Landbouwbeleid blijft gericht op bestaanszekerheid voor de boer WYBERT "Iw^MARKT no-iron shirts 6P (Panda en de protonplopper Wereldnieuws Veel bewolking met regen Elke woensdag Peeks Cloppenburg E.G.K.S.-ministers beraden zich Regering houdt sterk rekening met moeilijke financiële positie "AKKERTJES" 2 NIEUWE GARANTIEPRIJZEN Ingenieurs-bureau voui Bouwnijverheid Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Claim-emissie van Willem Smit Overstromingen in Frans rijstgebied Zilvernotering verhoogd Kortingspercentages voor bloembollen vastgesteld Opwinding in Duitsland over het geval-Reinefarth Geen vervolging wegens „gebrek aan bewijs" -King" ló ZO Boogschot Franse textielindustrie tegen Vrijhandelszone DINSDAG 14 OKTOBER 19 5 8 (Van een onzer verslaggevers) De regering heeft de nieuwe garan. tieprijzen voor de melk en de akker- bouwprodukten vastgesteld. Het re geringsbeleid ten opzichte van de land bouw blijft gericht op het verschaffen van bestaanszekerheid aan goed ge leide, sociaal en economisch verant woorde bedrijven. Naar het oordeel van de minister van landbouw visserij en voedselvoorziening, dr. A. Vonde ling, zal dit beleid in voldoende mate de bestaanszekerheid aan de boeren bieden. De beslissingen van de rege ring betreffende de garantieprijzen voor de melk en de akkerbouwpro- dukten moeten echter worden bezien tegen de achtergrond van een struc tuurbeleid op langere termijn. Er zal een gezonde bestaansbasis voor de landbouwbedrijven moeten worden geschapen. De agrarische onderne mers, het georganiseerde bedrijfsleven en de regering zullen hiervoor alle krachten moeten samenbundelen. Al dus dr. Vondeling in een nota betref fende het garantieprijsbeleid. De regering heeft ernaar gestreefd zo wel het bedrag ten laste van het Land bouw Egelisatiefonds als een eventuele uit het beleid voortvloeiende stijging van de kosten van levensonderhoud zo beperkt mogelijk te houden. Deze stijging is mo menteel nog niet te bepalen, maar zal in ieder geval uiterst beperkt blijven. Voor de akkerbouwprodukten kan de doorwer king van het beleid op de kosten van het levensonderhoud pas na volgend jaar augustus worden bepaald. Dan immers kan de oogst 1959 worden overzien. In geringe mate zouden de consumenten de gevolgen kunnen ondervinden van de verhoging der garantieprijs voor tarwe. Een verlaging van de garantieprijs voor suikerbieten zou na de oogst van volgend jaar mogelijk gepaard kunnen gaan met een geringe verlaging van de suikerprijs. Het garantiebeleid voor de akkerbouw produkten ondergaat niet veel wijzigin gen. Het overleg met het Landbouwschap over de uitgangspunten voor de kostprijs berekening heeft gedeeltelijk tot overeen stemming geleid. Met name geldt dit voor de beloning van de handenarbeid der ge zinsleden, de rentekosten en de post aan was van het rundvee. Geen overeenstem ming is bereikt over de in rekening te bren gen arbeidskosten en eigenaarslasten en de aanpassing van de beloningsnormen voor de boer aan de algemene loonindex. In tegenstelling tot de wensen van het Landbouwschap zal de regering voor de kostprijsberekeningen uitgaan van onge veer twe ha. grotere bedrijven teneinde de voortschrijdende mechanisatie van de bedrijven in het prijsbeleid tot uitdruk king te laten komen. In de garantieprij zen is rekening gehouden met de doorvoe ring van een werkclassificatie per 1 mei 1959. De minister van landbouw zal er zoveel mogelijk naar streven het garantieprijsbe leid op een zo danig tijdstip bekend te maken, dat de boeren hieraan hun bouw plan voor het volgende jaar kunnen aan passen. Eigenlijk zou het beleid in septem ber moeten worden bekendgemaakt. Om de regeringsbeslissingen zo spoedig moge lijk te kunnen nemen zijn de besprekingen Advertentie Voorkom heesheid door regelmatig gebruik van Naar het ANP verneemt zal de n. v. In genieurs-bureau voor Bouwnijverheid bin nenkort overgaan tot de uitgifte van nomi naal ƒ825.000.- gewone aandelen tot de koers van 100 percent, met recht van voor keur voor de houders van prioriteits- en gewone aandelen, in de verhouding van een nieuw aandeel op elk uitstaand aan deel. De nieuwe aandelen zullen gerech tigd zijn tot Vi. gedeelte van het dividend over het boekjaar 1958. Het Nederlands Eiercontrole Bureau maakt bekend, dat in de periode van januari tot en met september 1.703.349.431 kippeëieren en 6.729.970 voor export zijn goedgekeurd. Congestietoeslag Nu de situatie in de haven van Khorramshar naar het oordeel in scheepvaartkringen steeds slechter wordt, zullen de lijnen, aangesloten bij de Associated Continental Persian Gull Lines en de Associated Mediterranean Persian Gulf Lines de nu van kracht zijnde congestietoeslag verhogen to 20 percent voor alle lading, welke zal worden verzonden met schepen, die op of na 15 oktober in de afzonderlijke havens met de belading zullen aanvangen. Schip opgelegd Het shipbrooker's kantoor Scaldis te Vlissingen heeft van de rederij Papadakis uit New York verzoek gekregen een derde schip van deze rederij te doen opleggen in het Noord-Sloe. Van deze rederij zijn in het Noord-Sloe reeds op gelegd de schepen „Nickey" en „George", beide Liberiaanse schepen. Het derde schip is de „North King", gebouwd in 1952, groot 12.191 bruto registerton varende onder Liberiaanse vlag. Peren naar Zweden De Zweedse autoriteiten hebben bekend ge maakt dat de invoer van peren in dit land onder andere uit Nederland onbeperkt zal mogen geschieden met ingang van 17 november. Dit is een late datum want op dit tijdstip is het seizoen voor Nederlandse peren reeds ver gevorderd. Het vorig jaar werd de invoer van peren in Zweden mogelijk met ingang van 12 oktober. In 1956 was het 24 november voor deze invoer wérd toegestaan. met het Landbouwschap in een enigszins geforceerd tempo verlopen. De rege ring heeft gemeend niet te kunnen voldoen aan het verzoek van het Produktschap voor Zuivel, enkele beslissingen nog even aan te houden omdat het produktschap zijn standpunt nog niet had bepaald. Vastgesteld zijn thans de garantieprij zen voor tarwe, voedergranen, suikerbie ten en fabrieksaardappelen. Later volgt de vaststelling van de garantieregeling voor consumptie-aardappelen. Voor tarwe is de garantieprijs verhoogd van 29.20 per honderd kg. met zeventien percent tot 30.95. Deze verhoging is ondermeer een gevolg van de stijging der kostprijzen als gevolg van een daling der stroprijzen. Het Landbouwschap had een hogere ga rantieprijs, namelijk 31,30, voorgesteld. De suikerbjetenprijs is zestig cent lager gesteld dan die voor de oogst van dit jaar. Dit in overeenstemming met het advies van het Landbouwschap. De nieuwe prijs: f 53,40 per duizend kg. met een suikerge halte van zestien percent. Ten opzichte van de voergranen wordt het beleid voortgezet. Teneinde de ge mengde zandbedrijven enige compensatie te geven voor een inkomstenvermindering als gevolg van het zuivelbeleid zullen aan vullende maatregelen worden getroffen, waarvoor de regering 25 miljoen be schikbaar stelt. Hiermee wordt mede een afremming van de zuivelproduktie ten gun ste van de akkerbouw beoogd. Minimumprijzen zijn bepaald voor gerst, haver en rogge. De minimum-garantieprijs voor fa brieksaardappelen is gesteld op 7,30 per honderd kg., hetgeen tien cent meer is dan voor het huidige oogstjaar. Het Land bouwschap heeft voor de voergranen en de fabrieksaardappelen gepleit voor een hogere garantieprijs teneinde hierin een winstfactor te doen opnemen. De directie van Willem Smit en Co's Transformatorenfabriek n.v. te Nijmegen deelt mede, dat het bestuur der vennoot schap in de vergadering de jaarstukken over het boekjaar 1957-58 heeft behandeld, waarvan de resultaten goed beantwoorden aan de verwachtingen, uitgesproken in de tussentijdse mededeling van april jl. Om zet en saldo exploitatierekening vertoon den een lichte stijging. Aan de op 7 novem ber te houden algemene vergadering van aandeelhouders zal dan ook worden voor gesteld over het boekjaar 1957-58 een di vidend van 12 percent (onveranderd) vast te stellen. Voorts koestert het bestuur het voorne men binnenkort over te gaan tot een nieuwe kapitaalsuitgifte van 1.750.000 gul den, met voorkeursrecht voor aandeelhou ders in de verhouding een op vier, tot de koers van 150 percent. De desbetreffende prospectus zal over enige weken verschij nen. v Tijdens het noodweer, dat begin oktober heeft geheerst in het departement Gard in Zuid-Frankrijk, zijn de dijken van de rivier de Vidourne doorgebroken, tengevol ge waarvan de rijstvelden, toebehorende aan de S.A.R.L. „Les Prés Neufs", waar in J. M. W. van Dusseldorp en Co n.v. te Amsterdam alsmede enige met haar ge lieerde cultuurmaatschappijen een ovei- wegend belang hebben, overstroomden. Hoewel de schade nog niet geheel te overzien valt, moet er rekening mee ge houden worden dat de nog te velde staan de oogst schade heeft geleden, terwijl met het herstel van de dijken en het irrigatie systeem van de bedrijven zekere kosten gemoeid zullen zijn. De Franse regering heeft de streek tot noodgebied verklaard. De hoop bestaat dat zekere schadevergoe dingen aan de getroffen bedrijven zullen worden betaald, zo deelt de firma Van Dusseldorp mede. Nadat op 11 oktober de zilverprijs was gebracht op 108,65114,15, is de no tering vandaag opnieuw verhoogd en wel tot 109,20114,70 per kg fijn, aldus deelt H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaal- bedrijven n.v. mede. Deze verhoging kan wederom worden toegeschreven aan prijs stijgingen in New York en Londen. De goudnotering is gelijk gebleven. Het bestuur van het Bloembollensur- plusfonds heeft de kortingspercentages, nodig voor de opkoop van doorgedraaide bloembollen, vastgesteld. Er moet op de uitbetalingen aan de kwekers zeven per cent voor de hyacinten, twee percent voor de vroege tulpen, zes percent voor de late tulpen en drie percent voor de narcissen worden afgehouden. Men heeft bij het vaststellen van de kor tingspercentages ook rekening gehouden met de eventuele voorraden, die de expor teurs nog in hun schuren hebben en die aus nog aan de markt kunnen komen. (Van onze correspondent in Bonn) Vanwege het Sleeswijk-Holsteinse mi nisterie van Justitie is te Kiel meegedeeld dat de vervolging tegen de ex-S.S.-gene raal Reinefarth, thans burgemeester van Westerland, en lid van het Sleeswijk-Hol steinse parlement voor de Vluchtelingen partij B.H.E. wegens gebrek aan bewijs niet voortgezet kan worden. Hij wordt er van verdacht mede verantwoordelijk te zijn voor de vele moorden, die de S.S. in 1944 bij de opstand van Warschau op Pool se burgers heeft gepleegd. Reinefarth zou er volgens de officiële mededeling eerder op uit zitjn geweest correctheid in acht te doen nemen door zijn soldaten. Men er kent dat hij voor bepaalde aanvallen op burgers verantwoordelijk kan zijn, maar er zijn geen getuigen die het kunnen be vestigen. Er werden evenwel geen Poolse getuigen gehoord. In de Westduitse pers wordt deze zaak even fel aangepakt als de gevallen met een ex-S.D.'er en een ex-concentratie kampbewaker, die in Beieren kandidaat werden gesteld voor het parlement. Deze perscampagne heeft er toe geleid dat de ze lieden zich terugtrokken. Men dringt er dan ook op aan dat het geval-Reinefarth behandeld zal worden door het centrale orgaan, dat dezer dagen door de ministers van Justitie der deelstaten is opgericht om nog niet berechte nazi-oorlogsmisdadigers alsnog te vervolgen. In het bijzonder wil men Poolse getuigen doen horen. Er zou in Warschau materiaal genoeg zijn waar uit blijkt dat Reinefarth wel degelijk iets te maken heeft gehad met de moorden in die stad. Advertentie Elke moeder naar de jongens- markt voor het beste no-iron shirt tegen de laagste prijs prima kwaliteit Engelse poplin nieuw Coronet boordmodel dress-manchetten parelmoeren knopen juniormaten in twee mouwlengten kleine stijging per maat De raad van ministers van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft te Luxemburg de moeilijke vraagstukken besproken, welke samenhangen met de af- zetcrisis, die de Europese kolenindustrie beheerst. België, dat het ergst door de af- zetmoeilijkheden wordt getroffen, had om deze beraadslagingen gevraagd en naar te Luxemburg uit goede bron wordt ver nomen, heeft de Belgische minister van Economische Zaken, Scheyven, voorge steld, dat de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. zelf een mechanisme tot financiering van onverkoopbare kolenvoorraden der mij nen in het leven roept en verder, dat de in voer van kolen uit derde landen, ook on der reeds gesloten contracten, geheel wordt gestaakt. Volgens dezelfde bron heeft minister Scheyven verklaard, dat bij .verwerping Advertentie EULAN voormoteehta behandeling^ ^%'von wol en andere dierlijke vezels; een wetenschappelijke A pioniers-prestatie van BAYE tientallen jaren op zijn deugdelijkheid beproefd. Luister op maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag om 9.52 uur naar het EULAN-PROGRAMMA over Radio LUXEMBURG 208 m. DE samengestelde boog is vermoedelijk in de steppenlanden van Azië ontstaan en heeft zich van daaruit verbreid naar zuide lijker streken in Azië en naar de gebieden rond de Middellandse Zee. In het graf van Toet-ank-Amon zijn prachtige samenge stelde bogen aangetroffen, deels uit twee lagen hout vervaardigd, deels uit hoorn en hout. In Mesopotamië was hij toen al een kleine duizend jaar eerder bekend, getuige de overwinningszuil die Na- ram Sin, koning van Akkad, f omstreeks 2500 v. Chr. liet op richten en waarop een boog is afgebeeld waaraan men dui delijk kan zien, dat hij samen gesteld is. Later hebben zich in de Aziatische cultuurlanden de doelmatigste boogvormen ontwikkeld, samengesteld uit uitgezochte houtsoorten zorgvuldig pezen en hoorn, verenigd tot een wapen van formidabele kracht en zeldzame schoonheid. Het mach tigste wapen onder alle mededingers schijnt de korte Turkse boog te zijn ge weest, een samengestelde boog van het amor-type. Hiermee schoot Mahwona Ef- fendi, secretaris van de toenmalige Turkse ambassade in Engeland in het jaar 1795 een afstand van 439 m, waarbij hij de verzeke ring gaf, dat hij in zijn land een hoogst middelmatig schutter was. Deze diplomaat leed werkelijk niet aan valse bescheiden heid, want het wereldrecord werd in 1798 door Sultan Selim van Turkije gevestigd met een schot van 972 yards en driekwart inch, dus ongeveer 900 m. De Engelsen en Amerikanen, die erg van boogschieten-op- de-lange-afstand houden, geloofden aan vankelijk niet veel van deze prestaties, want een schot van 300 m was in hun ogen al heel wat. Toen zij echter de samenstel ling van de Turkse boog in het begin van onze eeuw leerden kennen en de daarbij gebruikte principes ook op hun eigen bo gen gingen toepassen, kwamen zij tot de ontdekking hoeveel krachtiger de Turkse bogen waren. Tussen het pogen een wapen na te maken en het gebruik ervan, ligt echter een brede kloof. Amerikaanse mata dors hebben met hun (volgens het prin cipe van de Turkse boog vervaardigde) bo gen afstanden bereikt tot 500 m, wat echter nog ver beneden het Turkse wereldrecord blijft. Een Amerikaanse krachtpatser, die een uitermate zware boog ge bruikte, schoot in de zoge naamde „vrije stijl" zelfs bijna 700 m. Maar zie dan ook, hoe de ongelukkige zich moest inspannen om dé pees ver genoeg uitgetrokken te krijgen! Daarvoor moest hij beide voeten tegen de boog per sen en met twee handen de pees uittrek ken, waarna hij op zijn rug liggend een afstand wist te bereiken die nog twee honderd meter onder de beste prestatie der Turken ligt. Aan de juistheid van dit Turkse record behoeven we werkelijk niet te twijfelen, want twee pilaren geven nauwkeurig de afstand aan, die zelfs in Turkse ogen zó uitzonderlijk was dat ge denktekens de lengte moesten markeren. Moderne mensen kunnen zich natuurlijk wel hele bollebozen voelen op allerlei ge bied, maar er zijn toch nog steeds ter reinen, waarop we minder thuis zijn dan vroegere geslachten. Laten we met deze erkenning genoegen nemen en dan nog eens rustig napeinzen over een pijl, die 900 m ver wordt geschoten! Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 65. Toen plotseling de gehele gevangenis muur met een flinke plop verdween, hoef de Panda niet langer te denken over wat hem te doen stond; hij klom zonder ver wijl uit de ontstane opening en zette het op een lopen! Tot zijn geluk waren de be wakers in de buurt zó verbluft door de Proton-plop, dat het een hele tijd duurde voordat ze weer bij zinnen warenen toen was Panda al een heel eind uit de buurt. „Ik weet nog maar één plek, waar ik nu naar toe kan gaan", dacht hij, al dravend, „en dat. is naar het laboratorium van Professor Knutselma. Misschien kan ik hem duidelijk maken, dat Joris hem voor de gek houdt! Dat is het enige, want de Koning en diens raadslieden luisteren toch niet naar me!" Waar de koning en zijn ministers op dat ogenblik wél naar luisterden, was naar de binnenstormende gevangenisbewaker, die kwam melden dat de gevangenismuur verdwenen was en dat de gevangene de vlucht had genomen. „Maar dit gaat nu werkelijk te ver!" riep Hertog Bruno uit. „Ni1 moeten we iets flinks gaan doen! Laten we tegen iemand gaan vechten!" Neen hier ben ik na drukkelijk tegen!" bracht de minister van Financiën in het midden. „We moeten vooral kalm blijven en de zaak redelijk bezien. Eerst hebben we het standbeeld en de dure troon verloren en daarna de kroonluchter en nu weer de gevangenis muur! Dit zijn aanzienlijke kosten! Als dat zo door gaat worden we geruïneerd! We moeten tot elke prijs een einde maken aan dat geplop! Ik stel voor, om die boete maar te betalen dan zijn we waarschijn lijk voordeliger uitNa deze woorden maakte een digpe verslagenheid zich van de aanwezigen meester. van zijn voorstellen België zou moeten overwegen de Belgische markt van de rest van de gemeenschap te isoleren. Het ver drag der E.G.K.S. voorziet in deze moge lijkheid van „isolatie", waartoe men ech ter nog nimmer zijn toevlucht heeft behoe ven te nemen. De ministers hebben vervolgens de vijf tien voorstellen van de Hoge Autoriteit on derzocht. Deze voorstellen voorzien onder andere in harmonisering van de maatre gelen, die de ledenlanden op 't gebied van de invoer hebben getroffen, de regulering van het verbruik en het beperken van de verletdiensten, die in België en West-Duits- land veelvuldig voorkomen. Er vond een eerste gedachtenwisseling over deze voor stellen plaats. De ministers zullen hun werkzaamheden vandaag voortzetten. Van de zijde van de Hoge Autoriteit werd voor de bijeenkomst verklaard dat de Hoge Autoriteit er de ministers na drukkelijk op zou wijzen, dat bij eventuele maatregelen de bestaande internationale overeenkomsten voor de levering van ko len van buiten de gemeenschap aan de aangesloten landen geërbiedigd moeten worden. Naar vernomen werd zullen de minis ters misschien de mogelijkheid overwe gen van vaststelling van contingenten voor de kolenproduktie in de gehele gemeen schap. Dit zou echter niet alleen op ver zet stuiten van de Hoge Autoriteit maar ook van de kolenproducenten in de gehele gemeenschap, met uitzondering misschien van die in België. De ministers zullen van daag de reorganisatie bespreken van de staalschroótriolitiek der gemeenschap. (Reuter-AFP). (Het uitstel van de vergadering, dat op verzoek van Italië in verband met het overlijden van de Paus zou zijn verleend, heeft geen doorgang kunnen vinden. Red.) Advertentie nir Hebt U nog "Akkertjes" in huls Zorg dat U altijd "Akkertjes" bij de hand hebt, snellere „Akker- tjes"-hulp voor kriebelende, ver moeiende, koortsige verkoud heid. Verwaarloos verkoudheid niet - die geniepige griepbacillen mogen geen kans krijgen! Een "Akkertje" in water zacht laten worden doorslikken - het ge neeskrachtige micro-poeder lost snel en zacht op zonder nadeel voor maag, hart en nieren. Zo be strijdt een "Akkertje" Uw griep! flitsen uw klachten weg, Vierling. In Detroit in de Amerikaanse staat Michigan is een meisjes vierling geboren. De toestand van moeder en kinderen is goed. Te laag. Lord Mancroft heeft ontslag ge nomen uit het Britse kabinet, omdat de functie van minister zonder portefeuille naar zijn mening te laag gesalarieerd wordt. Hij heeft premier Macmillan verteld dat zijn gezin van zeven leden er niet komen kan van 3000 pond ster ling per jaar (ongeveer 600 gulden per week). Voordeel. De regering van de Westduitse deelstaat Rijnpalts heeft het ontslag aanvaard van Wilhelm Nowack, die de afgelopen zeven jaar minister van Fi nanciën is geweest. Het ontslag is het gevolg van de publikatie van een rap port van een parlementscommissie, waarin wordt gezegd dat Nowack per soonlijk voordeel heeft getrokken uit zijn werkzaamheden als president-com missaris van een bedrijf, dat voor het grootste deel in handen is van de staat. Njet. Rusland heeft geweigerd het Inter nationale gerechtshof te Den Haag het geval voor te leggen van de Ameri kaanse bommenwerper van het type Neptunus, die in 1954 door de Russen werd neergehaald in internationaal luchtruim boven de Japanse Zee. Bus- land dat al eerder alle verantwoor delijkheid had afgewezen heeft het hof laten weten dat er niets te overwe gen valt. Protest. De Russische regering heeft in een nota voor de Amerikaanse regering geprotesteerd tegen „het zenden van verkenningsballons in het Russische luchtruim" uit het Noordpoolgebied. In de nota wordt gezegd, dat de uitrusting van deze ballonnen aantoont dat zij kennelijk bestemd is voor het maken van luchtfoto's. Revisie. Het Amerikaanse Opperste Ge rechtshof te Washington heeft besloten, revisie toe te staan van het vonnis dat in oktober 1957 is uitgesproken over de Russische spion Abel, die tot dertig jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Toekomst. „In de nabije toekomst" zal in Hongarije de eerste atoomreactor in gebruik worden gesteld, aldus bericht het blad „Magyar Nemzet". Het vol gend jaar zal een begin worden ge maakt met de produktie van radio-ac tieve isotopen. Veroordeeld. Een Oostduitse rechtbank heeft achttien studenten van de univer siteit van Jena en verscheidene jonge arbeiders veroordeeld tot gevangenis straffen tot vijftien jaar wegens ver raad, aldus meldt het Westberlijnse in lichtingenbureau West. De aanklacht gold in het bijzonder een program voor hereniging van Duitsland, waarin vrije verkiezingen in geheel Duitsland en ont binding van de Oostduitse communisti sche partij waren opgenomen. Verdwenen? De Russische oud-minister Molotov is uit zijn „verbanningsoord", de hoofdstad van buiten-Mongolië, Oelan Bator „verdwenen". Volgens dr. Rupen van de universiteit van Noord- Carolina, die een reis door de Sovjet Unie en Mongolië heeft gemaakt, is men niet op de hoogte met zijn verblijf plaats Wedstrijd. In het westen van de Verenig de Staten zijn de jaarlijkse wedstrij den in bommenwerpen en navigeren tussen de Verenigde Staten en Groot- Brittannië begonnen. Er nemen 84 toe stellen deel aan de wedstrijd, die voor de tiende keer wordt gehouden, deel. Met radar wordt geconstateerd in hoe verre bommen „doel treffen." Levensgeesten. Russische medici gebrui ken nieuwe methoden van bloedtrans fusie, kunstmatige ademhaling en massage om de levensgeesten op te wekken nadat het hart heeft opgehou den ie kloppen, aldus meldt-het Noorse communistische dagblad „Friheten". Als gevolg hiervan zijn meer dan duizend mensen, wier hart niet meer klopte, van de dood gered, aldus het blad. Het verbond van de Franse textiel industrie, dat alle Franse textielfabrikan ten vertegenwoordigt, heeft verklaard dat een Europees Vrijhandelsgebied een recht streekse bedreiging zou vormen voor de Franse textielindustrie en haar 500.000 ar beiders. Het verbond zette in een com muniqué uiteen, dat het krachtig gekant is tegen het voorgestelde Vrijhandelsge bied, omdat dit in tegenstelling met de Euromarkt de deur open zou laten voor de concurrentie uit landen met een lage loonstandaard en omdat de plannen niet voorzien in bepaalde waarborgen. De depressie, die van het zeegebied ten zuiden van IJsland via Schotland naar de Noordzee trok, lag vanmorgen boven Noord-Denemarken. Het regengebied van de depressie verplaatste zich de afgelopen nacht langzaam verder naar het oosten, waarna, met afnemende en naar west tot noordwest draaiende wind, iets drogere lucht met opklaringen ons land binnen stroomde. De storing, die gisteren ten zuidwesten van Ierland was gelegen, vulde de afgelo pen 24 uur bijna geheel op. De actieve depressie bij Zuid-Groenland koerst langzaam in de richting van IJs land. De fronten van deze depressie zullen morgen ons land bereiken, hetgeen met veel bewolking en wat regen of motregen gepaard zal gaan. WEERRAl»*' sRTEN Woensdag 15 oktober Zon op 7.03 uur, onder 17.48 uür. Maan op 10.20 uur, onder 19.36 uur. Maanstanden 19 oktober 15.07 uur eerste kwartier. 27 oktober 16.41 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 15 oktober Hoog water 4.56 en 17.19 uur. Laag water 0.46 en 13.03 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten w 1 *6 ■2S land maxima van giste- ren. Binnenland: heden Wind richti temp 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. S3 Den Helder zwaar bew. wnw 13 4 Ypenburg zwaar bew. nw 13 7 Vlissingen onbewolkt nw 12 2 Eelde zwaar bew. w 11 3 Twente zwaar bew. w 12 5 De Bilt zwaar bew. wnw 10 6 Eindhoven half bew. wnw 10 3 Vlv. Z.-Limb. motregen wzw 13 6 Helsinki mist nw 12 0 Stockholm mist windst. 12 0 Oslo geheel bew. nno 10 2 Kopenhagen regen zzo 13 1 Aberdeen onbewolkt windst. 13 2 Londen zwaar bew. nw 14 12 Amsterdam half bew. wnw 12 4 Brussel regen wnw 11 8 Luxemburg regen zw 9 7 Parijs tegen w 13 0,2 Bordeaux licht bew. windst. 19 4 Grenoble onbewolkt windst. 14 1 Nice zwaar bew. no 24 0 Berlijn regen z 14 0,5 Frankfort regen zw 13 10 München geheel bew. zw 10 2 Zürich regen zw 11 3 Genève geheel bew. windst. 12 0 Locarno half bew. windst. 20 0 Wenen onbewolkt wnw 13 23 Innsbruck zwaar bew. windst. 9 10 Rome onbewolkt O 24 0 Ajaccio zwaar bew. no 22 0 Madrid onbewolkt no 24 0 Mallorca onbewolkt windst. 24 0 Algiers mist z 25 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2