OXFORD-KLEDING Gerard van Praag TERLENKA Hervormde Vrouwendienst houdt classicale bijeenkomst in Velsen IJmond-agenda Tekort aan zoute haring niet door hogere aanvoer van verse ingehaald Vanmorgen in de vishal en op zee „Rooie Sien" in Beverwijk Voor uw jongens DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs INDUSTRIALISATIEGEZIN EN KERK" Zuiver wollen HERENVESTEN PULLOVERS S3AALS PULLOVERS TRUIEN LANGE BROEKEN IJmond handbal groeide sterk mmm Scheepvaart VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 Als hoofdthema van het programma van de jaarlijkse classicale Hervormde Vrouwendag, die donderdag voor de vijfde keer, ditmaal in de Hervormde Engelmunduskerk in Velsen-Zuid were gehouden, had men moeilijk een beter onderwerp kunnen kiezen dan ,Jndu- strialisatie, gezin en kerk". Juist in het IJmondgebied is dit een urgent vraag stuk, dat om een oplossing vraagt. Onge veer honderdvijftig leden woonden de bijeenkomst in de met herfstbloemen versierde kerk bij. De voorzitster van de Hervormde Vrou wen-Dienst in Velsen, mevrouw G. E. Heykoop-van Reekum, sprak een wel komstwoord. Mevrouw ir. M. Waardenburg-Lin- deyer, voorzitster van de classicale HVD- commissie, stelde de vier forumleden, me vrouw R. van der Noord-Magré, mevrouw A. Bohlken-Vermeulen, mevrouw M. van der Wall-Duyvendak en ds. G. Homans voor. Spreekster stelde, dat de welvaart van heden zonder industrie niet mogelijk zou zijn. De bevolking groeit en moet op het kleine oppervlak van ons land een be staan zoeken. De woningnood is slechts te lenigen door normalisatie en massapro duktie, aldus spreekster. Sparen is een dwingende eis geworden, terwijl de eigen woning als spaarresultaat een ideaal blijft aldus mevrouw Waardenburg, die aan kondigde, dat de voor- en nadelen van de industrialisatie ten opzichte van gezin en kerk besproken zouden worden. Als eerste forumlid somde mevrouw R. van der Noord-Magré, presidente van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vrouwen-Elektriciteitsvereniging de voor delen van de efficiency in de huishouding op. Allerlei elektrische apparaten verge makkelijken de taak van de huisvrouw ten zeerste, waardoor zij tijd overhoudt om zich meer aan haar taak van echtge note en moeder te wijden. Juist in deze tijd van dienstbodenschaarste kan veel werk voor de huisvrouw vereenvoudigd en vergemakkelijkt worden. Mevrouw A. Bohlken-Vermeulen uit Velsen besprak daarentegen de negatie ve invloeden van de toenemende indu strialisatie. Als de vader des huizes in con tinudienst werkt is er geen regelmaat in het gezin. Het ploegenstelsel van ochtend middag- en avond of nachtdienst maakt veel inbreuk op het huiselijk leven. Ook de zondag-in-het-gezin en het kerkbezoek ko men vaak in de knel. De voordelen van iets betere verdienste en iets kortere werk tijd wegen niet tegen de nadelen op. Bo vendien verzwaart dit systeem de taak van de huisvrouw en moeder. Ook in de agrarische sector, voor verple gend personeel, politie, taxi-chauffeurs, artsen en vele andere categorieën vormt het wisselende arbeidspatroon een pro bleem. Misschien vormt werkverschui- Advertentie Weet wat voor costuum U koopt Let op dit etiket Advertentie in IJmuiden verkrijgbaar bij Kennernerlaan 100-106 VELSEN VRIJDAG 17 OKTOBER Thalia: „Jailhouse Rock", 20 uur. Rex: „In dienst des konings", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: geopend van 9.3012 en van 1416.30 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van financiën, 1112 uur. ZATERDAG 18 OKTOBER Thalia: „Jailhouse Reek", 19 en 21,15 uur Rex: als vrijdag. Pieter Vermeulenmuseum: als vrijdag BEVERWIJK VRIJDAG 17 OKTOBER Kénnemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Hyena's van de grote weg". Luxor ^heater, 19 en 21.15 uur: „El Ha- kim". VV.B. Theater, 20 uur: „Duivels van de weg". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". Kennemer Theater, 20 uur: „De Keer kring", Muziekavond. Rest. Ryckaertz: The Gusonians. ZATERDAG 18 OKTOBER Bioscopen: Als vrijdag. Rest. Ryckaertz: Max Monas. ving of een werkweek van vijf dagen een oplossing. Mevrouw M. van der Wall-Duyvendak uit Haarlem beschouwde het als de taak van de overheid in het bovengenoemde probleem zo dicht mogelijk bij de mens te staan ten dienste van de samenleving. Ook de planologische kant van de zaak, de vestiging van industrieën, vervoer van de werknemers, wegenaanleg, tunnelbouw enzovoorts kwam ter sprake. De overheid moet, aldus meende spreek ster, subsidie verlenen om het kerkelijk initiatief te stimuleren. Ds. G. Homans van de stichting „Evan gelie en Industrie" in Velsen, bracht naar voren, dat de kerk, juist in deze tijd van toenemende onkerkelijkheid, vooral in de industriegebieden, aandacht aan de mens in de industrie besteedt. Vele stichtingen zijn in het leven geroepen, die de kloof tus sen evangelie en industrie overbruggen. In 1952 begon een dergelijke stichting in de IJmond haar werk. Hierin werken ver scheidene kerken samen. Ds. W. Leenman en ds. Homan zijn in de IJmond overge gaan tot het vormen van gespreksgroepen van acht tot twaalf man, die vragen be spreken in het licht van de bijbel. Deze predikanten overwegen ook weekendcon ferenties te organiseren voor echtparen. Tijdens de theepauze hielden de forum leden onder leiding van mevrouw Waar denburg nog een onderling gesprek, waar bij vraagstuk.'-en als vakantie voor huis moeders, voetbal op zondag, vrije-tijdsbe- steding, overconsumptie en afbetaling aan de orde kwamen. Onder leiding van de heer W. F. Talsma uit Den Haag, organist en koorleider, volgde een uur samenzang. De avondbijeenkomst van H.V.D.-com missies, medewerksters en kerkeraadsaf- gevaardigden was aan gemeente-opoouw en bezinning gewijd. Mevrouw G. de Klerk-Smitt sprak over het werk van de Mariënschwesternschaft in Darmstadt, een gemeenschap van zestig zusters, die hun leven wijden aan de kerkelijke ge meente. Na een geanimeerde discussie verzorg de mevrouw De Klerk de liturgische slui ting vap deze geslaagde classicale Her vormde Vrouwendag. De elftallen van „Noord" HollandiaVVB (te Hoorn 14.30 uur): VVB: J. v. d. Bogaard; A. v. d. Schans en C. Luntz; R. Luitjes, P. de Wolf en J. Kersbergen; F. Boevink, F. André, F. Kooi- mans, A. Koopmans en A. Stet. KinheimASV Arsenal (sportp. „Roos- wijk" 14.30 uur): Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en W. Luntz; J. v. d. Griend, W. Mol en A. Hatzman; B. Demmers, H. Haan, G. Sluiter, F. van Well en A. van Dijk. SpaarndamIEV (te Spaarndam 14 uur): IEV: J. Jansen; A. Harsveld en G. Bos; J. Duin, G. v. Berneveld en P. Stals; H. de Reus, W. Buur, J. Korver, J. de Reus en B. Wijker. Donderdagavond heb ik in het Kenne- mertheater te Beverwijk een van mijn jeugdherinneringen teruggezien... Het was „Rooie Sien", de levenslustige hoofd figuur van Marius Spree's gelijknamige drama „uit het volksleven", die ik om streeks veertig jaar geleden al eens in de voormalige Haarlemse schouwburg „Jansweg" mocht ontmoeten. Dit bezoek aan het knusse theatertje moet toen stel lig in een onbewaakt ogenblik zijn ge schied, want een dergelijke confrontatie met het rosse leven in Rotterdam gaat het bevattingsvermogen toch ver te boven van een achtjarig knaapje, dat geestelijk noch nauwelijks aan „Dik Trom" en „Pietje Bel" kon reiken. Van deze prille toneel herinnering kan ik nog slechts het beeld van de moord in het eerste tafereel te voor schijn roepen, plus het feit, dat door mij gedurende de gehele voorstelling hete tra nen van deernis en ontroering werden ge weend. - Uiteraard zijn gisteravond in het Ken- nemer theater mijn ogen droog gebleven, omdat ik intussen teveel heb gezien om nog door. dergelijke melo-dramatiek in nerlijk te worden bewogen. Maar toch lijkt het mij ongepast deze voorstelling met een spottende ironie te beoordelen, omdat het Amsterdams Volkstoneel, dat deze op voering verzorgde, zo rondborstig voor zijn bedoelingen wenste uit te komen. De be doeling namelijk om te voorzien in de behoefte, die bij een groot deel van het publiek nog altijd aan een dergelijke to neelkunst blijkt te bestaan. Het totaal uit verkochte theater heeft daarvan het bewijs geleverd. Er wordt in „Rooie Sien" hartstochtelijk bemind en met overtuiging gehaat en dat alles in bewoordingen, die voor geen andere uitleg vatbaar zijn. De schrijver was kennelijk nog niet op de hoogte van de moderne psychologische theorieën, waarmee de hedendaagse auteur de achtergrond der daden van zijn sujetten tracht te verklaren. Vandaar dat in het betreffende stuk de souteneur een zwarte schurk is, Rooie Sien een luchthar tige nachtvlinder en haar oude grootmoe der nog zonder „Drees" een bekla genswaardig zieltje. Welnu, dergelijke in tenties werden door de spelers met over tuiging voor het voetlicht gebracht en niet zonder succes, want de toeschouwers hebben deze opvoering klaarblijkelijk in tens geboeid gadegeslagen, daarbij dui delijk reagerend met de spreekwoordelij ke lach en traan. Van deze voorstelling was Beppie Nooy in de titelrol de bezie lende aanvoerster. Zij vertolkte de titel rol met een rijk arsenaal aan nuances. Zij wist haar doublure aannemelijk te ma ken, door in het eerste tafereel een uit bundige Sien te creëren en daarna de dochter meer gematigd in te zetten. Al groeide zij dan ook met het verloop van de handeling weer naar haar oorspronke lijke opvatting toe. Het is geen sterk ensemble, waarvan Beppie Nooy de leiding heeft en sommi ge leden kunnen gevoeglijk als gevorder de amateurs worden beschouwd. Maar in ieder geval bleek het voldoende om de roem van het oude volkstoneel voor een avond te doen herleven en het publiek tot een uitbundige bijval te bewegen. Jan van Dam Advertentie Er is aan verse en gezouten haring te zamen van het begin van de teelt af tot verleden week zaterdag minder aange voerd dan verleden .jaar. Weliswaar is de hoeveelheid verse haring die aan de markt werd gebracht belangrijk groter geweest (19.058 ton tegen 17.300 ton in 1957) maar de. achterstand in de aanvoer van gezouten haring is daarmede niet te nivelleren. (403.653 kantjes tegen 482.284 kantjes vorig jaar). Dit heeft de voorzitter van het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten, drs. D. J. van Dijk gistermiddag tijdens de vergadering in het Hoofdpro- duktschap Akkerbouwprodukten, meege deeld. Een verheugende stijging van de aanvoer is opgetreden bij de garnalenvis serij. In de weken van 29 september tot 11 oktober waren de cijfers van dit jaar en 1957 respectievelijk 420.300 kilo en 175.900 kilo. Het prijsverloop heeft door de gestegen aanvoer uiteraard een daling te zien gege ven. Thans wordt 87 cent per kilo betaald. Vorige week zijn in Duitsland besprekin gen gevoerd met als resultaat, dat een ex tracontingent van twee miljoen mark be schikbaar is gesteld voor de export van ge zouten haring naar de Bondsrepubliek. Een miljoen hiervan is al uitgeschreven, de rest wordt op 8 november uitgeschre ven. Wanneer het nodig mocht zijn, aldus drs. Van Dijk, is er een gerede kans, dat opnieuw een extra-contingent kan worden verkregen. Het gaat goed met de uitvoer van ge zouten haring. De prijzen aan de afslag zijn hoog, doordat de aanvoer wat achter blijft. Naar België en Duitsland vindt thans een grote haringexport plaats. De export van zeevis is normaal. Naar Duits land wordt voornamelijk koolvis uitge voerd, terwijl vandaar uit thans ook eni ge uitvoer van makreel naar Nederland plaats heeft. De totale uitvoer van visse rij produkten in september beliep een be drag van 13.000.193 gulden tegen 11.920.000 gulden vorig jaar. In een korte vergadering heeft het be stuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten gistermiddag de begroting voor 1959 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tevens werden enkele be sluiten genomen omtrent nieuw toe te la ten garnalenvissers. De begroting van het produktschap voor 1959 sluit met een nade lig saldo van 20.500 gulden. Vorig jaar was het nadelig saldo hoger; namelijk 38.100 gulden. Het bestuur van het produktschap stelde voorts 9400 gulden beschikbaar uit het opvangfonds verse haring noord, als totaal bedrag voor toeslagen op doorge draaide verse haring. HEREN PANTALONS grijs en de nieuwste MULTI-COLOURS - 59.71 - 29,75 TIRLINKA JONGENSPANTALONS diverse kwaliteiten van 7 tot 17 jaar TIRLINKA OVERHEMDEN SOKKEN ANKLETS Wij ontvingen een enorme collectie de nieuwste DELANA - AZET - HAZEWIND KENNEMERLAAN 61 TELEFOON S1J4 IIMUIDEN De handbalvereniging „IJmond", die donderdagavond in paviljoen Watervliet haar jaarvergadering heeft gehouden, ver heugt zich in een groeiend ledental, dat in de loop van anderhalf jaar steeg van ruim 150 tot 320 leden. Deze vereniging kan terugzien op ge slaagde toernooien en sportuitwisselingen met buitenlandse clubs, de kampioen schappen van de eerste dames- en heren teams en de promotie van het herenteam 1 „IJmond" beschikt nu voor de oefen avonden over de gymnastiekzalen van de Beverwijkse scholen in de Hobbestraat en het C. H. Moensplein. Gepoogd wordt zo veel deelnemers voor de scheidsrechters- cursus te krijgen, dat deze in Beverwijk kan worden gehouden. Zaterdag wordt voor dames op Watervliet een selectie' training gehouden. Alleen moest wegens gebrek aan activiteit de feestcommissie worden opgeheven. Aangezien de (in druk verschenen) zeer uitvoerige jaarverslagen te laat waren binnengekoïnen, werden deze voor de goedkeuring aangehouden. De heer J. Gaartman -kon als penningmeester zijn verslag over anderhalf jaar afsluiten met een batig saldo, doch de voorgelegde be groting voor het nieuwe seizoen wees een flink tekort aan. Daarom was een contri butieverhoging voorgesteld, die werd aan vaard. De voorzitter deelde mee, dat „IJ mond" in het Nederlandse handbal de achtste plaats inneemt. De aftredende bestuursleden mevr. J. Siebers-Veen en de heren W. Siebers en J. Gaartman wrden herkozen, terwijl de heer E. Jonker definitief aan het bestuur werd toegevoegd. De elftalcommissie zal bestaan uit mevr. M. de Vries-Klesser en de heren P. Siebers, K. Sauer en B. v. d. Brink. Ten aanzien van de sportuitwisseling zal Bad Homburg, winnaar van het Paastoer- nooi 1958 weer worden uitgenodigd. Voorts zijn er plannen om de sportuitwisseling tot een traditie te maken, waarbij binnen de eigen grenzen ook aan de jeugd zal wor den gedacht. „KUNST NA ARBEID" SPEELT „HET SLOOFJE" De toneelvereniging „Kunst Na Arbeid" te Beverwijk geeft zaterdag 25 oktober in het Kennemer theater haar eerste voor stelling van dit seizoen. Opgevoerd wordt „Het sloofje", een toneelspel in drie be drijven, onder regie van Jan Biesbrouck. Deze toneelavond wordt met een bal be sloten. Engelse walvisserfj Een aantal loggers heeft een begin ge maakt met de jacht op de kostelijke haring van de Engelse wal. De resultaten van deze jacht zijn nog niet daverend. Daarnaast moeten de loggers nog te ver stomen om de haring in verse staat te kunnen aan voeren, zoals dat de gewoonte is bij de Engelse walvisserij. De loggers vangen de haring op ongeveer negentig mijl van IJmiuden dat is negen uur stomen van de thuishaven. Men verwacht echter dat volgende week woensdag of donderdag de eerste grote partijen Engelse walharing in IJmuiden zullen worden aangevoerd. Vrydag aan de markt Te IJmuiden werden vanmorgen 2500 kisten verse zeevis aangevoerd, waarvan 400 kisten schelvis, 10 wijting, 140 gullen en kabeljauw, 85 koolvis, 350 haring, 1200 makreel, 175 schol, 85 varia, 100 stijve ka beljauwen, 3000 kilo tongen. De Vios IJM 24 (7 okt.) kwam de pieren binnen met 160 schelvis, 120 haring, 570 makreel, 75 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 16 diversen. De HD 108 bracht 600 kisten vis, de HD 79 400 en de KW 93 250 kisten verse vis aan de markt. De schol en tongen werden door dèrtien vaartuigen aangevoerd. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote rijen kabeljauw 126146, kleine rijen ka beljauw 8086, kisten grote kabeljauw 180—186, kisten kleine kabeljauw 136, grootmiddel tongen 4.604.90, kléinmiddel tongen 3.603.90, tongen I 3.103.50, slips 2.60—3.10. Voor het binnenland In guldens werd betaald: grote gullen 46—55, middel gullen 3648, torren 2330, zwarte kool 8696, koolvis I 3136, kool vis II 22—29, witte kool 96—108, witte kool I 43, lengen II 92—86, grote tongen 5.80—6, grote tarbot 3.203.40, grote schelvis 40— 45, grootmiddel schelvis 3840, kleinmid- del schelvis 3040, pennen 3240, braad 3236, wijting 3236, schol II 5460, schol II 46—51, schol I 56—60, haring 31— 35, makreel 2228. De oudste schepen De oudste schepen zijn nu: KW 99, VL 121, VL 131 (6 okt.), KW 32, KW 153, KW 80, VL 110 (7 okt.), de Haarlem en de KW 73 (8 okt.), Amsterdam en Golfstroom (9 okt.). Nog geen haringvangsten Wegens het slechte weer werd in de af gelopen nacht niet gehaald, vanmorgen moesten alle drijfnetloggers van Katwijk en IJmuiden nog beginnen met halen. De besommingen De besommingen van heden zijn de log gers: HD 79 besomde vanmorgen 13700, KW 17 6600,—, KW 93 8300,—; dé kotters: SCH 65 900,—, SCH 10 600.—. Voor de zaterdagmarkt Zaterdag wordt de Sakina Martina met 1040 kisten vis verwacht. De vangst be staat hoofdzakelijk uit haring, makreel en schelvis. Zeer slecht weer Bij de Silver Pitt werd donderdag niet gevist. Het weer was te slecht (windkracht negen tot tien). De loggers en kotters op de kust hebben in de afgelopen nacht wel gevist, maar steken vandaag bij wind kracht negen. De vangsten varieerden van nacht van 60 tot 100 kilo tong en 4 tot 5 manden schol. De trawlers op 58 graden noorderbreedte zijn gistermiddag omstreeks twee uur ter visserij getogen. De vangsten waren niet slecht en wel 100 tot 250 manden makreel en haring. De Gezina Jacoba had in één trek 180 manden makreel, de Job Gouda in één trek twee pakjes, de Beatrice in één trek drie pakjes, de Van Hattem in één trek 25 manden witte koolvis en de Deining in twee trekken 150 manden makreel. Om elf uur 's avonds gingen de schepen steken. De windkracht was toen negen. Prijzen van donderdag Heilbot 3.903.70, gr. tong 6.005.20, grm. tong 4.70-4.00, kim. tong 3.90—3.30, kl. tong I 2.80-2.70, kl tong II 2.402,20, tarbot I 2,702.50 per kg. Kl. schol II 68—36. schar 3725, v. haring 3517. makreel 3020. gr. schelvis 6541, grm, schelvis 5638, kim. schelvis 46—36, kl. schelvis I 4235. kl. schelvis II 41—32. wijting 3826, gr. gul 72— 54. mid. gul 6450, kl. gul 4025, kl. haai 23—17, ham 96, poontjes 3012. kl. koolvis zw. 4931 per 50 kg. Gr. kabeljauw 372136. gr. koolvis zw. 100—88. gr. koolvis wit, 102 per kg. Aanvoer van donderdag 135 kisten tong en tarbot. 2 k. heilbot, 270 k. schol, 32 k. schar, 730 k. haring, 1745 k. makreel, 550 k. schelvis, 210 k. wijting, 245 k. kabeljauw en gul, 15 k. leng, 21 k. haai, 5 k. ham, 30 k. poon. 120 k. koolvis en 20 k. diversen. Totaal 4130 k. vis. Besommingen van donderdag IJM 32 Elie f 28.400, 1 trawler met f 29.000. KW 82 21.600. KW 124 8420, KW 114 6200, KW 74 1690, IJM 31 I 1120. IJM 62 1340, IJM 29 f 195, IJM 30 f 480, KW 21 100. KW 92 I 150. TX 33 I 2920, TX 9 2250, TX 14 140. DOKTER VAN LEUSEN SPREEKT VOOR NCVB In de maandelijkse bijeenkomst van de afdeling Velsen-Noord van de Ned. Chris ten Vrouwenbond, die maandagavond 20 oktober in de Da Costaschool aan de Noorderlaan wordt gehouden, zal de heer A. J, van Leusen, arts te Velsen, spreken over „Leven, ziekte en dood". Watervliet-korfbal Het competitieprogramma voor de korf balvereniging „Watervliet" blijft voor zon dag beperkt tot twee wedstrijden. Na de geslaagde wedstrijd tegen Haarlem, die in winst werd omgezet, zal het eerste twaalf tal nu een bezoek aan DED I in Amster dam brengen. De Amsterdammers, die nog maar twee winstpunten bezitten, zijn des ondanks zeer lastige tegenstanders, van wie de Velsenaren de laatste jaren op het Amsterdamse veld niet hebben kunnen winnen. Misschien kan deze traditie nu eens door Watervliet doorbroken worden Watervliet 4 gaat naar het Haarlemse Aurora 4 en zal het evenzeer moeilijk hebben. AMSTERDAM De internationale waarden ondergingen over vrijwel de gehele linie een gevoelige reactie op de hausse-periode van de laat ste dagen. De handel was in het algemeen gesproken weliswaar ruimer dan de vori ge dagen het geval was, maar van aan bod van enige betekenis viel niets te be speuren. De reactie, die is ingetreden, werd ter beurze als een gezonde faktor beschouwd. Deze reactie echter ging hoofdzakelijk uit van Wallstreet waar de koersen van de aandelen niet onaanzien lijk lager sloten. Eer en ander was het gevolg van winstnemingen aldaar. De ver hoging door de federale Reserveraad in Amerika van het stortingspercentage voor de aankopen van effecten van 70 percent tot 90 percent, om de sterke koersstijging op de aandelenmarkt af te remmen, werd in Amsterdam zeer kalm opgevat. Deze maatregel werd reeds enige dagen gele den verwacht. In New York werd dit nieuws pas nabeurs bekend. Aandelen Kon. Olie openden op 184,20 en liepen terug tot 183,60. De vorige slot- koers bedroeg 189,30. Het verlies beliep ongeveer f 5,50 ofwel omgerekend op de oude basis ongeveer 27 punten. Pariteit Amerika bedroeg 185. Parijs kocht een enkel stuk op lagere prijs. Het publiek gaf slechts in geringe mate blijk van belang stelling voor de oliewaarden. Unilever móest zich op 416 met een verlies van on geveer 7 punten tevreden stellen. Gezien de winsten in deze aandelen van de voor afgaande dagen kon het verlies gemakke lijk gedragen worden. Ook de Philipsaan- delen waren gevoelig lager op 352 tegen de vorige dag 358. Voor beide laatste fondsen bestond ook nige belangstelling van Pa- rijse zijde. AKU opende slechts 2 punten lager, maar in het verdere beursverloop werd aan dit verlies nog een punt toege voegd. K.L.M. werd een gulden lager ver nomen. Van de scheepvaarten verloor K.P.M. bij na 3 punten, terwijl de overige waarden in deze sector 1 a 2 punten beneden de vorige dag bleven. De discontoverlaging in Frankrijk van 5 percent tot 4Vj percent had slechts een geringe invloed op de be- leggingsmarkt, omdat deze verlaging voor Amsterdam niet onverwachts kwam. De staatsobligaties waren fractioneel lager. Tegen de gehele marktverhouding in opende Deli in de cultuursector op f 125,50 een halve gulden hoger. De koers zakte daarna tot f 124,80 om tegen het einde van de beurs weer ongeveer op de openings- prijs te komen. Het bericht, dat de 4500 pakken Delitabak weer in handen zijn ge komen van de rechtmatige eigenaar was van invloed op. de koers van certificaten Deli. De gepubliceerde Indonesische maatregelen ten aanzien van Nederland se bedrijven hadden geen invloed op de cultuurmarkt, waar de fondsen over het algemeen iets luier waren. Prolongatie 3V2 percent. De Amerikaanse sector van de beurs was zeer rustig zij het met lagere koersen (ANP). NEW YORK Hoewel de beurs in het eerste half uur nog van verkopen te lijden had, ontstond er na het nieuws over het verhoogde dek kingspercentage op aandelenverkopen een zeer vaste stemming. Bij het slot hadden de tikkers een achterstand van 4 minuten. Over de hele lijst waren winsten van 2 tot 3 dollar. De laaggekoerste autofondsen boekten de grootste winsten en hadden de grootste omzet. Studebaker-Packard, ge steund bij de opening door een aandelen- blok van 15.000, was het meest actieve fonds. De technische positie van de beurs was gezond omdat de zwakkere aandeel houders door de scherpe dalingen uit de markt waren geveegd. De spoorwegen ondervonden tegen beurseinde flinke steun van een blok van 11.600 aandelen New York Central. Het industriegemiddelde kwam van 536,17 op 540.11; dat voor spoorwegen van 14„,78 op 145,37 en dat voor openbare nutsbedrijven van 82.12 op 82,67. De om zet daalde van 4.810.000 tot 4.560.000 aan delen. Van de 1211 verhandelde fondsen sloten er 622 hoger en 364 lager. (UPI) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3%% Nederl. '47 92 3% Nedl 1982/64 94% Woningbouw 3 109% Pr. A'dam '56 I 84% Pr. A'dam '56 II. 94% Pr. A'dam '56 III 94% Dr. R'dam '52 I.. 96 Pr. R'dam '52 II. 94% Pr. R'dam '57... 104% A.K.U 220% 224 Ualvé Delft 333% Van Gelder Zonen 183 K. N Hoogovens 330 Jederl. "'ord 188 Kabelfabriek 'ew Philips Gloei) 350% 356 Pref.PhilipsGloeil 171 Unilever 414% 120 "nn Pvenoord 197 Werf Gusto 159 Uordtsche 3et.rol 763 Kon. Petroleum I 183,70 f 185.90 iilllton 174 Vdam Rubber. 69% K.L.M 100,— >U Amer. Lijn 148 1 N S.M 152% V Scheepv Unie 127% v Nievelt Goodr 130% Phs. v. Ommeren 248 H.V.A 115% lelimaatschappij 125,— \msterd. Bank 238% 'at Handelsbank 95% Jed. Handel Mij 181 tntterd. Bank 198% Twentsche Bank 181% Anaconda Copper 59 Bethlehem Steel.. 51% U.S. Steel 80% General Motors.. 479/i« 3hell Union..-^.-, 80 Tidewater 25% Aagtedijk, 16 250 m. w.n.w Kreta n. Port Said, Aagtekerk, 16 te Kaapstad verwacht. Aalsdijk, 16 te Alexandrië verwacht v. Tripolis. Aardijk, 17 te Havana. Abida, 17 v. Berre n. Malta. Acila, 16 v. Curagao n. Oran. Aegis, 15 te La Guaira. Agamemnon, 17 v. New York n. Curagao. Algenib, 16 v. Dakar n. Buenos Aires Algol, 16 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Alwaki, pass. 16 westpunt Kreta n. Port Said, Ameland, 16 120 m. n.w. Alexandrië n. Aden Amstelbrug. verm. 16 v. Dubai n. Bahrein. Amstelsluis, 16 v. Aruba n. Montreal. Amstelveen, 16 30 m. o.n.o. Huil n. Leith. Andijk, 17 te Vera Cruz v. Havana. Argos, 16 te Haifa. Bali, 16 te Gdynia. Banggai, pass. 16 Andaman eil. n. Belawan. Bantam, pass. 16 Finisterre n. Port Said. Batu, 16 240 m. w. Sabang n. Pt. Swettenham. Baud, 16 v. Pt. Swettenham n. Singapore. Bengalen, 16 te San Francisco verwacht. Bennekom, 16 te Maracaibo verw. v. P. Cabello. Billiton, 16 v. San Francisco n. Longview. Blitar, 16 t.e Hamburg verwacht v. Rotterdam. Bloemfontein, 16 te Las Palmas. Borneo, 16 te Masbate v. Siain. Breda, 15 350 m. n.n.o. Port of Spain n. A'dam. Britsum, 15 100 m. v. Hull. Calt. Arnhem, 16 93 m. o.n.o. Algiers n. Porti. M. Calt. Delft, pass. 16 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Caltex Pernis, 16 110 m. n.w. Djeddah n. Perz. G. Camerounkust, 16 te Amsterdam. Camitia, verm. 16 v. Curagao n. Algiers, Cartago, 16 v. Balboa n. Guayaquil. Castor, 16 v. Bremen n. Amsterdam. Celebes, 16 40 m. .oz.o. Minicoy n. Djibouti. Ceronia, 16 v. Akaba n. Abadan. Cinulia, 15 v. Curagao n. Pernis. Clavella, 18 te Aalesund verwacht. Concepcion, 15 130 m. w.n.w. K. Blanc n. L. Palm. Congokust, 16 v. Winneba n. Douala. Corilla, 18 te Lorenzo Marques verwacht. Crania, 28 te Curagao verwacht. Daphnis, 17 te Oranjestad. De Eerens, 16 v. Ummsaid n. Dubai. Delft, 17 te La Guaira. Diemerdijk, 17 te Kingston. Drente, 17 v. Genua n. Port Said. Duivendrecht, 16 120 m. o. Gibralt. n. Rotterdam Eemdijk, 18 te Le Havre verw. v. New Orleans. Eemland, 16 v. Santos n. Rio Grande. Eenhoorn, 16 te Kalamaki. Ena, 19 te Recife verwacht. Esso Nederland, 16 175 m. n.w. Perim n. Suez. Friesland SSM. 16 op Elbe n. Lübeck. Gaasterkerk, 16 te Genua. Giessenkerk, 16 200 m. w. Colombo n. Aden Graveland, 16 v. Paranagua n. Santos. Helder, 17 te Santiago de Cuba. Helena, 16 te La Union verwacht. Hera, 16 te Amsterdam n. San Juan. Hersilia, 16 v. Antwerpen n. Amsterdam Hilversum, 15 110 m. n.o. Perim n. Philadelphia. Hoogkerk, 16 te Antwerpen, verwacht. Hydra, 16 te Barrios. Ivoorkust, 16 v. Le Havre n. Antwerpen. Jbseph Frering, pass. 17 Las Palmas n. IJmuiden. Jupiter, 15 te Rotterdam n. Amsterdam. Kabylia, 26 te Curagao verwacht. Kalinga, 22 te Curagao verwacht. Karimata, 16 v. New York n. Savannah. Katelysia 20 te Le Havre verwacht. Kelletia, 16 v. Thameshaven n. Farslane. Kellia, 16 270 m. z.w. San Miguel n. Curasao. Kenia, 16 180 m. z.z.o. Lagos n. Rotterdam. Kermia 16 25 m. n. Flores n. Fidji eil. Koningswaard, 15 250 m. n.n.o. Flores n. Thames- haven. Kopionella, verm. 17 v. Avonmouth n. Stanlow. Koratia, 16 v. Bachaquero n. Havana. Korenia, 17 te Rotterdam verwacht. Korovina, 16 80 m. n. Bahrein n. Mombasa Kosicia, 20 ter hoogte Landsend verwacht. Krebsia, 16 te Bangkok, Singap., verm. Curagao. Kryptos. 23 te Curagao verwacht. Kylix, 22 te Las Paimas verwacht. Laertes, 17 te Nagoya. Larenberg, 16 320 m. w. Kp. Palmas n Kaapstad. Laurenskerk, 16 98 m. z.w. Ouess. n. Rotterdam. La wak, 16 te Beira. Leersum, 15 v. Le Havre n. Antwerpen. Lemsterkerk, 17 te Bahrein. Leto, 16 475 m. w.n.w. Landsend n. Londen. Leuvekerk, 16 te Abadan verwacht v. Basrah- Liberty Bell, 16 te Mena Al Ahmadi verwacht. Limburg, 16 te Mena Al Ahmadi. Loosdrecht, 16 11 m. n.o. Kp. Palos n. Marseille Maas. 16 te Alexandrië. Maasdam, 16 v. Le Havre n. Southampton. Maaskerk, 16 v. Port Said n. Genua. Macoma 17 v. Townsville n. Cairns. Malea, 16 70 m. n.o. Christmas eil. n. Pladju. Mapia, 16 50 m. w.n.w. Malta n. Port Said. Mariekerk. 16 v. Amsterdam n. Bremen. Mataram, 16 v. Belawan n. Singapore. Maureen, 16 6 m. n. Norderney n. Key West. Meerkerk, 16 v. Port Said n. Antwerpen. Meliskerk, 16 210 m. z.o. Malta n. Antwerpen Mississippilloyd, 16 v. Philadelphia n. Iskenderun. Mitra, 17 te Curagao. Modjokerto, 16 te Pladju. Molenkerk, 16 v. Dar Es Salaam n. Zanzibar. Mylady, 18 te Dakar verwacht. Naess Command., 16 140 m. n.w. Jabalat.ta n Suez. Noordzee, 16 voor anker nabij Khorramshahr. Not.os, 15 v. Antwerpen n. Rotterdam. Omala, 18 te Rotterdam verwacht (dokken). Ommenkerk, 16 320 m. z.w. Las Palmas n. K'stad, Ondina, 17 te Miri verwacht. Orion, 17 te Lattakia. Ouwerkerk, 16 v. Bangkok n. Hongkong. Perna, 16 v. Ilo Ilo n. Davao. Poelau Laut, pass. 16 Guardafui n. Belawan. Poseidon, 16 185 m. n.w. Curagao n. La Guaira Prins Casimir, 17 te Montreal v. Toronto. Prins Willem II, 16 te Le Havre. Prins Willem IV, 16 v. Londen n. Rotterdam Provenierssingel, 18 te Zeebrugge verwacht. Pygmalion, 15 dw. Fayal n. Trinidad. Raki, 16 v. Izmir n. Iskenderun. Rijndam, 16 260 m. z.w. Kp. Race n. Cobh Rijnkerk, pass. 16 Ouessant n. Antwerpen Roggeveen, 16 v. Lyttelton n. Dunedin Saloum, 16 120 m. z.z.w. Ouessant n. Dakar Sarangan, 16 v. Djibouti n. Suez. Saroena, 16 v. Pladju n. Bukom. Schiedijk, 16 te Philadelphia. Sibajak, 16 v. Tandjong Priok n. Singapore. Silindoeng, 16 v. Labuan n. Jesselton. Sirrah, 16 150 m. z.o. Malta n. Heysham. Soestdijk, 17 te New York. Solon, 15 320 m. z.w. Fayal n. Lissabon. Stad Leiden, 16 95 m. n.o. Flores n. G. v. Mexico, Stad Rotterdam, 16 80 m. z.w. Ouessant n. R'dam. Stad Schiedam, pass. 16 Dover n. Bona. Stad Utrecht, 17 te Hampton Roads. Stad Vlaardingen, 16 215 m. w.z.w. Kp. St. Vine. naar Emden. Steen wijk, 16 900 m. w.z.w. Scillys n. Holland. Stanvac Benakat, 16 v. Palembang n. Belawan. Stanvac Pendopo, 16 te Buatan. Stentor, 16 v. Wageningen n. Paramaribo. Straat Banka, 17 v. Adelaide n. Fremantle. Straat. Johore, pass, 16 Straat Torres n. Brisbane. Straat Madura, 16 v. Pt. Kembla n. Sydney. Sunetta, 24 gereed dokken te Yokohama. Tankhaven II, 16 v. Sungeigerong n. Tj. Uban. Tara. 16 v. Buenos Aires n. Salvador Bahia. Telamon, 17 te Maracaibo. Tero .16 600 m. z.z.w. St. Vincent n. St. Vincent. Thel.idomus, 21 te Fao verwacht. Theobaldius, 23 gereed dokken te Rotterdam. Tibia, 30 te Port Elisabeth verwacht. Tjisadane. 16 te Rio de Janeiro. Tjiwangi, 16 v. Surabaja n. Semarang. Tomocyclus, 18 te Suez/Pt. Said verw. n. R'dam. Trajanus, 15 1090 m. z.o. Flores n. Amsterdam. Triton, 16 v. Hamburg n. Antwerpen. Trompenberg, pass. 16 Resolution n. Un. Kingdom. Van der Hagen, 16 v. Accra n. Walvisbaai. Van Neck, 16 400 m. z.w. Hongkong n. Singapore. Vasum, 17 te Montreal verwacht. Vivipara, 18 te Curagao verwacht. Waal, pass. 16 Kp. St. Vincent n. Alexandrië. Waingapoe, 16 te Bahrein v. Ummsaid. W. Alt. Jones, 16 180 m. z. Socotra n. Ph.delphia. Westertoren, 16 350 mijl o.n.o Paramaribo naar Westland, 15 115 m. n.w. Lissabon n. Buen. Aires. Buenos Aires. Wieldrecht. 16 te Pta. Cardon. Willemstad. 16 v. Madeira n. Guadeloupe. Wonorato, 16 v. Seattle n. Vancouver. Vvonosari, 17 te Newport News. Wonosobo. 16 te Manilla. Zuiderkerk, 16 880 m. n.w. Kp. Leeuwin n. Aden. KLEINE VAART Alcetas. 16 dw. Gibraltar n. Oran. Appingedam, pass. 15 Beachyhead n. Antwerpen. Atlas 16 v. Oran n. Rotterdam. Bab T, 15 z.o. Brotten n. Burea. Boreas, 16 te Izmir n. Gibraltar. Brouwersgracht, 15 terug te Amsterdam, Draco, 16 te Wight v. Triëst n. Hamburg Fljo, 16 op Thames v. Londen n. Rotterdam Elsa, 15 v. Stocka te Zaandam. Ilias, 15 v. Tanger n. Gibraltar. Insp. Mellema, 16 dw. Lindesness n. Mostyn Joost, 15 v. Domsjö n. Zaandam. Lijnbaansgracht, 15 v. Antwerp, te Londen verw. Marianne, 16 bij Dungeness n. Amsterdam, Nero, 16 te Aarhus n. Amsterdam. Pavo, 15 v. Gefle n. Zaandam. Phidias 16 te Amsterdam n. Catania. Ponza, 15 v. Amsterdam n. Sundsvall. Thaletas. 15 v. Patras n. Piraeus. Tilly, pass. 16 JE 2 v. IJmuiden n. Karskaer Twee Gebroeders, 16 te Sevilla n. Genua. SLEEPVAART Blankenburg, 16 v. Dover n. Gudrun, 80 m. w. IJm. Holland. 16 v. Terschelling n. Gudrun. Humber, 14 v. Southampton n. Genua. Loire. 15 500 m. z.o. Kp. Palmas n. Walvisbaai. Oceaan, 15 660 m. n.w. St. Vincent n. Port Said Rode Zee. pass. 15 Kp. Palmas n. Walvisbaai. Schelde, 16 v. Hoek v. Holland n. Gudrun. Simson, 16 v. IJmuiden n. Gudrun. Titan, 15 250 m. n.w. Trinidad n. Caripito. Tyne, 15 v. Gibraltar n. Rotterdam.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9