Doucheverwarming Regentijd Centrifugetijd DE J KERKDIENSTEN Rennersclub „Kennemerland" bestaat een kwart eeuw Ondanks krachtige wind vlogen troepen koperwieken over Havenberichten Arend Reym VELDHUIS auto- en motorrijschool Uw bril klaar terwijl u wacht Tal van jongeren staan gereed om de Kennemer wielereer hoog te houden LEDEREN KLEDING Vélsense handballers Fa. DE VILDER Fa. DE VILDER Schepen, rederijen en werven Nieuw laboratorium bij Oxystaalfabriek „HET WORDT GEEN KEPENJAAR" „Atlas" zonk bij Hamburg als gevolg van sabotage Vanmorgen in de vishal en op zee J. DE BOER - Mr. Opticien Opstellingen van Stormvogels Gehavende Boskoop in veilige haven K inderdiensten ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 De Beverwijkse rennersclub „Kenne merland", die maandag 20 oktober aan staande een kwart eeuw bestaat en dit zilveren jubileum zaterdag gaat vieren met een receptie in café „Sport" en een feestavond in het „Kennemertheater", gaat ongetwijfeld nog een goede toekomst tegemoet. Want de zich immer uitbreiden de industrialisatie in het IJmondgebied en de daarmee gepaard gaande bevol kingsaanwas, zal ook aan deze nog betrek kelijk jonge wielervereniging niet onge merkt voorbijgaan. Reeds nu staat er een keur van jongeren met Ab Geldermans en de teruggekeerde Jan Groot aan het hoofd gereed om de „rood-blauwe" ren nersclub weer op een hoger plan te bren gen. Toen de heren L. Peelen en C. Schuyt op 20 oktober 1933 tot oprichting van de RBC Kennemerland kwamen, was Beverwijk nog niet zo „wielerminded' als tegenwoordig. Desondanks kwamen er zich renners als lid melden en van hen wa ren De Zaayer, Braas, Van Beugen, Bur ger, Terfijn en Theo Pronk de aller- eersten. Vooral Toon de Zaayer kon een best stukje hardfietsen. Veel belangstelling voor de renners club bleek er in de omliggende plaatsen te bestaan en vooral in Velsen en IJmuiden Daar kwamen in den beginne de meeste le den vandaan. Een belangrijke versterking voor het bestuur was het toetreden van de heer F. Cleeren uit IJmuiden-Oost, die al heel wat ervaring had opgedaan bij de Halfwegse wielerclub „De Bataaf" en be reid gevonden bleek om deze ervaring dienstbaar te maken aan „Kennemer land". Eerste krachtmetingen Al spoedig na de oprichting werden de eérste onderlinge krachtmetingen gehou den en daarvan waren de starts en aan komsten bij de gashouder van Heems kerk. Dat er ook toen al door de renners geprofiteerd werd van het „stayeren' achter auto's, blijkt uit het volgende voor val: Tijdens een lange-afstandsrit naar De Kooy had het bestuur in afwachting van de renners weer postgevat bij de Heems kerkse gashouder. Veel eerder dan men had verwacht, arriveerde de winnaar nog hijgend en puffend van de inspanningen aan de finish. Van zijn concurrenten was nog geen spoor te bekennen en met het verstrijken van de tijd, steeg de bewon dering voor de geleverde prestatie. „Dat moet wel een groot renner worden", mom pelde men aan de streep. Eindelijk na bij na twintig minuten wachten kwamen ook de andere renners in het zicht en toen bleek achteraf dat de winnaar zich door een auto had laten trekken. Een groot renner, zoals men verwachtte, is het nooit geworden. Het eerste clubkampioenschap van „Kennemerland", dat in de Wijkermeer- pólder werd gehouden en waardoor Piet Braas en Theo Pronk de grote favorieten waren, werd tot veler verrassing gewon nen door de 17-jarige beginneling Befrus t 1- - r r' Glas uit IJmuiden. jno< Gloriejaren De jaren '36, '37 en '38 waren min of meer succesjaren voor „Kennemerland" en het aantal actieve leden liep in die ja ren zelfs op naar de vijftig. De renners: Burger, Braas, Pronk, Duineveld. Glas, Heynen, Bakker, De Weers, Oudshoorn, Brandjes, Hoolwerf en Klumper (die 24 jaab lid is) vormden de kern van het ren nerskorps. Vooral het koppel Duineveld- Glas was op de Noordhollandse wielerba nen een geduchte tegenstander. Ook Braas wist zich op de baan te roeren. Jarenlang heeft het kilometerrecord van de Alk- maarse wielerbaan op zijn naam gestaan In het laatste bestaansjaar van de baan werd het evenwel verbeterd door „zesda- genkoning" Jan Pijnenburg. Ook in clubverband werden er door de „rood-blauwe" renners successen be haald: een overwinning op „Achilles" en „De Bataaf" in een home-trainerontmoe- ting, de clubprijs in een grote cycle-cross te Wieringen en een zege in de eigen ju- Ad.vertent.ie DE speciaalzaak voor uw Wij bezoeken u aan huis, ook 's avonds Even len berichtje of tel, 02510 - 5629 Betaling eventueel te regelen Maatwerk zonder prijsverhoging De zaak waar u ook voor uw reparatie terecht kunt. Kleine of spoedreparaties klaar terwijl u wacht. BREESTRAAT 12 - BEVERWIJK Voor de handbalverertiging „IJmond" is voor zondag een volledig competitiepro gramma samengesteld, dat voor de eerste dames- en herenelftallen belangrijke wed strijden inhoudt. De IJmond I-dames trek ken naar HOC I in Haarlem. Zij zullen flink moeten aanpakken om te kunnen winnen van de sterke tegenstandsters. Verwacht moet worden, dat de IJmond 2- dames op eigen terrein grote moeite zullen hebben met de gasten van TYBB 2. En de dames van IJmond 3 moeten in staat zijn als gasten van HBC 2 in Heemstede te winnen, wat echter voor de IJmond- junioren-dames in Zandvoorf. tegen ZVM misschien niet mogelijk zal zijn. De heren van IJmond I, die het klaarden met tien man Rapiditas een gelijk spel af te dwingen moeten in staat worden ge acht ondanks de kracht van BHC I uit Bussum op Watervliet te winnen. Een overwinning voor IJmond 3 op eigen veld moet ook mogelijk zijn als dit team flink aanpakt tegen De Blinkert 3. De opstellingen zijn: Dames IJmond I: M. de Vries; L. Blom, H. Venus; R. Wijers, R: Uitentuis, W. Ho nig; W. v. d. Kuil, G. Slatman, W. Schöorl, D. Marckelbach, J. Kruk. Heren IJmond I: J. Böhm; B. Beentjes, J. v. Buuren; K. Schik, A. Blok, J. Wol- ters; G. Unger, E. Sauer, G. Kramer, H. Boom, J. Molenaar. bileum-grasbaanwedstrijden, die ter gele genheid van het eerste lustrum werden ge houden. Ook D.T.S., „Alcmaria Victrix en „Achilles" namen aan deze grasbaan- wedstrijden deel. Kenteringen Het jaar '39 bracht na de gloriejaren een kentering; de oorlogsdreiging hing in de lucht en verscheidene leden moesten on der de wapenen, terwijl het voor de ande ren te duur werd om hun sport te blijven beoefenen. Toch klommen in het voorjaar van '40 weer enkele getrouwen, zoals Ver mast, Klumper, Oudshoorn en De Weers op de racefiets. Maar het was slechts voor korte duur, want de oorlog maakte een abrupt einde aan hun activiteiten. Gedu rende de oorlogsjaren stond „Kennemer land" op non-activiteit. Na de oorlog werd weer met vier ren ners begonnen. Arie Vooren was het eer ste lid dat zich weer meldde, Aad Kuil man, Nico Henneman en Henk Oudshoorn volgden hem op de voet. De toenmalige be stuurders hebben aan heel wat moeilijk heden het hoofd moeten bieden om met die vier renners de vereniging weer ge zond en sterk te maken. Maar de succes sen die de vier behaalden, zijn er niet vreemd aan geweest dat „Kennemerland" weer tot nieuwe bloei kon komen. Vooral Vooren oogstte veel succes: 1ste in de 260 kilometer lange M.P.M. koers met rui me voorsprong op o.a. Schulte en Middel kamp, baankampioen over 50 km. Bij de professionals in '47 en in datzelfde jaar uitgezonden naar de Tour de France. Bo vendien behaalde Vooren in de eerste Ron de van Nederland een derde plaats en was daarmee de best geklasseerde Neder lander. Ook reed Vooren met wisselend succes achter de motor en in zesdaagsen. Geïnspireerd door de successen van Vooren kwamen er al spoedig meer le den; Jan Hofland, Dik de Ruiter, Chris de Nijs, Chris Jong, Ton Hofland, Henk Kuit- waard, Ab Geldermans, Jan Groot, Coen Niesten, van wie de eerste vier niet meer aan de wedstrijdsport deelnemen, brach ten door hun prestaties de rennersclub weer op een hoger plan. Vooral in de jaren van '50 tot '55 waren de „Kennemerlan- ders" gevreesde tegenstanders. De laatste twee seizoenen waren de prestaties weer in dalende lijn en dat vond hoofdzakelijk zijn oorzaak in interne moei lijkheden, waardoor Niesten, Groot, Hen driks, Van Duin, Oldenburg en De Vries naar andere verenigingen overgingen. Maar momenteel is de verstandhouding en de geest in de rennersclub weer goed en het feit dat Groot weer op het oude honk is teruggekeerd, is daar een overtuigend bewijs van. Men verwacht dat zijn voor beeld navolging zal vinden. En ook al zal dat niet het geval zijn, dan ziet de toe komst er voor „Kennemerland" beslist niet somber uit. Want naast de gerenom meerde krachten als Geldermans, Ton Hofland, Lute en Groot beschikt men over tal van jongeren, waaronder Van der Bos, Dullemans, De Reus, Zonneveld, Timmer, Brakenhof en Put, die in het af gelopen seizoen hebben bewezen dat zij niet voor spek en b'óhe'n Th eéh Wieler koers mee hoeven te fietsen. En zoals we in de aanhef reeds schreven zullen er bij de grote uitbreidingsplannen rond Bever wijk stellig nog vele nieuwe leden toestro men. Advertentie Erkend PEN-installateur Velserdulnweg 173 - IJmuiden - Tel. 4402 Advertentie De grootste keuze bij Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 Tuinbouwstudieclub „Velsen" Voor de leden van Tuinbouwstudieclub Velsen spreekt op donderdag 23 oktober in de koffiekamer van Westerveld te Drie huis de heer H. van den Ende over „Het kweken van orchideeën". Voor de jaarlijkse „grote sprekers avond" is uitgenodigd dr. Paul Juliën. De ze bekende schrijver en radiospreker zal vrijdag 14 november in het Patronaatsge bouw te IJmuiden een lezing houden met als onderwerp „Onder Oost-Afrikaanse steppevolken". Tijdens deze voordracht zullen bovendien enkele lichtbeelden en films worden vertoond. Verzamelaars naar Brulboei In de „Brulboei", hoek Kanaalstraat- Kerkstraat te IJmuiden, wordt maandag avond 20 oktober de eerste Velsense open bare én algemene ruilbeurs gehouden. De aanvang is om half acht en de avond is kosteloos toegankelijk voor elke verza melaar van postzegels, lucifersdoosjes, plaatjes, suikerzakjes etc., etc. Bij de Scheepswerf De Dollard te Lands meer is de Franse motortrawler Jean Mau rice, gemerkt 514-4 L, gereedgekomen. Het schip is in IJmuiden gearriveerd om van hier uit de technische proefvaart te maken De lengte bedraagt 36 meter, de breedte 7,50 meter en de holte 3,90 meter. De voortstuwing geschiedt door een M.A.N.- dieselmotor van 940 p.k. Een zusterschip van de Jean Maurice bevindt zich bij dezelfde werf in afbouw Dit is de derde motorlogger die door deze werf zal worden opgeleverd. De eerste was de motortrawler Emma IJM. 15, die ver leden jaar in de vaart kwam. Het aan de Zuidhollandse Scheepvaart Maatschappij toebehorende motorvracht schip Haakbergen zal verdoopt worden wegens verandering van eigenaar. Het schip is namelijk verkocht aan de Zillah Shipping Company Ltd te Liverpool die het onder de naam Fernfield in de vaart zal brengen. In de laatste week van deze maand zal een begin worden gemaakt met de voor bereidingen tot de bouw van een nieuw la boratorium bij de Oxystaalfabriek van de Hoogovens te IJmuiden. Een laboratorium in een fabriek (zoals tot dusver, zij het in 't klein) heeft ver schillende bezwaren, vooral wanneer men met het oog op het maken van betere kwa liteiten staal het onderzoek wil perfectio neren, wat ingewikkelde apparaten vraagt die voor trillingen bijzonder gevoelig zijn. Daarom is besloten op korte afstand van de Oxystaalfabriek, naast het schakelsta tion in het talud ten zuidoosten van de fa briek, een nieuw laboratorium te bouwen. Door buizenpost zullen de staalmonsters uit de Oxystaalfabriek zeer snel naar dit laboratorium woeden geschoten. Ook het onderzoek van staalmonsters uit de Martinstaalfabriek en van ruw- ijzermonsters van de hoogovens, dat thans nog in het Centraal Laboratorium gebeurt zal naar het ijzer- en staallaboratorium worden overgebracht. De staalmonsters die via de buizenpost arriveren, worden eerst in de monsterbe werking voor het onderzoek gereedge maakt en vervolgens binnen enkele minu ten, met behulp van twee moderne spectro meters, geanalyseerd. De resultaten van het onderzoek zullen waarschijnlijk niet meer telefonisch, maar met behulp van een soort „verreschrijver" schriftelijk aan de producerende afdelingen worden door gegeven. Volgens het personeelsorgaan „Samen" zullen in het nieuwe laboratorium onge veer 10 man in volledige vierploegendienst werken. Het Laboratorium wordt.zó. ingericht, dat de analyses snel, nauwkeurig en met zo min mogelijk; kans op storingen kunnen worden verricht. Wanneer het gebouw, dat uit één verdie ping met een souterrain zal bestaan en dat ruim 30 bij 13 meter groot wordt, in het voorjaar 1959 gereed is gekomen, hoopt men in augustus van dat jaar zover te zijn, dat het volledig in gebruik kan worden ge nomen voor het gecentraliseerde ijzer- en staalonderzoek. Tentoonstelling „Onze kleuter" In de Prinses Marijke-kleuterschool achter het Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden-Oost wordt maandag en dinsdag in het kader van een door de Nederlands Hervormde Wijkgemeenten IJmuiden-oost georganiseerde gezinsweek, een tentoon stelling gehouden onder de naam „Onze Kleuter". Deze tentoonstelling beoogt de ouders en andere belangstellenden een beeld te geven van alles wat voor de kleu ter en zijn opvoeding van nut kan zijn. De tentoonstelling is tot stand gekomen dank zij een gelukkige samenwerking van ver schillende deskundige instanties en groe peringen. Op de tentoonstelling zal men verant woord speelgoed vinden voor de kleuters, kleuterboeken en voorleesboeken, welke inzending verzorgd wordt door de gemeen telijke openbare leeszaal en bibliotheek Velsen, die ook zal zorgen voor kinderbij bels. Een aparte stand zal aandacht beste den aan bezigheden voor het zieke en her stellende kind. Ook het spelmateriaal dat op de kleuterschool gebruikt wordt zal er te zien zijn. Ten slotte vindt men op deze expositie de bekroonde opstellen en teke ningen, gemaakt door de schoolgaande kinderen. Maandagavond om 7 uur zal de exposi tie officieel geopend worden, waarna het publiek tot 's avonds 10 uur de tentoon stelling kan bezoeken. Dinsdag is de ten toonstelling geopend van 2 tot 9 uur. In Amsterdam heeft de politie een grootscheepse actie ingezet om de dui zenden rijwielen, die niet zijn voor zien van een deugdelijk slot of als wrakken in de straten zijn „gestald", te verwijderen en op te bergen. Bij het Centraal Station wacht de politie een rijke buit. Niettegenstaande krachtige noordelijke wind vlogen vrijdagmorgen in de vroege schemering tegen alle verwachting in troe pen koperwieken over aan de binnenduin- rand. De eerste bonte kraaien zijn gearriveerd Deze karakteristieke vogels van ons win terlandschap zijn op 14 oktober gesigna leerd door de waarnemers te Velsen, die er vijftien bij elkaar zagen aan de haven Zij zijn laat dit jaar, want ook in de be richten uit Noord-Duitsland ontbraken de bonte kraaien nog, evenals de roeken. Op Fehmarn, een Oostzee-eiland bij de Duitse kust, over welk eiland een bekende trek- weg loopt van vogels, die van Skandinavië over de Deense eilan den vliegen, werd op 3 oktober een zeer sterke trek- golf van vinken waargenomen, waarbij in ander half uur het enor me aantal van zeventigduizend vogels doortrok. Zo'n trekgolf ontstaat, doordat de vogels zich gedurende een periode van ongunstig weer daar ophopen, waar zij de zee moeten oversteken, in dit geval bijvoorbeeld bij het verlaten van Zuid-Zweden. Als die vo gels zich dan later bij beter weer alle tegelijk op weg begeven, is er op die plaats in de trekstroom als het ware een opeen hoping ontstaan, die nog geruime tijd merkbaar blijft. Aan de kust te Bloemendaal was de zer dagen een zeer sterke vinkentrek. Als die vinken van bovengenoemde trekgolf afkomstig zouden zijn, moeten ze wel heel snel getrokken hebben, te meer daar er in de tussenliggende vier dagen nog één met ongunstig weer was. De volgende beste „vinkendag" was in Bloemendaal op 10 oktober en het lijkt waarschijnlijker, dat dit de vinken van de bewuste trek golf betrof. Na de pauzedag in de trek op donder dag 9 oktober, volgden er vier dagen van zeer sterke doortrek, waarna er weer een Stilstand kwam door een harde noordwes tenwind, die op 16 oktober zelfs tot storm aanwakkerde. Op de goede trekdagen, 10, 11, 12 en 13 oktober, werden er aan de kustpost bij het Bloemendaalse strand in ongeveer drieënhalf uur per dag geteld respectievelijk 2200, 2700, 3800 en 7200 spreeuwen, 7700, 3300, 10300 en 4400 vin ken, 3360, 730, 490 en 230 graspiepers. De aantallen van de spreeuw nemen toe; de grootste aantallen zijn nog te verwachten. De vink bereikte op 12 oktober zijn top dag. Te Hengelo viel de sterkste vinken trek op 7 en 11 oktober, ongeveer als in Haarlem en omgeving. Waarschijnlijk zul len het daar geen skandinavische vinken zijn, die doortrekken, maar vinken uit de HAMBURG (UPI) Het Westduitse vrachtschip „Atlas", dat op 1 oktober in de haven van Hamburg zonk. is tot zinken gebracht met twee ladingen springstof on der' de waterlijn, zo heeft de Hamburgse echerche vastgesteld. Betreffende de re den van deze sabotagedaad kon de politie geen inlichtingen verschaffen. Op het ogenblik van de ontploffing, die geen slachtoffers eiste hoewel havenarbei ders juist bezig waren met het laden, wa ren achttien volkswagens aan boord. De eigenaars van het 2.699 ton metende schip de „Atlas-Levante-lijn" te Bremen, deel den mee, dat de Atlas steeds met een ge wone vracht op Noord-Afrika en het Na bij e-Oosten vaart. Daarbij behoorden ook oliepijpleidingen voor Franse concerns in de Sahara. Zij zeiden geen reden te kun nen geven voor de sabotage. Het schip is woensdag opgehaald. Advertentie Uw kostuum binnen 1 dag gereed Zonder prijsverhoging. OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 Heilbot 3.503.20, gr. tong 6.004.60, grm. tong p.204.10, kim. tong 4.203.60, kl. tong I 3.403.00, kl tong II 3.10 2.60, tarbot I 3.40—2.70 per kg. Tarbot II 124, tarbot III 100. tarbot IV 65—47. gr. schol 68, grm. schol 68, kim. schol 63, kl. schol l 5756, kl. schol II 6539, schar 41 40, v. ha ring 3220.50, makreel 2622, gr. schelvis 5231, grm. schelvis 4227. kim. schelvis 4026, kl. schel vis I 38—26, kl. schelvis II 36—26, wijting 4222, gr. gul 55—43, mid. gul 4836, kl. gul 3023, kl. baai 3222 ham 10656, poontjes 2618, kl. kool- vis zw. 3622, kl. koolvis wit 43 per 50 kg. Gr. kabeljauw 288 136, gr. koolvis zw. 106 86. gr. koolvis wit 10896, gr. leng 9280 per 125 kg. Aanvoer van vrijdag 110 kisten tong en tarbot, 3 k. heilbot, 210 k. schol, 5 k. schar, 435 k. haring, 1365 k. makreel, 61.0 k. schelvis, 120 k. wijting, 175 k. kabeljauw on gul, 25 k. leng. 10 k. haai, 5 k. ham, 20 k. poon, 120 k. koolvis en 27 k. diversen. Totaal 3240 k. vis. Besommingen van vrijdag 1 trawler met. 33.300, HD 79 13.700. HD 108 18.900. KW 17 6600, KW 93 8570, KW 160 410, SCH 65 900, SCH 10 610, IJM 7 710. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Heriot van Leith; Ferm, Londen; Anna Elisabeth, Parr; Vo- lente, Parr; Bodenstein, Antwerpen; Frey, Lon den; Glaucus, Liverpool: Grepa, Kiel; Wakefield, Goole; Waterman, Rotterdam: Marsund, Kotka; Waya, Jacobstad, cellulose voor Velsen: Mount Blair, Dover, cokesbreeze voor P.E.N.; Boskoop, terug uit zee met schade: Spinamger, Aruba. Rijnstroom, Londen: Vaterland, Rotterdam; Hon- testroom, Huil; Prins der Nederlanden, Hamburg, Kiaora, Jacksonville; Octavia, Antwerpen; Wulp, Rotterdam; Hada II. Galway; Ras Al Ardh, Sint Nicolas; Senator, Hamburg; Kaarina, Takoradi; Frisia, Rauma, bijlegger IJmuiden. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Oosterburg van Rotterdam; Priaruggia, Freetown; Jupiter, Rotterdam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Draka naar Hebron; Phidias, Le Havre; Tynewood, Swansea; Swedru. Rotterdam; Zaanstroom, Londen; Midas, Rotterdam: Phoenix, Rotterdam; Egbert S, Es- bjerg; Westerdok, Rotterdam; Texelstroom, Li verpool: Havsborg, Golf van Mexico; Kennemer land, Bahia; Sunnaas, Rotterdam; Folias, Sunds- vall; Allan. Hull, heeft bijgelegen in IJmuiden; Atlantis. Helsinki, ledig Zaandam; Roelf, Bor deaux; Kuutsalo, Emden; Alfred Everard. Ant werpen, ledig Velsen; Lucas Bols II, Rotterdam; Gooiland, Bremen: Anna Rehder, Wismar: Plato, Ronne; Quo Vadis, Antwerpen; Flevo, Odense; Wolanda. Penryn. met zemelen van Wormerveer; Elsa, Oxelosund, ledig Zaandam; Hoogvliet. Rot terdam; Guineekust, Bordeaux: Relnbek, West- Indië: Jagersfontein. Southampton. Zaterdag vertrokken uit, IJmuiden: Swallow naar Rotterdam, ledig Hoogovens; Themis, Bar bados. (Indien achter de scheepsnaam en de haven an herkomst of bestemming geen andere aan- uiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Baltische landen en Oost-Duitsland; zij hebben een meer zuidelijke trekrichting Het aantal graspiepers, dat dit jaar bui tengewoon groot is, neemt nu sterk af. Het bleek, dat op 12 óktober langs de post bij de Semafore te IJmuiden belang rijk minder spreeuwen, vinken en gras piepers trokken dan langs de kustpost te Bloemendaal. Kepen, ook wel oranjevinken genoemd, die tijdens de trek meestal tezamen met vinken in gemengde troepen vliegen, wer den nog maar enkele malen gehoord. Het ziet er dan ook naar uit, dat het geen kepenjaar zal worden. Jammer, want er zijn nu juist zoveel beukenootjes, waarop ze zo graag fourageren, vaak in troepen van honderden bij elkaar. Behalve de drie genoemde soorten, die bij duizenden zijn geteld, trokken er van 10 tot 13 oktober in bescheidener aantal len nog sijsjes, ringmussen, kneuen, witte kwikstaarten in afnemend aantal, een klein aantal kool- en pimpelmezen, riet gorzen en een smelleken. Ook passeerden er nog steeds een klein aantal boeren zwaluwen, terwijl er zondag en maandag nog drie gierzwaluwen geziën zijn. Dit zijn wel zeer late doortrekkers, daar de gierzwaluwen uit Nederland al in de eer ste helft van augustus vertrokken zijn. De waarnemingen van veldleeuweriken nemen iets in aantal toe; het maximum viel op 13 oktober met 90 exemplaren. Niettegenstaande de vrij krachtige wind gingen enkele troepjes veldleeuweriken en ook enige troepen vinken en spreeuwen de directe weg over zee. Op 13 oktober was er enige trek van houtduiven, wat ook door de post te IJmuiden opgemerkt werd, terwijl er tevens enige holenduiven trokken. Lijsterachtigen trekken nog steeds door, vooral de grote lijster wordt weer door alle posten gemeld. Tilburg telde er zelfs 200. Er zijn nog weinig koperwieken gezien. Wel is er van deze soort nacht- trek gehoord op 11 en 13 oktober, respec tievelijk te Zandvoort en Amsterdam. Kramsvogels komen hier nog slechts spo radisch voor. GEEN SPREEKUUR. Velsens wethouder van onderwijs de heer H. de Boer houdt maandag 20 óktober 1958 geen spreekuur. Advertentie HAGEl INGER WEG 134 SANTPOORT Telefoon 02S60 8930 Gediolomeerd door ANWB KNAC FNOP KNMV Advertentie ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 - Telef. 7119 Vóór hét begin van de wedstrijd Storm vogelsSittardia ontmoeten elkaar zondag op het hoofdterrein „Schoonenberg" voor de interregionale jeugdcompetitie Storm vogels en Lugdunum. Haarlem 2Stormvogels 2. De IJmui- denaren komen uit met: Vrijhof; Snelders en Kistemaker; Janssen, A. Snelders en Gouda; Van der Meer, Van der Velde, Van Duyvenbode, Bartels en Ramakers. Stormvogels 3Aalsmeer 2. In deze competitiewedstrijd komt Stormvogels uit met: Dekker; Van der Stelt en Bakker; Venus, Admiraal en Visser; A. Bannink, De Roo, Gravemaker, Stelling en D. Ban nink. De 5910 bruto register ton metende „Boskoop" van de K.N.S.M. die, zoals wij reeds berichtten, bijna een mijl ten zuiden van de IJmuidense Zuiderpier strandde aan de grond kwam te zitten en op eigen kracht loskwam, werd vrijdagmiddag om streeks half vijf met succes IJmuidens pie ren binnengesleept. Dit was een vrij moei lijke aangelegenheid, niet alleen omdat de zee na de felle noordwesterstorm nog hol was, maar meer nog omdat de vracht vaarder zijn roer had verloren en water maakte. Reeds omstreeks half twee lag het door de storm geteisterde schip voor de pieren, nadat de IJmuidense sleepboten „Sten tor", „Simson" en „Hector" het 's mor gens vijftien mijl ten westen van IJmui den hadden vastgemaakt. Toen het schip binnen de pieren werd gesleept was het scheepvaartverkeer van en naar Amsterdam stilgelegd. Dit in ver band met de mogelijkheid dat het geheel niet uitgesloten mocht worden geacht dat er iets mis zou gaan. De bergingsactie ver liep echter volgens plan. De sleepboten de „Hector" had achter vastgemaakt en diende als het ware als roer manoeu vreerden echter zoals het behoort. De „Junior" bleef hierna ter assistentie in de buurt, terwijl de „Nestor" de plaats van de „Stentor" innam en de „Hector" losmaakte om haar plaats aan een sleép- boot van Goedkoop af te staan. Het plan om het schip eerst naar de ber gingshaven te slepen, liet men varen. Er werd direct koers gezet naar Amsterdam, waar het schip zal worden gerepareerd. Vele IJmuidenaren volgden de manoeu vres van de IJmuidense sleepboten en had den zich daartoe naar de kop van de vis sershaven en naar het IJmondpaviljoen begeven. Zondag 19 oktober IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. Dickhout; 17 uur: ds. G. van Doorn. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 en 19 uur: ds. J. van den Berg. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. W. Diepersloot, 15 en 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk (Rambonnetlaan), 10 uur: ds. P. Lok (deze dienst wordt uitgezonden door de Wereldomroep); 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10 uur: ds. J. P. Jacobszoon. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis; 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Vespers. Woensdag 9 uur: Heilige Mis. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst; 19.15 uur: Openluchtsamenkomst aan de Kennemerlaan; 20 uur: openbare samen komst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. de Roest; 19 uur: ds. P. L. Schoonheim. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 eun 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrjjz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: mej. ds. G. van Drimmelen. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10'en 19.30 uur: ds. A. A. Leenhouts. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester veld, 9.30 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. A. van der Klaauw; 19 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man; 18.45 uur: zangdienst; 19 uur: bijz. kerkdienst, jeugddienst ds. S. W. de Vries. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: A. de Vries; 11.45 uur: zondagsschool. Evang. Luth. Gem., 11 uur: ds. J. A. Ros kam. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. G. W. IJzerman; 19.15 uur: ds. M. Wendte van Heemskerk. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populieren laan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugd- kapel „Groene Huis", 10 uur: heer J. Godthelp. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: mevr. dr. J. W. VinkeHerfst van Haarlem. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. C. v. Nood van Velsen. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst: 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. M. Wendte; 19 uur: ds. W. Oorthuys. Geref. Kerk, Const. Huygensstraat, 9.30 uur: ds. G. de Zeeuw van Schoonoord; 17 uur: ds. C. Meyer van Beverwijk. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. P. Salm, 11.00 uur: jeugdsamenkomst. Duinenbosch, 9 uur: ds. P. Salm. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. IJ. v. d. Zee SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. D. ter Steege; 19 uur: ds. H. J. Langman. Adventskerk (Ziekenhuiskerk), 10 uur: ds. J. H. Klein Wassink. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. D. H. Biesma. Geref. Kerk, Wüstelaan 88, 10.15 uur: ds. L. E. Oosterhof; 15 uur: ds. P. Lok. Rem.-Doopsgez. Gem. (geb. Spaarnberg), 10.30 uur: ds. J. W. Wery. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 3 p.m.: Evening Service. IJmuiden-West: Ned. Herv. zondagsschool Bethlehemwijk, Bethlehemschool, aan vang 10 uur; Ned. Herv. Kinderdiensten IJmuiden-West, Comitéschool en Insin- gerschool, aanvang 10 uur; Geref. zon dagsschool „De Zaaier", Ichtusburcht, aanvang 12.15 uur; Chr. Geref. zondags school „Philippus", Consistorie, aanvang 11.45 uur; Leger des Heils, zondags school, Gebouw Edisonstraat 14, aanvang 12 uur; Oud-Katholieke zondagsschool, O.K. Veren.gebouw, aanvang 10 uur; Doopsgezinde zondagsschool, Helmstraat, aanvang 11.45 uur; Comité van Samenw. zondagsscholen, zondagsschool voor Schipperskinderen, Groen van Prinste- rerschool, Koningsplein aanvang 12 uur. IJmuiden-Oost: Ned. Herv. zondagsschool, Julianaschool, aanvang 10 uur; Kinder- kerk IJmuiden-Oost, Emmaschool en Theo Thijssenschool,, aanvang 10 uur; Geref. zondagsschool „De blijde Bood schap", Gebouw „De Larik", aanvang 11.30 uur; Geref. Evang. zondagsschool, Ossendorpschool, aanvang 10.30 uur. DriehuisVelsen-Dorp: Ned. Herv. zon dagsschool, Marie Boreelkleuterschool, aanvang 10 uur en Wijkgebouw Toren straat, aanvang 12 uur. Santpoort: Ned. Herv. Kinderdiensten, Kapel aan de Pastorleweg, Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, School met de Bijbel, alle te 12 uur. Velsen-Noord: Ned. Herv. Kinderdiensten, Kleuterschool aan de Banjaertstraat, aanvang 12.15 uur; C.V.O.-school aan de Langeveldstraat aanvang 12 uur; Geref. Evang. zondagsschool, Da Costaschool. aanvang 11.30 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5