OVER DE PAUSKEUZE EN HET CONCLAVE Kardinalen worden „ingemetseld in het Vaticaanse paleis VehkcJk Plan voor doelmatiger en zuiniger stadsbestuur AMSTLEVEN levensv S50 .Reuzen en niensentorens In Tarragona NAAIMACHINES Instelling van vakdepartementen en reorganisatie der secretarie bepleit 11 Kerkelijk Nieuws Oorsprong Geheim Kandidaten AMSTERDAMSE PRIMEUR DINSDAG 21 OKTOBER 1958 (Van onze correspondent in Rome) Het is een strijdpunt of de Paus Paus is omdat hij bisschop is van Rome dan wel of hij bisschop is van Rome omdat hij Paus is. Dat het een verschil is van betekenis kan ieder begrijpen, wanneer men denkt aan de mogelijkheid van een niet-Italiaanse Paus. Als hoofd der rooms-katholieke kerk is dat volkomen aanvaardbaar en kan men zelfs vragen: waarom zou het hoofd van een kerk, die zich universeel noemt, bij voorkeur een Italiaan moeten zijn? Maar dat de bis schop van Rome een vreemdeling is, zou men vreemd mogen vinden, ook al is het herhaaldelijk voorgekomen. Sedert lang wordt de Paus in zijn eigen bisdom dan ook vervangen door de kardinaal vicaris. Oorspronkelijk werd de bisschop van •Rome, zo goed als alle andere bisschop pen uit en door de gemeente gekozen. In 1059 heeft Nicolaas II, zonder geheel en al een einde te maken aan de invloed van de lagere geestelijkheid en van het volk op de Pauskeuze, vastgesteld, dat de kardinaal-bisschoppen met die keuze belast waren. (Het Heilig college van kardinalen kent kardinaal-bisschoppen, kardinaal-priesters en kardinaal-diake nen.) In 1180 werd alle invloed van de gemeente en van de lagere geestelijken afgeschaft. Maar Alexander III besloot, dat ook de kardinaal-priesters en de kardinaal-diakenen aan de keuze zouden deelnemen. Tevens stelde hij vast dat de gekozene twee derden van alle stemmen op zich moest verenigen. Met geringe veranderingen is dit alles zo gebleven tot 1945, toen Paus Pius XII de meerderheid verhoogde tot twee derde der stemmen plus een stem, met het oog op de mogelijkheid, dat de uitverkorene op zich zelf zou hebben gestemd. Iedere gedoopte rooms katholiek van het mannelijk geslacht kan tot Paus worden gekozen. De gekozene behoeft niet alleen geen kardinaal te zijn, maar het is ook niet nodig, dat hij geestelijke is. Leeftijd is evenmin een beletsel. Het staat bijvoor beeld vast, dat Johannes XIX, die in 1024 werd gekozen, een leek was. Misschien geldt dit ook voor de Nederlander Adria- nus V, die Paus werd in 1276. Hildebrand, die een grote naam verwierf als Paus Gre- gorius VII door zijn strijd tegen de Duitse kei'zers, was een diaken. In zulke .geval len werd de gekozene tot priester en daar na tot bisschop gewijd door de kardinaal bisschop van Ostia, die steeds deken is van het Heilig college. In 1378 werd Urba- nus VI gekozen, de laatste man die Paus werd zonder eerst kardinaal te zijn ge weest. Het is allerminst uitgesloten, dat bij de aanstaande Pauskeuze, die waar schijnlijk heel moeilijk zal zijn, dit geval zich voordoet. Het zal namelijk niet ge makkelijk zijn een Italiaanse kardinaal te vinden, die twee derde plus een stem op zich kan verenigen. Maar indien de aarts bisschop van Milaan, monseigneur Mon- tini kardinaal zou zijn (Milaan is een bis schoppelijke zetel, die vrijwel altijd het kardinaalschap met zich brengt, en als de Paus consistorie zou hebben gehouden en nieuwe kardinalen had benoemd, zou Mon- tini daar stellig bij zijn geweest) dan zou de keuze veel gemakkelijker zijn. Mon seigneur Montini, tot voor kort pro-secre taris van staat van de Paus, werd reeds lang als de opvolger van Paus Pius ge zien. Hij is geen kardinaal, wat zijn keu ze echter niet uitsluit. In 1831 is er voor het laatst een Paus geweest, die de bis- Advertentie BAKT DE ÉCHTE ♦OUDERWETSE'SPECULAAS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Grijpskerk (toez.) J. D. Kila, kand. te Sliedrecht. Beroepen te Wijk bij Heusden P. de Jong te Kootwijkerbroek. Aangenomen naar Zoutelande (toez.) J. van Dullemen te Oudega (Wymbr.), die bedankte voor Warffum (Gron.). Geref. Kerken Bedankt voor Maassluis (vac. H. Vollen hoven) en voor Werkendam (2de pred.pl.) A. Trapman te Stad aan 't Haringvliet. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rozenburg W. Meijnhout te Franeker en A. H. Schippers te Hillegom. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Amsterdam-West H. C. Leep te Rotterdam. Geref. Gemeenten Bedankt voor Aagtekerk J. B. Bel te Krabbendijke voor Sioux Center (Iowa, U.S.A.) C. Hegeman te Genemuiden (voor heen te Sioux Center). schopstitel niet bezat, Gregorius XVI. Hij was wel kardinaal. De deken van het Hei lig college moest hem dus tot bisschop wijden. Ook leeftijd is geen bezwaar. In 1033 werd een twaalfjarig knaapje, een neefje van Paus Johannes XIX, bij diens dood, tot Paus gekozen. Hij heeft met en kele onderbrekingen, tot 1048, toen hij als onwaardig door het volk van Rome werd verjaagd, geregeerd onder de naam Be- nedictus IX. Hoogbejaarde Pausen ko men nog vaker voor: wanneer het Heilig college het niet eens kan worden, kiest men soms een bejaarde kardinaal in de hoop dat hij bepaalde moeilijkheden uit de weg zal ruimen en men na zijn dood een geschiktere keuze zal kunnen doen. Ook dit is in het onderhavige geval niet uitgesloten. Daar het heel moeilijk zal zijn de benodigde meerderheid te verkrijgen voor onverschillig welke van de Italiaan se kardinalen tussen de zestig en de zeven tig (dit wordt beschouwd als de meest ge wenste leeftijd voor een Paus) zou de uit weg wel eens kunnen zijn het kiezen van een der hoogbejaarde kardinalen, die dan een consistorie zou kunnen uitschrijven en een aantal nieuwe kardinalen benoemen, zodat men na zijn dood een ruimere keu ze zou hebben. Dat nationaliteit geen rol speelt, is bekend. Toch is na 1522, toen de Utrechtenaar Adriaen Florisz tot Paus werd gekozen, nooit meer een niet-Itali- aan hoofd der kerk geweest. Ditmaal wordt de naam van de Armeniër Agagia- nian, geboortig uit een dorpje in de Kau- kasus, vlak bij het plaatsje, waar Stalin het levenslicht zag, vaak genoemd. Aga- gianian heeft te Rome gestudeerd en is reeds sedert vele jaren hier gevestigd. Rome is zijn tweede vaderland. De Paus wordt gekozen in „het concla ve". Het woord betekent: „Met sleutels (gesloten)". Inderdaad worden de kardi nalen opgesloten en zeer streng bewaakt. De oorsprong van het conclave is interes sant. In november 1268 stierf Clemens IV te Viterbo, een stad dicht bij Rome, waar heen de bisschoppen van Rome af en toe de wijk namen wanneer het verre van lank moedige volk van Rome tegen hen in op stand kwam. In Viterbo kwamen de kar dinalen, achttien in getal, bijeen voor de keuze van zijn opvolger. Het conclave be hoeft niet in Rome te worden gehouden, of juister: waar het ook gehouden wordt, die plaats is „Rome". Er bestaat name lijk een regel: „Ubi Petrus, ibi Roma". „Waar Petrus (of zijn opvolger, de Paus) zich bevindt, daar is Rome". En wan neer de Paus sterft dan geldt die regel voor de kardinaal-camerlengo, die hem, tot op zekere hoogte althans, in de rege ling der tijdelijke zaken, vervangt. De achttien kardinalen, verdeeld in een Ita liaanse en een Franse groep, werden het niet eens. Hun besprekingen hadden al ruim twee jaar geduurd toen de bevolking van Viterbo besloot ze op te sluiten in het pauselijk paleis. Toen ook dit niet hielp werd hun levensmiddelenrantsoen iedere dag kleiner. Tenslotte nam men het dak van het paleis weg (het is nog steeds niet hersteld), zodat de eminenties aan regen en kou waren blootgesteld en eindelijk, na ruim drie jaar, werden zij het eens en werd Gregorius X Paus. Deze gril van het volk van Viterbo werd wet. In 1274 legde dezelfde Paus Gregorius de regels vast, die nu nog gelden voor het conclave. Het eni ge wat een paar eeuwen later veranderd werd, was de strengheid waarmee Gre gorius X had voorgeschreven, dat de kar dinalen, wanneer zij het na acht dagen niet eens waren, geen andere leeftocht zouden krijgen dan water en brood. Sedert 1870 wordt het conclave gehouden in het Vaticaanse paleis, dat zich daar toe eigenlijk niet leent. Het Quirinaal, met zijn talloze kleine vertrekken, was veel be ter geschikt. In het Vaticaan moet men houten schotten opzetten en allerlei muur tjes opbouwen. Ten slotte komen er dan toch de vertrekken (ieder van twee ka ders) voor de kardinalen en de kleinere kamers voor. secretarissen, artsen, enzo voort, die mede opgesloten worden. Het geheel wordt dichtgemetseld. Binnen zijn de sleutels in handen van de kardinaal-ca merlengo Masella, buiten in die van mon seigneur Callori di Vignale, de „Maestro di Camera" van Pius XII, die na diens overlijden tot gouverneur van het concla ve werd gekozen. Voorts houdt prins Si- gismundus Chigi als „maarschalk der Hei lige Roomse kerk" de wacht, opdat geen onverlaat de kardinalen storen zal bij hun taak. In vroeger tijden waren de prinsen Savelli erfelijk maarschalk van het con clave. Sedert 1712 is die waardigheid erfe lijk in het geslacht Chigi. Zaterdag om 4 uur 's middags zullen de kardinalen, voorafgegaan door de ceremo niemeester, monseigneur Dante, met het pauselijk kruis, en gevolgd detor de con- clavisten dat deel van de Vaticaanse palei zen, dat wordt afgesloten, binnengaan. Zij dragen hun rouwkleren, dus het violet in plaats van scharlaken. Zij mogen nog even bezoeken ontvangen, tot het „extra omnes" klinkt en allen die niet bij het conclave betrokken zijn het paleis moeten verlaten. De laatste muurtjes worden dicht gemetseld en de kardinaal-camerlengo, te zamen mét de hoofden der drie ordes van kardinalen (bisschoppen, priesters en dia kenen) gaan, met toortsen bijgelicht, alle kamers en gangen af om te zien of zich geen onbevoegde ergens verscholen houdt. Die controle wordt tijdens het conclave nog vaak herhaald. Alles wat hier ge beurt, moet strikt geheim blijven. Alle kardinalen en conclavisten hebben een dure eed moeten zweren, dat zij nooit en nimmer, opwelke wijze ook, ruchtbaar heid zullen geven aan iets wat het concla ve betreft. Wie dit doet gaat in de kerke lijke ban, „latae sententiae". Het helle vuur wacht hem. In de ban gaat ook elke kardinaal, die nalaat deel te nemen aan het conclave. Dit is niet een recht, maar een plicht. Ernstige gezondheidsredenen kunnen er dispensatie van geven en ook gevallen als die van kardinaal Mindszenty en kardinaal Stepinatsj, die in feite gevangenen zijn, geven geen aanleiding tot de banvloek. De meer dan 150 vertrekken worden en kele dagen tevoren verloot, wat wel nodig is daar sommige eminenties zich met een verre van geriefelijk verblijf tevreden moeten stellen. Kardinalen, benoemd door Pius XII, vinden hun vertrekken behangen met rood damasten stof. Zij die aan een vroegere Paus hun „rode hoed" te danken hebben, mét groen damast. Twee maal per dag komen de kardinalen in de Sixtijnse kapel bijeen en nemen plaats in de koor banken. Ieder vindt boven zijn plaats een baldakijn en voor zich een klein tafeltje bedekt met een groen tapijt. Zij komen binnen, begeleid door hun secretarissen, maar na het algemeen gebed tot de Heili ge Geest klinkt opnieuw het „extra om- nes". Alleen de kardinalen blijven over. De ceremonie der verkiezingen is belang wekkend. Als niemand het vereiste stern- mental- bereikt, worden alle papieren, niet alleen de stembriefjes, zorgvuldig verza meld en verbrand in een voor dat doel in de kapel geplaatste haard. Er wordt nat stroo toegevoegd aan dat papier een een zware, donkere rook stijgt op, die de volks massa op het St. Pietersplein kan zien: „nog geen Paus". Zij komen morgen te rug. De kardinalen trekken zich terug in hun kamertjes, waar zelfs de vensters zijn dichtgespijkerd of met donkere verf be smeerd. Alle brieven, die zij ontvangen via de „ruota" (het wiel, dat de verbin ding met de buitenwereld onderhoudt) zijn gecensureerd. Ook de brieven die zij ver zenden, worden doorgelezen en kunnen tot na het conclave worden achtergehouden. De enige die gesloten brieven mag ver zenden, is de grootpenitentiaris in dit ge val kardinaal Canali en ook hij alleen aan de „penitenzieria". Zaken over zonden en ernstige gewetenszaken, die tot het do mein van de penitenzieria behoren, blij ven strikt geheim, ook in de conclavetijd. Over enkele dagen zullen wij dus met de menigte op het plein voor Sint Pieter staan, in afwachting van de witte rook, pa pieren zonder nat stroo verbrand, die de nieuwe Paus aankondigt. In 1939 stonden wij er ook en 's avonds om vijf uur op twee maart kwam de witte rook. Vieren twintig uur nadat wij, even voor het „ex tra omnes" afscheid hadden genomen van kardinaal Pacelli zagen wij hem terug als Pius XII. Als het ditmaal vlug gaat dan zal dit wel betekenen dat de nieuwe Paus eertijds kardinaal Agagianian heette of monseigneur Montini. Maar. het zal wel niet vlug gaan, en als het weer drie jaar gaat duren als destijds met Gregorius X dan beloven wij u niet, dat wij elke dag tweemaal trouw op onze post zullen zijn. Elk der 55 kardinalen heeft het recht twee conclavisten mee te brengen. Dit mo gen geen naaste bloedverwanten van hem zijn, geen prelaten en zij mogen niet be horen tot dezelfde geestelijke orde, waar toe de kardinaal behoort. In vele geval len zijn het leken. Verder heeft elke kar dinaal zijn secretaris bij zich. Kardinalen, wier gezondheidstoestand zorgwekkend is, hebben het recht hun lijfarts mee te bren gen. Verder zijn in het conclave opgeslo ten de sacristijn der apostolische paleizen, in dit geval onze landgenoot monseigneur van Lierde, met twee geestelijken die hem moeten bijstaan. Verder de secretaris van het conclave, zes ceremoniemeesters, de prefect der ceremonieën, een biechtvader, twee artsen, een chirurg, een apotheker met twee assistenten, twee ziekenverple gers en een beperkt aantal bedienden. Al leen de kardinalen hebben toegang tot de Sixtijnse kapel gedurende de verkiezin gen, die twee maal per dag worden gehou den. De kandidaten van het „Pentagool" zijn in de eerste plaats kardinaal Siri, die zijn betrekkelijk jonge leeftijd tegen heeft, hij is pas 52 jaar, verder Ruffini, de aarts bisschop van Palermo. En dan de twee jongste kardinalen van het Pentagool zelf: Mimmi en Ottaviani. Eventueel ook Aloisi Masella, die thans Camerlengo der Heili ge Roomse kerk is. De voornaamste te genstander van de genoemde groep is de aartsbisschop van Milaan, monseigneur Montini, die als pro-secretaris van staat herhaaldelijk heeft bewezen een open oog te hebben voor de nieuwe omstandigheden waaraan de kerk zich zal moeten aanpas sen. De grootste triomf van het Pentagool is geweest, dat het de Paus destijds heeft weten te bewegen, monseigneur Montini naar Milaan te sturen. De post van secre taris van staat is de belangrijkste post in de Curie. Zo de meer progressieve groep der kardinalen, bestaande uit enkele Ita lianen, allen Fransen, de kardinaal van In dia, de Poolse kardinaal Wyszynski, de vereiste meerderheid weten te behalen, dan bestaat er een mogelijkheid dat mon seigneur Montini Paus wordt, hoewel hij geen kardinaal is, doch dit is niet nodig. En anders eventueel de aartsbisschop van Bologne, kardinaal Lercaro. Maar een meerderheid is waarschijnlijk voor geen van beide groepen te bereiken. In dat ge val zal men dus tot een compromis moe ten komen, hetgeen zou betekenen, dat de patriarch van Venetië, kardinaal Roncal- li, of de zeer bekwame, neutrale, kardi naal Valeri, die 77 jaar oud is en wiens 'gezondheid te wensen laat, opvolger van Pius XII wordt. Bij de ongeordende toe stand, waarin Pius XII de administratie der kerk heeft achtergelaten zijn nei ging om alles zelf te doen heeft er toe ge leid, dat er een serie van vacatures is ach tergelaten, van de kardinaal-staatssecre taris en de Camerlengo af tot aan de di recteur van de Vaticaanse musea toe kan het wenselijk maken dat een Paus, die slechts enkele jaren regeert, wordt ge kozen om de verschillende functionarissen te benoemen en het Heilig college aan te vullen. Valério Valeri zou daarvoor een hele goede keuze zijn. Worden de kardi nalen het niet eens over de benoeming van een Italiaan, dan komt in de eerste plaats de Armeense kardinaal Agagianian in aan merking. Deze sympathieke, zeer begaaf de kerkvorst zal waarschijnlijk degene zijn, die de vele moeilijkheden waarin de kerk zich bevindt, het best kan overzien. In de Sixtijnse kapel wordt dagelijks tweemaal gestemd over de opvolger van Pans Pius XII. In de grote ver gaderzaal zitten de kardinalen ieder onder een baldakijn aan de kant en het college, dat toezicht houdt op de stemming, zit aan de tafels in het midden. Op de achtergrond het altaar (foto boven). Op de onderste foto een slaapkamertje in het Vaticaanse paleis voor een der kardinalen. Een doelmatiger en zuiniger bestuursor ganisatie van de hoofdstad is het resul taat dat beoogd wordt met een aantal richtlijnen, aangegeven in een omvang rijk rapport over de interne bestuursor ganisatie der gemeente Amsterdam. Als conclusies geeft dit rapport aan, dat men dient te komen tot een duidelijke be- stuursdelegatie van het college van B. en W. aan zijn leden, gepaard gaande met een versterking van het centrale bestuurs apparaat ten behoeve van het leiding ge ven en toezicht houden. Dit kan bereikt worden door het scheppen van departe mentale organen (z.g. vakdepartemen ten) en het verbeteren van functionele or ganen (b.v. personeelszaken, budgettering) Advertentie v4*1STUVEN^ De oorsprong van Tarrago na, de Spaanse havenstad aan de Middellandse zeekust, wojdt door sommige scherpzinnige oudheidkundigen gesteld op ergens in de twintigste eeuw voor onze jaartelling. Anderen beweren, na nauwkeurig on derzoek van de oudste gedeel ten der stadswallen, die zich nog in een lengte van een kilo meter om het oude hart bui gen, dat de bouwwijze type rend is voor de veertiende of vijftiende eeuw voor Christus. Als altijd meng ik me niet in het twistgesprek tussen hoog geleerde heren en waag het slechts te constateren, dat Tar ragona een eerbiedwaardige leeftijd heeft bereikt. In verschillende tijdvakken van de historie heeft het ge meentelijk bureau voor we deropbouw druk werd gehad. U mag mij niet op de vingers tikken, als ik een verwoesting van de stad oversla: ik heb er, dunkt me, aan drie toch al aardig wat. De eerste vond plaats in 467 en de West- Gothen waren er verantwoor delijk voor. De Moren deden het met kennelijk plezier in 714 grondig over, waarna in Tarragona een duizendjarig rijk van vrede heerste. Het werd wreed verstoord door de Fransen, die in 1811 met laak bare vlijt probeerden geen steen op de ander te laten. Zowel uit de alleroudste tij den als uit de diverse perioden van herbouw vindt de bezoe ker in Tarragona meer of min der geconserveerde overblijf selen. Zoals gezegd is daar allereerst de stadsmuur, deels Afgelopen maand is in de Spaanse havenstad weer het tra ditionele San Tecla-feest gevierd met uitbundige vrolijkheid, kleurige optochten en acrobatische prestaties van de eerste orde. Iberisch, deels Romeins. Een losse, onvolledige greep levert verder op: een restant van het paleis van keizer Augustus, enkele trappen en een vreemd soortig kelderstelsel van het antieke Amphitheater en om maar eens een flinke sprong in de geschiedenis te maken een prachtige veer- tiende-eeuwse kathedraal. De klokkentoren ervan is hoog genoeg om de drieste beklim- mer te belonen met een ver gezicht, dat bij mooi weer zelfs de kustlijn van Majorca om vat. Buiten de stad is |iet impo santste monument het Ferre- ras aquaduct populair be kend als de Duivelsbrug met een lengte van tweehon derdzeventien en een maxima le hoogte van vierentwintig meter. Het werd indertijd ge bouwd om de Romeinse baden in Tarragona van water te voorzien. Temidden van dit boeiende decor werd dit jaar wederom het befaamde San Tecla-feest gevierd. De uitstekende wijn van de streek is er gretig door de dorstige kelen gegaan en op de topdagen waren heel wat meer dan de normale veertig duizend inwoners van de stad op de been. De gewoonlijk vrij rustige plaats was tot barstens toe gevuld met vreemdelin gen. Velen waren uit het ne gentig kilometer noordelijker gelegen Barcelona gekomen, maar ook Madrid had een be hoorlijk contingent bezoekers geleverd. De speciale attracties van deze fiësta zijn altijd de op tochten van de Gigantes: reus achtige figuren, die drie keer zo groot zijn als een mens. Op tochten is eigenlijk het ver keerde woord; zij lopen maar zo'n beetje door het centrum heen en kunnen overal waar wat te doen is worden aange troffen. Met hun starre ge zichten kijken ze dan een beetje béte toe. Het zijn his torische, eeuwenoude figuren, van wie voöral de Moor met zijn reusachtige tulband op valt. Er zit menige meter stof aan hun kleding, die om de twintig jaar wordt vernieuwd. Dergelijke geweldige poppen kennen we ook in ons land wel onder andere de reus Va- luas en zijn vrouw in Venlo. In Spanje vormen zij echter in vele steden een kleurige om lijsting van de algemene vro lijkheid. Iets ongekends voor ons en nog een graadje imponeren- der dan de Gigantes Is het optreden van amateur-acro baten, die met een ongeloof lijke durf en behendigheid menselijke torens van zes, zeven, acht verdiepingen op bouwen. Ik heb er bij een vo rige viering van het San Te- cla-fiësta met_ verbazing en ontzag naar staan te kijken en was wel zo verstandig een gekscherende uitnodiging van een der deelnemers mee te doen haastig van de hand te wijzen. Ik merkte al spoedig, dat deze acrobaten de nodige va riatie in hun bouwwerken we ten aan te brengen. „Het minst moeilijk", legde een supporter mij uit, „is de toren, waarvan elke verdieping uit drie of vier personen bestaat. Maar alleen de zeer geoefen- den kunnen het volbrengen een enkelvoudige toren op te zetten van zeven etages". „Loopt het wel eens ver keerd af?" „Zelden", zei mijn infor mant. „Maar er komt ook nie mand bij, die niet maanden lang heeft meegeoefend." De diverse wijken van Tar ragona en verscheidene dor pen uit de omgeving wedijve ren met elkaar de beste ploe gen torenbouwers naar de San Tecla-feesten te zenden. Het beroemdste team, de Xiquets de Valls, zag ik op het plein voor het raadhuis bezig. Zij begonnen met de op het oog gemakkelijkste methode. Vier mannen vormden een stevige carré door met licht gespreide en gebogen benen bijeen te gaan staan met de armen om eikaars schouders geslagen. Van hen werd niet geëist meesters in het balanceren te zijn, maar van hun kracht en uithoudingsvermogen zou wel het een en ander worden ge vergd. Vervolgens klommen vier andere mannen op hun schouders en zochten weder om op dezelfde wijze aan el kaar steun. Zo ging het door, telkens met vier tegelijk. De toren was gereed na vijfmaal vier acrobaten en kreeg daar na nog een spits, gevormd door twee mannen met een derde op hun schouders. Hij stond tenslotte als een trotse overwinnaar met charmante vrijmoedigheid in een kamer van de derde etage tegenover hem te kijken. De attractie op die hoogte was een donkere senorita, die hem om al haar hagelwitte tanden heen toe lachte. Toen begonnen de moeilijke oefeningen. Zeven mannen van de Xiquets bereikten de zelfde hoogte met angstig wei nig houvast. Een tweede ze vental zette een meter van hen vandaan eenzelfde toren op, waarna de topmannen el kaar op hoog niveau met een hartelijke handdruk begroet ten. En steeds gewaagder wer den de variaties: handstanden twaalf meter boven het plein, een op de handen van de zes de verdieping draaiende fi guur, een stukje jongleerwerk door een nummer zeven op zijn wankele basis. Tussen de menigte door be wogen zich de Gigantes en een rij van zeker tien poppen stond onbeweeglijk aan de huizenkant. Ze leken een beetje verloren in het gewoel en schenen zelfs een beetje verongelijkt te kijken: de dui zenden blikken, die omhoog waren gericht, golden ditmaal niet hen, maar de waaghalzen op de zolderverdieping van de zeer tijdelijke menselijke to rens. J. J. F. Kemming enz., beide met voldoende bestuurscapa- citeit, voorts met het geven van een nieu we inhoud aan de functie van de gemeen te-secretaris en het ontlasten van de se cretarie van hetgeen geen duidelijk cen trale besturende taak inhoudt. „Departementssecretarissen" De leiders der te scheppen vakdepar tementen zouden bekwame ambtelijke hoofden moeten zijn, met de rang van „de partementssecretarissen" (te vergelijken met een secretaris-generaal van een mi nisterieel departement). Dezen dienen zich voortdurend een grondig oordeel te vor men over de gang van zaken in hun dien sten of bedrijven, het beleid interpreteren en doorgeven en zo voor de wethouder door middel van de aldus vergrote be- stuurspotentie, een waarlijk effectief be stuur mogelijk te maken. Daarnaast zullen B. en W. moeten be schikken over deskundige functionele be stuursorganen, die bepaalde bestuurs- sectoren bestrijken als ontwikkeling, pro grammering, financiën, budgettering en bestuursadministratie, organisatie en ef ficiency, personeelsbeleid, openbare rela ties en accountantscontrole. Het aldus gelede bestuur wordt dan over koepeld door het college van B. en W. dat daarmee ontlast wordt van alle specifiek- departementale en functionele bestuurs taken. Het college zal deze taken slechts moeten coördineren en de daaruit voort komende zaken van algemeen belang be handelen. In deze taak zal de gemeente secretaris een zeer belangrijke rol spelen als permanent voorbereider en uitvoerder van de besluiten van het college. Hij heeft dezelfde functie tegenover de gemeente raad, zal moeten beschikken over een se cretariaat en over een centraal juridisch orgaan, zal hoofd zijn van de inwendige stadhuisdienst, doch zal worden ontlast van alle verantwoordelijkheid voor de de partementale en functionele organen. Geleidelijke realisatie B. en W. van Amsterdam zijn thans van mening, dat dit rapport dient te worden aanvaard als grondslag van een reorgani satie die overigens vele jaren zal vergen. Binnenkort zullen de Amsterdamse ge meenteraad voorstellen bereiken tot ver wezenlijking van de denkbeelden die in het rapport neerslag vonden. Kredieten zullen worden gevraagd voor verdere rap portering over detailzaken. Een opdracht als deze was voor Nederland geheel nieuw. In het buitenland, in een beperkt aantal gevallen, is iets in deze vorm eerst in de laatste jaren aan de orde gesteld, bijv. in 1952 te New York. Met deze reorganisatie hoopt men behal ve een doeltreffender en slagvaardiger be stuur, ook een verbeterde gang van zaken in alle geledingen, een kwantitatief en kwalitatief verhoogd prestatievermogen, alsmede kostenbesparingen te bereiken. Uit een analyse van de organisatie der huidige gemeente-secretarie (als hulpor gaan van B. en W. bij besturende en con trolerende taak) concludeert het rapport dat deze in haar huidige vorm niet doel treffend is. De secretarie moet worden ont last van alle werkzaamheden die daar uit een oogpunt van bestuur en controle niet behoren. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze. ENGEL, Gr. Houtstr. 181 Tel. 14441

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11