V Ruimte niet zo ongenaakbaar als algemeen gedacht werd Weer beeldende kunst in de Vishal (Kort en bondig „PIONIER" LEERDE: zit zo bijzonder 9oed als JANSENt TILANUS Kansen voor bemande raketten rnn ""dergoed DINSDAG 14 OKTOBER 1958 7 DIT IS*DÊ MAAN - RAKET Vrouwen! Ministeriële waarschuwing aan de gemeenten Dienst 1959 moet sluitend zijn met thans bekende uitkeringen IJslanders gaan weer zieke „vijand" opereren Voorzitter Honig: „Stijgende belangstelling bij overheid" Nieuwe veerboot gaat voor verbeteringen in bet dok Vijf doden in het verkeer Antoon Gooien kreeg Eindhovense cultuurprijs Werk van Cézanne en Monet in Kröller-Müller „Lockheed Electra" dartelde door de lucht Personenauto botst tegen voorsorterende bestelauto Last van zenuwen? ZANGRECITAL IN DE TUINZAAL WASHINGTON (UPI) Dr. Wil liam Kellogg, de fungerende voor zitter van de stu diegroep voor aard satellieten voor het Internationaal Geofysisch .Jaar heeft over de tocht van de „Pionier" enige mededelin gen gedaan. In een interview legde Kellogg uit. dat de „Pionier" zondag tussen 09.47 en 11.47 Nederlandse tijd bijna heeft „stilgestaan". Op 09.47 uur namelijk bevond zich de ra ket op 79.120 mjjl van de afstand. De verste afstand die gemeten werd, be- Sroeg vervolgens 79.212 mijl, om streeks 11.47 was de „Pionier" we derom op 79.120 mijl afstand. In die tussentijd dus beschreef de raket een langzame, rui me bocht om ver volgens weer terug te „vallen". Hierbij wees Kel logg erop, dat op lie afstand de aan trekkingskracht der aarde slechts >en vierhonderdste deel is van die hier Deneden. Dat be tekent, dat wan- ïeer men een lijvig man van een weegschaal or THOR -6BLE IN VERGELIJKING jMd AMOEBE BELANGRIJKE RftEETTCN AMMAANRAKET („THOR-ABLE") lenqte 32.5 meter gewich! ca47.000kg. 01® O" rad £o «3 EO —iflCoQ raZOJfl EgcRS c£ end' C CT> 200 pond daar op zou kunnen plaatsen (maar dan geen balansweegschaal, maar een veerweegschaal) hij slechts een half pond zou wegen. Wetenschappelijker uit gedrukt: terwijl de versnelling ten gevolge van de zwaartekracht bij een vallend li chaam hier op aarde 32 voet per seconde is, die versnelling daarginds slechts ruim 2 cm per seconde bedraagt. Naar aanleiding van de verwarring, die is ontstaan over de foutieve terminologie in het communiqué van het Pentagon, waarin gezegd was dat de raket de aardse aantrekkingskracht had overwonnen, merkte Kellogg op, dat de aantrekkings kracht van de aarde strikt genomen tot in het oneindige werkt, maar in steeds min dere mate. Ware men erin geslaagd, de raket op 79.212 mijl hoogte „een duw te ge- Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk ver lichten. ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrij- ver. Togal is onschadelijk voort hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, f 2.40 en 8.88. Mede namens zijn ambtgenoot van Fi nanciën heeft de minister van Binnen landse Zaken de gemeentebesturen ver zocht, er in hun financieel beleid van uit te gaan, dat de dienst 1959 op basis van de thans bekend gemaakte uitkeringsbedra gen sluitend zal moeten worden gehouden. Daarbij zal, indien dit nodig mocht blij ken, naar het oordeel van de regering ook een ombuiging van de stijgende lijn der gemeentelijke uitgaven moeten worden aanvaard. De minister deelt mee, dat in afwach ting van de totstandkoming van een op het jaar 1959 betrekking hebbende wette lijke regeling van de financiële verhou- houding tussen het rijk en de gemeenten, op de voor dat jaar te verwachten uitke ringen uit het Gemeentefonds voorlopig voorschotten zullen worden verstrekt tot een bedrag per inwoner, gelijk aan res pectievelijk 150 percent en 143 percent van de voor 1958 voor de gemeente geldende basisbedragen van de algemene uitkering en van de belastinguitkering. Met de bepaling van het bedrag dezer voorschotten wordt uiteraard niet voor uitgelopen op de vaststelling van de defi nitieve uitkeringen voor 1.959. Bij een eventuele inwerkingtreding van de in uit zicht gestelde nieuwe financiële verhou ding zullen deze, naar mag worden aange nomen, volgens geheel andere normen worden berekend. De minister wijst erop, dat het besluit, bij het verlenen van voor schotten voor 1959 het peil van de uitke ringen voor 1958 niet te overschrijden, me de uitdrukking is van de opvatting der re gering, dat een stijging van het peil der uitkeringen ten opzichte van dat van 1958, gezien de ontwikkeling van de belasting opbrengsten, zeer moeilijk te aanvaarden zal zijn. Er zal derhalve voorshands mede moeten worden gerekend, dat de werke lijke uitkeringen voor 1959, behoudens de mogelijkheden, welke de nieuwe regeling wellicht zal bieden, niet zullen afwijken van de uit te betalen voorschotten. LONDEN (UPI) Een Engels marine- vaartuig, de „Russell", heeft maandag een zieke Engelse visser in de IJslandse haven Patnyeri aan land gebracht De man leed aan acute blindedarmontste king. De „Russell" verzocht de IJslandse kanoneerboot „Aegir" toestemming naar een IJslandse haven te mogen opstomen. Deze toestemming werd verleend. ven", aldus Kellogg, dan zou men de sa telliet in een geweldig ruime baan om de aarde hebben kunnen brengen. De kracht daartoe was aanwezig, namelijk in de „rem-raket", die de Pionier in een baan om de maan had moeten brengen. De reden, waarom dit niet lukte, zoekt Kellogg bij de te lage temperatuur. Men had berekend, dat de Pionier niet kouder dan 70 graden Fahrenheit zou worden. Uit de gegevens die de Pionier teruggezonden heeft blijkt, dat de temperatuur van het gevaarte in de ruimte gedaald is tot 35 a 40 graden, waardoor de batterijen van de Pio nier niet meer goed functioneerden. Een van de lessen is, aldus Kellogg, dat men voortaan meer aandacht aan de tem peratuur zal moeten besteden. Men heeft dit geprobeerd met isolatie tegen warm- te-uitstraling, plus een beschildering met strepen, die juist de goede hoeveelheid zon newarmte moesten absorberen. Kellogg deelde mede, dat de Pionier belangrijke gegevens heeft verstrekt over de krachti ge elektrische stromen, die naar men aan neemt om de aarde cirkelen -op dongevéer 5000 mijl hoogte. Men moet die gegevens nog decoderen. Straling valt mee Geleerden hebben maandag bekendge maakt, dat uit de gegevens die van de Amerikaanse maanraket ontvangen zijn, valt op te maken dat de stralingsgordel om de aarde minder ernstig is dan ver wacht werd. Als een mens de heenreis per Pionier zou hebben meegemaakt, dan zou hij aan nog geen 50 Röntgen zijn blootgesteld. Een dodelijke dosis straling is ongeveer 450 Röntgen. Arbeiders in de atoomindustrie mogen aan niet meer dan 15 Röntgen per jaar worden blootgesteld. Doch er zijn ge vallen geweest, dat. per ongeluk tot 50 Röntgen ontvangen werd zonder dat zich ziekteverschijnselen voordeden. Eerder had men op grond van bereke ningen menen te moeten concluderen dat passagiers in een ruimteschip misschien een dodelijke dosis zouden ontvangen vóór zij uit de stralingsgordel ontsnapt zouden zijn. Temperatuur valt mee William Young, de leider van het kleine groepje Amerikaanse deskundigen dat bij Jodreil Bank zijn tenten heeft opgeslagen om de „Pionier" te volgen, verklaarde dat de temperatuur in de Amerikaanse maan raket de gehele reis van dien aard is ge weest, dat een mens er geen schadelijke gevolgen van zou ondervinden. (UPI) Wellicht zal de Amerikaanse luchtmacht gedurende het weekeinde van 7 tot 9 november een nieuwe poging on dernemen een maanraket te lanceren, al dus is in Washington vernomen. Hoogst waarschijnlijk zal men dan trachten de ra ket een hogere snelheid te geven dan de 24.120 mijl per uur van de Pionier. Twee technici van de basis Cape Cana veral steriliseren het „zenderpark" in de „Pionier" voor de lancering. Men hield rekening met de mogelijkheid, dat de Pionier op de rrwan zou vallen en wilde in dat geval niet de ongerepte stnnt vav dit. hemellichaam doen ver storen door bacteriën of andere Kiemen, afkomstig van de Pionier. Kon. Ned. Zangersverbond Op de in restaurant „De Karseboom" te Hilversum gehouden algemene jaarver gadering van het Koninklijk Nederlandse Zangersverbond heeft de voorzitter, de heer, C. H. Honig, in zijn openingsrede met nadruk gezegd dat het doel van de mannenzangkoren in Nederland blijft een vrijetijdsbesteding en het genieten van de beoefening van de zangkunst. Tot hen die het amateuristische karakter over het hoofd zien, rekende de voorzitter recen senten, die „dikwijls vergeten dat zij niet met beroepskoren hebben te maken". De heer Honig vroeg voorts aandacht voor het feit, dat koorwerken van Neder landse componisten doorgaans worden uit gevoerd door beroepskoren en dan al vaak via de radio-omroep. De amateurkoren ko men daardoor zijns inziens tekort. De spreker deelde mede, dat over deze kwes tie met de omroeporganisaties in Neder land contact zal worden opgenomen. „Wc constateren in onze tijd een over maat van evenementen, zoals radio, tele visie, sport en amusement. Onze taak is de zangrepetitie weer tot een evenement te maken. Zo gezien is het ook nuttig de jeugd van de sociale taak der zangkoren te doordringen", aldus de heer Honig, die constateerde dat in overheidskringen de belangstelling voor het werk van de man- nenzangvereniging stijgt. De jaarvergadering keurde het huishou delijke reglement goed met 3198 stemmen voor en 922 stemmen tegen. Deze stem ming geschiedde op grond van de leden tallen der koren. Daarmede werd het voorstel van het gewest Noordholland om aan de gewesten het recht te verlenen hun vertegenwoordiger in het verbondsbestuur van zijn functie terug te roepen wanneer de meerderheid van de gewestelijke ver gadering het vertrouwen in deze vertegen woordiger had opgezegd, verworpen. Het zittende bestuur werd herkozen. In het gewest Noord-Holland zijn thans onderhandelingen gaande om ter viering van het 105-jarig bestaan een concert te geven in het Concertgebouw in Amster dam. De enige maanden geleden op het veer Vlissingen-Breskens in dienst gestelde nieuwe veerboot „Prinses Beatrix" gaat op 17 november in het dok. Het schip zal vier weken uit de vaart worden genomen. De dienst Vlissingen-Breskens zal dan weer worden onderhouden met de twee kleinere veerboten „Koningin Juliana" en „Prins Bernhard", waarbij op de oude veerhaven te Breskens wordt gevaren. De „Prinses Beatrix" werd gebouwd in Kinderdijk, doch de dokbeurt zal in Vlis- singen worden gegeven. Er zullen enige verbeteringen worden aangebracht aan die onderdelen, die in de praktijk zijn te gengevallen. Het zal zeer waarschijnlijk de laatste keer zijn, dat voor de uitvoering van de dienst Vlissingen-Breskens gebruik wordt gemaakt van de oude veerhaven te Bres kens. Volgend voorjaar zal worden begon nen met het overbrengen van de oude veerfuik naar de nieuwe veerhaven. Door het in gebruik houden van twee havens ontstaan moeilijkheden voor het verkeer en wordt de personeelsbezetting te kost baar. De 32-jarige bromfietsberijdster me vrouw F. W. de Vos is in de bocht van de Diependaalselaan en de Bosdrift te Hil versum, toen zij even achterom keek, tegen een boom gereden en bij haar val zo ernstig gewond, dat zij in het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht is overleden. In het Wilhelminagasthuis te Amster dam is overleden het 14-jarige meisje Wilh. de Wit. Zondagavond was zij in de Warmoesstraat van de bagagedrager van een fiets gevallen omdat ze schrok van een hond die tegen haar blafte. De 58-jarige gehuwde kantonnier van het heemraadschap de Wieringermeer J. de Jager uit Wieringerwerf, is op het kruispunt SchagerwegWaarderweg te Middenmeer met zijn motor tegen een van rechts komende vrachtauto uit Hippoly- tushoef gebotst. Hij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Alkmaar ver voerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Bij een autobotsing in Hendrik Ido Am bacht zijn gisteravond twee Dordtenaren om het leven gekomen, namelijk de 39- Maandagochtend om twaalf uur is in het stadhuis van Eindhoven de cultuurprijs der gemeente Eindhoven, een bedrag van vijfentwintighonderd gulden uitgereikt aan de auteur Anton Coolen als bekroning van zijn roman „De grote voltige". De uit reiking geschiedde door burgemeester mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy in bijzijn van alle wethouders en het merendeel der juryleden. De jury wil met de toekenning van de cultuurprijs hulde brengen aan de grote vertelkunst van Anton Coolen, die „op eigen wijze realiteit en verbeelding weet samen te voegen tot hogere werkelijk heid". jarige D. J. van Zwoll en de 27-jarige A. J. Lodder, beiden employé's van de tank rederij van de n.v. gebr. Broere te Dor drecht. De auto, waarin zij zaten, kwam bij het passeren in botsing met de auto van de heer J. Docter uit Breda. De heer Docter liep een hersenschudding en een lichte shock op. Advertentie j i L\. Beeldende kunstenaars uit Haarlem en omgeving, in „de Groep" verenigd, expo seren weer eens in de Vishal en dat werd tijd, dacht ik, want we blijven graag op de hoogte van wat er hier leeft op het ge bied der beeldende kunst. En van „de Groep" zagen we het meest levende werk. Jammer dan ook dat enkele figuren als bijvoorbeeld Otto B. de Kat en Hans Wies man niet vertegenwoordigd zijn. Ook het werk van Chapon had ik graag vergeleken met dat van zijn collega's, die gelijke op vattingen huldigen. En behoren een paar andere belangrijke Haarlemmers hier niet bij? Andriessen gaf tenminste acte de pré- sence met een mooie kleine voorstudie van een zijner beelden van de monumenten- groep te Enschede, maar Verwey ontmoe ten we slechts in 't portret, dat Van Bors- sum Buisman van hem modelleerde. Van Baarn herinnert ons met een groot ge aquarelleerd portret aan Boot, die het oude „Kunst zij ons Doel" trouw blijft. Ook Funke doet ons aan de Haarlemse nestor der schilders denken met zijn aqua rellen, die zo sterk getuigen van de invloed die hier van Boot is uitgegaan. Er is ove rigens genoeg persoonlijks in Funke's werk, waaronder mij het meest een land schap, Pré St. Germain, aantrok. Bij het binnenkomen trekken een aantal fijne tekeningetjes van Hans Mulder direct de aandacht. Mij zijn ze liever dan zijn toch wat droge schilderijen, waaronder (als ik het goed gezien heb) strandgezicht- me door een zekere humor toch ook wel weer plezier deed. Toch acht ik een A. Höfte, van wie we een portretstudie naar de schilder Lau aantreffen tussen Mulders tekeningen, verder te kunnen reiken met haar werk, dat overigens nog zo verschei den van aard is. Wel fraai zijn de abstrac ties van Rober te noemen. Maar hoeveel meer verwarmt mij het werk van Steyn! Diens kleinste portret leek met het best. Meestal knellen zijn geschilderde figuren wat. in de lijst. Een vooroverliggend naakt vertoonde dit bezwaar niet meer. Zijn landschappen zijn weer het resultaat van langdurig en ernstig werken en missen hierdoor toch iets van dat ruimtelijke, dat we in zijn aquarellen en tekeningen zo leerden waarderen. Verpoorten toont naast aquarellen nu ook etsen in kleur, die ik nog niet van hem kende. Clay is vertegen woordigd met een doorwerkte tekening van een maïskolf en een decoratieve stu die. Een strand met consumptietent of zo iets van Schouten, hier ook vertegenwoor digd met een jongensportret en een stille ven, was me op deze expositie misschien het liefst en voor het doen van Schouten, die felle kleuren mint, het zuiverst van kleur. Damave, die hier weer opvalt als een goed aquarellist, schilderde het be kende „strand van Van Gogh" en nog een paar andere charmante schilderijtjes. Goed zijn de expressieve portretten van Klein, maar Loots' kleur heeft een gevaar lijk kantje: een beetje dat van de kitsch. Postma leverde de voorbeelden van wel de meest recente richtingen in de beelden de kunst en deed dat niet zonder smaak. Als Van Heerden in Parijs geleefd had, zou hij heel wel mogelijk tot de beroemd heden behoord hebben. Is er in zijn werk niet iets van dezelfde geest als in dat van de jonggestorven Gruber of de zo succes volle Buffet? Maar het zijne getuigt zoveel meer van menselijkheid. Het is meer echt geschilderd ook. Voor een deel gelden de ze opmerkingen ook zijn beeldhouwkunst. De beeldhouwers hier maakten trouwens toch een goede inzending. Th. Mulder be nadert met enige staande figuurtjes en een mooi jongensportret Andriessen, het jon gensportret van Hak komt het zijne zeer nabij, terwijl zijn kop van een man dicht staat naast die van Van Heerden, een van de meest interessante portretten van deze tentoonstelling. Tollenaar, de laatste tijd voornamelijk werkzaam op het gebied der monumenta le kunst en door mij reeds verscheidene keren besproken, toont foto's van zijn werkstukken. Ik eindig dan weer bij het begin dezer tentoonstelling en noem nog de sympathieke portrettekening van Ver boog. Deze expositie wordt gehouden tot 10 no vember. Bob Buys Het rijksmuseum Kröller-Müller te Otterlo exposeert van half oktober tot maart twee werken uit het. Los Angeles County Museum: een van Monet uit 1885, waarop zijn dochter afgebeeld staat, en een van Cézanne, dat waarschijnlijk in 18.90-1894 geschilderd. Beide werken wer den nog nooit in ons land geëxposeerd. De eerste demonstratievlucht met geno digden in Europa, die het prototype van de nieuwe Lockheed Electra op deze 13e oktober boven ons land zou maken, is met pech begonnen. Nadat fotografen, filmope rateurs en journalisten het ruime viermo torige schroefturbine toestel op Schiphol waren binnengegaan bleek, dat de start motor van een der motoren onklaar was. Na enig wachten verlieten de genodigden op verzoek van de gezagvoerder de ma chine en keerden terug naar de ICA-hal. Zo snel mogelijk werd het euvel verholpen en een uur later snelde de Electra, waar van de K.L.M. er 12 besteld heeft, getrok ken door een motorvermogen van vier maal 3750 pk, door het wolkendek heen de blauwe lucht en de zon tegemoet. Zowel klimmend naar 20.000 voet als op de te rugweg, dalend naar het vliegveld, toon de de chef-invlieger van de Lockheed vliegtuigenfabriek Herman Salmon, waar toe de machine in staat is. Aangezien het toestel toch al met veel remous te kampen had, dartelde de ma chine met een snelheid van 650 km per uur zo speels door de lucht, dat de ma gen van ettelijke inzittenden op zijn minst gezegd zwakjes begonnen te protesteren. Nog vóór de kruishoogte was bereikt vie len als eerste slachtoffers de beide Ame rikaanse stewardessen machteloos in stoe len neer. Zij waren voor de rest van de reis uitgeteld en vlogen ook niet meer met de drie volgende demonstratievluchten mee. Om twaalf uur gleed de Electra, tame lijk steil dalend, over de hoofdstad naar een landingsbaan, maar op enkele meters hoogte daarboven en met de minimale snelheid legde de vlieger daarop plotse ling de machine weer met de neus in de lucht en liet haar uitermate snel klim mend wegtrekken, waarna een bocht volg de, die menigeen zal heugen. Tenslotte volgde de echte landing, waarbij de Elec tra zonder gebruik te maken van de wiel- remmen bewees op hoe korte landingsba nen zij tot stilstand kan komen. Het interieur is met, 3,25 meter breder dan van de meeste andere viermotorige toe stellen. Het maximaal aantal passagiers bedraagt. 76. De vier motoren „fluisteren" slechts. In de machine heeft men er hoe genaamd geen last van. Santpoort-dorp Op het kruispunt van rijksweg no. 9 en dt Slaperdijk in Santpoort is maandagmid dag tegen vijf uur een bestelauto, die de Slaperdijk wilde oprijden, door een per sonenauto aangereden. De wagens liepen flinke schade op, maar persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De personen auto botste tegen de achterkant van de be stelauto, die aan het voorsorteren was op het midden van de rijbaan. Overweg niet gesloten. In Delft waren de afsluitbomen van de overweg aan het Van Markenplein niet gesloten, toen een trein uit Den Haag naderde. Een automo bilist, die reeds de overweg was opgere den, kon nog op enkele decimeters van de trein stoppen. De overwegwachter ver klaarde, de waarschuwingsbei niet gehoord te hebben. Buit van 12.000. In Den Haag is ingebroken in een flat aan de Montfoort- laan. Ontvreemd werden een platinaring met paarlen en diamanten, een witgouden horloge met paarlen en diamanten, een gouden horloge, een hanger, een kettinkje en tot sieraden verwerkte gouden munten. De waarde van het gestolene bedraagt 12.000,—. Dodelijke val. In Rotterdam is een werkman uit de vierde etage van de stel ling van de in aanbouw zijnde elektrici teitscentrale aan de Waalhaven gevallen. Hij maakte een val van dertien meter op een ijzeren plaat. Korte tijd later is hij overleden. Terug in museum. Precies veertien dagen nadat de vier gouden kunstvoor werpen uit de vitrines van het Rijksmu seum te Amsterdam werden gestolen zijn zij in het museum teruggekeerd. Een der directeuren heeft de stukken op het po litiebureau in ontvangst genomen. Overal in Europa speurt de politie nu naar de dief. Paratyfus. Meer Utrechtenaren dan gewoonlijk hebben op het ogenblik last van paratyfus. Het verloop van de ziekte is echter goedaardig, zodat geen bijzondere geneeskundige maatregelen nodig worden geacht. Wel wordt elk bekend ziektegeval onder controle gehouden. Protestvergadering. Na het verbieden door de burgemeester van Amsterdam van de protestoptocht, die zaterdag zou worden gehouden, heeft het „Actiecomité 37" voor hedenavond in de kleine zaal van het Con certgebouw in de hoofdstad een protest meeting georganiseerd met het doel de terugzending van de 37 verstekelingen on gedaan te maken. Invoerkaarten klein grensverkeer. Het hoofddouanekantoor in Nordhorn verwacht in de komende dagen een nieuwe opleving van het „kleine" grensverkeer aan de Ne derlands-Duitse grens tengevolge van het instituut „kaarten voor kleine hoeveel heden". Van nu af aan kan elke Duitse grensbewoner die zo'n kaart heeft twee maal per maand 25 gram koffie, 20 gram thee en 20 sigaretten (of 5 sigaren of 40 gram tabak) vrij van invoerrechten uit Nederland meebrengen. Dr. J. Schouten. In de najaarsver gadering van het partijconvent der Anti- Revolutionaire Partij, dat 25 oktober te Arnhem zal worden gehouden, zal aan dr. J. Schouten, die erevoorzitter is van het centraal comité dier partij, ter gelegen heid van zijn aftreden als lid van de Raad van State een bundel opstellen worden aangeboden over onderwerpen, waarmede de heer Schouten zich tijdens zijn poli tieke loopbaan heeft beziggehouden. Europese Beweging. In de eerste ver gadering van het hoofdbestuur van de Europese Beweging is tot de volgende functieverdeling besloten: algemeen voor zitter" mr. H. R. Nord (Den Haag), die al gemeen voorzitter was van de B.E.F.; al gemeen secretaris de heer M. van Aken (Leiden), die tevens directeur van het bu reau te Den Haag, Alexanderstraat 2, zal zijn. Tot leden van het dagelijks bestuur werd en voorts gekozen: mr. C. A. Bos, B. M. Delemarre, ds. O. T. Hylkema, F. Jockin (penningmeester), mr. A. T. La- verge, J. H. C. Molenaar. Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Een Engelse zangeres, mevrouw Jeanne Austin, kwam maandagavond te Haarlem in de tuinzaal van het gemeentelijk Con certgebouw een recital geven, waarbij zij zich aan de vleugel door de pianist David Money liet begeleiden. Naast de bekende aria uit „l'Enfant prodigue" van Debussy en een drietal van diens liederen, alsmede werken van Duparc, Chausson, Tsjai- kofsky, Delius en Vaughan Williams, liet zij veel ruimte aan haar beroemde land genoot Henry Purcell, beginnende met de meesterlijke afscheidsscène van Dido „When I am laid in earth" uit de opera „Dido and Arneas" en eindigend met de ultra-pathetische klaagzang op de dood van Koningin Mary in 1695, een stuk waar voor men ter vertolking heel wat in de mars moet hebben om er het beoogde effect mee te bereiken: ten eerste een volumi neuze egaal ontwikkelde stem en verder een buitengewoon expressief vermogen, dat boeit en meesleept. Dat „heel wat in de mars" heeft Jeanne Austin echter niet, zo dat haar interpretaties op zijn hoogst tot goede bedoelingen beperkt bleven. Zij zingt alle noten van laag tot hoog (tè hoog zelfs voor haar mezzo-sopraan) en zij komen precies op hun tijd als in een degelijk bestuurde solfège, ze doet haar uiterste best om er muziek mee te maken en die muziek een dramatische bewogen heid te geven, maar het wil niet overtui gend klinken, het lijkt alsof er kortsluiting is tussen hart en stembanden. En wat kan men dan van dat aangrijpende „Remember me" van Dido verwachten? En van de rest! Want zingen is tenslotte de poëzie in klank verwerkelijkt. En als die klank niet mooi is en geen echte gemoedsontroering verraadt, dan is het evident dat de poëzie verstek laat gaan. Wat ze dan oos- stelsel matig deed, niet het minst in de Franse liederen van het programma, die totaal de sfeer misten, die van de charme van de klank en in het uiterste geval bij mo menten van dramatische spanning van een ongeforceerde sonoriteit dient uit te gaan. Ik heb zitten speuren naar een be vredigend lichtpunt en meende dat een ogenblik in een ingelast lied van Tsjai- kofsky waar te nemen. Hieruit consequen ties te trekken- is mijn taak niet ik stel alleen vast wat ik observeer. De pianist David Money kreeg aanvan kelijk te weinig inspiratieve tegemoet koming om tot een boeiend spel te ge raken. Pas later, vooral in „Romance" en in „Green" van Debussy steeg zijn inter pretatiegeest, op basis van een vlotte en soepele techniek, tot aanmerkelijke hoogte. Jos. de Klerk

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7