En iedereen, die leeft en in Mii gelooft, zal niet sterven in eeuwigheid". Daarna werd de kist om zes uur neergelaten. In de crypte, waar het stoffelijk over schot voorlopig zal verblijven. gaven „sam- pietrini" (werklieden van de Sint Pieter) de kist een plaats in een nis tégenover de tombe van Pius XI en naast die van Ko ningin Christina van Zweden. PEORIA (UPI) In de synagoge te Peoria, in de Amerikaanse staat lüionois, is vanochtend vroeg een bom ontploft. De voorzijde van de Synagoge en het interieur zijn zwaar beschadigd, maar over het ge heel genomen aldus heeft de politie meegedeeld is de schade niet ernstig. Er is tot nog toe in Peoria geen enkele aan duiding geweest van rassen-moeilijkheden De Hoge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van een kruidenier in Amsterdam, die zonder in het bezit te zijn van een vergunning volgens het vestigingsbesluit voor ^poeliers, bevroren kip had verkocht. Hij was zowel door de Amsterdamse recht bank als door het gerechtshof aldaar tot een boete veroordeeld. Zijn daartegen in gesteld beroep is door de Hoge Raad ver worpen. zodat, bevroren kip voortaan door kruideniers niet meer straffeloos verkocht mag worden. Ir. J. Mariusama, een der vertegenwoor digers van de republiek dei Zuid-Moluk- ken in ons land, is bitter teleurgesteld over het antwoord van de minister van Justitie, aan een tweetal Kamerleden over de uitwijzing van 37 verstekelingen. „De geheimzinnige sluier, die over deze za ken ligt gespreid, is nog steeds niet opge licht. Met verbijstering kom ik tot ont dekking, dat aan deze geheimzinnigheid een lastercampagne wordt toegevoegd," aldus de heer Manusama. Volgens hem heeft het hoofd van het C.C.K.P., het Cen traal Comité van Kerkelijk en Particulier Initiatief voor Sociale Zorg ten bate van Gerepatrieerden, vertrouwelijk meege deeld. dat vier van de teruggezonden ver stekelingen op Java bendeleiders zijn ge veest, communisten, die aan de anti-Ne derlandse campagne hebben deelgeno men. Al zou dat waar zijn, zo zei ir. Manusa ma, dan is er toch aanleiding te trachten de uitwijzing van de overigen ongedaan te maken. De vertegenwoordiger van de R.M.S noemde nog een andere bron; de vader var een meisje, dat bij een relletje in Dia- karta tussen Abonese en Menadonese jon gens was gemolesteerd. De vader bevond zich aan v^ord van de „Van Oldenbarne- velt", die ook vele verstekelingen meenam. De vader noemde na aankomst in Neder land de namen van enkele van die verste kelingen als medeplichtigen aan de moles tering, hoewel de verstandhouding aan boord tussen de desbetreffende jongens en het meisje in kwestie uitstekend was ge weest. Na politieel onderzoek op „De Kruis berg" in Doetinchem was trouwens ko men vast te staan, zo zei de heer Manu sama, dat de aanklacht volkomen ongemo tiveerd was. Ook de tegen enkele versteke lingen ingebrachte bezwaren, dat zij in Soerabaja ontoelaatbare financiële hande lingen hadden verricht tot schade van en kele Nederlanders, bleken na onderzoek niet steekhoudend. Murray-Butler: Een specialist weet steeds meer over steeds minder. We kunnen niet zeggen dat het antwoord van de minister van Justitie op de hem door twee Kamerleden gestelde vragen over de terugzending der 37 Indonesische verstekelingen ons volkomen overtuigd heeft van de juistheid dezer handeling. Na lezing en herlezing van dat antwoord dringt de conclusie zich op, dat prof. Samkalden bij het nemen van zijn beslissing weliswaar niet over één nacht ijs is gegaan, maar dat het niettemin te wensen ware geweest dat hij dat ijs nóg wat grondiger had onder zocht. Bovendien zijn wij er van overtuigd, dat de minister nu sterker zou hebben gestaan als zijn beslissing destijds niet met zoveel wantrouwen-wekkende overhaasting en geheimzinnigheid zou zijn uitgevoerd. De overwegingen, die de regering hebben geleid tot het besluit, de verstekelingen terug te zenden, mogen formeel juist zijn, ze zijn moeilijk aanvaardbaar als het gaat om vluchtelingen die ten tijde van hun beoordeling reeds in ons land vertoeven. Als er tussen Nederland en Indonesië een normale verhouding bestond en als be paalde Indonesiërs onder die omstandig heden verblijfsvergunningen voor Neder land aanvroegen, zou de regering inder daad rekening kunnen houden met „eën complex van factoren, zoals de reden van hun vertrek uit Indonesië, hun familie bindingen in Indonesië en hier te lande, hun opleiding, hun verleden, hun algemene instelling", om op grond daarvan te be palen of er voldoende aanknopingspunten zouden zijn om hun verblijf in Nederland toe te staan. Maar als het gaat om mensen, die als verstekeling een reis om de halve aardbol hebben afgelegd om hierheen te komen, en dus al hier zijn, ligt het geval nu eenmaal enigszins anders hoe onaan genaam het voor een regering, die begrij pelijkerwijs naar orde streeft, ock moet zijn dit te erkennen. De omstandigheden, waaronder de beoordeling plaats heeft, zijn dan van andere aard en er komen psycho logische factoren bij, waarmee een Neder lands ambtenaar die in Indonesië verblijfs vergunningen verstrekt, géén rekening be hoeft te houden. Men kan dit betreuren, maar men kan het niet ontkennen. Het is ongetwijfeld mogelijk, dat er onder de 37 teruggezondenen ook personen zijn, du in ons land tot de categorie „on gewenste vreemdelingen" zouden behoren. Uit het ministeriële antwoord moet zelfs worde., geconcludeerd, dat de regering alle 37 als zodanig beschouwt. Maar het is wel een zeer zwak punt in de hele zaak, dat zij tot dat oordeel gekomen is op grond van het advies „van enkele buitenambte- lijke deskundigen op dit gebied" (die na tuurlijk niet met name genoemd kunnen worden) en met voorbijgaan van de Per manente Vreemdelingen-Adviescommissie. Het lag danook voor de hand. dat de Zuid- molukker ir. Manusama, toen hij het gis teren voor de teruggezondenen opnam, vooral te velde trok tegen die ongenoemde „buitenambtelijke deskundigen", aan wier deskundigheid hij ernstig bleek te twijfelen. De positie van de minister in deze wordt trouwens ook niet versterkt door de wijze, waarop in zijn antwoord het niet-horen van de Permanente Commissie wordt ver klaard: de commissie „is niet in het b ij zonder bekend met de verhoudingen, die speciaal in deze Indonesische ge- gevallen van belang zijn" (waaruit dus zou blijken, dat het hier niet om gewone gevallen ging), en „het dienen van advies omtrent aangelegenheden van deze aard behoort niet tot de normale taak van dit college" (hetgeen suggereert, dat het wél om normale gevallen ging). Maar juist in een zo weinig normaal geval als dit had de minister er goed aan gedaan, desnoods naast de „buitenambtelijke deskundigen", ook de Permanente Commissie in te scha kelen. Hoeveel sterker zou hij dan nu niet hebben gestaan! En bovenal zou hij veel sterker hebben gestaan als hij niet had behoeven te er kennen: „ongeveer vier uur nadat hun de mededeling (van hun terugzending) was gedaan, zijn de verstekelingen naar boord vertrokken". En dat waren vier nachte lijke uren, waarin het voor de 37 dus wel uiterst moeilijk zo niet onmogelijk was, rechtskundig advies in te winnen of welke andere gewenste maatregelen dan ook te nemen. Een regering, die zó zeer op de kille formaliteiten gesteld is als uit het antwoord van minister Samkalden blijkt, behoeft haar toevlucht oók niet te nemen tot zulke on-democratische, aan dictatuur- landen herinnerende methodes als het bij nacht en ontij wegvoeren van mensen, aan wie zelfs geen gelegenheid is gegeven hun vertrek en hun reis ook maar even voor te bereiden. Zeker niet de regering van een land, dat eeuwenlang een zo grote reputatie van gastvrijheid heeft gehad els het onze.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1