Grondzee slaat de brug van palingschip af „1 aide"met drie geredden van gezonken schip binnen BRILLEN 30 KORTING VAN 'T VEER VROOM Vanmorgen in de vishcA en op zee Drama met Solglintbij Terschelling Hans Krieg over joodse muziek DL BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 7 Weinig animo voor winterprodukten Daarna naar Een miljoen schade aan drijfnetten? Tiende bijeenkomst van De Muiderkring „Gudrun" na moeilijke sleepreis in Schiedam Meer en meer spruiten Burgerlijke Stand van Velsen Opwinding over geredden van Russische trawler Prof. Jac. P. Thijsse: Kop van Noordholland moet uitwijkgebied worden voor Randstad-industrie Praatjes op de brug Boerenleenbank Santpoort heeft nieuw gebouw Dr. Mansholt over Landbouwprotectie ZATERDAG 18 OKTOBER 19 5 8 EEN GEWELDIGE GRONDZEE heeft donderdagavond tegen negen uur de genadeslag toegebracht aan de palingkotter „Solglint". „Ik stond in de stuurhut, toen de grondzee overkwam", vertelde schipper Rasmussen vanmorgen, toen hij aan boord van de palingkotter „Valde" tezamen met zijn bemanningsleden Hadi Matsen en Hanning Jakobsen IJmuidens sluizen binnenvoer. „De stuurhut werd met één klap weggevaagd. Ik stond plotseling in de open lucht achter een gekraakt stuurrad met een flinke wond boven mijn ogen. Het logies in het voorschip liep vol water en wat erger was óók de motor kamer. Toen was mijn schip stuurloos en krachteloos en daarom reddeloos verloren". De 59-jarige schipper, een kleine, ietwat gezette man, die een blauwe zeemanstrui met opgestroopte mouwen draagt, heeft hiermee in weinig woorden het drama van de kleine „Solglint" verteld. Een drama, dat werd besloten met het zinken van het schip op vier mijl van Ameland. De „Solglint" had ongeveer twaalfdui zend kilo in een bun levende paling voor de firma Kok in Spaarndam aan boord. Op Ameland is een ijskist van het vaartuig aangespoeld. Met z'n tweeën De bunschepen „Solglint" en „Valde", het laatstgenoemde schip staat onder com mando van schipper Robert Martens, zijn tezamen met paling voor Spaarndam uit Noorwegen vertrokken. Donderdag werden zij op vijftig mijl west van Terschelling in de buurt van het lichtschip overvallen door de felle Noordwester. Schipper Mar tens kon zijn vaartuig met de kop op de wind houden, maar de „Solglint" kwam in de loop van de dag in moeilijkheden. Het schip kwam dwars op zee te liggen en was toen een prooi van de grondzeeën, die ge nadeloos de zijën beukten. De verschansing werd weggeslagen. De kleine boot sloeg van zijn plaats en werd versplinterd. En de genadeslag werd door de storm toegebracht op het moment, dat de stuurhut werd weg geslagen. Toen kon schipper Otto Rasmussen uit Kesteminde in Dene- merken zijn schip niet meer behouden. Hij bracht met zijn matrozen Hadi Mat sen, negentien jaar oud en óók afkomstig uit Kesteminde, en Hanning Jakobsen, twintig jaar oud en afkomstig uit Nykobing in Denemarken, nog een angstig uur op het totaal ontredderde vaartuig door. Toen naderde de kleine „Valde". Het schip trachtte langszij te komen. Dit ge lukte niet. De zeeën waren té hoog en té wild. Men heeft daarna een lijn overge schoten naar de „Solglint" en met behulp van reddingboeien de drie mannen van de „Solglint" aan boord van de „Valde" ge haald. De verkleumde drenkelingen waren toen nog niet verlost van alle narigheid want de storm nam nog steeds in kracht toe.jJ1 '_X-*'T' 1 Schipper Martens verliet dé kleine^ brug van zijn witte kotter niet meer. Met man en macht hielden de schepelingen het kleine vaartuig met de kop op de wind. De verlaten „Solglint" zagen zij ver aan de kim als een speelbal van de woedende golven verdwijnen. Op de groentenveiling te Beverwijk gaat de grootste belangstelling uit naar de schaarse artikelen en hiervoor worden kapitale prijzen betaald, terwijl de pro- dukten die ruim aan de markt komen weinig aftrek hebben. Tot de schaarse en dus dure produkten behoren de kasbonen; snijbonen brachten het tot 2,per liilo, sperziebonen gingen tot 1,40 per kilo. Spinazie werd nog voor 0,7.5 per *ilo verkocht. Daartegenover kon men een kil'o andijvie voor 7 tot 10 cent kopen. Ook de waspeen was goedkoop en ging de 20 cent per kilo niet te boven. Goede bospeen kwam nog tot 22 cent per bos. Tomaten gingen voor export weg, er werd tot 71 cent per kilo voor betaald. Sla raakt op: de goede sla kwam tot 15 cent per Krop. Er is nog maar weinig animo voor win terprodukten: kool,prei en knollen gingen voor matige prijzen weg; ook peen en uien zijn goedkoop. De katholieke culturele stichting „De Keerkring" had voor vrijdagavond in het Kennemer Theater wederom een interes sante lezing georganiseerd, ditmaal over de joodse volksmuziek van de oudheid tot in de hedendaagse tijd. Niemand beter dan de „verteller" van deze avond, Hans Krieg, had men daarvoor kunnen uitnodi- geh. Deze bekende musicus, koordirigent en docent van professie heeft reeds vele lezingen aan dit onderwerp, dat hem zo zeer ter harte gaat, gewijd en hij weet deze materie op zo'n boeiende wijze in een smakelijke causerie op te dienen, dat het culturele er van een vertelling wordt vaarvan de toehoorder geen woord wil nissen. Na door dr. H. F. J. Peters ingeleid te zijn, wees de heer Krieg op het nauwe erband tussen de ziel van een volk 'en 'ijn muziek, waarin zich het gehele volks oven weerspiegelt. Een volk en zijn mu- •■'ek hebben hetzelfde karakter, zodat. men. 'odra men die muziek kent, ook dat. volk seter leert begrijpen. De antieke muziek van Palestina vormde reeds drie duizend iaar voor Christus een bloeiende cultuur. De oudste joodse muziek was nauw met de religie verbonden en dit is door de laren heen zo gebleven. De ramshoorn signalen worden nog steeds gehoord op Grote Verzoendag en het joodse nieuwjaar. Onder de regeringen der drie koningen ■Saul, David en Salomo, kwam de Isra ëlische muziekcultuur tot grote bloei en men- beschouwt dit als het gouden tijd perk der joodse muziek. Hans Krieg vertelde daarna van de mu- sica sacra van koning David en diens be kende psalmen. De oudste optekening der ioodse muziek gaat terug t.ot ongeveer vier honderd jaar na Christus, nadat voordien alle muziekkennis on mondelinge over levering had berust. De spreker gaf daar op een verslag van de wijze waarop deze religieuze muziek tijdens de tempeldienst werd en nog wordt uitgevoerd. Daarbij zijn merkwaardige overeenkomsten te constateren met oude gregoriaanse ge zangen. Deze parallelzangen zijn zeer frap pant en Hans Krieg illustreerde dit door ze vocaal voor zijn kleine auditorium ten gehore te brengen. Ook enkele cantate fragmenten uit latere tijden, toen het jood se' volk in ballingschap leefde en zich vooral in Oost-Europa een eigen cultuur ontwikkelde, wist hij op boeiende wijze rhzelf daarbij aan de vleugel begeleidend, or te dragen. De kunstenaar, bijgestaan •■ar zijn dochter, heeft daarna op klank- ike en artistieke wijze de toehoorders -ten kennis maken met het joodse volks- 'ed in zijn vele nuances doch voornamelijk 'O religieus terrein. Zijn rijk met oude mu- 'ekvoorbeelden en geschriften gedocu- nenteerde vertelling heeft deze oude volksmuziek alle eer bewezen waarop deze zo ten volle recht heeft. A. J. van der W'eijden Advertentie Ingevolge een overeenkomst met de Ziekenfondsen, verzoeken wij onze klanten „EERST" hun brilvoorschrift van de oogarts bij het Z.F. te laten afstempelen. VELSERDUINWEG 135 - IJMUIDEN ALLEEN BIJ ONS 50% KORTING OP HET Enkelvoudige glazen worden geheel vergoed. TELEFOON 7062 MONTUUR De jongste storm heeft het Nederlandse visserijbedrijf grote schade aan de netten bezorgd. Een Scheveningse reder schatte het totale schadebedrag van alle Neder landse drijfnetloggers tezamen op een mil joen gulden. Zelfs wanneer deze raming aan de hoge kant zou zijn, blijft nog een onrustbarend hoog bedrag over, Scheveningen, waarvan het overgrote deel van de Nederlandse drijfnetvloot af komstig is, heeft uiteraard de zwaarste verliezen geleden. In visserijkringen werd zelfs betwijfeld of de verschillende rede rijen wel voldoende netten jn voorraad zouden hebben om al hun schepen weer van een volledige uitrusting te kunnen voorzien. Vele thuisstomende loggers dit week einde worden er dertig a veertig in Scheve ningen verwacht hebben in volle zee hun resterende netten overgegeven aan de vaartuigen, die op de visgronden onder de Engelse wal blijven. Zij zullen in de thuis haven van nieuw want worden voorzien. In het Muiderslot is deze week de tien de bijeenkomst van het cultureel genoot schap De Muiderkring gehouden. De heer T. J. Twijnstra sprak over de economische toestand van ons land en de schrijfster Hella Haasse over De plaats van de vrouw in het heden. De bijeenkomst werd bijge woond door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dl'. M. J Prinsen en de burgemeester van Muiden, de héér Th. C. D. Coops. De bemanning van de gezonken „Solg lint". Verheugd over het feit, eindelijk veilig in IJmuiden te zijn. In het mid den de 59-jarige schipper Otto Ras mussen uit Kesteminde. Aan zijn zijde: links de 20-jarige Hanning Jacobsen uit Nykobing en rechts de 19-jarige Hadi Matsen uit Kesteminde. Vrijdagmorgen konden de zes Denen eindelijk opgelucht ademen. Toen had de Noordwester zijn kracht verloren. Zater dagmorgen om kwart voor acht liep het vaartuig eindelijk veilig IJmuidens slui zen binnen. In de afgelopen nacht arriveerde bij Wil- ton-Fijenoord te Schiedam het Noorse s.s. .„.Gudrun" ..van de -rederij, B,. Pedersen uit Haugesund. Het schip, dat- met hout on derweg was van Archangel naar Concar- neau, kwam tijdens de storm in de nacht van donderdag op vrijdag in moeilijk heden. Het schip maakte zware slagzij en werd op sleeptouw genomen door de sleep boot „Schelde", die juist even eerder dan de „Holland" de „Gudrun" bereikte. Gisteravond om acht uur arriveerde de sleep tussen de pieren van Hoek van Hol land. Tussen deze plaats en Maassluis is de „Gudrun", die achterstevoren gesleept werd door de „Schelde" en de „Atlas" en naderhand ook door de „Kralingen", ge keerd, waarna de tocht wat vlotter ver liep. Desondanks heeft de sleepreis van Hoek van Holland naar Schiedam vijf uur geduurd. Gedurende deze tijd heeft het bergingsvaartuig „Dolfijn" langszij het Noorse schip (gebouwd in 1919) gelegen, terwijl het het water uit de ruimen pomp te. Van de achttien leden tellende beman ning waren vijftien overgenomen door de Britse vissersboot „Thrifty", die hen naar Lowestoft heeft gebracht. Aa i boord ble ven achter de 58-jarige kapitein Knut Bjorg uit Haugesund, de eerste officier Tore Ek en de derde officier Nicholaison. Het was een doodvermoeide gezagvoer der. die ons te woord stond. Zijn enige verlangen was zo spoedig mogelijk in een hotel naar bed te kunnen gaan. Voor zover viel waar te nemen had het schip wat schade aan het laadgerei en aan de rai ling van het achterschip. Ook de kapitein vond de schade niet. groot: het was hem erg meegevallen. Hij weet de slagzij van zijn schip in de stormnacht aan het vele binnenstromende water, d it niet meer weg kon lopen. Toen het weer wat kalmer was geworden kon het water weer wegstromen en kwam de „Gudrun" recht te liggen. De kapitein zei verder, dat gisternacht pre cies om twaalf uur de sleeptros was ge broken en dat het onmogelijk was geweest weer vast te maken. Dit lukte pas 's och tends om zeven uur. Een uur later viel aan boord de stroom uit en heeft men het ver der zonder licht moeten stellen. Aan warm eten kon ook niet meer worden gedacht. Op het voor- en achterschip vervoerde men een deklading hout, zo'n vier en halve meter hoog. De lading van het achterdek was verdwenen. „Gone with the wind", zei kapitein B.iorgen glimlachend. Hij was blij er goed te zijn afgekomen, want het gevaar het schip te verliezen was zeker niet denkbeeldig, zo verklaarde hij. Hij vaart al sinds 1921, maar had nog nooit moeilijkheden van deze aard mee gemaakt. Meer en meer gaat de Castricumse vei ling een winters beeld tonen. Vele karre tjes met. spruiten en diverse koolsoorten gaan onder de klok door en brengen rede lijke prijzen op. Ook de andijvie kwam enkele centen hoger in prijs; na aanvan kelijk VA cent per kg te hebben opge bracht, liep ze op tot 10 cent. De laatste pronkbonen en sperziebonen, alsook enkele kistjes stokprincessebonen, brachten eveneens zeer goede prijzen op. De noteringen van vrijdag waren: an dijvie VA10 cent; sperziebonen 5893 cent; pronkbonen 4045 cent; waspeen 11 cent; bloemkool 2335 cent; spruiten 41 51 cent; groene kool 11 cent; peterselie 35 cent per kistje; stokprincessebonen 50 ct. Twee trawlers, twee loggers en 15 kot ters zorgden zaterdagmorgen voor de aan voer te IJmuiden van 2450 kisten verse vis, waarvan 185 kisten wijting, 270 schel vis, 150 kabeljauw en gul, 50 koolvis, 725 haring, 1010 makreel, 75 schol, 40 stuks stijve kabeljauw en 40 kisten varia. Er was 2000 kilo tong. Voor maandag Voor de maandagmarkt komt de trawler Amsterdam IJM. 28 met 130 kisten schel vis, 20 kisten wijting, 140 kisten kabel jauw,, 500 makreel, 200 haring, 10 varia en 200 kleine kisten haring. Een totaal van 1000 kisten plus 200 kleine kisten. Thuisstomend zijn de VL. 131 met 900 kisten vis, IJM. 9 Haarlem en KW. 122. De vangsten van de laatste twee is nog on bekend. Zaterdag aan de markt Te IJmuiden werden zaterdagmorgen aangevoerd ruim 2500 kisten vis, waarvan 270 schelvis, 185 wijting, 150 gullen en kabeljauw, 50 koolvis, 725 haring, 1010 makreel, 40 varia, 75 schol, 1500 kilo ton gen. 40 stijve kabeljauwen. KW. 32 bracht 80 kisten schelvis, 340 haring, 425 makreel, 100 wijting, 70 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 10 stijve kabel jauwen, 10 diversen aan de markt. De VL. 121 (6 okt.) zorgde voor 35 schel vis, 320 haring, 520 makreel, 35 wijting, 30 kolen, 10 diversen. De IJM. 209 (6 okt.) kwam binnen met 75 schelvis, 20 haring, 65 makreel, 35 wij ting, 50 gul en kabeljauw. De IJM. 129 Shamrock (7 okt.) kwam de pieren binnen met 80 schelvis, 10 wij ting 30 gul en kabeljauw, 5 diversen BEVALLEN: J. M. Prins—Selling, z„ Da Costalaan 22, Driehuis; G. TolkDon ker, z„ Frans Halsstraat 25, IJmuiden- Oost; IJ. J. SteenkenVan Steenbrugge. d., Zwaluwstraat 49. Haarlem; C. J. F. Vro lijkKoelemeijer, d., Van Wassenaerstraat 2, IJmuiden-Oost; J. F. de BoerNieland, d„ Stetweg 15, Beverwijk; W. M. Kors— Harsveld, z„ Sabastraat 9, Santpoort; M. J. HoogendijkHaJsema, z„ Kon. Wilhel- minakade 28, IJmuiden; M. BroekIskes, z„ Trompstraat 184, IJmuiden-Oost; J. PiekBennink, z„ Ladderbeekstraat 101, Velsen-Noord. OVERLEDEN: M. W. Smit, 82 j„ echt genote van W. P, van der Vliet, J. T. Cre- merlaan 52, Santpoort. GEHUWD: J. Engelander en M. R. Gr.;en. Eksterlaan 15, IJmuiden-Oost; W J. M. Spierings en N. H. van Toll, Stetweg 5, Beverwijk; Th. Zuijdam en C. C. Dek ker, Noorderlaan 51, Velsen-Noord; G. M Bruins en G. A. J. Spanjaard, De Noostraat 56, IJmuiden-Oost; J. Scheelings en A. C Slootmans, Kastanjestraat 34, IJmuiden- Oost; F. Snel en T. Verloop, Acaciastraat 3, IJmuiden-Oost; A. Zwolsman en F. ran Dansik, Napierstraat 22, IJmuiden. ONDERTROUWD: J. P. Wigchert, Hage- lingerweg 40, Santpoort, en E. G. van der Meij, Gladiolenstraat 1, Santpoort, t.a.: Vicarielaan 86, IJselstein. J. J. van der Stelt, De Ruijterstraat 55, IJmuiden-Oost, en G. N. de Haas, De Ruijterstraat 55, IJmuiden-Oost. W. van den Brink, Zan dersstraat 31, IJmuiden-Oost, en M. J. Rens, Cederstraat 3, IJmuiden-Oost. G. Raap, Overbildtweg 18, Santpoort, en P. G. Klut, Molenstraat 11, Santpoort, t.a.: Ra- velstraat 11, Heemskerk. J. H. van ier Wiele, Warmenhovenstraat 70, IJmuiden, en A. Beekhuis, Warmenhovenstraat 70, IJmuiden. J. E. Jansen, Vergierdeweg 82, Haarlem, en T. J. Koster», Hyacinten straat 10, Santpoort, t.a.: Overtonstraat 38, Haarlem. II. A. J. Tourneij, Tafelbergstraat 17, Haarlem, en C. W. van der Wal, Groe- neweg 63, IJmuiden-Oost, ,a.: Korte La kenstraat 14, Haarlem. J. C. Sparreboom, Velserduinweg 179, IJmuiden-Oost, en F. C. van Donkelaar, Ruijsdaelstraat 13, IJmuiden-Oost, t.a,: Wijkeroogstraat 130, Velsen-Noord. L. M Schelvis, Hemnsker- kerweg 252, Beverwijk, en P. H. Botman. Van Rijswijkstraat 32, Velsen-Noord. Schol en tong werd aangevoerd door 11 schepen. Export In guldens werd betaald voor: grote rijen kabeljauw 124152, kisten grote ka beljauw 130162, kisten kleine kabeljauw 124134, grote schelvis 56, grootmiddel schelvis 3644, grootmiddel tongen 4,80 5,60 per kilo, kleinmiddel tongen 3,70- 4,10, tong 1 3,70—4,20, slips 3—3,50, zet- schol 68, schol 1 6468. Binnenland In guldens werd betaald voor: grote gullen 4855, middel gullen 3843, tor ren 2932, zwarte kool 96.100, koolvis 1 3236, koolvis 2 29. lengen 92, kleinmiddel schelvis 3237, pennen 32—36, braad 32— 37, wijting 2937, grote tongen 5,506,20 schol 2 5761, schol 3 4250, haring 22 30, kleine haring 25, makreel 17—26. Voor maandag Voor de maandagmarkt komen: VL. 131 met 30 schelvis, 330 haring, 730 makreel. 15 wijting en 15 kabeljauw en gullen. Amsterdam 1100 kisten, hoofdzakelijk ha ring en makreel. Oudste schepen Het oudste schip is de KW. 99 Maria Theresia van 6 okt.; KW. 153, KW. 80, VL. 110 (7 okt.); Haarlem (8 okt.); Golf stroom (9 okt.). Besommingen van heden VL 121 met 23.200, IJM 209 met 832.). IJM 129 met 5240, KW 32 met '27.800, KW 168 met 1420, KW 178 met 1270, KW 96 met 3090. KW 68 met 1360, WR 56 met f 850, WR 88 met 2710 WR 34 met 1730. Haringvangsten De vangsten van de drijfnetloggers van Katwijk en IJmuiden waren in de nacht van vrijdag op zaterdag: Geen vangst: KW 9) KW 25, KWD 138 KW 57, KW 67. Nog halen: KW 70, KW 15, KW 86, KW 95. KW 78 thuisstomend, KW 2 10 kantjes KW 5 15, KW 7 2, KW 23 5 thuisstomend KW 147 8 thuisstomend, IJM 283 10, KW 16 20, KW 19 2 thuisstomend, KW 47 1. KW 54 1, KW 140 4 thuisstomend, KW 170 80 KW 85 5, KW 110 10, KW 20 2, KW 21 10 KW 27 20, KW 175 4, KW 123 3, KW 141 5 KW 130 20. KW 141 5, KW 163 4. De gemiddelde vangst van de Scheve ningse en Katwijkse vloot was 7 kantjes Bij de Shetiandeilanden zijn drie Russi sche vissers, die zich in een kokende zee urenlang aan een rots hadden vastge klemd, door de reddingboot van Lerwick gered. Zoals reeds gisteren werd gempld was hun trawler gestrand en doormidden gebroken. Meer dan twintig andere opva renden schijnen te zijn verdronken. De drie geredden zijn intussen naar de Russi sche vissersvloot, welke uit dertig trawlers bestaat, teruggebracht. Sinds in juni een Estlandsë visser de wijk had genomen naar de Shetlands, hadden de Russen de opvarenden van de trawlers verboden aan land te gaan. Het gerucht ging dat een Russische motorsloep de red dingboot zou hebben achtervolgd en bevel zou hebben gegeven de geredden over te leveren. Dit zou echter door de storm on mogelijk zijn geweest. Later werd echter verklaard dat al deze opwinding op een misverstand berustte, veroorzaakt door taalmoeilijkheden. Desniettemin zond het moederschip van de vloot voortdurend per radio orders uit dat de geredden niet aan land mochten worden gezet. Gistermiddag om half twee arriveerde de reddingboot in Baltasound, waar de Rus sen werden ondergebracht in een hotelle tje. Na een warm bad kregen zij schone kleren en een uitvoerige maaltijd, hetgeen door de Russen op hoge prijs werd ge steld. Later vertrok de reddingboot met de geredden aan boord naar Lerwick, maar kreeg order om naar Baltasound te rug te keren, waar een Russische sleep boot was aangekomen, die de Russen overnam. In Alkmaar heeft prof. ir. Jac. P. Thijs se, algemeen adviseur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, voor vertegen woordigers van gemeenten en het be drijfsleven een inleiding gehouden over de ruimtelijke ordening in Nederland. Hij wees er onder meer op, dat het Planbu reau de ontwikkeling van het middenge bied van de Randstad Holland niet wil stimuleren en daarom elders een uitwijk mogelijkheid zoekt. Voor het gebied Am sterdam-Zaanstreek heeft men niet het oog op het nabij gelegen gebied van Vo- lendam, Monnikendam en Purmerend omdat dit dan zou samenvloeien met de grote stad. Daarom geeft men de voor keur aan verder gelegen gebieden, zoals Alkmaar, Hoorn en Lelystad. Meer kanaaltunnels nodig Het streven is erop gericht, grote indus trieën, die niet direct aan zeehavens ge bonden zijn, naar elders te verplaatsen. De spreker dacht hierbij aan industriële concentraties in Hollands noorderkwar tier, dat nog liggend buiten de interna tionale sfeer van de Randstad Holland moet streven naar betere en meer ver keersverbindingen met het zuiden, het oosten en het noorden. Meer tunnels on der het Noordzeekanaal en een hogere frequentie van het spoorwegverkeer zijn hiervoor zeker gewenst. Alkmaars „grachtenplan Terloops roerde prof. Thijsse ook het saneringsplan voor de binnenstad van Alk maar met de demping van een aantal grachten €aan. Hij noemde het een „heel drastisch "plan" en achtte een tussenweg mogelijk, die rekening houdt met de eisen van het moderne leven. Mocht de oude stadskern voor de toekomst van Alkmaar te klein blijken, dan is het volgens prof Thijsse mogelijk, elders een nieuwe stads kern te vormen. Ten aanzien van de hoge woonconcen- traties volgens de plannen van de archi tecten prof. van den Broek en Bakema wilde prof. Thijsse, op gevaar af voor con servatief te worden versleten, een afwach tende houding aannemen. Men verliest met hoogbouw meer dan men er mee wint, zo betoogde hij. De Oostduitse socialistische eenheids partij heeft besloten naast de kapiteins op koopvaardijschepen politieke officieren aan te stellen om het politieke denken van de bemanningsleden op het gewenste peil te houden, zo meldt het communistische blad „Ostseezeitung", dat in Rostock verschijnt. O.K.O.F. VERGADERT. De afdeling IJmuiden van de Vereniging .Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" houdt maandagavond in het Oud-Kat'no- liek verenigingsgebouw haar leden-na- iaarsvergadering. In deze bijeenkomst wordt verslag uit gebracht van de te Oudewater gehouden algemene vergadering van de vereniging Daarna wordt de samenstelling van het wint,erpr mrijja h°han4eld. Onder grote belangstelling is vrijdag middag het nieuwe gebouw van de Coöpe ratieve Boerenleenbank in Santpoort ge opend. Aan dit bankgebouw bestond een dringende behoefte. Want vele jaren was de Boerenleenbank gevestigd in een woon kamer van de kassier, de heer P. H. Tie- bout. Het heeft heel wat hoofdbrekens gekost zijn cliënten daar goed te bedienen. Hij is daar uitstekend in geslaagd, waar voor hij veel waardering heeft ontvangen. De directeur van de Centrale Coöpera tieve Boerenleenbank in Eindhoven, mr. F. J. F. Claessens. heeft de opening van het bankgebouw verricht. Hij deed dit nadat de voorzitter van het bankbestuur, de heer B. J. Witteman, voor het gebouw een wel komstwoord had gesproken. Nadat mr. Claessens als eerste het gebouw had be treden, kreeg men gelegenheid het bank gebouw t bezichtigen. Het gebouw ziet er zeer aantrekkelijk uit. Het is eenvoudig, maar smaakvol ingericht. Op 12 april van dit jaar heeft de toenmalige voorzitter, de heer G. M. Maas, de eerste steen gelegd. Het bouwplan is van de hand van archi tect KI. de Boer uit Spaarndam. De fa Holleman en zn. heeft de bouw uitgevoerd Na de bezichtiging toog het gezelschap naar café-restaurant „Zomerlust". waar vele sprekers bestuur en raad van toe zicht hebben gecomnlimenteerd. Voorzitter Witteman roemdp de wprkkracht van de kassier, de heer Tiebout. die thans een woning boven de bank krijgt. Mr. Claes sens bracht de gelukwensen van de Cen trale Boerenleenbank over. Hij maakte duidelijk dat de Boerenleenbank er in deze tijd niet alleen voor agrarische gezinnen is. Ook middenstanders en arbeiders kun nen bij deze bank sparen. Notaris ,T. H. A. M. Anten uit Velsen noemde enkele cijfers om de groei van de bank duidelijk te maken. Het aantal leden bedroeg in 1945 slechts 58, thans 160. De ingelegde bedragen zijn thans tot vier mil joen gulden gestegen. Een groot aantal sprekers bracht daarna zijn gelukwensen uit: onder meer de heer R. de Ruyter als directeur van de Coöperatieve Boerenleen bank in Beverwijk; de heer R. M. Nelis, directeur van de Boerenleenbank in Spaarnwoude; de heer A. Tabelnal namens de afdeling Schoten-Velsen van „Bloem bollencultuur". De verdiensten van ere voorzitter G. M. Maas en van wijlen de heer Jac. P. Nijssen werden in het licht gesteld. Tenslotte sprak de heer Witteman een dankwoord. De vice-voorzitter van de commissie der E.E.G., dr. S. L. Mansholt, heeft in de conferentie van de contracterende par tijen van de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.) te Genève verklaard, dat de E.E.G.-landen bereid zijn het ten behoeve van de G.A.T.T. uit gebrachte rapport over de tendenties in de internationale handel te gebruiken als basis voor het definiëren van hun land bouwpolitiek. In dit rapport wordt, ge lijk bekend, voorgesteld het agrarische protectionisme te matigen en dit met an dere maatregelen te combineren teneinde de noodzakelijk geworden reorganisatie van de landbouw te vergemakkelijken. Dit is volgens dr. Mansholt ook het doel van de landbouwpolitiek der E.E.G. De G.A.T.T. is echter naar de mening van de commissie der E.E.G. in zijn huidi'ge vorm en met zijn huidige bevoegdheden niet toereikend om de gewenste verbetering, dat wil zeggen een uitbreiding van de in voer van produkten uit de minderontwik- kelde landen in de meer geïndustriali seerde landen, te bereiken. Om de land bouwprotectie haar schadelijke effect op de wereldhandel te ontnemen, is een code voor de landbouwpolitiek nodig en af stemming van iedere nationale politiek op deze code. AMSTERDAM De beurs nam met een vaste stemming afscheid van de officiële handel van deze week. De markt was bij de opening tame lijk actief en voor vrijwel alle internatio nale waarden werden de koersverliezen van de vorige dag geheel ingehaald. De beurzen in Europa werden gestimuleerd door Wallstreet waar de opwaartse ten dentie weer werd hervat. De grootste activiteit ging op het Damrak uit van de arbitrage, die voor rekening van Parijs, Londen, Zwitserland en New York de stukken uit de markt nam. Het logische gevolg was, dat de koersen van de inter nationale waarden belangrijk boven de vorige slotprijzen uitkwamen. Aandelen Philips waren bij de opening op 359 ruim 8 punten hoger. New York was hier de grootste koper. Ook voor Unilever bestond behoorlijke belangstelling en weer was Londen de koper. Op een prijs van 423 noteerde het margarinefonds ongeveer 9 punten hoger dan de vorige dag. AKU deed relatief niet voor de bovenvermelde aandelen onder met een koerswinst van 5 punten op 225%. Aandelen KLM werden verwaarloosd. Kon. Olie werd vlot ver handeld en steeg na een opening op 187.90 tot 188.50 speciaal op vraag van de arbi trage. Hiermede werd door deze groep op de hoge te verwachten koersen in Wall street geanticipeerd. De koerswinst voor aandelen Kon. Olie bedroeg ongeveer 5 en de aandelen lagen ruim 2 boven pariteit New York. Voor de scheepvaarten was de belang stelling groter dan de voorafgaande dagen het geval was geweest en de koerswinsten voor deze aandelen bedroegen door elkaar 1 tot 2 gulden. Cultures waren vast; voor Deli op f 126.20, ruim een gulden hoger HVA werd in een geanimeerde stemming verhandeld op 117V3 a 118 tegen de vorige siotprijs van 115. Ook Senembah boekte een punt winst. Staatsfondsen waren kalm. De emissie 1.024.000 aandelen B van Simon de Wit n.v., waarvoor de inschrij ving plaats had, kan zeer geslaagd worden genoemd. Voor de laatste verhandeldag werden de claims vernomen op f 175 7' 180 tegen een theoretische Waarde ad t 146.50. De claimprijs komt overeen met ongeveer 153 percent voor de nieuwe aan delen. Aandelen L. van der Grinten wer den 3 punten hoger op 358 vernomen. Aan delen Zuid-Afrikaansch Handelshuis 2 punten hoger op 170. Prolongatie 3V2 per cent. (ANP) NEW YORK Het koersniveau steeg bij een omvang rijke omzet de tikkers waren gedurende de helft van de beurstijd achter op de transacties tot nieuwe records. De staal-, spoorweg-, vliegtuigbouw-, auto-, metaal- en individuele fondsen behoorden tot de meest vaste waarden. Enorme om zetten waren er in de laaggekoerste auto waarden. New York Central was weer de ster van de spoorwegsector en Boeing was dat in de vliegtuigbouwhoek. National Steel bracht met een stijging van 4 dollar zijn groep hoger. Enkele winstnemingen tegen beurseinde werden zonder enige moeite door de beurs geabsorbeerd. Het industriegemiddelde kwam van 540,11 op 546,36; dat voor spoorwegen van 145,37 op 147,29 <m dat voor openbare nuts bedrijven van 82.67 op 82,64. De omzet steeg van 4.560.000 tot 5.360.000 aandelen. Van de 1224 verhandelde fondsen sloten er 753 hoger en 256 lager. (UPI). Slotkoers Ochtend gisteren koersen 3-3%% Nederl. '47 9 m 3% Nedl 1962/64 94 'A Woningbouw 3 V«, 109 lA Pr. A'darn '56 I 84% Pr A'dam '56 TI 94Va Pr A'dam 56 II] 94% ar R'dam 52 1 94% Pr R'dam '52 TI 94 Pr. R'dam '57 104% A.K U 226 227 Calvé Delft 337 Van Gelder Zonen 183 r< N Hoogovens 332 Jederl "riard 188% Knhplfabriek 289 'ew Philips Gloeii ">59% Pref PhilipsGloei! 171V2 Unilever 423% 426 r.-.. noorfj 196% 'Verf Gusto 158 Uordtsche 'etrol 781 Kon. Petroleum f 188,50 f 191,50 Jilliton 176 Vdam Rubber 69% K.L.M. 100,50 loll. Amer. Lijn. 149% mem N.S.M. 156 N Scheepv. Unie 129% mmm v. Nievelt Goudr 132% mmm Phs. v. Ommeren 24" HVA 118%. Uelimaatschappij f 127,20 t 128,50 \msterd Bank 239% 'at Handelsbank 95% mmm Med. Handel Mij 183 lotterd Bank 199% Twentsche Bank 180% Anaconda Copper 62 Bethlehem Steel 53% 1— U.S. Steel 83% MB General Motors.. 49% Shell Union.. 82 26Vt« mmm

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7