Een enorme prijsverlaging STORM EN IJS OP HET PLEIN Chauffeur liet trekker met oplegger onverlicht staan £a.Gebtlf Ungter md va e *""lOeek Beverwijker zette in Eist grote nerine-kwekerij op IJmond-agenda Bromfietser werd zwaar gewond SLECHTHORENDEN! VOOR Mr. OPTICIEN J. GRIT ZATERDAG 18 OKTOBER 19 5 8 6 HAARLEMSE RECHTBANK l"tAA* Jaarvergadering P.v.d.A. „Springbok Company" Storm deed buitenbloemen geen goed Onderlinge wedstrijden van SSH Jail house Rock In dienst des konings Hyena's van de weg $EXlPFWWWFW»liBH m m m m mwmrnJtmmmm El Hakim Duivels van de weg VIS Kruisend verkeer Kinderboekenweek 1958 wordt in Rotterdam geopend Voor de Haarlemse rechtbank heeft een tweeën twintig jarige chauffeur uit Assen delft terecht gestaan, omdat hij in de nacht van 25 op 26 oktober van vorig jaar een trekker met oplegger in de Dorps straat in zijn woonplaats onverlicht had geparkeerd, waardoor een zeventienjari ge handzetter uit Westzaan met zijn brom fiets tegen de oplegger botste en een sche- delbasisfractuur kreeg. De jongeman had zes weken in het ziekenhuis doorgebracht en was daarna nog vier weken lopend pa tiënt geweest. Thans was hij echter ge heel hersteld. Het deed de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman genoegen, dat verdachte toegaf een grote fout gemaakt te hebben. Hij eiste 100 subsidiair een maand hechtenis met een proeftijd van drie jaar. De raadsman, mr. V. d. Voort, achtte een voorwaardelijke straf niet noodzake lijk voor deze verdachte, die zich vast heeft voorgenomen een dergelijke fout niet meer te maken. Zijn cliënt had een jaar op de behandeling van zijn zaak moe ten wachten. Hij was ontslagen en ver diende als fabrieksarbeider thans aan zienlijk minder. Uitspraak op 30 oktober. Een eenenveertigjarige vertegenwoor diger uit Leiden hoorde 150 of dertig da gen tegen zich eisen. Deze verdachte had op 17 december van het vorig jaar op de Vijfhuizerdijk in zijn volkswagen niet voldoende rechts gehouden, waardoor een botsing met een andere personenauto was ontstaan. Een der inzittenden van deze wagen, een tweeënvijftigjarige landmeter schoot met zijn hoofd door de voorruit, kreeg een her senschudding en snijwonden en kon bijna drie weken niet werken. Een drieënveer- tigjarige collega had door een armbreuk vijf maanden zijn werk niet kunnen doen Verdachte gaf toe, dat hij teveel aan dacht had gehad voor enkele waterkippen en eenden in de Ringvaart, die door een schip dreigden overvaren te worden. Officier: „Waterkippen zijn dat meis jes in een kano?" Verdachte haastte zich te verklaren, dal het hier om waterhoentjes ging. De raadsman, mr. J. C. de Vroom uil Leiden, voerde aan, dat het middenop de weg rijden op de Vijfhuizerdijk gebruike lijk is wegens de geringe breedte en de nagenoeg onberijdbare zijkanten. Hij leg de een verklaring over van de werkgever van de vertegenwoordiger, waarin deze ge schetst werd als een bekwaam automobi list. Uitspraak 30 oktober half tien. Dronken joyrider Tegen een vierentwintigjarige schoor steenbouwer-opperman uit Beverwijk eis te de officier bij verstek drie maanden gevangenisstraf en ontzegging van de rij bevoegdheid voor vijf jaar. 'Verdachte had bp 13 juli na ongeveer eli Advertentie Marktplein 30 - Telefoon 4273 p Tijdens de vrijdagavond in het gemeen telijk wijkcentrum aan de Smidt van Gel derstraat gehouden jaarvergadering van de afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid, die een matige belangstelling had, heeft men zich beraden over het nieu we beginselprogram van de partij. Aan dit program, dat bij het in maart 1959 te hou den partijcongres zal worden voorgelegd en een wijziging is van het in 1947 verschenen beginselprogram, zijn diepgaande beschou wingen gewijd aan de kenmerkende ver schillen aan stellingen. De heer E. Sanders, voorzitter, achtte het in zijn openingswoord noodzakelijk, spoedig verloren terrein te herwinnen om bij de verkiezingen in 1960 zowel in leden tal als in politiek opzicht een beter figuur te slaan. Medegedeeld werd dat op 15 en 16 novem ber in het Kupersoord te Amersfoort een gewestelijk weekeinde wordt gehouden, de gewestelijke jaarvergadering op 16 decem ber in Amsterdam zal zijn en de centrale Fakkeldragersdag te Utrecht is vastgesteld op 22 november. Voorts zal in Haarlem op 26 november een gewestelijke bijeenkomst worden gehouden inzake de bespreking van het nieuwe beginselprogram. Het jaarverslag van de heer J. W. Meyer herinnerde aan de gehouden vergaderin gen, het Fakkeldragerswerk en de ver kiezingen, die aanzienlijk stemmenverlies opleverden. Ook het afdelingsledental liep terug ondanks de ledenwerving. Van 378 leden kwam de afdeling nu op 335 leden. De heer C. Weller kon ondanks grote uitgaven voor de verkiezingen, in zijn kas boek een flink saldo aantonen. Van het in zijn geheel aftredende bestuur zagen zich herkozen de heren E. Sanders, J. W. Meyer, A. de Wilde, C. Weller, H. Andrea en mevrouw Goossens-Brons, waarbij de heer Meyer definitief het secre tariaat aanvaardde. In de plaats van me vrouw Van Eijkelen en de heer Bontekoe werden gekozen de heren mr. J. R. Boer lage en C. Koops. glazen bier gedronken te hebben zich aan joy-riding in een autobus schuldig ge maakt. Hij was reeds twee maal veroor deeld voor een soortgelijke overtreding Tegenover de politie had verdachte ver klaard er niets van gemerkt te hebben dat hij „onder invloed" was. Uitspraak 30 oktober. In de zaak tegen een tweeëntwintigjari- ge Amsterdammer, die op 15 mei van dit jaar onder invloed een verkeersongeluk in Zaandam veroorzaakte, moesten zes ge tuigen worden gehoord. Verdachte had enkele cafés in de hoofd stad en daarna nog een in Zaandam be zocht. Daarna was hij op een bromfiets gaan rijden en had op de Westzijde geen voorrang verleend aan een verloofd paar op een scooter. De bestuurder van dit voertuig een zevenentwintigjarige timmerman kreeg een lichte hersenschudding en kon zes weken niet werken. Zijn verloofde liep een gebroken knieschijf op. Zij had vier we ken in het ziekenhuis moeten blijven en was daarna nog twee weken thuis geweest Ook de bromfietser was gewond ge raakt; behalve een hersenschudding had hij een ernstige beenwond opgelopen. Hii moest zes weken liggen, doch was na dri< weken weer aan het werk gegaan, omdat hij mede-kostwinner was en anders geen uitkering zou krijgen. De wond was nog niet genezen. De officier eiste een maand gevangenis straf en twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De raadsman, mr. B. J. Lambers wees erop, dat zijn cliënt in geval van gevan genisstraf ontslagen zou wordpn en drong aan op een voorwaardelijke straf. Uitspraak 30 oktober. KAAPSTAD (UPI) Sir Nicholas Cay- zer, president van de „Union Castle and Clan Lines" heeft bekendgemaakt dat er een Zuidafrikaan.se scheepvaartmaat schappij zal worden opgericht. Deze maat schappij, die de „Springbok Company" ge noemd zal worden, zal lijnen over de gehe le wereld onderhouden. Sir Nicholas deelde voorts mede, dat hij in Zuid-Afrika de nodige stappen zou doen tot oprichting van deze nieuwe maatschap pij. De zware noordwesterstorm heeft aan de laatste buitenbloemen geen goed gedaan, en dit kon men op de bloemenveiling heel goed constateren! De prijzen lagen deze week voor de goede bloemen heel wat ho ger dan een week terug. Men is op de kas- chrysanten aangewezen, wil men zuivere bloemen hebben. De troschrysanten liepen vrijdag in prijs op tot 1,49 per bos, maar men kocht ze ook nog voor. 16 cent per bos(!)dit waren de laatste buitenbloemen. Er is ook veel belangstelling voor de grote chrysanten en anjers. Nerine werden tot 86 cent per stuk verkocht, cyclamen- bloemen kwamen tot vrij hoge prijzen. De aanvoer van freesia werd iets groter met prijzen rond de gulden per bosje. Duin doorns en eikenblad gingen grif weg. Bij de potplanten ziet men een ruim aanbod van cyclamen, die van 65 cent tot 1,75 per stuk opbrachten. Op donderdag 23 en vrijdag 24 oktober worden de jaarlijkse onderlinge wedstrij den gehouden van de gymnastiekvereni ging SSH in de gymzaal van de Watervliet, school. Deze wedstrijden over beide dagen bepalen wie van de gymnasten de wissel beker krijgt toegewezen. Donderdag beginnen de wedstrijden voor meisjes en jongens van 8 tot 11 jaar om half zeven. Vrijdag zijn des avonds om half acht de meisjes en jongens van 12 tot 15 jaar aan de beurt. Op zaterdag 25 oktober worden in Haar lem de vaardigheidsproeven van de K.T.K. voor de aspiranten afgelegd. De dames, dames-senioren en heren zul len hun vaardigheidsproeven voor de twee de graad op 1 november en voor de derde graad en senioren op 8 november afleggen. SPEELGOEDACTIE In het kader van de speelgoedacties ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest, heeft de personeelsvereniging van de Melkinrich ting Velsen, die ook vorig jaar haar bij drage leverde, nu uitgezien naar een ander kindertehuis om de goede gaven te kunnen schenken. Men is er in geslaagd zelfs twee tehuizen te vinden en wel de zonnehuizen „Veld- heim" en „Stenia" te Zeist, die beide onder dezelfde leiding staan en respectievelijk niet-ernstig debiele en meer gestoorde kin deren herbergen. De personeelsvereniging, die voornemens is om de bijdragen van vorig jaar te over treffen, heeft onder personeelsleden reeds een aantal bouwpakketten verdeeld. Advertentie Neem nu de gelegenheid te baat een hoortoestet te kopen of uw oude toestel te laten vervangen door een nieuw door Philips stelt ons in staat het transistor-toestel K L 550U, het meest verkochte hoortoestel, te leveren voor 265compleet' (oude prijs 325. Uit voorraad zijn leverbaar de types: K L 5510 breedband 325.— K L 5700 een luxe apparaat met talloze draag- mogelijkheden- 345 K L 5900 een klein transistor-apparaat met ongekende aanpassingsmogelijkheden 340 OFFICIEEL DEALER VOOR IJMUIDEN E O. GOUDA ZWIJNDRECHT IJMUIDEN In IJmuiden gevestigd: KENNEMERLAAN 92 - TELEF. 5072 Het enige Hoorapparaat speciaalbedrijf in IJmuiden met eigen specialisten die bij u thuis vrijblijvend komen demonstreren (Thalia) Ditmaal ziet en hoort men Elvis Presley niet alleen zingen, hij speelt ook een, wat men noemt, dramati sche rol van een jongeman met talent, die in de gevangenis terecht komt, daar won der boven wonder wordt ontdekt en de lad der van de roem gaat bestijgen. Natuur lijk komt er een lief en begrijpend meis je aan te pas, die Elvis over een inzinking heenhelpt en tenslotte zijn vrouw wordt, maar eerst moet Elvis dan het beste in hemzelf hebben ontdekt. Maandag en dinsdag kunnen we Clark Ga ble en Yvonne De Carlo ontmoeten in de film „De slavin van Pointe du Loup". Een zwaar romantisch verhaal van een mooi meisje, dat als slavin op de markt te koop wordt aangeboeden en haar nieuwe mees ter lief krijgt. Wel komt er een verwijde ring tussen hen tot stand, maar in de uren des gevaars is de liefde sterker en krijgen de geliefden elkaar tot ieders genoegen. Zondagmiddag kan men een Afrikaans avontuur beleven in en met de film Odongo Een jager, een vrouwelijke dierenarts en een negerjongen trekken de wildernis in. Een prachtige gelegenheid om het dieren leven te vlechten in de handeling, die zich spitst op de onvermijdelijke conflicten tus sen de „beschaafde" mensen tegen de achtergrond van het oerwoud. (R e x) De behoefte aan films met romantiek en avontuur verslapt nimmer. Ook de film, die tot en met maandag loopt, is er vol van. Ze biedt een nieuwe variatie op het thema van de onversaagde held, die tenslotte toch het zoet genot smaakt van de overwinning en als beloning het meisje krijgt, dat hem zo na aan het hart ligt. Zondagmiddag komen wij op een heel ander terrein, waar de strijdbijl wordt gezwaaid en de pijlen in het rond vliegen. Dan draait de film „Mohawk". Woensdag en donderdag komt de favoriet, van de Amerikaanse jeugd, Davy Crockett, om met de piraten een appeltje te schillen. (Kennemer theater). Zaterdag draait in dit theater „Hyena's van de grote ■vcg", waarin Diana Dors zich in al haar bekoorlijkheden openbaart en een rauwe chauffeur hiervoor bezwijkt. Een sensatio nele film, waarin moordaanslagen, com plotten en smokkelpraktijken voorkomen. Zondag tot en met woensdag „Spaanse driften". Nu is het Brigitte Bardot, die de mannenharten met inzet van al haar be koorlijkheden talloze keren laat overslaan. B.B. is de knappe Ursula, die evenals haar tante verliefd wordt op een en dezelfde man. Hetgeen tot conflicten leidt. Zeker als ook een wrede nare boosaardige graaf een woordje gaat meespreken. In de matinee „Piraten van Tripoli". (L u x o r) „El Hakim" (tot en met maan dag) is een boeiende film naar de gelijk namige roman van John Knittel. O. W. Fi scher vertolkt op verdienstelijke wijze de moeilijke rol van Ibrahim, de arts. „Zon dige vrouwen" komt van dinsdag tot en met donderdag op het witte doek. Een dra matische film, waarin enige moorden wor den gepleegd. Daniel Gélin, Michèle Mor gan en Peter van Eyck zorgen voor een goede rolbezetting. In de matinee „O, wat een Lord". (W.B. theater). Een spannende film die een even spannende race tot onderwerp heeft is „Duivels van de weg", waarin een jonge, moedige coureur na vele moeilijk heden zowel de race, een grote som gelds als een vrouwenhart wint. Zondagmiddag gaat het ruig toe in „Vijf dagen schrikbewind". Ook in „Destry" gaat het wild toe. Er wordt weer eens drif tig op los geschoten, de paarden doen weer grote stofwolken onder hun hoeven opstui ven en de slechte mannen worden door hun edele seksegenoten gestraft. De held mag dan zoals gebruikelijk de vrouw van zijn hart in zijn armen sluiten. 000<>5000000c0000000000000000c5000000000000000000000000000 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE FEL EN GENADELOOS heeft de noordwester mens en dier in de IJmond er de afgelopen dagen aan herinnerd, dat zij aan de kust wonen. En de ongelukken kwamen zoals ge woonlijk weer niet alléén. Terwijl bergers in de flessenhals van het Noordzeekanaal zwoegden om de gezonken bak 304 van de Amsterdamse Ballast Maatschappij uit het water op te diepen, liep bij de strekdam voor het semafoor een stevige Argentijn vast. Uren later zorgde de KNSM'er „Boskoop" die gisteravond tegen de schemering de Bergingshaven werd binnengesleept ervoor, dat de naam IJmuiden in de aether kwam. Het ijsballet van Maxi en Ernst Baier gaf het geheel een bedrieglijk winters karakter door kleine bergen ijs op het Marktplein achter te laten. Natuurlijk vonden de kleine IJmuidenaren dit een voortreffelijke geste van de schaatsende firma Hét seizoen voor de slepers is begonnen. De tijd voor het tonen van koen, moedig en berekend zeemanschap. Maar óók de tijd, dat menige zee mansvrouw in IJmuiden angstig luistert naar het gie ren van de wind. De kin deren blijven laat op. Moe der is liever niet alleen in de huiskamer, wanneer de noordwester over de ruimte jaagt en de zee vlak slaat en doet koken. Een zee, die met tonnen- zware golven ruiten van de bruggen van de trawlers, loggers en kotters verbrijzeld en eigenlijk nergens voor terugdeinst. Onberekenbaar en zonder genade. En altijd weer komt dan het moment, waarop de storm, vooral in de herfstige maanden, plotseling afneemt en de zon in staat stelt om door flarden wolken van velerlei grijze tinten gele gouden strepen over het water te trekken. Water, dat ineens nauwelijks meer in beroering is, terwijl hoog onder een waterig blauwe hemel de grillige wolkenfor maties nog worden opge jaagd door de laatste adem van de storm Dat is het moment, waarop men de storm onmiddellijk weer is vergeten. Omdat het stille water dan sfeervol glinstert en er zo vertrouwd en goedaardig uitziet. Ge lukkig maar. De moed en kracht, die op deze stormdagen en in deze stormnachten is getoond, vergeet men niet zo snel. Zij -, waren ook nu weer ver bazingwekkend. Zeelieden, die elkander temidden van een kokende hel van melk wit water en brullende wind rustig feliciteren, omdat ze de race om een job hebben gewonnen. Een kleine trawler, die zich van het staken van de loodsdienst niets aantrekt en tóch de pieren binnenloopt. Over een drempel van drei gend kolkend en wild schui mend water. Tussen pieren, die door geweldige golven onzichtbaar zijn gemaakt. Moed en kracht Ook op land Niet alléén op zee trotseert men de storm. Oók op de wal. De leveranciers gaan door met hun werk op straat. De mensen van de plantsoen dienst binden de boompjes op, die door de storm ge knakt dreigen te worden. De veerboot en de pont varen in het golvende water van het kanaal. De arbeiders gaan op hun brommers en fietsen over de naakte Sluis- weg naar hun werk aan de noordoever van het kanaal. En de kinderen hebben ple zier van het wilde spelen in een harde bries. Langs de havens heeft men echter altijd de grootste zor gen tijdens de storm. Be zorgdheid over de smalle zanddam, die de nieuwe Haringhaven van de oude scheidt. Zal die dam het wel houden? Bezorgdheid over hoog water en aan de kade ge meerde schepen. Zal het water niet zo hoog komen, dat de stalen trossen, waar mee de schepen zijn afge meerd, breken? En zullen die schepen dan niet op drift raken? Bezorgdheid over werk, dat stil moet worden gelegd. Zandbakken kunnen niet naar buiten met ruw weer. Baggermolens kunnen dan niet baggeren. Stilte tijdens de storm, die geld kost, voor al wanneer er dan ook nog eens een bak in het kanaal zinkt en later doormidden gebroken aan wal moet wor den getrokken. Een schade post van tenminste veertig duizend gulden Een nieuwe nog droge haven loopt vol water en brengt de kalkzandsteenfa briek, die het uit deze haven gegraven zand als grondstof gebruikt, in moeilijkheden. Schade. Chauffeurs moeten worden opgeroepen om in snel tempo zand van andere plaatsen aan te voeren. Een schade post veroorzaakt door een storm langs de kust. Men is daar echter aan gewend aan de kust en het leven gaat er óók tijdens bar en boos weer gewoon voort..... Het is ontstellend zo wei nig als zovele nieuwe IJmon- denaren afweten van vis, IJmuidens produkt no. 1. Een lezeres schrijft ons: Ik woon nog maar kort hier, maar krijg nu al dikwijls familie te logeren, die graag de krant leest en zeer geïn teresseerd is in onder andere „Vanmorgen in de vishal en op zee"; zo worden mij tel kens allerlei vragen gesteld die ik nog niet kan beant woorden omdat ik nog geen tijd heb gehad er achter te komen, zodat ik uw hulp in roep. Het zou erg gemakke lijk zijn, want ik knip het dan uit Wel, hier gaat-ie dan: Een kantje haring een ton met 900 haringen erin. Bij het binnenhalen van het net gebeurt het dikwijls dat de gehele vangst van de trek (trek is de tijd dat het net buiten boord is geweest, waarbij inbegrepen de tijd gedurende welke het net door de trawler, trawllogger of kotter is getrokken) niet ineens uit het net wordt ge haald, omdat anders de be manning geen ruimte ge noeg zou hebben om de vis naar behoren te verwerken. Immers, verse vis moet ge stript (dit is: ontdaan van ingewanden) worden, aleer ze omlaag, in het ruim mag. Op een haringtrekker be hoeft de vis alleen maar ge spoeld te worden. Men laat dus iedere keer zoveel vis uit het net lopen als men goed behandelen kan. Deze hoeveelheid noemt men een pakje. En zo'n pakje gaat in dertig tot vijftig kisten en in een kist gaat 50 kilogram vis (ongeveer 300 haringen). Een regel of een rij kabel jauw wil zeggen: tien stuks kabeljauw van de laatste trekken. Met pennen wordt grote kleine schelvis bedoeld: grote-kleine is de op een na kleinste sortering die de markt kent, te weten braad- schelvis of piepers; de klein ste sortering schelvis heet radio. De allergrootste schel vissen zijn jumbo's. De grootste soort tongen heten kortweg lappen en de kleine tongen zijn slips. Een gul is een kleine ka beljauw en de kleinste gul len zijn niet meer dan torren. Soms is de vangst van dien aard dat het de moeite niet loont er een specificatie van te geven; er wordt dan gesproken van varia of stokkebit. Een kaarteblaadje is de kleinste tarbot. Als er mooie meiden te koop zijn betekent dat, dat er witte koolvis op de markt is. Soms is een tarbot aan beide kanten donker, in plaats van aan een kant een wit velletje te hebben; io'n duister geval heet dan ook wel „ket van ome Teun". Kabeljauwen zijn niet al tijd even lekker dik; magere kabeljauwen worden „sloe ries" genoemd. De allergrootste makreel is gewoonweg een bonk. Een gekopte (onthoofde) zeeduivel is een ham. Toters zijn kleine haringen en hoops is de gehele vangst. Weet u wie op een kruis punt of splitsing van wegen, waar geen voorrangsweg of voorrangskruising is, bij het elkander kruisen voorrang heeft? Bij het kruisen van snel verkeer onderling gaat rechts voor; bij het kruisen van langzaam verkeer onderling gaat rechts voor; bij het krui sen van snelverkeer uit de ene richting, met langzaam verkeer uit de andere (dwar se) richting onderling, moet langzaam verkeer voorrang verlenen aan snelverkeer. Veilig rijden is een belang voor u en voor anderen. Voor drie jaar had de heer Simon de Goede in Beverwijk nog een bollenbedrijf dat er zijn mocht. Zijn bedrijf ondervond echter de kwade gevolgen van de gassen uit fabrieken, die de gewassen aantastten. De heer De Goede kreeg het opeens te kwaad en zei: „Ik stop er mee". Terwijl anderen dat zeggen maar vlijtig doorwer ken, zette de heer De Goede zijn woorden om in daden. voor een rustig leven bleek deze „bollenman" echter toch niet ge schikt. Hij kocht een in een advertentie aangeboden huis in Eist, verhuisde en zet te een geheel nieuwe kwekerij op. In een tijd van 2'/s jaar is de heer De Goede een van de belangrijkste kwekers van nerines in ons land geworden. Tijdens de jaarlijkse rozen- en anjerkeuring in Aalsmeer, die vrijdag en vandaag is ge houden, heeft hij de resultaten van zijn teelt laten zien. De nerine geniet in ons land bijna geen bekendheid. En dat is jammer, want het is een prachtige, decoratieve bloem. De sierlijke bloem bestaat uit een groot aan tal fijne kelken met uitstulpende blaadjes rond lange mooi gevormde sprieten. Meestal ziet men haar in de kleuren rood en zacht-lila. Enkele bloemen slechts ma ken al een voornaam boeket, dat meer dan tien dagen houdbaar is. In een op de Aals- meerse tentoonstelling door de heer Cock Veldhuis uit Hillegom met smaak aange legde oloemenpartij kwam de decoratie ve schoonheid van de nerine duidelijk tot uitdrukking. De nerine is oorspronkelijk afkomstig uit Zuid-Afrika. Zij wordt in grote hoe veelheden geteeld op het Engelse eiland Guernsey. Het verhaal wil dat de bollen jaren terug na een schipbreuk op het eiland Guernsey zijn aangespoeld. Het eiland heette toen nog Sarnie. Daarom wordt de bloem ook wel nerine sarniensis genoemd. De heer De Goede is niét weinig en thousiast over de resultaten van zijn teelt. „Ik ben er bezeten van. Nu al teel ik tach tigduizend bloemen per jaar. Voor mij is de nerine een miskend kind. Maar deze bloem heeft een ongekende toekomst. „Praat niet met de heer De Goede over de kweekwijze. „Kijk, dat 's mijn geheim. Ik heb geen rustig leven meer. Zelfs mid den in de nacht loop ik ze na". Men kan dus vaststellen dat de thans 61-jarige heer De Goede het eens voorgenomen rustige leven in het geheel niet leidt. De schoon heid van de nerine heeft hem in haar ban. In zijn bewondering voor de bloem, staat hij overigens niet alleen. De bloe- menkenner J. F. Ch. Dix uit Heemstede zegt: „Die bloem heeft mijn stoutste verwach tingen overtroffen. Deze is werkelijk iets aparts". En de onder kwekers van bloe men en bloembollen al even bekende heer R. M. van der Hart uit Haarlem heeft ook van zijn bewondering blijk gegeven. Op de Aalsmeerse tentoonstelling, geor ganiseerd door de Koninklijke Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde, viel overigens niet alleen de nerine te bewon deren. Ongeveer vijftig kwekers lieten de mooiste resultaten van kweekkunst zien. Ei waren dan ook vele gouden medailles en getuigschriften uitgereikt. Men kon lange tijd geboeid kijken naar een zending betoverende orchideeën, een partij edele gerbera's of stijlvolle anthuriums. Anjers en rozen waren er in grote verscheiden heid. Fresia's stonden te geuren en chry santen pronkten met herfsttinten. P. v. d. A.-VROUWEN IN JAAR VERGADERING In het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat wordt dinsdag avond de jaarvergadering gehouden van de afdeling Velsen-Noord van de Vrouwen bond van de Partij van de Arbeid. Be halve de gebruikelijke jaarstukken ver meldt de agenda een bestuursvei kiezing Het gehele bestuur treedt af, doch alleen mevrouw Asjes stelt zich niet herkiesbaar. Na de vergadering houdt mejuffrouw Birkhof, bibliothecaresse van de openbare leeszaal in „Noord" een boekbespreking. Van 25 oktober tot 1 november is het Kinderboekenweek De Commissie voot de Collectieve Propaganda van het Neder landse Boek heeft voor deze week, waarin voor de vierde keer het boek voor het kind in het centrum van de belangstelling wordt gebracht, een programma bekend ge maakt, waarin ook dit jaar de prijspuzzels, het boekenweekgeschenk en de speciale uitgaven een plaats hebben gekregen. De week wordt op zaterdag 25 oktober in de Rotterdamse Schouwburg officieel geopend door de burgemeester van Rot terdam, mr. G. E. van Walsum. Op deze middag wordt de prijs voor het „Kinder boek 1957" uitgereikt en worden de fina les gehouden van de voordrachtwedstrij den voor kinderen van de Rotterdamse la gere scholen. De toneelgroep „Arena" zal een voorstelling verzorgen. Het geschenk van de boekenweek zal dit jaar bestaan uit een bouwplaat in vier kleuren van het Muiderslot. Van de jeugd boekengids „De kleine vuurtoren" ver schijnt dit jaar een nieuwe editie van ruim duizend titels met illustraties van Ted Schaap. De boekhandels zullen naast deze gids ook de kleinere gids „De grab belton" uitreiken. De verschillende afdelingen van de Ne derlandse boekverkopersbond zullen in di verse delen van het land manifestaties houden. De „Kinderboekenweekprijs vraag" bestaat uit het maken van een ont werp voor de kinderboekenweekaffiche voor het volgend jaar. De affiche die dit jaar de propaganda voor de Kinderboeken week zal voeren, is het ontwerp van de zesjarige Folkert Haanstra uit Meppel. VELSEN ZATERDAG 18 OKTOBER Thalia: „Jailhouse Rock", 19 en 21.15 uur. Rex: „In dienst des konings", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.3012 en van 1416.30 uur. ZONDAG 19 OKTOBER Thalia: „Odongo", 15 uur; „Jailhouse Rock", 19 en 21.15 uur. Rex: Als zaterdag. Cultureel Gebouw: Humanistisch Ver bond, 10.30 uur. MAANDAG 20 OKTOBER Thalia: „De slavin van Pointe du Loup", 20 uur. Rex: Als zaterdag. Pieter Vermeulenmuseum: Als zaterdag. Raadhuis: Spreekuur burgemeester, 15 17 uur. Da Costaschool: Dokter A. J. van Leu- sen spreekt voor N.C.V.B., afdeling Vel sen-Noord, over „Leven, ziekte en dood", 20 uur. BEVERWIJK ZATERDAG 18 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Hyena's van de grote weg". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „El Hakim". W. B. Theater, 20 uur: „Duivels van de weg". Het Centrum, 20 uur: Feestavond Gro ningers en Drentenaren. Café „Sport", 1517 uur: receptie Ren nersclub „Kennemerland". Kennemerland Theater, 20 uur: Jubi leumavond Rennersclub „Kennemerland". ZONDAG 19 OKTOBER Kennemer Theater, 14.30 uur: „Piraten van Tripoli"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Spaanse driften". Luxor Theater, 14.30 uur: „O, wat een Lord"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „El Hakim". W. B. Theater, 14.30 uur: „Vijf dagen schrikbewind"; 16.30 en 20 uur: „Destry". Kuenenplein, Meisjes uloschool viervou dig jubileum. Statenhuis, Velserweg, 10.30 uur' Huma nistisch Verbond; J. M. van Dansik over: „De herontdekking van de mens". „Banjaert", Wijk aan Zee, 19.30 uur: Foto-avond, Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling. MAANDAG 20 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Spaanse driften". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Zondige vrouwen". W. B. Theater, 20 uur: „Destry" Wyk aan Zee: Elke avond dansen in restaurant Ryckaers. AGENDA VOOR HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag 20 uur, zon dag 14.30, 16.30 en 20 uur: „Tarzan en de verloren safari". BEVERWIJK—VELSEN De Beverwijkers beschikken over: Raap; Niesten en K. Minneboo; Wolterman, J. Minneboo en Van der Pas; Sprenger, Kick Minneboo, Waanders, Gerrits en Van Oost.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6