Frankrijk is bereid van kernwapens af te zien HET WEER Eredoctoraat voor H.W.Tilanus WEIGERT OOK INDONESIË DE 37 VERSTEKELINGEN Typografische kunstenaar Jan van Krimpen onverwacht overleden Haarlems Dagblad Voorwaarde is, datatoommogendhedeti besluiten er afstand van te doen President Heuss officieel hartelijk verwelkomd Brits publiek toont zich terughoudend éee MORRIS before i/ot/6u/// Af en toe regen Elfde Russische kernproef Commissie Wiarda: „Een wettelijke nationale voetbalpool" Ruim vierhonderd Bijstandloten gestolen Wordt mr. J. van Aartsen minister van Verkeer en Waterstaat? Haagse wethouder door dr. Drees aangezocht Twintig doden bij explosie op Britse tanker Het woord is aan.... Nieuw Guinea-overleg in Canberra begonnen Djakarta wacht af Alleen rijkssubsidie voor schoolmelk, als gemeente het ook doet 73 e JAARGANG No 88 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lödewijks DINSDAG 21 OKTOBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 303e JAARGANG No 241 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ("Van onze correspondent in Londen) Professor Heuss, president van de bondsrepubliek is gistermiddag met het bij staatsbezoeken gebruikelijke ceremo nieel in Londen begroet. Het was de eer ste maal, dat een Duits staatshoofd in Lon den ontvangen werd sinds de komst van de keizer in 1907. Ditmaal was het een vredelievende figuur, die er prat op gaat nooit een uniform te hebben gedragen. De president kwam, vergezeld door de Westduitse minister van Buitenlandse Za ken, Von Brentano, op de nieuwe luchtha ven Gatwick, ten noorden van Brighton, aan en vervolgde de reis per trein naar het Vietoriastation, waar hij werd opge wacht door zeven leden der koninklijke fa milie, premier Macmillan en andere le den van de regering. Het perron was met vlaggen en bloemen getooid. Een militair muziekkorps speelde het Westduitse volks lied en vervolgens inspecteerde de presi dent de erewacht buiten het station. In open calèches geëscorteerd door de Household cavalerie werd naar Bucking ham Palace gereden. De president pas seerde met ontbloot hoofd de Cenotaaf, het monument ter herdenking van de slachtoffers van twee tegen Duitsland ge voerde wereldoorlogen. Langs de Mali, de majestueuze toegangsweg tot het paleis, wapperden naast elkaar Westduitse vlag gen en de Union Jack van hoge masten. De belangstelling langs de route was maar matig. Dit kan het gevolg zijn van het mistige weer, maar ook van een ver klaarbare terughoudendheid. Men ziet in het bezoek wel een hoopvol bewijs van de veranderde Brits-Westduitse verhouding, maar er is geen reden tot geestdrift. Dit komt ook in de perscommentaren tot uiting waarin hulde wordt gebracht aan Heuss' eerbiedwaardige figuur als vertegenwoor diger van een liberaal en humanistisch verleden, maar die men slechts aarzelend als een symbool van het heden durft te beschouwen. Wijze woorden, door de pre sident neergeschreven of gesproken, spe ciaal ter gelegenheid van de dodenherden king in Belsen, worden met instemming aangehaald. Ook wordt herinnerd aan de diepe weerklank die het dagboek van An ne Frank in het nieuwe Duitsland heeft gewekt, de schadeloosstelling voor de na zi-slachtoffers en de goede verhouding tot Frankrijk en Israel. Men beseft dat in dit opzicht veel te danken is aan mannen als Heuss en Adenauer. Na de lunch overhandigde president Heuss vier geschenken, voor de koningin een camera met twee speciale lenzen, en een projector met bijbehoren voor dia's, voor prins Philip twee speciale lenzen voor Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A' DAM TEL. 717162 STURKA 3/4 WOLLEN JASSEN Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met af en toe wat regen. Matige, nu en dan krachtige noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S De ontvangst van bondspresident Heuss in Londen. Prins Philip kijkt stralend in zijn schitterende uniform van „Ad miral of the Fleet", Koningin Eliza beth neemt lachend een compliment in ontvangst van haar gast die daarbij professoraal betogend de wijsvinger opheft. Ook de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich von Brentano, deelt in de opgewektheid. zijn camera, voor prins Charles een ver rekijker en voor prinses Anne twee speel goed veulens. De koningin schonk presi dent Heuss een zilveren inktstel met haar handtekening en die van prins Philip als inscriptie. President Heuss heeft 's middags in de Westminster Abbey een krans op het graf van de onbekende soldaat gelegd, daarna bracht hij een beleefdheidsbezoek aan ko ningin-moeder Elizabeth in Clarence House. Later ontving de president de burge meester van Coventry, wien hij een chèque van vijfduizend pond overhandigde als bij drage van de bondsrepubliek voor de we deropbouw van de kathedraal, die door Duitse bommen werd vernietigd. De dag werd besloten met een staatsbanket. Van middag is de president de gast van de Lord Mayor van Londen aan een lunch in de Guildhall. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft maandag in Washington bekendgemaakt, dat de Russen weer een kernwapen van betrekkelijk grote kracht in het gebied boven de poolcirkel hebben beproefd. Het was de elfde proef sedert de Sovjet-Unie op 30 september terugkwam van haar be sluit om de proeven te staken. De Sovjet- Unie heeft zaterdagavond een kernwapen tot ontploffing gebracht, dat krachtige.' was dan alle andere kernwapens, die Rus land, sinds de hervatting van de kernwa penproeven in september heeft doen ont ploffen. De proef werd gelokaliseerd in het noordpoolgebied. De Russen hebben zondag ook nog een kernwapen met een kleine radio-actieve neerslag tot ontploffing gebracht. LAS VEGAS (UPI) Onder auspiciën van de Amerikaanse commissie voor kern energie is zaterdagmiddag in de woestijn van Nevada een klein, op een 25 meter hoge toren geplaatst kernwapen, tot ex plosie gebracht. De meerderheid in de commissie loterij wezen (de commissie-Wiarda) wil, zo ver nemen wij, in de toekomst ruimte maken in de wet voor een nationale voetbalpool. Men wil voorkomen dat er een groot aan tal niet te controleren „wilde" pools zal ontstaan, wanneer de huidige KNVB- pool op grond van de bestaande loterij wet wordt verboden. Een man, die in een marktkraampje op de Binnenweg te Rotterdam loten voor de Bijstandactie verkoopt, kreeg onge vraagd assistentie van een ongeveer 20- jarige jongeman. De verkoper had na enkele uren zoveel vertrouwen in zijn on bekende helper, dat hij deze vroeg even op te passen terwijl hij een boodschap ging doen. Bij zijn terugkeer bleek de jongeman verdwenen te zijn evenals een tas met ongeveer 450 loten. De tas is later leeg in de buurt terug gevonden. De nummers van de gestolen loten zijn niet bekend. NEW YORK (UPI) De Franse afge vaardigde Jules Moch heeft in de eerste politieke commissie van de UNO-Assem- blee verklaard dat Frankrijk kernwapens zal ontwikkelen, tenzij de drie mogend heden die deze wapens thans bezitten be sluiten er afstand van te doen. Wij be schouwen het verbod van de produktie van deze wapens van essentieel belang. Tenzij daartoe besloten wordt, zal Frankrijk de vierde atoommogendheid worden en an dere staten zullen haar voorbeeld volgen, aldus Moch. „Vurig wensen wij ontwape ning, maar op zich betekent het staken van proeven, tijdelijk of definitief, geen wezenlijke vordering naar de vrede, indien de atc ammogendheden hun voorraden kernwapens vergroten, of zelfs maar hand haven, die reeds voldoende zijn om elk leven op grote delen van de aardbol te vernietigen", aldus Moch. De Joegoslavische ambassadeur Viditsj opperde dat een speciale zitting van de Assemblee, zo de Geneefse besprekingen tussen de Verenigde Staten, Rusland en Naar wij vernemen, is mr. J. van Aart sen, wethouder van Economische Zaken van Den Haag, aangezocht voor de post van minister van Verkeer en Waterstaat, als opvolger van mr. J. Algera, die om gezondheidsredenen is afgetreden. Gistermiddag heeft mr. Van Aartsen een onderhoud gehad met de minister-pre sident, die hem de vraag heeft gesteld, of hij een ministerszetel zou ambiëren. De heer Van Aartsen, die enkele jaren gele den reeds werd aangezocht voor de func tie van staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, doch daarvoor toen bedank te, heeft nog geen beslissing genomen. Mr. Van Aartsen, die evenals mr. Alge- ra tot de Anti-revolutionaire Partij be hoort, is Op 15 september 49 jaar gewor den. Hij is sinds 1949 wethouder van Den Haag. In de overvolle Woeslduinkerk te Am sterdam is gistermiddag tijdens de 78ste herdenkingsdag van de stichting der Vrije Universiteit het eredoctoraat in de rechts wetenschappen verleend aan de heer H. W. Tilanus, die jarenlang voorzitter is geweest van de Christelijk Historische Unie. De plechtigheid werd bijgewoond door de mi nister-president, dr. W. Drees, de ministers Cals, Helders, Staf en Zijlstra, de vice- president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, talrijke Eerste- en Twee de Kamerleden, de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen en de burgemeester van Am sterdam, mr. G. van Hall. In een toespraak zei de promotor, prof. mr. I. A. Diepenhorst onder meer, dat de heer Tilanus, door zowel in de be zettingstijd als in de daarna volgende periode, de doorbraakgedachte af te wijzen, erin geslaagd is veel kiezers voor de chris telijke politiek en het christelijke organi- DJAKARTA (UPI) De uit Nederland uitgewezen 37 Indonesische verstekelingen, die nu met de Johan van Oldenbarnevelt op weg zijn naar Djakarta, zullen ook daar geen verlof krijgen aan land te gaan. Het hoofd van de Indonesische immigratie dienst, Alwi Sutan Usman, deelde heden, dinsdagochtend mee: „Wij zullen hen af wijzen, als zij Indonesië weer binnen wil len, want we zijn er niet van overtuigd, dat zij werkelijk Indonesische staats burgers zijn". Volgens Reuters correspondent in Dja karta zou echter een woordvoerder der Indonesische regering vanmorgen ver klaard hebben nog niet te kunnen zeggen of de 37 verstekelingen al of niet in Indo nesië zullen worden toegelaten. Het hoofd van de afdeling voorlichting van het In donesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Suska, heeft, naar Reuter meldt, verklaard dat de kwestie nog bij het mi nisterie van Justitie tn studie is. Zij worden binnenkort verwacht. De promotor, prof. mr. 1. ADiepen horst spreekt de heer Tilanus toe. Achter de nieuwe eredoctor ziet men op de eerste rij van links naar rechts dr. Drees en de minister Cals, Staf en Zijlstra. Achter dr. Drees de burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall, achter minister Cals de Commis saris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, en naast deze prof. mr. C. P. Af. Romme. satieleven te behouden. Als beginselvast en tegelijk oecumenisch politicus heeft hij de zaak der hervorming in Nederland, door een volksgroep van eigen structuur bijeen te houden, krachtig bevorderd. Vriend en tegenstander zien in hem een voor deze karakteristiek Nederlandse groep repre sentatieve figuur, die op evenwichtige wij ze leiding bood. In zijn dankwoord zei dr. Tilanus onder meer, dat hij zich in de jaren na de tweede wereldoorlog heeft verzet zowel tegen hen die een keuze voor de christelijke begin selen afwezen als tegen hen die van oor deel waren dat het christelijk organisatie leven voor de staat, de maatschappij en de school niet meer nodig was. Hij zei te ge loven, dat het Nederlandse organisatie wezen in overeenstemming is met de con fessionele gezindheid door de eeuwen heen van het Nederlandse volk. Dat de kerk niet al het organisatieleven van de vrije burgers kan overnemen en dat men ook in geestelijk opzicht dankbaar moet zijn voor het christelijk organisatie wezen dringt thans gelukkig wel tot het bewustzijn door, zo meende dr. Tilanus, die het christelijk organisatiewezen niet alleen van grote betekenis voor het eigen land achtte, maar in toenemende mate ook voor de steeds groeiende Europese samen werking en de Europese organen. Groot-Brittannië geen besluit zouden op leveren om de proeven met kernwapens te staken. De Spaanse ambassadeur De Le- querica verklaarde dat de commissie de Amerikaan Cabot Lodge, de Brit Noble en de Rus Zorin zou moeten opsluiten totdat zij tot een akkoord zijn gekomen over het verbieden van kernwapens. Mexico heeft een resolutie ingediend (de zesde die de commissie thans voor zich heeft) waarin de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk en Rusland worden uitgenodigd na afloop van het ontwape ningsdebat in de politieke commissie in formeel samen te komen om de mogelijk heid van hervatting der onderhandelingen over ontwapening te bespreken. Nota's aan Moskou LONDEN (UPI) De Verenigde Staten en Gróot-Brittannië hebben Rusland mee gedeeld, dat zij bereid zijn om de kern proefnemingen voorgoed stop te zetten, als de ontwapeningsconferentie van Genève. die deze herfst gehouden zal worden, „wer kelijk" vooruitgang zal maken. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles en zijn Britse collega Selwyn Lloyd zijn bereid van de conferentie in Genève later een gesprek op hoog niveau te ma ken, zo dat nodig zou blijken „bij de voortgang der beraadslagingen". De Ver enigde Staten en Groot-Brittannië houden vast aan hun voorstel, om de proefne mingen voor de tijd van een jaar te ver lengen. Niettemin verklaren zij zich be reid een definitief stopzetten van de proefnemingen te overwegen, vooropge steld, dat er een internationaal controle systeem tot stand komt en dat. er een be gin wórdt gemaakt met werkelijke ont- wanening. De conferentie moet op 31 oktober be ginnen. LONDEN. (Reuter) Bij een ontplof fing op de 17.490 ton metende Britse t.ank- boot ..Stanvac Japan" in de Arabische Zee, 600 mijl ten noordwesten van Bom bay zijn maandag twintig van de 70 be manningsleden om het leven gekomen. De bemanning bestond uit 16 Britse officieren en 54 Indische matrozen. Het is een schip van de Standard Va cuum Transportation Ltd. Het gehele mid denschip waarop de brug zich bevond, is verwoest. De vijftig overlevenden, van wie er en kele zwaar gewond zijn, werden aan boord genomen van het Panamese schip „Pa tricia". Bij de ramp kwamen tien Britse offi cieren, onder wie de kapitein, en tien In dische matrozen om. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Bernard Shaw: Van alle afkeurenswaardige manieren die zijn uitgevonden om levenstijd te verkwisten, is boekhouden zeker de ergste. DJAKARTA, (ANP) De besprekin gen in Canberra tussen Australische en Nederlandse delegaties over verdergaan de samenwerking met betrekking tot Nieuw-Guinea zijn maandag begonnen. Vanmorgen hebben diverse partij-politici in Djakarta dit overleg veroordeeld als een „typisch koloniale manifestatie". In officiële kringen te Djakarta onthield men zich evenwel van commentaar, in afwach ting van de resultaten der besprekin gen. Intussen is in Djakarta bekendgemaakt dat president Soekarno volgende maand een bezoek zal brengen aan enkele nabij Westelijk Nieuw-Guinea gelegen Indone sische eilanden. Een ongewoon groot aan tal ambassadeurs, onder wie die van de V.S. en communistisch China, is uitgeno digd deze reis mee te maken. Het doel van de reis is de Kai- en de Aroe-eilanden, we ke onder de Vogelkop, het westelijk deel van Nederlands Nieuw-Guinea zijn gele gen. Op massabijeenkomsten zal de presi dent „belangrijke toespraken" houden. Dit is het eerste bezoek van Soekarno aan dit gebied sinds het uitbreken van de opstand in Noord-Celebes. Een jaar ge leden bezocht hij de meer duidelijk gele gen Kleine Soenda-eilanden. Er wordt geen rijkssubsidie op de school- melkverstrekking verleend als ër geen gemeentelijke subsidie wordt gegeven. Subsidiëring van de schoolmelkvoorzie- ning is naar het oordeel van de regering in de eerste plaats een taak van de ge meenten. Het rijk treedt, zowel in het be lang van volksgezondheid als om de melk- afzet te bevorderen, aanvullend op. Het verlenen van rijkssubsidie ten behoeve van de schoolmelkvoorziening in gemeenten, waar geen gemeentelijke subsidie wordt verleend, zou betekenen, dat 't rijk de ver antwoordelijkheid voor de schoolmelk voorziening in principe zou overnemen, waartoe de regering niet bereid is. Dit hebben de ministers van Sociale Za ken en van Binnenlandse Zaken geant woord op vragen van het Tweede Kamer lid mr. De Graaf (K.V.P.). Een rijkssubsidie houdt volgens de minis ters het gevaar in, dat gemeenten, waar tot nu toe in samenwerking met het Cen traal Schoolmelkcomité subsidie wordt verleend, in de subsidiering van rijkswege aanleiding zouden vinden het gemeente lijk subsidié te beëindigen. Dan zou het doel, waarvoor 't rijkssubsidie wordt ver leend, niet worden bereikt. Maandagmiddag omstreeks hall drie is Jan van Krimpen, een der grootste typografen ter wereld, zeer onverwacht overleden. Bij zijn aankomst aan de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen n.v. aan het Klokhuisplein werd de zesenzestigjarige onwel. De dood volgde onmiddellijk. De heer Van Krim pen zou vandaag naar Engeland zijn gereisd. Het stoffelijk overschot is naar de woning in Heemstede overgebracht. De begrafenis is donderdag om half een op de Algemene Begraafplaats te Heemstede. Jan van Krimpen werd op 12 januari 1892 te Gouda geboren. Na de hbs en de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag te hebben doorlopen, legde hij zich toe op calligraferen en boekbinden. In 1917 begon hij boeken typografisch te ver zorgen, nadat hij zich op verzoek van de dichters Greshoff en Bloem met de ver zorging van een bundeltje „Sonnetten" van Albert Besnard had belast. Dit boek je, dat thans onvindbaar is, werd gevolgd door uitgaven met gedichten van onder anderen J. G. Danser, Hans Keuls, M. Nij- hoff en Jan van Nijlen, een reeks die on der de naam „Palladium" zeer bekend werd. De wijze, waarop Van Krimpen de ze reeks vorm gaf, bezorgde hem vele con tacten met uitgevers en drukkers, onder anderen met Joh. Enschedé, die hem aan spoorde tot het ontwerpen van een eigen letter. In 1925 leidde dit laatste contact ertoe, dat Van Krimpen als typografisch medewerker bij de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem kwam waar hij in hetzelfde jaar zijn eerste let ter voltooide, de zeer fraaie Lutetia, door H. Radisch gesneden, waarmee terstond de catalogus voor de Nederlandse afde ling van de Wereldtentoonstelling te Pa rijs werd gedrukt. In 1927 ontwierp Van Krimpen een Griek se letter, die Antigone werd genoemd, in 1928 ontstond de bekende romein de Ro- manée, waaraan later een cursief is toe gevoegd, die strenger dan zijn Lutetia uit viel. Tot de verbreiding van de Lutetia heeft het feit bijgedragen, dat zij op de monotype verkrijgbaar werd gesteld. Tus sen 1931 en 1934 ontstond de letterfamilie Romulus, bestaande uit romein, hellende romein, Grieks en de prachtige schrijflet ter Cancelaresca Bastarda, die in samen werking tussen Enschedé en de Monotype Corporation werd uitgevoerd (het Grieks uitgezonderd). Later werd aan deze fami lie ook nog een halfvette letter toegevoegd. In 1948 ontwierp Van Krimpen de Sheldon voor de Oxford University Press en in 1954 kwam de Spectrum gereed. Van Krimpen verwierf ook grote faam door de verzorging van voortreffelijke uit gaven van Nederlandse bellettrie, werk van Karei van de Woestijne, P. C. Bou- tens, J. W. F. Werumeus Buning, M. Nij- hoff, A. Roland Holst, Frans Erens, Jac. van Looy, Jan van Nijlen, Arthur van Schendel en P. N. van Eyck onder meer. Ook maakte Van Krimpen voor het hoofd bestuur der Posterijen enige cijfer-en post zegels, die tot het beste' behoren dat er ooit op dit gebied is gemaakt. Ter gelegenheid van Van Krimpens vijf tigste. zestigste en vijfenzestigste verjaar dag is bij huldigingen, toespraken en ere- tentoonstellingen de nationale en interna tionale roem van de grote Heemstedenaar sterk belicht. Zijn persoonlijke invloed op de groei der Nederlandse typografie is niet te schatten. Van Krimpens buiten landse vermaardheid moge onder andere blijken uit de toekenning van de zilveren medaille door de Society of Industrial Designers (Vereniging van industriële ontwerpers). In een artikel „Typography in Holland" (The Fleuron VII, 1930) heeft Van Krim pen geschreven, dat hij „De pen op pa pier" van M. Nijhoff en de bloemlezing van gedichten van Karei van de Woestijne zijn beste werkstukken acht. Talloos zijn de door Van Krimpen verzorgde publika- ties die bekroond werden bij de jaarlijkse „Vijftig beste boeken". Op de drempel van het bedrijf, waaraan hij zijn beste krachten heeft gegeven en waar hij sinds januari van dit jaar als ad viseur nog vrijwel dagelijks werkzaam was, heeft de dood hem overvallen. Elders in dit blad vindt men een door de thans overledene bijzonder gewaardeerd arti kel door S. L. Hartz, geschreven ter ere van Van Krimpens zestigste verjaardag en door ons overgenomen uit het drie maandelijks bulletin van de Vereniging der ontwerpers bibliofielen „De gulden passer".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1